'Ik heb iets wat ik in de hele wereld nog niet gezien heb' Uvv k Puzzel mee met De Havenloods kerstpuzzel en win één van de schitterende Van Dale cd-roms of woordenboeken! a m «pi jêt mmm m mm «mm loods DONDERDAG 21 DECEMBER 2000 51-CG28-7 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Roterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Leo Egge (47) is eigenaar van Egge Maritiem. In de winkel aan de Schiedamsedijk 70-71 in Rotterdam runt hij ruim twintig jaar het bedrijf dat gespecialiseerd is in maritieme geschenkartikelen. 'Ik verkoop alles op maritiem gebied. Scheepsmodellen, prenten, lampen, knopenborden, scheepsmeubilair, antieke din gen zoals sextanten en kom passen'. Inmiddels heeft Leo een naam opgebouwd, waar door veel Rotterdamse haven bedrijven en ook daarbuiten zijn zaak regelmatig bezoeken. Ook rond de feestdagen. Reden voor mij om daarom nu er eens een kijkje te gaan nemen. Van huis uit heeft Leo een maritie me inslag. 'M'n ouders hadden een paar slootjes rondom het huis lig gen. In een polyester bootje zat ik altijd te rommelen en te vissen. Dat vond ik leuk. Kocht later zelf een eigen bootje, waarmee ik veel zeil de. M'n grootvader had een motor bootje. Ik ging wel eens met hem mee. Hij was schipper en woonde op de Westzeedijk. Met de hele fa milie liepen we naar de Parkkade en moesten schepen kijken. Als we dat niet gedaan hadden, was de zondag niet goed. In die sfeer ging dat.' Als kleine jongen werd hem verteld wat er allemaal te zien was. 'Vaak nieuwe coastertjes aan de Parkkade of aan de overkant de schepen van de Holland Amerika Lijn.' Toch koos Leo niet voor een nautische opleiding. Hij deed HBS-B op de dependance van het Rotterdams Ly ceum in Krimpen aan den IJssel. In het vierde studiejaar kwam de Mammoetwet er aan. HAVO en Ly ceum werden ingevoerd. Daardoor zou Leo een jaar moeten doubleren. Dat zag hij niet zitten en stapte over naar de MEAO in Overschie. Na een basisjaar koos hij voor de com merciële richting. Leo liep stage bij Unilever. 'Op de boekhoudafdeling heb ik gezeten. Dat ging toen nog niet gecomputeriseerd. Handmatig werden er door zo'n twintig man personeel de ponskaarten ingevuld. Al die journaalposten werden er voorbewerkt. Ik heb er een aantal taken mogen doen. Uiteindelijk heb ik er als afstudeeropdracht een ver slag over geschreven.' Brieven in de bus Leo wilde op 20-jarige leeftijd met het MEAO diploma op zak eigen lijk direct door naar de HEAO. Maar hij moest nog in dienst. Om de wachttijd te overbruggen en wat bij te verdienen werkte hij voor het studentenuitzendbureau ASA. 'In het Hilton gewerkt, bij de PTT zak ken post gesorteerd, bananenboten gelost.' Anderhalf jaar liep hij als onderofficier rond. Zwaaide af als wachtmeester bij de cavalerie. In 1976 ging Leo alsnog naar de HE AO en deed er weer de commercië le richting. Tijdens z'n stageperiode kwam hij terecht bij de Rotterdam se krant Het Vrije Volk, aan de Wit te de Withstraat. 'Ik heb er met bij zonder veel plezier drie maanden gewerkt. Mijn afstudeeropdracht was het onderzoek naar het pr-be- leid van de krant. Een heel gezelli ge afdeling. Dat was wel leuk. Veel meer kan ik me er eigenlijk niet meer van herinneren.' Voordat Leo klaar was met deze opleiding, kreeg hij evenals z'n medestudenten al en kele banen aangeboden. 