Plek voor ziekenhuis opnieuw ter sprake M IN KRANT Goedheiligman onthult kunst 'ViE'r h intratuin 't Brandmelders in monumenten PAUL BERG Amokmaker in ziekenhuis Brommerdief opgepakt Honki Ponk in handen van sekte Voorbereiding bouw binnenstad Schiedam Vlaardingen promotie krijgt vijfjaar de kans met veel geld Gewapende overval op postkantoor KA.van der KOOI J M A nr. 5 ft M '7 ®lï I 51m t«f '7m tntr. www.fox-kapsalon.nl önze gezellige en sfeervolle KE^TMMKT is weer geqgeud! KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S Bescherm de belangrijkste Schiedamse monumenten die in het bezit zijn van de gemeente tegen brand door het plaatsen van brandmel- dinstallaties. De brand in de molen De Walvisch is een schrikbeeld voor de andere molens, het Zakendragers- huisje, het Stadhuis aan de Grote Markt, en de St. Janstoren. Gemeentebelangen roept er al jaren om, en herhaalde dat pleidooi vorige maand tij dens de begrotingsbehan deling voor 2001. De drie molens die nog niet tegen brand beveiligd waren, zijn inmiddels van brand- meldinstallaties voorzien. Voor 85.000 gulden zullen nu brandmeldinstallaties worden aangelegd in de Sint Janstoren en het Zakkendra gershuisje. Het Stadhuis aan de Grote Markt volgt bij de renovatie die voor de deur staat. Ook de Korenbeurs moet op grond van de met de gemeente gesloten koopover eenkomst van een brand- meldinstallatie worden voor zien door de toekomstig gebruiker Jan des Bouvrie. O P T IC I E N Willy Edenburg over... de moiituurcollectie: door Theo H.B. Schoenmakers KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Maandag staat opnieuw een be sluit rond de vestiging van het streekziekenhuis Vlietlanden op de agenda voor de gemeente raadsvergadering van Schiedam. Eerdere besluiten, zoals over het parkeren op het huidige korfbal- veld en voor het voorbereiden van het voorontwerp-bestem mingsplan, werden steeds onder zeer grote publieke belangstel ling, felle protesten van de pu blieke tribune en met een zeer krappe meerderheid, genomen. Het besluit van volgende week behelst het ter beschikking stel len van een kwart miljoen gul den voor het verrichten van een onderzoek naar de milieukundi ge toestand, bodemgesteldheid en grondwaterstroming. Ook moet worden bekeken of zich eventueel explosieven uit de tweede wereldoorlog in het ter rein bevinden. Inzicht daarin is nodig om het terrein bouwrijp te kunnen maken. In die fase wordt het terrein geschoond van alle obstakels om er te kunnen heien en bouwen. Een van de omwonenden die zich het felst tegen de bouw plannen van het ziekenhuis op de locatie in Bijdorp verzet, Hanneke Dijkshoorn, stelde eer der een eigen onderzoek op naar de vervuiling van de bodem. Daaruit bleek dat nader onder zoek naar de bodemgesteldheid nodig was. De kosten van het onderzoek en het bouwrijp ma ken komen voor rekening van de toekomstig gebruiker, dus het bestuur van het streekzieken huis. Hoewel het toch steeds niet 100% zeker is dat het zie kenhuis op deze locatie geves tigd kan worden, wil de gemeen te het onderzoek nu laten ver richten. De onderhandelingen tussen de gemeente en het zie kenhuisbestuur zijn nog niet af gerond, terwijl de vestiging ook pas zeker is wanneer het bestem mingsplan definitief is vastge steld. De kosten worden door de ge meente voorgeschoten en indien de grond later aan het bestuur van het ziekenhuis wordt overge dragen, doorberekend in de grondexploitatie. Een dergelijke constructie zal ook worden ge volgd voor het bouwrijp maken zelf, waarover de Schiedamse gemeenteraad dan dus weer een besluit zal moeten nemen. Een 39-jarige Schiedammer moest zondag even na midder nacht door de politie met harde hand het Schielandziekenhuis uitgezet worden. De man was ter plaatse onder zocht, maar was het niet eens met de uitkomst van het onder zoek en weigerde om te vers trekken. Nadat personeel van het zieken huis de man had bevolen het ge bouw te verlaten en hij bleef weigeren, werd hij door de poli tie meegenomen. WOENSDAG 6 DECEMBER 2000, 52e JAARGANG, Nr 49 VERSCHIJNT IN DE gImÉENTE SCHIEDAM Schieveste krijgt gestalte Achterstand bij overstap naar euro De Roos geniet het vertrouwen Excelsior De goedheiligman pre senteerde de omwo nenden van het Fabri- plein maandag een staaltje 'Pietenkunst' maar ook schitterende gevelkunst werken, gemaakt door leerlingen van de A.M.G. Schmidtschool, Een groep kinderen maakte maar liefst 18 kleurrijke schilderijen van letterlijk en figuurlijk groot formaat. Die kunstwerken zijn, met medewerking van montage pieten, bevestigd op de gevels van Fabriplein/Mariastraat en omge ving. De buitenkunst is duurzaam ge