KORTWEG Kampioenen van de nieuwe kweek SCHIEDAM Taart met 150 kaarsjes voor jubilerende 'Sint Liduina' De Koran in 54 talen Virtuositeit op viool en piano Sinterklaas kleurwedstrijd Schrijven Wiegman neemt niets weg van onduidelijkheid Bestuurlijk Schiedam gaat orde op zaken stellen Aad van de Hoeven 'Meester over 'n klein orgel' Sint bij Schiespoor Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 47-1475 SCHIEDAM - Aad van de Hoe ven is de tweede organist die za terdagavond in de serie 'Mees ters over een klein orgel' het or gel van het Huis te Poort (Oud- Katholieke kerk op de Dam) zal bespelen. Het orgel van de Oud- Katholieke kerk dateert uit 1866 en werd begin jaren tachtig ge restaureerd. Het Huis te Poort, waar het orgelconcert plaats vindt, is een van de belangrijkste historische panden van de Bran- derstad. Het komt al voor in een archiefstuk uit 1549. Het huidi ge kerkgebouw van de Oud-Ka tholieken dateert uit 1861. De Oud-Katholieke kerk bestaat inmiddels drie eeuwen. Het is een historische kerk met een rijk erfgoed en een grote traditie. In Nederland een kleine geloofsge meenschap, maar internationaal verbonden met een aantal onaf hankelijke katholieken, met An glicanen, en Oosters Ortho doxen. De bisschoppen van de Oud-Katholieken worden geko zen. Sinds 1922 bestaat er geen verplicht celibaat meer, en het ambt van priester is sinds vorig jaar ook opengesteld voor vrou wen. Het orgelconcert begint za terdag om 20.00 uur. Vanaf 19.30 uur is er koffie en na af loop, tussen 21.00 en 22.00, is er Franse wijn en Hollandse kaas. De toegang is gratis, maar een bijdrage in de kosten van koffie, wijn en kaas wordt wel op prijs gesteld. Belangstellenden zijn van harte welkom. Arie Keijzer, Wouter Blaquière, Piet van der Steen en Rob Soeteman zijn de andere Meesters van het kleine orgel. Zij zullen het orgel achter eenvolgens op 27 januari, 24 fe bruari en 21 april bespelen. Deze maand is het 'mallen- maand bij Schiespoor, met be hulp van die houten mallen wordt in het clubhuis aan de Westkade hard gewerkt aan een compleet houten rails voor 45 mm breed G-spoor. Alle railon derdelen zijn van hout, tot aan de railassen toe. De productie maakt deel uit van een landelijk project dat tot doel heeft vol gend jaar in Almere een spoor lijn aan te leggen van maar liefst 10 km die het Guiness Book of Records moet halen. Op de Schiespoordag van zaterdag 25 november demonsteren de leden van Schiespoor hoe deze rails gemaakt wordt. Voor de kinde ren heeft Sint speculaaspoppen meegebracht. De goedheiligman komt tussen 12 tot 14 uur persoonlijk naar de spoorbanen kijken die steeds mooier worden. Er is ook een modelspoorbeurs in het clubhuis dat van 10 tot 16 uur open is. toegang 1,- (kinderen -,50). (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 Met 150 kaarsjes op een enorme taart werd onlangs in Frankeland feestelijk onderstreept dat de Sint Liduinastichting, waaruit het zorg centrum is voortgekomen, even zoveel jaren oud is. Die hoge ouderdom betekent overigens geenszins dat de jubilaris geen toekomst meer voor zich ziet. Integendeel, de 150-jarige heeft ambitieuze plannen. Direct na de feestdagen begint de verbouwing van de Havenzaal. Aan de zijde van de Nieuwe Haven wordt een ser re aangebouwd en er-wordt tevens een brasserie ingericht. Begin 2001 staat de opening gepland van de vakantievilla 'De Pastorie' in Rockanje. Het gebouw wordt momenteel gerenoveerd. Daarnaast zijn de voorbereidingen gestart voor de