Everhard Zwart in kaarslichtconcert Sinterklaasfeest in Bad West 'Schiedam bouwt op jeneververleden Sponsors SCHIEDAM Zuid-Holland heeft laagste percentage arbeidsongeschikten KORTWEG Line on wine op zoek naar onontdekte gebieden Milieuklachten uit uw regio Amivedi-dieren LOTERIJ i42 TunrrvPN Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam Sport en Recreatie AT TYPT .I'M RTL4 21.00 uur en win een Meer informatie: SfioriMir^ LOTERIJ X HET NIEUWE STADSBLAD dUfl CUA V DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 48 - 1475 (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 Portpeertjes Goede wijnen NEDERLANDSE MUjJOENENBINGO 23 NOVEMBER t/m 14 Met getal 23 t/m 34 (va» links naar rechts) een voile Bingokaart? V wint prijzen van/10,000,-tot ƒ5,- A1s u met het 15e getal uw kaart volmaakt, wint u 1 MILJOEN! 34 EEN MILJOEN GULDEN 1 15 500.000,-j 07 400.000,- lil" 09 300.000,- f 200.000,- 20 10O.OOO,-j 03 50.000,-j 17 25.000.-1 41 36 12 23 28 Fuji fototoestel Bart Smit kadobon xi X i X XI X xix X Fonds Kinderhulp, code 2850 www.sponsorloterij.nl SCHIEDAM In de Weer klank aan het Cornelia van Zantenplein 51 is er een maaltijd op 7 en 21 de cember vanaf 17 uur, kosten maaltijdsoep f5,50 het diner f6,50, telefonisch aanmelden via 4718009 of via de intekenlijst in het ontmoetingshuis. Tevens kan er op dinsdag, donderdag en za terdag van 14 tot 17 uur koffie gedronken worden, een praatje of spelletjes. Woensdag 6 decem ber is de wereldwinkel van 10 tot 12 uur aanwezig. In de Liduinakapel, Singel 106, is 10 december een kerstsamen- zang die verzorgd wordt door het Schiedams gemengd koor The Green Forest, onder leiding van dirigent Hans Schoenmakers en pianiste Ank Geul m.m.v. Harpe Davids met dirigent Jos den Boer, aanvang 14 uur, toegang gratis. ""Zaterdag om 15 uur is er een in loopconcert in De Grote Kerk met kamerkoor Gaudeamus Mu- sica uit Berkel en Rodenrijs o.l.v. Wiecher Mandemaker. Zaterdag 9 december is er van 12 tot 13 uur de Rijnmondband uit Schie dam, om 15 uur Chr. Gem. koor L'esperance uit Krimpen a/d IJs- sel o.l.v. Wim Madderom, toe gang gratis. *In december treedt bij café Zee man aan de Oude Sluis 17 twee maal op zondag van 16 tot 19 uur een formatie op van bekende jazzmuzikanten. Het combo be staat uit Arie Kuit op saxofoon, Ed Baatsen op piano, Vincent Kuiper op bas en Johan Diele- mans, drums. Zondag 3 decem ber zingt Noortje Kruijk swin gende standards en ballads, op 17 december komt zangeres Syl via Costa de band vocaal verster ken. ""Maandag 4 december heeft Wim Ouwens van Radio Schie dam om 13.15 uur een telefo nisch interview met Benny Ney- man. Neyman geeft zaterdag 9 december een concert in het Theater aan de Schie. Hiervoor zijn bij Radio Schiedam vrijkaar ten te winnen. "Tn het Stedelijk Museum is tot 10 december de tentoonstelling 'Huizen en zelfportretten uit In dia en Nepal' te zien van Tony van Wassem. Tot en met 4 maart wordt via 'Unosono:polyfoon' een overzicht getoond van de aanwinsten uit de Unisono-reeks. INLOOPCONCERTEN IN GRO TE KERK - Zowel liefhebbers van instrumentale muziek als die van vocale klanken zijn zaterdag 9 de cember welkom in de Grote Kerk. Tussen 12 en 13 uur speelt de Rijn mondband uit Schiedam. Vanaf 15 uur kan geluisterd worden naar het Chr. Gemengd Koor l'Esperance uit Krimpen a/d IJssel dat een program ma brengt van veelgevraagde klas sieke en geestelijke liederen. Het koor telt ongeveer 70 leden en heeft een uitstekende reputatie. De toegang tot beide inloopconcer ten is gratis. verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (010)4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: iC.H. Ratelband Hoofd redactie: 'Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Organist Everhard Zwart geeft op tweede kerstdag, dinsdag 26 de cember, een kerstconcert bij kaarslicht in de Grote of St. Janskerk. Het belooft een echt feestconcert te worden. Een met kaarsen ver lichte kerk, orgelmuziek geheel in het teken van kerst en ook samen zang van bekende kerstliederen. Al met al een sfeervolle afsluiting van de kerstdagen. Everhard