Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Mercedes Maybach krijgt vorm Aluminium Award voor Opel Compressor voor LexusIS200 Peugeot 206 coupé cabriolet heeft de toekomst mm WOENSDAG 13 DECEMBER 2000 50-NS1-21 - Drie jaar na de presentatie van het studiemodel op de beurs van To kyo worden vanaf december 2000 de eerste 20 prototypes van de Mercedes-Benz Maybach uitgebreid getest. Eind 2002 zijn de eerste modellen leverbaar. In een nieuw gebouw op het fabrieksterrein in Sindelfingen (D) biedt Mercedes-Benz de klanten de mogelijkheid om samen met ontwerpers en ingenieurs hun Mercedes-Benz May bach individueel samen te stellen met betrekking tot materialen, kleu ren, uitrusting en techniek. Op deze manier wordt elke Maybach een uniek exemplaar. De Mercedes-Benz Maybach heeft een lengte van ongeveer zes meter en heeft alle denkbare comfort en uitrustingsde tails. Op verzoek is hij ook leverbaar met een kortere wielbasis. Bei de varianten krijgen een unieke standaard op het gebied van luxe en ruimte, tijdloze styling, exclusieve materialen en ambachtelijke per fectie. Tot de technische innovaties behoren een krachtige 12-cilinder motor met biturbotechniek en een speciaal voor de Maybach ontwik keld luchtveringsysteem voor maximaal comfort. Wat betreft geluid en klimaatcomfort zet de Maybach een nieuwe norm. Het nieuwe topmodel is vernoemd naar Wilhelm Maybach (1846-1929), vriend en zakenpartner van Gottlieb Daimler. Wilhelm Maybach heeft met meerdere technische uitvindingen bijgedragen aan de ontwikkeling van de auto. De eerste Mercedes wordt gezien als zijn geesteskind. Opel heeft voor de tweede keer in zijn geschiedenis de Alumini um Award gewonnen. Vier jaar geleden ging de hoofdprijs in de European Aluminium Award Automotive Competition naar de Op el Maxx, dit jaar wist de Opel G90 de hoofdprijs in de klasse voor concept cars voor zich op te eisen. Eenvoudig heeft de jury het niet gehad om winnaars te kiezen uit de 16 nominaties in drie catego rieën, alle automobielbranche gerelateerd. Opel was vertegen woordigd in de klasse van de concept cars met de G90, een comp acte MPV die voor een belangrijk deel is opgebouwd uit alumini um. Onder de lichtmetalen motorkap huist bovendien Opel's be kende aluminium Ecotec motor. De inzendingen zijn beoordeeld op de originele en functionele manier waarop het metaal alumini um is gebruikt, functionaliteit van het product en vormgeving. Maar ook de duurzaamheid gerelateerd aan de levensduurkosten, de mogelijkheid tot hergebruik van de toegepaste materialen en tot slot representativiteit en promotiewaarde voor aluminium speelden een belangrijke rol. De internationale jury, met onder meer de Ne derlandse journalist en correspondent Wim Oude Weernink, was unaniem over welke inzending de Award in de concept car klasse het meest verdiende: de G90 van Opel. Enkele opmerkingen uit het juryrapport luidden: 'Juist door toepassing van aluminium heeft men een zeer laag brandstofverbruik van 3,88 liter per 100 kilo meter, een zeer lage Cd-waarde van 0,22 en uitstoot (90 gram C02 per kilometer) weten te verwezenlijken. De toekenning van de Award is dan ook een aanmoediging om op de ingeslagen weg door te gaan, waarbij dient te worden opge merkt dat de materialen moeten worden toegepast waar zijn hun specifieke eigenschappen maximaal kunnen etaleren. Precies zo als Opel heeft gedaan.' Met de IS200 heeft Lexus een echte rijdersauto in haar pakket; een sportieve, compacte sedan die veelal aangeschaft wordt door liefheb bers van luxe, comfort en vooral dynamische rijeigenschappen. Van uit de markt ontstond zeker de vraag naar nog meer vermogen dan standaard 114 kW/155 pk die de 2,0 liter zescilinder lijnmotor biedt. Als antwoord daarop introduceert importeur Louwman Parqui on der andere een compressor-kit voor de auto. Lexus heeft de laatste ja ren qua verkopen een grote vlucht genomen, niet in de laatste plaats sinds de sportieve IS200 de gelederen is komen versterken. Om de belangstelling voor het model vanuit de markt verder te vergroten en beslist ook als antwoord op een vraag vanuit diezelfde markt, komt