IN KRANT Trio aangehouden na dreiging met vuurwapen Milieudefensie Schiedam voert actie bij klimaatconferentie intratuin loods 25-jarige man doodgestoken Inbreker betrapt PAUL BERG naar Schiedam Patiënten worden beroofd van fundamenteel recht: vrije artsenkeuze Practice Award Prinses gaat in de soep Onze gezellige en sfeervolle NKE#fMAgT,is weer geooei}i www.fox-kapsalon.nl I -Tï n-int WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000, VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM Foto's vanonder een vlieger te kijk In december rijksgeld - voor Tramplus Tangosterren op podium De Erker SCHIEDAM - Na een steekpar tij aan de Schiedamse Tuinlaan overleed maandagmiddag een 25-jarige man uit den Haag. De politie trof rond kwart voor vier op het trottoir de zeer zwaarge wonde man aan. Behandeling door de GG GD mocht niet meer baten, het slachtoffer over leed ter plaatse. De recherche stelt een onder zoek in naar de aanleiding en achtergronden van de steekpar tij- SCHIEDAM - Gealarmeerd door het inbraakalarm trof de politie zaterdagnacht een man aan in een school aan het Bach- plein. De inbreker, een 23-jarige Schiedammer werd overgebracht naar het politiebureau. Het afgelopen weekend werd di verse malen ingebroken in Schiedam. Zondag werden uit een woning aan de van Maanen- straat sieraden gestolen, zater dag werden bij inbraken aan de Stationsstraat en Buijs Ballot straat horloges en een videore corder buitgemaakt, vrijdag ver dween een laptop uit een woning aan de Reamurstraat en werden een cd-speler en kleding wegge haald uit een huis aan het Ven delhof. Bij een inbraak aan de Broekkade namen de inbrekers, met behulp van de gevonden au tosleutels, ook maar gelijk de in de garage geparkeerde wagen mee. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur iïc:* iij,g.r;i'kt. mi O P T IC I E N Marianne van Verseveld over... contactlenzen: "Bij ons is iedere dag minimaal 1 contactlens specialist aanwezig." SCHIEDAM - Het gezamenlijk initiatief van Thuiszorg, Vliet- land Ziekenhuis en Stichting Verpleeghuizen voor het breed opleiden van verzorgenden en verpleegkundigen is bekroond met de landelijke CAZ Practice Award. CAZ (convenant ar beidsmarkt zorgsector) is er op gericht om de verwachte perso neelstekorten in de zorgsector terug te dringen. De Practice Award 2000 werd als landelijke prijs ingesteld voor het meest bijzondere initia tief om personeel op te leiden en te behouden voor de zorgsector. Op 12 april tekenden de Schie- dams/regionale zorgpartners een overeenkomst voor het breed op leiden van leerlingen in de regio. Zij krijgen hun opleiding in alle drie de instellingen via een le ren-werk variant en doen zo ge lijk praktijkervaring op. Naast hun studie hebben ze daarmee ook gelijk een baan. In 1999 werd begonnen met een eerste groep, elk jaar in septem ber start een nieuwe groep. door Wim Schelberg WATERWEG -. Het minis terie van VWS is van plan om per 1 januari de medi sche zorg in verzorgingste huizen onder de verant woordelijkheid van de di recties van die huizen te stellen. Hierdoor dreigen patiënten in die verzor gingstehuizen een funda menteel recht kwijt te ra ken; de vrije artsenkeuze. 