Eén op de tien kopers blijkt niet welkom op bouwplaats Kooplust neemt iets af Aflossingsvrije hypotheek vraagt om goede inschatting ONROEREND GOED Hoger BTW tarief loopt in de centen Samenwonen als fiscale partners Blokkades voor speculatienomaden Og-veiling levert hoge prijzen op Woonbond betwijfelt succes koopsubsidie Staatssecretaris Remkes schrijft in brief aan Tweede Kamer: f 4 49 - 1040 Wie in de laatste paar maanden van 2000 een nieuwbouwwo ning gaat kopen, zal volgend jaar uiteindelijk duurder uit zijn dan gepland. Op 1 januari 2001 wordt namelijk - als onderdeel van het nieuwe Belastingplan - het hoogste BTW-tarief ver hoogd van 17,5 naar 19%! Zowel de bouwer als de make laar en notaris vallen onder dit BTW tarief en dat zal in het uit eindelijk te betalen koop-/aan- neemsom duidelijk te merken zijn. Wie midden in de nieuwbouw zit, zal tot 1 januari 2001 het 'lagere' tarief (17,5% dus) beta len, maar bouwtermijnen die in het nieuwe jaar vallen, zullen met het hogere tarief berekend worden. Aangezien de bouwer een bouw- termijn pas in rekening mag brengen nadat de bouwfase is afgerond, is het ook niet moge lijk om vooruit te betalen en zo onder het hogere tarief uit te komen. Het is dus zeker raad zaam om het verhoogde tarief goed in te calculeren in alle berekening, zodat er geen finan ciële teleurstellingen om de hoek komen. Huiseigenaren die getrouwd of geregistreerde partners zijn, worden door de wet automatisch beschouwd als fiscale partners. Samenwonenden kunnen dank zij het nieuwe belastingstelsel voortaan kiezen om van dezelf de fiscale regelingen gebruik maken. Om voor dit fiscale partnerschap in aanmerking te komen, moet er wel aan een aantal voorwaarden voldaan worden. Zo moeten beide partners meerderjarig zijn en langer dan een half jaar op hetzelfde adres staan ingeschre ven. De regeling is niet geldig voor wie samenwoont met een eigen kind jonger dan 27 jaar, maar homo- en heteroparen, ouder en kind, broers en zussen, vrienden en vriendinnen kun nen, mits ze voldoen aan de voorwaarden, gebruik maken van de nieuwe regeling. Nieuwbouw is in trek. Zelfs zó in trek, dat slimme goudzoekers deze populariteit gebruiken om geld te verdienen. Er blijkt zelfs een naam voor deze 'geldma kers' te zijn: speculatienomaden. Deze speculatienomaden kopen de nieuwbouwwoning 'op papier' en verkopen de woning door vóór de oplevering. Op deze manier weten zij in een relatief korte tijd een aardig ver mogen te creëren. Met name omdat het verschil tussen de koopprijzen van bestaande bouw en nieuwbouw steeds groter wordt. Tevens zijn er verhuislustigen die zo'n drie jaar daadwerkelijk in het huis gaan wonen, om het daarna te verkopen. Wederom vaak met flinke winst. Deze speculatienomaden schij nen gevaarlijk, want er zijn inmiddels al maatregelen getrof fen om deze vorm van verdien sten tegen te gaan. Staatssecretaris Remkes heeft vorig jaar bijvoorbeeld gemeen ten met veel nieuwbouwactivi- teiten geadviseerd om een anti- speculatieregelgeving in over weging te nemen. Bron: www.doh.nl Het veilen van een huis is voor veel mensen onlosmakelijk ver bonden met een executieverkoop en heeft daardoor een negatieve lading. In Amsterdam daarente gen is het veilen van een huis inmiddels ingeburgerd als een gewoon verkoopkanaal en de bijna 140-jarige Eerste Amsterdamse Onroerend Goed Veiling (EAOGV) BV is als enige veiling in Nederland niet besmet met het imago van exe cutieverkopen. Het principe van een veiling - belangstellenden die tegen elkaar op