Museummolen ontvangt 75.000ste bezoeker 'Vrouwen bevallen op straat, kinderen worden mishandeld en lijden honger' KORTWEG Marijke Hilhorst gast bij 2e schrijversavond Een uitstekende gok Sport langs de Waterweg PARIJS, MILAAN, LONDEN, GROENEVELD. Kerstmarkt in Spaland Doopjurken in bieb te kijk KUNSTGEBITTEN «jb°° Akbaret Negash initiatiefnemer van Eritrea in Nood U wilt toch ook het beste voor uw Fiat "I J |Groeneveld Opticiens Burgerlijke stand Tandprothetische Praktijk Veringmeier Autobedrijf J. van der Voorde HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 47 - 1442 21 t/m 29 september Geboorteaangiften Arda z.v. Gungurmez - Kalkan; Xiomara D. d.v. Walden; Jytte d.v. Uijlenhoet - Honkoop; Lau ra V. d.v. Pretorius - Pretorius; Rabia S. d.v. Ay - Aelik; Max z.v. van Aggele - Heerkens; Le- on-Cardi z.v. Wong-Si-Kwie; Kris d.v. van Harten - Meeske; Celine d.v. van der Knaap - So- van; Jonna M.M. d.v. Grootveld - de Schepper; Esin d.v. Cosar - Sari; Manon d.v. de Ruiter - Lubbersen; Sanne d.v. Sipkar - van Est; Babet B.E. d.v. Oranje; Qiqi d.v. Wang; Benjamin N. z.v. van der Geer - Verheij; Shirley E.W. d.v. Romijn - Smit; Selin d.v. Kaplan; Dewy z.v. van Wal- sum - Koster; Kayleigh d.v. Fis ter - Klop Mber K. d.v. Warnawa - Over- delinde; Bart T. z.v. van Leeu wen - van Vliet; Sammie H. z.v. Walkenbach - Spruijt; Laviyen- zo A.R. z.v. Leter; Hasan K. z.v. Karagayir - Karagayir; Thumbe- lina A. d.v. do RosBrio; Joey S. z.v. Grauwe; Jimmy B. z.v. van Vliet - van Vliet; Nicole d.v. Et- man - Smulders. Aangetekend M.A van Opstal van den Berg Jagt Weergang der Velden genthart Koops Post 37jr. en D 3 8j r.J.W. 31 jr. en A.S. 3Ojr.R. van 31jr. en Vlie- 30jr.; F.M. 27jr. en R. 28jr. 3 3 j r. 30jr. 7 5j r. 83j r. 76jr. Gehuwd/partnerschapsregis tratie E. Verhaal en D. Gosens 27jr.; E. Ronge en S.A. Habing 29jr.; L.J. Delahaije 33jr. en K.Wilhelm 34jr.; R.A. Venzelaar 30jr. en J.E.M. van Henten 32jr.; P. Sonneveld 48jr. en C.M. Segeren 39jr.R.A. Lawalata 25jr. en J.Y. Macnack 25jr.; D. Velthuijzen 28jr. en E.C. Bruijniks 28jr.; A.G.P. Wessels 54jr. en Y.M. Kramer 47jr. Overleden M.S. van den Berge vrouw: weduwe van P. Steenber gen; L. Barendregt 86jr. man L. van der Winden man; J. de Bruijn man; W. Groeneweg 80jr. vrouw; A. Seen 48jr. vrouw; E.E.M. Hoppe 86jr. vrouw: weduwe van A.Brussaard; W. Bijl; 87jr. vrouw: weduwe van D. Krom menhoek; J.A.H. Elshof 77jr. man; M.M. Gouda 63jr. vrouw: weduwe van A. Wolthuis; G.P. Paulussen 77jr. man; B. Meijndert 86jr. vrouw: G.J. de Jong; T. van Duikeren 89jr. man; W. van den Berge 84jr. vrouw: weduwe J.H. Oldenburg; C.M.J, de Leede 64jr. vrouw gehuwd met J.W. Haas; A.C. Ta- neme 86jr. man; J.G.P. van Leeuwen 78jr. man. In verzorgingshuis Spaland is vanmiddag vanaf 14 uur een kerstmarkt met allerlei cadeau tjes en een minirommelmarkt. Naast de vele boeken, geurtjes en zelfgemaakte artikelen is ook de Wereldwinkel met een assor timent present. De minirommel markt omvat naast kleinmeube- len en huisraad een verloting met leuke prijzen. Een fraaie collectie doopjurken bepaalt dezer dagen het beeld in bibliotheek Noord aan het Bach- plein. In de vitrines van de bieb zijn di verse voorbeelden te zien van handgemaakte doopjurken uit allerlei perioden. Waaronder een bijzondere trappelzak-doopjurk. De tentoonstelling is tot 7 de cember te zien in de bibliotheek. Duko Peeters stapte woensdag middag 15 oktober als 