'Daarmee pak je de patiënt zijn huisarts af', waar schuwt de Huisartsenver eniging. Dat ook deze zorg wordt ondergebracht in de AWBZ, heeft gevolgen voor de relatie van bewoners van verzorgingstehuizen met hun huisarts: die relatie is er per 1 januari 2001 wet telijk niet meer. Dit tot woede van zowel huisartsen als hun patiënten. Er is nog veel onduidelijk over het invoeren van de wettelijke maatregel. En juist dat maakt al les zo gecompliceerd. Want wat begon als een idee voor extra be zuinigingen in de toch al zo ge teisterde gezondheidszorg, lijkt regelrecht af te stevenen op een geldverslindende en onnodige maatregel, die bovendien op een heel principiële kwestie inbreuk maakt: die van de vrije artsen keuze. Bram Sprij, huisarts in Maassluis en voorzitter van de Regionale Huisartsenvereniging Nieuwe Waterweg Noord, lijkt de rust zelve. Maar inwendig kookt hij. 'Op dit moment weet niemand precies wat er gaat ge beuren. Maar feit is dat de wette lijke maatregel er ligt en dat die in principe per 1 januari bindend is. Het hele voorstel van minister Borst was gericht op extra bezui nigingen. Zowel voor wat betreft de zorg voor en de medicatie van bewoners van verzorgingstehui zen.' Die zorg stelt de minister zich als volgt voor: de directie van verzorgingtehuizen trekt art sen en fysiotherapeuten aan, die van negen tot vijf de zorg voor inwoners op zich nemen. Voor de avond en nacht wordt alleen de hoogst noodzakelijke medi sche zorg geboden. Wanneer op deze manier verzorgingstehui zen werken met een artsenploeg in vaste dienst, kan ook het voor schrijven van medicijnen beter gestructureerd worden. Afspra ken, met apotheken, fysiothera peuten en artsen die met en voor de verzorgingshuizen werken, maken die bezuinigingen moge lijk. Sprij: 'Daarmee beroof je een patiënt van in ieder geval één fundamenteel recht, name lijk dat van de vrije artsenkeuze. Veel inwoners van verzorgings tehuizen hebben een jarenlange relatie met hun huisarts. Die be staat - wettelijk - per 1 januari niet meer. Borst pakt dus ge woon de huisarts van een patiënt af en dwingt hem of haar vervol gens een andere huisarts te ac cepteren. Dat kun je niet ma ken'. Het verzorgingstehuis wordt daardoor volgens Sprij een verpleegtehuis. 'Dat, terwijl er voldoende mensen in verzor gingstehuizen zijn, die best de straat op kunnen om naar hun huisarts te gaan. Want dat doen ze al jaren en dat zullen ze, waarschijnlijk, ook nog jaren blijven doen'. Tweedracht De onduidelijkheid omtrent de maatregel heeft tot evenveel on duidelijkheid binnen de ver schillende huisartsengroepen gewerkt. 'Er is nu niets meer ze ker. Misschien gaat de maatregel pas in 2002 in - maar dat hangt nog'. Er zijn huisartsen die de bui voelen hangen en zich om wille van hun patiënten niets van de maatregel aantrekken. Andere artsen reageren op basis van het zelfde principiële standpunt an ders: als de verzorgingstehuizen persé willen zorgen, dan moeten ze dat ook maar waarmaken. Zo ontstaat soms een splitsing bin nen de verschillende huisartsen groepen, die ertoe kan leiden dat arsten in de weekend- of avond diensten niet naar patiënten van collegae toegaan, omdat die in een verzorgingstehuis verzorgd worden. Bram Sprij: 'Dan blijkt een persoonlijke relatie ineens heel zakelijk te worden. Juist vanwege het feit dat een derde de relatie tussen een arts en diens patiënt zomaar kan versto ren. Dat maakt het zuur'. Want in principe heeft een patiënt het recht alleen zelf een relatie met een arts voort te zetten of te beëindigen. 'Als een patiënt zelf weggaat, dan kun je daar in som mige gevallen vrede mee heb ben. Het klikt niet altijd zo goed tussen patiënten en hun arts. Dan kom je samen tot de conclu sie dat het misschien beter is dat een patiënt een andere huisarts zoekt. Maar die keuzemogelijk heid moet er wel zijn. En juist die wordt weggenomen'. Waar door misschien mensen per 1 ja nuari met een arts opgescheept zitten, die zij nauwelijks kennen en met wie ze het misschien niet eens goed kunnen vinden. 