U.I f i.-.lrM,.,! X Hèt autoni l HieuvS StqdSPlqq Schiedam autonieuws voor en omgeving Succes voor Chrysler, Dodge Jeep Autotron Najaarsbeurs voor oldtimers Nissan toont beste half jaar cijfers De divisie Chrysler, Dodge Jeep van DaimlerChrysler Nederland BV heeft bijna vier maanden voor het einde van het jaar 2000 al meer auto's verkocht dan ooit in een heel jaar. Het aantal RDC registraties tot en met 10 september van dit jaar bedraagt 5474, terwijl de drie Amerikaanse merken in geheel 1999 goed waren voor 5436 exem plaren. Daarmee zijn de verkopen van Chrysler, Dodge en Jeep in de eerste acht maanden van 2000 met 23% gestegen ten opzichte van de zelfde periode verleden jaar. Een des te grotere prestatie gezien het feit dat de totale markt met 3,7% daalde. Belangrijkste oorzaak hier van is de vorig jaar geïntroduceerde nieuwe Chrysler Neon. De rijke standaarduitrusting en styling slaan zo goed aan dat met 1328 regis traties de jaardoelstelling reeds ruim is overschreden. Ook het aan houdende succes van de Chrysler Voyager levert een belangrijke bij drage. In de verkoopaantallen is nog nauwelijks het succes van de Chrysler PT Cruiser zichtbaar, met tot nu toe een bescheiden 218 re gistraties. Het aantal orders voor dit opmerkelijke model bedraagt een veelvoud hiervan. Bij Jeep zorgt de leidende positie van de Grand Cherokee in het marktsegment van de Sports Utility Vehicles voor goede resultaten. Voor dit model is inmiddels ook de jaardoelstelling overtroffen. Door het voortdurende succes van de Dodge en Voyager Commercial-modellen is voor het eerst sprake van een marktaandeel van meer dan 1% in de totale markt. Als het aan ons paarse ka binet ligt krijgen we een va- riabilisatie van de autokos ten: het bezit wordt goed koper (minder wegenbelas ting, tegenwoordig houder schapsbelasting geheten), het gebruik (brandstofkos ten en wellicht rekening rij den) wordt duurder. Brandstofbesparing is nu dus actueler dan ooit. Auto fabrikanten kunnen hun uiterste best doen, en dat doen ze ook, om hun auto's zuiniger te maken, maar zelf kunt u ook heel veel doen. Dat is zowel goed voor uw portemonnee als voor het milieu. De tijd dat de broodnodige onderhoudswerkzaamheden aan de oldti mer gepleegd moet worden na een intensief toerseizoen, staat weer voor de deur. Al meer dan 25 jaar houdt Autotron om die reden een Najaarsbeurs voor klassieke automobielen. Sleutelaars die een on derdeel aan hun pronkjuweel moeten vervangen, kunnen er bijna honderd procent van verzekerd zijn in het weekend van 18 en 19 no vember de cilinderkop, brandstofpomp of uitlaat in Rosmalen te vin den. Overigens zijn het niet alleen de verwoede doe-het-zelvers die het evenement al maanden met vette letters in hun agenda hebben ge zet. Tegenwoordig vormen de oldtimerbeurzen in Autotron ook dé gelegenheden bij uitstek om een geheel gerestaureerde klassieker aan te schaffen. Autotron is half november de grootste oldtimershowroom van Nederland waarin modellen in diverse prijsklassen op een nieu we eigenaar staan te wachten. In totaal worden er op de Najaarsbeurs ruim tweehonderdvijftig auto's aangevoerd. De Autotron-beurzen staan al vele jaren te boek als zeer gezellig. Om die reden trekken de happenings ook veel bezoekers die gewoon zin hebben in een dagje uit. Tijdens de beurs is ook de AutoDome voor bezoekers geopend. AutoDome biedt onderdak aan de unieke Autotron-automobielcol- lectie en presenteert op uiterst attractieve wijze samen met de auto motive-industry talloze aspecten van mobiliteit - van vele jaren terug tot ver in de 21e eeuw. De Internationale Najaarsbeurs voor Oldti mers is zaterdag 18 en zondag 19 november geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs vanaf twaalf jaar is f 17,50, kinderen van 4 t/m 11 jaar f 10,-. Voor meer informatie: 073 - 523 33 00. Willem