Ja, zo'n reisje langs de Schie, Schie, Schie Sint roept kinderen Schiedam te hulp Mannenkoor brengt Requiem van Verdi The New Life Singers in jubileumconcert Mammoet uit het ijs. leven in de oertijd ■FfZf: SCHIEDAM Succes op eigen bodem £m Burgerlijke Stand Feest in de Weerklank KUNSTGEBITTEN Wethouder Wiegman: Proefvaart ONS door Schiedamse binnenwateren geslaagd De 'rijke gezonde WAO'ers' willen niet achter de geraniums iKIX, Tandprothetische Praktijk Veringmeier GIRO 626 I HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 8 NOVEMBER 2000 45 - 1442 Periode 12 t/m 18 oktober Niels, z.v. Groen-Vogel., Shan non, d.v. de Beer-van Spelden Hamimul R„ z.v. Hoque-Janna tun Ferdous, Tommy, z.v. Wisse Eijkhout, Sophie, d.v. van Wij land-de Vormer, Noël, z.v. Jans sen-Bonefaas, Tobias G., z.v. van Gurp-Stegers, Maaike W. d.v. Weers-van Gennip, Deste ney A.J., d.v. van Wijnen-Kop Jeremy, z.v. Verhoev-van der Kaaij, Anne Floor, d.v. Graat van Casteren, Lorena, d.v. Wes terman-Bosco, Wen F., d.v. Zhu Aangetekend: C. Vletter 26 jr. en C.N. Soete man 21 jr., M.H. van de Brug 24 jr. en M.J. van der Velden 38 jr. I. Raghoebar 33 jr. en R. Fattoe 30 jr., B. Canta 26 jr. en S. Sek- man 28 jr. Gehuwd: E. van der Meulen 28 jr. en D.A.Verdoorn 29 jr., L.F1. van Zeijderveld 31 jr. en N.C. van Gerven 29 jr., M.E. Glaser 29 jr. en M.C. Stuifbergen 28 jr., J.H de Jong 25 jr. en A. Le Kluse 26 jr., M.W. Jansen 29 jr. en C. Lor- wa 26 jr., G.R.R. Mangnoesing 29 jr. en A. Mattapersad 25 jr., R.J. Bruinsma 57 jr. en H.Y van Nes 42 jr., W.L. Nettenbreijer 42 jr., en J. Pappers 34 jr., D. Baten burg 30 jr. en C. Hoogstrate 27 jr., N.R. Bosman 44 jr. en C.M. Broekhoven 35 jr., H. Ouds hoorn 45 jr. en M.J. Tintel 40 jr., S. Malinovic 28 jr. en A. Dra ganovic 26 jr., P.A.M. Remig 35 jr. en M. van der Niet 35 jr. Overleden: J.A. Visser, man, 84 jr., geh.gew.met: J. van de Meeberg, J.G. van Beek, man, 57 jr., geh.gew.met: E.J.E.M. van Hees, D.E. Magito, man, 64 jr., geh.gew.met: C. Boes, L.M. Jan se, man, 87 jr., S. van Houten, man, 80 jr., geh.gew.met: J.H. Bal, B. Dröge, man, 61 jr., geh.gew.met: W.D. Hoogeveen, P.J.E. van Dalen, vr., 87 jr., wed.van: L. Schuitman, C. van der Wel, vr., 71 jr., K. Broek, man, 85 jr., H. Hasan Haddi, man, 37 jr., B. Gonlag, vr., 75 jr., wed. van: W. in 't Veld, Ooster man, man, 62 jr., geh.gew.met: S.G.A. Zondag. SCHIEDAM - Zaterdag 11 no vember is niet alleen de naam dag van St. Maarten, die dag viert ook ontmoetingshuis De Weerklank in Groenoord feest. De Weerklank viert zijn verjaar dag. Al zeven jaar lang werken zo'n 35 vrijwilligers aan diverse acti viteiten voor wijkbewoners. Vooral de warme maaltijden die eens in de twee weken worden klaargemaakt en geserveerd oogsten veel lof. Maar ook het feit dat De Weerklank een per maand onderdak vindt in het ontmoetingshuis, er regelmatig aan handenarbeid wordt gedaan en dat je er een spelletje kan doen of 'even uitblazen' doet veel bezoekers goed. Op dit moment wordt er gewerkt aan een 'stilteruimte' in De Weerklank en zijn er plannen om koffieochtenden voor vrouwen te organiseren. Als dank voor al le inzet worden de vrijwilligers zaterdag 11 november vanaf een uur of vijf 's middags onthaald op een door het bestuur gekook te feestmaaltijd. Circa honderd kinderen zorgen voor een bij zondere omlijsting. Zij laten, be geleid door de fanfare, liedjes van St. Maarten opklinken. De Weerklank is dinsdag, don derdag en zaterdag van 14 tot 17 uur open, woensdag van 10 tot 12 uur. Op de eerste en derde donderdag van de maand kan er warm ge geten worden vanaf 17 uur. Het diner van 16 november kost slechts 6,50. Wie mee wil eten kan zich melden via tel. 4718009. Het ontmoetingshuis ligt aan het Cornelia van Zantenplein 51 De drumfanfare en twirlteams van Harpe Davids boekten