010-4. IN KRANT Driftkikkers en feestvarkens m Miljoenenschuld Theater aan de Schie Wiegman overleeft motie Asfaltcentrale krijgt nieuwe ontgeuringsinstallatie De BoodschappenBeurs PRAXTs PRAXIS 'Ster loods Gemeente heeft vordering van 3,5 miljoen aan achterstallige huur Brandstichting Fietser gewond na aanrijding KIJK SNEL IN DEZE KRANT www.boodschappenbeurs.nl nu> DONDERDAG 5 OKTOBER 2000, JAARGANG 52 Nr. 40 De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken KIJK OP DE RURRIEKSPARINAS VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE Uitbreiding van school lokt veel protest uit Zelfstandig Stedelijk Beheer ODI speelt eerste voorronde ONPRETTIGE SFEER ZIE KENHUIS - Na schorsing van de gemeenteraadsvergaderin om kwart voor twee in de nacKt van maandag op dinsdag, speel den zich in de wandelgangen van het Stadskantoor onplezie rige taferelen af. Volgens ge meenteraadsleden zowel als om wonenden maakten leden van het ziekenhuisbestuur zich schuldig aan 'kinderachtig over winnaarsgedrag'. Zij riepen een gemeenteraadslid dat tegen het bestemmingsplan voor net zie kenhuis had gereageerd na, die daarop geïrriteerd reageerde. Zij verkondigden luidkeels, volgens bewoners met de bedoeling dat zij het hoorden, dat ze de wet houders nog even uit moesten nodigen mee te gaan naar het Schieland ziekenhuis om een borreltje te drinken (sic!). Hoe wel een week eerder PvdA- woordvoerdster Bente Zijdeveld heel nadrukkelijk had verzekerd dat de hele fractie, dus inclusief de twee wethouders, tegen het voorstel zou stemmen, hadden Aad Wiegman en Peter Groene- weg kort daarvoor toch voor het voorstel gestemd. Door hun om mezwaai haalde het voorstel de bouw van het ziekenhuis bij NS- station Nieuwland toe te staan het alsnog nipt. Het leidde tot schermutselingen in de gang tussen Aleidazaal en uitgang. Tijdens de voortzetting van de gemeenteraadsvergadering werd dinsdagavond, ditmaal met slechts vier omwonenden (in te genstelling tot de honderden van maandagavond) op de tribune, door de raad ook ingestemd met de voor de bouw van het zieken huis noodzakelijke onteigenin gen. Er waren wat minder raads leden, maar de stemmenverhou ding lag hetzelfde. Edwin Wes tenberg was nog niet terug uit Sydney. Peter Groeneweg en Adri Reijnhout waren afgereisd naar Zweden, Edith Kuitert zorgde thuis voor baby Ellen en Maarten Reuderink had hoofd pijn. Het verhaal vertelt niet of het van de avond tevoren kwam. Een van de meest uitgesproken omwonenden, Evernard ter Haar, sprak van een 'omgekeer de situatie. Hier is eerst de loca tie gekozen, die dan later nog moet worden ingevuld. Dan mag je niet vreemd opkijken als het niet blijkt te passen.' Hij sprak zijn ongeloof uit over het feit, dat wethouder Luub Hafkamp zo gemakkelijk de helft van de hoogte van de parkeergarage had weggegeven. In het bestem mingsplan stond 20 meter hoog ('het bouwvolume van driemaal de Margriethal', aldus Ter Haar), maar dat werden er tien. Hanneke Dijkshoorn, een ande re bewoonster zich van zich laat horen, wees erop dat 'het zie kenhuis nog niet is gebouwd' en kondigde namens alle belang hebbenden, niet aan het opgeven van de strijd te denken. Het wachten is dus slechts op de vol gende confrontatie. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Elesse boots SHOE De openbare basisschool De Taaltuin besteedt al gedu rende een aantal jaren aan dacht aan de kinderboeken week. Ook dit jaar vindt het evenement weer plaats, en begon giste ren bij de Taaituin met een heus voor leesontbijt, waarbij leerkrachten een half uur lang verhalen voorlazen. Maar daar blijft het niet bij. Bij de bibli- otiheekfilialen zijn kleurplaten af te ha len. verteller Hans van Woerkom komt op i 1 oktober met de spannendste ver halen naar de bibliotheek aan het Bach- piein, en jeugdboekenschrijver Erik van Ös brengt tussen 6 en 14 oktober een be zoek aan een aantal groepen van diverse basisscholen. En dat allemaal in het thema Driftkik kers en feestvarkens. Dat