maakt met vernis zodat de bewo ners er nog jarenlang naar kunnen kijken. het maandag onthulde staaltje 'buitenkunst' is een onderdeel van het project 'Kunstgreep' waarin De Erker en Bewonersvereniging Schiedam West samenwerken en waaraan het VSB fonds en wijk- beheeroverleg bijdragen leverden. Twee gewapende overvallers drongen vrijdagmiddag even na vijf uur binnen hij het postkan toor aan het Badhplein. Het ge maskerde tweetal bedreigde het personeel, drie vrüuwen en een man, met vuurwapens en slóten ze op in de kluisrujmte. De overvallers namen een geld- cassette mee en verlieten het postkantoor via dé'achterzijde. Ze reden weg in een'personen- auto. De vier personeelsleden werden wat later door de politie bevrijd. De recherche stelt een onder zoek in naar de daders. Bij een controle in de Jan Oude geeststraat stuitte de politie zon dagochtend op een brommer- dief. De bromfiets waarop de man reed bleek kort daarvoor gestolen te zijn vanaf de Singel. De man, een 34-jarige Schie dammer werd aangehouden en ging de cel in. Behalve voor het Land van Belofte, waarvoor de bouwvergunning ondanks verzet van bewoners al is verleend, maakt de gemeente binnenkort ook een begin met de voorbereidende werkzaamheden voor het bouwrijp maken van het braakliggend voormalig VROM- terrein aan de Buitenhavenweg. Al jarenlang is sprake van plannen om de vestiging van Bas van der Heiden uit Broersveld daarheen te verplaatsen als bijdrage aan het verminderen van de verkeers- en parkeerdruk in de binnenstad. Deze verhuizing zou al kort na de realisatie van winkelcentrum de Nieuwe Passage zijn beslag hebben moeten krijgen. Desondanks verkeren de plannen vier jaar later nog steeds in een 'voorbereidende, verkennende fase'. De ge meente zet nu een voorbereidingstraject in om opdrachten uit te zetten die moeten leiden tot aanbestedingsprocedures. Voor het Land van Belofte is daarmee een kwart miljoen gulden gemoeid, voor de Buitenhavenweg anderhalve ton. Dit betreft nadrukkelijk nog niet het bouwrijp maken zelf, de daarvoor benodigde werk zaamheden en de kosten daarvan moeten uit de te verrichten on derzoeken blijken. De kosten voor de onderzoeken maken deel uit van de grondexploitatie. Ze worden door de gemeente voorge schoten maar zullen worden doorbelast aan de uiteindelijke ge bruikers van de terreinen. Terwijl de bouwplannen op het Land van Belofte op korte termijn zullen aanvangen, blijft onduidelijk op welke termijn de ontwikkeling van het terrein aan de Buiten havenweg ter hand zal worden genomen. De mobiliteit neemt toe, de vroeger vanzelfsprekend band tussen in woner en zijn stad vervaagt snel. Schiedam lijdt onder een groot aan bod voor winkelen binnen een kleine straal en de zuigkracht van de metropool Rotterdam. Maar de Schiedam Vlaardingen Promotie (SVP) is er op gericht om de toegenomen mobiliteit om te buigen tot een voordeel. Door het bieden van een goed product wil Schiedam niet alleen de eigen inwoners binden, maar ook bezoekers van buiten Schiedam en Vlaardingen aantrekken om het economisch draagvlak van de steden te verbeteren. Door een gezamenlijke stadsmarketing wil men de 'merken' Schiedam en Vlaardingen uitdragen en de beide steden promoten. Aan de andere kant wil men gemeentelijke instel lingen en marktpartijen voorzien van service, adviezen en informatie. Het VSB-fonds Schiedam/Vlaardingen betaalt over vijfjaar circa 2,5 miljoen gulden aan dit project. Beide gemeenten betalen elk voor het eerste jaar 135.000 gulden, wat oploopt tot twee ton per jaar. Uit de markt (het bedrijfsleven) wordt in het tweede jaar een bijdra ge van een halve ton verwacht, die moet oplopen tot drie ton in het vijfde jaar. TOTALÉ (MLAtiE: Onder de ouders van kin deren bij kinderopvangcen trum Honki Ponk is grote onrust ontstaan. De door de directrice aangestelde organisatie-adviseur blijkt een berucht iatrosoof, een 'sekteleider', de 48-jarige Jan Pieter de Kok uit Den Haag, die verschillende ma len met justitie in aanra king is geweest, onder an dere wegens het opzetten van een illegale school in Rotterdam en de dood van een tweejarig meisje in Til burg. Zijn advocaat, Pieter de Bruin, maakte deel uit van het vijf leden tellende bestuur van Honki Ponk. De andere vier bestuursle den traden eind november af, zodat alleen De Bruin nog het bestuur uitmaakte. Ouders eisen het vertrek van Honki Ponk-directrice Marja van Wolferen, die De Kok aanstelde en die naar hun overtuiging in de ban is van de 'charismatische' sekteleider De Kok. Zowel Van Wolferen als De Bruin zijn inmiddels geschorst. De door Honki-Ponk directrice aangetrokken Jan Pieter de Kok geldt