'En vooral die twee dingen zijn es sentieel voor een goede zorg van de huisarts naar zijn patiënt toe'. Volgens Bram Sprij wordt door de maatregel de druk op de ge zondheidszorg alleen groter. 'Het is ronduit niet realistisch om per 1 januari te pretenderen dat het verzorgingstehuis dezelf de zorg kan bieden aan individu ele patiënten als de huisarts dat nu kan. Want juist huisartsen hebben er in de afgelopen jaren voor gezorgd, dat er meer han den aan het bed zijn in de toch al onder druk staande verzorgings tehuizen. Als nu die zorg weg valt en er niet voldoende opvul ling is, dan stevenen we af op een groot probleem. En dat is er nu al: door de vergrijzing neemt de zorgzwaarte toe. Terwijl veel verzorgingstehuizen gesloten worden of het aantal bedden daalt. Er is dus meer zorg nodig, terwijl er minder verzorgers zijn. Dat kan alleen maar fout gaan'. ANBO protesteert Ook de ANBO heeft inmiddels een krachtig protest laten horen. De ouderenbond is van mening dat het recht op een vrije keuze te allen tijde gewaarborgd moet blijven. 'Indien een bewoner van een verzorgingshuis zich na goe de afweging uitspreek voor het behoud van de eigen huisarts, dan zal het verzorgingshuis deze keuze moeten respecteren, ook al komen de belaiigen van de or ganisatie volgens de directie in het gedrang', zo wordt gesteld. En ook: 'Bewoners van verzor gingshuizen mogen niet onder druk worden gezet om over te stappen naar een huisarts die zij niet verkiezen.' De ANBO bena drukt dat cliënten van verzor gingshuizen betrokken moeten worden bij de keuze van de huis artsen van dat tehuis. Bram Sprij: Door deze maatre gel wordt de druk op de gezond heidszorg alleen maar groter SCHIEDAM - Milieudefensie Schiedam reist zaterdag 18 november met een heel legertje sympathisanten af naar den Haag om daar actie te voeren tijdens de wereldom spannende milieuconferentie. 'De klimaattop moet slagen', vindt Milieudefensie. Om die boodschap over te brengen bouwt de landelijke organisatie zaterdag een anderhalve meter hoge dijk van vijftigduizend zandzakken rondom het congrescentrum waar de top gehouden wordt. Milieu defensie Schiedam sponsort die dijk met 100 gulden en gaat hem helpen opbouwen, in gezelschap van zoveel mo gelijk Schiedammers. 'Schiedam is een klimaatgebon den gemeente. Het gemeentebe stuur doet erg zijn best om de C02 uitstoot hier te beperken', verklaart een Fred van der Drift van Milieudefensie Schiedam. 'We hopen dan ook dat de ge meente de dijk ook voor 100 gulden wil sponsoren.' Schie dam heeft met zijn eigen zak- kendragersgilde een reputatie op het gebied van zakken aandra gen. Een aloud handwerk waar voor zelfs een standbeeld is op gericht bij de Korenbeurs. Zater dag wordt die reputatie met het aandragen van zandzakken nog eens onderstreept. Milieudefen sie wil met de actie in den Haag kracht bij zetten aan het signaal van wetenschappers dat wereld wijde maatregelen absoluut noodzakelijk zijn. Wetenschap pers uit de hele wereld zijn het met elkaar eens: als gevolg van menselijk handelen verandert het klimaat. De temperatuur op aarde stijgt, evenals de zeespie gel. Als de uitstoot van broeikas gassen zo doorgaat zullen extre me weersomstandigheden, zoals orkanen en overstromingen, va ker voorkomen. Vooral de arme re landen hebben daaronder te lijden, maar ook Europa wordt steeds vaker geconfronteerd ex treme regenval. Van 13 tot 24 november praten de regeringen van 180 landen in den Haag over de wereldwijde klimaatverande ring. Deze klimaattop is cruci aal, omdat besloten wordt hoe landen hun uitstoot van broei kasgassen zoals C02 terug gaan dringen. 