Vol verwachting.. MO Hybride bedrijfsauto's voor DCMR Milieudienst IfW PARIJS, MILAAN, LONDEN, GROENEVELD. SCHIEDAM Gemeenteraad voortvarend BRILMODE RtB BOON Gemeente financiert tekort bodemsanering Vernieuwde stad Schravelant op tv in GTST Museum en loopbrug winnen afstudeerprijs waterweggebied KUNSTGEBITTEN Schiedamse ouderen hebben sinds gisteren eigen blad 'De Brander I J Groeneveld Opticiens Tandprothetische Praktijk Veringmeier L r HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 49 - 1442 Tijdens de raadsledenconfe rentie medio november werd overeenstemming bereikt over twee wijzigingen van het re glement van orde voor de Schiedamse gemeenteraad. Maandag wordt daarover tij dens de gemeenteraadsverga dering al besloten. Een wijzi ging betreft het instellen van speciale commissies, die gaan adviseren over een bepaald be leidsterrein. Op die manier wordt gestreefd naar een meer samenhangende aanpak. In de verschillende commissies zo als die nu bestaan, wordt een zelfde voorstel soms meerdere malen behandeld. Door grote onderwerpen in een speciale commissie onder te brengen wil men een betere en efficiën tere behandeling mogelijk te maken. Het bijzondere van het voorstel is, dat tijdens de raadsvergadering van de frac ties verwacht wordt dat ze on derwerpen aandragen die in aanmerking komen voor zo'n specifieke commissie. Die ko men op een groslijst, waaruit vervolgens een keuze wordt gemaakt. Op 12 februari wor den vervolgens twee project commissies ingesteld. Een tweede wijziging betreft de drempelsteun voor moties (voorstellen van raadsleden, red). Moties kunnen volgens het huidige reglement van orde alleen worden ingediend als zij door drie leden van de raad zijn ondertekend. In de prak tijk kwam het al vaak voor dat als een van de fracties die niet over drie zetels beschikt, een motie wil indienen, andere raadsleden mede-onderteken den om bespreking mogelijk te maken - en zelfs tegen de mo tie stemden die hun handteke ning droeg. Om de kleine frac ties meer armslag te geven komt die zogenaamde 'drem pelsteun' nu te vervallen. Men vreest niet dat dit zal leiden tot een stortvloed van moties van het ene CD-gemeenteraadslid, A. Bierhuizen. Die bezoekt de vergaderingen immers nage noeg nooit en houdt zich, zo hij al aanwezig is, muisstil. Een ander uitvloeisel van de raadsledenconferentie is dat een werkgroep van ambtena ren en raadsleden voorstellen gaat uitwerken'om 'raadsleden en de ambtelijke organisatie letterlijk bijeen te brengen'. VVD-raadslid Anneke Elen- baas-van Ommen, Wil Her mans uit de PvdA-fractie en CDA-fractievoorzitter M.-Paul van Mansum nemen namens de raadsleden zitting in de commissie, waarvan ook vier ambtenaren deel uitmaken. Het was vol verwachting dat deze kleine Schiedammer zaterdag zijn schoen kwam zetten bij kinderboerderij 't Hoefblad in het prinses Beatrixpark. Als een van de eerste schoentjes die daar, gevuld met een lekkere wortel of fraaie tekening, temidden van het stro, werd klaargezet voor het verwachte bezoek van Sint en zijn Pieten. In de loop van de dag liep de rij op tot vier schoenen en maar liefst 16 klompjes, vrijwel allemaal voorzien van een attentie voor Sint of zijn paard. Zondag konden de peuters hun schoeisel weer komen ophalen. De schoen of klomp bleek, tot hun aangename verrassing, inmiddels ge-, vuld met snoepgoed. 'Volgend jaar komt Sint weer op bezoek in de kinderboerderij en mag de jeugd van Schiedam opnieuw de schoen komen zetten' belooft een woordvoerder van 't Hoefblad. 