i Werknemer staat sterker bij seksediscriminatie Uitkeringen aangepast Vitaminetekort door medicijngebruik Zorgportaal.nl BKR gaat abonnementen mobiele telefoon registreren vieeAR'Ei Aan de slag in de supermarkt Berekeningen automatiseerder CMG: Tentamenresultaten via SMS Meer glas hergebruikt Studiefinanciering gaat omhoog FietsRai samen met Huishoudbeurs HA PI 18 Alle relevante informatie over werken in de zorg komt sinds kort samen op een punt: www.zorgportaal.nl. De internetsite is bedoeld voor de 400 duizend mensen die in de zorgsector werken, de ruim een miljoen mantelzorgers, stude renden, werkzoekenden en alle instellingen, bedrijven, scholen en beroeps- en vakorganisaties die gericht zijn op de zorgsector. Het Nationale ZorgPortaal is een initiatief van de stichting Care Net Holland in samenwerking met vele prominente landelijke organisaties waaronder het Landelijk Centrum Verpleging Verzorging (LCVV) en de koepelorganisatie van 45 beroepsorganisaties. Ook de vakorganisaties, AbvaKabo FNY de CFO en de beroepsor ganisatie NU'91 doen mee. Het ZorgPortaal biedt allereerst plaats aan de websites van de deelnemende organisaties. Daarnaast verzorgt het Nationale ZorgPortaal een flink aantal activiteiten, zoals de nationale vacaturebank voor werkzoekenden en werkgevers (Zorgjob.nl), het biedt dé zoek machine voor de zorg (Zoekzorg.nl), chatrooms en dis cussieforums (Zorgforum.nl). f Bijzonder is ook de internet- 5 zorgkrant (Zorgkrant.nl) met de I unieke mogelijkheid een gratis emailabonnement te nemen op 8 de nieuwsbrief, waarbij elke l bezoeker zijn eigen interesse- profiel kan aangeven. Op 1 januari 2001 gaan de bedragen van de studiefinancie ring omhoog. Zo gaat de basis beurs voor een uitwonende stu dent in het hoger onderwijs naar 453,89 gulden per maand (was 444,25) en gaat de basisbeurs voor een uitwonende mbo'er naar 417,58 gulden per maand (was 408,71). Ook de basistoela- i ge voor leerlingen in het voort- t; gezet onderwijs van 18 jaar en ouder gaat omhoog. Alle bedra gen zijn te vinden op de website www.minocw.nl. Het Bureau Kredietregistratie (BKR) gaat vanaf 1 januari gegevens over abonnementen voor de mobiele telefoon regis treren. De telecombedrijven moeten de abonnementen en eventuele betaalproblemen dan wel aanmelden. Tot dusver regi streren en betrekken alleen kre dietverleners gegevens bij BKR. Met de centrale kredietregistra tie wil het BKR voorkomen dat consumenten meer verplichtin gen aangaan dan hun draag kracht toelaat. Uit onderzoek van het bureau samen met de mobiele operators blijkt dat de laagdrempeligheid van mobiel bellen makkelijk leidt tot teveel telefoontjes en hoge rekeningen. De verwach ting is dat mobiel telefoneren de komende jaren nog meer inge burgerd raakt. Daarnaast wordt het risico voor de aanbieders van mobiele telefonie beperkt. 'Mobiele wanbetalers' staan immers geregistreerd en kan een volgend abonnement worden geweigerd. De registratie geldt niet voor pre-paid bellen. In de centrale kredietregistratie van het BKR zijn de gegevens opgenomen van ruim 5,5 mil joen consumenten. Het bureau stelt dat die gegevens in goede handen zijn. 'Een speciale afde ling Kwaliteitssystemen ziet erop toe dat het stelsel van priva cybeschermende maatregelen strikt wordt nageleefd. Externe accountants controleren hierop en rapporteren jaarlijks over hun bevindingen in het BKR-jaar- verslag. Het stelsel van privacy-bescher- mende maatregelen geldt onver kort voor de mobiele operators. 