belooft natuur lijk heel wat, want beiden spreken erg tot de verbeelding. Maar er is uiteraard nog heel veel meer te doen' Voor wie het hele programma tot in de details wil weten, kan contact opnemen met de diverse filialen van de bieb, en bij boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland. SBBk li DM» I door Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - Het Fortis Theater aan de Schie heeft een miljoenenachterstand in de huurbetalingen aan de gemeente Schiedam. Dat constateert de commissie fi nanciële beheerszaken (FBZ), voorheen de com missie tot controle van de rekeningen, die bestaat uit leden van de gemeenteraad. Intussen is de schuld opge lopen tot ruim 3,5 miljoen gulden. De voorzitter van de commissie, VVD-gemeente- raads- en tweede kamerlid Ton de Swart, noemt de constatering van zijn com missie aanleiding tot grote zorg. De commissie consta teerde de grote betalings achterstand bij het contro leren van de jaarrekening van de gemeente Schiedam over het jaar 1999. De com missie heeft ook zware kri tiek op het feit, dat deze veel te laat werd gepubliceerd. Ook in het jaar 2000 betaal de het theater tot nu toe geen huur aan de gemeente, zodat de huurschuld in rap temp oploopt: de huur be draagt bijna twee ton per maand. De voorzitter van de commissie financiële beheerszaken wilde, toen hij de schuld van het theater aan de gemeente dinsdagavond in het vervolg van de maandag nacht om kwart voor twee ge schorste raadsvergadering aan de orde stelde, geen bedrag noe men, doch slechts spreken van een 'forse schuld'. Navraag bij ingewijden leert, dat de schuld Het Theater aan de Schie: huurachterstand van miljoenen. thans ruim 3,5 miljoen gulden bedraagt. Het Fortis Theater aan de Schie huurt een groot deel van de gemeentelijke bebou wing aan het Stadserf, dat enke le jaren geleden werd opgele verd: de theaterzaal, foyer met omloop en daaraan gelegen klei nere ruimten en maakt mede ge bruik van de hal van het com plex, waarin ook de theaterkassa is gevestigd. Voor de huur van deze huisvesting is een bedrag van 2,1 miljoen op jaarbasis overeengekomen. Het theater krijgt naast rijkssubsidie en sponsorgelden van de Fortis bank, die in ruil daarvoor de naam aan die van het theater ziet toegevoegd, tevens onder andere subsidie van de sector cultuur educatie en sport van de ge meente Schiedam. De plaatselijke subsidie is expli ciet bedoeld om de helft van de huur te kunnen betalen. Het be stuur van het theater, dat de vorm heeft van een particuliere stichting, gebruikt het geld vol gens de raadsleden kennelijk echter voor iets anders, of pot het op. Raadsleden zeggen de jaarrekening van het theater niet te ontvangen, zodat effectieve controle onmogelijk is. Evenmin maakt het theater zijn begroting openbaar. FBZ-voorzitter Ton de Swart, behalve lid van de ge meenteraad van Schiedam te vens lid van de Tweede Kamer voor de VVD, dringt er bij het college op aan stappen te zetten om de schuld van het theater aan de gemeente in zijn geheel te in casseren, en daarover voor de begrotingsbehandeling, die be gin november in een tweetal ge meenteraadsvergaderingen plaatsvindt, duidelijkheid te scheppen. Woensdagmorgen zegt een woordvoerder van het theater 'helemaal niets te weten' van het feit dat in de rekening van de gemeente een groot be drag openstaat als te ontvangen van het theater. De penning meester van het theaterbestuur is onlangs afgetreden en een nieu we is nog niet gevonden, zodat van die kant geen verder licht op de zaak kan worden geworpen. De suggestie dat geen rekenin gen zouden zijn gestuurd kan in ieder geval niet kloppen, want dan kunnen ze ook niet als onbe taald in de boeken van de ge meente staan. Evenzeer kan er sprake zijn van verrekening met gemeentelijke subsidies, want dan zouden die als nog te betalen in de boeken van de stad Schie dam staan. Onoverzichtelijk De commissie FBZ heeft bij monde van voorzitter Ton de Swart veel kritiek op de jaarre kening van de