Pleidooi voor ontbijt Campagne risico's lawaai op werk Controle campings moet worden verbeterd Bomen en mensen, een oeroude relatie Nieuw boek over artrose Nederlanders eten minder gezond dan ze denken complete koloniale inrichting Effecten brand vuurwerkwinkel beheersbaar Weinig gebruik van klachtenregeling 'Stel racisme op internet strafbaar' Kom naar de Woonstradawant de Colonial Corner meubelen in teak en donker hout DONDERDAG 26 OKTOBER 2000 43-NS2-17 Het is belangrijk om elke dag een ontbijt te gebruiken, liefst met brood. Van de energie en voedingsstoffen die dagelijks nodig zijn, wordt tien tot vijftien procent geleverd door het ontbijt. Het tekort door niet te ontbijten wordt zelden gecompenseerd door andere maal tijden gedurende de dag. Dit blijkt uit een literatuurstudie van TNO in opdracht van het Voorlichtingsbureau Brood. In Nederland is in 1999 bij ruim 14 duizend kinderen uit het basis onderwijs en voortgezet onderwijs nagegaan hoe vaak niet-ontbijten voorkomt en of niet-ontbijten als problematisch moet worden gezien. Eén op de tien kinderen in het basisonderwijs en één op de vijf in het voortgezet onderwijs ging in de regel zonder ontbijt naar school. Leerkrachten signaleren bij niet-ontbijters hongerigheid en slechte concentratie. Gevolgen voor schoolprestaties zijn niet uit te sluiten. Scholieren die 's morgens ontbijten lijken zich tijdens de lessen beter te kunnen concentreren hetgeen de leerprestaties bevordert. Bovendien zou een ontbijt een betere gewichtscontrole mogelijk maken. Een vezelrijk ontbijt zorgt sneller voor een verzadigd gevoel. De studie belicht tevens de rol van brood in de Nederlandse voeding. Daarin komt naar voren dat brood een nog veel belangrijkere plaats inneemt dan tot dusverre werd aangenomen. Zo blijkt dat brood de belangrijkste leverancier van koper, magnesium en jodium is. Het was al bekend dat brood de belangrijkste leverancier van koolhydra ten (zetmeel), voedingsvezel en ijzer is. Ook is brood van belang voor de vitamines BI en B6, en voor seleen, zink en de foliumzuur- voorziening. Verder blijkt dat brood weinig vet bevat. TNO Voeding adviseert om elke dag een ontbijt te gebruiken. Het feit dat de wer kelijke broodconsumptie (jongeren vierenhalve boterham, volwasse nen vier sneetjes) lager ligt dan de aanbevolen hoeveelheden (jonge ren vijf tot acht sneetjes, volwassenen vijf tot zeven boterhammen) onderstreept volgens de studie het belang om de broodconsumptie te verhogen. Voor het Voorlichtingsbureau Brood vormen de resultaten aanleiding om de komende maanden extra aandacht te besteden aan het brood- ontbijt. Van de ruim 500 duizend mensen die regelmatig in teveel lawaai wer ken, gebruikt slechts een derde gehoorbeschermers. Om dit aantal te vergroten is het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid een voorlichtingscampagne gestart over de risico's van schadelijk geluid op het werk. Voor de campagne zijn twee brochures en een poster ontwikkeld die worden toegezonden aan bedrijven waar werk nemers risico lopen op gehoorschade. Hierbij gaat het onder meer om ondernemingen in de hout- en meubelindustrie, de metaalindustrie, de bouw en de papierindustrie. Geluid is schadelijk voor het gehoor vanaf 80 decibel. Dit niveau is vergelijkbaar met het geluid dat iemand hoort als hij in de berm van een snelweg staat. Boven 80 decibel wordt geluid snel schadelijker. Mensen die langdurig werken bij te hoge geluidsniveaus kunnen gehoorschade oplopen die niet is te genezen. In