bieden - levert een zo hoog mogelijke opbrengst op en de verkoopprijs blijkt in de prak tijk vaak hoger te liggen dan bij de 'normale' verkoop. Dankzij de sterke huizenmarkt groeit de omzet op deze veiling sinds begin jaren negentig sterk (van 36,6 miljoen in 1990 tot 272,4 miljoen gulden in 1999). Bron: www.doh.nl f De zoektocht naar een droomhuis begint meestal in de krant of bij de make laar. De koop wordt defini tief gesloten met behulp van de makelaar(s) of alleen door partijen zelf. Ook de notaris zal hierbij behulpzaam kunnen zijn. Nadat de koopovereen komst is gesloten, moet de koper naar de notaris om de overdracht van de woning te regelen. Zonder notariële akte geen over dracht. En geen overdracht zonder notariskosten. Die notariskosten zijn echter veranderd. Dat wil zeggen: de tarieven liggen minder vast dan voorheen. Opletten, dus. Tot voor kort moest de notaris een vast bedrag aan kosten in rekening brengen voor zijn werkzaamheden rond de leve- ring van een huis. Bij elke prijs van een huis hoorde een eigen tarief. Sinds 1 oktober 1999 geldt een nieuwe notariswet. Die houdt onder meer in dat notarissen bin nen bepaalde grenzen zelf kun nen bepalen welk tarief ze bere kenen. Dat bedrag moet wel bin nen een minimum en een maxi mum liggen. Dat houdt in dat een notaris in vergelijking met vroeger zowel goedkoper als duurder kan zijn. In de praktijk blijkt dat het de moeite waard kan zijn om prijzen te vergelij ken. Enkele voorbeelden: de notariskosten in verband met de overdracht van een huis van fl. 279.000,- waren fl. 1.590,-. Nu kan de notaris zijn tarief vast stellen tussen de fl. 1.333,- en fl. 1.903,-. De hiervoor vermelde tarieven zijn overigens exclusief BTW, kadasterkosten en overige kos ten. Notarissen kunnen dus klan ten trekken door hun tarieven aantrekkelijker te maken. Ze kunnen daarmee voortaan con curreren met elkaar. Die concur rentie kan de komende jaren alleen maar groter worden, omdat met de nieuwe wet ook de vestigingsregels voor notarissen zijn veranderd. Tot nu toe gold een zogenaamd standplaatsen systeem voor notarissen. Sinds 1 oktober 1999 kan een kandidaat notaris overal naar eigen wens tot notaris worden benoemd als zijn ondernemingsplan is goed gekeurd. Het is dus goed moge lijk dat een nieuwe notaris aan trekkelijke tarieven zal hanteren om klanten te winnen. Het is de bedoeling dat notaris sen hun tarieven bij woning transacties over drie jaar hele maal zelf kunnen bepalen. Tot die tijd geldt een overgangsrege ling, waarbij onder- en boven grenzen worden gehanteerd. Elk jaar zullen die grenzen wat rui mer worden. Over drie jaar bekijkt de Tweede Kamer samen met de Staatssecretaris van Justitie of de tarieven echt hele maal worden vrijgegeven. Voor meer informatie kan gebeld worden met de Notaristelefoon, 0900-3469393 (50 cent per minuut, bereikbaar op werkdagen van 09.00 tot 14.00 uur), of gekeken worden op internet: www.notaris.nl. Het paarse kabinet is bij zonder enthousiast over de eigen woning. Het streven is om het eigen woningbezit sterk te stimuleren. Maar liefst 65 procent van de Nederlandse woningvoor raad moet koopwoning worden, terwijl dat percen tage nu nog op 51 procent ligt. Om dat te halen, moe ten volgens het kabinet de komende tien jaar bijna driekwart miljoen huurwo ningen worden verkocht. Het motto is dat de koop woning bereikbaar moet worden voor iedereen, ook voor de mensen met een lager inkomen, die nu nog afhankelijk zijn van een huurwoning met huursub sidie. Zij kunnen met ingang