75.000ste bezoeker molen De Nieuwe Palmboom binnen. Het verjaar dagsfeest van de jonge Rijswij- ker werd er nog een stuk feeste lijker door, want deze mijlpaal leverde Duko en zijn vriendjes een enorme taart op. De molen raakt steeds meer in trek voor schoolbezoek en verjaardags partijtjes. De molenstomp die na de brand in 1901 van De Palm boom resteerde werd na een uit gebreid restauratie- en herbouw project (1991-1993) weer opge bouwd tot een volledig werken de brandersmolen met een mu seumgedeelte. Als een van de vijf werkende Schiedamse molens (de grootste ter wereld) maalt De Nieuwe Palmboom ondermeer mout- meel voor het Gedistilleerd Mu seum en laat de bezoeker zien hoe een brandersmolen functio neert. In het museumgedeelte is het proces 'van boer naar mole naar en bakker/brander' weerge geven. Verder geeft een maquet te van de stad Schiedam met klank en licht de molengeschie denis van de stad weer. Voor de schoolgroepen die de molen veelvuldig bezoeken is deze ook interessant vanwege de techniek. De brugklassen van het voortgezet onderwijs zien veel leerstof van het vak tech niek in de molen in praktijk. Duidelijker dan de molenassen, spillen, kam en tandwielen laten zien, kan bijvoorbeeld 'over brenging' niet gedemonstreerd worden. Een andere stijgende bezoekers- groep zijn de kinderen van 5 tot 11 jaar. Met veel succes worden in de museummolen namelijk kinderverjaarspartijtjes gegeven. Het educatieve partijtje zorgt jaarlijks voor circa 1700 enthou- siaste bezoekertjes. De 75.000ste bezoeker kreeg de taak om met de hem overhandig de camera zelf een fotoreportage te maken van zijn feestje. Wat de meeste indruk maakte kwam op de kiek en dat was voor Duko ondermeer de befaamde zakken- glijgoot, waarop hij en zijn vriendjes naar beneden mochten suizen. 'Dat was echt super- stoer!' verduidelijkt de jarige. door Ger van Veen WATERWEG - Er zijn van die stukjes aarde die grijs en donker ingekleurd zijn. Erit rea leek het na de zelfstandig heid van 1993 zo goed voor el kaar te hebben. Bijna geen corruptie en een lage crimina liteit. Het escaleren van het grensconflict met buurland Et hiopië maakte aan de toekom stige welvaart een bruut einde. Op 29 mei bombardeerde de Ethiopische luchtmacht de hoofdstad Asmara. Voorpagi nanieuws in de hele wereld, hoewel de bombardementen op burgerdoelen al ruim twee weken eerder aanvingen. De Vlaardingse Eritrese Akbaret Negash was in het voorjaar bij haar familie op bezoek en zag de verschrikkingen. Om haar landgenoten te helpen, besloot ze Eritrea in Nood op te rich ten. Akbaret Negash bezocht haar zieke vader en trof een land aan dat zucht onder het juk van de bezetter. Een land in opbouw, gelegen in de hoorn van Afrika, werd een rokend decor van ruï nes. Een slachtveld waar zich onmenselijke taferelen afspelen. De bommen maakten een einde aan het land dat voorspoed preekte en corruptie hard aan pakte. Door de gedwongen ver huizing van hele dorpen en ste den in het westen en zuiden van Eritrea zitten zeker 100.000 mensen zonder water, voedsel, medicijnen en onderdak. Tn één klap is de welvaart van Eritra door het geweld weer te rug bij af', zegt Negash. Ze heeft een zakdoekje in haar hand die ze als het ware als een stress balletje gebruikt bij het vertellen van haar verhaal. Ze heeft er dui delijk moeite mee. Af en toe lacht ze wel maar de ogen spre ken een verdrietige taal. 