van den Elskamp De laatste tien jaar is de auto al zo'n twintig procent zuiniger ge worden en de ontwikkelingen gaan nog steeds door. Door nog intelligentere motorelektronica, betere aërodynamica en ge wichtbesparingen is er nog meer uit de auto te halen. Tien tot twintig procent zuiniger, zit er nog wel in, Maar zonder al te veel moeite kunt u ook zelf uw steentje bijdragen. Stel u rijdt 20.000 kilometer per jaar en uw auto verstookt gemiddeld 1 op 10. Dus u tankt 2.000 liter benzi ne per jaar. Met de huidige ben zineprijs van rond de f 2,00 komt dat neer op 4000 gulden brandstofkosten. Nu gaat u uw rijstijl veranderen en de auto loopt dan 1 op 12. Een bezuini ging van twintig procent, dus in plaats van die 4000 piek bent u nu 800 gulden per jaar minder kwijt. Alle fabrikanten laten het verbruik van hun auto's volgens ECE (European Commission of Economics) norm meten. Dit ge beurt niet in de praktijk, maar op een rollenbank. Dan zijn de om standigheden altijd gelijk en is het verbruik van de verschillen de auto's goed te vergelijken. Gemeten wordt er bij een con stante snelheid van 90 en 120 km/uur en bij een nagebootste stadsrit.Uit ervaring is bekend dat die ECE-waarden in het da gelijks verkeer zelden gehaald worden. Windje tegen, viaductje op en een pittiger rijstijl. Al deze factoren zorgen voor een hoger brandstofverbruik. Toch durven we te stellen dat de ECE-waar- den wel gehaald kunnen worden. Bij een koude start verbruikt de motor meer omdat de verbran ding nog niet optimaal is. Daar is niet veel aan te doen. Als uw motor een handchoke heeft, dan is het zaak om deze zo kort mo gelijk te gebruiken. Ook komt de motor sneller op temperatuur als u in de beginfase de kachel en de aanjager niet gebruikt. Denkfout Vaak wordt de denkfout ge maakt, dat een motor bij een laag toerental weinig brandstof verbruikt. Met 50 km/uur in z'n vijf is helemaal niet goed. An dersom is ook niet goed. Dus ver in de versnellingen doortrekken en fel accelereren kost eveneens brandstof. Uw motor heeft dan tussen de drie en tien procent meer benzine nodig. Het beste is om te schakelen op het moment dat de trekkracht van de motor het hoogste is. Die gegevens kunt u uit de technische specifi caties van uw auto halen. Dus als er staat maximum koppel bij zo en zoveel toeren. Alleen bij la ge snelheid speelt wrijvings weerstand een rol van betekenis. Naarmate de snelheid stijgt, wordt luchtweerstand een steeds belangrijkere factor. Wist u bij voorbeeld dat wat de luchtweer stand betreft een auto acht maal zoveel vermogen nodig heeft om twee maal zo snel te rijden.Hard rijden kost brandstof, dat is wel duidelijk. Maar hoeveel kost het? Ga er maar van uit dat als men tien procent te hard rijdt (dus 132 in plaats van 120 km/uur) het verbruik in sommi ge gevallen wel 15 procent hoger kan komen te liggen. Het is ove rigens wel zo, dat bij hoge snel heid de verbruikstoename hoger is dan bij lage. Veel mensen la ten nodeloos een skibox of fiet- sendrager op het dak van hun au to zitten. Ze hebben er kennelijk geen weet van, dat deze een gro te invloed op het brandstofver bruik hebben. Bij bijvoorbeeld een Mazda 626 stijgt de con sumptie bij 120 km/uur met een skibox op het dak met ruim 23 procent en bij 100 km/uur ook nog altijd meer dan 17 procent. Bij een kleine auto als de Peuge ot 106 kan het verbruik bij 120 km/uur door de skibox zelfs met bijna vijftig procent toenemen. U spaart dus benzine als u niet te hard rijdt en helemaal door de skibox of drager te verwijderen als u ze niet nodig hebt. Zelfs een paar lege dragers zorgt al voor zo'n vijf procent extra ver bruik. Het is aan te bevelen om een fietsendrager op de trekhaak te plaatsen. Brandstofvreter Airconditioning is een beruchte brandstofvreter. Die kan al gauw het verbruik met meer dan tien procent doen toenemen. Verwar