'In het verleden was dat al eens een goede gewoonte, maar de afgelopen jaren kwam het er niet meer van. Maar voortaan mogen de kinderen weer gewoon ieder jaar hun schoen komen zetten!' De gemeente Schiedam en NS Vastgoed gaan gezamen lijk het terrein Schieveste achter station Schiedam Centraal ontwikkelen. De Schiedamse architect en stedenbouwkundige Bram van Hengel, die ook zeer actief is in Sveaparken, heeft een ambitienota opge steld waarin een hoogwaar dige ontwikkeling met 125.00 m2 kantoorvloerop pervlakte op het 8 hectare grote terrein wordt voorge steld. Er wordt gestreefd naar een mul tifunctioneel, intensief ruimte gebruik in een meerlagen land schap. Op die manier wordt be reikt dat het gebruik van het ter rein over een groot deel van de dag wordt gespreid. Door de functie niet tot kantoren en ge- bruik overdag te beperken wordt een versterking van de ontwik keling van de Schiedamse bin nenstad en van de ruimtelijk economische structuur van de gehele stad bewerkstelligd. Kolpron, een onafhankelijk bu reau, heeft deze notitie beoor deeld en waarschuwt dat het am bitieniveau te hoog is en het wel eens moeilijk zou kunnen blij ken zoveel vierkante meters op die locatie te slijten. Men wijst op het risico dat de ruimten tra ger dan gewenst kunnen worden gesleten en bepleit een meer conventionele ontwikkeling naar het voorbeeld van Brainpark 2. De gemeente en NS houden ech ter vast aan de ambitieuze plan nen 'want zo'n kans krijg je maar één keer'. Bovendien komen de plannen bij voorbaat tegemoet aan de wensen voor dubbel grondgebruik, die in de vijfde nota ruimtelijke ordening aan de orde zullen komen. G. Westerdijk, voormalig direc teur bestuursdienst van het mi nisterie van Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en'milieu gaat de komende vier maanden in opdracht van de gemeente Schiedam en NS vastgoed on derzoeken of en zo ja hoe de door Kolpron genoemde risico's kunnen worden vermeden. Hier bij wordt gedacht aan het inspe len op actuele ontwikkelingen zoals de hoge snelheidstrein HSL. Schieveste zou in die gedachten- gang een satellietlocatie voor Rotterdam CS kunnen worden voor hoogwaardig goederen transport. De plannen voor Schieveste staan overigens de eventuele bouw van de derde to ren van het Kantorenhuis niet in de weg. Daarover wordt gespro ken als mogelijk toekomstige huisvesting van de Sociale Dienst en het Centrum voor Werk en Inkomen voor de regio Nieuwe Waterweg Noord, indien dat definitief in Schiedam zal worden gevestigd. SCHIEDAM - De Donald Duck voor kinderen, de Libel- Ie voor vrouwen, de Playboy voor mannen en Het Nieuwe Stadsblad voor alle nieuwsgie rige Schiedammers. Voor iede re doelgroep is er bijna een blad, toch werden de Schie damse ouderen een beetje ver geten. Terwijl de Vlaardingers al geruime tijd hun Omroeper hebben, moeten de jenever neuzen op leeftijd het zonder informatieblad stellen. Dat is nu verleden tijd. Gisteren kre gen alle 65-plussers het gloed nieuwe orgaan van ouderen werk door de bus gegooid. Het heet de Brander en is ook ver krijgbaar bij de dienstencen tra, bibliotheek en stadswin- kel. Het eerste exemplaar van 'De Brander' werd op donderdag 23 november uitgereikt aan de heer J.P.J. Uijterwaal, voorzitter van de Samenwerkende Ouderen bonden. De naam is gekozen vanwege de historie van de stad Schiedam. Met haar jenever branderijen wordt Schiedam ook wel 'Brandersstad' genoemd. Bovendien ziet ouderenwerk een 'Brander' ook al lichtpuntje. Dat lichtpuntje moet zorgen dat de ouderen meer informatie krij gen. Uit huisbezoeken en onder zoeken is er gebleken dat veel ouderen niet goed op de hoogte zijn met complexe regelgeving, nieuwe producten, nieuwe voor- Een glasbril is vaak door zijn eenvoud een sieraad. Iedere vorm is mogelijk, u altijd een uniek exemplaar heeft. Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 4701730 zieningen en aanmeldingsproce dures. In het verleden speelde ouderenwerk daar op in door in formatie te verschaffen via de Wegwijzer in de gemeentegids, publicaties, folders en bijeen komsten. De Brander kan, door dat het direct op de deurmat ligt, beter op de nieuwe ontwikkelin gen inspelen. De ouderen hoe ven de deur niet meer uit om zich te informeren. Vanuit de luie stoel kunnen alle nieuwtjes gelezen worden. Het eerste num mer is overigens een proefnum mer. De reacties op het blad wor den geïnventariseerd maar het plan is om het blad twee maal per jaar uit te geven in een opla ge van 9500 stuks. Naast infor matie is er in 'De Brander' ook tijd voor verstrooiing. Een arti kel over de museummolen 