Hoogte- en dieptepunten van het jaar 2000 in beeld A Station Centrum wordt hoogwaardig knooppunt I Het liep met een sisser af Heuse staking Opstandingskerk ter discussie e KUNSTGEBITTEN Wij wensen u prettige feestdagen en een gelukkig en gezond 2001 HET NIEUWE STADSBLAD JAAROVERZICHT DONDERDAG 28 DECEMBER 2000 52-1476 5* Tandprothetische Praktijk Veringmeier Harrie Bertina 7 dagen per week geopend vanaf 14.00 uur jloods mmSmmSSSmSm Bij de N.V. Verenigde Glasfa briek vond een heuse staking plaats, een zeldzaam verschijn sel in deze tijd, tenzij het bij het openbaar vervoer is. In de top 100 van Nederlandse zakensteden zakte Schiedam van de 24e naar een beschamende 67e plaats. Oud-premier Dries van Agt bezocht de jeneverstad voor het openen van de tentoon stelling 'Sake op de korrel, rijs twijn in Schiedam' in het Natio naal Gedistilleerd Museum en om als commandeur opgenomen te worden in het jenevergenoot schap. In de stad verschijnt de AAP, het Afval Apart Punt voor de ondergrondse inzameling van papier, glas en gft-afval. Plotse ling stonden in het Gat van Bol- mers aan de Broersvest borden voor de bouw van een Japan Centre. De Japanse ambassade weet van niks. Zonder dat het kunstzinnige doel dat ermee werd beoogd ooit uit de verf is gekomen verdwijnen de borden even plotseling als ze versche nen. Wegens de slechte staat waarin het stadhuis aan de Grote Markt zich bevindt moeten trouwlustigen uitwijken naar de aula van het museum. D66 ge meenteraadslid Trudy van den Akker krijgt meer dan waar zij om vroeg als het gaat om het trouwen op andere locaties in de staat. De gemeente onderzoekt dit overal, in de hele stad moge lijk te maken, terwijl Trudy slechts een aantal alternatieve locaties had gevraagd. De droom van haar fractiegenoot Adri Rei- jnhout, de Zweede wijk Sve- aparken, neemt meer en meer vaste vormen aan. De straat- naamgeving leidt tot verhitte discussies. Op voorstel van Ed win Westenberg en Maarten Groene, Abba-fans uit de PvdA- fractie, zal het centrale plein naar de popgroep gaan heten, die daarvoor inmiddels toestem ming heeft gegeven. Volgens stap van de enthousiastelingen is het streven naar een Abba-reunie bij de opening van het plein. De school in de wijk zal naar Pipi Langkous worden vernoemd, be sloot de raad dit jaar. De Berc- kenrode Groep Schiedam, nieu we naam voor de Bedrijfsge- meenschap Schiemond, als so ciale werkplaats een van de grootste werkgevers in Schie dam, opent de aanbouw en opent een publieksgerichte copyshop. De veiligheid in de Schiedamse havens blijkt in het geding als tijdens de overslag giftige dam pen vrijkomen en de schipper in het ziekenhuis belandt. De Kuy- per en UTO verplaatsen een deel van de productie van hun tradi tioneel Schiedamse product naar Zoetermeer. Ketel 1 wodka vero vert de wereldmarkt. Carel Nolet droomt hardop van de bouw van de hoogste molen ter wereld, aan de Hoofdstraat. Nachtbar Kent moet tijdelijk sluiten op last van de burge meester. Óp het schoolplein van scholengemeenschap Spierings- hoek verschijnen bewakingsca mera's. Met het tragische inci dent rond Daniël als druppel die de emmer doet overlopen inten siveren gemeente, politie en NS hun inspanning de Hoekse lijn weer veilig te maken. Het op gaan van De Erker in de SWS houdt de tongen lange tijd in be weging doch de gesprekken leid den uiteindelijk toch tot over eenstemming. De brandweer korpsen van Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis fuseren, Schiedams commandant Ad van Leeuwen neemt de leiding van het gezamenlijke korps op zich. VVD-gemeenteraadslid werd lid van de Tweede Kamer, al was de aanleiding een tragische: de dood van kamerlid Philippe Brood. De Swart blijft tevens raadslid. Na het jarenlang