Burgerlijke stand Theater in De Erker Kinderen de baas in kinderboerderij Rituele 'lijkverbranding luidt museumexpositie in Vermist/Gevonden Stichting Amivedi De toppertjes dag 1 SCHIEDAM Leerlingen hij sen vlag in top voor school De Poldervaart 11.90 3.28 2.98 7.18 Boek van het jaar Pintilie zoekt nog tandartsuitrusting en sponsor voor transport Roemenië Schiedamse kunstenaar na India op nieuwe koers KUNSTGEBITTEN U wilt toch ook het beste voor uw Fiat Tandprothetische Praktijk Veringmeier Autobedrijf J. van der Voorde 1 2 4 5 8 10 i "1 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 18 OKTOBER 2000 42 - 1442 SCHIEDAM - Bezoekers van de Schiedamse bibliotheken kunnen nog tot 28 oktober mee doen aan de verkiezing voor het Boek van het Jaar 2000. Zij kun nen hierbij kiezen uit de volgen de zes genomineerde titels: Bezeten van mij - Nicci French De passievrucht - Karei Glastra van Loon De broederschap - John Gris ham De eeuw van mijn vader - Geert Mak Publieke werken - Thomas Ro- senboom De gevangene van Azbakan - J.K. Rowling Stemformulieren zijn, tijdens openingstijden, verkrijgbaar in de bibliotheken op het Stadserf 1, Bachplein 589, Dr. Wibaut- plein 163 en de Leliestraat 10. De stichting CPNB maakt op donderdag 2 november bekend welk boek winnaar van de Ver kiezing van de Publieksprijs 2000 is. 2 t/m 6 oktober Geboorteaangiften Narin D.A., d.v. Dana Ali Said- Nazira Abdallah Hassan; Josép- hine, d.v. Weenink; Eda N., d.v. Aelikkaya-Karakob; Giovanni F., z.v. Vredenbregt-te Dorst horst; Zahra M.M., d.v. Moham mad Mustafa Abdulla-Nazifa Mohammad Hossein; Yu L., d.v. Pan; Sven, z.v. van der Heijden- Henrici; Sebastiaan R., z.v. van Houten-Koelewijn; Melissa, d.v. Massey-van Slobbe; Kin L., z.v. Tang-Zhou; Wendy, d.v. Lin; Ivonne d.v. van Kempen-Rens; Jimmy, z.v. Zhao-Hu; Ryan A., z.v. Gomes Landim; Jessica J., d.v. Boutestein-Landzaad; Iris, d.v. Westdijk-Dries; Narin, d.v. Morad; Loeka, d.v. van Oeveren- Veth; Anouk, d.v. de Winter- Swaams; Kimberley, d.v. Brus- saard-Koppenhagen; Janick, z.v. van der Meer-Albers; Kirsten E., d.v. Pruijsers-Nouwels; Aangetekend H. van der Heide 46 jr. en A.G. Schell 40 jr. Gehuwd/partnerschapsregis tratie I. Hoogendonk 29 jr. en T.J. van Scheijndel 29 jr., L. J. van Ewijk 40 jr. en A. Leemans 25 jr., R.G.C. van der Linden 37 jr. en J.E. Lech 22 jr., E. Aly Farg 38 jr. en P. Triana Manzano 36 jr., I. Keklik 22 jr. en S. Aagli 18 jr., PW. Dorsman 35 jr. en J.M. de Kruijff 36 jr., J. van Lieshout 30 jr. en N.W. van Dorst 27 jr., R.J. Broersen 32 jr. en D. Rebers 24 jr., M. van de Minkelis 29 jr. en M. van Toledo 28 jr. Overleden G. van Vliet 88 jr., vr., wed. van D. van der Sar; D. Brandsma 82 jr., vr., geh. met: P.J.J. van der Steen; C. van Dijk 93 jr., vr., geh. met: S.J. Datema; P.E. Ca- pelleveen 78 jr., man;P.J.M. Hersbach 66 jr., vr., geh. met: G.F. van Duppen; G. de Vries 66 jr., man; J.L. Wessling, 100 jr., man; M.C. Kanters 85 jr., vr.; C. Marijt 76 jr., vr.; H.J. Kieffer 76 jr., man; J. Sparreboom 64 jr., vr. Geboren buiten Schiedam H. Aetin z.v. Aetin-Polat; Sahar P.R. d.v. Tayyab Ahmed Rana- Nighat Parveen; F. Okelien A.A. d.v. Engberts-Vijfwinkel; Mo- hammes S.A. z.v. Asarfi-Bano; Matte' I.A. z.v. Kerkhoff-Brice. