Stalen kunst in Gorzen Menno Siljée: 'Breur is malafide bouwbaas' Uitvaartbegeleiding is voor mensen met gevoel en lef 'We voelden ons alsof we in de foute film zaten' Pop-Kerst bij OpMaat De toppertjes dag PARIJS, MILAAN, LONDEN, GROENEVELD. SCHIEDAM WOENSDAG 13 DECEMBER 2000 50-1442 Burgerlijke stand 9.90 10.00 29.99 Multi-media in Pand Paulus KUNSTGEBITTEN Mooie dromen dragen elementen van nachtmerrie in zich Helen Tennissen: Je neemt afscheid van een uniek persoon no 1.99 ZJ&T 11.90 CU Proefde dag. U wilt zicht op een forse aftrekpost Wij bieden prima perspectieven Groeneveld Opticiens 2 3 4 5 6 8 9 10 HET NIEUWE STADSBLAD van 26 oktober t/m 24 november Geboren: Julian z.v. Huis in 't Veld en van Ooijen, Merel d.v. Vuijk en Bloem, Roos d.v. Kooijman en Hosman, Nabil z.v. Ajaray en El Margai, Lenny d.v. Vermeer en Leichsenring, Kevin z.v. Volle- bregt en Wigman, Niels z.v. Et- man en Kruijs, Jan z.v. Buurman en Weijnen, Eray z.v. Töremis en Maras, Ashwarya d.v. Nagesar en Setoe, Mees z.v. Fermin en Dirkzwager, Tessa d.v. Tigges en Groenewegen, Zain Nairan z.v. Chaudhry en Nargis Yasmeen, Bryce z.v. Smit en Horton, Wa- hib z.v. Waes en Yousef, Zino z.v. Verberk en Kerkhof, Jax z.v. Stolk en Vermaas, Swarinda d.v. Roijers en van de Grijp, Brain z.v. Honcoop en van Beers, Ro salie d.v. van de Biezen en Har- temink, Demi d.v. van Dipten en Verwiel, Rachel d.v. Egberts en Snoek, Merve d.v. Demir en De- mir, Alana d.v. Boer en Rabbe- lier, Kayleigh d.v. Rigters en de Bruin. Aangetekend: A. Fortes 24 jr. en D.H.G. Sousa 22 jr., W.A. Plakmeijer 32 jr. en B..Wijsbroek 31 jr., J.H. Brox 44 jr. en M.C. Kemna 34 jr., A.J. Brökling 25 jr. en J.J. van der Holst 27 jr., E. Roijers 25 jr. en S. van der Grijp 19 jr., G.J. Wiegman 36 jr. en N. Koppe- schaar 31 jr., G.P. McRae 35 jr. en B.S.J.A.E. Kleinekoort 26 jr., D. Angenendt 43 jr. en J.L. Su- santo 39 jr., S. Qorraj 32 jr. en L. Berisha 25 jr., R.A. Pool 25 jr. en S. Broeren 27 jr., M. Schopen- houer 34 jr. en M.C. Abegon 31 jr., D.W. Poot 27 jr. en C.C. de Bloeme 24 jr., E. van der Burg 31 jr. en J.P. van Rijs 22 jr., A. Beijer 44 jr. en G.H.F. Eller- kamp 51 jr., D. Kazbogan 21 jr. en N. Ulker 18 jr., S. Koca 21 jr. en D.H. Ozel 31 jr., B.F. Lissen- burg 39 jr. en C.E. Lijzenga 40 jr., R. van Bennekom 35 jr. en L. Schippers 30 jr. Gehuwd: S. Qorraj 32 jr. en L. Berisha 25 jr., A.J. Klaassen 28 jr. en W.J. Versteeg 23 jr., R.R. Serrij 34 jr. en J. Seelbach 33 jr., A. Poura- miri 37 jr. en N. Nabavian Mash- hadi 35 jr., W. Mangroe 22 jr. en S.A. Changalal 21 jr. Overleden: B.A. Jansen, man, 77 jr., Y. de Vos, vrouw, 46 jr., M.E. Bruijn- se, vrouw, 88 jr., g.g.m. van Cra- nenburgh, P. Versluis, vrouw, 95 jr., g.g.m. D. van Kralingen, L.L. Schepen, man, 72 jr., J. Meer kerk, man, 74 jr., M.J. van der Draaij, vrouw, 89 jr., echtgen. v. M. Hoogenboom, F. Omer Ateeyeh, man, 25 jr., L. de Vo gel, man, 64 jr., L. Immerzeel, man, 80 jr., J. Aleman, vrouw, 87 jr., g.g.m. J. de Regt, H. Boelen, man, 84 jr., T.P.C. Gall, vrouw, 66 jr., g.g.m. M. van Erkel, K.G. Frijdal, vrouw, 95 jr., Djuminah, vrouw, 71 jr., g.g.m. H.W. Beu kelaar, A.A. Schotman, vrouw, 58 jr., echtgen. v. J. Tol, J.J. de Regt, vrouw, 73 jr., g.g.m. H-. Hagens, W. Meijs, vrouw, 93 jr., g.g.m. E. Vollekoop, N. van der Graaff, vrouw, 87 jr., D.W. van Camp, vrouw, 63 jr., echtgen. v. A. Reinders, D.G. Hermans, man, 86 jr. In Pand Paulus vindt vrijdag 15 december een muzikaal en visu eel spektakel plaats onder de ti tel 'Deformer'. Het Schiedams talent Mike Redman presenteert zijn nieuwste cd en het Rotter damse collectief Barkode zorgt voor visuele impulsen met hun video-installaties. Deformer is opgezet