3t Postzegels vragen aandacht voor bedreigde diersoorten I Het is niet allemaal kommer en kwel' Isolatieweken in duizend doe-het-zelfzaken 4//f w Taxirekening blijft ruim onder maximum Ouders kunnen zelf school naar keuze stichten Speelgoed van het Jaar HER DER Minder loon naar huur Half miljard Krasloten De Mensen van het Kinderziekenhuis Gids eco-wijn Internetmagnetron Dag van het Oor üjfilI Geen beste wijnkaart van het jaar, wel zes eervolle vermeldingen Jfcg 42 - 1001 Bij het Publiciteitscentrum Biologische Landbouw is onlangs de Biologische Wijngids 2000 gepresenteerd. Daarin worden ruim vierhon derd gecertificeerde biologi sche wijnen beschreven en beoordeeld. De gids is te koop in de boekhandel. Meer informatie is te vinden op de website www.biolo- gisch.nl. Het aandeel van het inkomen dat aan huur wordt uitgegeven daalt. Ging in 1997 nog 23,8 procent van het loon op aan woonlasten, in 1999 was dat 21,8 procent. Bij de huishoudens met de laagste inkomens was de daling nog iets groter. Dat blijkt uit de evaluatie van de nieuwe Huursubsidiewet die nu twee jaar in werking is. Een ander belangrijk doel van de nieuwe wet was het vergroten van de doelmatigheid. Door het aanscherpen van de vermogen stoets komt de subsidie meer dan vroeger terecht bij de huis houdens die het nodig hebben, schrijft staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) aan de Kamer. Naar schatting 80 dui zend huishoudens hebben geen subsidie meer aangevraagd. Sinds de introductie van het Kraslot in mei 1994 zijn er een half miljard over de toonbank te gaan. Dat zijn er gemiddeld 214.402 per dag. Dat meldt De Nederlandse KrasLoterij, die vorige week het half miljardste lot bij een Katwijkse sigaren- boer uitreikte. In zes jaar is er voor ruim 1,258 miljard gulden gekrast. Ruim 629 miljoen gulden kwam als prijzengeld terug in de porte monnee van de krassers. 290.814 miljoen gulden ging naar goede doelen. Uit onderzoek blijkt dat een op de vijf volwassen Nederlanders regelmatig Krasloten koopt. Een recept van het internet pluk ken en oversturen naar de mag netron, die vervolgens de juiste kooktijd instelt. Toekomstmuziek? Niet voor Japanners, die de eerste internet magnetron sinds kort in de win kel aantreffen. Op de website van fabrikant Sharp staan inmiddels vierhon derd recepten, variërend van babyvoeding, lunchboxsugges- ties, diëten tot huis-, tuin- en keukengerechten. Als de keuze is gemaakt wordt de informatie overgebracht naar de magnetron. De ingrediënten en kookinstruc- ties verschijnen op een groot display, terwijl de magnetron de kooktijden, verwarmingsniveaus en temperaturen automatisch instelt. De Nationale Hoorstichting organiseert op zaterdag 28 okto ber de jaarlijkse Dag van het Oor. Thema is 'Het genietende oor'. Nederland tel meer dan een mil joen slechthorenden. Het aantal neemt nog steeds toe. Naast ver grijzing is lawaai een belangrij ke boosdoener, meldt de stich ting. Lawaai op het werk en in disco's is verantwoordelijk voor een sterke toename van slecht horendheid onder werkenden en jongeren. Deze gehoorschade is onherstelbaar. Op de Dag van het Oor kan men voor informatie aankloppen bij audiciens, audiologische indus trieën, audiologische centra, ondernemingen op het gebied van gehoorbescherming en voorlichtingscentra voor slecht horenden. Ook enkele slechtho renden-scholen en KNO-praktij- ken doen mee. Zij houden die dag van 10.00 uur tot 16.00 uur open huis. Een overzicht van de deelnemers is te vinden op inter net: www.oorakel.nl. In samenwerking met de Vereniging Natuurmonumenten heeft PTT Post de postzegelserie 'Vijf voor de natuur' gepresen teerd. Deze serie van vijf zegels en twee sluitzegels is speciaal ontworpen om aandacht te vesti gen op de situatie van twee bedreigde diersoorten in Nederland; de grote modder kruiper en de groene glazenma ker. De grote modderkruiper, een vis die overdag schuilt in de modder en ook bekend staat als aalpie per, fluitaal en weeraal, en de groene glazenmaker, een grote kleurige libel, leven voorname lijk in laagveengebieden. De