van 1 januari 2001 koopsubsidie aanvragen op grond van de wet Bevordering Eigen Woningbezit (BEW). Het ministerie van Volkshuisvesting rekent op 20.000 aanvragen per jaar. De Nederlandse Woonbond betwijfelt of dat aantal wordt gehaald. Er zijn een aantal redenen om te twijfelen aan de haalbaarheid van 20.000 aanvragen per jaar. Ten eerste zijn de huizenprijzen momenteel zo hoog dat de mees te huizen niet onder de koopsub sidieregeling vallen. De maxi male koopprijs is namelijk f. 247.400,- (terwijl de maximale hypotheek f. 197.900,- bedraagt). Ten tweede zijn de goedkoopste woningen meestal niet de beste woningen. Dat betekent dat huurders die van de koopsubsidie gebruik maken onverwacht met hoge onder houdskosten te maken kunnen krijgen. Ten derde gaat bijna iedereen die gebruik maakt van de koopsubsidie er in besteed baar inkomen op achteruit. Zelfs kortingen van 30 procent op de marktprijs verhelpen dat niet. Kortom: het succes van de koop subsidieregeling wordt belem merd door zowel de beschik baarheid van woningen als door de betaalbaarheid ervan voor huurders met een lager inkomen. Het paarse kabinet wil dat ook mensen met een lager inkomen een huis kunnen kopen. Zo kunnen ook zij hun voordeel doen met de hypotheekrenteaf trek. Bovendien wil het kabinet het eigen woningbezit stimuleren op grond van maatschappelijke overwegingen. De veronderstel ling is dat kopers meer verant woordelijkheid nemen voor woning en woonomgeving dan huurders. De overheid probeert de Koopsubsidieregeling koste wat kost tot een succes te maken. Om het aantal woningen dat in aanmerking komt voor de koop subsidieregeling te vergroten kan een huurder met koopsubsi die 30 procent korting krijgen op de marktwaarde van de eigen huurwoning en als het een ande re huurwoning betreft 20 pro cent. Om het aanbod van wonin gen te vergroten wordt het bovendien voor particuliere ver huurders gemakkelijker gemaakt een woning op te splitsen en per stuk te verkopen. Het bezwaar van de Woonbond tegen de kortingen van 20 en 30 procent is dat de overheid op die manier toestaat dat woningcor poraties het geld dat binnenkomt uit de verkoop van woningen weggeven aan individuele geluksvogels. Terwijl dat beter kan worden besteed aan gemeenschappelijke belangen als woningverbetering en wijk vernieuwing. Ook de grotere vrijheid voor particuliere ver huurders om woningen te split sen en per etage van de hand te doen is moeilijk verteerbaar voor de Woonbond, omdat betaalbare huurwoningen dan dure koopwoningen worden. Om in aanmerking te komen voor de koopsubsidie mag het inkomen van het huishouden niet boven de inkomensgrenzen van de Huursubsidiewet uitko men. Deze grens ligt voor alleenstaanden tussen de 23 en 65 jaar op fl. 35.600,-. Voor meerpersoonshuishoudens in die leeftijdscategorie ligt de grens op fl. 47.750,-. Het huis mag niet duurder zijn dan fl. 247.400,- terwijl het maximum voor de hypothecaire lening fl. 197.900,bedraagt. De hypotheek moet in maximaal 30 jaar voor ten minste 60 procent worden afgelost. De aanvrager moet ten minste 23 jaar zijn. De hoogte van de bijdrage is afhan kelijk van een aantal factoren en bedraagt maximaal fl. 301,- per maand vermeerderd met een toe slag voor betaalde overdrachts belasting. De bijdrage wordt voor maximaal vijf perioden van elk drie jaar toegekend. Na elke periode vindt een inkomens- en vermogenstoets plaats. Als blijkt dat iemands inkomen sterk daalt (20 procent of meer), kan een extra bijdrage worden verstrekt. Een huurwoning is voor