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker presenteert op 25 oktober een theatervoorstelling, die wordt gespeeld door het Rotter dams wijktheater. Dit in het ka der van de interculturele week, die van 23 tot 29 oktober duurt De voorstelling heet Jebbel en wordt opgevoerd door jongeren, die op deze wijze laten zien wat hun levenservaringen zijn. Rachid is een jongen van Zuid Hij zit op school, heeft een baan tje en in zijn vrije tijd 'chilt' hij met zijn 'matties'. Ze fantaseren graag over 'mooie waggies en lekkere chickies'. Als Rachid een baantje krijgt als pizzakoe rier en zijn brommer wordt ge stolen, beginnen de proble men.. In een meeslepende com binatie van toneel, muziek dans en video laten twaalf jongeren zien hoe het er op Zuid aan toe kan gaan. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de balie van De Erker, aan de J. van Avennestraat 32. Toe eang is gratis, het stuk begint om 20.00 uur. SCHIEDAM - In de herfstvakantie geven kinderen de toon aan -in kinderboerderij 't Hoefblad. Dat begint op dinsdag 24 oktober, dan zijn de kinderen voor één keer 'beheerder' van de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark. De jeugd mag die dag onder begeleiding al lerlei werkzaamheden uitvoeren die de echte beheerder ook doet zo als dieren voeren en borstelen, stallen schoonmaken etc. Woensdag 25 oktober kunnen de jonge bezoekers meedoen met een spannende dierenspeurtocht. Spelenderwijs leren de kinderen zo een heleboel over de kinderboerderijdieren. De dag daarna, donderdag, staat geheel en al in het teken van het paard. De kinderen kunnen een rondritje maken op paard en wagen, ze kunnen pony rijden en meedoen met een prijsvraag over het paard. De vakantieweek eindigt met een gezellige spelletjesdag op vrijdag. De middagvullende activiteiten worden georganiseerd door de afde ling Natuurontwikkeling van de gemeente Schiedam. Ze zijn bedoeld voor de jeugd van 5 tot en met 12 jaar. Iedere activiteit start om 14 uur en eindigt om 16 uur. De kinderen kunnen zich op de dag zelf aanmelden vanaf 13.30 uur bij kinderboerderij 't Hoefblad. Wie er meer van wil weten kan bel len naar Natuurontwikkeling: tel. 2465522. Door Chrit Wilshaus SCHIEDAM - Els Bosch van de Stichting Pintilie rekent erop dat ze ook deze keer een aantal knuffels van Frans Bauer krijgt om mee te nemen naar Roemenië. 'Ons streven i$ ieder jaar vijf tot acht keer naar Roemenië te rijden. Maar dat moet financieel dan wel haalbaar zijn. Dit jaar is het ons vier keer gelukt', vertelt Els Bosch. Hoogstwaarschijnlijk ver trekken er op donderdag 7 december opnieuw twee vrachtwagens richting Baiamare in Roemenië. Behalve kerstpakketten met iets lekkers erin, wil Els Bosch deze keer ook een complete tandartsuitrusting meenemen. 'Daarnaast zijn we nog op zoek naar een sponsor van het transport.' Roemenen hebben wel iets meer vrijheid sinds de dood van de ge hate dictator Nicolae Ceausescu en zijn nog meer gehate vrouw Helena, maar dat wil niet zeggen dat het de Roemenen nu voor de wind gaat; er is nog steeds ar moede. Bovendien is de bureau cratie, een overblijfsel uit het communistische tijdperk, alleen maar erger geworden. Els Bosch: 'Tegenwoordig moet je voor alles wat je invoert aparte vergunningen hebben.' De Stichting Pintilie werd acht jaar geleden opgericht door Els Bosch en haar man. 'Pintilie is de naam van een pastoor die we destijds als eerste aantroffen in Roemenië. Zoekend naar een naam voor onze stichting, stelde hij voor deze naar hem te ver noemen. En dat hebben we toen maar gedaan. Het beestje moest nu eenmaal een naam hebben.' In september dit jaar bezocht de Stichting Pintilie voor het eerst een aantal zigeunerkampen in de buurt van Baiamare. 