Sneller uitsluitsel bij aanvraag uitkering Interieur en tuininrichting samen op een beurs i spetterende uitverkoop Werknemer heeft recht op voldoende daglicht CURSUSPROGRAMMA 52 52 s: ■-si co co co IS XO 52 u-, CO Schiedam tel. 426 98 62 XX 52 CO Tempel Optiek start 2001 met een op mooie merk-monturen met wel kortingen tot Steeds minder sterfgevallen door hart- en vaatziekten Su SU SU SU vO SU de bodem af met kortingen tot wel SU SU Groenelaan 45-47 SU eWe Laat hem niet vallen xO prijzen alles tot aan 0; Een op de vijf met goede voornemens het nieuwe jaar in Bruto-loon steeg met 3,9 procent Huis in eigen hand Chatten met familie in het buitenland WIJ GAAN VERHUIZEN NAAR HET GE WOENSDAG 3 JANUARI 2001 01-NS1-5 Wie kinderbijslag, een ouder domspensioen, nabestaanden pensioen of werkloosheidsuitke ring aanvraagt krijgt vanaf 1 januari binnen acht weken uit sluitsel. Dat was dertien weken. De nieuwe termijn kan met ten hoogste opnieuw 'een redelijke termijn' worden verlengd. De uitkeringsinstantie moet dit vóór het verstrijken van die datum schriftelijk aan de betrokkene hebben meegedeeld. In gevallen waarin op informatie uit het bui tenland gewacht moet worden, kan de termijn schriftelijk met maximaal zes maanden worden verlengd. Voor een aantal categorieën is verkorting van de termijn nog niet mogelijk. Het gaat vooral om aanvragen voor een arbeids ongeschiktheidsuitkering op grond van de WAO, de Wet arbeidsongeschiktheidsvoorzie ning jonggehandicapten en de Wet arbeidsongeschiktheidsver zekering zelfstandigen. Hiervoor blijft voorlopig een ter mijn van dertien weken gelden. De reden is het tekort aan verze keringsartsen en arbeidsdeskun- digen bij de uitvoeringsinstellin gen, de lange duur voordat de behandelende sector de gevraag de informatie heeft verstrekt, de tijd die gemoeid is met inscha keling van externe deskundigen en het feit dat verschillende onderdelen van het onderzoek opeenvolgend in tijd plaatsvin den. Inmiddels heeft staatssecre taris Hoogervorst (sociale zaken) een aantal maatregelen genomen om deze bezwaren weg te nemen. De beurzen Binnenhuis en Buitenshuis bundelen hun krachten. In de Rotterdamse Ahoy' kan de bezoeker van 6 tot en met 11 maart 2001 kennisma ken met de laatste ontwikkelin gen op het gebied van interieur en tuininrichting. Tijdens de beurs presenteren exposanten trends in onder meer woninginrichting, keukens, slaap- en badkamers en geven ze advies over sfeer en inrichting. Daarnaast organiseren ze diverse workshops. Voor vele tuinliefhebbers biedt de beurs een inspiratiebron om hun tuin of balkon naar eigen smaak in te richten. De bezoe kers kunnen kijken, ruiken, voe len en zich laten voorlichten over materialen, gebruik, onder houd en tuinaccessoires. Verder kan de bezoeker ideeën opdoen bij modeltuinen, architecten en hoveniers. Meer informatie is te vinden op internet: www.binnenhuis.nl en www.buitenshuis.nl. Openingstijden zijn dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Op zaterdag en zondag is de beurs geopend van 11.00 tot 17.00 uur. GEEF ASTMAPATIENTEI MEER LUCHT ÜRO S505S Astma Fonds mn 1 u ha yfe \3 V *,98* t - 1\* Hoogstraat 2 3111 hh Schiedam Telefoon (oio) 473 59 19 Fax (oio) 473 09 55 E-mail info@tempeloptiek.nl Internet www.tempeloptiek.nl FNV Bondgenoten wil dat de Arbowet wordt aangepast, als het gaat om het recht op daglicht op de werkplek. Uit onderzoek van de Arbeidsinspectie naar daglicht in Rotterdamse winkelcentra blijkt dat werknemers te weinig daglicht zien. Maar volgens de Arbowet is 'het ontbreken van daglicht minder belastend wanneer de werkzaamheden veelvuldig contact met klanten of bezoekers met zich meebrengt'. Volgens de vakbond is dit niet aangetoond en wordt zo het belang van daglicht voor de gezondheid onderschat. In Nederland heeft ongeveer 10 procent van de werknemers te wei nig of zelfs helemaal geen daglicht op de werkplek. Ongeveer 260 duizend werknemers hebben helemaal geen daglicht op de werkplek en 527 duizend mensen zien het onvoldoende. Denk aan winkelcentra, distributiecentra of loodsen. Dat terwijl werkne mers, als ze langer dan 2 uur op dezelfde werkplek werken, vol gens de Arbowet wel recht hebben op daglicht. De gevolgen voor de gezondheid van werknemers kunnen groot zijn; van slaperigheid tot minder presteren tot depressiviteit, aldus