51 - 1001 Zo zullen zij bijvoorbeeld hun klanten moeten infomeren dat het aangaan van een abonnement voor mobiele telefonie leidt tot registratie bij BKR. Overeenkomstig de regels voor kredietverleners moeten ook zij hun cliënten een schriftelijke Op de komende FietsRAI 2001, van vrijdag 30 maart tot en met dinsdag 3 april in de Amsterdam RAI, maken naast de bekende fietsmerken, accessoires en mode meerdere brommer- en scooterfabrikanten hun opwach ting. Net als vorig jaar wordt de beurs gecombineerd met Huishoudbeurs, Huis Interieur RAI. Op de beurs vindt de consument de allernieuwste modellen en snufjes op fietsge- bied. Ook wordt de Fiets van het Jaar bekend gemaakt. De FietsRAI is dagelijks geo pend van 11.00 uur tot 18.00 uur. Het kaartje kost 25 gulden en geeft ook toegang tot de Huishoudbeurs, Huis Interieur RAI. Er is de laatste tijd heel wat veranderd in het taxi vervoer. Dat valt nu ook op straat goed te zien, want inmiddels zijn al meer dan 25 duizend taxi's voorzien van speciale blauwe taxi kentekenplaten. Een hele operatie voor de branche. De nieuwe taxikenteken plaat is één van de maatre gelen om illegaal taxiver voer tegen te gaan. Dit laat ste was de branche zelf ook al geruime tijd een doorn in het oog. Vanaf 1 decem ber 2000 is een échte taxi in één oogopslag te herkennen aan de helderblauwe kente kenplaten met het zwarte kentekennummer. De helft van de Nederlanders heeft nog nooit in een taxi geze ten. En dat terwijl gebruikers het taxivervoer in Nederland over het algemeen van goede kwali teit vinden. Toch kan 'de taxi' volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat op een aantal punten verbeterd kan wor den. 'Het is immers van groot belang dat deze vorm van ver voer aansluit bij de wensen van de consument. Dat betekent dat er voldoende taxi's beschikbaar moeten zijn en ook dat het ver voer per taxi voor een grote groep mensen betaalbaar is. Daarom heeft de overheid het afgelopen jaar een aantal maat regelen genomen, waarmee con currentie in de branche wordt gestimuleerd.' De maatregelen komen voort uit de nieuwe taxi- wet, die op 1 januari 2000 is ingegaan. Door deze wet is het nu zo geregeld dat er in het hele land dezelfde eisen worden gesteld aan de taxi, de chauffeur en de taxiondernemer. Alle ver anderingen in de taxibranche worden stap voor stap doorge voerd. Toch is er al duidelijk het een en ander van te merken. Naast de blauwe kentekenplaten moet iedere taxionderneming duidelijk zichtbaar in de taxi een vergunningbewijs aanbrengen. Zo kan de klant altijd controle ren of hij in een erkende taxi is gestapt. De chauffeur moet dui delijk zichtbaar een persoonlijk kwaliteitsbewijs in de auto heb ben: de chauffeurspas. Dat kan handig zijn als iemand klachten heeft over een chauffeur. Iedere taxiondernemer is vanaf 1 janu ari 2001 verplicht een klachten regeling op te stellen, die in de taxi wordt aangegeven. Taxiondernemers mogen zelf hun tarief vaststellen. Maar dit moet onder het vastgestelde, lan delijke maximumtarief zijn. Ook 's nachts. De tariefstelling moe ten van buitenaf en binnenin de taxi goed zichtbaar zijn. Op basis hiervan kan de reiziger kiezen tussen verschillende aan bieders en weet hij, vóór het instappen, bij benadering wat het ritje gaat kosten. Er mag niet over de prijs worden onderhan deld. Hand opsteken Even de hand opsteken en de taxi stopt? Dat kan niet alleen in Londen of New York, maar ook in Nederland. Alleen weten veel mensen dit nog niet. Het is dus niet per se nodig om naar een standplaats te lopen of een taxi vooraf te bellen. Als het aanbod van taxi's in het straat beeld de komende jaren groter wordt, wordt het steeds eenvou diger om een taxi gewoon met het bekende armgebaar te laten stoppen, verwacht het ministe rie. Daarnaast is van belang dat op een taxistandplaats niet altijd meer de voorste taxi genomen hoeft te worden. De reiziger kan zelf bepalen welk type taxi het beste aansluit bij het gewenste