'Soms is het moeilijk nog in God te ge loven. De verschrikkingen die ik zag kerven een diepe snee in je ziel. De huizen zijn gebombar deerd en als de mensen in tenten gaan wonen worden ook die ge bombardeerd. De Eritreërs wo nen nu onder de bomen omdat ze niets anders meer hebben', vervolgt ze haar droevig relaas. Ze spreekt over vrouwen die op straat bevallen, verkrachtingen, kinderen van vermoorde ouders, wiens armen afgehakt zijn en in validen die zich zonder hulp middelen voorsiepen over de straat. Negash: Tk hoop dat we reld niet blind zal blijven, maar ach, Eritrea is maar een klein landje... de belangen zullen niet erg groot zijn'. In een goede af loop van het staakt het vuren ge looft ze nog niet, wel vindt ze het een goede zaak dat onder an dere Nederlandse militairen de vrede willen bewaken. Ze denkt dat Ethiopië willens en wetens Eritrea weer in wil lijven, vooral om de belangrijke haven Assab in handen te krijgen. Tk ben zo verdrietig dat ik mijn leven op wil geven maar ik moet... ik moet vechten', benadrukt ze haar innerlijke strijd, 'vechten voor mijn land, vechten voor mijn kinderen'. Soedan Ze weet waar over ze het heeft. Akbaret Negashs' leven was er één dat bestond uit maar één ding: oorlog. De strijd roofde twee broers en een zus van haar. Ze maakte de zelfstandigheid van haar land en de rust de jaren erna niet mee. In 1990 vluchtte ze naar Nederland nadat ze meerdere malen door militairen bedreigd werd: 'Mijn ex-man zat in de gevangenis om politieke redenen en de militairen be dreigden mij en mijn kinderen. Ik werd zo bang dat ik besloot te vluchten' Negash nam haar gou den sieraden mee en sloeg op de vlucht richting buurland Soedan. Met een zoon van vier weken in haar armen en een zoon van an derhalf op haar rug doorkruiste ze gedurende vier weken ontel bare landschappen. Door de hit te (45 graden Celsius) rustte ze overdag onder de bomen terwijl ze s'nachts op weg naar een vei lige haven reisde. En ze was bang omdat de cyltuur van Soe dan haar vreemd was. Ze moest een hoofddoek dragen en mocht mannen geen hand geven. Het goud werd verkocht en voor dui zend dollar kocht ze een vals paspoort. Pas in Nederland werd het haar teveel, door haar onge wenste avontuur liep ze een die pe depressie op. Driejaar praten met het RIAGG volgde. Ze kwam er bovenop, werd Neder landse en bouwde een goed be staan op. Nu, na haar tweede vlucht uit het land waar ze zo van houdt, is dat onmenselijke verdriet er weer. Ze weet, net als velen met haar, dat de huidige humanitaire crisis kan uitgroei en tot een langdurige ramp voor het Eritrese volk. Het oogst- en plantseizoen kan verloren gaan en ziekten onder de bevolking dreigen. Vandaar dat ze geld in wil zame len voor Eritrea in Nood. Nood zakelijk omdat de chaos com pleet is; moeders en jonggebore nen bevinden zich ver van de ge zondheidscentra en voedsel en water zijn nauwelijks voorhan den. De werkgroep Eritrea in Nood wil geld en goederen inzamelen en deze via de Eritrean Relief and Refugee Commission (ER- REC) naar Eritrea laten ver spreiden. Een vertegenwoordi ger van Kerken in Actie (werkt ook samen met het ERREC) in Asmara weet welke hulpgoede ren waar nodig zijn. Het initia tief van Akbaret Negash is geen bedelactie maar een schreeuw om hulp voor een trots land dat volgens haar 'eventjes' door de wereld vergeten is. Een tentoonstelling van 560 wandborden die beschil derd zijn door de leerlingen van groep 