'De Nieuwe Palmboom' getuigt daar van. De geschiedenis van de mooie Schiedamse dame wordt door auteur Frans Assenberg vlot beschreven. Geen oersaaie historische feiten maar lekker wegleesbare kost, waarin toch meer dan genoeg verteld wordt. Bij het artikel een prachtige im pressie van beeldend kunstenaar Octave de Coninck. Het betreft een prent van voor de brand van 1901. Ook veel columns. Een leuke is die van fotograaf Arie Gog die beelden uit Cappadocië in Tur kije laat zien in een soort fotos trip. Evert Akers protesteert te gen het verdwijnen van de ban ken uit de wijken. Een zaak die niet alleen in Schiedam maar ook in Vlaardingen leeft. Daar werd maandenlang door de ou derenbonden onderhandeld over het verdwijnen van de diensten van de Fortisbank in de verzor gingstehuizen. Er is volgens de bonden overigens nog geen goed alternatief gevonden. In de Vlaardingse Westwijk werden zelfs protestformulieren gete kend om de banken in de wijk te behouden. Volgens de columnist worden de ouderen in een tijd van hoogconjectuur de dupe van de bancaire bezuinigingen en voelen zij zich 'door de bank ge nomen'. Verbouwen of verhuizen Naast een agenda en een infor matie column over de telefoni sche hulpdienst, zijn er naast de geschiedenis van 'De Palm boom' nog drie hoofdartikelen in het blad opgenomen. In 'Ver voersmogelijkheden voor oude ren' wordt op een gemakkelijke manier uitgelegd, hoe de oudere (met lichamelijke ongemakken of een handicap) buiten het openbaar vervoer om kan reizen. Ouderenwerk belooft dat het in 'De Brander' gemakkelijke in formatie verschaft. Dat doet het ook, de mogelijkheden om per Tele-taxi, het Rode Kruis of ge- handicaptenvervoer Traxx te rei zen, worden puntsgewijs aange geven, inclusief welke ritbonnen en passen er nodig zijn. Ook in het artikel 'Verbouwen of Verhuizen' worden alle punten op een rijtje gezet. Het is de vraag of het huidige huis wel voldoet. Of het aangepast moet worden en welke subsidies er zijn. Het enige minpuntje is dat als de ouderen meer informatie over het onderwerp willen toch weer een folder aan moeten vra gen bij de Stadswinkel. Het zou wellicht handiger zijn om als ex tra de folder in te sluiten. Het vierde grote artikel gaat over ouderen die bij willen blijven. Computerlessen, surfen op het net, koken voor mannen, een vreemde taal leren, geheugen training... het is allemaal moge lijk. Ook hier valt weer de dege lijkheid van de informatie op. En de advertenties zijn duidelijk op ouderen gericht: 'Wie zijn voe ten voelt draagt verkeerde schoenen' en 'Niet schreeuwen, ik draag nu een hoortoestel' Is een ouderenblad saai en bele rend? Nee, gewoon leuk en in formatief... jammer dat het maar twee maal per jaar ver schijnt. Het uitgangspunt om adequaat in te spelen op de re cente ontwikkelingen is hierom wellicht niet haalbaar. Het lekkere gewoon leesbare blad wil ook de allochtone oude ren in de toekomst bedienen met informatie in bijvoorbeeld het Arabisch en Turks. Van de Gorzen tot Nieuwland, van Broesvest tot Kethel... de oude ren in Schiedam hebben nu hun 'eigen' lijfblad. Voor de bodemsaneringskosten bij de woningbouwprojecten aan Raam/Schie en de Edisonstraat/Amperestraat heeft De Vernieuwde Stad zo'n 113.000 minder van de stadsregio Rotterdam en de provin cie Zuid-Holland ontvangen dan aan kosten moest worden gemaakt. De totale kosten bedroegen bijna zeven ton. Datgeld werd door de ge meente uit het stadsvernieuwingsfonds voorgeschoteri. De te ontvan gen subsidies vloeien ook weer naar de gemeente. Het verschil van ruim een ton kan echter niet door De Vernieuwde Stad worden gedekt en komt ten laste van de gemeentebegroting. Een groep bovenbouw leerlingen van scholengemeenschap Schra- venlant is op 2, 3 en 4 januari op tv te zien in Goede Tijden Slechte Tijden. In het kader van een project Culturele Kunstzinnige Vor- ming(CKV) figureerde de groep eenmalig tussen de cast van GTST in de Studio van Joop van de Ende te Aalsmeer. Het CKV1 project ging over soaps, zowel Nederlandse als buiten landse versies. Leerlingen