fTÏT SCHIEDAM hui BRILMODE R#B BOON Huize Brabant in nieuw jasje! 1 G o u d e HET HUIS pumi AÖV tegen ontwikkelen ziekenhuislocatie Kerstballentocht in Heemtuin Kerstzang in DrieMaas Stede Weerman opent expo luchtfoto's Schietsportvereniging viert 40-jarig bestaan i 550. Wij bieden prima perspectieven Tandprothetische Praktijk Veringmeier S HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 20 DECEMBER 2000 51-1442 Alleen Catelijne Raaphorst-de Groot, de eenmansfractie van het Algemeen Ouderenverbond, stemde vorige week tijdens de gemeenteraadsvergadering te gen het beschikbaar stellen van een kwart miljoen gulden om te laten onderzoeken welke maat regelen nodig zijn om de locatie voor het streekziekenhuis Vliet- landen in Bijdorp bouwrijp te maken. Raaphorst meende dat er nog teveel verzet is tegen de plannen en wees erop dat ook de provincie nog niet heeft inge stemd. "Zolang het bestem mingsplan niet definitief is en komst van het ziekenhuis op die plek dus vaststaat, heb ik er prin cipieel bezwaar tegen dat er zo veel geld wordt geïnvesteerd." Om soortgelijke redenen stemde Raaphorst, wederom als enig raadslid, tegen het krediet om het bouwrijp maken van het Land van Belofte te onderzoe ken. Op tweede kerstdag houdt de af deling Natuurontwikkeling van de gemeente weer een leuke speurtocht voor het hele gezin. De kerstmanspeurtocht wordt om 13.30 uur bij kinderboerderij 't Hoefblad in het Prinses Beat- rixpark officieel geopend door de kerstman. Aan de hand van formulieren kunnen de deelnemers op zoek gaan naar grote kerstballen. Die speurtochtformulieren zijn tot 14.30 uur verkrijgbaar bij de kinderboerderij. De circa een uur durende zoek tocht begint en eindigt bij de kinderboerderij, maar ook in speeltuin Drakensteijn en heem- tuin 't Hoefblad zijn vermoede lijk kerstballen te vinden. Aan elke bal zit een natuurvraag vast. Om 15.30 uur wordt de dag ge zellig afgesloten met Glühwein en chocolademelk. Deelname is gratis. Voor info: tel. 4707844. De medewerkers van verpleeg huis DrieMaasStede organiseren donderdag een kerstzang voor de patiënten en hun familiele den. Dat gebeurt zowel om 15.30 als om 19.30 uur. De eigen mede werkers van DrieMaasStede gaan tweemaal 'de planken op' om voor patiënten en familiele den de kerstsfeer te bezingen en uit te beelden. Wij wensen u prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar Erwin Krol, de weersvoorspeller van het acht uur journaal en lief hebber van luchtfotografie, gaf vrijdag het startsein voor de ten toonstelling Unosono 10 van Gerco de Ruijter, die nu te zien is in het Stedelijk Museum. Met zijn geoefende oog voor fo- tografie-op-grote-hoogte ver luchtigde Erwin Krol de ope ningsceremonie in gepaste stijl. Gerco de Ruijter fotografeert het landschap op unieke wijze: zijn fotocamera hangt hij aan een vlieger van twee bij anderhalve meter die hij tot zestig meter laat opstijgen. Het instellen van de camera blijft daarbij een bewust geno men gok. Waarbij weersvoor spellingen als zoals die van Krol een belangrijke rol spelen. Maar toevalsfactoren als een plots klaps opstekende wind zijn ook voor weerdeskundigen moeilijk in kaart te brengen, weet de Ruijter uit eigen ervaring. Desalniettemin oogt het land schap via zijn foto's oogstrelend. in door Theo H.B. Schoenmakers Op 5 februari 1960 werd de Schietsportvereniging Schiedam opgericht. Met enige vertraging werd on langs het jubileumfeest ge vierd. Met een eestavond met koud buffet in het ei gen clubhuis tegenover de Havenkerk aan de Lange Haven. Met voorzitter Mar cel Driessen, lid sinds 1991, vice-voorzitter Wim Post (lid sinds diens zijn verhui zing naar Schiedam in 1995 'en voetballen ging niet meer'), secretaris Anton Toussaint, penningmeester Irene Visser en Jack Blom (sinds 1985) en mede-op- richter Piet Drenth kijkt het Nieuwe Stadsblad terug op veertig jaar verenigings geschiedenis. Om het hardst benadrukken de schutters dat het alles met con centratie en beheersing van de spieren, niets met geweld te doen heeft. Leden worden aan de hand van een formulier pre ventief gescreend. Aan pief-paf- poefers heeft men een broertje dood. De schietsportvereniging schiet alleen met lucht, nooit met vuur. Met geweer wordt staand, knielend en liggend ge schoten, met pistool alleen staand. De roos gaat elektrisch omlaag. Dat kan maar bij weinig van de 750 verenigingen met in totaal 35000 leden in Nederland. De vereniging kent drie oprich ters. Karei van