zonder vertegn- woordiger in de provinciale sta ten te hebben moeten stellen werden PvdA-afdelingsvoorzit- ter Martin Huls en SP-raadslid Edith Kuitert tussentijds gelijk tijdig beëedigd. Sinds de ge boorte van dochter Julia van SP- fractievoorzitter Yorick Haan en zijn vrouw Edith Kuitert is de gemiddelde leeftijd van de aan wezigen bij raads- en commis sievergaderingen sterk terugge lopen. Maar alleen dochter Haan is echter de enige die het is ver gund te doen wat velen ook wel zouden willen: slapen tijdens de vergaderingen. Theo H.B. Schoenmakers Wie terugkijkt op het jaar 2000 denkt in de eerste plaats aan Nienke Kleiss, wier bezoek aan de kinderboerderij in het Beatrixpark haar noodlottig werd. Aan de verslagenheid in Kethel en aan het onbegrip en tegelijkertijd de warme reacties vanuit de Schiedamse samenle ving. Denken aan Nienke is ook denken aan haar schoolvriendje, dat de aanval overleefde, maar de rest van zijn leven als loodzware last zal moeten meedragen. Denkend aan de tragische dood van Nienke komt ook Daniël van Cottem terug in onze gedachten. De jonge Vlaardinger met veel studievrienden in Schiedam en hockeyvrienden bij Spirit, die op station Vlaardingen-Oost een fatale klap tegen het hoofd kreeg. Het is goed dat onze gedachten in deze donkere dagen rond het kerstfeest en de jaarwisseling, voor velen het feestelijk hoogtepunt van het jaar ook even uitgaan naar de families van Nien ke en Daniël die de zo moeilijke eerste kerst zonder hun geliefde doormaken. In bredere zin geldt dat voor allen die in het afgelopen jaar een naaste verloren. Politiek Schiedam zal dezer dagen nog eens extra terugdenken aan Yvonne Siljee en Jan Simons, beiden oud raadslid, van wie de harten het na een langjarige onderlinge relatie binnen 36 uur van elkaar begaven, oud collega's in het algemeen en Yvonne's zoon en Jan's stiefzoon en politieke protégé Menno Siljée in het bijzonder in grote verslagenheid achterlatend. De recherche zoekt na de moord op Nienke naar sporen in het Beatrixpark Politiek kruist de degens en 'Lot' gaat in vlammen op Er werd in 2000 afscheid genomen van de poffertjes kraam op het Land van Be lofte, die voor de bouw planontwikkelingen daar zou moeten verdwijnen. Duizenden handtekeningen voor verplaatsing naar een andere locatie in Schiedam mochten niet baten. In fe bruari ging 'Lot' in vlam men op; eigenaar Ed van de B. zou later in het jaar worden veroordeeld voor het aanzetten tot brand stichting. Ook nam Schiedam na vele in tensieve contacten via dë media afscheid van de laatste bewoners van de J.C. van Markenstraat, die bij de gemeente de door hen verlangde ruimere verhuisver- goeding bedongen en inmiddels zijn verhuisd, de slopershamer ruim baan gevend. Die kan aan de slag wanneer de asbestperike- len zijn opgelost. Na het eerdere onoordeelkundig slopen wordt daarvoor een plan van aanpak volgens de wettelijke regels op gesteld. De officier van justitie zag na onderzoek, waaraan SP- fractievoorzitter Yorick Haan die een eigen asbestdeskundige had ingeschakeld, medewerking ver leende, geen reden tot strafver volging. Maar de wijze waarop coördinerend wethouder Aad Wiegman de asbestaffaire had aangepakt kwam hem wel op een motie van wantrouwen in de raad te staan, die -een voor Schiedam welhaast uniek ver schijnsel- de steun kreeg van de verenigde oppositie. Besluiten over andere politieke hete hangijzers werden vaak ge- -d 'ïaiic—gé taal van Gemeente Belangen Schiedam op bedreigingen met. de dood te staan. De Vlaarding- se gemeentereiniging en ONS Milieu uit Schiedam gaan samen tot Irado b.v. en introduceren fluorescent witte vuilnisauto's. Met grote financiële steun van het VSB-fonds Schiedam/Vlaar- dingen komt de SVP, de