Indrukwekkend retrospectief Loes Luca vij f dagen Reuzin van Rotterdam Hugo d.nite met Leftfield en St. Germain Op de kop Bill als griezelige plant Laat ze bij Haasbroek wèl het achterste van haar tong zien? 43 - 1002 Vrijdag 27 oktober DANS 20.15: Eindtijd, Zuidplein, grote Rotterdam. Theater zaal, MUZIEK 20.15: Juwelen uit de Orient, De Doelen, Jurriaanse Zaal, Rotterdam 20.15: Carmina Burana, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 21.00: Deaf Real Delidel Touch, Waterfront, Rotterdam. THEATER 20.00: Lebbis en Jansen, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15: Mark van de Veerdonk, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. 20.30: Karei Glastra van Loon, Theater de Schuurkerk, Maassluis. Zaterdag 28 oktober MUZIEK 22.30: Cabo Verde in focus/Zap the World, de Doelen, Expo Hal, Rotterdam 20.15: Zigeunermuziek, de Doelen, Jurriaanse Zaal. Piaf, De Musical, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. THEATER 20.30: Eric van Sauers, Bibliotheektheater, Rotterdam. 20.15: The Mousetrap, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.30: Kees Torn, Theater de Schuurkerk, Maassluis. 20.15: Najib Amhali. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. 20.30: Peter P./Prullenbakje delete, Theater Zuidplein, kleine zaal, Rotterdam. Zondag 29 oktober JEUGD 15.00: Vissen, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. THEATER 14.30: Toneelvereniging St. Leonardus, SCC De Goote, Brielle. Maandag 30 oktober MUZIEK 20.00: Deep Purple, Ahoy', Rotterdam. 20.15: Spotgeesten, Rotterdam se Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. Dinsdag 31 oktober THEATER 20.15: Lebbis solo, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. Woensdag 1 november MUZIEK 20.00: K's Choice, Ahoy', Rotterdam. 20.15: Monica Akihary, Prinses Theater, Rotterdam. THEATER 20.15: Driestuiveropera, Rotterdamse Opera, grote zaal, Rotterdam. 20.00: Vliegende Panters, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15: Comedytrain, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotter dam. 20.30: De koningin van Paramaribo, Theater Zuidplein, kleine zaal. Donderdag 2 november MUZIEK 20.00: So What, 't Klooster, Rotterdam. Normaal, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. THEATER 20.00: Spotgeesten, Stads gehoorzaal, Vlaardingen. 20.15: Paul van Soest, Theater de Teerstoof, Schiedam. 20.15: Op bezoek bij Meneer Green, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. Roberto Rossellini heeft een belangwekkend oeuvre van speelfilms op zijn naam staan, waarvan een groot aantal hoog tepunten tijdens het Roberto Rossellini Retrospectief (27 oktober t/m 13 november) in Theater Lantaren/Venster te zien zijn. Vlak na de oorlog maakte hij de klassieke en wereldbe roemde trilogie die bestaat uit Roma, Citta Aperta, de episo- denfilm Paisa en Germania Anno Zero. Direct daarna schit terde Anno Magnani in de monoloog Una Voce Umana. In de volgende films van Rossellini kreeg Ingrid Bergman (zie foto) de status van favoriete actrice. Hun samenwerking (en liefdes affaire) begon met Stromboli (in twee verbies te zien) en kreeg een vervolg met onder andere Viaggio In Italia. Uit zijn latere periode vertoont Lantaren/Venster de omnibus film Rogopag en het historische fresco Viva L'Italia. Vrijdag 3 en zaterdag 4 novem ber is Rossellini's kroniek - Roma, Citta Aperta - te zien van de Gestapo-terreur in de nada gen van de oorlog. Hij baseerde zich op levensechte verhalen over de communistische verzets beweging, met het verwoeste Rome als levensecht decor. Roma, Citta Aperta is een fasci nerende combinatie van docu mentaire en melodrama. De beelden lijken afkomstig van een bioscoopjournaal, maar