Met stevige korting naar 's werelds grootste organist 'Droogkloot' Speelmans neemt het jaar 2000 nog eens door UIT Pepijn Gunneweg: In deze voorstelling moet het publiek zich laten horen De geur van kruit Naar Charles Dickens in Schiedam 51 - 1002 vrijdag 22 december Muziek Nighttown, 21.00 Van Dik Hout. Neërlands hoop in deze donkere dagen. Theater Luxor Theater, 20.00 Rent. Rotterdamse Schouwburg, grote zaal: 19.30 5000 Vingers. Stads gehoorzaal Vlaardingen, 20.00 Bolder Plante. Wannabe. Een voorstelling over liefde en grof geweld, Zaterdag 23 december Muziek De Doelen, Expo Hal, 22.30 Surinaamse muziek Zap the World. Yakki Famirie. De Doelen, Grote Zaal, 20.15 Feestelijke proms. Kerstprogramma. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Hans Leenders m.m.v. Denise Jannah. De Doelen, Willem Burger Zaal, 20.15 Music Comedy Nights. Stadsgehoorzaal Vlaardingen, 20.00 Wolga Kozakken. Uniek Kerstconcert. Theater de Evenaar, Wereldmuseum Rotterdam, 20.15 Acha, Worldmusic ensemble, fusion van Turkse, Indiase en Spaanse muziek. Theater Hier foto SCC De Goote Brielle, 20.15 Maarten van Roozendaal Egon Kracht. Aan gezelligheid ten onder. Theater Maatwerk, 15.00 27 53. Geinspireerd op het boek 'De scha duw van Skellig' van David Almond. Vanaf 8 jaar. We volgen de belevenis sen van het jongetje Michael die in een oude schuur in de tuin van zijn nieuwe huis een wel heel merkwaar dige vondst doet. *17,50; kinderen 12,50 zondag 24 december Jeugd Lantaren/Venster Rotterdam, 12.30 Kruimeltje. Theater Zuidplein, Kleine Zaal, 15.00 Tikkie blauwe ogen. Muziek De Doelen Grote Zaal, 19.00 en 21.00 Volkskerstzang. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen, 14.00 The Deep River Quartet. It's Christmas. Theater De Evenaar, 14.00 Reflection of Christ. Kerstconcert door gospelkoor. Eerste Kerstdag maandag 25 december Muziek Nighttown, 23.00 Lifestyle Event Paris. Kerst special hosted by Moha Lifestyle. Natarcia, Jip de Luxe, le Noir, Benny Rodriquez. Luxor Theater, 14.00 Rent. Rockmusical. Tweede Kerstdag dinsdag 26 december Muziek Grote Kerk, 20.00 Kerstconcert, met Everhard Zwart, met koorzang-samenzang en orgel. Nighttown, Gay Surprise Party Jeugdtheater Hofplein, 14.00 en 19.00 Peter Pan. Luxor Theater, 14.00 Rent. Rockmusical. Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, 14.00 en 19.30 5000 Vingers. RO Theater. Varia Sporthal Margriethal, Schiedam, 0 9.0 0 -17.0 0 (Kerst) Vlooienmarkt. Peter Pan zit op het dak. Met zijn puistenkop en zijn elektrische gitaar is hij de schrik van de buurt. Buurmeisje Wendie is wel geïnteresseerd. Toch begin nen haar avonturen met Peter pas later, als hij haar dromen binnenkomt. Ze gaan naar Nimmerland en beleven allerlei avonturen... Natuurlijk is Peter Pan bij Jeugdtheater Hofplein een tikje anders. Net als alle andere bewerkingen van klassiekers uit de jeugdliteratuur die in de loop van de jaren de revue zijn gepas seerd. Déze Peter Pan, gebracht als eerste nieuwe productie in het herbouwde theater, is niet zomaar een sprookje over een eigenwijze jongen die weigert volwassen te worden. Schrijver/regisseur Louis Lemaire heeft het eind-19e de - eeuwse verhaal van J.M. Barrie flink naar de recente realiteit gehaald. Hij plaatste het in de jaren vijftig en zestig, haalde er veel overtollige romantiek uit en maakte het herkenbaar voor jon- gens en meisjes van nu. Het verhaal wordt aanvankelijk verteld in de entourage van een verlovingsfeest, met veel muziek: vierstemmige close- harmony en heftige rock 'n roll. In de Peter Pan van het Jeugdtheater Hofplein is Wendie de ik-figuur. Zij wordt elke avond met haar broertjes en zus jes keurig in bed gelegd, waarbij hun ouders de rommel in de kin derhoofdjes weer netjes neerleg gen. En zoals iedereen ooit wel iemand tegenkomt die het leven stevig opschudt, vindt ook Wendie een reden om de zaken anders te gaan bekijken. Peter Pan kan vliegen en wij vliegen mee. We vechten met de afschrikwekkende kapitein Haak, we zingen met de zee- meermeer en we dansen met de indianen. De Peter Pan kerst voorstelling