Zwart speelt traditiegetrouw een orgelconcert op tweede kerstdag. Hij is blij dat hij zijn concert dit jaar op het schitterende or gel in de sfeervolle Sint Janskerk van Schiedam mag geven. Het concert begint om 20 uur. De voorverkoop van de kaarten is inmiddels gestart met publieks vriendelijke prijzen: 8,50 (aan de kerk 10,-), kinderen tot 12 jaar 6,- (7,50), gezinskaart 26,50 (32,50). Telefonisch bestellen kan via nr. 0182-524595. Kaarten kunnen ook afgehaald worden bij de koster van de Sint Janskerk. La Bella Zorreguieta in de Branderskelder door Ger van Veen SCHIEDAM - Een lange tafel vol met rode en witte wijnen. Erachter een koelvitrine waar de oesters, in gezelschap van partjes citroen, op ijs wachten op de begerige kelen van Rijn- mondse Bourgondiërs. In de Branderskelder presenteerde wijnhuis Wine on Line zondag een proeverij voor vrienden, kennissen, relaties en geïnte resseerden. Een wandeling langs de Vinho de Mesa van 7,50 tot de Doles des Monts van 21,75. Jonge wijnen uit ge bieden die 'nog' geen grote na men hebben. Robert Jan van Uden stroopt gans Europa, nee de hele wereld, af om goede en betaalbare wijnen aan te bie den. Eén van de meest opvallende wijnen uit het assortiment van Van Uden is de Argentijnse Bel la Zorreguieta. Voor sommigen zal de naam alleen al een bittere afdronk hebben, maar de wijnin koper denkt daar heel anders over: 'De wijn is een hommage aan onze toekomstige koningin Maxima. Ik vond de titel Zorre guieta beter klinken, meer exo tisch. Ik heb al een fles naar Wil lem Alexander gestuurd en in middels een bedankbrief terug gekregen'. Het begon allemaal met een Tsjechische sekt. Toen Van Uden op vakantie was in Pilsen kwam hij in contact met de Tsjechische wijnboeren. 'Ik proefde hun sekt en dacht 'dit is champagne'. Ik was bij de boe ren op bezoek om over lijm voor de etiketten op de flessen te pra- Een geur van zomers fruit en een licht zuurtje in de nasmaak... wijnkenners hadden het naar hun zin tijden de proeverij. Foto: SJOERDVAN LUIJN ten. Dat had mijn collega Romke Houtstra (een Schiedamse lijm- verkoper) gevraagd. Van het één kwam het ander. We importeer den de droge Bohemia Regia Brut en de Bohemia Regia Rosé Demi Sec. Sekt heeft in deze contreien niet zo'n goede naam, vandaar dat wij het gewoon Bo hemia noemen. Ze kan zeker wedijveren met de champagne'. Het publiek stroomt inmiddels binnen. Na het glaasje sekt voor af, begint men aan de proeverij. De keelgaten worden grondig gesmeerd. De spuugbak wordt enkel gebruikt om de wijn in Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een overzicht van klachten van de afgelopen week. Smerige lucht Op 26 november tussen negen en elf uur 's avonds behandelde de DCMR vier klachten uit Hoek van Holland over een smerige lucht. De oorzaak van de stankoverlast was de waterzuiveringsinstallatie van Nerefco Europoort. Stank veroorzaakt door deze waterzuiveringinstallatie is een bekend probleem. Nerefco heeft al een aantal maatregelen doorgevoerd om de overlastte beperken met tot nu toe onvoldoende resultaat. Aan het oplossen van dit probleem wordt bij Nerefco veel aandacht gegeven. Melden van uw klachten geeft de DCMR waardevolle informatie bij de opsporing van veroorzakers van milieuproblemen. Geef daarom altijd uw meldingen aan de DCMR door. Hoe meer klachten er over een bepaalde zaak binnenkomen, hoe beter de DCMR in staat is de bron te achterhalen. Meer informatie over de DCMR leest u op www.dcmr.nl De milieuklachtentelefoon van de DCMR: NW-47 (010) 47 33 333, (24 uur per dag). weg te gooien. Gespuugd wordt er nauwelijks, geslikt des te meer. Een mevrouw is weg van de witte Chardonnay Bugey en de rode Fleurie. Over de kruidi ge witte uit Zwitserland afkom stige Les Morettes is ze minder enthousiast. 'Een klap in mijn gezicht na die heerlijke Char donnay. Het ligt aan mij hoor, ik hou niet zo van kruidige wijn tjes'. Als tussendoortje wordt er af en toe even een oestertje leeg geslurpt. Het zilte zeegebakje doet het goed bij de proevers. 