Katten verwennen en milieu sparen Dagelijks leven anno 2000 vastgelegd voor nageslacht jêSÊÈÊI^ O O \&NOO Ontvang tot 5.000.- accessoires cadeau Tik ben meer geïnteresseerd in wat het werk oproept dan in het object zelf Nieuwe barden, nieuwe geluiden HOOGSTAD 51 VLAARDINGEN TEL. 010-248.14.44 WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 41-NS1-13 In de supermarkt en in de dierenspeciaalzaak is een ruim assorti ment van kattenbakvulling met Milieukeur verkrijgbaar. Met bijna 2,5 miljoen katten in Nederland levert het gebruik van milieu vriendelijke kattenbakvullingen een flinke bijdrage aan het behoud van het milieu. Kattenbakvulling met Milieukeur is gemaakt van hergebruikte materialen, zonder dat katten en eigenaren gemak of comfort moe ten inleveren, benadrukt de Stichting Milieukeur. Want er worden hoge eisen gesteld aan de vocht- en stofopname van de korrels en aan de korrelgrootte. Dat is prettig voor de kat. Bovendien zijn de korrels van kattenbakvulling met Milieukeur gemaakt van afval producten uit de hout- en papierindustrie. Kattenbakvulling met Milieukeur mag daarom worden weggegooid in de biobak. En dat is gemakkelijk voor de eigenaar van de katten. Inmiddels is een fabrikant begonnen met de productie en verkoop van een handig en milieuvriendelijk kattenbaksysteem. Dit bestaat uit een kartonnen binnenbak en milieuvriendelijke kattenbakkor rels. Na gebruik kan zowel de binnenbak als de vulling in één keer worden weggegooid in de GFT-bak. Momenteel zijn 18 merken kattenbakvulling met Milieukeur ver krijgbaar. VLAARDINGEN - Niet ver van station Oost, waar in januari van dit jaar de stu dent journalistiek Daniel van Cotthem door zinloos geweld om het leven kwam, zal in januari 2001 een opmerkelijk monument ver rijzen. Er werd voor de Westlandseweg gekozen omdat het stationsplein niet voldeed aan de rust die nodig is om tot bezinning te komen. In het vakblad BK voor beeldende kunst wer den kunstenaars verzocht een ontwerp te leveren. Het ontwerp van de internatio naal bekende Rini Hurkmans uit Amsterdam werd uitgekozen. De werkti tel voor haar ontwerp heet 'Het Boeket'. 'Ik koos het omdat als de samen leving geconfronteerd wordt met zinloos geweld, mensen massaal bloemen brengen naar de plaats waar het gebeurd is. Het is voor hen de enige manier om com passie te tonen met het slacht offer en zijn familie en uiting te geven aan de ontstane onmacht en verontwaardiging', legt Hurkmans uit. Ze wilde echter geen bloemenboeket neerzetten. Jonge mensen in de leeftijds groep variërend van 17 tot en met 24 jaar is de ingang voor het werk. 'In die leeftijdsgroep komen de meeste slachtoffers maar ook de meeste dader van zinloos geweld voor', zegt Hurkmans. De kunstenaar laat zich niet zo snel verleiden tot het meedoen aan een ontwerpwed strijd. Dit maal wel; het thema sprak haar aan. Ze streeft ernaar met haar installaties ruimtes te creë ren die een vrijplaats zijn voor intuïtie, herinneringen, fan tasieën en verwonderingen. Een plaats waar innerlijk en uiterlijk, onze binnen- en buitenwereld wordt opgeheven. Ze noemt het niet geëngageerd maar een gebaar aan de samenleving die uitnodigt tot bezinning en ons wijst op een gezamenlijke ver antwoordelijkheid voor een vei lige maatschappij. Ze wil die verantwoordelijk 'laten zien in beelden. Momenteel werkt zij aan een beeld voor Parque de la Memoria (park van de herinne ring) dat in Buenos Aires aange legd wordt ter nagedachtenis aan mensen die tijdens het bewind van de junta gekidnapt, vermist verklaard of vermoord zijn. Uiterlijk wellicht onvergelijk baar met het monument dat in Vlaardingen verrijst, innerlijk roept het beeld ook op tot bezin ning. Glasvisual Het beeld aan de Westlandseweg wordt een transparante cibach- room (fototechniek) met een afmeting van 3.60 x 2.60 cm. De cibachroom wordt tussen twee gelaagde en geharde glasplaten in gesmolten. Op de foto staat een groep jongen mensen, vol in het leven. Een metafoor voor de lente van het bestaan welhaast. Ze zijn vol hoop, idealisme en verwachtin gen. Trendy, cool, hip, wreed, esthetisch en