Sissende slangen Uniek optreden van levende legende Cadeautje van Rotown UIT Dunya on stage biedt dagen én nachten vol verhalen, rituelen, zang, dans, muziek en theater Foto's laten zien: omstreeks 1900 waren in Rotterdam Zeeuwen, Brabanders en Duitsers 'de allochtonen 47 - 1002 Vrijdag 24 november DANS 20.00 uur Conny Janssen danst, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse 20.15: 9x9, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam MUZIEK 20.30: Padam Padam, Theater de Schuurkerk, Maassluis THEATER 20.15: Spotgeesten, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam 20.00: Heartbreak Hotel, O.T. Theater a/d Mullerpier, Rotterdam 20.00: Schudden, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen 20.15: Klaas van de Eerden, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis Zaterdag 25 november MUZIEK 23.00-05.00: Salon de la Salsa, Calypso, Rotterdam 20.15: Normaal, CC Het Kruispunt, Barendrecht 14.00: Irish Folk Festival, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen 20.15: Julya Lo'Ko, SCC De Goote, Brielle THEATER 20.00: Heartbreak Hotel, O.T. Theater a/d Mullerpier 20.30: Bert Klunder, Theater de Schuurkerk, Maassluis 20.15: Richard Groenendijk, Theater de Teerstoof, Schiedam 1 VARIA 14.45-24.00: Irish Music Fundraising Festival, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen Zondag 26 november JEUGD 14.00: Speculaasconcert, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam MUZIEK 20.15: Bach als bron, de Doelen, grote zaal, Rotterdam 22.00: Mark Ritsema Trio Raskoinikov, Rotown Rotterdam THEATER 14.00: O'Mamaree, CC Het Kruispunt, Barendrecht 15.00: Rode Schoentjes, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis VARIA 13.45-23.00: Irish Music Fundraising Festival, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen Maandag 27 november MUZIEK 20.00: Flaco Jimenez, Luxor Theater, Rotterdam Dinsdag 28 november MUZIEK 20.15: Robert Long, Isala Theater, grote zaal, Capelle a/d IJsselo THEATER 20.30: Nachtasiel, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam 20.15 Atlantis, door Zenga CC Het Kruispunt, Barendrecht 20.00: Vliegende Panters, Luxor Theater, Rotterdam Woensdag 29 november FILM 20.30: Lek, CC Het kruispunt, Barendrecht MUZIEK 20.15: Rigoletto, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam 19.30: Kruimeltje, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen THEATER 20.30: Onbetrouwbaar ver trouwelijk, Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal, Rotterdam 20.30: Arie Silvester, Theater Zuidplein, kleine zaal, Rotterdam Donderdag 30 november MUZIEK 20.15: Marijke Boon, Het Kruispunt, Barendrecht In het Rotterdamse Calypso wordt iedere laat ste donderdag, vrijdag en zaterdag van de maand Sex, Lies en Comedy gehouden. In dit hoofd kwartier van Rotterdam 2001 zijn op 23, 24 en 25 november de comedians Andrew Murrell (UK), Helen Da Silva (UK) en Bob MacLaren (NZL) te zien. De Nederlandse Wilko Terwijn treedt op als mas ter of ceremonies. De comedians zijn allen bekend van het goed bekeken tv pro gramma "The Comedy Factory" van de NPS. Stuk voor stuk behoren zij tot de internationale top. Bob MacLaren is in ons land zeker geen onbekende meer, hij heeft al in meerdere theaters en kroegen in Nederland opgetreden. Utrechts Nieuwsblad noemde hem 'de grappigste man', deze titel heeft hij eveneens gekregen in zijn geboorteland New Zeeland waar hij de "New Zealand Funniest Face Award' won. Sex, Lies Comedy is een ini tiatief van Comedy Café, Rotterdam 2001 en stichting Night of Comedy (a division of Mojo Concerts). Sex, Lies Comedy is een serie stand-up comedy shows met elke maand een afwisselend programma, waarbij net als in Amerika voor af kan worden gegeten. Sex, Lies Comedy, 23, 24 en 25 november, Calypso - Rotterdam, aanvang: 21.00 uur. Entree: fl. 17,50 (entree diner fl. 37,50), reserveren via 010-402 20 19. Els Neijts Hoewel je een week geleden nog bleef plakken in de lijmlaag voor de laminaat- vloer, was