geza menlijke Schiedam/Vlaardingen Promotie van de grond. De fu- VVV kwam politiek zwaar on der vuur. Uit een huisvestings rapport zou blijken dat de beste optie was aan de Buitenhaven weg te blijven. Doorvragen van raadsleden bracht aan het licht dat dit rapport helemaal niet be stond en er sprake was van voor keur. De politiek bleek in over grote meerderheid de voorkeur te geven aan verplaatsing naar het Stadserf, waar tegenover het Pofferjeskraam Lot ging uiteindelijk in vlammen op nomen met wisselende meerder heden die zich van de scheidslijn tussen coalitie en oppositie niets aantrokken. De besluitvorming over het ziekenhuis verliep ui terst moeizaam, het vooront werp-bestemmingsplan en par keergelegenheid aan gene zijde van de Poldervaart op het huidi ge korfbalterreinen leidden tot verhitte en langdurige discussies die uiteindelijk "uitmonden in nipte meerderheden voor het voorstel. Bij de laatste gelegenheid steun den twee PvdA-wethouders hun collega Luub Hafkamp. Deze VVD-wethouder werd gedwars boomd door zijn fractiegenoten in de provinciale staten, die net als enkele hardnekkige Schie dammers, de locatie Vijfsluizen in Vlaardingen-oost geschikter achten. 184 bezwaarschriften van omwonenden tegen de vestiging van het streekziekenhuis Vliet- landen op de locatie Bijdorp naast station Schiedam Nieuw- land werden terzijde gelegd. Zij verzetten zich tegen de verwach te verkeersoverlast, de parkeer druk die op de omliggende stra ten zal ontstaan, maar verbazen zich ook dat juist voor een zie kenhuis een plaats wordt geko zen waarop zoveel geluidsover last van trein en rijksweg wordt ondervonden. Niet alleen rond het fusiezieken huis Vlietlanden, waarin het Schiedamse Schielandzieken- huis en het Vlaardingse Holy zullen samengaan, ook op ande re terreinen was veel aandacht voor de samenwerking tussen beide buurgemeenten. In de noordwesthoek werd dit jaar de gezamenlijke realisatie van een 'brainpark-achtige' ontwikkeling aangekondigd, voor Schiedam gepaard gaand met grootscheep se herontwikkeling van de naast gelegen slachthuisbuurt. Zijn hierover uitgesproken standpunt komt fractievoorzitter Henk Me- De besluitvorming over het streekziekenhuis liep moeizaam sieplannen tussen de VVV's van beide gemeenten nemen vastere vormen aan. De Schiedamse stadskantoor veel winkelruimten leeg staat. Ook de Waag werd genoemd. Gravin Aleida naast haar ruïne Op het stadserf verschenen het afgelopen jaar de grote plantenbakken, bij elkaar in één hoekje. Het beeld van Gravin Aleida werd naast haar ruïne geplaatst en prachtig verlicht. In mei de grote proeverij, tijdens de Brandersfeesten de pre sentatie van Schiedamse restaurants maar ook de weekendmarkten toonden aan dat er wel degelijk ge bruiksmogelijkheden voor het Stadserf zijn. De Staatsloterijshow trok met onder andere Lee Towers ook 's avonds in de motregen nog een vol plein. De grote omloop (Koe markt, Hoogstraat, Lange Kerk straat, Broersvest) als te ontwik kelen Schiedam kernwinkelge bied werd losgelaten ten gunste van het 'haltermodel' met de Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 nieuwbouw op het Land van Be lofte en het ABC complex als de ene en de Nieuwe Passage als het andere bol met daartussen het Broersveld als verbinding. Intus sen trekken de marktonderne- mers aan de noodklok. Schiedam ontwikkelt zijn binnenstad zo in tensief vol, dat er voor de markt, die al vijftig jaar van groot be lang is voor de Schiedammer, nergens ruimte overblijft. BV- SO-voorzitter John van Gestel drukte het zou uit: 'die markt is voor de Schiedammers toch echt vele malen belangrijker dan die hele Jan des Bouvrie'. Bureau Seinpost, dat onder ande re naam maakte met de ontwik keling van de Witte