Serie orgelconcerten in het Huis te Poort EEN TOP OPTICIEN HEEFT TOP MERKEN KORTWEG Een platina juwelier Wie is wie? 0; n imm Plaatsen bij Popschool Training van een herdershond De Klinker 15 jaar Vier toppers trekken vereniging naar hoger plan MILIEUKLACHTEN ^CHANEL/ Chanel Milieuklachten uit uw regio Opbrengst collecte IN DEZE UIT UW REGIO Het Nieuwe Stadsblad IIM DEZE £0$ KRANT ytfttêudïë UIT UW REGIO Autoservice Eigenraam 'M Y =ZH I L/ Tommy Hilfiger kalvin Kleiij Calvin Klein (GIO ARM. V Giorgio Armani >LCE a, GAlj Dolce Gabbana DKIMY DKNY Henry Jullien ESCADAEscada IR TI TA N1/ Air Titanium otos Lotos BRILMODE R#B BOON HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM DONDERDAG 12 OKTOBER 2000 41 - 1475 SCHIEDAM - De nationale collecte verstandelijk gehandi capten, die in de week van 25 tot en met 30 september ge houden werd, heeft het totaal bedrag van f. 25.822,25 opge leverd. De organisatie wil een ieder die heeft bijgedragen aan dit resultaat, hetzij als collectant hetzij als gever, hartelijk dan ken. Met het geld zal als gebruikelijk weer een veelheid aan projecten ten behoeve van de verstandelijk gehandicap ten en familieleden daarvan doorgang vinden. SCHIEDAM - De popschool is dit seizoen haar tiende cursusjaar gestart. De popschool is een opleiding voor popmuzikanten, waarbij de leerlingen behalve les op hun instrument ook elke week met elkaar in een band spelen. De popschool is er zowel voor begin nende als gevorderde muzikan ten: iedereen wordt op zijn of haar eigen niveau geplaatst. De minimale leeftijd voor leerlingen is 14 jaar; de oudste leerlingen zijn veertig-plussers. De leerlin gen worden ook naar leeftijd ingedeeld. Op dit moment zijn er nog plaatsen voor zangers/zange ressen, (bas)gitaristen, toetsenis ten en drummers. Voor meer informatie: 010- 4269680 op werkdagen tussen 14.00-17.00 uur. SCHIEDAM - De Hollandse her dershond is - als hij goed is opge voed - een gezinshond bij uitstek. Hij heeft met geen van de gezins leden problemen, maar kiest hier wel één baas uit. Bovendien moet je wat met de hond willen onder nemen. Consequent opgevoed zal de hond een pientere, oplettende en gehoorzame hond blijken te zijn. De trainingsdag die op zon dag 15 oktober op het trainings terrein van gebruikshondensport- vereniging 'Harga' aan de Olym- piaweg, in het Hargasportpark gehouden wordt, duurt van 10.00- ló.OOuur. De toegang is gratis. Voor meer informatie: 06-53632264. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 SCHIEDAM - Het is feest bij basis school de Klinker, want zij bestaat dit jaar maar liefst 15 jaar! Voor de kinderen was het dinsdag daarom een extra gezellige dag, waarbij de school flink uitpakte. Bij de opening van het feest werden er 700 ballon nen (net zoveel als er leerlingen zijn) opgelaten, die allen in de Klin kerkleuren het luchtruim kozen. Daarna werd het Lustrumlied ge zongen, dat speciaal voor deze gele genheid werd geschreven door Ro- ald van der Laan en Mariska Boer, twee leerkrachten van de school. De kinderen hebben die dag zelf taartjes versierd, spelletjes gedaan en geluisterd naar een optreden van muziekgezelschap Small Talk met hun theaterprogramma 'Muziek maak je zelf'. En of dat gezellig was! De leerlingen kregen nog eer der vrij ook, om de verjaardag van hun school lekker thuis voort te zet- ten... door Look J. Boden SCHIEDAM - De damclub Schiedam kan met recht wel een beetje trots zijn. Sinds enige tijd mag zij zich na melijk het 'thuisfront' van enkele topspelers noemen, die (op Nederlander Ron Heusdens na) letterlijk van heinde en ver komen om de bekende denksport te beoe fenen. Daarmee wil de ver eniging aangeven klaar te zijn voor het spelen in de hoogste klasse. Dat