is een prachtig avontuur voor het hele gezin, vanaf 4 jaar. Er wordt gespeeld, gezongen en gedanst door Joris Lutz, Nienke Westerhof en 87 leerlingen van Jeugdtheaterschool Hofplein. Script en regie zijn van Louis Lemaire, de muziek van Ton Scherpenzeel, choreografie van Carla van Driel. De voorstelling wordt gespeeld van vrijdag 22 december 2000 tot en met zondag 11 februari 2001. De première is op 23 en 24 december 2000. Telefonisch reserveren kan van dinsdag tot en met zondag tussen 10.00 en 16.00 uur op tel. 010- 243 50 50. door MARK KIVIT ROTTERDAM - Zeven opdrachten moet de jonge Stach vervullen voordat hij zich Koning van Katoren mag noemen in het gelijk namige boek van Jan Terlouw. In de nieuwe jeugdvoorstelling komt hij er een stuk makkelijker vanaf. Hij is na vier onmo gelijke opdrachten al geslaagd, al moet hij de aandacht gelijkelijk verde len over zijn koningsaspira ties, de liefde en andere zaken die een tiener bezig houden. Dat maakt de volksheld van Katoren vol gens zijn vertolker Pepijn Gunneweg, vooral een hele aardige jongen. "Hij is niet alleen een held zoals helden zijn. Soms heeft hij gewoon geen zin, is verliefd of weet niet hoe het verder moet." Het gelijknamige boek van Jan Terlouw mag een klassieker worden genoemd, al was het maar omdat het na dertig jaar nog steeds wordt verslonden. De theaterversie van het boek staat alweer een tijdje in de top tien. Sinds de koning van Katoren overleden is, heeft de minister raad de macht overgenomen. Hun beleid wordt gekenmerkt door een hoge zuurgraad en het is daarom niet verwonderlijk dat het volk snakt naar een nieuwe vorst. De gewone jongen Stach wil wel de nieuwe koning wor den. Maar de ministerraad, ver kocht aan de macht, probeert dat te verhinderen door de meest onmogelijke opdrachten voor Stach te bedenken, die moeten aantonen dat hij het koningschap waardig is. Een enge draak ver slaan, een eigenaardige ziekte genezen en een gevreesde tove naar trotseren, zijn enkele zaken die een koning in spé op zijn cv moet hebben staan. Alsof Stach daar zijn handen al niet aan vol zou hebben, wordt hij ook nog eens verliefd op Kim (Lottie Hellingman). Gunneweg kent het boek nog uit zijn jeugd. "Het is me voorgele zen maar ik kon me er niet zoveel meer van herinneren. Alleen de toren, in het boek opdracht 4a, stond me nog hel der voor de geest. Van meer mensen heb ik gehoord dat ze het de spannendste opdracht vonden. Ik vind het daarom een goede keuze dat Pieter van de Waterbeemd (script) de toren als slot heeft gekozen. Het geeft echt een piek aan de voorstel ling. Eigenlijk zijn alle vier de opdrachten even onmogelijk - vaak komt Stach bij toeval ach ter de oplossing - maar de toren blijft het moeilijkste omdat hij daar een blind vertrouwen voor nodig heeft." Toffe schoenen Na dertig jaar was een facelift van het verhaal noodzakelijk om de aandacht van het jeugdige publiek vast te houden. Vooral het taalgebruik werd stevig aan gepakt. Op toneel razen de ont wikkelingen in sneltreinvaart voorbij, niet in de laatste plaats door de snelle wisseling van de rollen: Een cast van elf acteurs, nemen meer dan vijfentwintig personages voor hun rekening. "Het is allemaal wat moderner", stelt Gunneweg. "Stach belt met zijn mobiele telefoon naar Kim. Dat roept herkenning op in de zaal. Ook wat betreft kleding is hij een stuk hipper geworden. Hij draagt een spijkerbroek en echt hele stoere schoenen. Na de voorstelling is mij al vaak gevraagd waar ik die schoenen vandaan heb.", Een hoop visueel spektakel maakt de spanning compleet. Zo verschijnt de draak in rookwol ken stroboscooplicht. "Het is ontzettend mooi weergegeven. Alle theatertrucks zijn uit de kast gehaald. Het hoeft niet alle maal even 'echt' te lijken. Heel veel wordt aan de fantasie over gelaten. Kinderen zitten echt op het puntje van hun stoel voor een bordkartonnen draak. De inter actie met de zaal is heel belang rijk. In deze voorstelling moet het publiek zich echt laten horen." Koning van Katoren kon reke nen op goede kritieken. Een enkele recensent maakte de aan