de Withstraat in Rotterdam, ging aan de slag met het opstellen van ontwikke lingsplannen voor de Hoogstraat, waar de kunstuiting in de vorm van gietijzeren tegels met namen van middeleeuwse en heden daagse jongeren in het wegdek verschenen. Voor café Het Wees huis wordt het pleintje eindelijk weer bestraat om plaats te bieden aan het op een na mooiste terras van Schiedam. Het mooiste, het stadserf, mag als zodanig niet worden gebruikt. De dure tegels zouden immers eens kunnen be schadigen. De 's-Gravelandse- weg, Broersvest, Koemarkt, Ger- rit Verboonstraat en Oranjestraat worden ontwikkeld tot 'stadsas', dit jaar werd definitief besloten de tram weer naar het midden van de Broersvest te verplaatsen. Als Tramplus zal hij langs het Proveniershuis verder gaan rij den naar station centrum, waar voor de bebouwing tussen Over- schiesetraat en Schie zal moeten wijken. Pogingen dat te verhin deren door een van de panden tot monument aan te laten wijzen faalden. Vooruitlopend op de opwaarde ring van tramlijn 1 tot tramplus- lijn verdween tramlijn 4, behalve tijdens de spitsuren, al uit het stadsbeeld, zonder dat de toezeg ging de frequentie van lijn 1 ter compensatie te verhogen werd nagekomen. De verminderde tramfrequentie leidde tot veel be zwaren. Tramlijn 1 wordt opgewaardeerd tot Trampluslijn Station Schiedam Centrum kreeg in het afgelopen jaar meer en meer vorm als het hoogwaardige knooppunt van openbaar vervoer dat het over twee jaar zal zijn, wanneer twee spoorlijnen, metro, tramplus en lokale en regionale buslijnen er samenkomen. Plein 40-45 werd opge hoogd boven de tunnelbuis van het doorgaande spoor, het keerspoor en de bovengrondse spoordelen kregen -net als op de verderop in de stad gelegen delen van het traject- gestalte. Kappen van stations werden ge plaatst. Overal leidde de grootschalige ingreep van de metrobouw, vaak in combinatie met andere projecten in de stad, tot overlast voor bewo ners en bezoekers. Omlooproutes in en bij station Schiedam, de situ ering van de fietsenstalling zodat opstappende fietsers en de bocht ne mende voetgangers elkaar kruisen en veelvuldig botsen en de deplora bele staat van het parkeerveld achter het station leidden tot veelvuldig tot uiting gebracht ongenoegen. Samen met de NS ontvouwde de ge meente Schiedam dit jaar de plannen voor een grootschalige ontwikke ling van Schieveste, het terrein achter station Centrum. Gestreefd wordt naar een hoogwaardige inrichting in meerdere lagen, waardoor wordt voorkomen dat het terrein slechts gedurende een beperkt deel van de dag gebruikt zou worden en op andere uren een sociaal onveilig gebied wordt. Iets verderop ligt bedrijventerrein 's-Graveland, dat aan de an dere kant van de gemeentegrens overloopt in de Spaanse Polder. De ge meenten Schiedam en Rotterdam ontvouwden dit jaar hun plannen om dit verouderde bedrijventerrein gezamenlijk op te waarderen. Zeer binnenkort moet de Opstandingskerk gesloopt of ingrijpend verbouwd wor den Ophogen blijft nodig in De Akkers en De Velden. Daarvoor werd op nieuw acht miljoen uitgetrokken. Ook in Dalsland is de niet ingerichte weg tussen de nieuwbouwwoningen verzakt. Wat bewoners aanzagen voor de illegale stort van misschien wel verontreinigd afval bleek een goed bedoelde maar slecht gecoördineerde eerste bijdrage van de ge meente tot een oplossing van het probleem te komen. De gemeente wacht met afwerken tot de bouwwerkzaamheden in de buurt zijn afge lopen. Bewoners vrezen dat dit nog lang kan duren, de huizenbouw was klaar maar toen werd de sporthal verbouwd om de tafeltennisvereni gingen uit de Korenbeurs te huisvesten. Zeer binnenkort moet de Op standingskerk ofwel gesloopt, ofwel ingrijpend verbouwd worden. Het college