26, 69,95 Uk^ksm MS9M I J H - jdiDx Sft loods 7XC 'n.*u 1 88.- JA, IK WORD POSTCODE-MILJONAIR! I P@STCOD V#Y Hoe GROOT is EUROPA PARKET? Costa del Sol GranCanaria Direct aan de wandelpromenade ria Direct aan de wandelpromenade :l. 2-kamerapp. Het complex centrum. Er zijn diverse faci- 25.000,- Beroepsinformatie 95 Dé Engelse Chesterfield specialist Beleef herfst, winter en lente tegelijk met rondrit Snerttram I I I I I I I I i I I I I I I I I I I I I I I I I DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 47-CG28-8 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Roterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Rolf de Boer (32) is docent nautische vakken afdeling scheepvaart aan het Scheepvaart en Transport College Rotterdam (STC). De vakken die hij in het reguliere onderwijs (Beroepsopleidende Leerweg) geeft, zijn onder andere navigatie, zeeman schap, meteorologie en bela dingstechnologieën. Voordat hij het onderwijs in ging, heeft Rolf jaren op zee gevaren. Hij heeft daardoor een ruime ervaring opgedaan, wat hem tijdens z'n vertellingen ter ondersteuning van de lesstof door de leerlingen in dank afgenomen wordt. Zij genieten van z'n vaak geïllus treerde zeemansverhalen, die er voor zorgen dat het leven op zee voor hen nu al werkelijkheid wordt. Rolf hoopt op deze manier steeds meer jongeren enthousiast te krijgen een officierstaak op zee te gaan bekle den. Er is namelijk een tekort ont staan aan Nederlandse maritieme officieren. Stagneren Waardoor is dat tekort eigenlijk ont staan? 'De zeevaart is een belangrijk onder deel van het goederenvervoer'. Jarenlang was er helaas in ons land sprake van een krimpende sector. 'Schepen werden uitgevlagd, de werkgelegenheid nam af en rederijen vertrokken naar elders'. Totdat het kabinet in 1995 met de nota Zeevaartbeleid kwam om het tij te keren. Het streven was om het vesti- gings- en ondernemingsklimaat voor maritieme bedrijven te verbeteren. Veel van de in de nota aangekondig de maatregelen - zoals een flexibeler zeevaartbemanningswet - zijn inmid dels uitgevoerd. 'Naast de toename van het aantal schepen dat onder Nederlandse vlag vaart, steeg de laatste vier jaar ook het aantal buitenlandse schepen dat vanuit Nederland wordt beheerd. De Nederlandse handelsvloot groeide met 46%. Parallel aan de toename van het aantal schepen groeide de werkgelegenheid, niet alleen aan boord, maar ook aan de wal. De werkgelegenheid nam met ruim 11 toe. Als gevolg van de grotere vraag naar zeevarenden is inmiddels een tekort ontstaan aan Nederlandse maritieme officieren. Mede door de vergrijzing en het vertrek van offi cieren naar een baan aan de wal'. Als noodmaatregel worden daarom tegenwoordig ook buitenlandse diplomabezitters op de Nederlandse schepen toegelaten. Eind vorig jaar ging het om ongeveer 600 buiten landse officieren. 'De groei van de Nederlandse vloot dreigt te stagne ren door een tekort aan zeevaartoffi cieren'. In Zoetermeer ging Rolf naar de HAVO. Dat was een periode, waarin hij steeds meer gefascineerd raakte .van het water. 'Tijdens een zeilweek deed ik een cursus voor de optimist. Een eenmansbootje waarop je direct al je eigen kapitein bent. Dat beviel me zo goed, dat ik al vrij snel een bootje aanschafte. Daarmee ging ik door het hele land wedstrijd zeilen'. Overigens zat de trek naar zee of het water nog wat dieper in de familie. 'Mijn vader voer bij de Koninklijke Marine en opa's, oma's, ooms en tan tes hadden ook zeilboten'. Rolf zat er eigenlijk middenin. De wedstrij den verliepen zo goed, dat hij later overstapte naar de Europese klasse. Toen hij na de HAVO meer met het grote werk en z'n studie bezig was, werd de boot verkocht. Wel was Rolf ondertussen begonnen met het geven van zeilinstructie. 