de brochures wordt aandacht besteed aan deze risico's, evenals aan de maatregelen die werkgevers en werknemers moeten nemen om gehoorschade tegen te gaan. Zo moet de werkgever allereerst proberen zoveel mogelijk geluidshinder te voorkomen. Lukt dit niet, dan moet hij vanaf 80 decibel gehoorbeschermers beschikbaar stellen aan de werknemers. Bij geluidsniveaus boven 85 decibel zijn werknemers verplicht deze gehoorbeschermingsmiddelen te dragen en moet de werkgever hier op toezien. Het voorlichtingsmateriaal kan worden aangevraagd bij de Postbus 51 informatietelefoon: 0800-8051 (gratis). Campinghouders zijn onvoldoende op de hoogte van de risico's var legionella bij koudwatersystemen, terwijl er bij campinghouders er gemeenten nauwelijks aandacht is voor de wettelijke verplichte con trole naar de kwaliteit van op campings geleverd drinkwater. Da blijkt uit een onderzoek van de Inspectie Milieuhygiëne bij vijftig grotere campings. De inspectie voerde het onderzoek in de maanc juni van dit jaar uit in samenwerking met de Keuringsdienst var Waren. Het onderzoek was gericht op legionellapreventie, kwalitei drinkwater, lozing afvalwater en opslag milieugevaarlijke stoffen Met deze steekproef is onderzocht of de campinghouders zich hou den aan de regelgeving en of de gemeenten zich bewust zijn van hun toezichthoudende taak. Uit het onderzoek blijkt dat het merendeel van de campinghouders bekend is met de legionellaproblematiek, maar dat men zich de risico's met koudwatersystemen nog onvol doende realiseert. Bij één bedrijf is een te hoge concentratie aan legionellabacteriën gemeten. In samenwerking met de gemeente, GGD en campinghouder zijn direct maatregelen getroffen. De wette lijke verplichte controle op de kwaliteit van het op de camping gele verde drinkwater wordt slechts door eenderde van de campinghou ders uitgevoerd. Gemeenten geven niet of zeer beperkt invulling aan hun toezichthoudende taak. De verwijdering van het afvalwater via de riolering vindt over het algemeen conform de wetgeving plaats. Het toezicht van de gemeenten op deze regelgeving is voldoende. De opslag van milieugevaarlijke stoffen blijkt bij ruim de helft van de gecontroleerde campings niet te voldoen aan de wettelijke voor schriften. Dit geldt zowel voor de opslag van gas (propaan/butaan) als de opslag van chemicaliën. Het toezicht van de gemeenten schiet ook hier tekort. Bij de viering van haar 30-jarig bestaan brengt de Bomenstichting een eerbetoon aan de boom door het uitgeven van 'Bomen en Mensen, een oeroude relatie...'. Dit boek geeft een beeld van de rela tie tussen bomen en mensen, zowel in de historie, de gebruiken en de rituelen als in de huidige toepassingen. Een grote verscheidenheid aan boomsoorten komt aan bod. Bomen behoren tot de oudste levens vormen op aarde. Vanaf de oertijd is de boom een mystieke levens gezel geweest van de mens. Bomen speelden een rol in de recht spraak, als genezer, als wonderboom en als heilige boom. In de tegenwoordige tijd hebben veel mensen 'de natuurlijke relatie en het gevoel met bomen verloren', stelt de stichting. 