Bibliotheektheater presenteert finalisten Camerettenfestival 2000 'Generatiekloof Nooit van gehoord! Hoofdrol voor Oude Westen Dinosaur, dé kersttip in Het Kruispunt Muziektheatrale bewerking van Psycho Geiten in Theater Zuidplein UIT m Ellen Vogel en Roos Ouwehand samen te zien in 'Verzameld werk J f I 49 - 1002 Vrijdag 8 december DANS 19.00: De Notenkraker, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. MUZIEK 20.15: Flamencomuziek en - dans, de Doelen, Jurriaanse Zaal, Rotterdam. 20.15: Bram Vermeulen, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. 20.30: Carols aan de Maas, Grote- of St. Laurenskerk, Rotterdam. 22.00: Hallo Venray Hugo Remmelt Thijs Muus, Waterfront, Rotterdam. THEATER 20.15: Neverland, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15: Verzameld Werk, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.00: Lenette van Dongen, Luxor Theater, Rotterdam. 20.00: Tim van der Sluijs, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15: Psycho, SCC De Goote, Brielle. 20.30: Ernesto Marcellino, Theater de Schuurkerk, Maassluis. VARIA 19.00-21.00: Lichtjestour, ver trek ANWB/VVV, Coolsingel, Rotterdam, 15 min. vantevoren melden. Zaterdag 9 december MUZIEK 22.30: Argentijnse Tango Zap the World, de Doelen, Expo Hal, Rotterdam. 20.15: Benny Neyman, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15: Stef Bos, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.00: Boyband, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.00: Boyband, Theater de Schuurkerk, Maassluis. THEATER 20.15: Op bezoek bij Meneer Green. Met: John Kraaijkamp, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. 20.15: Tim van der Sluijs, SCC De Goote, Brielle. 20.30: Open Huwelijk, Theater de Schuurkerk, Maassluis. 20.15: Howard Komproe, Theater de Teerstoof, Schiedam. 20.15: Arie Silvester, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Zondag 10 december MUZIEK 20.15: The Young Christmas, de Doelen, grote zaal, Rotterdam. 20.00: Jeans 10, Luxor Theater, Rotterdam. 12.00: Meesterlijke Melodieën, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. THEATER 20.15: Fred Florusse Pieter van Empelen, Kasteel van Rhoon, Rhoon. VARIA 14.00: Schrijvers op bezoek, Bibliotheektheater, Rotterdam. Dinsdag 12 december MUZIEK 22.00: Lucky Strike Comedy Night, Rotown, Rotterdam. 20.15: Maarten van Roozendaal Egon Kracht, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.00: Acda de Munnik, Luxor Theater, Rotterdam. 20.15: Schrijversavond, Cultureel Centrum De Stoep, L Spijkenisse. Cameretten is het Rotterdams cabaretfestival waar elk jaar nieuwe grote namen worden ontdekt. Op 8 en 9 december zijn in het Bibliotheektheater de finalisten van de editie 2000 te gast. Zij laten zien waarom zij de finale heb ben gehaald. Drie verschil lende optredens van talent dat een prijs in de wacht wist te slepen. Cameretten stimuleert al ruim 20 jaar nieuw talent en is voor velen een opmaat tot het leren van het vak. Paul de Leeuw, Kommil Foo en Hans Teeuwen zijn hier slechts drie lichtende voor beelden van. Aan het eind van de finale avond op 26 november werden in het Luxor Theater in Rotterdam de winnaars van het meest recente festival bekend gemaakt door jury voorzitster Jenny Mijnhijmer. De spanning was tot op het laatste moment groot, aangezien de deelnemers zeer aan elkaar gewaagd waren. Ze gingen dan ook alledrie met een prijs naar huis. Winnaar van de KPN-juryprijs werd het duo Alex Klaasen en Martine Sandifort uit Amsterdam, win naar van de publieksprijs werd Guido Weijers en de persoon lijkheidsprijs ging naar