ming kost geen extra energie. Wel verkoeling door bijvoor beeld de ramen open te zetten. Weet u dat zelfs het aanzetten van de achterruitverwarming het verbruik met drie tot vijf procent doet stijgen. Dus zet hem alleen aan als het nodig is. Juist nu we bezig zijn met een proef met het voeren van licht overdag, is het goed te weten dat dit wel extra brandstof kost. Dat geldt ook voor mistlampen, ver- en breed- stralers.De radio is maar een kleinverbruiker.Weet u hoeveel geld en moeite autofabrikanten investeren om hun auto's zo licht mogelijk te maken? Dat werk maakt u in één klap overbodig door onnodig veel rommel en bagage in uw auto te laten lig gen. Bij een kleine auto kan te veel extra gewicht zo een pro cent of drie meerverbruik ople veren.Een goede bandenspan ning zorgt niet alleen voor een goede wegligging en een stabiel bochtengedrag, maar u raadt het al, een juiste bandenspanning heeft ook zijn effect op het ver bruik. Als de bandenspanning een halve bar te laag is, heeft de motor twee tot drie procent meer benzine nodig. Dus houd de ban denspanning in de gaten. Rem men zijn onmisbaar, anders zou het een aardige puinhoop wor den in het verkeer. Maar rem al leen als het nodig is, houd vol doende afstand en anticipeer goed. Als u ziet dat een ver keerslicht op oranje of rood springt laat dan tijdig het gas los en geef niet nog een dot gas bij om het stoplicht nog even te ha len om dan tot de ontdekking te komen dat het niet lukt en vol in de remmen te moeten. Tot slot nog even iets over het onderhoud. Zorg dat de auto in topconditie is, dat ook kan ben zine sparen. En u weet: brand stof besparen betekent ook het milieu sparen. Bezoekers die de Parijse Autosalon bezochten, konden bij de Mazda-stand alvast kennis maken met we reldprimeurs als de nieuwe 323 FastBreak, de 323 Sedan, de nieuwe MX-5 en de Xedos-9. De nieuwe Mazda 323-versies, die vanaf februari volgend jaar in Nederland te verwachten zijn, hebben uiterlijk een aantal wijzigingen ondergaan. De motorkap, de voor- en achterlichtunits, de grille en de bumpers krijgen een nieuw design. Het interieur wordt voorzien van nieuwe two-tone binnenbekleding waarbij uit drie va rianten kan worden gekozen. Ook de motoren zijn aangepakt De huidige 1.5 liter benzinemotor, goed voor 88 pk/65 kW, wordt vervangen door een 1.6 liter versie (100 pk/74 kW). De 1.8 liter motor (115 pk/84 kW) maakt plaats voor een 2.0 liter krachtbron die 130 pk/96 kW afgeeft. Ook op het gebied van de die selmotoren wordt het nodige gewijzigd. Zo komt de 2.0 liter dieselmotor te vervallen en zal de huidige 2.0 liter DiTD van 90 pk/66 kW een vermogen krijgen van 100 pk/74 kW. Algemene verbeteringen zoals onder andere het reduceren van motor-, wind- en bandengeruis, een verbeterd stuur, rem- en veergedrag zullen in de nieuwe 323-versies worden toegepast. Later in het jaar zullen de prijzen van de nieuwe 323 FastBreak en Sedan bekend worden gemaakt. Tegen het einde van het jaar zal Nederland voor het eerst kennis maken met de nieuwe MX-5. In Parijs was te zien dat door een nieuw design van de bumpers, de voor- en achterlichtunits, andere mistlampen en een gewijzigde vorm van de luchtinlaat, de karakteristie ke vorm van deze roadster wordt versterkt. Belangrijkste wijziging in het interieur is een geheel nieuw design van de stoelen. De grootste aanpassingen zijn echter te vinden onder de motorkap. Naast de bestaande 1.6 liter motor (110 pk/81 kW) wordt de nieuwe MX-5 nu ook leverbaar met twee 1.8 krachtbronnen die respectievelijk 140 pk/103 kW of 146 pk/107 kW vermogen leveren. De 146 pk-versie is nu ook voorzien van variabele kleptiming waarbij afhankelijk van het toerental het openingstijdstip van de kleppen wijzigt, hetgeen een beter rendement en een hoger vermogen tot resultaat heeft. Nissan Motor Co. Ltd. (NML) heeft