10 Fabuleuze Kraaijkamp als Meneer Green Populairste band van Noorwegen in Nighttown Vorstelijk staaltje muziektheater van Orkater in de Thuiswedstrijd voor Fré Spigt met haar tweede Nederlandstalige theaterprogramma Struikelblokken van een veertiger daP-1 Vrijdag 17 november MUZIEK 20.00: 42nd Street, Luxor Theater, Rotterdam. DeaFOO Machine Times, Now Wow, Rotterdam. 20.15: Orfeo ed Euridice, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal. THEATER 20.15: Pieter Tiddens, Kruispunt, Barendrecht. Het 20.00: Jebbel, Stichting Welzijn Hoogvliet, Hoogvliet. 20.15: Jaap Mulder, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Zaterdag 18 november MUZIEK 22.30: Muziek uit Noord- Afrika Zap the World, de Doelen, Expo Hal, Rotterdam. 19.00: (Young) Continentals, de Doelen, grote zaal, Rotterdam. 20.00: Freestyle Salsa Dance Championship, Calypso, Rotterdam. 23.00-05.00: Now, Now Wow, Rotterdam. THEATER 21.00: Nacht van het Cabaret, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15: Jan Rot, SCC De Goote, Brielle. 20.30: Schudden, Theater de Schuurkerk, Maassluis. VARIA 20.15: Jacques Kloters/Alex Roeka/Diana Ozon, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Zondag 19 november MUZIEK 11.00: Zondagochtendconcert, de Doelen, grote zaal. 14.00: 42nd Street, Luxor Theater, Rotterdam. 12.00: Meesterlijke Melodieën, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. VARIA 11.00-18.00: Pepernotenmarkt, Centrum van Brielle. 15.30: Literaire middag, Het Kruispunt, Barendrecht. Maandag 20 november THEATER 20.15: Bernard, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. 20.00: Youp van 't Hek, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Dinsdag 21 november JEUGD 20..15: Cookin', Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.15: Brandbakkes, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. Woensdag 22 november DANS 20.15: Scapino Ballet, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. JEUGD 14.00: Drie turven hoog, Het Kruispunt, Barendrecht. 15.00 Tsatsiki, Lantaren/Venster, Rotterdam. MUZIEK 20.00: Normaal, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. THEATER 20.15: Brigitte Kaandorp, SCC De Goote, Brielle. 20.15: Hans Liberg, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. Begin jaren '80 deden de Amerikaanse graffitikun stenaars hun intrede in de officiële kunstwereld. Ze waren jong en meestal afkomstig uit de arme wij ken van New York. Jarenlang hadden ze muren en raetrotreinen van hun 'tags' voorzien voordat ze de overstap naar het witte doek maakten. John 'Crash' Matos is één van die graffitikunstenaars van het eerste uur. Vanaf zater dag 18 november is zijn werk te bewonderen in VIP's International Art Galleries aan de Witte de Withstraat 2. De positie van graffiti is in de kunstwereld eigenlijk van begin af aan al omstreden geweest. De uit Amerika overgewaaide en hier in korte tijd zeer popu lair geworden graffiti-kunst kon zowel op enthousiaste reacties als op felle kritiek rekenen. 'Kuddekunst en schuttingtaal', bestempelde museumdirecteur Wim Crouwel de enorme doe ken met exploderende letterty pen en verwijzingen naar strips, science-fiction en rapmu/iek al eens, terwijl anderen vooroor delen als 'primitieve kunst van i 5 1 Tjif Crash, Hall of Fame Harlem - New York City 1998 de urbane jungle' juist bestre den. Verzamelaar Marlijn Sanders bijvoorbeeld noemde graffiti 'dé kunst van de jaren '80': 'Die treinen, prachtig, ik vond het karavanen van troost in New York, onesthetische gebruiksgoederen die opeens totempalen werden. Heel ontroerend. Graffiti was een godenbezwering. En waar om mag ik wel Kiefer bewonde ren om zijn Duitse Geisteshelden en niet de helden van Futura 2000, Quik en Blade?' Wie twijfelt, kan van 18 november tot en met 31 decem ber aan de hand van een