suc ces tijdens de landelijke mars/showwedstrijden die zater dag in de Margriethal werden gehouden. Twee muziekverenigingen van eigen bodem, Harpe Davids en de Jeugdrijnmondband, hielden in dat geheel de eer van Schie dam hoog. Vier twirlteams en de drumfan fare van Harpe Davids kwamen in actie. De drumfanfare olv tamboer-maitre Machiel Jongste wist in de le divisie 80,3 punten te behalen en pakte daarmee de le prijs. Een knappe prestatie. De twirlteams van 'The Yellow Rainbows' leverden ook goede prestaties. De puntenaantallen van drie teams waren voldoende voor een hoge 2e prijs. Het team o.l.v. Sylvia de Jong behaalde met 81 punten een fraaie le prijs. mmm door Ger van Veen SCHIEDAM - Door de Amsterdamse grachten, door de Spijkernisser boe zem, in de Giethoornse vaarten, dwars door Mid delburg... en volgend jaar ook door de Schiedamse binnenwateren. 'Dat bootje gaat volgend jaar varen' zei wethouder Aad Wiegman na afloop van een proef vaart door Schiedam. 'Het is goed voor het toerisme en voor de kosten moet je het niet laten'. Als de ge meente Schiedam in sa menwerking met ONS het volgende toeristenseizoen twee punters laat varen zijn de lasten zo'n ton per jaar. Een volledig aangepaste punter kost ook een ton. De Ijsvogel legt aan bij de kade van het Doeleplein. Geen prach tig overdekt partyschip maar een open punter. Fluisterboot ge noemd door haar 48 volt stille elektromotor. Schippers Cor en Dave helpen de bezoekers in de boot. Hoewel het zonnetje schijnt gaan de kragen omhoog om de kelen te beschermen te gen verkoudheden. De boot fluistert over de Schie, Lange Haven, Korte Haven, Buitenha ven. Vanaf het water gezien lijkt Schiedam soms Middeleeuws. Prachtige oude gebouwen tonen schaamteloos hun architectuur aan de nieuwsgierige varensgas ten. Zelfs de enige Vlaardinger aan boord is onder de indruk en dat heb je niet zo vlug met die haringkoppen. Het idee om het toerisme te lok ken naar de Schiedamse binnen wateren, kwam uit de koker van de jonge garde bij ONS Milieu. De Usvogel fluistert stilletjes door de Schiedamse binnenwateren Het bedrijf dat het stedelijk be heer van de stad uitvoert is emo tioneel met de Brandersstad ver bonden. vandaar dat het idee op gepakt en uitgewerkt werd. Vol gens directeur Henk Eijken- broek is Schiedam een levendige stad die het verdient om de reizi ger haar schoonheid te laten zien: 'Een langer verblijf van de toerist geeft de stad een econo mische impuls'. ONS verzocht oud-wethouder Reijnhout om een haalbaarheidsonderzoek te verrichten naar de mogelijkheid om toeristenbootjes door de ha vens te laten varen. Niet zo vreemd, Reijnhout komt uit een binnenschippersgeslacht en is dol op de woelige baren. Hij be zocht onder andere Middelburg, Giethoorn en Dordrecht. In Mid delburg is het een privéproject. De initiatienemers lieten twee jaar geleden voor zo'n zes ton een brug ophogen. 'Het loopt daar storm', zegt Reijnhout. 'Ze zijn nu zelfs zo ver dat ze uit de kosten gaan komen. Middelburg heeft trouwens minder mogelijk heden dan Schiedam, dus ik zie het project hier 'slagen'. De juis te boten vond Reijnhout in Giet hoorn. 'Daar varen ze nu alle maal met fluisterboten. Voor heen was het gemotoriseerd maar dat ging teveel ten koste van het milieu'. Reijnhout nam alles mee in zijn onderzoek. Naast dat de Schiedamse monu menten aangelicht moeten wor den voor de avondvaarten, moe ten er ook VVV-arrangementen komen. De boten moeten beva ren worden door gedreven men sen; een combinatie van een in de geschiedenis geïnteresseerde Schiedammer en een liefhebber van het water. Zou het niet iets voor Reijnhout zelf zijn? Aantrekkelijke haltes De Ijsvogel werd even geleend van Spijkenisse. Ook daar zijn de vaarten door de boezem van de stad en door de buitenpolders een enorm succes. Eén van de initiatiefnemers Jaap Bouman vaart ook mee door Schiedam. 