Wieden in de kop van Overijssel is zo'n gebied. Natuurmonumenten beheerder Fokkema: 'In de Wieden, passen we het beheer van ons gebied, met zijn vele sloten, aan deze bedreigde dieren aan. Je moet bijvoorbeeld de sloten in het leefgebied van deze dieren, gefaseerd schonen. Als je ineens alle sloten schoont, raken deze dieren in een klap al hun voedsel en leefwereld kwijt. Met ons beheer hopen we de grote modderkruiper en de groe ne glazenmaker een nieuwe kans te geven.'In het ontwerp is geko zen voor ëen tweedeling om de bedreigde situatie van de dieren te benadrukken. De ene helft van de postzegel is ingekleurd en op de andere helft ontbreekt de kleur. De serie 'Vijf voor de natuur' is ontworpen door grafisch ont werpbureau Traast Gruson uit Schiedam en is gebaseerd op de Grote modderkruiper $gurm<* fonsiti Groene glazenmaker iesHii# virii WJt. Sï.'HAM bekende schoolwandplaten van postzegels hebben een waarde alle postkantoren of te bestellen Marinus Adrianus Koekoek. De van 80 cent en zijn te koop bij via internet: www.postshop.nl. 'Kinderen horen niet ziek te zijn. Eén ziek kind is er één teveel.' Zomaar twee uitspraken van de hoofd personen uit de nieuwe NCRV-serie De Mensen van het Kinderziekenhuis. Vijf weken lang worden vijf medewerkers van het Sophia Kinderziekenhuis gevolgd tijdens hun werk. 'Hiermee kunnen we laten zien dat naast alle ellende er ook hele mooie dingen gebeuren in een zieken huis. Het is niet allemaal kommer en kwel.' Patrick Sevenans, kinderdiabe- tesverpleegkundige aan het Sophia Kinderziekenhuis: 'Het mooie aan mijn werk is dat ik een band met de kinderen op kan bouwen. Zodra de ziekte geconstateerd wordt, begeleid ik de kinderen. Dan leg ik uit wat de ziekte is, wanneer ze moeten prikken en waar ze rekening mee moeten houden.' Tot hun achttiende levensjaar blijven de kinderen Patrick regelmatig bezoeken. Bij bijna alle fases in hun jonge leven is de verpleegkundige betrokken. Sevenans: 'Als kinderen voor het eerst naar school gaan, dan kom ik een keer langs in de klas om uit te leggen wat diabetes is. Verder ben ik 'coach' en pro beer telefonisch, per mail of in een persoonlijk gesprek te hel pen bij elke nieuwe situatie, zoals de brugklas, stappen, sporten of het halen van het rij bewijs.' Kinderfysiotherapeut Lianne van der Giessen is ook één van de mensen die gevolgd wordt in De Mensen van het Kinderziekenhuis, Zij begeleidt kinderen die problemen hebben Kinderdiabetesverpleegkundige Patrick Sevenans legt uit hoe kinderen zichzelf insuline moeten toedienen met hun houding en beweging. Van der Giessen: 'Ik werk op de afdeling Kinderneurologie en Neurochirurgie. Op die afdeling komen kinderen die een achterstand hebben in hun motorische ontwikkeling, kin deren die niet kunnen rollen, zitten of staan.' Daarnaast werkt ze op de afdeling Kindergeneeskunde, waar ze kinderen behandelt die bij voorbeeld longziektes hebben of een chemokuur ondergaan. 'Iedereen denkt altijd dat fysio therapeuten alleen maar masse ren. Dat beeld probeer ik mid dels deze serie recht te zetten. Het gaat veel meer om oefenin gen te doen met de kinderen, door bijvoorbeeld traplopen, sporten of ze te leren zitten.' Beide medewerkers hebben met veel plezier meegewerkt aan deze nieuwe serie van de NCRV. Sevenans: 'Het is mooi om de problemen van diabetes bij kin deren eens onder de aandacht te kunnen brengen. De buitenwe reld denkt vaak nog steeds dat suikerziekte alleen bij oudere mensen voorkomt. Maar die vorm van diabetes is heel wat anders dan de vorm bij kinde ren, het is net als griep met een verkoudheid vergelijken.' Ook Lianne van der Giessen is blij dat ze middels dit programma iets kan laten zien van haar beroep. 