exposi tie van John 'Crash' Matos in VIP's International Art Galleries zijn eigen mening vor men. In de galerie aan de Witte de Withstraat 2 wordt dan een tentoonstelling van de New Yorkse graffitikunstenaar gehouden. Crash is één van de graffitikunstenaars van het eer ste uur. Zijn werk was al eerder te bewonderen tijdens tentoon stellingen in Boijmans van Beuningen (1983) en het Groninger Museum (1984, 1992/1993). Leerproces Hoewel Crash al sinds 1978 op doek werkt, heeft hij zijn graffi tiverleden nooit verloochend: 'Ik ben trots op de manier waar op mijn leerproces is gegaan. Ik heb mezelf geleerd wat ik doe en de Subway was bij dat doel een geweldige opstap. Je leert erdoor in het donker te schilde ren, enorme formaten in vijf, zes uur tijd. Je kunt het op geen enkele school zo leren. Ik kan schilderen wat ik wil, hoe groot het ook is.' In tegenstelling tot andere bekende graffitikunstenaars koos Crash niet voor «maat schappelijke onderwerpen of virtuoze woordbeelden, maar voor verwijzingen naar de recente kunstgeschiedenis. In het gebruik van puntrasters en extreme close-ups refereren zijn schilderijen uit de jaren '80 aan de eerste generatie popartkun stenaars, met name Roy Lichtenstein. Het bijna twaalf meter lange doek The Timetable dat hij in maart van dit jaar maakte, roept herinneringen op aan James Rosenquist. Ook voor de expositie in VIP's koos hij voor een popart-achtig onderwerp: The X-men, een strip die hem na aan het hart ligt en die hij al eens eerder (in 1992) gebruikte als uitgangs punt voor een reeks aquarellen. De Amerikaanse film over de X-men die vanaf 28 september ook hier in de bioscopen draait, was voor Crash aanleiding het thema opnieuw aan te wenden. Daarnaast zal er in VIP's ook ander werk van hem te zien zijn. John 'Crash' Matos, 18 novem ber t/m 31 december in ViP's, voor meer informatie: 010 - 206 22 80. Els Neijts Haar première heeft ze begin oktober al aan Den Haag gegund maar vrijdag 17 november komt ze dan toch naar haar eigen Rotterdam: Frédérique Spigt. Met haar tweede Nederlandstalige (muziek)theaterprogramma Droom gaat ze voort op de met Engel ingeslagen weg. De weg van het emotionele lied in eigen taal. In de intieme en daardoor ont- hullender sfeer van het theater. Krijste en kreunde ze met haar Engelstalige bands als The Bullits en a Girl called Johnny nog vrijwel uitsluitend herken bare emoties uit als machteloos heid, onvermogen, wanhoop en hunkering, in Engel en Droom is ook ruimte voor meer fragiele gevoelsuitingen en stemmingen. Oók in positieve zin. Geen violen meer Deze koerswijziging zette zich al in bij de theatertoer - en gelijknamige, prachtige cd - Con la Piccola Orchestra waar mee Fré voor het eerst de theaters zocht omdat ze 'einde- lijk wel eens voor mensen wilde zingen die volledige aandacht op kunnen brengen.' Deze gewaagde switch bleek een juiste, want geslaagde keus. Want hoewel de teksten - toen nog wel Engelstalig - niet zó anders waren; hooguit iets sub tieler - de muzikale aanpak was dat wel degelijk. De toegevoeg de strijkers - met name de vio len - eisten hun deel op van Spigts handelsmerk: de rauwe emotie. Waardoor er meer ruim te kwam voor 'rustiger' gevoe lens als melancholie, weltsch merz en heimwee. Minder opstandigheid en agressie en meer aanvaarding zonder dat er zeggingskracht verloren ging. Wat in het theater vaak als stel regel wordt gehanteerd - minder is meer - lijkt ook Spigts idee. Beperkte terughoudendheid roept bij de toeschouwer/-hoor- der misschien wel meer emotie op dan een onbegrensde uitstort van heftigheid. Niet iedere fan blijkt deze ont wikkeling te kunnen/willen vol gen. Een enkele aanwezige uit het 'damescircuit' vond het nodig vederlichte kwetsbaarheid als kleine-meisjes-achtig te bestempelen. En ook sommige héren recensenten gaven er blijk