Rossellini bespeelt de emoties van de toeschouwers met zijn rangschikking van symbolische details en bittere humor. Rossellini-liefhebbers die Stromboli (vrijdag 27 en zater dag 28 oktober) bezoeken, ont vangen een vrijkaartje voor een Rossellinifilm naar keuze. In Stromboli zien we Ingrid Bergman als vrouw uit het Noorden die trouwt met een vis ser afkomstig van het vulkani sche eiland Stromboli. Die bot sing van culturen was ook achter de schermen merkbaar: de Hollywoodstudio die als finan cier optrad, was niet tevreden met de eigenzinnige montage van Rossellini en bracht een eigen versie op de markt. De Italiaanse versie van Stromboli ('de director's cut') wordt ter afsluiting van het retrospectief vertoond. Roberto Rossellini Retrospec tief, 27 oktober t/m 13 novem ber, theater Lantaren/Venster, Gouvernestraat 133 Rotterdam, kassa: 010-2772277 website: Els Neijts De Chinese buren stonden de eerste dag al binnen, mét bloemen. Maar de rest van de wereld lijkt nog niet voldoende op de hoogte van alle prettige kanten aan het hergebruik van voormalig bioscoop Calypso aan de Rotterdamse Mauritsweg. De organisatie van Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 heeft er inmiddels wel haar hoofd kwartier in gebruik geno men en houdt er ontvang sten en presentaties. Maar daar bovenop heeft het team Bottema en van der Linden ook zijn eigen wilde ideeën op de programme ring losgelaten onder het motto Calypso moet voor iedereen beschikbaar zijn. De officiële opening is vanwege het alom bekende fenomeen tijd gebrek zo'n zeven weken gele den nogal geruisloos voorbij gegaan maar toch leeft 'de tent' al volop. Alleen de inrichting behoeft hier en daar nog een finishing touch. 'Het was me dan ook een gri bus', herinnert Mieke van der Linden zich. 'Niet zo vreemd overigens voor een gebouw dat zo'n driejaar leeg heeft gestaan maar ondanks al mijn enthou siasme er iets bijzonders van te willen maken, sloeg sloeg me toch even de schrik om het hart. Toch bleek al snel ook dat zijn charme te hebben. Zo zijn er - deels uit zuinigheid - oude ele menten van het gebouw bewaard gebleven waardoor het nu een heel eigen sfeer - zeg maar ziel heeft. De inrichting zit vol vondsten en eye-catchers zoals de oude en beschadigde vloer. Die is geschuurd en gelakt en doet het zo prima. Ook alle lei dingen zijn gewoon zichtbaar. Al met al echt lekker Rotterdams!' De Reuzen van Rotterdam Ook echt Rotterdams is het vaste programma-onderdeel De Reuzen van Rotterdam. Een jaar lang zal er iedere maand gedu rende vijf opeenvolgende dagen iemand uitgebreid ip de schijn werpers worden gezet die óf 1000% Rotterdams is óf de Maasstad op een andere manier grote diensten heeft bewezen. De eerste reus(zin) in deze reeks is Loes Luca. (Zie elders op deze pagina) 'De Reuzen is een groot pro ject", beaamt van der Linden. 'De hoofdrolspelers moeten niet alleen op een of andere manier zowel een zwaargewicht als Rotterdams zijn. Er moet ook vijf dagen mee te vullen zijn. Dat waar kunnen maken is een eerste vereiste. Na Loes hebben we mensen als Deelder en Ronald Molendijk op de rol staan. Maar ook iemand als Eric Vloeimans, een Rotterdamse trompettist van wereldformaat staat gepland. Een man die alom bekend is in New York maar niet in zijn eigen stad. Gek hè? Marlies Dekkers is ook zo iemand. Die ontwerpt lingerie! Je weet niet watje ziet. We heb ben de rij nog niet compleet maar dat wil ik ook niet. Er moet ad-hoc nog iemand tussen kun nen.' Een Reuzenweek valt uiteen in: een marathoninterview van het slachtoffer door een interviewer die zelf ook interessant is, een Held van ...-avond, een De keus van...