geeft de club dan ook meteen de am bitie die zij zo graag wenst uit te stralen. Het was eigenlijk een samen loop van omstandigheden, die Damclub Schiedam ertoe deed besluiten om haar intenties enigszins bij te stellen. Was zij in eerste instantie voor lange tijd alleen een gezelligheidsclub, nu draait zij grotendeels op presta ties. En dat kon natuurlijk niet uitblijven. Sinds topdammer Ron Heusdens weer op het Schiedamse honk terug is, hangt er in de wandelgangen een sfeer van ambitie. Niet dat daarmee de gezelligheid volledig is uitge bannen, maar louter de stenen voor de lol over het bord schui ven is er niet meer bij. De sa menloop had geen betere timing kunnen bedenken. Oud-lid Jan van Stigt Thans van het gelijkna mige assurantiekantoor benader de op een gegeven moment het bestuur, met de vraag of hij de club niet zou kunnen sponsoren. Ron Heusdens, Schiedammer in hart en nieren, speelde bij De Lier op zijn top, maar zag zich beter gedijen in de wateren van zijn geboorteplaats. De match was snel gemaakt. Echter, zon der een speler die het niveau van Heusdens kan trekken, is hij vrij vlot uitgespeeld, en blijft de hon ger naar meer en beter onver minderd. Op dat moment diende zich een aantal toppers aan, waar men toch op zijn minst u tegen zou zeggen. Anatoli Gantwarg was eerder viervoudig wereld kampioen, maar vond de Schie damse club zeker niet te min om voor uit te komen. Alexander Voronitch, op zijn negentiende als tweede geëindigd op het WK voor junioren, bood ook met £Üe liefde zijn talent aan. En ten slotte Hans den Engels man, die eerder uitkwam voor damclub Den Haag, was niet te beroerd om zijn stek om te rui len. Ambitie Al met al een span van vier spe lers, dat sterk genoeg is om de Schiedamse club naar een hoger plan te brengen. En daar wordt dan ook alles aan gedaan. De verwachting is dan ook hoogge spannen, aangezien er grote kan sen zijn dat zij toch zeker vol gend jaar tot de beste clubs van Nederland gerekend mag wor den. De spelers breken zich er graag de hersens over, de Russen zijn zelfs bereid om eens in de twee weken voor een wedstrijd naar Nederland te komen. Als men bedenkt dat dat een reis van 32-34 uur met auto of trein kost, kan men wel spreken van een enorme (en gedisciplineerde!) inzet. Maar ze doen het graag. Daarbij komt nog dat Gantwarg naast zijn betaalde activiteiten wel onbezoldigd lesgeeft aan an dere Schiedamse dammers. Zijn methode is erg verfrissend, als men bedenkt dat hij niet statisch, maar juist aanvallend speelt. Dat maakt hem, en daardoor hope lijk ook zijn leerlingen, tot een 'gevaarlijke' speler. Nu dan is de stap naar de hoofdklasse nog maar een kleine. "Maar," zoals sponsor Van Stigt Thans aan geeft, "je kunt natuurlijk wel spelers van hoog niveau hebben, maar instroom van nieuw bloed is ook belangrijk." Daarom is de club een project opgestart, waar bij op dit moment leerlingen van basisschool De Taaltuin les krij gen. Om de andere teams van de vereniging niet te kort te doen, zijn de namen van Frits Luteyn, Wim Vrijland, Henk de Witt en Rob van Eijk zeker vermeldens waardig. Ook de in het tweede team gedijende Belg Bryan Wol- laert is iemand om in de gaten te houden. Hij werd vijfde bij de Belgische Kampioenschappen. Schiedam gaat dus duidelijk voor ambitie. Dat is een ding dat zeker is. door Chrit Wilshaus SCHIEDAM - Onder de ti tel 'Meesters over een klein orgel' zullen vijf verschil lende organisten komend seizoen het orgel van het Huis te Poort (Oud-Katho lieke kerk op de Dam) be spelen. Arie Keijzer bijt op zaterdag 14 oktober het spits af. Hij zal onder ande re werken spelen van Krebs, Zipoli, Bach en van zichzelf. Aad van de Hoeven, Wouter Blaquière, Piet van der Steen en Rob Soeteman