iemand met een lager inkomen bijna altijd goedkoper dan een koop woning, zo luidt het advies van de Woonbond. Kopen, ook met koopsubsidie, gaat ten koste van het besteedbaar inkomen. De belangrijkste reden daarvan is dat het aflossen van een hypo theek een vorm van sparen is, die de koper zelf moet bekosti gen. Het moge duidelijk zijn dat de Woonbond huurders adviseert zich minstens twee keer te bedenken alvorens koopsubsidie aan te vragen. Behalve het gevaar van onverwachte onder houdskosten zijn ook de hogere maandlasten een wezenlijk risi co. Gaat het om meer vrijheid om de woning aan te passen aan de eigen smaak, dan meldt de Woonbond dat steeds meer ver huurders afzien van de eis dat een woning bij verhuizing moet worden hersteld in de oude staat waarin hij ooit werd betrokken. Dus dat hoeft in de toekomst ook geen reden te zijn om te kopen. Wie op zoek is naar meer infor matie en lid is (of wordt) van de Nederlandse Woonbond kan bel len met de ledenservice, de Huurderslijn telefoon (020) 5517755. De Huurderslijn is bereikbaar op maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 13.00 uur en dinsdagavond van 18.30 tot 20.00 uur. In 1998 was er in vergelij king met voorgaande jaren een daling van het aantal bouwvergunningen. Dit leidde in 1999 tot een lager aantal gereedgekomen woningen. Ook dit jaar zal er een lager aantal wonin gen worden opgeleverd dan in de jaren daarvoor. De verwachting is dat het aan tal opgeleverde woningen dit jaar tussen de 60.000 en 70.000 komt te liggen. Daar staat tegenover dat de woningen die opgeleverd worden een hogere kwali teit hebben, zo meldt staatssecretaris Remkes van VROM in een brief over de voortgang woning bouw en over de openbaar- vervoersprojecten bij Vinex-locaties aan de Tweede Kamer. Veel van de opgeleverde wonin gen zijn vrijstaande of twee- onder-een-kapwoningen. De dip is te wijten aan een lager aantal afgegeven bouwvergunningen in eerdere jaren en aan een langere bouwtijd. Op dit moment is het aantal afgegeven bouwvergun ningen ten opzichte van vorig jaar weer toegenomen. Vooral in de grote Vinex-locaties in de Randstad, Brabant en Gelderland zal naar verwachting een inhaalslag plaatsvinden. Mede daardoor zal de bouwpro ductie vanaf 2001/2002 sterker aantrekken. De huidige daling komt onder meer door de langere bouwtijd omdat de opgeleverde woningen groter zijn. De gemiddelde bouwtijd is de laatste twee jaren opgelopen van 10 maanden tot 14,5 maanden Blijkbaar ver schuift het accent naar de dure sector zoals vrijstaande en twee- onder-één-kapwoningen. Ook het aantal kamers per woning en het oppervlak van de woonka mer is gestegen. Verder is er een toenemend aantal nieuwbouw woningen met garage of par keergelegenheid op eigen grond. Door de langere bouwtijd wordt een deel van de woningen waar voor in 1999 een bouwvergun ning is gegeven en waarvan de bouw toen is gestart, niet in 2000 opgeteverd. Dit betekent ook dat een groter aantal woningen in aanbouw in de pijplijn zit. Inmiddels zijn dit er 127.000. De komende jaren zal, vooral in de grootstedelijke regio's met aanloopproblemen op de grote locaties, een inhaal slag plaatsvinden en zal het aan tal opgeleverde woningen weer stijgen. De verwachting blijft dan ook dat de aantallen die in totaal in de Vinex-convenanten (1995-2005) zijn afgesproken, worden gehaald. Overigens vindt de staatssecretaris dat een temporisering van de woning productie in gebieden met een ontspannen woningmarkt bespreekbaar is, mits dit leidt tot een