'Velen zien bomen alleen maar als leverancier van hout of als aankleding van het land schap.' Het boek bestaat uit een beschrijvend gedeelte, samengesteld door deskundigen uit verschillende disciplines, en een meer encyclo pedisch deel. In dit laatste deel worden negentien inheemse soorten beschreven die al eeuwenlang metgezel zijn van de mens. De beschreven soorten zijn Appel, Berk, Beuk, Eik, Els, Es, Hazelaar, Iep, Jeneverbes, Lijsterbes, Linde, Meidoorn, Pijnboom, Populier, Spar, Taxus, Vlier, Walnoot en Wilg. Naast herkomst, groeiplaats en gebruik komen ook andere aspecten aan de orde, zoals karakter en symboliek, spreekwoorden, rijmpjes en liedjes en allerlei volkswijs heden. De beschrijvende hoofdstukken behandelen achtereenvolgens de bomen in de geschiedenis, de religie en de bijbel. Vervolgens komt de plaats van bomen in het volksleven en in sprookjes aan de orde. En tot slot zijn er hoofdstukken over de invloed van bomen op het welzijn van de mens en over het gebruik van hout. Het boek is te bestellen bij de Bomenstichting, telefoon 030-234 07 78. Tot 1 december is de prijs voor donateurs 42,50 gulden, voor niet-dona- teurs 49,50 gulden. Daarna kost het respectievelijk 49,50 en 56,50 gulden. Prijzen zijn exclusief 6,50 gulden verzendkosten. Een brand in een winkel met consumentenvuurwerk staat in geen verhouding tot de ramp in Enschede. Dat blijkt uit twee brandproeven van TNO op de Maasvlakte. De eerste proef betrof een bran- dongeval in een ruimte waarin het vuurwerk omgepakt wordt tot door consumenten bestelde pakketten. Daarnaast werd een brandongeval in een winkelpand gesimuleerd waarin zich een afgesloten bewaarplaats met bruto vijf ton consumentenvuur werk bevindt. In beide gevallen waren de effecten 'beheersbaar', concludeerden de hulpdiensten. Eén op de vijf bedrijven in Nederland beschikt over een klachtenregeling voor werkne mers. In de praktijk blijkt er ech ter weinig gebruik van te worden gemaakt. Veel werknemers vin den de drempel te hoog om een klacht in te dienen en verder blijkt een formele klachtenrege ling niet altijd garant te staan voor het wegnemen van een con flict in de werkrelatie. Daar staat tegenover dat de aan wezigheid van een formele klachtenregeling ook de meer informele probleemoplossing bevordert. Dat blijkt uit een onderzoek van het Hugo Sinzheimer Instituut in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Op de helft van de klachtenrege lingen bij de 875 onderzochte bedrijven is de afgelopen twee jaar geen beroep gedaan. Daar waar het wel gebeurde, zegt 94 procent dat de klacht op een goede manier is afgehan deld. De redenen van bedrijven om een klachtenregeling in te stellen zijn: het voeren van een behoor lijk personeelsbeleid, het serieus nemen van klachten, het nastre ven van helderheid, duidelijk heid en overzichtelijkheid. Bezwaren die worden aange voerd zijn onder meer de vrees voor administratieve lasten en de vermeende overbodigheid. Minister Roger van Boxtel (Grote Steden- en Integratiebeleid) wil racisme op het internet strafbaar stellen. Hiervoor moet de wetgeving internationaal worden aange scherpt. Van Boxtel zei dit in Straatsburg tijdens de European Conference Against Racism, een conferentie georganiseerd door de Raad van Europa. Van Boxtel stelt vast dat op internet racistisch materiaal ver schijnt dat, als het in de winkel had gelegen, in veel landen onmiddellijk in beslag zou wor den genomen. In de Raad van Europa wordt momenteel gewerkt aan een ver drag over computercriminaliteit, de zogeheten Crime in Cyberspace. In dit verdrag wordt bijvoorbeeld de verspreiding van kinderporno op internet verbo den. Er wordt echter niet over racistische uitingen gesproken. Van Boxtel stelt daarom voor een protocol aan dit verdrag toe te voegen waarin racisme op internet wel strafbaar wordt. Ongeveer 650 duizend Nederlanders hebben artrose, een reumatische aandoening, die in