'Je was nog niet eens afgestudeerd en er la gen al brieven in de bus van grote bedrijven zoals Unilever, Shell en Philips. Ze wilden je dolgraag heb ben omdat je een hele brede oplei ding had en niet zo duur was als een academicus.' De pr had hem wel aangesproken, maar z'n voorkeur ging toch naar de commercie. Indien mogelijk op zelfstandige basis, dat zat namelijk in de familie. 'M'n opa, oom, vader en broer werkten voor zichzelf. Hadden allemaal een eigen bedrijf.' In de wetenschap dat hij altijd nog terug kon vallen op één van de aan geboden banen, nam Leo het risico en begon ook voor zichzelf. Aan de Leuvehaven lag in 1979 de Hiswa te Water, Rotterdam Mari tiem speelde een rol en de Binnen vaartdagen werden gehouden. 'Ik heb er maritieme onderwerpen uit gehaald om mee te beginnen. Scheepsprenten en Rotterdamse prenten, aangekleed met kompas sen, oude telegrafen en een paar boegbeelden.' Hiermee bracht hij het maritieme sfeertje in de winkel aan de Schiedamsedijk. De prenten had Leo zelf verzameld. De overige artikelen had hij in consignatie van een handelaar. 'Zet maar lekker neer en we zien wel of het verkoopt, zei hij.' Zo kwam hij aan de decora tie van z'n winkel. 'Ik had het ge voel dat de mensen het leuk von den. Alleen als je met iets nieuws gaat beginnen, wil dat niet zeggen dat de mensen direct in grote rijen voor de deur staan. Je hebt natuur lijk kijkers en kopers. Het duurt wel even voordat je daadwerkelijk gaat verkopen. Daarom liep het in het begin ook niet zo geweldig.' Drie maanden verhuurde Leo het pand daarna aan het Maritiem Mu seum, dat toen nog geen eigen on derkomen had. 'Met een suppoost erbij heb ik hier een aantal scheeps modellen gehad. De kelder had ik omgebouwd tot expositieruimte. Daar verkochten we dan weer die prenten. Zo heb ik de eerste paar maanden kunnen overbruggen.' Leo begon het steeds leuker te vinden, kreeg meer contacten en z'n voor raad werd groter. Hij besloot er mee door te gaan. 'Het ging gewoon lek ker.' Kapitein Baines van de Onedin Line opende de tentoonstelling in 1979 en daarmee startte Leo eigen lijk definitief z'n eigen zaak in ma ritieme geschenkartikelen. Leo begon klein, maar heeft z'n as sortiment inmiddels ruim uitge breid. 'Van het geld dat ik verdien de kocht ik weer spulletjes. In eer ste instantie in Nederland. Later ging ik kijken waar alles vandaan kwam. Engeland, Duitsland, het Verre Oosten enzovoorts. Op den duur ging ik steeds meer inkopen naar de bron toe. Dat breidde zich uit. Eigenlijk importeer ik nu alles zelf. Daardoor kan ik het assorti ment ook exclusief houden.' In zijn eenmanszaak besteedt Leo zijn tijd grotendeels aan de verkoop in de winkel. Toch gaat hij regelma tig op een paar dagen stap om inko pen te doen. 'In Engeland heb ik al vijfentwintig jaar een aantal men sen, die voor mij spullen zoeken. Ik bel ze regelmatig op of ze laten me weten als ze iets hebben. Wanneer ik het idee heb een rondreisje te kunnen maken, ga ik met de auto op stap. Dan rij ik een paar duizend ki lometer in een lang weekend. De ene keer loopt het en de andere keer niet. Dat is iets watje niet weet.' Z'n klanten verwachten dat hij iets heeft. 'Je moet toch zorgen dat je het hebt. Ik zou niet weten waar ik het anders zou moeten halen.' Tege lijkertijd bouwde Leo een interna tionaal klantenbestand op. 'In het begin vroeg ik de mensen in de winkel of ze op de hoogte gehouden wilden worden van wat we doen. Veel klanten vonden het leuk en vulden een kaartje in. Dat is mo menteel nog steeds mijn uitgangs positie van het adressenbestand.' Net een museum Éénmaal per jaar verstuurt Leo een brochure en daarop wordt goed ge reageerd. De klanten bestaan me rendeels uit scheepvaart en trans port gerelateerde bedrijven. Ook nadat veel van die bedrijven ver huisd zijn naar het Rotterdamse ha ven- en industriegebied, weten zij de weg naar Egge Maritiem nog wel te vinden. 