verpleeghuiserkenning in Franke land. In totaal worden 64 verpleeghuisplaatsen gerealiseerd. Directrice zorg, Annemarie van der Linden en directeur beheer Ben de Koning van Frankeland bliezen tijdens het verjaardagsfeest alle 150 kaarsjes uit en luidden zo het jubileumjaar in. Het jubileum wordt deze maand gevierd met boottochtfeesten voor het personeel, een speciale eucharistieviering en enkele grote feesten voor de bewoners. In het voorjaar verschijnt er een jubileumboek met 150 jaar geschie denis van de St. Liduinas doorWim Schelberg SCHIEDAM - Noodbouw en uitbreiding van de Isla mitische basisschool El Furkan aan de Eduard van Beinumlaan in Groenoord brengen nog steeds velen in beroering. Ook het schrij ven van wethouder Aad Wiegman van drie novem ber kon daar niets aan ver anderen. Hij ging er in zijn schrijven van uit dat hij helderheid had geschapen in de inmiddels onoverzich telijk schijnende geschiede nis. Niets blijkt minder waar. Een informatieavond voor omwonenden moet daar vanavond een eind aan maken. Bewoners zijn het inmiddels grondig zat - en dat zal de wet houder ongetwijfeld duidelijk worden. 'Er is te lang met ons gesoebat. Dit pikken we niet lan ger', aldus de omwonenden. De problemen zitten diep. Escalatie kon niet uitblijven na de verle ning van een bouwvergunning voor noodlokalen, die als over brugging zouden moeten dienen in de periode van de eigenlijke koppeling van het schoolge bouw met de - nog steeds tijde lijke maar inmiddels al bijna zes jaar oude 'nood'lokalen. Het probleem betreft in de basis nog steeds twee zaken. Ten eerste is daar de vraag van bewoners, wat te denken van een permanente doorgang naar in principe als tij delijk (in de zin van de Woning wet voor maximaal 5 jaar) neer gezette noodlokalen. Daarbij komt nu de vraag, waar de als gevolg van die koppeling nood zakelijke extra noodlokalen moeten komen te staan. Want van een schoolplein is op het moment nog maar weinig over. Ten tweede speelt een ander ver haal op de achtergrond en dat is wellicht fundamenteler: de plaats van El Furkan binnen de Wijkontwikkelingsvisie Groe noord 1999-2015, zoals die in middels door de gemeenteraad is goedgekeurd. Succesvolle school WoonPlus is om die reden niet ingenomen met de wel heel vreemde gang van zaken, zoals die onder de verantwoordelijk wethouder tot stand gekomen is. In principe steunt WoonPlus de bewoners in hun actie; wel ten deert zij naar het in acht nemen van de bestuurlijke lijnen. Een medewerker van WoonPlus deel de desgevraagd mede, dat El Furkan een succesvolle school is, waar de groei in zit. Dat is na tuurlijk positief. Maar tegelijker tijd werd benadrukt, dat het de vraag is of El Furkan op de hui dige lokatie bestaansrecht heeft - zeker gezien toekomstige ont wikkelingen. De bewoners on derschrijven dat idee: er zijn vol doende alternatieve lokaties voor de school. Weliswaar houdt dat nieuwbouw in. Maar het blij vend neerzetten van noodloka len kost ook steeds opnieuw geld, is een reactie. 'Als ze den ken dat ze met jandoedels te ma ken hebben, dan hebben ze het mis. Dit getuigt ronduit van mi nachting voor de eigen burgers', zegt mevrouw Waardenburg, be woonster van een van de flats langs de Eduard van Beinum laan. Inmiddels heeft Waardenburg ook andere partijen benaderd. Bijvoorbeeld VVD-vertegen- woordigster mw. M. Elenbaas. In eerste instantie gaf zij aan, te weinig zicht te hebben op het verhaal. Maar wanneer er in het verleden wat mis zou zijn ge gaan, dan zou dat ook boven moeten komen. In ieder geval zou in de fractie het verhaal de revue zeker passeren. Ook H. Metaal van Gemeentebelangen onderstreept de wanordelijke gang van zaken. 