er nu een compressor-kit beschikbaar die het vermogen met ongeveer 32 procent doet toenemen tot zo'n 150 kW/204 pk. De kit bestaat uit een compressor die door TTE - de officiële tuner voor Lexus - is ont wikkeld. Deze compressor heeft niet alleen een positieve invloed op het vermogen, maar leidt ook tot een koppel dat zo'n 27 procent ho ger ligt dan bij de standaarduitvoering. Dat bedraagt bij de IS200 met compressor 247 Nm bij 5000 min., waardoor bijvoorbeeld de accele ratie van 0 tot 100 km/uur met 2,2 seconden verkort wordt. De com pressor-kit wordt geleverd met een vol jaar garantie bij montage op een al geregistreerde IS200 en driejaar garantie op een nieuwe. Anjès Verhey Peugeot. Merk van bruikba re, solide en vooral prakti sche automobielen. Peugeot, merk met een groot auto- sportief hart. Peugeot. Merk dat nog durft te dromen. Over mooie auto's en die auto's dan ook bouwt. Zoals de 306 cabriolet en de 406 coupé. Met de nieuwe 206 CC zet Peugeot die verheu gende koers voort. De cabrio van je hart die je met een knopdruk in een beeldscho ne coupé verandert. Het principe is al oud en Peugeot lanceerde een dergelijke auto lang voor de oorlog. Later probeerde Ford USA het met de Fairlane Retrac table opnieuw maar pas in onze dagen wist Mercedes-Benz het systeem in de SLK te perfectio neren. Je kunt stellen dat de nieuwe 206 CC de cirkel dus weer sluit. En hoe! Zowel open als gesloten is het een volkomen geslaagd ontwerp. De auto heeft, om het zover te brengen, wel het een en ander over zich heen moeten laten gaan. Aan het be gin stond de 206. Geen mis uit gangspunt en in zijn klasse echt een "hebbertje". Modern ge lijnd, voldoende ruim en hij rijdt ook nog bijzonder fijn. Om van zo'n gesloten auto een cabriolet te maken is heel wat denkwerk en gereken noodzakelijk. Je kunt er immers niet zo maar even het dak afsnijbranderen. In uitgebreide computersessies werden bij Peugeot dus alle be nodigde veranderingen en ver stevigingen berekend. Want open auto's hebben de tendens om op oneffen wegdek te gaan wringen. Torderen wordt dat professioneel genoemd. Hoe stijver je een constructie maakt, des te minder zal die torderen. Alle verstevigingen echter ver gen meer materiaal en dat ver oorzaakt weer een toename aan gewicht. Meer gewicht zal een ongunstige invloed hebben op de prestaties en het verbruik van een auto. Het is dus de kunst om met zo min mogelijk extra mate riaal een zo groot mogelijke stijfheid te realiseren. Daar is Peugeot bij de 206 CC meester lijk in geslaagd. Ten opzichte van de vergelijkbare 1.6 liter 206 met gesloten carrosserie weegt de gelijk gemotoriseerde 206 CC slechts 115 kilo meer. Om de prestaties op gelijk niveau te houden heeft men de 1.6 liter naar 110 pk in plaats van de oor spronkelijke 90 gebracht. De topsnelheid ligt daardoor precies één kilometer boven die van de gesloten 206! 'Twee plus tweetje' De voorwiel aangedreven 206 CC heeft een overzichtelijk pro gramma. Behalve de handge- schakelde 1.6 liter is er een 1.6 liter met een viertraps automaat. Topmodel is de 2.0 liter met 138 pk die de tweehonderd kilometer per uur grens met vier kilometer doorbreekt. Het gemiddelde brandstofverbruik ligt met 7 a 8 liter op redelijk niveau. De baga geruimte zal in gesloten toestand 320 dm3 belading aan kunnen. Indien het stalen vouwdak geo pend is blijft slechts 150 dm3 over! Tegenover de SLK biedt de CC echter het "enorme" voor deel van twee extra zitplaatsen. Van echte zitplaatsen kun je niet spreken, maar niet al te grote kinderen en zelfs wat minder forse volwassenen zullen achter in voor niet al te lange duur best hun draai vinden. Een twee plus tweetje dus. Afgezien van de breed uitge trokken spatschermen van de GTi is er aan de neus van de 206 CC weinig tot niets gewijzigd. De voorruit is een tikje vlakker gelegd maar spoorbreedte en wielbasis, subframe vóór en de len van de bodemplaat werden ongewijzigd van de overgeno men. De verstevigingen zie je niet, maar zijn te vinden in de A- zuilen, langs de dorpels, onder de bodem en in de vier dwarspa- nelen die beide zijkanten verbin den. Tijdens een rit