'Het lijkt er helaas op dat een aantal rijke landen onder concrete maatregelen probeert uit te komen', constateert ook Milieudefensie. Samen met in ternationale zusterorganisaties dringt de organisatie bij rege ringsvertegenwoordigers aan op echte maatregelen. Milieudefen sie reist zaterdag 18 november met zoveel mogelijk Schiedamse 'zakkendragers' om 11.08 vanaf station Schiedam-centrum af richting den Haag. Van der Drift meldt: 'Mensen die mee willen, om mee te helpen met het bou wen van de dijk kunnen zich na tuurlijk bij ons aansluiten. Het aanleggen van de dijk begint om 12 uur en is om 15 uur afgelo pen. De dijk kan gesponsord worden met 5 gulden per zand zak. Door geld over te maken op girorekening nr. 18650 t.n.v. Mi lieudefensie Amsterdam, onder vermelding van 'zandzakken voor de dijk. Wanneer je mee gaat is het handig om een schep mee te nemen,' besluit hij uitno digend. Wie meer wil weten over de Schiedamse deelname aan de actie kan bellen naar Fred van der Drift: tel. 4737493. SCHIEDAM De politie hield zaterdagnacht drie mannen aan die er van verdacht werden in de Kreupelstraat een man te hebben be dreigd met een vuurwapen. De mannen, die even later op het Broersveld werden aangehouden, voldeden aan het door het slachtoffer opgegeven signalement. De drie, een 20-jarige Rotterdammer en twee 17-jarige Schiedam mers, werden voor onderzoek overgebracht naar het politiebureau. Omdat er van bewijs tegen de drie niets bleek, werden ze na ver hoor weer heengezonden. NS KIJK OP DE RUB Hl EKS PAGINA'S De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken TOTALE OPLAGE: Moet ze soep van haar zusje maken, of haar met een mol laten trouwen? Prinses de tweede is stinkend jaloers op haar zus die altijd en overal op de eerste plaats staat en ze zoekt een mo gelijkheid om haar van die positie te verdrin gen. Daarbij kreeg de hoofdpersoon van de theatervoorstelling in obs De Singel vorige week alle hulp van de jongste leerlingen. Die gingen helemaal op in de kleutervoorstelling 'En nou ik!waarbij jaloezie het hoofdthe ma vormde. De kinderen van De Singel beleefden als eer sten in Schiedam de première van de speci aal op kleuters aangepaste 'meespeelvoor- stelling' van Stichting Educare. Het verhaal van het jaloerse prinsesje is aangepast aan de belevingswereld van de kleuter die zelf vaak ook te kampen heeft met jaloezie op een broertje of zusje of op een klasgenootje dat even meer aandacht krijgt van de juf. Het was dan ook met groot genoegen dat de kleu ters van De Singel 'Prinses de Tweede' hiel pen bij haar pogingen om ook eens met een kroon op pontificaal op de troon te mogen zitten. En ze konden er prima mee leven dat die eer wel eerlijk gedeeld moest worden. JAARGANG 52 Nr. 46 vOp donderdag en vrijdag ill 'koopavond tot 21.00 uur. R 11 Koopzondagen 3, 10 en 17 Hl december: 11.00 - 17.00 uur Nieuwe UStadsblad DAT IS DUIDELIJK Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Regionale huisartsen woedend over besluit minister Borst Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant Schiedam heeft mei zijn zakkendra gersbeeld een reputatie op te houden Broersvest 135 Schiedam Centrum Tel. 010 - 426 84 92 Gepolsterde stretchlaars met doorgestikt detail. Als 3/4 hoog en als lange laars. In ijswit en zwart Verkrijgbaar v.a. 189,- wmmummimmm feta: ED9EWAERHEUT het groeji* warenhuis PIJNACKER - Rijskade la

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1