de vakbond. Bijna 50 duizend mensen zijn in 1999 overleden aan hart- en vaat ziekten. Alhoewel het daarmee nog steeds de meest voorkomende doodsoorzaak is, daalt het aandeel in de totale sterfte. In 1999 was 35 procent van alle sterfgevallen te wijten aan hart- en vaatziekten, tegen 45 procent in 1988. Dit komt voor een belangrijk deel omdat er steeds minder mensen sterven aan een acuut hartinfarct. In 1980 was bijna een op de zes sterfgevallen het gevolg van een acuut har tinfarct. In 1999 is dit gedaald tot een op de tien. Dat blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1999 was 27 procent van de sterfgevallen het gevolg van kan ker. Dit is evenveel als in 1980. De sterfte aan longkanker is bij mannen verder afgenomen, terwijl deze bij vrouwen juist is toege nomen. Het aantal overledenen ten gevolge van een val is vorig jaar met meer dan tien procent toegenomen tot 1700. Het aantal mensen dat overlijdt aan longontsteking is de laatste tien jaar verdubbeld. Uit de cijfers van het CBS blijkt verder dat het aantal sterfgevallen aan aids in 1999 vrijwel even hoog is geweest als in 1998. Vorig jaar zijn er in Nederland 137 mensen aan aids overleden. Aan de daling die zich vanaf 1995 heeft gemanifesteerd, lijkt een einde te zijn gekomen. Het grootste aantal slachtoffers viel in 1994. Toen over leden 444 mensen aan aids. In Nederland worden aidspatiënten sinds 1982 geregistreerd. Vanaf die tijd heeft deze ziekte in Nederland het leven gekost aan ruim 2600 mensen. Giro 222.111 In vergelijking met de millenni umwisseling is de Nederlander met minder goede voornemens het nieuwe jaar ingegaan. Twintig procent is voornemens zijn leven te beteren, tegen een kwart jaar het jaar daarvoor. Dat blijkt uit een onderzoek dat bureau Interview.nss in opdracht van de Nederlandse Staatsloterij heeft gehouden. Van de mensen met goede voor nemens wil het merendeel gezonder gaan leven, bijvoor beeld door te stoppen met roken. Minder hoog scoren relationele thema's als aardiger zijn voor andere mensen en meer aan dacht besteden aan partner, gezin, familie en vrienden. Of de goede voornemens zoden aan de dijk zetten valt te betwijfelen. Bijna zestig procent van de men sen met goede voornemens zegt dezelfde voornemens te hebben als vorig jaar. Het bruto-uurloon van werk nemers bij overheid en bedrijfsleven is tussen okto ber 1998 en oktober 1999 gestegen met gemiddeld 3,9 procent; een half procent meer dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit een onderzoek van de Arbeidsinspectie naar de ontwikkeling van de arbeids voorwaarden in 1999. Bijna de helft van alle werk nemers in het bedrijfsleven ontving vorig jaar een extra uitkering van gemiddeld 3300 gulden. Vooral winstafhanke- lijke uitkeringen en andere, niet voor iedereen geldende extra uitkeringen namen toe. Adviesbureau William M. Mercer heeft zich alvast gebo gen over de loonstijgingen van dit jaar. Het loon van de 'gewone' werknemer stijgt met een kleine 4 procent, ter wijl in de hogere regionen ruim 5 procent meer wordt verdiend, is de verwachting. Voor de meeste landen geldt dat de jaarlijkse loonstijgin gen iets boven de inflatie schommelen. Huurders krijgen meer vrijheid om hun woning naar eigen smaak in te richten. Tenminste, als de verhuurders in het land de voorbeeldregeling over nemen die de Nederlandse Woonbond en Aedes, de vereniging van woningcorporaties, hebben opgesteld. De enige voorwaarde die de ver huurder volgens de voorbeeldre geling mag verbinden aan zijn toestemming voor een uit te voe ren klus is dat de verhuurbaar heid en de waarde van de woning niet minder mogen wor den. De verhuurder mag dus niet de voorwaarde stellen dat een verandering bij verhuizing weer ongedaan wordt gemaakt. Verder hebben huurders die een veran dering achterlaten die de kwali teit van de woning verhoogt recht op een vergoeding, geba seerd op de reële waarde van de gedane investering en de ver wachte levensduur van de zelf- aangebrachte verandering. Zonder toestemming hoeft de verhuurder in ieder geval geen financiële vergoeding te geven voor de aangebrachte verbete ringen. Bovendien kan de ver huurder dan, op het moment dat de huurder wil verhuizen, oók gemakkelijker eisen dat een ver andering ongedaan wordt gemaakt. Wie familie of vrienden in het buitenland heeft kan