blijkt de wa gen redelijk torsievrij maar de solide stevigheid van bijvoor beeld (de veel duurdefe) Saab Cabrio wordt niet bereikt. In ver gelijking blijkt de wat mindere snelle 1.6 liter de plezierigst rij dende wagen. De 2.0 liter kan al les natuurlijk beter, vlugger, maar je "voelt" de motor meer en ook de invloed van diens meer-gewicht op carrosserie en besturing. De uitrusting van alle modellen is compleet en de wit te wijzerplaten, de uitstekende sportstoelen en het gave 206-in- terieur sluiten prima aan op de buiten opgeroepen "sportieve" verwachtingen. De auto rijdt aangenaam soepel, is niet te sportief hard geveerd en blijft tot op redelijk hoge snelheid stabiel in bochten. Het is echter geen echte sportwagen. Ideale stalen wegklapdak Waar het bij de Peugeot 206 CC allemaal om gaat is natuurlijk het ideale stalen wegklapdak. Net als bij de Mercedes SLK is het openen of sluiten steeds weer goed voor een kleine volksop loop. Je maakt twee clips aan de voorruitstijl los en dan begint de show. De ruiten zakken in de portieren en de flanken, de kofferruimte gaat vanzelf open en het intussen samenvouwend dak verdwijnt erin. Dan sluit de deksel en na precies 28 secon den zit je vrij en blij en zonder gedoe in de vrije natuur (of de drukke stad, zo je wilt). Het sys teem functioneert schokvrij en steeds perfect. Omgekeerd duurt even lang. Over lang ge sproken. Met de "kap" erop zul len meer dan gemiddeld lange mensen weinig hoofdruimte overhouden. Dat ondanks het feit dat de stoelen een stukje la ger staan dan in de normale ge sloten versie het geval is. Je hoeft geen helderziende te zijn om deze bijzonder aantrek kelijke Peugeot een grote toe komst te voorspellen. Niet alleen door het (bijna) unieke dak of de geslaagde vorm maar ook van wege de bijna ongelooflijk vriendelijke prijsstelling zal er al snel een lange wachtlijst worden gevormd. Want zo'n Cabriolet Coeur staat in 1.6 liter uitvoe ring al vanaf 39.900,-- voor de deur! Met automatische trans missie maar zonder de fraaie lichtmetalen velgen komt er 2.850,-- bij. De tweeliter, alleen met 'handbak' te koop kost zon der sniksnak 45.000,--. En da's heel mooi! Via een aantal inte ressante, mooie, praktische of luxe extra's kun je de 206 CC tot ongekende hoogten van nog meer plezier verheffen. Maar dat kost dan wel duiten. ABS, eigen lijk een vanzelfsprekendheid, moet op de 1.6 liter a 1.790,— worden bijbesteld. Airco kost voor alle uitvoeringen 2.490,— en metallic lak 700,—. De 206 CC zal in januari 2001 in Ne derland in de showrooms te ver krijgen zijn. Peugeot Nederland heeft op voorhand al duizend be stellingen voor de 206 CC. Bijna acht jaar is hij meegegaan, de Subaru Impreza AWD, zon der veel uiterlijke retouches. Desondanks wist hij tot de laat ste maanden van levering we reldwijd prima verkoopcijfers te realiseren. In zo'n geval is het voor een autofabrikant verleide lijk om nog even te wachten met de lancering van een opvolger. Subaru echter, gaf zijn ontwerp- staf de opdracht om een opval lend en herkpnbaar ontwerp te vervaardigen, met als resultaat nu de nieuwe Impreza Sedan AWD en Plus AWD. Om maar met de deur in huis te vallen: het nieuwe model heeft impact. Hij imponeert met zijn opvallende koplampen en zijn krachtige vormen, bij sommige uitvoeringen nog versterkt met zijn fraai uitgebouwde spatbor den. Al met al een indrukwek kend design, met niet alleen in novatieve vondsten, maar ook een design waarin het talent van een Wereldkampioen Rally dui delijk zichtbaar is. Een dyna misch model dus, ook de vier- deurs Sedan, die met behoud van alle opgebouwde kennis een kersvers maatpak kreeg aange meten, waardoor de auto in breedte en hoogte groeide met respectievelijk 40 en 25 mm. En de vijfdeurs Plus-uitvoering? Zijn naam zegt het eigenlijk al. Hij vormt als het ware een fusie van veelzijdigheid en sportivi teit. Door zijn fraaie en prakti sche combi-hatchbackvorm biedt hij bovendien een hoge mate van exclusiviteit, ondanks het feit dat de hoogte van dit mo del met liefst 65 mm toenam. En, om het verhaal compleet te maken: de Subaru Impreza Plus AWD is er, net als de