'Zieke kinderen zijn niet altijd zielig. Heel veel zieke kinderen gaan weer beter naar huis,' aldus de kinderfysiothera- peute. De Mensen van het Kinderziekenhuis is vanaf vrij dag 20 oktober iedere week vanaf 22.30 uur te zien op Nederland 1. Zo'n duizend doe-het-zelfzaken en bouwmarkten doen nog tot en met 18 november mee met de Nationale Isolatie Weken. Deze landelijke campagne stimuleert particulieren om te isoleren. De vorige Nationale Isolatieweken in februari waren volgens de initiatiefnemers een groot succes. De afzet van isola tiemateriaal steeg tijdens de actieperiode met veertig pro cent. Bij de deelnemende bedrijven is onder meer een klusbrochure en een isolatietest verkrijgbaar. Deze test geeft consumenten op snelle en eenvoudige wijze een indruk van de voordelen die iso latie in hun eigen situatie kan hebben. De test is ook te vinden op internet: www.milieucen- traal.nl. Ook veel energiebedrijven en gemeenten besteden aandacht aan de Nationale Isolatieweken. Fabrikanten van isolatiemateri aal geven aandacht aan de cam pagne op hun verpakking. Ook laten ze weten hoeveel materiaal er extra wordt verkocht door de promotie. Het ministerie van VROM zorgt voor een radio spotje tijdens de campagne gericht op doe-het-zelvers. Voor meer informatie kunnen consu menten terecht bij Milieu Centraal: telefoonnummer 0900-1719(30 cent per minuut). Een sterke stimulans voor de consument vormt de regeling energiepremie. De consument ontvangt een forse premie voor het isoleren van de woning. De premies zijn zowel van toepas sing als de consument de klus zelf klaart als wanneer de klus wordt uitbesteed. De doe-het- zelver ontvangt vijf gulden per vierkante meter isolatiemateri aal; een fors bedrag ten opzichte van de kostprijs. De premie voor het laten aanbrengen van isola tiemateriaal kan zelfs oplopen tot 20 gulden per vierkante meter. Met de regeling energiepremie voor huishoudens wil de over heid energiebesparende investe ringen in huis stimuleren. Ook voor andere energiebesparende voorzieningen, zoals het instal leren van een HR (combi)ketel of isolatieglas, krijgt de consu ment een aantrekkelijke energ iepremie. Daarnaast zijn pre mies beschikbaar indien een afwasmachine, wasmachine, koelkast, vriezer of wasdroger wordt aangeschaft met een A- label. Een andere nieuwe maatregel is EnergiePrestatieAdvies (EPA) voor eigenaren van woningen die voor 1998 zijn gebouwd. Een EPA-adviseur maakt op verzoek een energieopname van de woning. Op basis daarvan stelt hij een advies op over de mogelijkheden van energiebe sparing, verbetering van woon comfort en binnenklimaat. De dichtstbijzijnde EPA-advi- seur is op te vragen via telefoonnummer 0900-1719 (30 cent per minuut). Of kijk op de internetsite www.epadesk.nl. WIE MILIEUBEWUST KLUST ic "yeircK» fSficvn nisiyifs De taxitarieven blijven ruim onder het landelijk gestelde maximum. De hoogte van de rekening verschilt per regio, terwijl in de grote ste den ongeveer dezelfde bedragen worden gerekend. Dat meldt de Rijksverkeersinspectie, die in de laatste twee weken van september ruim 800 taxichauffeurs heeft gecontroleerd. Uit het onderzoek blijkt verder dat veel auto's niet waren gekeurd of rondreden met een verlopen keuring. De nieuwe regels voor taxiver voer werden doorgaans netjes nageleefd. Negentig procent van de taxichauffeurs was in het bezit van een chauffeurspas. De meerder heid van de chauffeurs die geen pas konden overleggen was vergeten deze aan te vragen of was net als taxichauffeur begonnen. Ongeveer eenzelfde percentage had een vergunningbewijs in de auto, al was die niet altijd voor de klant zichtbaar aanwezig. Bijna alle chauffeurs gebruikten de verplichte dagrittenstaat, maar met name de tijdstippen en kilometerstanden werden niet altijd of onjuist ingevuld. Tijdens de actie is elf keer opgetreden tegen chauffeurs die zonder vergunning reden, de zogenaamde snorders. Ouders kunnen binnenkort zelf een school voor basisonderwijs of voortgezet onderwijs van hun voorkeur stichten. Hierbij maakt het niet uit of het om een bestaande of om een nieuwe richting gaat. Verder worden de regels voor basisscholen die van identiteit willen veranderen versoepeld. Dit zijn de belangrijkste punten uit de notitie 'Naar een flexibeler scholenbestand' van staatssecretaris Adelmund. De ministerraad is inmiddels akkoord. Op dit moment zijn er twee mogelijkheden om een nieuwe school te stichten. De eerste