'Tijdens de zomervakantie als bijbaantje'. Hij gaf lessen in de optimist aan kinde ren van tien tot twaalf jaar. Met die kleine bootjes kwam hij ook op zee terecht. Bovendien voer Rolf regel matig als bemanningslid mee op gro tere jachten van kennissen. Hij besloot zich op 16-jarige leeftijd in te schrijven op de Hogere Zeevaartschool in Rotterdam. De eerste twee jaren een basisopleiding. Stage lopen in het derde jaar. Toentertijd moest je in het vierde en laatste jaar nog kiezen voor een nau tische of technische specialisatie. Nu is dat in de MAROF-opleiding gecombineerd. Rolf koos voor de technische kant. 'Het maakte me niet zo heel erg veel uit. Ik had wel inte resse voor de techniek'. Tien maanden duurde zijn stage bij Nedlloyd. In totaal vijf maanden op de brug en vijf maanden in de machinekamer. Met twee andere stu diegenoten werd het werk afgewis seld met twee weken boven en twee weken beneden. 'Een leuke periode, waar ik met veel plezier naar terug kijk. In het begin wel even wennen, want je bent voor het eerst echt lang ver weg. Ik heb veel gezien en ver schillende culturen ontmoet'. In eer ste instantie zag Rolf tegen die lange periode op. 'Na zes maanden krijg je een soort ommekeer. Je bent dan ingeburgerd en leeft er naast thuis een leven bij'. Met tranen in de ogen ging hij na z'n stage van boord. 'Hadden ze me gevraagd om te blij ven, dan had ik dat gedaan. Ik moest echter nog een jaartje naar school'. In 1989 behaalde hij z'n diploma. Rolf had nog wat studiefinanciering tegoed en besloot nog wat verder te studeren. 'Anderhalf jaar Maritieme Bedrijfsvoering op HBO-niveau'. Hij bleek toch geen zin te hebben in een kantoorfunctie. Uit pure hobby deed Rolf er nog de nautische spe cialisatie bij. 'De tien maanden op zee hadden mij overtuigd daar te wil len gaan werken'. Hij ging niet terug naar de koopvaardij. 'Toen waren de uitzendtermijnen zes maanden weg en twee maanden thuis'. Rolf koos voor'de baggerwereld. 'Twee maan den weg en een maand thuis. Bovendien werkte je er meer uren, waardoor je meer verdiende'. Momenteel zijn die uitzendtermij nen veel gunstiger. Hij begon bij Boskalis als derde stuurman en ging in 1998 van boord na vier jaar eerste stuurman geweest te zijn. 'Het was er gezellig met een hechte werk sfeer'. Rolf was aan een nieuwe uit daging toe. Hij ging aan de slag als docent nautische vakken bij het STC. 'Aan boord was ik vaak mentor van de leerlingen. Toen was ik al met instructie bezig. Ik wilde dat wel voortzetten'. Boven of beneden Wat houdt doorgaans het werk van een Maritiem Officier in de koop vaardij tegenwoordig in? 'Er zijn twee hoofddisciplines. De nautische en de technische. Tijdens de oplei ding zijn beide volledig gecombi neerd. In de praktijk is het bij veel maatschappijen nog zo dat de gedi plomeerden bij hun aanstelling de keuze krijgen tussen boven of bene den. Sommigen kunnen gecombi neerd aan de slag. Dan werken ze een aantal weken op de brug en een aantal weken in de machinekamer'. Om een juiste weergave van de werkzaamheden te doen, zullen we de twee disciplines dan ook geschei den houden. 'Op de brug heb je weer een onderscheid wat je doet als het schip vaart en wat de werkzaamhe den zijn tijdens het laden/lossen in een haven. Op het beladen van het schip moet altijd door de stuurman toezicht gehouden worden. Dat de lading zo veilig en economisch mogelijk gestuwd wordt. De stabili teit moet eveneens in de gaten gehouden worden. Het verschilt per schip en rederij welke officier voor wat verantwoordelijk is. Wanneer het schip veilig beladen is, wordt het zeeklaar gemaakt en vertrekt het naar zee'. Bij het lossen geldt het zelfde. 'De werkzaamheden lopen door elkaar heen'. Net zoals in de haven wordt ook het werk op zee bij toerbeurt gedaan. 'In de havens loop je wachten aan dek. Tijdens de zee- wachten op de brug ben je verant woordelijk voor de koersen en posi tie van het schip. Vaak komen er nog r -4 li's een aantal aanvullende taken bij, zoals het onderhoud aan uitrustings stukken'. Ook in de machinekamer zijn er werkzaamheden tijdens het varen en wanneer het schip stil ligt. 