door rapper, producer en special-effectman Mike Red man in samenwerking met het Rotterdams collectief van jonge kunstenaars. Het programma in het pand aan de Korte Haven 125 duurt van 19 tot 23 uur.In de artoteek van Schiedam wordt van 15 decem ber tot 6 januari een tentoonstel ling gehouden van bijzondere platenhoezen waarbij zowel de collectie van Redman als die van de Rotterdamse kunstenaar Henk Tas te zien zijn. Tandprothetische Praktijk Veringmeier Samen met zes jonge bewoners van de Gorzen onthulde wethouder Hafkamp vorige week een stalen kunstobject van Paul Beekman. Het is het eerste kunstwerk van Beekman in Schiedam en meteen ook het laatste. De kunstenaar overleed 25 september op 54-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Beekman zag zichzelf eerder als ambachtsman dan als kun stenaar. Hij ontwierp en maakte voornamelijk meubels. Voor Schie dam had hij nog nooit een monumentaal werk gemaakt vandaar dat de gemeente hem die opdracht gaf. Als onderdeel van de herinrichting van het Rozenburgerplein ont wierp Beekman een acht meter lange stalen wand waarin een kant patroon is uitgesneden. Het robuuste materiaal van het kunstwerk verwijst naar het scheepsbouwverleden van de wijk terwijl het kant patroon juist de huiselijkheid achter de vensters van de Gorzen sym boliseert. In het Stedelijk Museum is een kleine tentoonstelling ingericht van enkele werken van de overleden kunstenaar en van de documentatie die rond de opdracht voor het Rozenburgerplein bewaard is gebleven. De miserabele situatie rond het bouwproject Branders poort aan de Parkweg is ve len een doorn in het oog. Niet alleen de aanstaande bewoners die een huis heb ben gekocht maar dat nog maar steeds niet kunnen betrekken, maar ook veel omwonenden en de Schie- damse politiek beklagen zich over de abominabele wijze waarop het werk door projectontwikkelaar Breur wordt verricht. De bouw werd zo slecht uitge voerd, dat de gemeente het project eerder stillegde en Breur dwong tot herstel van de vele tekortkomin gen. In Voorwoorts, de inleidende co lumn tot het PvdA-afdelingsblad Voorwaarts, mengt PvdA-frac- tievoorzitter Menno Siljee zich in de discussie. Hoewel de ge meente Schiedam geen directe verantwoordelijkheid heeft voor 4fc ■- het voltooien van het bouwpro ject oordeelt Siljée dat een actie ve rol de gemeente niet zou mis staan. Hij bepleit dat de stad 'druk uitoefent op de malafide bouwbaas Breur'. Bovendien verlangt Siljée dat de gemeente dit soort bedrijven in de toe komst weert, en dus niet meer in aanmerking laat komen voor het uitvoeren van projecten binnen de gemeente. De ontwikkeling langs de Parkweg vormt onder deel van het ontwikkelen van de route tussen metrostation Park weg en de Schiedamse binnen stad. Omdat dit een flinke loop afstand betreft, werd al jaren ge leden onderkend dat een forse impuls noodzakelijk was. De beroemde Schotse, in Zweden woonachtige, architect Ralph Erskine, die ook op de ontwik keling van Sveaparken een be langrijk stempel drukt, maakte een ontwerp voor Branderspoort voor de lege plekken aan het Spinhuispad tussen Noordmolen en Ooievaarsbrug.Siljée; 'Maar dat de mooie dromen van onze stad ook elementen van een nachtmerrie in zich dragen, had niemand verwacht. De binnen stad zou een bouwproject met allure rijker worden, het stadse wonen zou een extra dimensie krijgen en de stad zou verlost worden van een lege plek in een markant deel van de stad. Toen er gebouwd ging worden door de firma Breur kwamen letter lijk en figuurlijk de eerste bar Door Hetteke Videier SCHIEDAM - "Nabestaanden de ruimte geven om hun verdriet te verwerken, dat geeft ongelofelijk veel voldoe ning", zegt