gemeente over 1999. Die verscheen veel te laat, omdat veel sectoren hun cijfers niet tijdig aanleverden. Boven dien doet elke gemeentelijke af deling het op zijn eigen manier. Door dat gebrek aan uniformiteit is vergelijken moeilijk zo niet onmogelijk. De Swart noemt na mens de commissie de financië le administratie van de gemeen te 'onoverzichtelijk' en 'onorde lijk'. De commissie 'kan zich dientengevolge nauwelijks een beeld vormen over de getrouw heid van de rekening'. Boven dien blijkt nauwelijks interne controle plaats te vinden. Wet houder Aad Wiegman, die de portefeuille financiën 'sinds mensenheugenis' beheert, moest de kritiek van de commissie FBZ erkennen. Hij zegde de ge vraagde maandelijkse financiële tussenrapportage aan de com missie FBZ, die uit raadsleden uit verschillende fracties bestaat, toe. Deze vroeg daarom om beter de vinger aan de pols te kunnen houden en misstanden eerder te kunnen signaleren. Voor de frac tie van het CDA, die in de per soon van Marijke Ruseler-van Bers in de commissie FBZ is vertegenwoordigd, was de enor me kritiek op de jaarrekening van de gemeente over 1999 aan leiding tegen de goedkeuring te stemmen. Alle andere fracties stemden wel voor de goedkeu ring en dus décharge van de 'penningmeester van dit dorp', zoals wethouder Wiegman zich zelf graag aanduidt. SCHIEDAM - PvdA-wethouder Aad Wiegman heeft maandag avond tijdens de gemeenteraads vergadering een motie van wan trouwen overleefd. Deze werd ingediend door Yorick Haan van de SP en mede ondertekend door de fracties van Gemeentebelan gen en AOV Ook de CDA-frac- tie stemde voor het vertrek van Wiegman. Daarmee deed zich het in de Schiedamse politieke situatie zeldzame verschijnsel van een verenigde oppositie voor. Het college bleef de wet houder echter steunen, zodat de motie met 23 tegen 11 stemmen werd verworpen. De hele oppositie zegde maan dagavond het vertrouwen in de wethouder van onder andere fi nanciën en het grondbedrijf op. Zoals de motie het stelt: 'een wethouder die het in hem gestel de vertrouwen beschaamt ver dient ook geen vertrouwen meer'. De kritiek van SP, AOV, Gemeentebelangen en CDA richt zich op de wijze waarop Wiegman als coördinerend wet houder omging met de geconsta teerde asbestverontreiniging bij de sloop aan de Storkstraat, No- lenslaan en J.C. van Marken straat, kortweg aangeduid als Parkweg-Oost. Daar moesten flats en bejaardenwoningen wij ken voor de aanleg van de me trotunnel en duurdere woningen als uitbreiding op het beheerplan Nieuwland. In 1997 werd een deel gesloopt, waarbij asbest vrijkwam. In 1999 werden, hoe wel een deel van de flats nog be woond was, verder gegaan met de sloop. Die moest worden stil gelegd toen opnieuw asbest vrij kwam. De resterende bewoners dwongen het stilleggen van de sloop af. Zij meenden dat hun gezondheid en die van omwo nenden in gevaar werd gebracht. De president van de rechtbank te Rotterdam oordeelde in augus tus van dit jaar dat de gemeente Schiedam ten onrechte de sloop vergunning voor de flats had af gegeven, en schorste deze. De gemeente had onvoldoende maatregelen ter bescherming van de burgers genomen en on voldoende onderzoek naar het asbest verricht, oordeelde de rechter. Uit het feit dat de ge meente niet in beroep is gegaan tegen het vonnis van de recht bank en dat dus niet bestrijdt, leidt de oppositie in de gemeen teraad af dat men zich neerlegt bij het oordeel van de rechter, ernstig verwijtbare fouten te hebben gemaakt. Als eindverant woordelijke moet Aad Wiegman de conclusie trekken uit het feit dat de gemeente de gezondheid van zijn bewoners in gevaar heeft gebracht en zich niet aan de wet heeft gehouden, menen de vier oppositiepartijen. Boven dien heef! de wethouder aan de raad een geheel andere voorstel ling van zaken gegeven dan de rechter thans als feiten heeft vastgesteld, luidt hun oordeel. In het bijzonder tijdens een in no vember 1999 speciaal daarvoor belegde informatiebijeenkomst voor de raadsleden, zou wethou