'Het is prachtig zo'n stil bootje, kost wel 70.000 gulden maar het kost niet meer dan een piek per dag aan stroom, 's Nachts slaapt ons bootje onder een brug, wordt hij opgeladen om de volgende dag weer aan het werk te gaan. In Schiedam kan dat bijvoor beeld onder de Delflandbrug, daar ligt hij droog en is onzicht baar voor vandalen'. Het project zal volgens wethouder Wiegman een co-productie worden tussen gemeente, ONS en het VVV. 'Kijk', zegt hij. 'Het is wel dui delijk geworden dat die bootjes gaan varen. De gemeente is zeer enthousiast. We willen er twee. We gaan nu een aantal aantrek kelijke haltes bedenken waar de toeristen in- en uit kunnen stap pen. De Palmboom of de Noord molen lijkt mij wel iets De lasten zijn 'peanuts'. Het traject is meegevallen. De enige brug die nog wat moeilijk is, is de Ooie- vaarsbrug. Door de boten wat meer ballast te geven kunnen we ook daar onderdoor' Het lijkt of je je kop stoot als je onder de bruggen doorgaat. Het geluid van autowielen lijkt in het donker op dat van paardenhoe ven. Een stapel doornatte kran ten drijft moedeloos naar een oe ver. Ze hebben de lezer nooit be reikt. Een zeemansgraf voor huis-aan-huis-letters. Een vrouw in beige regenjas kijkt vreemd op als de Giethoorner langs komt varen. 'Wat moet die vreemde eend in mijn Schie damse bijt', zie je haar denken. Een brugwachter volgt het schip alsof het zijn kindje is. Steeds zwaait of roept hij naar de inzit tenden. De Mouterij is het eindpunt van de Usvogel. Cor en Dave helpen de landrotten op het droge. De zon schijnt over de door de kou rood geworden wangen. Koffie, warme chocolademelk, oude en jonge moeten de warmte doen terugkeren. Ja, zo'n reisje langs de Schie, Schie, Schie... ach, een soort schoolreisje is het! SCHIEDAM - Evenals vorig jaar heeft Sint Nicolaas de hulp van de kinderen nodig, ditmaal om zijn te zwaar met pakjes beladen boot toch nog op tijd de Schiedamse haven in te loodsen. Vanuit Spanje stuurde de goedheilig man een brief aan Pirn en Daphne van Sport Recre atie die in Schiedam het grote Sinterklaasfeest voorberei den. Pirn en Daphne roepen op hun beurt de kinderen te hulp. Wie verzint een oplossing??? De kinderen die dit enorme probleem weten op te lossen, worden stevig be loond. Zij krijgen bij de intocht van Sinterklaas de hele dag een VIP-behandeling! Hieronder de noodkreet van Sints hoofdpiet. Beste Pim en Daphne, Zoals jullie natuurlijk allang gehoord hebben, zijn we hier druk bezig met de voorberei dingen voor onze komst naar Schiedam. Het enige wat nog moeten worden ingepakt zijn de pantoffels van Sint Nicolaas zelf. Wij hebben er allemaal veel zin in om weer naar jullie toe te komen. Als alles volgens plan verloopt vertrekken wij op donderdag 9 november richting Schiedam en kapitein Piet ver wacht af te meren op het Hoofd in Schiedam op zaterdag 18 no vember zo rond 12 uur. Van onze Pieten in het veld heb ben we gehoord dat alle activi teiten van Jeugdland 2000 weer heel leuk zijn geweest. Hart stikke goed gedaan Daphne. Sint Nicolaas is trots op je. Toen hij hoorde dat Pim vlak voor de zomer lang afwezig was, schrok hij toch wel. Alles ineens alleen doen, ga er maar aan staan. Gelukkig heeft Mar vin je nog kunnen helpen met alles. Via zijn pieten heeft Sint Nicolaas ook gehoord dat Pim er weer is en hij hoopt jullie dan ook allebei weer te zien op de 18e. Herinneren jullie je nog alle toestanden rond Amerigo, vorig jaar? Met plezier kan ik melden dat de twee bewuste Pieten be noemd zijn tot echte Paarden- verzorgpieten. Jullie kunnen natuurlijk wel raden wie er schandalig verwend wordt. Wij hebben een probleem, waar we jullie hulp bij nodig hebben. als dat tenminste kan. Wat is er aan de hand? Onze inkooppie ten zijn dit