5/6 van het basis onderwijs in Schiedam vormden de laatste editie van het educatief project 'Didadier', een project waabij dieren in de kunst centraal staan. De tentoon stelling is tot en met 3 de cember te zien in de arto teek aan de 's Gravelandse- weg. Wanneer een kind de artoteek binnenstapt en vraagt 'mag ik de handschoentjes' dan heeft het vast en zeker meegedaan aan het project Didadier. De handschoe nen trekken kinderen aan als zij in de artoteek een kunstwerk uit zoeken in het kader van het edu catieve project dat in samenwer king met het Stedelijk Museum is opgezet voor de groepen 5/6 van het basisonderwijs. In de ar toteek wordt een kunstwerk 'met dier als onderwerp' uitgeleend dat enkele weken in de klas komt te hangen. Voordat de kinderen de artoteek bezoeken hebben zij een rond- school onder leiding van beel den kunstenaar Marjon Hoogen- dijk. Dat Didadier een succes formule is, blijkt niet alleen uit de enthousiaste reacties tijdens het bezoek aan museum en arto teek, maar straalt ook af van de borden die nu tentoongesteld worden. Soms is daarop de in vloed zichtbaar van het 'Oer- beest'; van Karei Appel dat in het museum te zien is, maar in de meeste gevallen heeft de ei gen fantasie geleid tot 560 vro lijk beschilderde borden die de wanden van de artoteek sieren. Alle kinderen mogen hun zelf beschilderd 'kunstwerk' houden, ze halen het na de expositie op in de artoteek. SCHIEDAM Spreekuren voor patiënten door patiënten in het Vlietland- ziekenhuis; Asbestslachtoffers vereniging Nederland 20 no vember van 10 tot 12 uur, Diabetes Vereniging Nederland 21 novem ber van 10 tot 12 uur, Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borst- kankerpatienten 21 november van 14 tot 16 uur, Nationale Vereniging v. Fibromyalgiepatienten 23 november van 14 tot 16 uur, Psoriasis Vereniging Nederland afdeling Zuid-Holland Zuid 22 november van 14 tot 16 uur. Bij ZOS-radio is donderdag van 20 tot 22 uur het progamma Het Sterrenbos; dat gepresenteerd wordt door Teun Groeneveld te belui steren, met Schiedams nieuws en om 21 uur een hoorspel. SCHIEDAM Het Katholiek Vrouwengilde organiseert 25 november een ad- vents/rommelmarkt in het Trefcentrum, aan de Willem Andriessen- laan 65, van 10 tot 16 uur, er zijn beschilderde (kerst)kaarsen, bloem- stukjes e.d. De opbrengst is voor het blindeninstituur Laut-Bendang in Indonesië. De schrijfster van het succesvolle boek 'De vader, de moeder de tijd', Marijke Hilhorst, is de gast bij de 2e Schrijversavond die vrij dag 24 november in Schiedam wordt gehouden. Haar boek verscheen begin vorig jaar en beleeft inmiddels de vierde druk. In het boek re construeert Hilhorst de hoogte- en dieptepunten uit het leven van haar ouders. Het boek is opgebouwd uit tientallen hoofdstukjes met her inneringen, observaties en grappige anekdotes. Zo ontstaat een lief devol portret van twee mensen die het pad der ouderdom en de ziek te dementie belopen. Marijke Hilhorst is behalve schrijfster ook re dacteur van Elsevier. Zij geeft haar lezing tijdens de schrijversavond die vanaf20.15 uur plaatsvindt in de bibliotheek aan het Bachplein in Schiedam-Noord. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland. In de maanden januari t/m april volgen lezingen van Matthijs van Boxsel, Geert Mak, Hans Dekkers en Vonne van de Meer. SCHIEDAM - Hij zat er maar 1 cijfertje vanaf, Schiedammer L. Goudappel, toen hij tijdens de Rotterdamse Femina een gokje deed naar het aantal munten dat in de collectebus van (je Brandwonden stichting zat. In de bus zaten 216 munten, Goudappel gokte op 215. Dat leverde hem de hoofdprijs op, een tv of 750 gulden. De gelukki ge Schiedammer koos voor het laatste en ontving dat geldbedrag vo rige week uit handen van Corrie Scheffers van de Brandwonden stichting. Bij de berichtgeving in de krant had de heer Goudappel minder ge luk. Daarbij werd een verkeerde foto afgedrukt. Hierbij daarom als nog de juiste foto. 5e Industriestraat 39, 3133 EL Vlaardingen Tel. 010 - 434 81 57 kunststofkozijnen i Fabricage In algen fabriek Warmte-lsolerend en onderbondsvril Dubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Cencurrerend In prils James Wattweg 18 - Vlaardingen Teleloon 010-4348833 I I I I I leiding gekregen in het Stedelijk Museum langs de tentoongestel de beelden en schilderijen met dieren die bekeken en besproken en nagetekend worden. Die schetsen dienden als uit gangspunt voor de wandborden die in een volgende fase beschil derd werden. Dat gebeurde op Damesvoetbal Hermes jubileert Hermes DVS staat in 2001 ruimschoots stil bij het heugelijke feit, dat de afdeling damesvoetbal twintig jaar bestaat. De festiviteiten concentreren zich vooral in het weekeinde van zaterdag 25 en zondag 26 augustus. De bedoeling is, dat het jubileum-weekeinde wordt opgesierd met een wedstrijd van het Nederlands dameself tal. Ook is er een tweedaags toernooi met 40 elftallen in vijf leef tijdsklassen. Op zaterdag wordt de dag afgesloten met een barbe cue en een feestavond met optredens van diverse artiesten. BETONPALEN VOOR STATIONSHAL - Vorige week is gestart met de tweede bouwfase van metrostation Schiedam-centrum. De werkzaamheden bestaan uit het aanbrengen van damplanken en hei en van 100 betonpalen voor de nieuwe stationshal. Vorige maand is het herkenningspunt, de driehoekige houten kap, van station Schie dam-centrum gesloopt. Ook het resterende deel van de toegangstun nel is met de grond gelijk gemaakt. Maandag start de bouw van het zuidelijke deel van de stationshal en van de nieuwe stationsingang. Voor de gesloopte oude ingang komt een opmerkelijke entree terug, in 2002 komt boven de stationsingang een grote glazen kap te han gen. Daarnaast worden in het dak van de reizigerstunnel soortgelijke gla zen kappen geplaatst. Hierdoor valt licht in de tunnel en dat licht moet de reizigers begeleiden naar de perrons. BOSS RENÉ LEZARD GIORGIO ARMANI sifafic CERRUTI 1881 Uniek brilpoets- doekje bij complete bril Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Financiële bijdragen kunnen gestort worden op giro 897 24 51 van Eritrea in Nood, Vlaar- dingen. Vrijwilligers (publiciteit, inza melen van goederen e.d.) kun nen zich aanmelden bij het bu reau van de Hervormde Diaco nie (Rob van Herwaarden) tel. 434 68 55. 560 beschilderde wandborden van basisscholieren in artoteek A BAKKERZn Showroom geopend van maandag t/m zaterdag I van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen Dieren in alle vormen kwamen aan bod bij Didadier foto: SJEF VAN DUIN Origineel t-shirt bij Giorgio Armani bril' HUOO B O 8 8 IULUEN C«All ui Luicihr OCCHMU FreshLook' (Mn 1>./ itiH jjilfiiIfllift Net eUf kttji vrur (KtrjUahr- Schiedam, Hoogstraat 17. Tel. (010) 426 76 65. Freshlook kleurlenzen: 49,- excl. aanpaskosten

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13