als leider van de iatrosofi- sche beweging in Nederland. In 1993 kwam de beweging in het nieuws door schokkkende over- lijdensgevallen onder de patiën ten van De Kok, die kankerpa tiënten het eten van een bepaal de grassoort en pianospelen voorschreef. In 1995 werd hij veroordeeld tot twee jaar celstraf voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en het onthou den van medische zorg. Begin februari sprak de rechtbank in Breda hem vrij van schuld aan de dood van een tweejarig meis je uit Tilburg, dat bij reguliere medische behandeling 95% le venskans zou hebben gehad, doch stierf onder de behandeling van De Kok. De officier van jus titie had drie jaar tegen De Kok geëist. In 1997 bleek hij in Rot terdam een illegale school te runnen voor een vijftiental kin deren, waaronder die van Pieter de Bruin. In een artikel in De Te legraaf van 7 september 1997 noemt huisarts Hugo Verburgh uit Rotterdam De Kok 'een cha rismatische gek die een hypno- seachtige invloed op zijn volge lingen uitoefent'. Marja van Wolferen behoort vol gens de ouders die hun kinderen onderbrachten bij Honki Ponk, met vier vestigingen veruit de grootste organisatie voor kinder opvang in Schiedam, intussen tot de volgelingen van De Kok en is volledig in zijn ban. Zij ei sen haar aftreden, dat van enig overgebleven bestuurslid De Bruin en het onmiddellijke ont slag van adviseur De Kok. Mor genavond is er een vergadering van alle ouders belegd waarbij dokter Verburgh uitleg komt ge ven en waarop naar verwachting definitief het vertrouwen in di rectie en het overgebleven be stuurslid wordt opgezegd. Een van de ouders stelde begin deze week onomwonden dat, nu de vier langstdienende bestuursle den zich tot aftreden zagen ge dwongen, Honki Ponk effectief 'in handen is van sekteleider De Kok en zijn volgelingen De Bruin en Van Wolferen'. Diverse medewerksters van Honki Ponk verklaren telefonisch dat Marja van Wolferen niet bereikbaar is voor commentaar en dat dit ook door anderen namens de stich ting niet wordt verstrekt. Wet houder Peter Groeneweg laat verwijzen naar een van de afge treden bestuursleden, die echter een op het antwoordapparaat in gesproken bericht niet beant woordt. De telefoon van het ad vocatenkantoor van Mr. P.J. de Bruin aan de Mauritsweg te Rot terdam werd maandag niet be antwoord. Waarschuwing Op 29 november kregen alle kin deren een brief van drie pagina's mee naar huis. De eerste twee pagina's gaan over het vertrek van een medewerker, perso- neelsomzettingen, verbouwin gen, en de kinderopvang van het Vlietlandenziekenhuis die door Honki Ponk verzorgd zal gaan worden. Pas daarna wordt, op het laatste blad, melding ge maakt van bestuursveranderin- gen: 'Wij willen u informeren over het feit dat vier van de vijf bestuursleden zich hebben te ruggetrokken.' Over het waarom geen woord. Dat het memo, af komstig van 'managamentteam en de oudercommissies' niet na mens de laatste is geschreven blijkt uit een brief die de ouder commissie een dag later aan alle ouders stuurt. Daarin wordt ge steld dat men die week achter de levensloop van De Kok is geko men en zich ernstig zorgen maakt over diens betrokkenheid bij Honki Ponk, waarover de ou ders niet bleken te zijn geïnfor meerd. Ouders menen dat de zorg voor hun kinderen niet mag worden toevertrouwd aan een veroor deeld 'sekteleider'. Zij snappen niet dat deze door een volgelin ge 'stiekem' een functie in de kinderopvang kan worden gege ven en dat de vier bestuursleden die wel hun vertrouwen genie ten, als gevolg van deze ontwik kelingen tot aftreden worden ge dwongen. Ook spreken zij hun diepe verontwaardiging erover uit, dat de gemeente Schiedam, als subsidieverstrekker en toe zichthouder, de achtergrond van de adviseur en het nieuwe be stuurslid niet heeft nagetrokken. Ouders wijzen erop, dat er veel te weinig kinderopvangplaatsen zijn en dat er dus geen alterna tief voor hun kinderen aanwezig is. Zij eisen na het vertrek van Van Wolferen, De Kok en De Bruin de terugkeer van de vier andere bestuursleden. Ai) O Koopavond op elke woensdag, donderdag en vrijdag in de gehele maand december De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 DAT IS DUIDELIJK. "Onze collectie kinderbrillen is de grootste van Schiedam. Vele merken in alle prijsklassen." ^Stadsblad Nieuwe Adviseur kinderopvang blijkt veroordeelde alternatief genezer Morgen vergaderen de ouders over de alarmerende silualie binnen Honki Ponk SCHIEDAM - 's-Gravelandsewetji^^jf Tel. 010 -462 r I j J -> j i —j j -j —j _j4 j* —4' -n het GRotiw warenhuis j PIJNACKER - Rijskade la

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1