'Een delicatesse', meent een meneer terwijl hij vakkundig het vruchtvlees uit de schelp verwijdert. Van Uden weet het goede leven te waarderen. Zo vlak voor de kerstdagen noemt hij moeiteloos zijn wijnen op die bij de decem- berse gerechten passen. Als het vooralje bijvoorbeeld een coupe met zeevruchtjes is, zou Van Uden daar de al eerder genoem de Chardonnay Bugey bij serve ren. 'Voor wild heb ik een hele lekkere', beveelt de wijninkopfer aan. 'De Cötes de Roussillon, één jaar gerijpt op fust, combi neert moeiteloos met ieder stuk je wild. De Bohemia Rosé Demi Sec past perfect bij het Grand Desert of het ijsje'. Zelfs voor het koken van de peertjes heeft Van Uden een tip. 'Da's lekker in Grahams Port, past ook per fect bij het kaasplankje natuur lijk'. Van Uden is van plan nog vele onontdekte wijngebieden aan de gourmets te presenteren. In Zwitserland keken ze raar op toen hij vroeg om de plaatselijke wijnen te mogen importeren. 'Die Zwitsers drinken liever al les zelf op', lacht de levensge nieter. Toch krijgt hij het naar eigen zeggen steeds voor elkaar om jonge 'goede' wijnen een kans te geven om in ons koude kikkerlandje te overleven. Het genieten staat bij hem voorop. In de nieuwe gebieden wil hij ken nismaken met de boeren, de grond proeven. 'Ik ga niet over één nacht ijs. Ik moet de wijn en de maker er van kennen. Pas dan kweek je liefde voor het product'. Ooit kreeg hij les van wijngenie Mar cel Deiss: 'Die kon uren over wijn praten... en hij eiste 'silen ce' als hij aan het woord was. Nou, je durfde geen woord uit te kramen'. Line on Wine vertegenwoordi ger Hans Sterkman bracht Van Uden in contact met de Bran derskelder. Wilma Roskam van het Schiedamse etablissement zette een aantal wijnen van het huis op haar kaart. 'Omdat we geen restaurant zijn maar recep ties en diners verzorgen hebben we een relatief kleine kaart met zes rode en zes witte wijnen. Van Wine on Line betrekken we on der andere de Bohemia Regia Rosé en de Zwitserse Fandant. Ik ben een Bourgondiër dus ik wil mijn klanten goede wijnen presenteren. Veel domaines (om heinde gebieden) liggen bij kloosters en kerken en bieden voor weinig uitstekende kwali teit. Vaak verschilt de smaak in bijna niets van hun buren, de grote broers in wijnland' Het wordt maar drukker en drukker. Bij de tafel is een ware file ont staan. De proefformulieren gaan over en weer. Veel een acht, het maxi male cijfer voor smaak. Van Uden kijkt uit over zijn klanten kring en ziet dat het goed is. Het is maar de vraag of Beatrix en Claus samen met de Zorreguiet- a's dat flesje wijn bij het ge heimzinnige privé dineetje heb ben opengetrokken? Bij amivedi (tel. 471 1857) staan de volgende vermiste en gevonden dieren geregistreerd: Vermist: 27-10 kater, zw/wit witte bef, voorvoeten, 13 jr. wrat op oor (omg. Burg. Hon- nerlage Gretelaan, Nieuw- land); 15/9 kater ongecastr. 8 jr, egaal grijsblauw, witte snoet, voeten en bef (omg. Al- berdithymstr.-west); 18-11 ka ter, rood met witte voetjes/bef, beetje wit in bekje, 3 jr. Gar field (omg. Rijnstraat-Goren); 8-11 kater, wit met grijs 'petje' en staart, 3,5 jr (omg. Oostsin gel-oost) Gevonden: 9-11 Schildpadpoes (dood), plm 4 jr, 2 rode voetjes achter, rode vlek neus (gev. Gaarde Spaland); 10-11 poes, rood cypers, plm 6 weken (gev. Singel); 30-8 kater, zw-witte achterpoten en voorvoeten, witte buik/bef, ongecastr (gev. Lange Singelsstraat); 20-11 konijn, wildkleur, staande oren, ram (gev. DeVelden- Woudhoek); 19-11 poes, cy pers, jong, witte poten/bef (gev. Schuttersveld-Nieuw- land); 19-11 kater, wit, zw. vlek oren, zwarte linkerflank en schouders (gev. Alphons Ariësstraat-Nieuwland). Gemeente Rotterdam Op zondagmorgen 3 december a.s. brengt Sinterklaas een bezoek aan Bad West. Tijdens het Gezinszwemmen van 10.00 tot 12.00 uur zal de Goedheiligman met zijn zwempieten de drie winnaars bekend maken van de kleurwedstrijd. Bovendien heeft hij cadeautjes meegenomen voor alle kinderen die het hele jaar lief zijn geweest! De zwempieten delen ook chocoladeletters uit. De toegangsprijs voor deze ochtend is slechts 2.50 p.p. Kinderen zonder diploma krijgen slechts toegang