der Wiegman de waarheid ge weld hebben aangedaan. Het vertellen van onwaarheden geldt in de politiek als doodzonde. Yorick Haan (SP) ondertussen vindt Wiegman 'politiek niet te handhaven'. De wethouder zelf wijst erop, dat de gemeente in plaats van beroep aan te tekenen bij de Raad van State, de zaak opnieuw heeft voorgelegd aan de bezwaar- en beroepschriften commissie van de gemeente. Hij citeert uit een brief van staatsse cretaris Remkes uit maart 2000, waarin deze vaststelt dat de ge meente adequaat heeft gere ageerd. Het rijk heef! he! Rijks instituut voor de Volksgezond heid en Milieu (RIVM) onder zoek laten verrichten. "Daaruit blijkt dat de blootstelling aan as best, door het snelle ingrijpen van de gemeente, zo tijdelijk van aard is geweest, dat het onwaar schijnlijk moet worden geacht dat er risico's voor de gezond heid uit voortvloeiden," leest Wiegman daaruit. De oppositie is niet onder de indruk: vijf maanden later zag de rechter, die zich veel meer in de zaak ver diepte, het immers tegenoverge steld. Er loopt bovendien nog een onderzoek van justitie we gens vermeende milieudelicten door de gemeente. Maar Wieg man ziet ook 'de resultaten daar van met vertrouwen tegemoet'. SCHIEDAM -De brandweer moest in de nacht van dinsdag op woensdag twee maal uitruk ken. Aan het begin van de nacht stond op een bedrijfsterrein aan de Buitenhavenweg een bestel bus in de brand. Het vuur was snel onder controle. Later in de nacht stond op de Parkweg een stapel grof vuil in brand. Ook hier was de brandweer snel ter plaatse. In beide gevallen wordt brandstichting niet uitgesloten. SCHIEDAM - Een 69- jarige Schiedamse fietser raakte dins dagmiddag na een val van zijn fiets gewond. De val werd ver oorzaakt door een aanrijding met een auto op de kruising van de laan van Bol'es en de Van Beethovenlaan. De 31-jarige bestuurder van de auto zag de overstekende fietser te laat, waarna hij hem aanreed. De 69- jarige man is voor nader onderzoek overgebracht naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen SCHIEDAM - De Asfaltcentrale aan de Nieuwe Waterwegstraat in Schiedam heeft dinsdag een ontgeuringsinstallatie laten plaat sen om de stankoverlast die Schiedam de laatste twee maanden teisterde weg te nemen. Inwoners van de stad klaagden sinds half augustus zeer regelmatig over een asfalt-, olie-, bitumen- of teer lucht. In totaal kwamen in augustus en september 130 klachten over het bedrijf binnen. Het klachtenaantal beleefde maandag wel zijn hoogtepunt: toen kwamen er 52 klachten binnen. Het bedrijf hoopt met de installatie de stank die de schoorsteen verlaat, sterk te verminderen. Voorlopig gaat het om een mobiele installatie. Deze wordt permanent ingebouwd als blijkt dat hij ook daadwerkelijk de stankoverlast wegneemt. Het bedrijf wilde enige tijd geleden al een nieuw filter in de in stallatie monteren. Bij het installeren van dat filter schrijf! de Ne derlandse Emissie Richtlijn voor dat de schoorsteen een hoogte moest hebben van 30 meter. De schoorsteen was eerder 20 meter, en is toen met 10 meter verhoogd. Echter daarna zijn de stank klachten binnengekomen. Mocht de DCMR de komende tijd toch nog veel stankklachten binnenkrijgen, dan bestaat de mogelijkheid dat zij de produktie van het bedrijf voor kortere of langere tijd laat staken. Met alle nieuwtjes, akties en ideeën om goed en voordelig boodschappen te doen. Ook op het internet: u rsa Kamerplant in sierpot Tienerkamer MAXIME Bestaande uit ledikant 90x200 cm., linnenkast, buro, ladenkast en boekenkast. In beuken/blauw. Meeneempnjs Van 759.- voor Nieuwe StdClsblCICl Restanten 1999/2000 Foto; g0BSWftE8HEJJT <i> i- fgg Keuze uit diverse pot/plant-combinaties Praxis Rotterdam, Vierhavensstraat, tel. 010 - 4776008 Elke werkdag van 9 tot 9 geopend op zaterdag tot 5 uur Hoofdweg 18. Capelle aan den IJssel. tel. 010 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid. tel 010 - 485 22-73

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1