010-4, IN KRANT Te voet over bed van A4 SOK* F T 1 C 1 E N PAUL BERG Brandstichting en vernielingen rondom rustige jaarwisseling Sterke bevolkingsgroei in 2000 Wegener huls-aan-hulskranten Wij wensen u een gelukkig en gezond 2001 Bemiddelaar Honki Ponk Wethouder Roijers in brief aan collega Wiegman: 'Laat mensen genieten van eigendom Politie grijpt in met sabel en revolver WOENSDAG 3 JANUARI 2001, JAARGANG 53 Nr. 1 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S TOTALE OPLAGE: Actie voor meer werk in de regio Laatste blik terug Ijsvogels en parkieten in Schiedam De Havenloods wordt Wegener Huis-aan-Huiskranten Vele jaren heeft het logo van De Havenloods de kop van deze pa gina gesierd. Vanaf' 1 -januari treft u een nieuw-logo aan rirtet de nieuwe naarp van on2èB\V. De Havenloods wals de handels naam van Wegener Sijthoff Weekbladetï B.V en als zodanig ook de paraplunaam voor alle lokale titels. Alle huis-aan-huis- kranten van Wegener N.V. wor den vanaf heden landelijk onder de nieuwe naam Wegener Huis- aan-Huiskranten uitgegeven, waarbij het bovenstaande nieu we logo wordt gebruikt. De Havenloods is nu samen met de uitgeverijen van huis-aan- huiskranten in Rijswijk en Hou ten opgegaan in Wegener Huis- aan-Huiskranten West B.V.. De ze uitgeverij is weer onderver deeld in drie regio's: Groot Rot terdam, Haaglanden en Midden Nederland. De regio Groot Rotterdam om vat alle uitgaven van De Haven loods. In feite verandert alleen de naam en het logo. De mensen met wie u te maken had bij De Havenloods blijven dezelfde; de kantoren en adressen veranderen evenmin. Gewond bij aanrijding Een 34-jarige Schiedammer raakte maandagavond gewond aan zijn knie bij een aanrijding op de Westvest. De man, die richting Vlaardingseweg reed kwam in botsing met een 47-ja- rige automobilist uit Spijkenisse die vanaf de Walvisstraat kwam. De Schiedammer bleek bij con trole niet in het bezit van een geldig rijbewijs en zijn wagen was niet verzekerd. Als het aan de actievoerders ligt blijft het ook de komende jaren zo rustig als het de afgelopen tijd was in het gebied bij Schie dam waar de verlenging van Rijksweg A4 is gepland. Maar de kans is niettemin groot dat over een paar jaar auto's razen over het zandbed waarop een aantal or ganisaties die ijveren voor een autovrij Mid den-Delftland op 1 januari de traditionele nieuwjaarswandeling organiseerden. Maandag was het in ieder geval nog uiterma te rustig in het gebied tussen Schiedam en Delft waar de wandelaars vanuit Schiedam groepsgewijs koers zetten naar de binnenstad van Delft. Midden-Delftland is nu nog een oase van rust en natuur en voor veel mensen een plek waar je even buiten de drukte uit kunt waai en zonder ervoor in de auto te moeten stap pen. 'Midden-Delftland is het waard om dit te koesteren', aldus de actievoerders. De deelnemers aan de nieuwjaarswandeling konden maandag nog even vrijuit genieten van de rust en de natuur in 'ons eigen kleine Groene Hart'. 89#» De gemeente Schiedam heeft na overleg met alle betrokkenen ge concludeerd dat de conflictsituatie bij kinderopvangcentrum Honki Ponk in een impasse is geraakt. Di rectrice van Wolferen en bestuur der de Bruin hebben alle voorstel len voor aanvulling van het bestuur afgewezen. Om de impasse te doorbreken stelde de gemeente voor om de hulp in te roepen van een onpartijdige bemiddelaar die op korte termijn een voor alle par tijen aanvaardbare oplossing zou moeten aandragen. De ouders heb ben daarmee, schoorvoetend inge stemd. Van Wolferen en de Bruin hebben dat voorstel niet zonder meer afgewezen, maar hebben der mate veel eisen gesteld aan een mogelijke bemiddeling dat de ge meente daar op deze manier geen heil meer in ziet. Inmiddels heb ben de ouders van de kinderen die het opvangcentrum bezoeken een brief van Honki Ponk gehad waar in gesteld wordt dat zij hun ver trouwen moeten uitspreken in de huidige leiding van het kinderop vangcentrum. Doen ze dat niet dan zijn hun kinderen daar niet meer welkom. door Peter Braad WATERWEG - De ge meente Vlaardingen spoort de gemeente Schiedam aan het systeem van erfpacht af te zweren en over te gaan op verkoop van grond aan bedrijven en particulieren. In een brief schrijft VVD- wethouder H. Roijers van Financiën aan zijn PvdA- collega A. Wiegman dat an ders ondernemers en hui zenkopers Schiedam links laten liggen. Vlaardingen heeft sinds de overstap in 1997 ruim veertig miljoen gulden binnengehaald. 