comfort of budget. Het kan ove rigens nog wel enige tijd duren voordat in iedere gemeente de taxistandplaatsen zó zijn herin gericht dat iedere taxi direct uit de rij kan wegrijden. Momenteel bestaan er voor taxi's nog regionale vervoerge bieden. Dit blijft zo tot 2002. Daarna is het de bedoeling dat de vervoersgrenzen vervallen en iedere taxi in heel Nederland zijn klanten mag oppikken. In de supermarktbranche is er volop werk. Naast de 200 dui zend mensen die er al werkzaam zijn, wordt naarstig gezocht naar nog eens 30 duizend mensen, f Daarom heeft het CBL, de belangenbehartiger en spreek buis van de supermarkten, een landelijk dekkend netwerk van supermarktscholen geopend. In iedere provincie is er nu een Regionaal Opleidings Centrum (ROC) waarmee het CBL in een convenant heeft afgesproken dat er jongeren voor het supermarkt vak worden opgeleid. De personeelsbehoefte wordt niet alleen veroorzaakt door de huidige krapte op de arbeids markt, maar ook doordat super markten 's avonds langer open zijn. Eén leidinggevende is dan bijvoorbeeld niet meer voldoen de voor een supermarkt die gemiddeld 72 uur per week open is. Daarom voert het CBL een promotiecampagne om jongeren te interesseren voor het super marktvak. En om het beroepson derwijs aan zich te binden sluit het CBL convenanten met de ROC's af. Daarbij worden afspraken gemaakt omtrent aan tallen leerlingen die opgeleid worden voor het werken in de supermarktbranche. De leerlin gen doen naast het reguliere exa men ook een CBL-examen. Met het CBL-diploma zijn ze verze kerd van een baan in de super markt. Ook wordt gewerkt aan een HBO-opleiding met een CBL-erkenning. De netto inkomens zullen in het nieuwe belastingstelsel per 1 januari 2001, zoals verwacht, aanzienlijk stij gen. Met name de hogere inkomens zullen er flink op vooruitgaan. Dit blijkt uit berekeningen van CMG Personeels- en Salarissystemen in Amstelveen. De berekenin gen hebben betrekking op de effecten die in januari op het loonstrookje te zien zullen zijn. Andere wijzi gingen, zoals de stijging van het BTW-tarief van 17,5 procent naar 19 pro cent in 2001, wijzigingen in de ziektekostenpremies en het vervallen van aftrekpos ten voor de inkomstenbe lasting, zijn buiten beschouwing gelaten. In het nieuwe belastingstelsel verdwijnen de tariefgroepen en de belastingvrije bedragen. Hiervoor in de plaats komt het begrip 'heffingskorting'. Afhankelijk van de persoonlijke situatie bestaat recht op diverse kortingen. De werkgever, de uit keringsinstantie of het pensioen fonds houden reeds rekening met een aantal heffingskortin gen, de zogenaamde loon- heffingskorting. Andere heffingskortingen moeten bij de Belastingdienst aangevraagd worden. Ook specifieke doel groepen - gezinnen met kinde ren, (alleenstaande) ouders, de partner van de alleenverdiener - moeten deze heffingskortingen zelf aanvragen om een stijging van het netto inkomen te bewerkstelligen. Overhevelingstoeslag Een in het oog springende wijzi ging is het wegvallen van de overhevelingstoeslag. Deze toe slag, die bij de vorige belasting herziening (Oort-wetgeving) in 1990 is geïntroduceerd, zal per 1 januari 2001 komen te vervallen. Hiervoor in de plaats krijgen alle werknemers en uitkeringsge rechtigden jonger dan 65 jaar een salarisverhoging van 1,9 procent, met een maximum van 1745 gulden per jaar. Een salaris van 5000 gulden zal hierdoor verhoogd worden naar een salaris van 5095 gulden. Voor specifieke groepen geldt een afwijkend percentage van 5,6 procent, met een maximum bedrag van 4555 gulden. Het is overigens mogelijk dat sociale partners hierover afwijkende afspraken maken binnen de CAO of de arbeidsvoorwaarden. De berekeningen van CMG Bruto salaris 2000 Bruto