mogelijkheid is via leerlingenprognoses. Als het schoolbestuur op basis van deze voorspelling kan aantonen voldoen de leerlingen te hebben, wordt het groene licht gegeven.. Een tweede mogelijkheid is de directe meting. Om de richting van een nieuw te stichten school te kunnen bepalen, wordt aan de ouders via een enquête gevraagd naar hun voorkeur. De nieuwe methode werkt met ouderverklaringen. Als die goed zijn voor minimaal tweehonderd leerlingen kan de school gesticht worden. Bij de beoordeling kijkt de overheid niet meer naar de identiteit van de school. Een andere mogelijkheid om de samenstelling van het scholenbe stand te wijzigen, is het 'kleurverschieten'. Als bijvoorbeeld een katholieke basisschool islamitisch wil worden, moet de school nu opnieuw voldoen aan de stichtingsnorm. Dat is vaak niet haalbaar, omdat het aantal leerlingen om een school te stichten hoger ligt dan het aantal leerlingen om een school in stand te houden. Die regels worden nu versoepeld. Scholen hoeven bij kleurverschieten straks alleen maar aan de instandhoudingsnorm te voldoen. De Heksenschool is Speelgoed van het Jaar in de leeftijdscategorie 4 tot 6 jaar. Speelgoed moet amusant, duurzaam en als het even kan nog een beet je leerzaam zijn. Maar hoe te kiezen uit een aanbod dat steeds groter wordt. Om de ouders, met de feestdagen voor de deur, een handje te helpen is vorige week voor de zevenentwintigste keer het Speelgoed van het Jaar gekozen. De winnaars zijn: de houten muziekpuzzel van Winnie de Poeh (0-4 jaar), het spel De Heksenschool (4-6 jaar), het Euro Zakgeldspel (6- 8 jaar), de computer Brainstation President (8-12 jaar) en het Pim Pam Pet-achtige woordspel Tik Tak Boem (12+)- Speelgoeddeskundigen, journalisten en vertegenwoordigers uit de speelgoedbranche nomineerden voor elke leeftijdscategorie vijf arti kelen, die het predikaat 'goed speelgoed' verdienen. Daarbij hanteerde de jury de volgende criteria. Het speelgoed moet in heel Nederland te koop zijn, het moet passen bij de leeftijd die door de fabrikant is aangegeven, het moet van goede kwaliteit zijn, het moet uitdagend zijn en prijs-kwaliteitsverhouding moet in orde zijn. Het eindoordeel werd overgelaten aan de consument, die via internet en stembiljetten in speelgoedwinkels hun voorkeur gaven. Meer informatie over Speelgoed van het Jaar is te vinden op de web site www.speelgoedvanhetjaar.nl De verkiezing van de beste wijnkaart van het jaar, een initiatief van de bladen Misset Horeca en Perswijn, heeft dit jaar geen abso lute winnaar opgeleverd. Er werden op dinsdag 3 oktober, in het kader van de eerste Nationale Wijnweek, wel zes eervolle vermel dingen uitgereikt. Mét 54 wijnkaarten was het aantal inzendingen groter dan vorig jaar, toen de verkiezing van de beste wijnkaart van het jaar voor het eerst werd gehouden. Ook het gemiddelde kwaliteitsniveau lag hoger, oordeelde de jury. Zo hanteren steeds meer restaurateurs een voor hun gasten handzame indeling door wijnsoorten te groe peren, bijvoorbeeld door alle droge witte wijnen bij elkaar te plaatsen en niet per land of streek verspreid over de gehele kaart. De jury heeft bij de beoordeling streng naar de inhoud van de kaarten gekeken. Kaarten die alleen prijslijsten zijn, voldoen niet aan de gestelde criteria, hoe goed de inhoud ook kan zijn. Gastvriendelijkheid moet voorop staan, de klant moet zelf zijn weg in de wijnkaart kunnen vinden. De volgende restaurants kregen van de jury een eervolle vermel ding: Bios Food Wines in Alkmaar; Foody's in Rotterdam; eet café De Klap in Den Haag, De Klink in Biddinghuizen, De Schelvenaer in Krimpen aan den IJssel en Seinpost in Scheveningen. De jury bestond uit Hubrecht Duijker (wijnschrijver, voorzitter), Floor van Ede (mede-eigenaresse van Brasserie van Baerle, waar van de wijnkaart vorig jaar als beste werd gekozen), Frank Jacobs (redacteur Perswijn) en Hans Steenbergen (hoofdredacteur Misset Horeca). jloods L J v' •'•"•'2 wMm MMNMMtt MHMHMMWsaMK f.>>- iitotf FtipP fo!0' KiPPA -e. -

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 17