over het eerste halfjaar van 2000 een winst geboekt van 170,2 miljard yen (1,85 miljard Euro). Daar mee presenteert Nissan de beste halfjaar cijfers in tien jaar tijd. Ten opzichte van 1999 is het bedrijfsresultaat zelfs twee keer zo hoog. De meevallende resultaten werden gerealiseerd dankzij significante kos tenbesparingen en een toegenomen wereldwijde verkoop. In totaal zijn er in de eerste zes maanden 1,337 miljoen eenheden verkocht, een groei ten opzichte van vorig jaar van 5,7 procent. De schuld van Nissan werd in dit eerste halfjaar met 200 miljard yen (2,18 miljard Euro) teruggebracht. Het goede resultaat is mede te danken aan het Nissan Revival Plan dat op 1 april 2000 is ingevoerd. Deze reorgani satie heef tot doel het globaliseren van de operaties en het stroomlij nen van de besluitvormingsprocessen. De drie doelstellingen van het plan zijn: Nissan weer winstgevend te maken in 2000, het behalen van een bedrijfsresultaat van 4,5 procent van de omzet en het redu ceren van de netto schuld met 50 procent in 2002. Dit jaar boekt Nis san weer winst. Er is het grootste vertrouwen dat ook het halveren van de schuld en het behalen van een positief bedrijfsresultaat in 2002 haalbaar zijn. Belangrijk doel om de gestelde doelstellingen te halen, is de lance ring van 22 nieuwe modellen binnen nu en drie jaar. De Lancia Ypsilon is zowel qua in- als exterieur op een nog hoger plan getild. De opvallend vormgege ven Italiaan heeft hiermee een uitrustingsniveau datje normaal gesproken in hogere klassen aantreft. De Lancia Y maakte met zijn gedistingeerde vormgeving al tijdens zijn debuut een opvallende entree op de automarkt. Met de komst van de nieuwe versie blijft dit uiteraard gewaarborgd en werd zo mogelijk nog kenmerkender. Aan de voorzijde wordt de Lancia Y gekenmerkt door een grotere grille die is doorge trokken tot in de bumper, die op zijn beurt lager is doorgetrokken. Hiermee lijkt de Ypsilon visueel één grote pennenstreek. De koplampen dragen daar eveneens aan bij. Deze zijn qua vorm ongewijzigd, maar nu vervaardigd uit helder glas. Wat ook geldt voor de knipperlichten. Aan de achterzijde lijkt op het eer ste gezicht niet veel veranderd te zijn aan de Lancia Y, maar de nieuwe, ver naar beneden getrokken ach terbumper geeft de Ypsilon meer body. Wie goed kijkt, ziet ook dat de achterlichten zijn veranderd. Het witte deel waarin zich de knipperlichten en achteruitrijdlichten bevinden zijn nu van helder glas, terwijl het rode deel met een reflector is uitgebreid. Onder de kofferklep loopt de stootstrip die eveneens over de flank loopt en aan de voorzijde stopt bij de grille. Op alle versies zijn de bumpers uitgevoerd in carros- seriekleur. Bovendien zijn ze breder geworden, waardoor ze nog meer bescherming bieden op bijvoor beeld overvolle parkeerplaatsen. Wat eveneens aan de zijkant opvalt, zijn de nieuw vormgegeven wiel doppen met het fraaie Lancia-logo en de lichtmetalen velgen op de Elefantino Rosso en de luxueuze LX. Nieuw vanaf de LS-versie zijn ook de nieuw vormgegeven en geïntegreerde mistlampen in de voorbum per. Wat direct opvalt aan de nieuwe Ypsilon is de comfortabele wegligging die je eigenlijk eerder ver wacht bij auto's uit hogere klassen. De wendbaarheid van de T maakt 'm daarentegen zeer geschikt voor druk stadsverkeer. Tijdens het rijden valt op dat prestaties van de motor duidelijk verder zijn verfijnd. Dat betekent stiller en al bij lage toerentallen is een hoger koppel beschikbaar. Dat geldt zowel voor de 1,2 li ter als voor de 1,2 liter 16-klepper. De 1.2-versie beschikt nu ook over multipoint-injectie en beide moto ren voldoen uiteraard aan de Euro III emissie-eisen. Brandstof besparen kost weinig moeite Nieuwe 323-versies van Mazda Tweede j eugd voor Lancia Ypsilon L

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9