jaar erg ijverig ge weest. Zo ijverig zelfs dat onze Oppertransportpiet moest be sluiten om de hele grote stoom boot vol te laden met alle pak jes. De boot is zo vol dat er nauwe lijks ruimte over is voor de Laad- en Lospieten om te zit ten. Dat is niet zo erg, maar het probleem is wel dat deze boot zo zwaar is dat hij niet snel kan varen en daarom Schiedam niet op tijd kan bereiken. Dus wij komen wel, maar onze pakjes nog niet. We weten zelfs niet of de boot pakjesavond wel haalt! Aangezien jullie ons vorig jaar ook zo goed geholpen hebben vroeg Sint Nicolaas zich af of jullie een oplossing weten voor dit probleem. Wellicht heeft een van de kin deren een goed idee? Als het niet lukt kunnen we dit jaar geen pakjes uitdelen. Ik stuur alvast een aantal Hulp- transportpieten naar jullie toe om te overleggen of er iets mo gelijk is. Hoor ik nog van jullie? Hoofdpiet SCHIEDAM - Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus geeft zaterdagavond 11 november een groots opgezet concert in de Margriethal. Vier solisten en ruim 150 zangstemmen met begeleiding van zo'n 70 muzikanten van het Delfts Symphonie Orkest zetten het Requiem van Verdi op de planken. Inmiddels hebben de bijna 230 uitvoerenden van dit bijzondere concert twee gezamenlijke repetities achter de rug. Het waren ook ver daarvoor al drukke tijden voor de zangers Direct na de zomer zijn de eerste repetities voor het grote muzikale spektakel reeds begonnen. Orpheus, organisator van dit unieke cultureel gebeuren, weet zich geruggesteund door het Chris telijk Gemengd Koor Con Amore uit Zwijndrecht en de nodige zan gers/zangeressen die zich op persoonlijke titel hebben aangemeld. De muzikale omlijsting van het koorconcert wordt verzorgd door het Delfts Symphonie Orkest onder leiding van Pim Overduin. Vier so listen met een grote staat van dienst luisteren de opvoering op. Het zijn de sopraan Marjorie Ginczinger, alt-mezo Leonie Korfif, tenor Marten Smeding en bas-bariton Nanco de Vries.Kaarten (30,- en 27,50 65+/CJP) zijn verkrijgbaar bij de VVV en aan de zaal. SCHIEDAM Gospelkoor The New Life Singers viert haar 15-jarig bestaan vrijdag 10 november met een jubileumconcert in kerkge bouw De Ark aan het Hargplein 101. Het 35 stemmen tellende koor zingt voornamelijk Engelstalig gospels. Wim Hazeu heeft de muzi kale leiding over het concert dat 10 november vanaf 20 uur wordt ge geven. Het koor wordt daarbij begeleid door pianist Pieter de Ruiter, muzikale medewerking wordt verleend door zangeres Joy en een combo. Het geheel wordt aaneen gepraat door Nanda Hupse. De toe gang is gratis. Het Gospelkoor, waarvan de gemiddelde leeftijd 40 jaar is, verleent zo ongeveer maandelijks medewerking aan een kerkdienst of concert. Daarvoor wordt elke dinsdagavond van 20 tot 22 uur gerepeteerd in de Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat 68. Wie meer wil weten over het koor kan bellen naar Cees Passchier, tel. 5919092. Voor in fo over optredens naar Ger Bosdijk, tel. 4718715 SCHIEDAM - In natuurcentrum de Boshoek houdt de KNNV Waterweg Noord zondag 12 no vember een open dag waarbij het leven in de oertijd en dan met name de mammoet centraal staat. Speciale gast is Dick Mol. Hij houdt een aantal lezingen over mammoeten in het alge meen en 'Jarkov, de Sibirische mammoet' in het bijzonder. Jar kov zat 20.380 jaar in het ijs al vorens hij daar, verpakt in zijn blok ijs, werd uitgezaagd en met de grootste helicopter ter wereld werd overgevlogen naar Khatan- ga waar zijn omhulsel met tien haardrogers non-stop ontdooid wordt. De onderzoekers zijn met name geinteresseerd in de mee- gevroren organismen uit de tijd dat de mammoet leefde. De ope ratie wordt mede door Discovery op de voet gevolgd en in delen uitgezonden. In Boshoek zijn ook te zien de priveverzamelingen van