'Na tuurlijk krijgt onze buurge meente jaarlijks ook mil joenen binnen, maar laat mensen toch genieten van eigendom', aldus Roijers in een toelichting op zijn brief. De kwestie is een delicate. Vol gens het sociaal-democratische gedachtengoed behoren de pro ductiemiddelen, en dus ook grond toe aan de gemeenschap. Roijers ziet dat anders. Hij schrijft aan Wiegman: 'Zoals je wellicht weet is erfpacht van oorsprong, in oud-griekse tijden, een beloning voor boeren die land ontgonnen waar zij geen ei genaar van waren. Het was eeu wigdurend zolang zij het maar onderhielden. Ook de Egyptena- ren en de Romeinen kenden het systeem. De Vlaardingse erf pacht is nog niet zo oud. Vlaar- JOUW P mm B om Ü9 JR. dingen geeft sinds 1838 in erf pacht uit, eerder dus dan Am sterdam. In oktober 1996 heeft de gemeente het historische be sluit genomen om inwoners de keus te laten tussen erfpacht of koop. Dat is zeer succesvol ge worden. Vroeger gingen nogal eens bedrijven of toekomstige bewoners onze stad voorbij door het erfpachtsysteem. Dat is ge lukkig verleden tijd.' Erfpacht (een soort huur van de grond waarop een bedrijf of wo ning staat) of koop? In Schie dam wordt er al decennialang over gedebatteerd. Sinds kort lijkt er echter een omwenteling op komst. De gemeenteraad heeft het college van B en W ge vraagd nader onderzoek te doen naar het omzetten van erfpacht naar koop. 'Je snapt dat ik na tuurlijk zeer vereerd ben, wan neer de gemeente Schiedam van projecten wil leren die de ge meente Vlaardingen heeft be dacht', vervolgt Roijers zijn schrijven aan Wiegman. 'Ik be greep datje het Vlaardingse sys teem wilt laten doorrekenen voor Schiedam. Ik ben gaarne bereid om te helpen; Dat moetje aanspreken. Ik zou me namelijk kunnen voorstellen dat je deze collegeperiode nog het systeem wilt aanpassen. Want wat is mooier om als wethouder die het systeem van gronduitgifte heeft aangepast aan de huidige tijd af scheid te nemen.' Volgens de Vlaardingse wethou der van Financiën en Grondza ken is het in Vlaardingen gelukt, dus moet het ook in Schiedam lukken. 'Schiedam is nog één van de weinige gemeenten die met het erfpachtsysteem werkt. Wij zijn in 1996 van de erfpacht afgestapt en laten de mensen de keus. Het is niet alleen een par tijpolitieke discussie geweest, maar het besluit is met name ook op inhoudelijke grond tot stand is gekomen. Inmiddels wordt er bijna geen erfpacht meer uitge geven en hebben een kleine ze stig procent van de erfpachters hun erfpacht omgezet in koop. De gemeente heeft inmiddels sinds mei 1997, toen wa daad werkelijk zijn begonnen met de omzetting, ruim veertig miljoen gulden hiervoor ontvangen en wij hebben natuurlijk in onze berekeningen er rekening mee gehouden dat wij in de toekomst geen canon meer zullen ontvan gen. Ongeveer de helft van dat totaalbedrag is daarom terugge vloeid in de erfpachtadministra tie. De rest is ondergebracht in het Grondbedrijf en wordt bij voorbeeld gebruikt voor projec ten als het Buizengat en de ROM-Rivierzone.' Roijers spreekt tegen dat op ter mijn sprake zal zijn van een op drogende bron. De grond is een keer op en dus komt er geen geld meer binnen uit erfpacht. 