eenieder er van overtuigd dat het - voor heen - Museum voor Volkenkunde aanstaand weekend zijn gastvrije deu ren weer zou openen. Door de aankoop van twee belen dende panden wordt onder meer een uitbreiding van maar liefst 1700 m2 exposi tieruimte gerealiseerd. Op een totaaloppervlak van nu 3400 m2 kan het museum voortaan het grootste deel van zijn eigen bezit perma nent tentoonstellen. Daarbij - het totale muse um wordt ook twee maal zo groot - komt er eveneens meer ruimte voor wissel tentoonstellingen en andere activiteiten. Zelfs de muse umwinkel groeit een flinke maat. De officiële opening met genodigden vindt plaats op zaterdag 25 november. Het 'gewone' publiek is vanaf zondag ochtend 26 welkom. Op die dag géén toeters en bellen. Dat is ook niet nodig want het vernieuwde interieur bevat nóg meer spannends dan voorheen. Voor alle gezindten, kleuren en leef tijden. Daarvan getuigt om te beginnen de (her)ope- nings(foto)tentoonstelling 'Rotterdammers', over de multiculturele stad anno nu. Het bekijken van deze tentoon stelling voelt waarschijnlijk hier en daar als een blik in de spiegel werpen. Want welke achtergrond je ook hebt - de stad kent inmid dels 162 nationaliteiten -, je kómt aan de beurt. Op een zowel humoristische als indringende manier en zowel ouderen als jongeren. Een Flexie sma De foto's tonen aan welke cultu rele invloeden de eerste genera tie migranten mee bracht en welke mix de tweede en derde generatie daar inmiddels van gemaakt heeft. Zelfs de huidige jongerenstraattaal wordt in beeld gebracht en verraadt een deel van de terminologie die eigen- lijk niet aan 'buitenstaanders' bekend zou mogen worden. Dus wie vanaf zondag denkt te weten wat een flexie sma is, komt bin nenkort waarschijnlijk bedrogen uit omdat deze term inmiddels geschrapt blijkt. De tentoonstel ling laat ook zien hoe een stad als Rotterdam steeds opnieuw mee veranderde met de instroom van de diverse migrantengroe- pen sinds het begin van de vori ge eeuw. 365 feestdagen per jaar Inmiddels is de helft van alle huidige Rotterdammers (600.000) niet in de Maasstad geboren maar óf in een ander deel van Nederland óf in een ander land. Ook kennen 'we' tientallen religies waardoor er net zoveel feestdagen zijn als er dagen in een jaar zitten. Ook daarvan zijn uiterst boeiende taferelen gefotografeerd evenals van minder feestelijke maar belangrijke, indringende zaken als begrafenisrituelen. Een aanzienlijk deel van de ten toonstelling is interactief. In een makkelijke stoel gezeten kan de toeschouwer 'doorklikken' op een uitverkoren foto. Dit leidt tot een dieper kijkje in iemands leven. Door beeld en tekst kan een goed beeld worden verkre gen van het dagelijks leven én achtergronden van tien - soms totaal verschillende - families. Overal aanzitten In hotel Het Reispaleis mag je zelfs overal aanzitten. Hoewel het hotel in principe voor kinde ren van 4 tot en met 13 jaar bedoeld is zal menig volwassene zich er ook uitstekend mee ver maken en er nog wat van opste ken ook. Het Reispaleis is dan ook een echt hotel met kamers, suites, een linnenkamer, lobby én een geheimzinnige zolder. In de hotelgalerie worden jaar lijks tentoonstellingen van of voor kinderen ingericht. In het hotel logeren gasten uit de hele wereld: van Terschelling tot aan Singapore. Als die 'even' niet op hun kamer zijn kunnen nieuwsgierigen met een speciale sleutel overal hun neus insteken en daardoor alles van de betreffende gast aan de weet komen. Andere bijzonderheden die het museum vanaf de (her)opening te bieden heeft, zijn De Schatkamerseen wisselende keuze uit recente schenkingen, Buitenlandse Zaaken: bijzonde re Islamitische pronkstukken uit het Algemeen Rijksarchief, een tentoonstelling Japanse kimo no's, Japanse foto's, voorwerpen uit het veertiende eeuwse Javaanse koninkrijk Majapahit en een tentoonstelling African Look over de versierde mens in Afrika. Marokkaans cabaretduo in De Evenaar Theater De Evenaar opent ook weer zijn deuren en wel met Noch