amateur archeologen zoals Ad Vliegent- hart (opgravingen op de Maas vlakte van o.a. mammoet, step- penwisent en de wolharige neus hoorn); een tentoonstelling over mammoeten van Natuurmuseum Rotterdam en groot-scherm vi deobeelden van de film 'Walking with dinosaurs'. Tevens kan er goedkoop een stukje fossiel uit de oertijd gekocht worden of kunnen vragen gesteld worden over een eigen vondst. Herman Nijhuis stelt naast zijn fossielen van een uitgestorven dier of plant ook de huidige afstamme lingen tentoon. De open dag/expo in de Bos hoek aan het Bospad 3 (achter het Bachplein) is gratis en duurt van 11 tot 17 uur. MIJN MENING Ze zeggen altijd 'als je gezond bent ben je rijk', natuurlijk is dit ook zo. Maar als je van de AOW mag gemeten op een gezonde manier, betekent dit in Schiedam dat je al je geld moet stoppen in gezonde voeding en goede huisvesting. Zodat er weinig overblijft om leuke ontspanning te zoeken zoals bijvoorbeeld ons overkomt. Elke week kunnen wij een gezellige dansmiddag bijwonen maar de kosten rijzen de pan uit. Dat kost toch al gauw 35 gulden voor twee personen en dan komen de drankjes daar nog bovenop, want je gaat niet op een houtje zitten bij ten. Tijdens de dansmiddagen kom je in contact met mensen uit Vlaardingen die gebruik mcdcen van de dansmiddagen in Schiedam en die vertellen ons dat zij 22 gulden betalen voor twee personen met het Rotterdampasje waarmee zij korting krijgen. De Rotterdampas kost een Schiedammer 125 gulden per persoon, in Vlaardingen krijgen ze een flinke korting op dit pasje. De Schiedammers die van de AOW ook wat geld voor ontspanning willen overhouden, vinden dit niet eerlijk verdeeld en pleiten dan ook voor een landelijke korting. Zodat wij op een gezonde manier sociale kontakten kunnen onderhouden en niet achter de geraniums willen verdwijnen omdat de kosten te hoog worden,i Ook wij willen een leuke oude dag en zijn blij dit in gezondheid te mogen beleven, maar het is financieel heel moeilijk om van deze gezellige middagen te blijven genieten. Misschien dat wij met deze brief wat mensen uit de politiek wakker maken om dit voor ons mogelijk te maken, zodat alle AOW'ers dezelfde rechten krij gen. Mevrouw en mijnheer van Dijk uit Schiedam DOOPJURKEN IN DE BIEB - In de bibliotheek aan het Bachplein is tot 7 december de tentoonstelling 'doopjurken' te zien. De collectie is beschikbaar gesteld door Stichting Neeltje in Spijkenisse. Zo'n doopjurk voor een pasge boren kind werd met grote zorg gemaakt door grootmoeder, schoonmoeder of moeder zelf en ging vaak generaties lang mee. n de drie vitrines van de biblio theek zijn diverse voorbeelden van doopjurken te zien uit verschillende perio den, allemaal met de hand gemaakt. Een heel bijzondere is een trappelzak doopjurk die de ouders kregen vanwege het huwelijk van Beatrix en Claus. kunststofkozijnen Fabricage In eigen fabriek Warmte-lsolerend en ondertioudsvril Dubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Concurrerend in prils I James Wattweg 18 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 "Als je erbij stil staat, dat miljoenen mensen zelf geen fatsoenlijk dak boven hun hoofd hebben, dan ben je blij dat Habitat for Humanity daar werkelijk wat aan doet. Met onze steun kan Habitat bouwen." Habitat for Humanity Geboren: Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 foto: HANS KEIJZER Foto: RONALD STAM Aft" y Showroom geopend van maandag t/m zaterdag I van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het Ifeveren en plaatsen van uw kozijnen. (Paul Nouwen, voorzitter Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa) Voor informatie bel: 023-5174814 of schrijf naar: Postbus 3290 2Jol DG Haarlem Samen huizen bouwen voor een menvwaardig bestaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7