Hartingsveld, werd onlangs door een beroerte getroffen en kan het jubilium- feest niet bijwonen omdat hij mm nog in het ziekenhuis verblijft. Gerrit Rosman, van drukkerij Rosman, nooit met zijn voor naam doch altijd als 'Ros' en door zichzelf als 'Rossie' aange duid, is inmiddels overleden. Zijn dochter, Elisabeth Mekers- Roskam, heeft toegezegd bij het jubileum aanwezig te zullen zijn. Dat maakt de derde, Piet Drenth, de voormalige kabinets chef van achtereenvolgende bur gemeesters van Schiedam tot hij in 1985 met pensioen ging, het middelpunt van de belangstel ling bij de festiviteiten. De schietsportvereniging vloeit voort uit schietwedstrijden die op Koninginnedag 1959 in de beurs werd gehouden. Die heet Een glasbril is vaak door zijn eenvoud een sieraad. Iedere vorm is mogelijk, zodat u altijd een uniek exemplaar heeft. Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 4701730 nu Korenbeurs en wordt het de signcentrum van Jan des Bou- vrie, maar bij de Schietsportver eniging zijn ze er heilig van overtuigd dat hij eigenlijk de Koopmansbeurs heet. 'Rossie' en zijn beste vriend Piet Drenth, weldra aangevuld met Karei van Hartingsveld, wilden daaraan in verenigingsverband voortzetting geven. Op 5 februari vond de of ficiële oprichting van die club plaats in De Amstelbron. 27 le den betaalden een kwartje con tributie per week. Vriendschap stond centraal, de training van li chaam en geest daar vlak achter. De vereniging was aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Schutters Academie (KNSA) en speelde uitwedstrijden bij ande re afdelingen in de omgeving. Naar een landelijke wedstrijd in Delden werd met een volle bus gereisd. Die kwam er daar niet door, omdat er ook een volks feest plaatsvond. Uiteindelijk werd de bus Schiedamse schut ters onder politiebegeleiding door de hossende menigte naar de sporthal geleid. Drenth was niet alleen in de afdeling actief maar bracht het ook tot penning meester van de KNSA. In 1977 legde toenmalig burgemeester Arie Lems echter zoveel beslag op hem dat hij de schietsport noodgedwongen vaarwel moest zeggen. In die tijd kon elke woensdag avond in de Koopmansbeurs ge schoten worden, die daarvoor door de gemeente ter beschik king werd gesteld. Helemaal in het begin ging dat met plaatjes board die op een stoel werden gezet. Vrijwilligers bouwden la ter de banen op om hem na het schieten weer af te breken. Want alle andere dagen moest er in de beurs getafeltennist worden. Kaarten werden verwisseld door dezelfde vrijwilligers. Ongeluk ken hebben zich al die veertig jaar nooit voorgedaan. Sport- schutters zijn voorzichtige men sen en alvorens men mag schie ten wordt de veiligheid er in ge hamerd. Wapens worden nooit gericht op een levend wezen en voor allen is het de eerste keer wanneer de fotograaf hen vraagt op de lens te mikken. Na vastge steld te hebben dat de wapens in de vrijstand staan, dat wel. Eerst schieten dan gieten De kwartjes contributie werden opgespaard tot zich de kans voordeed met gemeentegarantie de benedenverdieping aan de Lange Haven te kopen, die in mei 1982 werd geopend. Daar door werd het mogelijk de hele week door te schieten. De leden verbouwden het pand, en legden de schietbanen aan. Die werden later elektrisch gemaakt 'met tweedehands kabels'. Er kwam een prijzenkast dankzij Bart Wilton, die de vereniging een warm hart toedroeg en in 1964 beschermheer van de schiet sportvereniging werd. En er werd een bar gebouwd, maar uit het oogpunt van absolute veilig heid wordt er pas na het schieten gedronken. In de termen van de club heet het: 'Eerst schieten, dan gieten'. Later verrees een balie voor de computer. Met trots toont wedstrijdleider Nico Dingier de machine, die alle en- kelschotskaarten (kaarten waar op maar een keer geschoten wordt) kan lezen en aan de ge koppelde computer doorgeeft. In de zeventiger jaren telde de verenging zo'n 100 leden, nu krap de helft van dat aantal. De meeste aanwas komt van de open dagen, traditiegetrouw op Koninginnedag, wanneer wordt gestreden om de door de distilla teur ter beschikking gestelde Koninklijke De Kuyper Bokaal. Beginners die binnenkomen om hun geluk te proberen op de blinde kaart of mee te doen aan de wedstrijden, blijken vaak te rug te komen. Tussendoor stelt de vereniging belangstellenden twee keer in de gelegenheid te komen kijken en mee te doen voordat men besluit al of niet lid te worden. Wie belangstelling heeft eens te komen kijken kan op