'Er is bijna geen gebied zo interessant om te werken als de haven van Rotterdam' 'I J W m loods DONDERDAG 16 NOVEMBER 2000 46-CG28-6 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Roterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Lex Wagemaker (38) is bij de DCMR Milieudienst Rijnmond inspecteur van het bureau Handhaving Haven van de afdeling Bedrijven Rotterdam. Lex: 'Ons bureau heeft de taak te controleren of bedrijven zich houden aan de vergunningvoorschriften uit de Wet Milieubeheer. We bezoe ken de bedrijven regelmatig onaangekondigd om te bekij ken of ze de voorschriften daadwerkelijk naleven'. Ik heb met Lex afgesproken bij het expeditiebedrijf Copex Igs BV. Bij de Eemhaven gaat hij con troleren of de opslag van gevaarlijke stoffen volgens de in de vergunning gestelde eisen wordt gedaan. In Amsterdam deed Lex Atheneum B. 'Omdat ik geen talenknobbel had, koos ik voor natuur- en schei kunde'. Op jonge leeftijd speelde hij al met een scheikundedoos en ging met zijn moeder mee naar het laboratorium in Leiden. 'Ik vond het machtig interessant'. Met z'n diploma op zak, wilde Lex op 18- jarige leeftijd scheikunde gaan stu deren. Hij liet zich echter ompraten om natuurkunde te gaan doen. 'Dat zou een moeilijkere en bredere stu die zijn'. Dat viel in de praktijk echter tegen en Lex hield het na één semester al voor gezien. Het was voor mij veel te abstract.' Het volgende studiejaar begon hij met scheikunde aan de TH in Delft. Na de tentamenperiodes had Lex echter twee vakken niet voldoende gescoord. 'Toen moest ik kiezen. Altijd op m'n tenen blijven lopen en sterk bijwerken en studeren. Of overstappen na de HTS, wat prakti scher gericht was en mij meer ligt.' Twintig jaar oud ging Lex in Den Haag naar de HTS en deed er Che mische Technologie. Drie jaar theo rie en het laatste studiejaar stages. Hij begon zijn op het metaal labora torium van Fokker, vervolgens werkte hij bij AKZO-Botlek en ein digde op het Shell-laboratorium in Rijswijk. 'Dan krijg je een goed beeld van wat je met die opleiding uiteindelijk voor werk kunt gaan doen.' Na z'n studie afgerond te hebben, moest hij op 25-jarige leef tijd nog wel in dienst. Hij wilde niet en werd geaccepteerd als gewetens bezwaarder. Wel werd hij verplicht om achttien maanden vervangende dienst te doen. Zo kwam Lex te recht bij de Milieudienst Midden- Holland in Gouda. 'Toen bleek dat ik met m'n HTS-studie ook in dat werkveld terechtkon'. Het opende zijn ogen en was voor hem een ommekeer. Hij werkte er als coördinator van de Wet Chemi sche Afvalstoffen. 'Om verder carrière te kunnen ma ken, ontbrak mij nog theoretische kennis'. Lex begon aan de éénjarige Universitaire Beroepsopleiding Mi lieukunde in Amsterdam. 'Die stu die geeft aan studenten met een ver schillende achtergrond een verdie ping van zijn eigen discipline. Ik heb daar toen Milieutechnologie en een groot, gezamenlijk afstudeer project gedaan'. Terwijl hij nog bezig was met het schrijven van z'n afstudeerscriptie, werd hem een vaste baan aangebo den. Voor een adviesbureau werd hij gedetacheerd. Na viereneenhalf- jaar werd het bureau echter dras tisch gesaneerd wegens de econo mische teruggang. Lex stond op straat en ging om zich heen kijken. Deed werk voor uitzendbureaus en kwam uiteindelijk weer bij een klei ner adviesbureau terecht. 'Hun acti viteiten bestonden onder andere uit het opstellen van vergunningaan vragen voor bedrijven in het West- land'. Hij werkte er een jaar, totdat zijn oog op een advertentie van DCMR viel. 'Ik vond het wel gezellig bij een klein bedrijf te werken, maar wist dat ik er niet jaren zou blijven'. Lex solliciteerde bij de DCMR op de vacature inspecteur. Werd aange nomen en begon er in januari 1997. 'Als belangrijkste motivatie gaf ik aan dat ik me een handhaver voel de'. Copex Igs is een bedrijf dat koop mansgoederen opslaat, maar ook gevaarlijke stoffen. 'Voor de opslag van die gevaarlijke stoffen hebben ze van de gemeente Rotterdam een vergunning gekregen. Copex be hoort tot de categorie bedrijven, die we viermaal per jaar bezoeken. Eenmaal een algemene controle op alle voorschriften die er zijn gesteld en driemaal komen we terug voor een themacontrole'. Bij dit bedrijf moeten de gevaarlijke stoffen in brandwerende kluizen opgeslagen worden. Onder andere vanwege de woningen aan de overkant van de weg mag het bedrijf maar maximaal 10.000 kilo in twee opslagplaatsen opslaan. 