zijn de andere Meesters van het kleine orgel. Zij zuilen het orgel achtereenvolgens op 25 november, 27 januari, 24 februari en 21 april bespe len. Arie Keijzer, geboren op 6 juni 1932, studeerde orgel bij Piet van den Kerkhoff in Rotterdam en Adriaan Engels in Den Haag. Na zijn opleiding aan het Rotter dams Conservatorium in de ja ren '60 studeerde hij verder bij professor Siegfried Reda in Muhlheim-Ruhr. Keijzer heeft een privé-lespraktijk op Goeree- Overflakkee. Daarnaast compo neert hij voor orgel, orkest en vele combinaties van instrumen ten. Komende zaterdag speelt hij ook een door hemzelf gecompo neerde Partita. In 1983/1984 werd het orgel van de Oud-Katholieke kerk geres taureerd. Dat gebeurde onder het toeziend oog van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg door orgelbouwer Verschueren uit Heythuysen. De restauratie werd destijds mede mogelijk gemaakt door het De Grootfonds. Het or gel dateert uit 1866 en kostte toen vijfduizend gulden, een voor die tijd aanzienlijk bedrag. W.J. Heyligers (1822 -1891) was de eerste organist van het orgel in het Huis te Poort. Op 3 augus tus 1879 kreeg hij hulp van A.W. Schade van Westrum, die het or gel bespeelde totdat hij overleed in 1925. Zijn zoon, Simon W.J. Schade van Westrum, werd zijn opvolger. En diens broer, Wim J. Schade van Westrum, bespeelde het orgel ook menigmaal. Tussen 1940 en 1965 was Anton de Winter 1916 - 1988) de orga nist als Simon en Wim verhin derd waren. En op 5 augustus 1979 werd herdacht dat de fami lie Schade van Westrum 100 jaar organisten had geleverd. Het gouden jubileum van Simon als organist was hier in 1975 aan vooraf gegaan. In Rob Soeteman werd een talentvolle opvolger gevonden. Hij is zeer geïnteres seerd in Gregoriaanse en Franse kerkmuziek. De orgelconcerten beginnen om 20.00 uur en de kerk. Van af 19.30 is er koffie en na af loop, tussen 21.00 en 22.00, is er Franse wijn en Hollandse kaas. De toegang tot de concerten is gratis, maar een bijdrage in de kosten van koffie, wijn en kaas wordt wel op prijs gesteld. Be langstellenden zijn van harte welkom. z Natuurlijk bij: Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 470 17 30 SCHIEDAM Zaterdag is er in podium café De Graauwe Hengst, aan de Lange Haven 28, om 22 uur een optreden van Rock Morton met Ronaldo (gi taar, zang), Rene (bas), Bernard (drum-percussie) en Lodewijk (zang, gitaar). In de Grote Kerk is zaterdag een inloopconcert, deze keer is er een vocale solistenmiddag, aanvang 15 uur, toegang gratis. Zondag 22 oktober is er in de Grote Kerk om 19 uur een zondag avondzang m.m.v. het ev. Luthers projectkoor via musica o.l.v. Jac. Horde en de organist Roel Smit. Naar aanleiding van de koorreis door Oost-Europa afgelopen zomer is er voor de leden van het koor een reünie. In de Linduinakapel (woon-zorg- en dienstencentrum Frankeland) is zondag een eucharistieviering om 9.15 uur; voorganger is Pater L. v.d. Velden met cantor Sjef Engering. Stichting Welzijn Schiedam De Erker organiseert 21 oktober een nachtwandeling voor jongeren vanaf 13 jaar. De wandeling gaat vanuit Scheveningen naar Hoek van Holland, kosten f10,-, inschrijven tot 19 oktober aan de J.v. Avenne- straat 12 of via tel. 4267767. ZAKELIJK BEKEKEN Het begon allemaal in 1930. Toen startte op de Dam in Schiedam dhr. Van der Vlerk sr., toen 25 jaar oud, met wat 70 jaar later een bijna niet meer weg te denken pijler van Schiedams winkelbestand vormt. Samen met zijn vrouw trotseerde hij de donkere jaren '30 en '40: zij voorna melijk aan de toonbank; hij veel in de werkplaats. De zaak ontwikkel de zich in de na-oorlogse jaren voorspoedig en de vakman Van der Vlerk sr. wist ook zijn beide zoons te enthousiasmeren voor het