Helen Teunissen, directeur van het Schiedamse bedrijf Matrice Uitvaartbegeleiding. Helen is een vrolijke, enthousiaste en goed verzorgde vrouw, kortom in vele op zichten het tegengestelde van een 'doodgraver' zoals je die in boeken en stripverhalen tegenkomt. Haar benadering van uitvaarten is dan ook anders dan die van veel andere uitvaartverzorgers. De keuze voor de uitvaartwereld kwam bij Helen voort uit onvre de over de manier waarop begra fenissen en crematies worden geregeld. "Als verpleegkundige bij het Sophia Kinderziekenhuis viel me op dat een klein kind of zelfs een baby precies dezelfde uitvaart krijgt als een volwasse ne. Alleen de maat van de kist verschilt." Helen huivert nog steeds bij die gedachte. "Voor mij is ieder mens uniek, jong of oud, arm of rijk, religieus of atheïst. Iedereen heeft recht op een op maat gesneden begrafe nis of crematie. Het is juist zo'n belangrijke gebeurtenis: je neemt afscheid van een uniek persoon, iemand van wie je heel veel houdt!" Helen bleef niet langs de zijlijn staan met haar kritiek. Ze waag de een sprong in het diepe en startte Matrice Uitvaartbegelei ding. De basisgedachte van Ma trice is dat ieder mens uniek is en het bedrijfscredo luidt dan ook 'een uitvaart als de spiegel van het leven'. Wanneer Helen benaderd wordt om een uitvaart te verzorgen, voert ze eerst een uitgebreide voorbespreking. "We luisteren naar de herinne ringen van de nabestaanden aan de overledene. Daardoor ont staat bij ons een goed beeld en kunnen we samen de uitvaart specifiek op de persoon en de si tuatie afstemmen. In feite maken familie en vrienden zélf het sce nario van de uitvaart. In die moeilijke periode geven wij een aanzet. Wij denken mee en wij stimuleren de nabestaanden bij het in kaart brengen van de wen sen. Daardoor groei je samen toe naar een mooie en gedenkwaar dige uitvaart. Dat geeft boven dien een positieve impuls aan het verwerkingsproces." Een uit vaart wordt door deze aanpak een unieke gebeurtenis. "Hoe raar het ook klinkt, veel mensen kijken er met een goed gevoel op terug. De uitvaart gaat niet in een roes aan hen voorbij. Het is een zorgvuldig doordacht, per soonlijk afscheid." Kinderuitvaarten Speciaal voor uitvaarten voor de allerkleinsten liet Matrice een biezen mandje maken, met daar in een fluwelen kussen in de vorm van een ster waarop het kindje kan worden opgebaard. "De emotie rondom het overlij den van een kind is groot, het gevoel van onrechtvaardigheid overheerst", zegt Helen zacht. Helen en haar medewerksters waren nauw betrokken bij de be grafenis van de tienjarige Nien- ke, die deze zomer op gruwelij ke wijze werd vermoord. "Ik merkte aan mijzelf en mijn drie kinderen hoeveel indruk de moord op haar heeft gemaakt op iedereen in Schiedam. De politie belde me met het verzoek te ko men helpen, terwijl ik op dat moment mijn jongste dochter voorlas. Als je zelf kinderen hebt, kun je je nog beter voor stellen hoe het is om je kind op zo'n afschuwelijke manier te verliezen." In nauw overleg met de ouders van Nienke werden haar klas- en schoolgenootjes betrokken bij de uitvaart. Met hulp van Matrice besprak de leerkracht van Nienke's klas in een kringgesprek alles rond de begrafenis. De kinderen konden daarbij zelf aangeven wat zij voor Nienke wilden doen. "Uit eindelijk had ieder kind een bloem meegenomen en aan het eind van de uitvaart zijn licht blauwe ballonnen losgelaten. Een enorm emotioneel moment, dat alle aanwezigen een gevoel van saamhorigheid gaf en een hart onder de riem heeft gesto ken." Helen vindt de inbreng van nabestaanden bij een uit vaart bijzonder belangrijk. "Vooral bij sterfgevallen onder kinderen is het heel goed dat ou