'We hebben net de verkoop van grond in Holy-Noord gehad, nu beginnen we in Holy-Zuid en d'Engelsche Boomgaert. Zo komt er behoorlijk wat binnen. Bovendien bestaat er nog erf pacht, want mensen hebben de keuze. De Rivierzone wordt nu nog in erfpacht uitgegeven, maar wat mij betreft mag dat ook koop worden. Laat mensen ge nieten van eigendom', besluit Roijers in klare liberalentaal. De Schiedamse wethouder Wiegman was vanwege de feest dagen niet bereikbaar voor een reactie. Twee auto's werden in brand gestoken en er werden de nodige an dere vernielingen gepleegd, maar over het algemeen kan gesproken worden van een rustige jaarwisseling in Schiedam, aldus de politie. Op oudjaarsavond werd tegen half elf zowel op de 's Gravelandse- weg als op de Strikledeweg een auto in brand gestoken, aan de Rembrandtlaan werden van drie auto's de banden lek gestoken. Van een school aan het Bachplein werd op oudjaarsavond een ruit inge- kegeld en aan het Mandenmakershof sneuvelde later in de nieuw jaarsnacht een ruit. Op diverse plekken in Schiedam werden brandjes gesticht in de nieuwjaarsnacht en op het Stationsplein werden de prullenbakken losgerukt van hun standaard en in brand gestoken. 'Die troep lag er dinsdagmorgen nog steeds' luidt het geërgerde commentaar van enige vroege reizigers. In de loop van het weekend werd tweemaal ingebroken. Uit een kelderbox aan het Dresdenplein verdween een blauwe brommer, uit een woning aan de Nieuwe Haven werden sieraden, geld en jassen weggehaald. In 2000 groeide de bevolking met bijna 120 duizend personen. Deze groei is aanzienlijk hoger dan in 1999 toen de bevolkingsgroei nog op 104 duizend personen uitkwam. Het aantal geboorten bereikt in 2000 een nieuwe piek met ruim 206 duizend, 6 duizend hoger dan 1999. Het migratiesaldo - dat is het aantal immigranten min het aantal emi granten - komt dit jaar uit op 50 duizend; zo'n 10 duizend hoger dan in 1999. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Rond 2010 wordt het aantal van 17 miljoen inwoners bereikt. Hierna duurt het twintig jaar voordat de bevolking weer met een miljoen is gegroeid tot 18 miljoen. Het aantal van 2 miljoen mensen dat er de komende dertig jaar bijkomt is gelijk aan het inwonertal van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht bij elkaar. Na 2030 zal de be volking nauwelijks meer groeien. Dit komt door de toename van het aantal sterfgevallen als gevolg van de vergrijzing van de bevolking. Op dit moment is bijna 14 procent van de bevolking 65 jaar of ouder. Rond 2040 bereikt de vergrijzing haar hoogtepunt met 23 procent. In de nieuwe CBS-prognose wordt verondersteld dat de komende de cennia jaarlijks zo'n 130 duizend immigranten naar Nederland zullen komen. Zo'n twintig procent daarvan is arbeidsmigrant. Aangeno men wordt dat het aantal arbeidsmigranten in de komende decennia zal toenemen. Dit hangt samen met de structurele krapte op de ar beidsmarkt als gevolg van de vergrijzing. Er zullen meer ouderen de arbeidsmarkt verlaten dan er jongeren zullen instromen. Mede gezien de verwachte uitbreiding van de Europese Unie wordt een grotere stroom arbeidsmigranten uit Oost-Europa verwacht. Andere belang rijke groepen van migranten zijn huwelijkspartners, gezinshereni- gers, asielmigranten en Nederlanders die na enkele jaren van verblijf in het buitenland terugkeren. door Evelyn de Ruyter Zo'n 600 jonge migranten zorgen voor ergernis en on rust in Schiedam. Ze ver blijven er op kosten van de regering en wij zitten met de overlast, reageert een boze burger. De gemoede ren lopen zo hoog op dat zelfs de politie in actie moet komen en de wapens trekt. Een zorgelijk uitwas van deze moderne tijd, zou je denken. Maar niks van dat al. De schermutselingen speelden zich in het begin van de 20e eeuw af na de komst van 600 Russische en Poolse 'landverhuizers' naar Schiedam. De opgeschoten jeugd gedraagt zich volgens veel mensen een stuk onbeschofter en agressiever dan zijzelf, toen ze die leeftijd hadden. En ook de toestroom van asielzoekers baart dezer da gen veel burgers zorgen. Maar er is niets nieuws onder de zon, opstandige jongeren zijn, evenals stromen vluchtelingen en welvaartzoekers, van alle tij den. Dat blijkt maar weer uit een brief die een verontruste Schie dammer op 8 februari 