tekening dat van de oorspronke lijke ideologie in het boek wei nig was overgebleven. Terlouw was tenslotte van huis uit een politicus. Zou het theaterpubliek in de draak van Smook nog wel de milieuproblematiek herken nen, zo werd onder meer gevraagd. "Natuurlijk wel", zegt Gunneweg volmondig. "De moraal ligt er minder bovenop maar wie wil kan het er nog steeds uithalen. In het boek is het misschien zelfs wel een beet je té. Dat werd eigenlijk voor volwassenen geschreven, heeft Ter Louw eens gezegd. Voor Gunneweg, die opgegroeid is in Vlaardingen en destijds vele uren in de Stadsgehoorzaal doorbracht, blijft Koning van Katoren een hele ervaring. Als vierdejaars student aan de klein kunstacademie is de voorstelling eigenlijk zijn stage alhoewel het met soms twee voorstellingen per dag ook flink aanpoten is. "Het kan echt killing zijn maar natuurlijk is het een prachtige rol. Met zoveel bekende namen om je heen, doe je veel ervaring op. Door de bekendheid van het boek vroeg ik me aanvankelijk af of de rol van Stach me wel zou lukken. In het begin had ik vooral zoiets van: ik kan niet Stach zijn, hooguit mijn eigen versie van Stach spelen. Gelukkig kan het publiek daarin mee gaan." Koning van Katoren is van vrijdag 22 december tot en dinsdag 26 december te zien in het Theater Zuidplein. Kaarten kosten 35,20, CJP/R'dam Pas/Pas 65 25,30 gulden en kinderen 15,40 gul den. Aanvang 19.00 uur. Reserveringen, tel. 010 481 65 00. Óp 23 december houdt het theater een ver- kleedavond. Degene die als dapperste of chicste koning naar het theater komt, maakt kans op twee vrijkaarten voor een andere voorstelling. Op donderdag 28 december is er een rondleiding door het Nederlands Kustverdediging museum in Hoek van Holland. Dit is een hele oude bunker met wel honderd kamers, donkere smalle gangen, een geschutskoe- pel en nog veel meer. De rond leiding begint om 13.30 uur en duurt zo'n anderhalf tot twee 2 uur. Voor meer informatie: Fort aan den Hoek van Holland, telefoonnummer 0174-382898. museum is in de wintermaanden alleen op afspraak geopend. Het De 350 pagina dikke Kitlsgids Rotterdam 2001, nu te koop in de boekhandel, staat vol met tips! Voor meer informatie hierover kun je bellen met de Kidsgids: 020-6723538. Tekening: Jet Violier In Engeland is het sinds mensenheugenis traditie: het jaarlijkse bezoek aan een feestelijke kerstvoorstelling in het theater, met vrienden, collega's of de hele familie. Sinds enkele jaren is, onder regie van Bruun Kuijt, einde lijk ook deze traditie ingevoerd in Nederland. Met veel succes, want voorstellingen als 'Scrooge!' en 'David Copperfield' bleken ook hier te kunnen rekenen op lovende kritieken en uitverkochte zalen. Dit jaar wordt het publiek op een wel heel bij zondere voorstelling getrakteerd: 'Het Mysterie van Charles Dickens': een voorstelling waarbij de cast en het orkest 120 versies moeten kennen, want het publiek bepaalt de afloop van de musical! 'Het Mysterie van Charles Dickens' is niet onder één noemer te plaat sen: het is een toneelstuk in een toneelstuk, een detectiveverhaal, een lovestory, een komedie, een tragedie... Kortom: het is heel wat meer dan alleen een musical. De voorstelling is gebaseérd op het allerlaat ste en onafgemaakte(!) werk van Charles Dickens. Daarmee liet de schrijver het publiek achter met een voorstelling die door velen wordt beschouwd als zijn beste werk; maar dan wel een meesterwerk zon der einde. Het stuk dreigde hierdoor in de vergetelheid te raken, het zou immers nooit opgevoerd kunnen worden. Totdat het voor Broadway werd bewerkt tot een unieke musicalversie waarbij de toeschouwer de afloop van de voorstelling bepaalt: wie wordt het liefdeskoppel van de avond? Wie heeft de moord op Edwin Drood gepleegd? Welk pers onage speelt de detective die opheldering moet brengen? Het publiek bepaalt het in deze musical waarin cast en orkest voorbereid moeten zijn op het spelen van 120 mogelijke, verschillende versies Vr. 22 december, familievoorstelling in Fortis Theater a.d. Schie, Stadserf 1, Schiedam, reserveren: 010-2467467. Let's