moesten soaps analyseren en vergelijken. Om een eerste stap naar de echte soap te maken werden ze inge schreven bij een Rotterdamse castingbureau, compleet met foto's. De projectdocent, Mania Kats, kreeg zelfs de productieleidster van GTST zover dat de leerlingen in die soap mochten figureren, een rondleiding op de set kregen en kennis mochten maken met enkele echte sterren. Dit is uniek en eenmalig want normaal gesproken wordt er alleen met professionele castingbureaus gewerkt. De kans is niet uitgesloten dat er echte soaptalenten aanwezig zijn in het Schravelant, dat zal de toe komst uitwijzen. Maar het begin is er! De DCMR Milieudienst Rijnmond krijgt vandaag zijn eerste hybride bedrijfsauto's afgeleverd in Schiedam. De DCMR is daarmee de eer ste overheidsinstelling die met dit soort auto's van het merk Toyota Prius gaat rijden in Nederland. De Prius, Latijns voor voorloper, heeft een benzine- en een electro motor. het brandstofverbruik en de uitstoot van uitlaat gassen ligt daardoor lager dan bij een conventionele auto in een vergelijkbare klasse. De DCMR wil bewust omgaan met zaken die het milieu schaden. Zo heeft de DCMR een systeem om zijn afval te scheiden, is er fors geïnvesteerd in het energiezuinig omgaan met de verlichting van het DCMR-gebouw en is er een vervoersmanagementplan om het me rendeel van het personeel zijn woon-werkverkeer te laten afleggen met het openbaar vervoer. In dit milieudenken past ook het rijden met een hybride auto. Het plan voor museum Kelfkensbos en een ontwerp voor een loop brug hebben de afstudeerprijs (2500 gulden plus oorkonde) in de wacht gesleept voor studenten Bouwkunde en Civiele Techniek aan de Hogeschool Rotterdam. De prijs is ingesteld door het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB)-Waterweggebied, een in Schiedam zetelende regionale werkgeversorganisatie waarbij circa 130 bouw bedrijven zijn aangesloten. De prijs is bedoeld om studenten aan te moedigen creatief, vernieuwend, zorgvuldig en vakkundig uitge werkte examenwerkstukken te presenteren. En om de animo voor die studierichtingen te verhogen. In 2000 hebben 110 studenten bouwkunde gewerkt aan 27 afstudeer opdrachten. Daarvan werden er 7 geselecteerd. Er werkten 21 stu denten aan. Bij Civiele Techniek werkten 40 studehten aan 17 afstu deeropdrachten. Daarvan werden er 5 geselecteerd. Per studierichting werden uiteindelijk 3 werkstukken genomineerd voor de prijs. Museum Kelfkensbos is een project van L. Roosken, T.J. Verheijen en A.J. Trim. 'Een moeilijke opgave waarvan de uitwerking goed is ge documenteerd en verzorgd, aldus de jury onder voorzitterschap van professor Vambersky, die overigens vreest dat de dakbedekking van gras voor problemen kan gaan zorgen. Het ontwerp voor.de loopbrug van glasvezelversterkte kunststof pultrusieprofielen is van A.A. Maas, H, Hanemaaijer en I. van den Heuvel. 'Innovatief, uniek, uit dagend, goed doordacht, eens wat anders', zijn door de jury gebruik te termen na bestudering van dit werkstuk. kunststofkozijnen Fabricage In eigen fabriek Warmte-lsolerend en onderhoudsvrll Dubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Concurrerend In prils I fl I I James Wattweg 18 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 I I I I I StfcÉ CERRUTI Net iUt Inent Schiedam, Hoogstraat 17. Tel. (0I0) 426 76 65. Origineel t-shlrt bij Giorgio Armani bril* Parfumbon t.w.v. 25,- bij Cerruti b Uniek briipoets- doekje bij complete bril Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 foto: WESTLANDS FGOTOBUREAU Gemeente en NS gaan Schieveste ontwikkelen - v*" ..v Mix van informatie en ontspanning Voorzitter van de Samenwerkende Ouderenbonden J.P.J. Uijterwaal toont 'De Bran der het nieuwe lijfblad Voor Schiedamse ouderen. A BAKKER A Zn Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9 00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen RENE LEZARD JÜLLIEIN GIORGIO ARMANI I! HIJ Uk wj met 31 december OM Freshlook kleurlenzen: 49,- excl. aanpaskosten

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13