-avond, waarbij een voor schot op het cultuuraanbod van Rotterdam 2001 wordt genomen en op vrijdag het onderdeel The Talk of the Town. Dan neemt de Reus het op radio Rijnmond over van Eric Post en neemt met de luisteraars een actueel onder werp door. Wie een vraag heeft kan die op een briefkaart zetten en indienen bij de postbode van Calypso die zorgt dat de vraag goed terecht komt. De slotavond wordt steeds een showprgramma naar keuze van de held of heldin van die maand. In het geval van Luca wordt dat een sing-along- happening. R&B, Rollerdisco en Vegetarische worsten De Calypsoprgrammering omvat nog veel meer regelmatig terugkerend leuks. Zoals R&B- avonden en rollerdisco. En Black Comedy Nights met zwar te standuppers uit de USA en de UK, op 26,27 en 28 oktober aan elkaar geëtterd door ras- Hagenees Sjaak Bral. 'Waarbij het publiek voorafgaand gevoe derd wordt door de Kookvogels: de koks van ons eigen restau rant', meldt Van der Linden. Heel blij is ze ook met haar eigen 'kindje' Food for Thought. een groot diner aan lange witge dekte tafels, aan elkaar gepraat door iemand die een zeer eigen kijk op voedsel heeft. 'Geen Rotary-toestand", verze kert van der Linden, 'maar wel sfeervol. We krijgen ondermeer Wouter Klootwijk (de Volkskrant-journalist, niet de bakker-red.). Die doet zijn beklag over de vormgeving van voedsel. Eén van de vragen die hem bij voorbeeld kwelt is waar om er in godsnaam vegetarische worsten zijn. En waarom vega- voedsel er altijd zo lullig uitziet, waarom dat ook niet gewoon fun-eten mag zijn. Franciso van Jole gaat het in datzelfde kader een keer hebben over eten en Internet. Met vragen als: Als je via Internet iets bestelt, komt het dan ook? Die avondjes-met-eten zijn niet echt goedkoop. Maar ik merk dat steeds meer mensen zoiets willen als ze uitgaan. Alléén uit eten kostje hetzelfde en dan heb je geen entertainment.' De Calypso-pot schaft behalve bovenstaande in november nog éénmalige happenings als het American Election Breakfast (8 november van 06.00 tot 09.00 uur), een Salsa Championship met workshops op 18 en 19 november en Calypso Tunes op 5 november waarbij DJ Molendijk o.l.v. het Genootschap Verse Geesten zorg draagt voor de introductie van een nieuwe visie op het begrip Dance Night, waarbij gesjanst en gedanst dient te worden. Wie inmiddels nog niet over voerd is met informatie kan voor informatie en agenda's van maandag tot en met vrij dag van 11.00 tot 01.00 en op zat en zo tot 02.00 terecht bij Calypso, Mauritsweg Rotter dam, tel. 010 201 09 99 of op www.calypso2001.nl of www.rotterdam2001.nl. Els Neijts Loes Luca houdt niet van geïnterviewd worden. Toch gaat het bij hoge uitzondering gebeuren. Op de eerste dag van 'haar' week in Calypso 2001. Als eerste in de reeks Reuzen van Rotterdam staan vijf dagen lang alle schijnwerpers van deze nieuwe Rotterdamse theaterplek op haar gericht. Omdat de organisatie geen gehakketak wil maar een mooi lang marathoninterview levert Loes zich op dinsdag 31 oktober uit aan Nico Haasbroek. 'Als het Mieke van der Linden (van Calypso.red) niet geweest was, weet ik ook niet of ik wel ja had gezegd', biecht Luca op. 'Ik ben in principe heel openhartig en de geheimen die ik heb, houd ik toch wel voor me, óók in een interview maar ik doe gewoon lijk alléén interviews als ik zelf er beter van word. Om mijn eigen dingen te promoten bij voorbeeld. Ik word er gewoon bloednerveus van, vooral voor de camera. Ik sla óf dicht óf ik ga tekeer als een hysterische geit. Dan word ik héél druk, blijf maar doorlullen. Terwijl ik ondertussen denk Mens houd je kop toch!(Ze doet voor hoe het kan gaan; met een stemmetje als op een te snel spoelend bandje.) 