'Op zee ben je operationeel bezig. Je bent eindverantwoordelijk voor alle technische zaken aan boord van het schip. Niet alleen voor de voortstu wing, maar ook voor alle ondersteu nende zaken als het hydraulisch sys teem, de elektriciteitsopwekking en drinkwaterbereiding. Alles moet in bedrijf gehouden worden, eventuele storingen verholpen worden en onderhoud gepleegd worden'. Op het moment dat het schip in de haven ligt, kan er aan de hoofdmotor gesleuteld worden. 'Alleen bij uiter ste noodzaak wordt het schip op zee voor reparatie stilgelegd'. De MAROF-opleiding is een gecom bineerde opleiding. Rolf merkt bij z'n leerlingen een duidelijke voor keur. Jongens of meisjes, die op voorhand al duidelijk weten wat ze willen worden. Stuurman of scheepswerktuigkundige. Toch zijn er die na hun stage nog switchen. 'Aan boord geniet je een grote mate van vrijheid. Ook al zit je een bepaalde periode aan boord en kun je het schip vaak maar in beperkte mate verlaten. Die vrijheid betekent veel voor ze'. Om tot de middenkaderopleiding Maritiem Officier (MAROP) toe gelaten te worden, moet je V(M)BO met taal, wis- en na tuurkunde, MAVO of HAVO gedaan hebben. Het HAVO-di- ploma geldt daarbij als over- gangsbewijs van klas 3 naar 4, De vierjarige MBO-dagopIeiding (Beroepsopleidende Leerweg - BOL) leidt op voor alle officier- staken aan boord van alle koop vaardijschepen. Ongeacht grootte en motorvermogen. Alleen bij het Scheepvaart en Transport College Rotterdam wordt er een extra vaartijdreductie verkregen in ver band met het vele gebruik van simulatoren. Met de nieuwe be manningswetgeving is het ver schil in vaarbevoegdheid met de HBO-opleiding Maritiem Offi cier verdwenen. Voor nadere in formatie 010-4.76.40.00; website www.stc-r.nl. Port of Rotterdam STADS^ RADIO> Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Beuken stroken 22 mm Maple brede massieve Planken 22 mm Thuis in je buurt wknj^raar in rood blauw en zwart IBB Sm Ifc pp- Voordelige retourvluchten Alicante Malaga Londen Malaga L De Miljoenenjacht van de Postcode Loterij is in volle gang! De Miljoenenjacht van de Postcode Loterij is in volle gang. Over enkele weken gaat de Postcode-Kanjer van 37,2 miljoen vallen. Hoe meer loten u neemt, hoe hoger het aantal Kanjerpunten dat u kunt sparen. Hoe meer Kanjerpunten u heeft, hoe hoger het bedrag dat u wint! Vele miljonairs gingen u voor: ook simpelweg door de bon in te sturen en lid te worden. Pak uw kans op deze vette prijs, vul de bon in en wordt rijk! Doe het vandaag nog. Wie weet bent u de volgen de Postcode Miljonair! Bea Post Nationale Postcode Loterij POSTCODE Kijk 19.00 uur TROS TV2 elke werkdag üw kans op 6 miljoen! Lingo Bonuskans! Bel 0909-0055 (99 cpm) Belprijzen van deze week Postcode Straatprijs 5296 KL in Esch 5 winnende loten voor elk lot en voor 5296 KL 018 extra: een BMW! Henny Huisman: 'Pak uw kans op de Postcode- Kanjer van 37,2 miljoen gulden!' Voor alle uitslagen; www.postcodeloterij.nl NOS Teletekst 550/551 RTL Text 882 Uitslagenlijn: 0909-0088 (95 cpm) de heer lO mevrouw I gj§| www.postcodeloterij.nl NATIONALE LOTERIJ ■"mar WERKEN in Wereldhaven Rotterdam door: ROGER HUYS 'Je geniet aan boord een grote mate van vrijheid' 4S.1-L-. 1,1 U weet natuurlijk dat Europa Parket het grootste en meest vooruitstrevende parketbednjf van Europa is. Zij heeft eigen fabrieken in Nederland en Duitsland. Behalve het plaatsen van kwaliteitsvloeren, levert zij ook zeer voordelig parket voor de Doe 't zeiver in de betere kwaliteit In verband met de opening van een nieuwe vestiging in Wormeveer bieden wij u het volgende aan 'nminaat Taber Hoop "f7 95 "lassief eiken stroken 19, 95 In onze toonkamers bieden wij u de keus uit meer dan 200 mogelijk heden. Vestigingen in Barneveld, Bleiswijk, Boxtel, Drachten, Dordrecht, Neede, Nieuw Vennep, Utrecht, Roosendaal en Wormerveer. www. europaparket, nl Groothandel in Engelse Chesterfields Showroom met meer i dan 100 stuks tevens j salontafels