Filip Haeyaer uit het Belgische Poperingen. De jury waardeerde in de win naars van de KPN-juryprijs, Alex Klaasen en Martine Sandifort, met name hun diversi teit aan talenten zoals zang, dans en mimiek. Het al zeer profes sionele duo werd een glorieuze toekomst in het theater voor speld. De meeste stemmen van het publiek gingen naar Guido Weijers. Met zijn opeenstapeling van leuke, spitsvondige woord grappen, hersenspinsels en zijn spontane interactie met het publiek, wist hij zowel de jury als publiek vanaf het eerste moment te boeien. De uit België afkomstige Filip Haeyaert werd uitgeroepen tot winnaar van de persoonlijkheidsprijs vanwege zijn verassend eigenzinnige humor. 'Hij verstaat de kunst van het trage brengen en weet met een minimum aan middelen en in een zeer kalm tempo met prachtige woordspelingen het publiek voor zich te winnen.' Camerettenfinalisten 2000, Bibliotheektheater Rotterdam, aanvang: 20.30 uur, toegang: fl. 17,50 of CJP/65+/R'dam Pas fl. 15,-, reserveren: 010- 2816262. Fred Tonnen Mansa Garau De grand dame van het Nederlandse toneel, Ellen Vogel, is sinds twee maan den voor het eerst in lange tijd weer op de planken te zien in het pakkende stuk Verzameld Werk. In het stuk vertelt Ellen, in de rol van schrijfster Margot Jacobsen, aan haar pupil, gespeeld door Roos Ouwehand, over haar werk, inspiratiebronnen en haar leven. De vitaliteit waarmee beide actrices zich op dit project hebben gestort ver raad de passie die zij voor dit stuk voelen. Ellen: 'Toneel is de rode draad in mijn leven. Alles wat ik doe draaide jarenlang om het toneel. Het is moeilijk daar afstand van te nemen, zeker als je de kans krijgt om in een stuk als 'Verzameld Werk' te spelen. Toch komt het afscheid steeds dichterbij.' Roos Ouwehand en Ellen Vogel zijn in 'Verzameld Werk' voor het eerst samen te zien. Daarmee gaat een wens van beide actrices in vervulling. Ellen geniet van het spelen met jong talent. Ellen: "Het is een geweldig gevoel om in de zaal te zitten en te zien dat er een nieuw talent is opgestaan. Dan gaat er een soort blijdschap door me heen. 'Dat is er één', denk ik dan, 'dat wordt een grote'. Dat had ik ook toen ik Roos voor het eerst zag. Haar manier van spelen sprak me enorm aan. Toen ik gevraagd werd om in dit stuk te spelen en daarbij zelf mocht kiezen met wie ik wilde werken, was de keuze snel gemaakt. Roos stond bovenaan mijn lijstje. Gelukkig stemde ze in." Roos: "Het is natuurlijk geweldig om samen met Ellen te kunnen spelen. Het is een kans die ik natuurlijk niet kon laten lopen. Vooral omdat het ook een heel goed stuk is. Niet voor niets heeft het al ver schillende prijzen gewonnen in Amerika en Engeland. Coot van Doesburgh heeft het stuk fantas tisch vertaald. Dat is heel belangrijk. De vertaling maakt of breekt een goede productie." 'Een goed toneelstuk is net muziek' Het is duidelijk. Ellen en Roos zijn kritisch waar het om de keuze van een toneelstuk gaat. Ellen: "Ik moet mijn teksten echt uit mijn hoofd leren. Als je wat ouder wordt, gaat dat niet meer zo makkelijk. De kans bestaat dat alle acteurs hun tekst al ken nen, en ik nog niet tekstvast ben. Om dat te voorkomen bereid ik me meestal voor in de tuin van mijn huis op Mallorca. Ik lees dan de teksten hardop, en pro beer al pratende een karakter te ontwikkelen. De mensen die toevallig langslo pen, zullen me wel voor gek ver klaren. Het is ook geen gehoor. Maar voor mij de enige manier om mijn rol te leren." Roos: "Ook de regisseur is heel belangrijk. Ik heb voor dit stuk gekozen omdat ik Peter Oosthoek al kende." Ellen: "De regisseur