'Onze tolk had contact met de burgemeester van een plaats in de buurt van Baiamare. Via onze tolk had hij ons gevraagd of wij ook niet eens iets voor zijn dorpen kon den doen. Na het informatie materiaal bekeken te hebben dat de burgemeester ons had toege stuurd, besloten we op dat ver zoek in te gaan. De spullen wa ren bedoeld voor een aantal zi geunerkampen aldaar. Vaak wer den we gevraagd om ook iets voor de zigeuners te doen. Maar we werden ook altijd gewaar schuwd voor deze mensen. Ik kan echter niet anders zeggen dan dat het allemaal heel goed is gegaan.' Vuilnisbelt 'Ik wist niet wat ik zag toen ik daar aankwam. Ik heb best veel gezien in mijn leven, maar dit spande echt de kroon. De men sen leven daar in golfplatenhuis- jes op een vuilnisbelt. En overal waar je kijkt, komen kinderen vandaan, die allemaal op blote voeten lopen. Kun je nagaan: wij met onze schoenen met dikke zolen probeerden zo goed moge lijk te kijken waar we onze voe ten neerzetten, en die kinderen liepen overal vrolijk doorheen. En neem maar van mij aan dat het daar krioelt van het onge dierte! Naar school gaan de kin deren niet, en hun behoefte doen ze gewoon ergens op de vuilnis belt. Omdat ze zich nooit was sen, maar dat geldt ook voor de volwassenen - water zie je ner gens - heeft hun huid een grauwe kleur gekregen. Haar voelt aan als verweerd touw. De lucht die er hangt, is met geen pen te be schrijven. Daarom kom ik er het liefst in de winter, omdat je dan vanwege de vorst niets ruikt. In de winter is het er overigens stervenskoud, en zak je tot je knieën in de sneeuw weg; dat is daar heel gewoon.' Behalve een vrachtauto vol met spullen, neemt Els Bosch ook al tijd een grote hoeveelheid knuf fels en truitjes mee. 'Die doe ik dan in mijn eigen auto. Die truit jes worden gebreid door een me vrouw uit Schiedam. Komend transport nemen we er weer 58 mee! Voor de moeder van onze tolk hadden we deze keer ook kaas en koffie bij ons. Op een gegeven moment zagen we een zigeunerin met een plasticzakje van Bas van der Heijden lopen. Bleek dat zij er met de koffie en de kaas vandoor was gegaan! We moesten er wel om lachen, maar hebben de auto daarna toch maar op slot gedaan.' 'Wat we nooit doen is geld ge ven. Dan is het einde zoek.' Het meeste trekt Els Bosch zich nog het lot van de kinderen en de bejaarden aan. 'Vooral de oude ren komen er slecht vanaf; ge zondheidszorg bestaat er niet. Ouderen die slecht ter been zijn, bewegen zich voort steunend/hangend op/tussen twee boomtakken. Van looprek jes die hier allang niet meer wor den gebruikt, hebben ze daar nog niet eens gehoord. Laat staan dat ze rollators kennen. Nee, het lijkt mij geen pretje om zo oud te moeten worden.' In een grote loods in Kethel, 'die is ons beschikbaar gesteld door Aad Maat, dat mag ook best eens in de krant', slaat de Stich ting Pintilie haar spullen op. 