'We hebben dit jaar in de gemeenteraad met veel moeite een plan samengesteld waar het de herstructurering van Groenoord betreft. Inmiddels is bepaald welke flats voor 55+ be woners geschikt gemaakt moe ten worden voor ouderen. Nu krijg je de uitbreiding van een school die je op die locatie nooit meer weg krijgt. Dat druist in te gen watje met die wijk van plan bent. En dan zegt de wethouder dat hij ook niet weet waar hij naartoe moet, omdat hij geen grond heeft.' Volgens Metaal is er in wijkontwikkelingsvisie Groenoord geen plaats voor El Furkan: 'Je gaat of herstructure ren - en dan geef je El Furkan geen toestemming om uit te breiden - of je gaat niet herstruc tureren. Want herstructureren is geen makkelijk proces. En dat moet je hierom niet op de tocht zetten.' Metaal begrijpt dat Wiegman in de verdrukking zit. 'Maar zeg dan: we gaan zoeken naar een andere locatie en zorg dat de tijdelijke uitbreidingen ook daadwerkelijk tijdelijk zijn.' Want de 'tijdelijke' vrijstelling op het voor Groenoord geldende bestemmingsplan is in ieder ge val al een jaar verstreken. En daaraan wordt stilzwijgend voorbij gegaan. In hoofdzaak zal nu alles afhan gen van de helderheid die wet houder Aad Wiegman in het ge sprek met de burgers weet te scheppen. Waar hij in zijn brief spreekt van 'één extra leslokaal', lijkt het of het om een koppeling van gering formaat gaat. De bouwtekeningen vertellen wat anders. Er komt een koppeling met een verdieping, waarbinnen één van de ruimtes de bestem ming 'lokaal' zal krijgen. Voor het plaatsen van het noodloka- lengebouw, dat zou moeten die nen om tijdens de bouw - en dus tijdelijk - twee klassen van El Furkan elders onder te brengen, is de aangevraagde bouwvergun ning al verleend. De wethouder koppelt in zijn schrijven het plaatsen van die noodlokalen aan de goedkeuring van de plan nen voor de verbouw van de school. Waarom is die bouwver gunning al bij voorbaat verleend, vragen omwonenden zich af. En vooral: wat is nog 'tijdelijk' als noodgebouwen langer dan de daarvoor wettelijk bestemde ter mijn standhouden? Het argu ment van de wethouder: 'Aange zien het plaatsen van een derge lijk gebouw enige voorbereiding vraagt, is hiervoor een bouwver gunning aangevraagd en inmid dels verleend.' Wat rest bij de be woners is de indruk, dat er wordt vooruitgelopen op beslissingen die nog genomen moeten wor den. 'Maar Wiegman had mis schien beter eerst met omwonen den kunnen praten, in plaats van deze weg te bewandelen', aldus Waardenburg. Wiegman heeft inmiddels overleg gehad met het schoolbestuur. Ook het resultaat daarvan zien de bewoners graag tegemoet. Eén ding in het hele verhaal is in ieder geval zeker: het wordt een drukbezochte en vooral emotio nele avond. Het pad waarover 'vehikel Groenoord' rijdt, is vooralsnog vol hobbels en kui len. Wellicht dat binnenkort de paden geëffend kunnen worden. Dan kan ook verder worden ge werkt aan het omzetten van de wijkvisie in een concreet eindre sultaat. De plaats van El Furkan op deze lokatie is daarbinnen vooralsnog op zijn minst twijfel achtig te noemen. Inmiddels is het niet meer zo, dat de 'woonomgeving door de ruime stedebouwkundige opzet ten opzichte van veel andere buurten duidelijk in het voor deel' is, zoals het college van B&W de omwonenden in 1997 nog ter overpeinzing meegaf. 