is er voor de vorm. Er zijn zoveel dingen in een stuk belangrijk waar je zo weinig over hoort. Zoals ritme, en melo die. Een goed toneelstuk is bijna muziek: langzaam, dan weer snel, zacht of hard. Het is de taak van de regisseur om het geheel te bewaken." Roos: "Een goede regisseur zoals Peter sti muleert je en haalt het beste in je naar boven. Hij houdt ook in de gaten datje je rol niet gaat over drijven, dat het karakter dat je speelt geen karikatuur wordt. Mijn rol vind ik heel leuk, omdat er een enorme ontwikkeling inzit. Iris van der Meulen, mijn karakter, komt binnen als een echt schaap, en zes jaar later is zij een zelfverzekerde vrouw." Ellen: "Ik speel een emotioneel harde en dichtgetimmerd per soon, die zich gedurende het stuk ontwikkelt tot een onzekere vrouw. Die ontwikkelingen zijn W&:,. heel interessant. Met name omdat ze niet hand in hand gaan. Beide vrouwen veranderen, maar in een totaal andere rich ting. Het zijn botsende karak ters, maar toch ook vriendin nen." Een andere tijd Ellen en Roos zijn totaal ver schillende actrices, opgegroeid in een andere tijd. De lange car rière van Ellen heeft een aantal ingrijpende veranderingen door gemaakt. Zo schitterde ze in klassieke producties van Tsjechov en Shakespeare, maar ook speelde ze in de tv-comedy 'Zonder Ernst'. Roos is 1993 afgestudeerd aan de toneel school, en heeft daarna in enke le succesvolle producties gestaan. Ook in de bioscoop was zij te bewonderen. Toch ervaren beide dames in de samenwer king geen generatiekloof Ellen: "Al wil je nog zo modern doen, we komen uit een andere genera tie. Ik heb me er altijd van gevrijwaard om modern te doen, want dat vind ik echt vreselijk, mensen die modern doen. Ik heb natuurlijk een andere manier van spreken. Er zitten twee genera ties tussen Roos en mij. Maar in het stuk word ik ook ouder. Dat mens is ouderwets, en oude mensen praten anders dan jonge mensen. Dus is het totaal niet raar in dit stuk. Mensen hebben het altijd over een generatiek loof, maar daar heb ik persoon lijk nog nooit wat van gemerkt. Er zijn wel generatieverschil- len." Roos: "Maar dat komt omdat je ook zo geïnteresseerd bent in alles. Je bent ontzettend op de hoogte van alles wat er gebeurt, en dat is lang niet ieder een." Ellen: "Ik blijf nieuwsgie rig, dat is waar." Een groot misverstand Als actrice staat Ellen in Nederland op eenzame hoogte. Een positie die in Amerika te vergelijken is met die van Meryl Streep, die ooit in een interview verzuchtte dat veel tegenspelers hevig onder de indruk zijn als zij op de set verschijnt. Zij heeft het gevoel dat er al vijf Meryl Streeps zijn binnengekomen voordat zij zelf de studio betreedt. Haar imago is sterker dan de werkelijkheid. Ellen: "Ik vind mezelf niet te vergelijken met Meryl Streep. Die is toch wel wat groter dan ik. Maar ik begrijp wel wat zij bedoelt. Ik heb altijd het imago gehad van de afstandelijke, bekakte vrouw. Als je rechtop loopt en voor in de mond spreekt, krijgt je meteen het etiquette arrogant opgeplakt." Roos: 'We werken fijn samen, maar ik heb natuur lijk wel ontzag voor Ellen. Maar ik probeer te doen alsof dat niet zo is, want dat kan heel erg blokkeren. Dat zijn dingen... daar moetje zo snel mogelijk van af." Ellen: "Het komt voor namelijk omdat ik duizend jaar ouder ben dan jij! Ik ben natuur lijk bijna tachtig, dus speelt mijn leeftijd ook een rol. Het afscheid komt steeds dichterbij. Dat realiseer ik me heel goed. Mensen zeggen altijd: 'U heeft zoveel ervaring.' Maar wat is nou ervaring als je zo oud bent als ik? Bij elk nieuw stuk begint alles weer