Kaas Noch Couscous, van het eerste Marokkaanse cabaret duo van Nederland! Noch Kaas Noch Couscous is een voorstel ling van PH-Neutraal. PH- Neutraal bestaat uit het cabaret duo Esma Abouzahra en Amar El Ajjouri. Dit eerste Marokkaanse cabaret-duo van Nederland laat zich het beste omschrijven als 'niet vriendelijk, maar wel pijnlijk leuk'. Zij bren gen een komedie waarbij beel dende clownerie wordt afgewis seld met de directheid van de stand-up comedy. Noch Kaas Noch Couscous gaat over de moeizame relatie van twee ker- misartiesten. Mediageile Marokkaan Ali M.G. Smet (Arabisch voor loser) en Maria Stretcha Pantalona laten feilloos zien waar de pijnpunten zitten bij het aangaan of verbreken van relaties. Daarnaast speelt het onvermogen eikaars taal te ver staan of uit te spreken een belangrijke rol. Kortom: Noch Kaas Noch Couscous, een prik kelende cabaretvoorstelling vol pijnlijke humor! Noch Kaas Noch Couscous (try- out), 27 november, aanvang: 20.15 uur, entree fl. 12,50 fl. 10,- met korting, Wereldmuseum Rot terdam/Theater De Evenaar, Willemskade 25, Rotterdam, informatie: 010-2707172, reser veringen: 010-2707100. Voor de fototentoonstelling krijgen lezers van deze krant een fikse korting. Zie voor de bon elders in dit blad. Stichting Dunya, Concert en congresgebouw de Doelen en de Rotterdamse Schouwburg openen deze week de deuren voor het festival Dunya on Stage. Het festival dat internatio naal theater en wereldmu ziek omvat, biedt onder meer (23 en 25 november) de unieke theatervoorstel ling '9x9' waarin 70 baby's uit Rijnmond hun debuut maken op de stage. Daarnaast is ook de voorstelling 'Land of Dreams' van Dave Schwabe te zien in samenwer king met de Newyorkse theater maker Ping Chong. Het muziek programma van Dunya on Stage 2000 staat in het teken van de Afrikaanse diaspora. Muziek uit Afrika heeft immers een grote invloed op muziek elders op de wereld. Het muziekprogramma van Dunya on Stage 2000 staat in het teken van de Afrikaanse diaspo ra. Voor vrijdag 24 november, van 20.15 uur - 05.00 uur staan Rituelen uit de Afrikaanse dia spora op het programma. De nacht begint met verhalen over de rituelen, waarna er een Surinaams winti-prey en een Kaapverdisch batuque-ritueel - in twee verschillende zalen - deels gelijktijdig plaatsvinden. Negen uur muziek Zaterdag 25 november is van 19.00 tot 04.00 uur volgepland met ware wereldmuziek. De volgende groepen en solisten zullen hun beste kunnen laten horen: El Amal (Marokko), Paulinho Vieira (Cabo Verde), We Egi Sani (Suriname), Konkie Halmeyer Down to Earth (Curasao), Orquesta Pegasaya (Antillen), Antonio Denti D'Oro Lantuna (Cabo Verde), Kadda Cherif Hadria (Algerije), Fra Fra Big Band (Nederland), Tribute to Fela Kuti (i.s.m. Productiehuis Paradiso), Salih Nour Samar (Sudan), La Caz (Suriname), Sara Tavares (Cabo Verde), Senhadji (Marokko), Masalsa (Nederland), Theateropbrengst voor kinderen in Uganda Dunya presenteert ook een aan tal theatervoorstellingen. Op zondag 26 speelt theatergezel schap Het Waterhuis voorstel ling De meisjes van Aboke voor iedereen boven de tien jaar. Het Waterhuis maakte deze voorstel ling op basis van een boek van journaliste Els De Temmerman. Dit verhaal handelt over een gebeurtenis uit de recente geschiedenis van Uganda. In 1996 worden 139 meisjes tussen de tien en veertien jaar ontvoerd uit hun kostschool in Aboke, Noord-Uganda. De onderdirec trice, zuster Rachele, gaat de ontvoerders achterna. Haar tocht brengt haar bij een van de wreedste rebellenlegers ter wereld, geleid door de religieuze fanaticus Joseph Kony. Ze slaagt er in om de meeste meisjes vrij te krijgen, maar dertig meisjes moet ze achterlaten. De meisjes van Aboke is een sobere voor stelling waarin door drie vertel lers en muzikanten wordt verteld en gespeeld. Buiten de zaal is een kleine fototentoonstelling te zien. De opbrengst van voorstel ling komt ten goede aan gevluchte kinderen in opvang kampen in Uganda. Iedereen zegt dat slangen enge dieren met lange