besloot, nadat de Opstandingskerk zeer vervallen was geraakt, tot sloop maar toonde zich gevoelig voor argumenten uit den lande en het CDA voor behoud van dit markante gebouw, eên unieke creatie van architect Bakema. De gelegenheid werd geboden onderbouwde plan nen in te dienen. Uit de tijdig voorgelegde plannen kwamen er twee, die aan de bewoners werden gepresenteerd: een expositiehal en kantoren verzamelgebouw van projectontwikkelaar George Toth en een party centrum van Peery van der Ree. Bewoners lieten er geen twijfel over bestaan: zij zien de kerk liever gesloopt (desnoods steen voor steen om elders weer te worden opgebouwd) ten gunste van een verruiming van de parkeermogelijkheden in hun buurt. Later zou alsnog een plan om de kerk tot appartementen om te bouwen alsnog in beeld komen. De aangekondigde komst van een multimediaal gebeds-, genezings- en meditatiecentrum van Jomanda naar de Opstandingskerk bleek een ui terst geloofwaardige 1-aprilgrap van deze krant. Kouwenoord 75 Rotterdam-IJsselmonde Tel. 010 - 4837737 www.weddenoppaarden.nl Gratis parkeren Puristen beweren dat we nu pas aan de vooravond staan van het nieu we millennium. Toch was het de foutieve millenniumwisseling van 31 december 1999 op 1 januari 2000 die vooraf grote zorgen baarde. Een heus gemeentelijk crisiteam onder voorzitterschap van burgemeester Reinier Scheeres had de jaarwisseling voorbereid en een draaiboek opgesteld om alle eventualiteiten het hoofd te bieden. Burgemeester en fractievoorzitters waren in de jaarwisselingsnacht stand by. Het liep allemaal met een sisser af. Het jaar, waarin Schiedam zijn 725 ja rig bestaan vierde, waarin de kermis eerst niet zou kunnen doorgaan maar toen wegens het door gerechterlijke tussenkomst noodgedwon gen uitstellen van de nieuwbouwplannen op het Land van Belofte wel maar in beperkte omvang mogelijk was, waarin Schiedam werd opge schrikt door de betrokkenheid van een alternatief genezer bij kinder opvang Honki Ponk werd opgeschrikt door de dood van Nienke, Da niel, Jan, Yvonne en vele andere Schiedammers die in grote of kleine kring worden gemist en betreurd, kijken we ook vooruit naar het nieu we jaar 2001. Dat het net zo rustig mag beginnen als 2000; bij het vuurwerk wellicht met 'Enschede' in gedachten. Dat er minder diep te- en meer hoogtepunten voor de stad Schiedam en de Schiedammers zullen mogen zijn. We staan aan de vooravond van het jaar waarin Jan des Bouvrie zijn deuren in Schiedam zal openen. Waarin Dalsland in gericht zal worden. Waarin de Opstandingskerk wordt heront'wikkeld. Of gesloopt. Waarin weer vele Schiedamse kroegen, vooral in de bin nenstad, van eigenaar zullen veranderen. Waarin de eerste schop voor tramplus de grond gaat. Waarin de afbouw van de metrolijn zal be ginnen. Waarin het stedelijk museum 101 jaar bestaat en wordt beslo ten over zijn toekomst. Waarin de bouw op het Land van Belofte, op nieuw een zeer ingrijpende omlegging van verkeersstromen in het centrum tot gevolg hebbend, begint. Waarin Branderspoort moet wor den opgeleverd. Waarin weer wel een Spectrumfestival wordt georga niseerd. Waarin het Europees Kampioenschap cricket in Schiedam wordt gehouden. Waarin de erfpachtproblematiek naar alle waar schijnlijkheid nog steeds niet zal worden opgelost. Waarin die websi te voor Schiedamse jongeren er toch echt moet komen. Waarin de po litieke partijen zich aan het einde weer tot de massa's gaan wenden, omdat in het vroege voorjaar van 2002 gemeenteraadsverkiezingen plaatsvinden. Waarin we daarnaast voor veel verrassingen zullen wor den geplaatst. Verrassingen en ontwikkelingen waarover u in het Nieuwe Stadsblad zult kunnen blijven lezen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13