opnieuw. Onzekerheid blijft me parten spelen. Ik ben net verlost van de gedachte: 'Dit berust allemaal op een misverstand. Ik behoor geen actrice te zijn, nu wordt het tijd dat ik een echt vak ga leren.' Bij de NPS zal vanaf 10 december - steeds om 19.00 uur - op Nederland 3 de 11- delige documentaireserie Het Oude Westen te zien zijn. De serie speelt zich af in de gelijknamige wijk gelegen pal naast het moderne centrum van Rotterdam. Het is een kleur- en kinderrijke omge ving, waar 68 nationalitei ten samenleven. De hoofd rolspelers zijn volledig van vlees en bloed. Ze bestaan, wonen en leven echt in de wijk. De documentaireserie Het Oude Westen speelt zich af in de gelijknamige wijk gelegen pal naast het moderne centrum van Rotterdam. Het is een kleur- en kinderrijke omgeving, waar 68 nationaliteiten samenleven. De verscheidenheid van culturen uit zich in de talloze exotische winkels, restaurants, cafés en uitgaansgelegenheden. De ver slavingsproblematiek en crimi naliteit die hierdoor worden aan getrokken leiden tot veel over last in de wijk. De bewoners van Het Oude Westen onderling hebben weinig last van elkaar en leven in hun eigen wereld. In iedere afleve ring wordt een beeld geschetst van zo'n wereld door het volgen van de mensen die daarin leven. De makers willen een realistisch beeld geven van een bijzondere wijk, waar bewoners uit uiteen lopende culturen naast elkaar leven zonder veel met elkaar van doen te hebben. Het Oude Westen - NPS - Nederland 3 - 19.00 uur Portretten van inwoners van Het Oude Westen, een wijk in het centrum van Rotterdam, waar 68 nationaliteiten wonen. 10 december: aflevering 1: To die 4, een liefdesverhaal El Hadi (19) is opgepakt wegens inbraak. Hij zit langer vast dan verwacht. Zijn vriendin Natasja, hoogzwanger van hun tweede kind, wacht op hem samen met haar moeder. Het wel en wee van El Hadi, zijn vriendin, kind en schoonmoeder wordt uiterst naturel in beeld gebracht. Nergens doet iets of iemand kunstmatig aan. Het echte leven blijkt weer eens heel goed voor zichzelf te kunnen spreken. - 17 december: aflevering 2 Moeder van de West-Kruiskade Mevrouw Mangal wordt vaak 'moeder van de Kruiskade' genoemd. Iedereen kent haar. Op haar 69e verjaardag deelt ze gebakjes uit op straat. - 24 december: aflevering 3 Ik hou van het leven Bij een bezoek aan de tandarts is bij de 58-jarige Theo een tumor geconstateerd. Hij weigert zich neer te leggen bij zijn ziekte en geeft zijn dagelijkse bezoek aan 55+ soos 't Kruispunt niet op. Naar aanleiding van de serie TGVS, NPS-Internet, Kuub 3 en Clubhuis De Gaffel een project gestart waarbij 10 jongeren uit de wijk een website leren bouwen en onderhouden. Eigen website Op de website www.nps.nl/how geven de jongeren hun visie op het leven in Het Oude Westen. De kijker kan er terecht voor tips, nieuws, muziek en commentaar door de jongeren. Ook zal er gechat kunnen worden over de thema's die zij aan de orde stellen. De website zal worden gepresen teerd op donderdag 7 december om 20.00 uur in Popular (Nighttown café), West-kruiskade 28 door Julian en Spencer van de groep Romeo, die in aflevering 4 van de serie Het Oude Westen vertellen over hun leven in Het Oude Westen. Aansluitend zullen 2 afleveringen van de serie Het Oude Westen worden getoond. Dag Sinterklaasje, dag, dag Zwarte Piet (tekening Jet Violier) Op vrijdag 8 december rijdt Sinterklaas te paard naar de Berghaven in Hoek van Holland. Daar ligt zijn stoomboot klaar om te vertrekken naar Spanje. Voor de uitzwaaiers is er snoep goed, chocolademelk en zijn er vele activiteiten zoals bijvoorbeeld een