'En dan gaat het om kleding, schoe nen, beddengoed, toiletartikelen, speelgoed, medische spulletjes, schrijfmateriaal voor de scholen, levensmiddelen en dergelijke. Als we deze keer gaan, willen we ook kerstpakketten meene men. Maar nu niet alleen maar met de geëikte zaken, maar ook met bijvoorbeeld lekkere dingen zoals koffie, thee, suiker en ha gelslag. Dat mag trouwens ook hele goedkope hagelslag zijn. Daar zijn de mensen daar heel tevreden mee. Vooral de kinde ren zijn er dol op. En dan ben ik voor komende transport ook nog op zoek naar een totale tandarts uitrusting. Dus'met alles erop en eraan.' Lezers van Het Nieuwe Stads blad die spullen hebben voor Roemenië, kunnen contact op nemen met Els Bosch. Haar tele foonnummer is (010) - 4734580. Als u dat wilt, kunt u ook langs komen bij Els Bosch, Aleidas- traat 32B in Schiedam. Dat is te genover het Hofje van Belois. 'Mensen die een kerstpakket maken, zou ik willen vragen pre cies erop te schrijven, bijvoor beeld in de vorm van een briefje, wat erin zit. Vanwege de ver scherpte controle moet dat echt. Pas als alle vergunningen binnen zijn, en we een sponsor gevon den hebben die het transport voor zijn rekening wil nemen, vertrekken we. Een vrachtwagen laten rijden kost 5200 gulden.' SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum toont van 4 november tot en met 10 december onder de titel 'Huizen en zelfpor tretten uit India en Nepal' recent werk van de Schiedamse kunstenaar Tony van Wassem. Dit werk staat in het teken van een pas afgelegd bezoek van de kunstenaar aan deze landen. De tentoonstelling wordt ingewijd met een ritueel afscheid van een deel van het oude werk van Van Wassem. Dit afscheid vindt plaats in de vorm van een verbranding op een bijzondere locatie in Vlaardingen, in de stijl van Indiase lijkverbrandingen. Dit voorjaar maakte Van Was sem een reis van drie maanden door India en Nepal. De reis be tekende een ommekeer in zijn leven: terwijl hij werd gecon fronteerd met fysieke beperkin gen, ontdekte hij de geestelijke en visuele rijkdom van de India se en Nepalese cultuur. Hij keer de terug in Nederland met vele foto's van het Indiase of Nepale se straatbeeld. Een deel ervan, vooral de opna men die schilderachtige gevels van huizen tot onderwerp heb ben, drukte hij af en zal hij in het Stedelijk Museum presenteren. Enkele foto's met patronen die hij op gevels aantrof dienden als voorbeeld voor abstracte schil derijen op aluminium en geoxi deerd metaal. Op zijn reis maakte hij in de In diase stad Varanasi een lijkver branding mee - hetgeen een on uitwisbare indruk op hem maak te. Terug in Nederland realiseer de hij zich dat zijn reis niet zon der gevolgen kon blijven voor zijn artistieke praktijk. 'Ik realiseerde me op een gege ven moment dat ik een daad moest stellen. Iedere keer wan neer ik naar mijn atelier ging, werd ik er geconfronteerd met een hok waarin ik mijn oude schilderijen heb opgeborgen en waarmee niets gebeurt. Toen dacht ik: is het niet beter dat ze worden verbrand, zodat hun ziel over kan gaan naar nieuw werk? Ik ben overtuigd dat ieder ding een ziel bevat. Als het dan ver brand wordt, gaat het over naar een nieuw leven, een ander ding', aldus de kunstenaar. Van Wassem wilde de schilderij en oorspronkelijk op de binnen plaats van het museum verbran den, binnen het domein van het kunstmuseum dat kunstwerken een aura van heiligheid ver schaft. Milieuverordeningen staan dit echter niet toe, zodat is gekozen voor een loods van de firma Fi- reF in Vlaardingen, die gespe cialiseerd is in brandvei ligheidsopleidingen. Anders dan in India gebruikelijk, zal Van Wassem de as die na de verbran ding overblijft niet in de Schie strooien, maar opnemen in een nieuw kunstwerk. De rituele verbranding vindt za terdag 4 november van tussen 14 en 14.30 uur plaats bij de loods aan de Fultonstraat 5 in Vlaar dingen. Aansluitend opent om 15.30 uur de tentoonstelling 'Huizen en zelfportretten uit In dia en Nepal' in het Stedelijk Museum aan de Schiedamse Hoogstraat. 