van Spigt het liefst zo lang mogelijk rauw en stoer te willen houden. Toegegeven, in sommige num mers van Engel - vooral als ze live worden meebeleefd - roept Spigt enigszins de indruk op van een ingehouden renpaard. En natuurlijk blijft het lekker om haar zonder (zefficensuur onge remd te zien gaan. Maar wie oog heeft voor ontwikkeling kan niet anders dan waardering en bewondering hebben voor de moed zo kwetsbaar te willen en durven zijn. En dat gold tijdens de première voor de meerder heid. Waar in Engel de dood en het leven de rode draad waren, zijn dromen, dagdromen, nachtmer ries, wensen, verlangens, hallu cinaties en luchtkastelen de voornaamste elementen van het nieuwe programma. De cd kopen mag natuurlijk. Maar wie daar het ultieme genoegen aan wil beleven, kan het beste ook een theateroptre den gaan meemaken. Met die gebeurtenis in het achterhoofd zal het thuis gemakkelijker zijn om de raad van Spigt zelf op te volgen zoals ze die in het titel- lied Droom verwoordt: Zo drijf ik naar jouw hemel, in een dromerige vlucht Met mij reizen wilde dieren, door een koperen lucht Droom, droom gewoon Droom dag en nacht Droom met man en macht Droom, droom voor de wind Droom als een kind Droom zacht Frédérique Spigt met Droom: op vrijdag 17 november in Theater Zuidplein Rotterdam en op 9 december nog in het Isala Theater in Capelle aan den IJssel. Op Bezoek Bij Meneer Green gold vorig jaar als één van de grote publieks trekkers die in de Rotterdamse Schouwburg te zien waren. Niet zo ver wonderlijk want niemand minder dan steracteur John Kraaijkamp sr. speelt in het stuk de hoofdrol. Voor diegenen die de voorstelling destijds moesten missen, is er nu een laatste mogelijkheid. Zaterdag 18 november kunnen zij in de Rotterdamse Schouwburg zelf beoorde len hoe 'fabuleus' (volgens NRC Handelsblad) Kraaijkamp de rol vertolkt van meneer Green die bezoek krijgt van een jonge yup (gespeeld door Jasper Boeke) waarmee hij een onverwachte band ontwikkelt. Op Bezoek Bij Meneer Green, Grote Zaal, aanvang 20.15 uur, kaarten variëren van f 40,- tot f 15,- (jongeren). Voor meer informatie bellen met de Schouwburgkassa: 010 - 411 81 10. In de Krijn Boon Studio van de Rotterdamse Schouwburg zijn op vrij dag 17 en zaterdag 18 november voor stellingen van het door het RO Theater uitgevoerde De Wespenfabriek te zien. Gerardjan Rijnders bewerkte debuutro man The Wasp Factory van Iain Banks en Guy Cassiers regisseerde het stuk dat te beschouwen is als een messcherpe analyse van de macabere wereld van een jongen die met zijn vader op een eiland leeft. In De Wespenfabriek is de span ning in het universum van de jongen voelbaar, komen geluiden van buiten steeds dichterbij en dringen beelden van zijn ontsnapte broer steeds gewelddadi ger de huiskamer binnen. Stap voor stap wordt de verschrikkelijke familiege schiedenis onthuld. De Wespenfabriek, aanvang 20.45 uur, kaarten (f 30,- tot f 15,-) te koop bij de Schouwburgkassa: 010-411 81 10. Op zondag 19 november wordt de Wilhelminapier omgetoverd tot het Nationaal Kinderrechtenfestival. Op de pier komen allemaal grote tenten te staan met verschillende orga nisaties die zich bezighouden met kinderen en hun rechten. Naast veel verrassende artiesten is ook de Kidsgids aanwezig, want de eerste Kidsgids Rotterdam is klaar! Deze gids geeft een compleet overzicht van wat er in Rotterdam te beleven is voor kinderen van 0 tot 12 jaar. Vanaf vandaag is Kidsgids Rotterdam te koop bij boekhan dels en VVV-kantoren. Voor meer informatie over het Kinderrechtenfestival kun je bellen met Rotterdam. de gemeente Heb je zelf nog leuke tips voor in de Kidsgids, dan kun je bellen met de redactie van de Kidsgids: 020-6723538. 