1917 naar de redactie van de Nieuwe Schiedamse Courant zond. Dit door de Historische Vereniging Schiedam opgediepte epistel is .afgedrukt in het decembernum mer 2000 van haar ledenblad 'Scyedam'. De schrijver van de ingezonden brief meldt ondermeer: 'Al is reeds per ingezonden stuk hier over geschreven en heeft men ons gerust gesteld met niets- doende gezegden thans blijkt het, dat wij in Schiedam (een stad die zich daartoe allerminst leent), een zeer groot aantal vreemdelingen hebben gekregen waardoor Schiedam onveilig wordt gemaakt, zich niets dan een enorme last op den hals heeft gehaald en de inwoners tot groote ontevredenheid heeft ge stemd. Men moet toch al heel weinig hebben nagedacht om toestem ming te geven om zoo maar cir ca 600jonge menschen in Schie dam toe te laten ter inwoning, en dan wel nog met eenige honder den bij elkaar, een volk gedoemd tot niets doen, hier niets vindend tot vertier of afleiding, aan wier voeding niets zal ontbreken, ter wijl zij met hun ledigen tijd geen raad weten alles verzinnen, wat de politie bemoeilijkt, rustige burgers en vooral meisjes hinde ren door hun brutaal optreden en daardoor de altijd zoo rustige stad onveilig maken. (Hiervan zijn reeds vele gevallen te con- stateeren). Ik wil niet uitwijden over alles wat wij reeds hebben moeten on dervinden in dien korten tijd, dat zij Schiedam bewonen; de politie zal wel het noodige kunnen rap porteren. Alleen het feit dat gisteravond de rust op nooit gekende wijze is gestoord, wettigt alles, als wij hebben betoogd. De politie heeft handelend moeten optreden ge bruik makend van sabel en re volver. Zoo iets is nog nooit in Schiedam vertoond. Wil men de kalmte waarvan toch al reeds zooveel in deze droeve en beproefde tijden wordt gever gd, behouden in onze rustige stad, dat dan het gezag dat wij hier hebben, maatregelen neme om zoo spoedig mogelijk de zeer ongenoode gasten, die ons de rust ontnemen en tegen wie groote verontwaardiging van al le inwoners is gerezen Schiedam te doen verlaten, daar het toch zoo duidelijk blijkt, dat hierdoor de grootste moeilijkheden zullen komen hetwelk nog erger zou worden wanneer de burgerij, steeds meegaande en rustig, zich zou uiten en zou toonen dat op den duur het verblijf van derge lijke gasten haar niet aanstaat. Schiedam is geen stad om circa 600jonge, niets doende kerels te herbergen daar zij voor hen niets kan aanbieden om den tijd te dooden en hier niet voldoende afleiding en ontspanning te vin den is. De geschiedenis leert dat het, ook toen, allemaal weer goed gekomen is. De redactie van Skyedam doet in haar laatste nummer van het oude jaar nog even uit de doeken dat er onder de Poolse en Russische vluchte lingen, naast tientallen meest jongere mannen, ook wel wat vrouwen en kinderen zaten en schrijft: 'Van enkele bedrijven in de stad is bekend, dat zij zijn op gezet door Poolse vluchtelingen, hoewel onbekend is of zij zijn meegekomen met de groep in de eerste wereldoorlog. Aan de Korte Haven had je de bekende deurenfabriek Swiderski. Op de Grote Markt 6a was kapper F.B. Rettlich gevestigd, afkomstig uit Lotz en van deze man is bekend, dat hij inderdaad in de eerste we reldoorlog naar Holland kwam.' Wij van Het Nieuwe Stadsblad geven het u nog even mee 'ter leering ende vermaek' in de eer ste krant van een nieuw en veel belovend jaar. Wij wensen al onze lezers en met name de Schiedammers, 'steeds meegaande en rustig', veel geluk, wijsheid en veel vro lijk stemmend nieuws toe in 2001. NS Nieuwe Stadsblad 2 De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken J wegenEr huls-aan-hulskranten Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant DAT IS DUIDELIJK. Mgr. Nolenslaan 418 3319 EL Schiedam tel. (010) 4735384 van latn >e~i& - Vlaardingen spoort Schiedam aan om grond te gaan verkopen SnglK»* d BW* :•*- %y. pottertfam gWMtVMV» ■V A i Schiedam in rep en roer na komst asielzoekers

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1