maandag- en woensdagavond naar de vereniging bellen: 4732303. Het is niet nodig een eigen wapen aan te schaffen. Een geweer kost zo'n 3000 gul den, een pistool minimaal de helft. De vereniging bezit een aantal wapens die door ieder ge bruikt kunnen worden. Het is, met een contributie van 18,50 per maand voor senioren en 12,50 voor junioren tot 18 jaar, dan ook geen dure sport. Som migen hebben een eigen wapen aangeschaft, omdat het geen vuurwapen is, is een wapenver gunning niet nodig. De vereniging heeft deelnemers aan de wereldspelen en aan de Olympische spelen voortge bracht. Vroeger kwam de ge meentepolitie eenmaal per jaar bij de vereniging met lucht schieten en maakten de sport- schutters eenmaal per jaar hun opwachting bij de politie om op hun banen met vuur te schieten. Prijzen werden en worden nog steeds door sponsors ter be schikking gesteld. Met smaak vertelt Piet Drenth het verhaal hoe hij met Arie Klein Hesselink van Scheepswerf de Hoop jaar lijks drie hazen ging schieten in de Noordoostpolder. Voor de an dere winnaars kocht de vereni ging een kip. Nog steeds ape trots toont Piet Drenth de door de gemeente beschikbaar gestel de medaille die hij in 1966 won met een score van 47 van de maximaal 50 haalbare punten. Drenth: 'Het was aan het einde van de dag, toen ze kwamen dat ik ook nog moest schieten. Ik had al een paar cognacjes ge dronken, en misschien dat het daardoor wel kwam dat ik zo goed schoot.' Volgens een medebestuurslid staat de medaille bij Drenth thuis in een kastje dat onder stroom staat, zoveel waarde hecht hij aan de trofee. Zakelijk bekeken Bij de opening van winkelcentrum Spaland was Fotoatelier 'Huize Brabant' één van de eerste ondernemers die zich hier vestigden. 'Hui ze Brabant had in het verleden reeds faam vergaard door de fotogra fische werkzaamheden in het alom bekende atelier aan de Tuinlaan. Een naam die je niet zomaar vergeet: 'Huize Brabant. Vijfenvijftig jaar geleden kwamen tientallen dames uit de omgeving van het reeds bevrijde Raamsdonkveer naar Schiedam om de moederloze gezinnen bijstand te verlenen. Het is in dit pand aan de Tuinlaan waar deze da mes ondergebracht werden. De heer de Krijger, oprichter van Foto atelier 'Huize Brabant', kwam regelmatig één dezer dames bezoeken, een huwelijk volgde en de oprichting van het fotoatelier op deze lo catie werd een feit. Toendertijd werd er door b&w slechts één voorwaarde gesteld, na melijk dat het pand de naam 'Huize Brabant' met zich mee zou dra gen. Een naam met historie, doch De Krijger jr. heeft de bakens voor uit gezet. Het atelier in Spaland heeft een open visie gekregen. Een overzichtelijke entree en indeling zorgen ervoor dat de klant een dui delijk beeld krijgt van hetgeen op het gebied van fotografie mogelijk én te combineren is. Met name de digitale fotografie zal een belangrijke rol hierin gaan spelen. Mocht het een en ander te ver boven de bekende pet gaan, 'Huize Brabant' staat klaar met een passend advies en zal de liefheb bers in de toekomst zelfs weer cursussen gaan geven. 'Treed op uw gemak binnen bij 'Huize Brabant' aan het Hof van Spa land 7', aldus De Krijger jr. uitnodigend. V- I I James Wattweg 18 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 Hoogstraat SO, 3111 HJ Schiedam Telefoon: OIO - 436 89 19 FORTIS BANK oods Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 foto: WESTLANDS FOTOBUREAU Aan pief-paf poefers hebben schutters een broertj e dood Te dicht bij elkaar, maar speciaal voor de foto: een deel van de schietsportvereniging Schiedam met in het midden mede-op- richter Piet Drenth. De geweren zijn ongeladen, fotograaf Hans Keizer bleef ongedeerd. Geraffi foto: RONALD STAM A BAKKER A Zn kunststofkozijnen Fabricage In eigen labrlefc Warmte-lsolerend en ondertioudsvrif Dubbele beglazing Snelle levering •10 laar garantie Concurrerend In prils s y Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen Gouden choker met diamant. RENÉ WOLS 249.58 KOOPSOM U heeft nog maar een paar weken om fors fiscaal voordeel te regelen. Want op 1 januari worden de aftrekmogelijkheden flink beperkt. Bij Fortis Bank sluit u eenvoudig een koopsom af met prima perspectieven - waarbij u zelf de rendement/risicoverhouding kunt bepalen. Meer weten over onze koopsom-met perspectief? Bel ons of kijk op internet. De absolute sluitingsdatum is 31 december. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. «.Ti»

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 17