'De brandweer wil in geval van brand weten welke gevaarlijke stoffen waar opgeslagen staan.' Het bedrijf is daarom verplicht die ge gevens te vermelden in het journaal gevaarlijke stoffen. Op dat thema gaat Lex nu controleren. Na ons binnen gemeld te hebben, loop ik mee naar de ingang van het kantoorpand. We worden begeleid door chef loodsen Jan de Jong. Aan de buitenzijde hangt een afgesloten kastje met de letter B er op. Lex maakt het open en haalt het dag journaal er uit. Er hangt een platte grond in voor de brandweer. Er blij ken twee locaties te zijn waar ge vaarlijke stoffen opgeslagen wor den. 'Het journaal moet dagelijks aan het einde van de dag bijgewerkt zijn'. In het journaal vinden we vol gens de voorschriften de naam van de gevaarlijke stoffen, de hoeveel heid, de plaats waar het ligt opge slagen, de datum van binnenkomst en vertrek. Met z'n drieën lopen we naar de eerste locatie in de loods. Daar bevindt zich een ruimte met een bepaalde brandwerendheid. Er DMilieudienst Rij nmor staan rondom minstens zestig mi nuten brandwerende muren en een vloeistofdichte vloer. In deze stevi ge constructie staan een deel de ge vaarlijke stoffen opgeslagen. Bijgestaan door Jan controleert Lex het journaal. Alle gegevens blijken exact te kloppen. Het andere deel van de gevaarlijke stoffen ligt bui ten in een speciale container. We gaan kijken of daar ook alles in or de is. Lopend door de loodsen kijkt Lex of hij tussen de gewone koop mansgoederen geen andere gevaar lijke stoffen ziet. Dat mag namelijk niet volgens de vergunningvoor schriften. Ook de container is brandwerend en er zit een metalen vloeistofdichte vloer in. 'Volgens het journaal vinden we hier een aantal drums met gevaarlijke stof fen'. Ook hier kloppen de gegevens exact. Van zijn bevindingen maakt Lex een verslag. Bedrijven die de voorschriften niet naleven, krijgen een schrijven waarin ze verzocht worden dat binnen een gestelde ter mijn te doen. Wie voor de tweede keer niet luistert, krijgt een proces verbaal. Bij Copex is dat gelukkig niet het geval. Er zijn geen overtre dingen geconstateerd. 'Het bedrijf houdt op de computer goed bij wat ze binnen hebben gekregen en waar het staat. Met dit journaal gevaarlij ke stoffen kan de brandweer goed uit de voeten'. Een kleine vier jaar werkt Lex nu bij DCMR. Waarvan de laatste an derhalf jaar in de haven. Bevalt het hem daar als handhaver? 'Het is fascinerend om in zo'n interessant werkgebied actief te zijn. Er is bijna geen gebied zo interessant als de haven van Rotterdam. Het is een wereldhaven en dat merkje ook aan de grote bedrijvigheid'. Wat de toekomst betreft zijn Lex z'n doorstroommogelijkheden rui mer bij deze werkgever. 'Je wordt bij ons, al werkend, intern opgeleid. Daar steek je een hoop van op. Ik leer nog steeds'. Zo is in het kader van het Besluit Risico's Zware On gevallen de DCMR door de minis ter van VROM als landelijk steun punt aangewezen. Bedrijven die on der dat besluit vallen, moeten aan bepaalde eisen voldoen. Sommige kleine gemeenten hebben niet de expertise in huis om hierop toezicht te houden. Zij kunnen dan onze hulp inroepen'. Lex hoopt daaraan wellicht een steentje te kunnen gaan bijdragen. Beroepsinformatie Om het beroep van Lex te kunnen uitoefenen, moet je minimaal een HBO-opleiding gedaan hebben. Vooropleiding daarvoor is HAVO of VWO. In onze regio kan zo'n op leiding gevolgd worden bij de Ho geschool Rotterdam, als afstudeer richting van de laboratoriumoplei ding. Voor meer informatie 010- 2.41.44.00. of website: www.hro.nl En voor wie na het lezen van dit verhaal interesse heeft, de DCMR heeft ook nu vacatures voor vergun ningverleners en handhavers. Met de juiste opleiding en instelling, kun je een collega van Lex worden. Nadere informatie op website www.dcmr.nl. dot Het mak staal opge persi dat 1 touw zoda hant mak ste c Zowi aan i infot gege lijkt kope volg) gerei Harl zelfs delij waai Vree man Mak sumi hede In Ne miljo Nede zever de hu en aj. van onbe onroe mees een n zou 2 richte steun heeft Brigi tares: mana van E Het i: se daj senta laarsl foons ondei durer mevr woor Port of Rotterdam EH Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Yessica ribtrui wolmix. 49.95 Westbury soft-touch trui. 89.95 1 Yessica trui f 49.95 Noorse trui, 92-164 vanaf 39.95 Broek, geruwd katoen. 128-176 59.95 Effectgaren top. 122-176 29.95 Jeans met franje 122-176 29.95 Yessica rok. 59.95 C&A KENT 'N GEEN GEZEUR GARANTIE RUILEN IS ALTIJD TOEGESTAAN VANAF NU RUILEN BINNEN 4 WEKEN C&A ACCEPTEERT WERKEN in Wereldhaven otterdam door: ROGER HUYS lr„ MêMmhk Kiasfefaw

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 6