salaris 2001 Netto salaris 2000 Netto salaris 2001 Verschil per maand Verschil in procenten 2000,00 2038,00 1613,58 1704,95 91,37 5,66 *2447,90 2544,10 1892,76 2085,45 192,69 10,18 3000,00 3057,00 2199,98 2369,24 169,26 7,69 4000,00 4076,00 2754,39 2930,16 175,77 6,38 5000,00 5095,00 3309,12 3488,40 179,28 5,42 6000,00 6114,00 4011,89 4260,29 248,40 6,19 7000,00 7133,00 4495,16 4818,37 323.21 7,19 8000,00 8145,41 4999,75 5400,45 400,70 8,01 9000,00 9145,41 5499,75 5941,95 442,20 8,04 10000,00 10145,41 5999,75 6421,95 422,20 7,04 15000,00 15145,41 8014,33 8819,80 805,47 10,05 minimumloon Personeels- en Salarissystemen laten in algemene zin een posi tief beeld zien. Voor inkomens rond het mini mumloon (2544,10 gulden) is het effect groter door de intro ductie van de arbeidskorting, die op dat niveau zijn maximale waarde bereikt. De hogere per centages voor de hogere inko mens worden veroorzaakt door het feit dat deze inkomens, voor zover ze in de derde en vierde schijf vallen, te maken hebben met een teruggang van de tarie ven in deze schijven van maar liefst 8 procent. De tarieven van 50 en 60 procent worden met ingang van 1 januari 2001 ver laagd naar respectievelijk 42 en 52 procent. De onderstaande tabel geeft de resultaten van een berekening op basis van het wel toepassen van de heffingskorting (tariefgroep 2 huidig stelsel). De positie van de werknemer bij seksediscriminatie wordt ver sterkt. Als een werknemer in een juridische procedure feiten naar voren brengt die kunnen wijzen op discriminatie op grond van geslacht, is het aan de werkgever om het tegendeel te bewijzen. De wetswijziging is een uitvloeisel van Europese regelgeving. Achterliggende gedachte is dat het in de praktijk voor werknemers moeilijk kan zijn seksediscriminatie te bewijzen, omdat het bewijsmateriaal meestal in handen is van de werkgever. Het ver schuiven van de bewijslast naar de werkgever geldt onder meer bij seksediscriminatie op het gebied van werving en selectie, belo ning en andere arbeidsvoorwaarden en ontslag. De wetswijziging treedt per 1 januari 2001 in werking. vooraankondiging doen als een achterstand in de betaling dreigt te leiden tot het registreren van deze achterstand bij BKR.' AUTOBEURS - Zijn automerken in het dagelijks leven eikaars con currenten, tijdens de AutoRAI in Amsterdam werken ze samen om autominnend Nederland een aangenaam dagje uit te bezorgen. Van 8 tot en met 18 februari mag de bezoeker nieuwe auto's voelen, proeven en ruiken. Stap in een exotische sportwagen die je 'in het wild' al nauwelijks tegenkomt, maar die hier onder handbereik staat. Wie op zoek is naar een nieuwe auto, kan zich op de AutoRAI natuur lijk breed oriënteren. De beurs is op werkdagen geopend van 11.00 tot 22.00 uur, in het weekend van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang kost 25 gulden (kinderen van 4 tot en met 11 jaar 12,50 gulden, kinderen tot 4 jaar gratis, met Pas65 22,50 gulden). Rechtenstudenten van de Erasmus Universiteit Rotterdam kunnen hun tentamenresultaat voortaan via de mobiele telefoon ontvangen. De resultaten worden verzonden als SMS'je. Omdat naar schatting meer dan 75 procent van de studenten over een mobieltje beschikt, verwacht de faculteit Rechtsgeleerdheid dat de meerderheid van de circa 3000 studenten van deze service gebruik zal gaan maken. De populariteit van SMS - een manier om korte tekstberichten naar mobiele telefoons te sturen - neemt de laatste tijd een grote vlucht. Volgens cijfers van Logica en de GSM Association zijn in Europa dit jaar circa 24 miljard berichten per maand verstuurd. Dat is tien keer zoveel als in 1999. Verschillende uitkeringen gaan per 1 januari 2001 omhoog. Dit als gevolg van de halfjaarlijkse