'We dachten dat we een alternatieve plaat hadden gemaakt en toen bleken we ineens de populairste band van Noorwegen te zijn. Dat was een grote verrassing.' Sivert Hoyem, zanger van de Noorse band Madrugada, is oprecht verrast over de nummer één positie die met debuutalbum Industrial Silence in eigen land werd vergaard. Meer dan 50.000 exemplaren werden er van Madrugada's eersteling verkocht en dat betekent dat meer dan 1 procent van alle Noren een Madrugada-CD in huis hebben. De band die aanstaande zaterdag Nighttown aandoet, maakte eerder dit jaar al naam door Pinkpop op een sfeervolle set gitaarsongs te trakteren. Donker, melancholisch en filmisch zijn de trefwoorden die regelmatig in combinatie met Madrugada worden genoemd; Velvet Underground, Joy Division, Pink Floyd en The Doors (vooral het stemgeluid van Hoyem) de bij behorende namen die ogenschijnlijk als inspiratiebronnen hebben gediend. Madrugada, zaterdag 18 november, Nighttown. Voor meer informatie bellen met 010 - 436 12 10. i - 1 IntT r.l Beatrix wil er niets mee te maken hebben. Willem Alexander snapt er geen fuck van en Claus wil er das Feine van weten; ofwel,' Orkater presenteert het verhaal van de allereerste koning van Holland: Lodewijk Napoleon. In theater Lantaren/Venster wordt woensdag 22 november een vergeten stuk vaderlandse geschiedenis op historisch onverantwoorde wijze tot leven gewekt. Conijn van Olland is het ongelooflijke en absurde, maar waar gebeurde verhaal over Lodewijk Napoleon, de jongere broer van de keizer en de eerste koning van Holland (1806 - 1810). In een decor, van druppende infusen, klots ende emmers en dampende ketels zorgen water en zichzelf aanstu rende instrumenten voor een constante stroom van geluid en wordt door talrijke personages en een stortvloed aan idiote details het ver haal van onze eerste echte koning verteld. Koning Lodewijk was een gevoelig man die liever kunstenaar wilde zijn, maar hardhandig op de Hollandse troon werd gezet. Een zieke lijke mankepoot die zich moest redden in een politieke wereld en zich dramatisch verloor in bijzaken. Hij nam een reeks belachelijke beslis singen, maar heeft er intussen wel voor gezorgd dat het nationale erf goed veilig werd gesteld. Een hart van goud en stapel verliefd op zijn koninkrijk. En zijn onderdanen op hem. Een onuitputtelijke bron dus voor theatergezelschap Orkater om een vorstelijk staaltje muziek theater te creëren over de aandoenlijkste en grootste pleitbezorger van Holland aller tijden. Conijn van Olland door Orkater (regie Gijs de Lange, uitvoering Beppe Costa, Geert Lageveen en Leopold Witte), 22 november in Lantaren/Venster, voor informatie en/of reserveren, bellen met 010 - 277 22 77. Jarenlang stond hij met anderen op het podium, maakte hij televisie voor de VPRO en speelde jeugdtheater, maar nu is Pieter Tiddens weer terug met het soloprogramma Generation XXL. Tiddens is een kei in het uitvergroten en aandikken van situaties. In zijn nieuwe voorstelling XXL gaat hij hierin verder dan in zijn vorige program ma's; hij is persoonlijker en doet nog meer uit de doeken over zijn generatie. Pieter Tiddens verkeert in een benarde situatie. Het zweet breekt 'm uit zodra zoonlief eerlijke antwoorden verwacht op pran gende vragen als 'Papa, waarom zijn mannen van jouw leeftijd alle maal zo dik?' en 'Papa, waarom heeft mama handboeien om?'. De veertiger doet verhaal over zijn struikelblokken. Op het randje van een burn-out lijkt het hem allemaal teveel te worden. De constante afwisseling van toneelspel en clownesk cabaret siert deze cabaretier. Tiddens staat op 17 november in Het Kruispunt te Barendrecht. ÉÉflaaÉÉHiÈÉÉÉMitfflÉ foto: KATIA TIDDENS foto: JANSSEN DE KIEVITH Graffiti was een godenbezwering foto: CIO, THE DARK SITE 'Droom, droom gewoon, droom dag en nacht, met man en macht' Foto: Annaleen Louwes Foto: DE KROON STUDIO KiPS ff* lit

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 15