Sedan AWD, ook als ronduit adembe nemende WRX. Met de komst van de nieuwe Subaru Impreza AWD-serie worden er ook andere typena- - men geïntroduceerd. Zowel de vierdeurs Sedan als de vijfdeurs Plus zijn nu leverbaar als 1.6 TS, als 2.0 GX en als WRX. De WRX heeft overigens alles in zich om in de rallysporen van zijn illustere voorvader te tre den. Bovendien effent de WRX het pad voor mogelijk toekom stige rallybolides. Deze auto laat zien waartoe de Subaru-ontwer- pers in staat zijn als ze zich vol ledig op sportiviteit concentre ren. Naast de markante koplam pen en de uitgebouwde wielkas ten, kenmerkt de WRX zich door een ver doorgetrokken voorbumper met grote, ronde mistlampen, een luchtinlaat in de motorkap voor extra koeling van de aanzuiglucht, 17 inch lichtmetalen velgen met 'low section' banden en geventileerde schijfremmen rondom. Tot de technische vernieuwingen van de WRX-versie behoren onder meer een nieuwe turbocompres sor en een 11 procent grotere in- tercooler voor een betere 'adem haling', terwijl een nieuw kata lysatorsysteem ervoor zorgt dat de emissie van schadelijke uit laatgassen tot een minimum wordt beperkt. Mobiliteit is één van onze eerste levensbehoeften. Zelf kiezen op welke manier we reizen en ver voeren hoort bij deze tijd. Door de groeiende economische acti viteiten en het al even snel uit dijende wagenpark dreigt onze mobiliteit evenwel onbeheers baar te worden. Met het Natio naal Verkeers- en Vervoersplan (NVVP) wil de overheid deze problematiek zo veel mogelijk in goede banen leiden. Dit 'Be reikbaarheidsoffensief begint in de Randstad. Overigens is het Nationaal Verkeers- en Ver voersplan verre van definitief. Bevolking en parlement moeten zich hierover nog uitspreken. Tot 15 januari 2001 kan ieder een die dat wenst inspraakreac ties zenden aan het Inspraak- punt Verkeer en Waterstaat, Kneuterdijk 6, 2514 EN Den Haag. "Mensen willen meer, sneller en verder reizen" zegt minister Ne telenbos, "Dat is de aard van de mens. Bovendien gaat elke pro cent economische groei gepaard met anderhalf procent groei in mobiliteit". Om te voorkomen dat de Randstad de komende ja ren dichtslibt, komt het kabinet daarom met een samenhangend pakket aan maatregelen. Daarbij kiest minister Netelenbos er voor om onze mobiliteit gecon troleerd te laten groeien. Toe komstverwachtingen geven aan dat we in 2020 zo'n 30 procent meer reizen dan nu en twee keer zoveel goederen vervoeren. De ze groei opvangen, het verkeer vlotter en veiliger laten door stromen en de leefbaarheid ver beteren zijn de doelstellingen van het Nationaal Verkeers- en Vervoersplan. Zowel wegenpro jecten als openbaar vervoerpro- jecten maken deel uit van het NVVR Globaal kent het NVVP drie hoofdthema's: benutten, bouwen en beprijzen. Zo kan de mobiliteit toenemen door het beter benutten van de bestaande infrastructuur, bouwen waar dat nodig is, het doorberekenen van de prijs van verkeer en vervoer aan de gebruiker en de inzet van technologie. Een juiste combi natie van diverse oplossingen verbetert de bereikbaarheid, vei ligheid en leefbaarheid in ons land. Alle oplossingen worden ge toetst op effectiviteit. "Zo gaan we van A naar Beter", zegt de minister. Daarbij bepaalt de overheid niet of mensen reizen en met welk vervoermiddel. Wel zorgt de overheid voor goede voorzieningen. En zonodig wor den de maatschappelijke effec ten van mobiliteit bij de gebrui kers in rekening gebracht. Zo krijgen veel voorzieningen een prijskaartje dat samenhangt met de kwaliteit, beschikbaarheid en de maatschappelijke kosten van de betreffende voorziening. Ba sisprincipe van het beleid is dat wie mèèr rijdt, mèèr betaalt. Wie minder rijdt, betaalt min der. Hiervoor komt er een varia bel kilometertarief. Aspecten als de milieubelasting van het voer- tuig of het tijdstip waarop men len bedrag. Als het kilometerta- belastingen. Wellicht verdwijnt rijdt, bepalen mede het te beta- rief er is, verminderen de vaste de motorrijtuigenbelasting. Stadsblad") j' Nieuwe Subaru Impreza AWD imponeert Nationaal Verkeers- en Vervoersplan

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 21