indien zij begeleid worden door een meezwemmende volwassene. Voor meer informatie kunt u bellen met de receptie van Bad West, tel. 2620955. Spaanseweg 2-4 3028 HW Rotterdam Tel. 010-2620955 Bereikbaar met RET-bus 38 en tram 7 en 8 Het spannende en roemruchte jeneververleden van Schiedam is door Nathalie Lans opgetekend in het nieuwe 'jeneverboek' dat als titel heeft 'Schiedam bouwt op jeneververleden'. Lans houdt het overigens niet bij deze uitgebreide en vervolmaakte uitgave van dit unieke historisch document over Schiedam, momenteel wordt druk gewerkt aan een prachtig nieuw boek over de wereld beroemde Schiedamse molens. Het jenever- en molenverleden van Schiedam spreekt tot de ver beelding. Daarom geeft TDS drukwerken in samenwerking met auteur Lans de boeken over de jeneverhistorie en molens uit. Een eerdere versie van het jeneverboek verscheen in december 1995 en vond gretig aftrek. Deze herziene uitgave heeft behalve inhoudelijke aanvullingen ook een geheel nieuwe vormgeving, waarin ook ander beeldmateriaal is opgenomen. De rode draad in de historische boeken is een stadswandeling door het oude centrum van de Brandersstad. Door eeuwenoude straten en langs historische panden. Aan de hand van deze erfe nissen uit het jenever- en molenverleden beschrijft Nathalie Lans de geschiedenis in levendige bewoordingen. 'Schiedam bouwt op jeneververleden' vertelt alles over de oor sprong en het productieproces van jenever maar ook over de enorme politieke invloed van de toenmalige jeneverbazen en het bijna spreekwoordelijke alcoholgebruik van de Schiedamse bevolking. Zuid-Holland heeft in 1999 het laagste percentage (6,7 procent) arbeidsongeschikten op het totaal aantal in woners van 15 tot en met 64 jaar. De provincie Limburg heeft het hoogste percentage met 10,5 procent. Zuid-Hol land heeft echter ook de grootste absolute stijging van het aantal arbeidsongeschikten, namelijk 3,4 procent. In 1999 had het grootste deel (58 procent) van de 538 gemeenten in Nederland een percentage arbeidsongeschiktheid tussen de 7 en 10 procent. In 28 gemeenten lag dat percentage onder de 5 procent. In de Zuid-Hollandse gemeenten Maasland (3,8 procent), Liesveld (4,0 procent) en Graafstroom (4,0 procent) waren de percentages het laagst. In 23 gemeenten is het percentage arbeidsongeschiktheid 12 procent of hoger. De gemeenten Gennep (15,7 procent) en Heel (15,2 procent), beide in Limburg, hebben het hoogste percentage in Nederland. In beide gemeenten is een grote instelling voor (jongge handicapten gevestigd. Van alle mensen met een uitkering voor arbeidsongeschiktheid woont 13 procent in de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Het percentage arbeidsongeschikten ten opzichte van het aantal inwoners verschilt sterk tussen deze vier gemeenten, namelijk van 7,3 procent in Rotterdam tot 9,4 procent in Amsterdam. jmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊtÊÊÊKÊItÊÊÊÊÊÊtÊÊÊtÊIIÊÊÊÊÊtÊ^ f- www. sponsorloterij .nl Ledenservice: 0900-300 1400 (35 cpm) liV Ja.j ik wil kans maken op alle prijzen in de maandelijkse trekkingen van de Sponsor Loterij plus de tienduizenden prijzen in de wekelijkse MiljoenenBingo. Dus ik bestel: J 3 loten 2 loten j 1 lot Bepaal uw eigen lotnummer: 140.00.00 Lot 1 Lot 2 Lot 3 i1 Bij elk lot voegt de Sponsor Loterij de drie laatste cijfers toe. Ik machtig de Sponsor Loterij hierbij tot wederopzegging om per lotnummer de inleg van 10,-voor elke trekking (13 keer per jaar) van onderstaande rekening af te schrijven. Deelname houdt in aanvaarding van het reglementop aanvraag verkrijgbaar, tel. 0900-3001400 (35 cpm) olfop www.sponsorloterij.nl. De loterij is goedgekeurd door de Staatssecretaris van Justitie onder nummerL. O. 730/00021829 d.d. 1911211997. de heer mevrouw Naam: Adres: Postcode: Plaats: (Post)banknummer: Bel mij bij een prijs boven 10.000,- tel: Geboortedatum: (dag-maand-jaar) Datum: Handtekening: NEDERLANDSE Bon opsturen (zonder postzegel) naar: Nederlandse Sponsor Loterij, Antwoordnummer 875, 1100VG Amsterdam.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3