en wT c T- j boekenkasten in House Of England mahome, kersen en eiken I'aradaywcg 9 - Dclil Zuid (100 m. voor de Makro) Open wo. t/m za. van 10 - 16 uur telefoon 015 256 00 64 In een nieuwe viergetijden jas zal de Snerttram vanaf oktober t/m maart weer van de partij zijn in Rotterdam. De feestelijk versierde snerttram rijdt op vrijdag, zaterdag en zondag door verschillende oude en nieuwe plekjes van Rotterdam. Tijdens deze rondrit vertelt een gids u allerlei wetenswaardigheden over Rotterdam. Deze bijzondere tramrit wordt opgeluisterd door muziek en een lekkere kom stevige snert. Na de rit kunt u tevens heerlijk dineren in Mes Vork. Meerijden? U kunt kaarten kopen voor vrijdag en zondag bij alle kantoren van De Havenloods 010-4699911 (telefoonnummers en adressen kantoren zie colofon) en kaarten voor zaterdag via de VW, Coolsingel in Rotterdam, tel.: 010-4023234. Prijs Snerttram; 29,50 p.p. Prijs Diner Snerttram; 25,00 p.p. bij restaurant Mes Vork. De Tram vertrekt vanaf restaurant Mes Vork aan de Boezemstraat 188 in Rotterdam. Vertrektijd vrijdag om 18.00 uur Vertrektijd zaterdag om 16.00 uur Vertrektijd zondag om 16.00 uur November 24 December 15, 22 en 29 Januari 5, 12, 19 en 26 Februari 2,9, 16 en 23 Maart 2, 9, 16, 23 en 30 December 2, 16, 23 Januari 6, 13, 20 en 27 Februari 3, 10, 17 en 24 Maart 3,10, 17, 23 en 31 Januari 7, 14, 21 en 28 Februari 4, 11, 18 en 25 Maart 4, 11, 18 en 25 Verhuur van de hele snerttram op andere dagen is ook mogelijk, tel.: 010-4148079. De spannendste winkels van Nederland INTERNETl Schieweg 1 08, Rotterdam tllOUnn Piet Heinplein 1, Den Haag OA Tllf IIP Korevaarstraat 9, Leiden chfisthielecluc.nl1 Vöasestrest 2a Dordrecht 5 koopavonden per week! vanaf Gelegen jn Fuengirola 8- of 15-daagse vliegreis incl. ★★★★-hotel met ontbijt. Het complex ligt nabij het strand en het centrum. Er zijn verschillende faciliteiten. Vertrek 5, 9 en 12 december. Nü bij D-reizen al vanaf 8- of 15-daagse vliegreis incl. 2-kamerapp. Het complex ligt nabij het strand en het centrum. Er zijn diverse faci liteiten zoals een zwembad en een zonneterras. Vertrek 13 en 17 dec. Nü bij D-reizen al vanaf >van Transovia c strana en net centrum, Lr zijn [Vertrek vanaf Rotterdam Airport BRITISH AIRWAYS Vraag uw reisadviseuse naar de voorwaarden. Maar liefst IS D-relzen I Met je muit zon vakantie boeken? Of bel Vakantie winkels bl| u S ,J I 11 I I J 11 D-reizen Dl REK1 In de regio. Kom langs! dlirviinill 0900 -067 y1- Voor adressen en B 24 uur per dag on-line "vlJZZ I telefoonnummers het grootste en meest actuele 7 dage" per week zie SBS-Text pagina 501. vakantieaanbod. van 08.00 - 22.00 uur Win de Kanjer van 37,2 miljoen Oad Maleisië reis Grundig TV Freeplay radio Jil Sander parfum set Princess keukenapparatuur Zetfouten voorbehouden I De loterij is goedgekeurd door de Staatssecretaris van onder nummer l .0.890/0098/8315 d.d. 19/12/1997. i, ik wit kans maken op alle prijzen ven de Nationale Postcode Loterij, inclusief de Postcode-Kanjer van minstens 37,2 miljoen, de Jackpot tot 21 miljoen, de Straatprij2en en de Lingoprijzen. Hiermee steun ik 28 goede doelen. 3 loten 15,- inclusief JackpotVerdubbelaar 2 loten a 15,- inclusief JackpotVerdubbelaar 1 lot a 15,- inclusief JackpotVerdubbelaar A. u.b. uw keuze aankruisen en verder invullen in blokletters, Deelname houdt In aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar bij Ledenservice, tel, 0000-300 1500135 cpm) ik machtig u hierbij tot wederopzegging om eenmaal per maand de inieg voor de maandelijkse trekktng en eenmaal per jaar voor de Extra Trekking van nevenstaande rekening af te schrijven. Naam: Adres: Postcode: Plaats: (Postibank nummer: Bel mij bij een prijs boven 10.000,- Datum: Handtekening: 140.00.11 Bon uitknippen en in een enveiop (zonder postzegel) opsturen naar: Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503,1100 VN) Amsterdam

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 14