'Het plein is nu zo'n beetje vol - en de maat ook!', aldus Waar denburg. 'Doen wat je zegt, zeggen wat je doet.' Dit motto, dat be stuurlijk Schiedam voert sinds het grotestedenbeleid wordt de komende tijd aangescherpt. Aanleiding daarvoor is de discussie over wat er zoal door de gemeente aan de stad is beloofd. Die discussie wordt zowel in de stad als in de gemeenteraad gevoerd, weten de stadsbestuurders. De komende maanden gaat het gemeentebestuur vastleggen om welke afspraken het gaat. Voor 1 februari zal elk van de fracties een lijst opstellen van toezeggingen die gedaan (zou den) zijn. Voor 1 maart zal het college van b&w deze lijsten combineren en aanvullen, of van commentaar voorzien. Deze lijst wordt in de stad bekendgemaakt, zodat eenieder kan reageren. De bedoeling is dat de gemeente uiteindelijk beschikt over één complete lijst die nauwgezet wordt bijgewerkt. 'Bijkomend voordeel is, dat discussies over of iets nu wél of niet is toege zegd, tot het verleden behoren', concludeert het gemeentebe stuur optimistisch. De afspraak om toezeggingen op papier vast te leggen is een voortvloeisel van de raadsleden conferentie. Een langdurige ses sie waarbij de raadsleden van Schiedam zich eind vorige week van vrijdagmiddag tot zaterdag morgen bezonnen op het eigen functioneren. Bij dit vervolg op de eerdere conferentie in januari werd er ditmaal bewust voor ge kozen om samen met burge meester en wethouders om de ta fel te gaan. Centraal in de dis cussie stonden de verhoudingen tussen de raad en het college van burgemeester en wethouders en de verhoudingen tussen politiek en ambtenaren. Gespreksleiders daarbij waren oud-wethouder Boelens van Delft en oud-gede puteerde van der Vlist van Zuid- Holland. De conferentie werd afgesloten met een reeks concre te afspraken, zoals het instellen van project-raadscommissies die b&w over een concreet onder werp gaan adviseren. Deze werkwijze moet de gemeente (raad, b&w en ambtelijke orga nisatie) dwingen om voor het betreffende probleem of gebied samenhangend aan het werk te gaan. De gemeenteraadsfracties zullen op 11 december in de raadsver gadering aangeven welke onder werpen naar hun mening voor zo'n commissie in aanmerking komen. Het is de bedoeling dat vervolgens in de vergadering van 12 februari twee project commissies worden ingesteld. Daarbij wordt gedacht aan de onderwerpen 'wijkaanpak Groe noord en de 'aanpak voor Schie- veste'. Ook worden maatregelen genomen om raadsleden meer de ruimte te geven voor interpella ties en om voorstellen, amande- menten en moties in te dienen. Daarvoor is nu nog de steun van twee andere raadsleden vereist, die eis wordt bij de eerstvolgen de raadsvergadering, 11 decem ber, geschrapt. 'Raadsleden en ambtenaren moeten in gesprek' is een van de uitkomsten van de conferentie. Binnenkort wordt een werk groep opgezet die raadsleden en ambtenaren letterlijk bijeen gaat brengen. 'Voor te veel raadsle den en te veel ambtenaren is die afstand nu te groot', luidt de conclusie. Raadsleden gaan ook in andere gemeenten bekijken waarom commissievergaderingen met een raadslid als voorzitter daar wel een succes zijn, terwijl dat in Schiedam geen succes is ge worden. 'De resultaten van deze confe rentie geven genoeg houvast voor een vervolg', aldus de raadsleden. 'Dat is van belang voor het consequent verbeteren van het functioneren van de raad en van de gemeente.' Het plan is om in het eerste kwartaal van 2001 een vervolgconferentie te beleggen. 