substantiële kwaliteitsverbe tering. De Vinex-convenanten bevatten ook afspraken over aansluitin gen voor openbaar vervoer. In een bijlage in zijn brief geeft de staatssecretaris een overzicht van de stand van zaken. De meeste openbaar vervoerspro- jecten zitten in de realisatiefase van het Meerjarenplan Infrastructuur en Transport (MIT). Bij enkele Vinex-locaties f tij M is de afstemming met de woningbouw nog niet op orde: Leidsche Rijn (regio Utrecht), Carnisselande (regio Rotterdam) en Leidschenveen (regio Haaglanden). De woning bouw is op die locaties al gerui me tijd geleden gestart, maar de realisatie van het openbaar ver voer nog niet. Op de locaties IJburg (regio Amsterdam), Nesselande (regio Rotterdam) en Oosterheem (regio Haaglanden) is de woningbouw nog niet gestart. Bij de locatie De Aker (regio Amsterdam) zijn de woningen al merendeels gebouwd terwijl de aanleg van een tramverbinding nog moet beginnen. Dit is een gevolg van een wijziging van het trace door de gemeente Amsterdam. n .iD n De vraag naar koopwoningen is momeniejri erg groot. Nieuwbouwwoningen gaan als broodjes over de toonbank. Het lijkt erop dat bouwers zich niet of nauwelijks hoeven in te spannen om klanten binnen te halen. En dat is niet gunstig voor de koper. De vereniging eigen huis stelden de leden in het onderzoek naar (het herstel van) de opleveringsgebreken ook een aantal vragen over de bouwer. Die hadden betrekking op de fase vóór en tijdens de bouw. Tijdens de bouw Op de vraag 'Kreeg u tijdens de bouw voldoende gelegenheid om vragen te stellen aan de bouwer, de aannemer, de uitvoerder?' ant- woorde 15,9% met 'ruim voldoende', 42% met 'voldoende', 18,6% bleef neutraal, 14,4% gaf een onvoldoende, 7,7% vond de gelegen heid volstrekt onvoldoende en 1,3% van de ondervraagden had hier over geen mening. Eén op de vijf kopers vindt dus dat hij (volstrekt) onvoldoende de gelegenheid heeft gekregen om vragen te stellen. Iets meer dan de helft van de kopers (58%) geeft aan tevreden te zijn. Slechts de helft van de kopers verneemt tijdens de bouw nog wat van de bouwer tijdens een bijeenkomst of via een nieuwsbrief. In 42,5% ontstaat er alleen contact op initiatief van de koper. En bij 8% bestaat het contact alleen uit nota's voor de termijnbetalingen. Over het algemeen krijgen kopers de gelegenheid de bouwplaats te bezoeken. Een groot gedeelte van de ondervraagden (43,4%) was vrij om te gaan en staan waar ze wilden, 20,4% diende zich te melden, 17,7% was alleen welkom op bepaalde tijden en 2,7 moest zich melden en werd in de gaten gehouden. Eén op de tien kopers krijgt te horen dat dit niet op prijs wordt gesteld. Ruim één op de vier kopers is niet tevreden over de keuzemogelijk heden met betrekking tot meer- en minderwerk. Voor 15,5% van de ondervraagden waren de keuzemogelijkheden ruim voldoende en voor 39,9 voldoende. De gemiddelde koopwoning in Nederland is in het derde kwar taal met 11,9 procent op jaarba sis in prijs gestegen ten opzichte van het tweede kwartaal van 2000. Op kwartaalbasis is dat 2,9 procent. In guldens nam de gemiddelde bestaande koopwo ning in waarde toe van 389.000 (tweede kwartaal) naar 403.000 gulden in het derde kwartaal. Een huis stond in het derde kwartaal gemiddeld 46 dagen te koop, een lichte toename ten opzichte van het kwartaal ervoor. Algemeen voorzitter NVM Timo Smit zegt dat de extremiteit uit de markt is, maar dat hij een daling van de huizen prijzen niet verwacht, gezien de gezonde economische vooruit zichten en de vrij stabiele rente