5e Industriestraat 39, 3133 EL Vlaardingen BBBB Tei. 010 - 434 81 57 BBBB Vermist Zwart/witte kater, gecastreerd, Gismo, omgeving Voltastraat, Oost; Zwarte kater, hier en daar een witte haar, gecastreerd, 4,5 jaar, om geving Alberdink Thijmstraat, West; Cyperse poes, ongeveer 1,5 jaar, met witte snoet, Brielsestraat; Blauwgrijze pers, man, gecas treerd, 4 jaar, Zalmstraat, Gorzen. Gevonden Poes, zwart/witte poten, borst en kin wit, snoet en buik beetje wit, achterpoten tot knie wit, P. Potterstraat, West; Gesignaleerd: zwart/witte kat, geslacht onbekend, neus zwarte vlek, omgeving Roggeakker; Roodwitte kater, gecastreerd, borst, buik, voetjes wit, zwart vlek neus, Rembrandtlaan, West; Cypers witte kat, ongeveer 1 jaar, B.K. Laan. Onder toeziend oog van onderwijswethouder Aad Wiegman hezen in sporttenue gehulde leerlingen vrijdag de vlag in top met daarop de nieuwe naam van hun school. Vrijdag de 13e mag dan bekend staan als de 'ongeluksdag' bij uitstek, in Schiedam verliep het feestelijke ceremonieel die dag vlekkeloos. Openbaar Speciaal Basisonderwijs 'De Poldervaart' staat te lezen op de vlag die als symbool dient voor het samengaan van de 82 jaar ou de school voor moeilijk lerende kinderen (MLK) met de bijna 40 jaar oude W.A. van Lieflandschool voor kinderen met leer- en opvoe- dingsvragen (LOM). De MLK was tot oktober 1996 gevestigd aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan onder de naam Prof. Ernst Ca- simirschool en vanaf 1987 als De Brug. SBO De Poldervaart ligt in het Beatrixpark en binnen enkele maan den zal langs het schoolplein het water van de in oude glorie herstel de Poldervaart, waaraan de school zijn naam ontleent, opnieuw gaan stromen. SBO De Poldervaart heeft 139 leerlingen in de basisschoolleeftijd. Dat is drie op iedere 100 Schiedamse basisschoolleerlingen. Zij leren om samen naar het speciaal Onderwijs te gaan. Van de drie kinderen is er één waarvoor het in het vierde jaar duide lijke was, dat hij of zij niet naar het reguliere basisonderwijs zou kun nen. Maar ieder jaar worden er vanuit het speciaal onderwijs ook en kele kinderen naar het regulier onderwijs teruggeplaatst. Cd Prei 7q kort afgesneden, 500 gram Nu U. *7 Zeeland's Roem verse mosselen royal kwaliteit met gratis kruiden 1 "1 Q fZ bak 2 kilo, van ISrOS' voor J. Oh Rundertartaar 500 gram 5.95 1 fi QH kilo van voor J.U.«/U Oh Hele kip j-n verpakt per stuk, per kilo, van Jr95' voor O.OU voor 0(1 Boerenbrood met sesam of maanzaad heel, van -2#9~ Vers van 't mes: CdZaanlander kaas mild 48+ kilo van Jr&SfT voor 2e halve prijs: Cd Patates frites 2 zakken 1 kiio, van A3Z 2e halve prijs: CdSinaasappelsap 2 pakken a 1 liter, van 3A8T 2e halve prijs: Cd Huiswijn bv. rood, wit of rosé, 2 flessen 1 liter Q QO naar keuze, van jLEOtT voor O. «7O 2e halve prijs: Edet Soft toiletpapier 2 pakken 4 rollen, van -9587 voor 1.00 voor voor n w Sn. SP m 38 5* a r loods Els Bosch rekent weer op knuffels van Frans Bauer De zigeuners leven in golfplaathuisjes op de vuilnisbelt Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart t/m 22 oktober a.s.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9