stylisch zijn geen kenmerken van hun kleding. De nadruk ligt op de kleuren die het zomerboeket moeten rangschik ken tot een bonte orgie. De foto moet dienen als een vorstelijk beeld aan een herinnering van een groot en bijzonder moment, een levensfeest van de jeugd. De modellen dragen een witte sjerp om kwetsbaarheid, kracht en belangrijkheid te benadrukken. Een zwarte rouwband om hun arm impliceert de rouw, de erkenning van het verdriet dat als een donkere sluier over al het geluk heen ligt. Op het moment van de opname is het zomer. Groen gebladerte vol levensge luk van de jongeren. Iedere dag kan het beeld een andere wen ding nemen. De verandering van de seizoenen, donkere dagen, het licht van de lente, de stand van de zon... steeds krijgt het beeld een andere dimensie. Bij donker weer zal het zich ook in donkerte hullen maar als de zon gaat schijnen geeft het zijn geheim prijs. Eén zijde veran dert in een feest van kleur en licht en gaat als een bloemen boeket op in de groene omge ving. Na zonsondergang wordt het beeld verlicht. Het werk zal in het duister altijd aanwezig zijn, van verre herkenbaar. Hurkmans: 'Met dit ontwerp heb ik getracht een werk te creëren dat toegankelijk is voor alle bevolkingsgroepen, ongeacht leeftijd, herkomst of maat schappelijke status. Volgens mij kan het een sterk, verrassend en intens maar ook een vanzelf sprekend gebaar naar de samen leving zijn. Een moment van bezinning. Ik ben meer geïnte resseerd wat het werk oproept dan in het object zelf'. Het werk van Rini Hurkmans is te zien in binnen- en buitenland, zoals onder andere in het Stedelijk Museum, het Historisch museum en galerie Lumen Travo in Amsterdam, Noord Brabants museum in Den Bosch, de Paviljoens in Almere, Holly Solomon Gallery en PS 1 Museum in New York. De gemeente Vlaardingen heeft in overleg met Rini Hurkmans besloten geen maquette van het ontwerp prijs te geven. De ver wondering moet pas plaats vin den op 7 januari, de datum dat het beeld onthuld wordt. Over honderd jaar weten mensen waarschijnlijk niet meer wat het is om af te wassen met een afwasborstel, in de file te staan of met bood schappen te sjouwen. Wat weten wij zelf nog van het dagelijks leven van onze grootouders? Alles verandert en vaak razendsnel. Voor de generaties na ons zal het dan ook heel moeilijk zijn een beeld te krij gen van ons dagelijks leven. Toch legt bijna iedereen wel stukjes van zijn leven op foto's vast. Doel van het project FotoMonument 2000 is deze stukjes bijeen te brengen en te ordenen. Zowel fotografen als gefotografeerden kunnen meedoen aan het pro ject. Alleen of met anderen in een bestaand- of gelegenheidsgroepje. Deelnemers kiezen een onderwerp uit het dagelijks leven. Denk aan thuis, werken, leren en studeren, transport en reizen, vrije tijd en hob by's, eigenheid en identiteit, levensbeschouwing, communicatie, rela ties of cultuur. Dit moet uitmonden in een serie van minimaal twee en maximaal tien foto's in zwart-wit of kleur. De foto's dienen tussen 1 oktober en 31 december gemaakt te zijn en voor 10 januari 2001 in tweevoud bij FotoMonument 2000 te zijn. Het adres is: Plompetorengracht 3, 3512 CA in Utrecht. Om archivering en expo sitie mogelijk te maken wordt verzocht de foto's te nummeren en wat informatie te geven over maker, plaats en onderwerp. Voor extra hulp kan men terecht bij circa vijftig informatiepunten, verspreid over het land. Hier liggen informatiemappen ter inzage met antwoorden op de meeste vragen en voorbeelden van onderwerpen. Voor basisscholen is in deze map een lesbrief te vinden. Deze en actuele informatie is, evenals de lesbrief, te vinden op de website wwwfotomonumenl.nl. Alle foto's zijn van 13 april tot en met 3 juni 2001 te zien op een grootse landelijke tentoonstelling in Zaanstad en de Zaanstreek. Later dat jaar komen er nog deelexposities per provincie. Een selec tie van foto's verschijnt in een boek dat in april 2001 uitkomt. Makers van foto's die in dat boek worden opgenomen krijgen gratis een exemplaar. Vooreen muziekproject, getiteld 'Nieuwe Barden, Nieuwe Geluiden' zoekt Kunstgebouw enthousiaste en getalenteerde amateurmusici uit de regiogemeenten rond Rotterdam. 