aanpassing van het wettelijk mini mumloon en de ontwikkeling van de lonen of prijzen. De wijziging leidt er toe dat bijvoorbeeld een echtpaar, waarvan beide partners 65 jaar of ouder zijn en die alleen AOW ontvangen, er vergeleken met de uitkeringen vanaf juli 2000 netto ruim 120 gulden per maand op vooruit gaat. De totale netto uitkering voor een echtpaar komt daarmee op ruim 2290 gulden (exclusief vakantietoeslag) per maand. Iedere partner ontvangt 50 procent van dit bedrag. Alleenstaande AOW'ers gaan er ongeveer 100 gul den netto op vooruit. Deze bedragen gelden voor AOW-gerechtig- den zonder aanvullend pensioen en met een ziekenfondsverzeke ring. De gewijzigde uitkeringsbedragen zijn onder meer te vinden op de website van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid: www.minszw.nl. Vorig jaar is 91 procent van het gebruikte glas naar de glasbak gebracht. In 1998 was dat 85 procent. De Stichting Promotie Glasbak noemt de ontwikkeling 'fantastisch'. Terwijl er steeds meer glas wordt hergebruikt, daalt de hoeveelheid die op de markt wordt gebracht. Vorig jaar werd 436 kiloton gepro duceerd, tegen 477 in 1997. Medicijnen kunnen de vitaminebalans in het lichaam verstoren. Vooral ouderen en chronisch zieken kunnen daardoor een vitami netekort oplopen, zo concluderen Engelse onderzoekers op basis van de wetenschappelijke literatuur. Sommige medicijnen verstoren de opname van voedingsstoffen. Enkele voorbeelden: bepaalde cholesterolverlagers verminderen niet alleen de opname van cholesterol uit de voeding, maar ook van vitamine A, D, K, foliumzuur en ijzer. Laxeermiddelen zorgen ervoor dat het gegeten voedsel sneller het lichaam verlaat. Hierdoor worden niet alleen minder vet opgenomen, maar ook minder van de vitamines A, D, E en K, die in vet oplosbaar zijn. Andere medicijnen beïnvloeden de omzetting, opslag of uitschei ding van vitamines. Antibiotica bijvoorbeeld schakelen niet alleen de ziekteverwekkende bacteriën uit, maar ook de nuttige bacteriën in de darmen, die vitamine K aanmaken. Soms dankt een medicijn zijn werking juist aan zo'n interactie. Warfarine is een antistol- lingsmedicijn omdat het de werking van vitamine K - belangrijk voor de bloedstoiling - tegengaat. In zo'n specifiek geval is het dus niet verstandig om extra vitamine K te nemen. Er wordt ook wel eens gesuggereerd dat de anticonceptiepil de behoefte aan vitamines verhoogt. Dat was vroeger misschien het geval. Maar de huidige generatie anticonceptiepillen bevat zulke lage gehaltes aan hormonen, dat de Vitaminebehoefte nauwelijks wordt beïnvloed. Veel medicijnen hebben bijwerkingen als misselijkheid, overge ven, verstopping of diarree. Deze neveneffecten op het maag darmstelsel maken ongeveer een kwart van alle bijwerkingen uit. Hierdoor neemt de zin om te eten af en daarmee ook de inname van vitamines. Bij kortdurend gebruik van medicijnen kunnen de negatieve effec ten op de vitaminebalans meestal wel door het lichaam worden opgevangen. Maar in combinatie met een marginale voeding of een slechte gezondheid kan het medicijngebruik leiden tot vitami netekorten. In de praktijk gaat het dan vooral om ouderen, die vaak al minder eten en soms meerdere medicijnen naast elkaar gebruiken. Ook mensen die chronisch medicijnen gebruiken lopen het risico van een vitaminetekort, omdat de vitaminebalans lang durig verstoord wordt. De Engelse onderzoekers pleiten voor meer voorlichting over deze neveneffecten, bijvoorbeeld op het etiket of de bijsluiter van medicijnen. Hier ligt mogelijk ook een rol voor de apotheker. Bron: Vitamine Informatie Bulletin (TNO) Echte taxi 's bekennen kleur V-U' Netto inkomens stijgen flink

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 19