'Dan hebben we zicht op de uitvoering van de nu ge maakte afspraken.' Bestuurlijk Schiedam wil dan ook voorstel len over de 'relatie met de stad' en de relatie met de ambtelijke organisatie verder uitdiepen. Met het oog op de Ramadan (de vastenmaand van moslims) is in de bibliotheek aan het Stadserf van 28 november tot 29 december een expositie te zien over de Koran. De tentoonstelling van de Ahma- diyya Moslim Gemeenschap belicht de thema's: de Koran, de profeet Mohammed, de Messias, de Bijbel en de oriëntalisten. Naast vert alingen van de koran in 54 talen, waaronder een exemplaar in brail le, zijn verschillende decoratieve voorwerpen met Koraanteksten te zien. Bij de expositie wordt een brievenbus voor reacties neergezet. Voor informatie kan gebeld worden naar Sandra de Wit, tel. 2465720/2465724. BROMMER GESCHEPT - Een 49-jarige Schiedammer zag maandagochtend terwijl hij met zijn auto op de Maasdijk reed in een bocht een tegemoetkomende brommerrijder over het hoofd. Er volgde een aanrijding waarbij de bromfietser, een 16-jarige Rotterdammer, gewond raakte aan zijn been. Hij werd voor on derzoek overgebracht naar het Schieland ziekenhuis. SCHIEDAM Zondag is er een ruilbeurs (o.a. postzegels) in de Vier Mo lens, aan de Nieuwe Damlaan, aanvang 13.30 uur, toegang gra tis. Natuurontwikkeling organi seert zondag een doecursus voor het hele gezin, aanvang 14 uur in de tentoonstellingsruimte van kinderboerderij 't Hoefblad. De cursus wordt verzorgd door fotograaf Lambrecht de Waard na een inleiding wordt er met herfstmateriaal gewerkt. Voor in fo: tel. 2465522. Zondag is er avondmuziek in Dorpskerk De Kethel, aanvang 19 uur, m.m.v. het Wassenaars Kamerkoor o.l.v. Rob Borst, de organist Hans Jacobi en de gam- bist en vilone Daniel Zorzano, de liturg is Ds. J.J.A. van de Pep pel, toegang gratis bij de uitgang is er een collecte. In de Liduinakapel (Franke land) is zondag om 9.15 uur een eucharistieviering voorganger is Pater L.v.d. Velden medewer king wordt verleend door het Li- duinakoor. Zaterdag is er een inloopcon cert om 15 uur in De Grote Kerk, de jaarlijkse leerlingmid dag van het muziekcentrum Op maat, een aantal leerlingen ver zorgt de fluit, piano, viool en zang. In podium café De Graauwe Hengst is vrijdag een jamsessie met Rini van Willigen om 21.30 uur, zaterdag is er Sterker nog een Nederlandstalige band uit Schiedam om 22 uur, op Zondag kan het anders om 21.30 uur, dinsdag 28 november een jam sessie om 21 uur, donderdag 30 november een sessie met Rini van Willigen. Spreekuren voor patiënten door patiënten in het Vlietland ziekenhuis. Astmafonds 28 no vember van 14 tot 16 uur, Ne derlandse Vereniging van Rug patiënten De Wervelkolom don derdag 30 november van 10 tot 12 uur, Nederlandse Vereniging Voor slechthorenden donderdag 30 november van 14 tot 16 uur, Stichting Phoenix (medicijver- slaving) woensdag 29 november van 14 tot 16 uur. Stichting Pij- Hoop maandag 27 november van 14 tot 16 uur. In De Grote Kerk is 2 decem ber om 15 uur een concert met kamerkoor Gaudeamus Musi- ca (Berkel Rodenrijs) o.l.v. Wiecher Mandemaker, grote or- gelmis-Joh. Seb. Bach. Maandag van 10 tot 12 uur is er bij ZOS-radio het progamma koffie met Marco te horen, dat gepresenteerd wordt door Marco Donkersloot. Langs de waterweg is van 20 tot 22 uur te horen, het wordt gepresenteerd door Aad Ouweneel en John Oosten. STICHTING WELZIJN In Kluphuis Oost is er dinsdag van 20 tot 21 uur aerobics, kos ten f20,- voor 6 lessen. Voor in fo: tel. 