ontwikkeling. Er is geen sprake van een natio nale woningmarkt: vraag en aan bod komen op regionaal niveau bij elkaar. Zo hebben de vraag- aanbodverhoudingen in Groningen geen enkele beteke nis voor het prijsniveau in Den Haag, Utrecht Arnhem of Nijmegen. Ook in het derde kwartaal zijn er in de tachtig NVM-regio's significante ver schillen ten opzichte van het lan delijk beeld. In de NVM-regio Utrecht kostte in het derde kwartaal een tussen woning 375.000 gulden (tweede kwartaal 370.000 gulden), in NVM-regio Amsterdam 550.000 gulden (545.000), in NVM-regio Apeldoorn 345.000 gulden (342.000), in NVM-regio Gouda 350.000 gulden (350.000) en in NVM-regio Rotterdam 365.000 gulden (363.000). Een tussen woning in NVM-regio Nootdorp/Pijnacker, gemeenten dicht tegen Rotterdam aan, kost te 393.000 gulden (385.000). Van bovengenoemde NVM- regio's was in het derde kwartaal de gemiddelde prijs van een vrij staand huis het duurst in regio Utrecht, namelijk 1.010.000 gul den (tweede kwartaal 960.000). In regio Gouda kostte een vrij staand huis gemiddeld 840.000 gulden (800.000), in regio Rotterdam 850.000 gulden (845.000) en in Apeldoorn 723.000 gulden (715.000). Vanaf 2001 is de renteaftrek beperkt tot dertig jaar, ongeacht de hypotheek vorm. Loopt de hypotheek langer, en dat is vaak het geval bij een aflossingsvrije hypotheek, dan vervalt daarna de renteaftrek. In dat geval kunnen de lasten verdubbelen. Is een aflossingvrije hypotheek nog interessant en zoja, voor wie? Els en Jos (45) zijn getrouwd en Jos heeft een inkomen van 100.000 gulden. Els gaat werken zodra het jongste kind het huis uit is. Hun koophuis heeft 650.000 gulden gekost en ze hebben een hypotheek voor 500.000 gulden. Zij kopen hun derde huis. Op hun huidige woning rust een spaarhypotheek van 275.000 gulden die al tien jaar loopt. Zij verhuizen deze hypotheek mee. Els en Jos moeten een (moeilijke) inschatting maken. Hoe groot is de kans dat zij over der tig jaar nog in een (dure) eigen woning wonen? Als zij verwachten tegen die tijd verhuisd te zijn naar een huurwoning of een aanzienlijk goedkopere eigen woning, dan kunnen ze een gedeeltelijke aflos singsvrije lening overwegen. Dit is ook het geval als zij de maand lasten over dertig jaar kunnen betalen zonder renteaftrek. Zo niet, dan doen zij er goed aan deze hypotheekvorm te mijden. Een spaarbeleg- gingshypotheek kan een beter alternatief zijn. Els en Jos kunnen kie zen uit een gecombineerde hypotheek, namelijk 275.000 gulden spaar- en 225.000 gulden - aflossingsvrije hypotheek enerzijds en een volledige spaarhypotheek anderzijds. De gecombineerde hypotheek is 370 gulden netto per maand 'goedkoper' dan de volledige spaar hypotheek. Over dertig jaar opgeteld bedraagt de 'besparing' 133.200 gulden (12 x 30 x 370). Maar als daarna de aflossingsvrije hypotheek doorloopt zonder renteaftrek, zijn ze dat voordeel binnen enkele jaren weer kwijt. Want als de rente tegen die tijd 8,4 procent bedraagt (het gemiddelde over de afgelopen dertig jaar) betalen zij jaarlijks 18.900 gulden door (8,4 procent x 225.000 gulden). Het duurt zeven jaar (7 x 18.900 132.300 gulden) voordat het 'voordeel' van 133.200 gul den verloren is gegaan. ~l loods L Notariswet geeft concurrentie ruimte Foto: LEUNIS VERLINDE Kopers goedkoopste woningen lopen grote kans op hoge onderhoudskosten Foto: LEUNIS VERLINDE 'Opgeleverde nieuwbouw neemt in kwantiteit af maar in kwaliteit toe' S*' Foto: LEUNIS VERLINDE v., Foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 15