tongen zijn, maar eigenlijk zijn het hele lieve dieren die belangrijk voor onze gezondheid zijn. Wil je meer weten over schorpioenen, gek ko's, leguanen, krokodillen en andere reptiel, ga dan eens langs Reptielenzoo Serpo, vlakbij NS- station Delft-centrum. Er is ook een puzzeltocht die je meer leert over de leef- en eetgewoontes van de bewoners van Serpo. Voor meer informatie Reptielenzoo Serpo, Stationsplein 8, Delft, telefoon- nummer: 015-2122184 De 350 pagina dikke Kidsgids Rotterdam 2000/2001, nu te koop in de boekhandel, staat vol met tips! Voor meer infor matie hierover kun je bellen met de Kidsgids: 020-6723538. Door het Amerikaanse muziekmagazine Rolling Stone werd hij al eens uitgeroepen tot 'beste jazzmuzikant van de jaren '90'. Maceo Parker, zaterdag 25 november te bewonderen in Nighttown, geldt als één van de weinige nog levende legenden (uit de categorie Sly Stone, George Clinton, Bootsy Collins) die de muziekwereld nog rijk is. De beroemde saxofonist begon zijn car rière ooit (in 1964) bij James Brown. Zes jaar lang ondersteunde hij de Godfather of Funk waarna Parker onder eigen naam platen uitbracht. Er werd samengewerkt met andere groten (o.a. in Funkadelic en Parliament), maar regelmatig keerde hij ook terug bij Brown. De laatste jaren leverde Parker bijdragen aan platen van ondermeer Deee-Lite, De La Soul, Brian Ferry en 10.000 Maniacs. Zijn optreden in Nighttown is het enige in Nederland en iedereen die de man al eens aan het werk zag weet wat dat inhoudt: een groovende soul- en funkshow die niet zelden langer dan drie uur duurt. Maceo Parker, Nighttown, entree f 37,50, aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie: 010 - 436 12 10. Zeventien nummers lang, variërend van dance tot pop tot rock, en ook nog helemaal voor niets verkrijgbaar. Wie woens dag 29 november Rotown bezoekt, valt met zijn of haar neus in de boter, want het podium/café aan de Nieuwe Binnenweg 19 brengt dan de allereerste Rotown-CD uit. 'Waarom? Om te laten zien welke leuke bands we hier allemaal hebben gehad,' legt program meur Gideon Karting uit. 'Je kunt het ook zien als een soort cadeautje voor de mensen die ons een warm hart toedragen. Een heleboel mensen steunen Rotown en dan bedoel ik niet alleen de bezoekers, maar ook de bands en de platenmaatschappijen. Bovendien is het leuk om te laten zien wat we de laatste jaren hier gedaan hebben.' Uit de eer ste (verder titelloze) Rotown-CD blijkt in ieder geval hoe breed het podium programmeert, Namen als Paddy Casey (Ierse sin- gersongwriter), Tahiti 80 (Franse Britpop), Echoboy (experimen tele Britse pop). My Morning Jacket (verstilde countrysongs uit de VS) of Bettie Serveert (gitaarsongs van Nederlandse bodem) geven al aan dat Rotown niet alleen regelmatig kwaliteit op de planken heeft staan, maar ook behoorlijk internationaal en afwis selend inzet. Voor de Rotterdamse inbreng tekenen Lost Patrick, Omar K fula band en Mark Ritsema Trio Raskoinikov. De laatste - gespecialiseerd in zwoele, jazzy en rauwe, bluesy klanken - is overigens drie dagen eerder (26 november) te bewonderen in Rotown. Daarnaast staan komende week ook nog de Belgische An Pierlé (u weet wel: piano, skippybal en bevallig zangeresje, 23 november), Think of One/Naft (Belgische smeltkroesmuziek, 25 november) en de Braziliaanse funkateers Da Lata (30 november) op het pro gramma. Voor meer informatie 010 - 436 26 69. jloods Sex, Lies Comedy in Calypso Foto: Andrew Murrell(UK) Volkenkunde ontpopt zich najaar sluiting definitief tot Wereldmuseum Bruno Betti was in 1928 een van de eerste Italiaanse ijsverkopers in Rotterdam. Zijn vader Angelo kwam in 1922 naar de Maasstad. De huidige Angelo doet het ook al sinds jaar en dag uitstekend. In zijn geval met zijn fameuze pizza 's. foto: Tentoonstelling Rotterdammers Rotterdammers van nu: Gregor Jaspers, Cheryl Asruf Duduzile Marusombatha, Akti Aswan. foto: LENNY OOSTERWIJK Fra Fra Bigband KiPS V

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11