ders, familie, maar ook vriendjes en vriendinnetjes op hun eigen manier en volgens een zelf be dacht scenario afscheid nemen. Als ze een lied willen zingen kan dat en met name voor kinde ren is het maken van tekeningen voor de overledene vaak een pri ma manier om uiting te geven aan hun emoties." De moeder van Nienke over de uitvaartbegeleidster van Matri ce: "Ze had een half woord no dig en wist dan precies wat we wilden. Dat vond ik de kracht van Matrice. Je kunt een uitvaart immers nooit meer overdoen." Als een kameleon Niet alleen elke uitvaart ver schilt, ook het contact met fami lies is telkens anders: "Iedereen reageert anders op de schok van de dood. Daarom zie ik ons vaak als kameleons, je moet je voort durend aan de situatie aanpas sen. Bovendien vindt er in de loop van de dagen naar de begrafenis of crematie ook een proces plaats in de emoties van de fami lies. Wanneer je daarop met warmte, aandacht, integriteit en begrip kunt reageren, ontstaat er een goed en gezamenlijk gevoel. Of het nu een extreme begrafe nis wordt met veel symboliek, of een plechtige en traditionele dienst in de Sint Liduina Basi liek. Waar liefde is, kan Matrice werken aan een waardevol af scheid." In Schiedam en wijde omgeving heeft Helen met haar bedrijf Ma trice een uitstekende naam opge bouwd. Ze krijgt veel positieve reacties van de nabestaanden. "Contact na de uitvaart vind ik heel belangrijk en daarom spre ken wij ook altijd een nabezoek af. Er wordt dan besproken hoe de familie de periode rond de uitvaart heeft ervaren. Daarbij nodig ik ook vaak mensen uit om een lezing bij te wonen die ik regelmatig organiseer waar een rouw- en verliestherapeut over rouwverwerking spreekt." Maria (43 jaar) verloor half juni haar zwager die na een kortdu rende en heftige ziekte onverwacht overleed. Hij was begin veer tig, liet een even jonge vrouw en drie kinderen achter. Maria: 'De overspannenheid van mijn zwager bleek een dodelijke ziekte te zijn. Zijn dood was zo 'n schok voor mijn zusje dat zij aangaf het gevoel te hebben 'in de verkeerde film terecht te zijn gekomen In de schokgolf die zijn dood in de familie veroorzaakte, stonden Helen Teunissen en haar mensen als rotsvast baken. "Ik heb me later verwonderd afgevraagd hoe Helen ons die paar luttele dagen het gevoel heeft kunnen geven dat er genoeg tijd was om overal goed over na te denken. Mijn zusjes grote angst en vraag was 'wanneer houdt dit op, wanneer krijg ik weer zelfde regie over mijn leven en hoe krijg ik de regie over het afscheid van mijn man'. Nu kijkt ze er met een goed gevoel op terug. Helen moedigde haar constant aan om zelf het scenario te bedenken voor zijn uitvaart. En alles kan gewoon en voor alle wensen komt een oplossing. 'Mijn zwager was civiel ingenieur en afgestudeerd op het gedrag van zand onder invloed van water. Zand stond centraal in zijn leven. Hij maakte met zijn gezin vaak strandwandelingen en stee vast kochten ze na afloop een ijsje bij het hen bekende ijscokar retje. In overleg met Helen zijn we - het was een snikhete dag - vele emmers zand gaan halen en schelpen gaan zoeken. In de aula hebben we bergen zand gestort, zijn kist er middenin gezet, zijn kinderen hebben met hun vingers berichten voor hun vader in het zand geschreven en hun namen met schelpjes gelegd. Ze hebben waxinelichtjes aangestoken en we hebben met alle genodigden - 500 mensen - in een kring rondom zijn kist gezeten. Na afloop stond het ijscokarretje klaar en was er voor iedereen een ijsje. Daarna zijn we met de naaste familie een lange strand wandeling gaan maken. Zo'n uitvaart had ik nog nooit meege maakt. Ik heb gezien dat er in vernietiging nieuwe dingen kunnen