juwe- liersbedrijf. Hein en Peter van der Vlerk legden zich toe op meer spe cifieke vakgebieden. Zo is er behalve de gebruikelijke kennis van uur werken, horloges en edelstenen ook een ruime expertise waar het de taxatie van (oud) zilver betreft in de zaak gebundeld. Peter van der Vlerk: "Op een gegeven moment koester je bepaalde ontwerpen en sie raden. Ik heb dat nog steeds met de collectie zilver, die in de loop van jaren is uitgegroeid tot iets heel bijzonders. Ook onze klokkenkelder is zeker de moeite van het bezoeken waard". Naast zeventig jaar kennis en ervaring kan Van der Vlerk bogen op een goed en gezellig team van medewerkers; ook achter de schermen. Hein: "Zo zitten in de ateliers de beste goudsmeden en diamantzetters voor ons klaar". Maar nog altijd staat de beginfilosofie voorop: Van der Vlerk is altijd een zaak voor iedereen gebleven. Met een collectie die varieert van de gangbare sieraden tot meer bijzondere buitenlandse en eigen ontwerpen, smaak vol zilver en vele uurwerken. Hein: "Dat is het belangrijkst. Want als klant moet je keuzes kunnen maken. En dat kan hier". Van der Vlerk Juweliers edelsteenkundige, Broersvest 68-70 Schiedam, tel.: 010-4267593 Het Gemeentearchief van Schiedam is bezig met de uitbreiding en beschrijving van zijn fotobestand en roept daarvoor de hulp in van Schiedammers. Hier een foto van een groep mensen rond het Schiedamse draaiorgel De Waterpoorter in 1963. Het Gemeentearchief wil graag weten wie er op deze foto staan. Wie iemand herkent of meer wil weten kan op zaterdag 14 okto ber tussen 14.00 en 15.00 uur bellen naar het programma van de Ziekenomroep, ZOS-Magazine, dat rechtstreeks wordt uitgezon den via de kabel op 91.5 Mhz. Telefoonnummer van de Ziekenomroep is 426 00 00. Ook kunt U contact opnemen met het Gemeentearchief Schiedam, Stadserf 1 (derde etage), telefoon 246 57 57. I O O d 8 verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (O IO) 4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Foto: ED DEWAERHEIJT Damclub Schiedam heeft de ambitie om door te stoten naar de top Upcoming man Ron Heusdens (rechts) brengt Damclub Schiedam mede naar een hoger plan. Foto: A. GROENENDIJK u Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk eyewear l J kj iENRY EYEWEAR De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een overzicht van klachten van de afgelopen week. Asfaltlucht De afgelopen week zijn 123 klachten over een asfaltlucht in Schiedam bij de DCMR gemeld. Hoewel de veroorzaker, de Asfalt Centrale Schiedam, op 3 oktober 's middags een ontgeuringsinstallatie heeft geplaatst, kwamen 's avonds nog 33 klachten binnen. Op 4 oktober heeft het bedrijf de ontgeuringsinstallatie opnieuw afgesteld en is de oiie die het bedrijf als brandstof gebruikt, vervangen door een betere kwaliteit olie. 's Avonds werd de installatie weer opgestart en de dagen daarna kwamen slechts enkele klachten bij de DCMR binnen. Het bedrijf heeft een dwangsom opgelegd gekregen en moet vanaf volgende week een geldbedrag betalen als de DCMR weer stank waarneemt. Chloorlucht In een kort tijdsbestek kwamen op 5 oktober rond vier uur 's middags acht klachten uit Schiedam en drie klachten uit Rotterdam over een chloorlucht bij de DCMR binnen. De DCMR onderzocht de stankoverlast en kon in eerste instantie niets vinden. Een paar dagen later ontving de DCMR een melding van een bedrijf uit de Botlek dat op het moment van de stankoverlast een chemicaliëntanker, de Suzanne, met fenolresten werd schoongemaakt. De havendienst heeft een proces-verbaal tegen de kapitein van de tanker opgemaakt. NW-40 De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333, (24 uur per dag).

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3