'Nieuwe Barden, Nieuwe Geluiden' vindt in de 17 perifere gemeenten rond Rotterdam plaats in het kader van Havens en Heerlijkheden, dat onderdeel is van Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa. Gezocht worden: muzikanten die creatieve ideeën hebben voor een nieuw ensemble met een bijzondere bezetting (nieuwe geluiden), muzikanten die een ensemble kunnen leiden, muzikanten die samen werking tussen verschillende soorten muziek (pop, jazz, harmonie, vocaal, fanfare) een uitdaging vinden, mensen die al zingend en/of tekstschrijvend de wereld om zich heen in een ander perspectief zet ten en die het interessant vinden om voor een nieuw ensemble teksten te schrijven (nieuwe barden) en componisten en arrangeurs die voor een dergelijk ensemble muziek willen schrijven. Belangstellenden kunnen zich voor 18 oktober aanmelden bij Nathalie van der Hak, telefoon 015-215 45 51 (dinsdag, donderdag en vrijdag), e-mail: nathalleh@ktmstgebouw.nl. Of stuur een brief kaart met de plannen naar Kunstgebouw, Broekmolenweg 16, 2289 BE in Rijswijk. De audities en gesprekken vinden eind oktober plaats, vanaf januari 2001 wordt er wekelijks gerepeteerd. De nieuwe ensembles treden vanaf april 2001 op tijdens verschillende evene menten van Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa. Havens en Heerlijkheden is een initiatief van de provincie Zuid- Holland en de gemeenten Albrandswaard, Barendrecht, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bernisse, Bleiswijk, Briefte, Capelle aan den IJssel, Dordrecht, Hellevoetsluis, Maassluis, Ridderkerk, Rozenburg, Schiedam, Spijkenisse, Vlaardingen en Westvoorne. L Ontvang voor 3.000.- accessoires cadeau bij de Lanos. Ontvang voor 500.- accessoires cadeau bij de Matiz. Ontvang voor 4.000.- accessoires cadeau bij de Nubira. - Ontvang voor 5.000.- accessoires cadeau bij de Leganza. Daewoo is vijf jaar in Nederland en deelt flink uit. Want als u nu een nieuwe Daewoo koopt, krijgt u tot wel 5.000.- aan accessoires cadeau, afhankelijk van het model dat u kiest. Gratis en voor niets, geheel naar uw keuze! Ga naar de dichtstbijzijnde Daewoo dealer en vier het mee. Wacht niet te lang; ons feestje duurt tot 30 november 2000. U bent TOE aan 'N DAEWOO ^ff^l (BEDRIJVENTERREIN HOOGSTAD, AAN DE A-20 AFSLAG VLAARDINGEN-WEST) Internationaal kunstenaar Hurkmans creëert kleurrijk jongerenboeket 'T FEEST IS COMPLEET (Ski 0 O aewoo Daewoo is vijf jaar in Nederland en deelt flink uit. geheel naar uw keuze! Kom snel langs en vier Want als u nu een nieuwe Daewoo Lanos koopt, krijgt het mee. Wacht niet te lang, ons feestje duurt tot u 3000.- aan accessoires cadeau. Gratis en voor niets, 30 november 2000. Daewoo is vijf jaar in Nederland en deelt flink uit. geheel naar uw keuze! Kom snel langs en vier het Want als u nu een nieuwe Daewoo Matiz koopt, krijgt mee. Wacht niet te lang; ons feestje duurt tot u 500.- aan accessoires cadeau. Gratis en voor niets, 30 november 2000. Daewoo is vijf jaar in Nederland en deelt flink uit. geheel naar uw keuze! Kom snel langs en vier het Want als u nu een nieuwe Daewoo Nubira koopt, krijgt mee. Wacht niet te lang; ons feestje duurt tot u 4.000.- aan accessoires cadeau. Gratis en voor niets, 30 november 2000. Daewoo is vijf jaar in Nederland en deelt flink uit. geheel naar uw keuze! Kom snel langs en vier het Want als u nu een nieuwe Daewoo Leganza koopt, krijgt mee. Wacht niet te lang; ons feestje duurt tot u 5.000.- aan accessoires cadeau. Gratis en voor niets, 30 november 2000. v 5is o Deze actie is exclusief montage en geldt niet in combinotie met andere acties, speciale modellen of Daewoo Lease. U rijdt al een Matiz vanaf 16.995.- Lanos vanaf 23.995.- Nubira vanaf 32.995.- Leganza vanaf 44.995, en een Tacuma vanaf 37.99J5 Vraag de dealer naar de voorwaarden. Genoemde prijzen zijn exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Bel voor meer informatie 0800-0996630 of ga naar www.daewoo.nl DEALERP

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13