'Ik heb een uniek assorti ment. Er zijn klanten, die de winkel net een museum vinden. Ze vinden het leuk om hier te komen. Een be ter compliment kan ik niet krijgen. Wanneer ze naar iets op zoek zijn, slagen ze bijna altijd. Ze vinden bij mij dingen, die een ander niet heeft.' Op het gebied van internet is Leo eveneens actief. 'Zo kunnen de klanten ook op die manier het as sortiment bekijken en bestellen. Tijd is nu eenmaal geld.' Belangrijk is het assortiment op peil te houden. Daarbij gaat z'n ser vice ver. 'Ik werd gebeld door een man die dezelfde dag naar een re ceptie moest en geen passend ca deau had. Toen ben ik op een vrij dagavond naar de zaak gegaan en heeft hij iets uitgezocht. Die man is nog steeds klant.' Leo heeft artikelen te bieden die in de leuke maritieme sfeer zitten. 'Wie een maritiem sfeertje in de huiskamer of op kantoor wil opbou wen, kan bij mij terecht. Alle ingre diënten die vroeger aan boord zaten van oude schepen. De mahoniehou ten hutten, met koper beslag. Kope ren scheepslampen en telegrafen en dergelijke. Mensen, die daar van houden vinden het leuk en slagen bij mij.' Bescheiden van aard zegt Leo: 'Ik heb iets gecreëerd wat ik in de hele wereld nog niet gezien heb.' Port of Rotterdam STADS JBAPIOy EEEEraSTiliial Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam, Puzzelaars opgelet! Het is weer tijd voor de Van Dale Eindej aarspuzzel actie. Puzzel mee en maak kans op één van de schitterende prijzen die te winnen zijn. Voor het eerst wordt de eerste prijs, de Grote Van Dale niet als boek maar als cd-rom geleverd! Ie prijs: de basisversie van de nieuwe, 13e editie van de Grote Van Dale op cd-rom t.w.v. 339,- Deze cd-rom biedt vele mogelijkheden: razendsnel woorden opzoe ken, een aparte zoeklijst voor uitdrukkingen en 'de stem' die alle woorden desgewenst hel der en duidelijk uitspreekt. 2e prijs: het volledig in een nieuw jasje gestoken Van Dale Spreekwoordenboek t.w.v. 135,-. Met 1000 extra pagina's en dit jaar voor eerst ook Friese en Afrikaanse spreekwoorden. 3e prijs: het ruim 1200 pagi na's tellende Van Dale Handwoordenboek heden daags Nederlands t.w.v. 65,-. De moderne woorden schat is terug te vinden in de circa 66.000 trefwoorden, betekenissen en voorbeelden. Een uitstekend naslagwerk voor kantoorthuis of school. Stuur uw oplossing van de puzzel op een (brief)kaart vóór 5 januari 2001 naar: De Havenloods o.v.v. Van Dale puzzel Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam L05 deze puzzel op en noteer de lettere uit de genummerde vakjee in de oploeeingedalk. PUZZELSPORT 4 WERKEN in Wereldhaven Rotterdam door: ROGER HUYS isttfc. vl «BOOT WOORDENBOEK NF-DEiftANiDSE TAAI versierde spar telwoord idwoord nieuw (voor voegsel) in Zwitserland muurholle landbouw- araeid proef toestand ie weien zangnoot deel van het state* nummer bezittelijk p. vrw stam van Israël eilanden groep windiack met capuchon loofboom droog (van wijn) god van de lialde maat schappelijk Japanse gastvrouw verdriet wissen (computer! oude lengtemaat soldalen- loon onzedelijk luitenant doopakte landslrook langs zee Limburgse klei spijskaart nagerecht gro» weefsel televisie vader andere zuidvrucht nviervis blad groente 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11