'Maar in dit geval, in mijn eigen stad en met Haasbroek.Ach, er komen toch hoogstens een paar honderd man'. Dames met het drama aan hun kont Als ze die eerste avond overleeft, wordt het voor Luca zelf alleen nog maar leuk. Want op de dagen daarna krijgt ze het zoals zij het hebben wil. Op dag twee voert ze haar 'reuzen' ten tonele: Anna Magnani, de legendarische Italiaanse actrice, Maria Callas en Cathy Berberian, een zeer veelzijdig zangeres waarvan Luca vele bandjes wist te verza melen. Grote namen, grote talenten, grote persoonlijkhe den. Luca:' Ja, een béétje reuzin kiest andere reuzinnen. Als me gevraagd wordt wat mijn grote voorbeeld is zeg ik altijd Anna Magnani. A om er van af te zijn en B omdat ik haar geweldig vind. Op die avond worden er ook films van haar gedraaid. In ieder geval Amore. Die heb ik zo'n twintig jaar geleden voor het laatst gezien maar herinner me hem nog als de dag van gisteren. Magnani is vrijwel constant alleen in een kamer en doet niet veel anders dan aan de telefoon hangen. In zo'n grote witte onderbroek met daar over heen alleen een onderjurk. Dat alleen al! Ik heb me niet in haar als mens verdiept en van Callas heb ik ook alleen de biografie maar gelezen - Wat een ellende maar de dames die ik heb gekozen hebben wel allemaal het drama aan hun kont hangen.' Qua heren houdt Luca het bij Hollanders: Terts Brinkhoff van de Parade en Rotterdams 'grote kroegen-en projectenbrein' Ger Koedam. 'Die vind ik allebei heel beminnelijk én ze hebben iets gemeen: Wat ze in hun kop hebben, hebben ze niet in hun kont. Ze durven grote projecten aan en weten ze ook voor elkaar te krijgen. En als het dan toch mislukt weten ze ook daar wel weer een punt aan te lullen. Heel geestig vind ik dat. Zonder zulke mannen zou ons leven er een stuk minder hopserig uitzien.' Homo's overhoren Dag drie van week Luca staat in het telken van het cultuuraanbod dat Rotterdam Culturele Hoofd stad 2001 ons belooft. Loes heeft ondermeer haar voorkeur uitgesproken voor een voor proeve op een jongenskorencon cours. Vanwege het kippenvel tegen wil en dank. Verder is ze van plan de homoscene te gaan overhoren over wat uit die hoek aan bijdrage mag worden ver wacht. 'Ik geloof niet dat ze uit sluitend aan drag queen feestjes denken, ook aan serieuzere zaken. Ik ben zéér geïnteres seerd in homofiele spulletjes. Er wordt niet voor niets van me gezegd Loes is van de homo's. Toch is dat niet alleen maar waar. Ik heb een zeer hetero vriend en samen hebben we vier kinderen waarvan ik er één zelf heb gemaakt. Of die ook hetero zijn is nog afwachten.' Op vrijdag gaat Loes een 'duet- je' doen met Eric Post op Radio Rijnmond. Samen gaan ze met de luisteraars een relevant actu eel onderwerp doornemen. Wie op voorhand een vraag heeft, kan die op een briefkaart bij Calypso afleveren. Een speciale postbode zal zorgen dat hij bij Loes terecht komt. De laatste avond, zaterdag 4 november, wordt een feestje van Luca 'n' Friends. Een sing- along-festijn wel te verstaan. 'Met mijn moeder, Ray (-mund van Santen, saxofonist.red) en Pierre van Duyl. Met al mijn dierbaren, zeg maar. Jammer dat mijn man geen instrument speelt. Dan kon hij ook mee doen. We hebben 120 liedjes op ons repertoire, verdeeld in cate gorieën als vervoer en plaats en flora en fauna. Zoiets als bij pim pam pet, ja. Door een zwieper te geven aan een reuzenrad kan een keus worden gemaakt. Of het leuk wordt? Daar zorgen wij wel voor. Ik zeker! Daar ben ik toch voor ingehuurd!' Zaterdag is het weer zover; dan pakt Nighttown voor de derde keer in successie uit met het groots opgezette dance-spektakel Hugo d.nite in Ahoy'. Het jaarlijks terugkerende 'allnight dance event' - twee jaar geleden nog opgezet als verjaardagsfeestje voor een jubilerend Nighttown - heeft met