de volksmond ook wel gewrichtsslijtage wordt genoemd. Hoewel het onder ouderen de meest voorkomende gewrichtsaandoening is, kunnen ook mensen op jongere leeftijd het krijgen. Artrose kan niet worden genezen, maar mensen met artrose kunnen zelf veel doen om de gevolgen van de artrose te beperken. Wat, dat is te lezen in het nieuwe Zorghoek Artrose, dat is uitgegeven op ini tiatief van de Reumapatiëntenbond en Stichting September. Het zorghoek is voor 29,90 gul den verkrijgbaar via elke Nederlandse apotheek. Wie hel boek aanschaft, hoeft niet ban£ te zijn dat de informatie verou dert. Op Internet worden gratis aan vullingen op het boek verstrekt: www.boekenoverziekten.nl. Het aantal nieuwe gevallen van kanker kan per jaar met 5 tot 10 procent afnemen als iedereen dagelijks totaal 400 gram groente en fruit eet. Dat zijn 3200 tot 6500 minder nieuwe gevallen van kanker per jaar. De Nederlandse Kankerbestrijding/KWF is daarom gestart met de nieuwe voedingscampagne 'Geef kan ker minder kans, eet volop groente en fruit'. Het Voedingscentrum beveelt aan om per dag twee keer fruit en twee ons groente te eten. Uit recent onderzoek blijkt dat bijna 90 procent van de Nederlanders denkt voldoende groente te eten, terwijl in de praktijk maar een kwart van de mensen dit doet. Voor fruit geldt dat in iets mindere mate. Steeds meer mensen zijn zich ervan bewust dat ze te weinig fruit eten. Als redenen worden genoemd: geen tijd, fruit niet lekker vinden en luiheid. Ten opzichte van 1998 eet men vaker en meer groenten. Bijna de helft zegt elke dag groente te eten tegen nog geen eenderde in 1998. Ruim 60 procent eet verse, niet-behandelde groente, terwijl een laag percentage kiest voor groente uit blik of diep vries of voor verse voorbewerk te groente. Dit is opvallend, omdat steeds minder tijd wordt besteed aan het bereiden van een maaltijd: 60 procent komt toe aan maxi maal 45 minuten. Toch kiest men niet voor 'gemaksgroente', terwijl de voedingswaarde niet onder doet voor 'verse' groente. Bij de meeste huisartsen, apo theken, diëtisten, bibliotheken en GGD'en is kosteloos de nieuwe folder verkrijgbaar. Of bel de gratis Hulp- en Informatielijn van het KWF, telefoon 0800-022 66 22 (24 uur per dag). Via de website www.kankerbestrijding.nl kan niet alleen de folder worden aangevraagd, maar ook een eet- test worden gedaan. De bezoe ker ziet gelijk of hij voldoende groente en fruit eet. Salontafel Memboro Grote kisten uit cbiua Teakkasten Fauteuil 'Jakarta Dressoir 'Memfioro woonmaand naar de Colonial Corner op Je Woonstrada Strijen en doe leuke ideeën op voor jouw interieur, Een geljcel nieuw interieur voor je eetkamerzitkamer of slaapkamer of gewoon Dressoir 'a 111x7' zomaar een mooi nieuw maa Uitgevoerd in bruin/rood. u Koloniale rieten fauteuil. (excl. kussen} Oude Indonesische i-deurs teakkasten Vanaf "M fLg Bijp. spiegel 269' VRAAG NAAR ONZE UITGEBREIDE 'MEMBORO' ^COLLECTIE Teak dressoir. 145 x 45 x 90 cm StoeJ met dubbel gevlochten, bovenkant. Grote tafel van tropisch hardhout Komploot j mvogr- J foto: LEUNIS VERLINDE Colonial tCorner Chr. Huygensstraat Strijen (Z.H. eil.) Tel. 078 - 674 30 00 MAANDAG: 13.00 - 17.30 uur Dl t/m DO: 09.30 - 17.30 uur VRIJDAG: 09.00 - 21.00 uur ZATERDAG: 09.00 - 17.00 uur ZONDAG ALTIJD GESLOTEN i i -• betaalbaar eigentijdwonen Rotterdam ^pijkenisse Oud Beiierland Barendrecht Zwijndri meubelen in antiek- en geloogd grenen Dordrecht Numansdorp STRIJEN Moerdijk^

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 17