sinds kort, tegen lokaal tarief, met ze chat ten via de internetsite www.poortvanholland.com. Klik daartoe op de knop 'praatcafé'. Om Nederlanders in den vreem de de gelegenheid te geven in de eigen taal het wereldnieuws te lezen is de site voorzien van links naar dagbladen en Radio Nederland Wereldomroep. Daarnaast kan de bezoeker even virtueel naar huis surfen. Via een kaartje belandt hij in de geboor testreek. Daar ziet hij dan aller lei plaatselijke berichten, van feestavonden tot de advertentie van de bakker. Als die tenminste op internet te vinden is. Dankzij een link met de KNVB kan iemand aan de andere kant van de wereld zien hoe zijn eigen clubje in zijn geboortedorp het weekend heeft gespeeld. cursussen JANUARI T/M JUNI 2001 ZELF KLEDING MAKEN HATHA YOGA BEWEGEN VOOR VOLWASSENEN BASISCURSUS KOKEN FRANSE KEUKEN WORKSHOP PAASBRUNCH WORKSHOP VERJAARDAGSTAARTEN WORKSHOP HIGH TEA BRIDGE VERVOLG GROENDECORATIES STEUNPUNT VOOR 1.4 MILJOEN NEDERLANDERS <')Xi,4(^X'>'A*>AvXvAV tllVv 'to 5° Q. O O Q) '2 In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie Wij sta ischappelijk onderzoek, voorlichting via een info-lijn. folders en brochures, begeleide vakantieactiviteiten. individuele hulp. epilepsieprojecten in ontwikkelings landen Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten Internet: www.epilepsiefonds.nl INSCHRIJVING: Adres administratie: Nieuwe Haven 147, tel. 426 47 81, postgiro 716115. Fax: 4269803, e-mail: shv147.nl Openingstijden: maandag t/m donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en alléén in september en januari op maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Tijdens de schoolvakanties is ons kantoor gesloten en worden er geen lessen gegeven. onder deskundige leiding Op iedere locatie is een lockmachine aanwezig. cursusduur: 17 lessen van 2 1/2 uur* voor fl 150.- plaats: Nieuwe Haven 147 dag: dinsdagmorgen en dinsdagavond plaats: wijkcentrum „De Blauwe Brug" Bachplein dag: maandagavond, dinsdagavond, woensdagmorgen en donderdagavond, plaats: „De Stuurhut" Nijhoffpl. 21 dag: dinsdagavond Bij minder dan 9 cursisten 2 uur. cursusduur: 16 lessen van 1 uur voor 125.- plaats: het Ooievaarsnest, Westmolenstraat 26 dag/tijd: maandagmiddag vanaf 15 januari van 12.30 tot 13.30 uur en van 13.45 tot 14.45 uur. Dienstencentrum„De 4 molens" dinsdagavond vanaf 23 januari van 19.30 tot 20.30 uur donderdagavond vanaf 18 januari van 19.30 tot 20.30 uur en van 20.45 tot 21.45 uur kruisgebouw „Bachplein" dinsdagavond vanaf 23 januari en woensdagavond vanaf 24 januari Martinuskerk, Jan Damenstraat 1 maandagavond vanaf 15 januari van 19.00 tot 20.00 en van 20.15 tot 21.15 uur o.l.v. een fysiotherapeute cursusduur: 16 lessen van 1 uur voor fl 120.- plaats: gymlokaal Spieringshoek dag/tijd: maandagavond vanaf 22 januari van 19.15 tot 20.15 uur plaats: Gravin Aleidaschool, Oostsingel 9 dag/tijd: donderdagavond vanaf 25 januari van 19.30 tot 20.30 uur plaats: dag/tijd: plaats: dag/tijd: plaats: dag/tijd: cursusduur: 8 lessen van 2 1/2 uur dag/tijd: op dinsdagavond van 19.30 tot 22.00 uur plaats: Maascollege, Mgr. Nolenslaan 99b kosten: fl 90.- exclusief ingrediëntengeld start: 23 januari cursusduur: 6 lessen van 2 1/2 uur plaats: Maascollege, Mrg. Nolenslaan 99b dag/tijd: donderdagavond 8 maart van 19.30 tot 22.00 uur kosten: fl 80.- exclusief ingrediënten cursusduur: 1 avond van 3 uur plaats: Maascollege, Mgr. Nolenslaan 99b dag/tijd: woensdagavond 4 april van 19.00 tot 22.00 uur kosten: fl 37.50 inctusief ingrediënten cursusduur: 1 avond van 2 1/2 uur plaats: Maascollege, Mgr. Nolenslaan 99b dag/tijd: woensdagavond 7 maart van 19.30 tot 22.00 uur kosten: fl 32.50 inclusief materiaal cursusduur: 1 avond van 3 uur plaats: Maascollege, Mgr. Nolenslaan 99b dag/tijd: woensdagavond 7 februari van 19.30 tot 22.00 uur kosten: fl 32.50 inclusief materiaal Ook geschikt als opfriscursus voor mensen die al eerder iets aan bridge hebben gedaan. cursusduur: 10 lessen van 2 1/2 uur dag/tijd: maandagavond 8 januari van 19.30 tot 22.00 uur plaats: Nieuwe Haven 147 kosten: f1120.- Vogelkrans maken EXTRA AVOND cursusduur: 1 les van 2 1/2 uur plaats: „De Blauwe Brug" dag/tijd: woensdagavond 24 januari van 19.30 tot 22.00 uur kosten: fl 35.- inclusief materiaal

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 5