Leftfield ook dit keer weer een dance-act van formaat als publiekstrekker. De Britse formatie maak- j te al eerder naam met een snoeiharde set op het Drum Rhythm-festi val. Naast Leftfield zijn ook DJ's Luke Slater, Michel de Hey, Miss Djax en de nieuwe Franse dance-sensatie St. Germain aansprekende namen op Hugo d.nite. Hugo d.nite, zaterdag 28 oktober, entree f 67,50. Voor meer informatie: www.hugo-dnite.nl.Op het podium aan de West Kruiskade 28 heeft Nighttown komende week ook interes sante namen staan. Allereerst is er het 'last minute' ingelaste concert van Sloan, een Canadese indie-band die grossiert in mooie gitaar liedjes en ooit nog een bescheiden hitje scoorde met Underwhelmed. Sloan treedt donderdag 26 oktober op in Nighttown. Dinsdag 31 oktober is het de beurt aan Jonathan Richman, de man die onder andere de filmhit There's Something About Mary van muziek voor zag. Voor de insiders is Richman natuurlijk vooral bekend van de band The Modern Lovers en eerder solowerk dat in samenwerking met voormalig Cars-zanger Ric Ocasek tot stand kwam. Jonathan Richman, dinsdag 31 oktober, aanvang 21.00 uur, entree f 15,-. Tenslotte komt de zeer populaire Haags/Rotterdamse band Kane voor een driedaagse naar Nighttown: te zien op 1,2 en 3 november. Na afloop van de laatste 2 Kane-concerten zal zanger Dinand Woesthoff bovendien een DJ-set ten gehore brengen. Er is een stukje Rotterdam waar van alles te ontdekken is. Tussen hoge nieuw kantoorgebouwen en gebouwen die nog niet af zijn, is een speurtocht (vanaf 7 jaar) uitgezet met interessante en grappige vragen over archi tectuur en kunst. De speurtocht kun je ophalen in het informa tiecentrum Kop van Zuid, waar maquettes, foto's en ook een film te zien is over de ontwikkeling van zuid. Voor meer informatie: informatiecentrum Kop van Zuid, Stieltjesstraat 21, tel. nr. 010-2130101. Heb je zelf nog leuke tips voor in de Kidsgids, dan kun je bellen met de redactie Kidsgids Rotterdam: 020-6723538. Jét r'QtfegfT) 'Little Shop of Horrors', de succesvolle griezelmusical komt eindelijk naar Nederland! Al jarenlang is deze swingende comedy musical een favoriet bij iedereen die van muziektheater houdt en nu kan dus ook het Nederlandse publiek gaan genieten. Het verhaal is even waanzin nig als hilarisch. Een bediende in een bloemenwinkeltje koopt een lief plantje dat aanvankelijk weigert te groeien. Pas als er mensen bloed en mensenvlees op het menu verschijnen, begint de plant te groeien. Maar dan blijkt het lieftallige stukje groen niets minder dan een monster dat er op uit is de wereldmacht te veroveren. De tekst en muziek van deze musical werden vervaardigd door Howard Ashman en Alan Menken. Twee Amerikanen die met hun werk voor de Disney tekenfilms Beauty and the Beast en Alladin zichzelf onsterfelijk gemaakt hebben. De bezetting van 'Little Shop of Horrors' laat zich het beste omschrijven als een sterrencast. Bill van Dijk speelt de grie zelige plant die het voorzien heeft op de mensheid. Joke de Kruijf kruipt in de huid van het mooie blonde meisje dat door het monster verzwolgen dreigt te worden. Cabaretier Thomas van Luyn speelt de sullige winkelbediende en de muzikale alleskunner Clous van Mechelen is de winkelier die zijn lieftallige winkeltje langzaam maar zeker ziet veranderen in een 'Little Shop of Horrors'. Little Shop Of Horrors, te zien op 2 en 3 november (Theater aan de Schie, Schiedam), verder nog 11 (Theater De Willem, Papendrecht) en 14 november (Isala Theater, Capelle a/d IJssel). oods Calypso: van afgedankte bioscoop tot uitgaansplek voor alle gezindten -w-, Mieke van der Linden Loes Luca 1957 KiPS Foto: ROY BEUSKER

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9