make music en Impresariaat Pieter van der Ploeg presenteren een uniek en sfeervol kerstgala met de wereldberoemde organist Jean Guillou. Dit klassieke concert staat volledig in het teken van kerst. Een kerst stal, veel kaarslicht, gezellig samen zijn en kerstimprovi saties van organist Jean Guillou. Kortom de ultieme kerstsfeer, voor lezers van deze krant met korting mee te beleven in de Rotterdamse Laurenskerk. Afgelopen jaar heeft Jean Guillou vele succesvolle concer ten gegeven over de hele wereld in het kader van zijn 70ste ver jaardag. Maestro Jean Guillou is een begrip in de orgelwereld. De Fransman had al van jongs af aan een grote interesse in het orgel, hij studeerde bij de wereldbe roemde componist Marcel Dupré en studeerde af bij hem af aan het conservatorium in Parijs. Eén van de beste conservatoria in de wereld. Ook als componist boekte Guillou talloze successen. De organist bemoeide zich boven dien - en dat komt niet vaak voor - ook met de design van orgels. Wat weer leidde tot revolutionai re ontwerpen. Enkele citaten uit de pers en van andere critici: "Zowel bekritiseerd om zijn eigenzinnige interpretaties als bejubeld om zijn fijnzinnige improvisaties brengt Jean Guillou zonder uitzondering veel publiek op de been. Hij moet dan ook gezien worden als één van 's werelds meest spraakmakende en bekendste musici van deze tijd." 'Men hoort in zijn orgelmuziek een volledig symfonisch orkest, wat beslist uniek is in de wereld.' Guillou is zeer te spreken over de Nederlandse restauratiekunst, in het bijzonder het respect dat daarbij wordt opgebracht voor het oude werk. Het reconstrueren van een denkbeeldige historische toestand vindt hij echter 'imitatie' en dus niet zinvol. 'Wanneer je in de eenentwintigste eeuw bouwt, moet je in de stijl van deze tijd bouwen". "Het heeft geen zin om te imiteren". Het orgel in de St. Laurenskerk is een product van deze tijd. Van het oude orgel was na de tweede wereldoorlog vrij wel niets overgebleven. Het is nu één van de mooiste orgels van deze tijd! Dinsdag 26 december 2000 (2e Kerstdag) bespeelt Jean Guillou het Marcussenorgel in de Rotterdamse St. Laurenskerk. De aanvang van het kerstgala is om 20.15 uur. Kaarten voor dit bijzondere concert kosten fl. 27,50 per per soon en zijn op de avond van het concert verkrijgbaar. In verband met de te verwachten grote opkomst gaan de kerk deuren om 19.00 uur open. Voor meer informatie kan men de internetsite: www.letsmake- music.nl. raadplegen. Voor een speciale, uiterst interessante kortingsbon zie elders in deze krant. Ook dit jaar wordt de regio vergast op een spetterende oudej aarsconference. Ditmaal door standup come dian Jim Speelmans die op 28,29 en 30 december in het Rotterdamse Calypso 2001 nog éénmaal 'fijntjes' het jaar 2000 laat passeren. Jim Speelmans, ondermeer bekend van de Comedy Factory, uitgezonden door de NPS, speelde vorig jaar samen met Martijn Oosterhuis in een vier keer een uit verkocht Nighttown de oudejaars conference van 1999. Dit jaar maakt hij solo de overstap naar Calypso 2001, het kloppende hart van Rotterdam Culturele Hoofdstad. De 26-jarige Speelmans won in 1999 de VSB- Comedy Award, een aanmoedi gingsprijs voor jonge stand-up comedians. De belofte die hij des tijds inhield, heeft hij reeds lang ingelost. Speelmans is inmiddels een complete artiest met een uit stekend improvisatievermogen en een bijzondere eigen stijl. De Hoofd-dorpenaar - die vooral bekend staat als de droogkloot van Nederland is overigens van plan om van zijn Oudejaarsconference in Rotterdam een jaarlijks terugke rend ritueel te maken. Oudejaarsconference Jim Speelmans: 28, 29 en 30 decem ber 2000, aanvang: 21.00 uur, Calypso Rotterdam, entree: fl. 17,50, met diner f137,50, reserve ren: 010 4022 019. 5 Foto:Janssen De Kievith Foto:Solo, Steenbergen Peter Pan eerste kerstproductie in gerenoveerd Hofpleintheater v. Voor een bordkartonnen draak zitten kinderen op het puntje van hun stoel FOTO: Leo van Velzen KiPS FOTO: Ronald Emanuel

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13