2451818. In De Blauwe Brug start 15 ja nuari een basiscursus voor de computer, prijs f262,- incl. kof fiebonnen. Een cursus internet start 22 januari om 19 uur, kos ten f237,- incl. koffiebonnen. Voor info+inschrijven: aan het Bachplein 590 of via tel. 2470464. OUDERENWERK Zondag in de Woudhoek is er van 13.30 tot 16.30 uur open zondag, dinsdag 28 november in Oost is er bingo van 14 tot 16 uur, kosten f7,- voor 6 ronden. Dinsdag 28 november wordt er vanuit de 4 molens een uitstap Het was het afgelopen weekend een gekwetter, getjilp en gejubel van belang in Thurlede toen de Bond van Vogelliefhebbers daar zo'n 385 zelfgekweekte vogels van de leden tentoonstelde. Vogels in wonder baarlijk fraaie kleuren waarvan een enkele toeschouwer zich afvroeg of dat nou wel echt kon zijn, en of daar niet de verfkwast aan te pas was gekomen. Maar het was allemaal puur natuur en het resultaat van vakkundig kruisen dat in Schiedam dit indrukwekkende aanbod aan kleur en zangvogeltjes had opgeleverd. De vakkundig jury had handenvol werk om uit dat fraaie aanbod de kampioenen te selecteren. Dat werden tenslotte de heer P. de Jong met zijn 'gould-amadine', mevrouw Bart met haar 'gloster-gladkop' en meneer Bart met zijn 'agaat met geel-mozaiek' prijsvogeltje. Het duo Janine Jansen (viool) en David Kuyken (piano) is vrijdag 24 november te horen in de con certserie van Stichting Westvest. Zij spelen werken van Prokofjev, Beethoven en Ravel. Janine Jan sen, een opkomend talent, kreeg al vele prijzen en onderscheidin gen voor haar wijze van musice ren die opvalt door de grote zui verheid en geweldige techniek. Dit jaar trad ze ondermeer op in de New Yorkse Carnegie Hall, bij het muziekfestival in Delft en het Grachtenfestival van Am sterdam. Verder kwam ze in het nieuws omdat de bekende coutu rier Mart Visser voor haar een aantal bijzondere japonnen heeft ontworpen. Ook Kuyken treedt veel op in binnen en buitenland en won verschillende concour sen. Het talentvolle duo speelt vanaf 20.15 uur in het kerkgebouw van de NPB aan het Westvest 90. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV, Theater ad Schie en aan de De winkeliers van de Hoogstraat, Grote Markt en Koemarkt houden een leuke kleurwedstrijd voor de kinderen. Kleurplaten zijn verkrijg baar bij Bram Ladage op de Koemarkt. De mooiste kleurplaat wordt beloond met een 'Sint zak' met leuke cadeaus. De kleurplaten kunnen ingeleverd worden t/m zondag 3 december, er ligt voor alle kinderen een leuke verrassing klaar. Zaterdag 25 november lopen er zwarte pie ten in het centrum die ook kleurplaten uitdelen. De winkeliers hebben de etalages alweer feestelijk ingericht voor de decembermaand, dit keer extra gestimuleerd door een etalagewedstrijd met als prijs een etentje bij Havanna aan de Broersvest. De herfst-etalage prijs is gewonnen door Sillco Fashion aan de Hoogstraat 103. jloods verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kéthel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (010)4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.21-5 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en teit 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Bewonersoverleg over El Furkan moet eindelijk tot oplossing leiden Gemeente wil beloftes en afspraken voortaan vastleggen Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk Janine Jansen in een van haar bijzon dere creaties folo: ERWIN OLAF. Mart Visser Couiurcs I

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3