ontstaan. Ook al kan ik niet aan hem denken zonder te huilen, met dat afscheid zijn we allemaal, en vooral mijn zusje, nog steeds heel blij.' sten in de voorgespiegelde lucht kastelen. De fundamenten waar op het geheel gebouwd zou wor den deugden niet. De bouw werd stopgezet. Murphy's Law (alles wat fout kan gaan, gaat ook fout) trad in werking. Het kaartenhuis van Breur stortte stukje bij beet je in elkaar. De bewoners zitten nu met de gebakken peren.' Constructiefouten In het al gebouwde gedeelte zijn grove constructiefouten ontdekt, de overige huizen zijn nog steeds niet afgebouwd terwijl de bewo ners al ruim een jaar wachten. Volgens Siljée zijn de bewoners bang dat de daken van de par keergarages in elkaar storten. Hij bepleit dat de gemeente een actieve rol op zich neemt om Breur te dwingen aan de perike len op korte termijn een einde te maken en de mensen die een huis hebben gekocht zo snel mo gelijk in staat te stellen dit te be trekken. In het beste geval wor den deze geconfronteerd met twee hypotheken (voor hun oude en nieuwe huis), in het slechtste hebben zij hun vorige huis al moeten leveren aan degene aan wie ze het hebben verkocht en 'kamperen' ze in tijdelijke huis vesting. Pop-Kerst is een begrip geworden bij muziekcentrum OpMaat. Ieder jaar ontmoeten leerlingen van Popschool Schiedam elkaar daar in de infor mele sfeer die het kerstdecor schept. Dit jaar wordt Pop-Kerst op don derdag 21 december vanaf 19.30 uur gehouden aan de Lange Nieuw- straat 183. Dit jaar brengen zeven popbands een programma ten gehore. Drie bands bestaan uit leerlingen die pas eind september met de eerste lessen zijn begonnen. Popschool Schiedam trekt leerlingen uit de hele regio, zowel beginnende als gevorderde muzikanten die zich willen ont wikkelen in het spelen van popmuziek in verschillende stijlen. Pop-Kerst biedt iedereen de mogelijkheid om kennis te maken met de popschool. Wie er meer van wil weten kan bellen naar muziekcentrum OpMaat, tel. 4709940. Ctl Ragout (-«iq 2 blikken naar keuze, 400 gram J-ZT O. JLO Bij aankoop van 2 blikken nü gratis Jos Poell pasteibakjes tw.v. 1.99 Chiquita bananen kilo Ch Hamburgers kilo C(1 Goudse kaas licht belegen 48+ kilo JA5Ü~ CflCoburger rauwe ham 0 QQ OhAllinson volkoren of grof volkoren zonnepit o on heel. ^99rZ.Zy 2e halve prijs: Appelsientje met vruchtvlees q co 2 pakken 1 liter JCfO.JO 4 halen, 3 betalen: Coca-Cola 4 flessen 1.5 liter naar keuze TL96" 7.47 ChPerla Mild snelfiltermaling 4 pakken 250 gram Pampers Baby Dry mini, midi, maxi, maxi+, junior of x-large, per pak .-i- «fV" V FORTIS BANK BOSS RENÉ LEZARD EoÊwÈü CERRUTI 1881 N#- fUt ketjt mur nnrUaeht. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 i4f<H V, W Het al bewoonde complex wordt nog steeds omringd door bouwhekken Bij aankoop van 500 gram gratis een doosje met 4 kaarsen. 100 gram 3=99F Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonus kaart t/m 17 december ai KOOPSOM U heeft nog maar een paar weken om fors fiscaal voordeel te regelen. Want op 1 januari worden de aftrekmogelijkheden flink beperkt. Bij Fortis Bank sluit u eenvoudig een koopsom af met prima perspectieven - waarbij u zelf de rendement/risicoverhouding kunt bepalen. Meer weten over onze koopsom-met- perspectief? Bel ons of kijk op internet. De absolute sluitingsdatum is 31 december. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. IULLIEN Caunwi UmiW. Schiedam, Hoogstraat 17. Tel. (0I0) 426 76 65. HUGO BOSS GIORGIO ARMANI OCMAU FreshLook' Colors Freshlook kleurlenzen: 49,- excl. aanpaskosten Origineel t-shirt bij Giorgio Armani bril* Uniek brilpoets- complete bril

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9