tekeningen- en ballonnen wedstrijd. Voor meer informatie kun je bellen met Promotie Hoek van Holland, telefoon: 0174-310080. De 350 pagina dikke Kidsgids Rotterdam 2001, nu te koop in de boekhandel staat vol met tips! Voor meer informatie hierover kun je bellen met de Kidsgid 020-6723538 Dé kersttip van Filmtheater Het Kruispunt voor dit jaar is - hoe kan het ook bijna anders - Walt Disney's Dinosaur. In de kerstvakantie draait de film bijna dagelijks in het theater te Barendrecht. Dinosaur heeft een 'alle leeftijden (ouderlijke begeleiding gewenst)' keuring gekregen en dus kan iedereen genieten van deze absolute aanrader. Centrale figuur in de rolprent is de dinosaurus Aladar. Hij is een Iguanodon en groeit als enige in zijn soort op bij een apenstam op een afgelegen eiland. Als op het eiland meteoren inslaan, vlucht hij samen met zijn apenfamilie naar het vasteland en ontdekt dat er nog andere dinosauriërs zijn. De data van de filmvertoningen zijn: zon dag 10/12 (13.30 uur), woensdag 13/12 (13.30 en 16.00 uur), zondag 24/12 tot en met zaterdag 30/12 (13.30 en 16.00 uur, m.u.v. 1^ Kerstdag), dinsdag 2/1 tot en met zondag 7/1 (13.30 uur, m.u.v. 4/1). Kaarten kosten f 12,50, kinderen t/m 12 jaar betalen f 10,-. Voor meer informatie bellen met 0180 - 615 958. Teo Jol - Caroline grkole»8 - Frans 'Psycho' is een muziektheatrale bewerking van het gelijknamige boek van Robert Bloc en de film van Hitchcock. In deze bewerking van Teo Joling worden aria's van Giacomo Puccini gezongen door de sopraan Caroline Erkelens. Zij speelt de verdwaalde Mary Crane die haar toevlucht heeft gezocht in het slechtlopende motel van Norman Bates. De beminnelijke Norman Bates doet zijn uiterste best om het zijn enige gast naar de zin te maken, maar hij kan niet voorkomen dat zijn jaloerse moeder het heft in handen neemt en hem vanuit haar graf dwingt de beeldschone zangeres te vermoorden. De thriller krijgt een humoristisch accent als de objectenbespeler Frans Hakkemars de overleden moeder tot leven wekt en Teo Joling haar duivelse zoon in een onbezorgd optreden gestalte geeft. De wis selende stemmingen in het lugubere motel worden weergegeven in een selectie van Puccini's mooiste aria's. Psycho is te zien in S.C.C. De Goote (Brielle, 8/12), Isala Theater (Capelle a/d IJssel, 12/12), Theater De Willem (Papendrecht, 19/01) en Stadsgehoorzaal (Vlaardingen, 26/01). Erik Koller wil alles eruit halen wat er in zit. In zijn vorige voor stellingen werd een object op al zijn mogelijkheden onderzocht, zo werd een badkamerrekje bijvoorbeeld een looprek voor bejaarden. In zijn nieuwste voorstelling - vrijdag 8 december in Theater Zuidplein - haalt Koller dit keer alles uit zichzelf. Zijn ergernissen en frustra ties worden omgezet in hilarische en absurde scènes; Geiten dus. Geiten is Koller's vierde programma. In oktober '95 won hij met Lullig het Groninger Studenten Cabaretfestival. Na het winnen van de Wim Sonneveld prijs en de publieksprijs stond hij in 1997 met zijn eerste avondvullende voorstelling Juichen op de planken, waarna 3 voor half 9 volgde. Erik Koller met 'Geiten', aanvang 20.30 uur, Kleine zaal Theater Zuidplein, entree bedraagt f 23,- en f 18,75 met CJP/R'dam Pas/ Pas65). Reserveringen: 010 - 481 65 00 MP" 1 f" V floods KiPS Foto: Fotostudio Kroon Van links naar rechts: Publieksprijswinnaar Guido Weijers, Juryprijs: Alex Klaaasen en Persoonlijkheidsprijs: Filip Haeyaert. Foto's: Joost Maaskant Foto: Camilla van Zuylen f#* 5»"%,. 1 1 p f j f j; FjjPk jf p 1 m m Foto: Gijs Haak

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13