Nieuwland verpaupert! Bouwstart voor Sandvik Jongeren vaker met glaasje op achter het stuur SCHIEDAM Gilde Waterweg is niet meer Een laatste blik terug Sport- en kunst-toppers KUNSTGEBITTEN Rijdende rechter doet fietsproef INGEZONDEN BRIEF Burgerlijke stand Werkloosheid daalt niet meer ING Bank Schiedam maatje groter HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 3 JANUARI 2001 1 - 1442 In de laatste krant van vorig jaar blikten we via de pen en het geheugen van Theo S. Schoenmakers, al uitgebreid terug op de hoogte en diepte punten van het jaar 2000. Het was teveel om op te noemen, op één pagina. Daarom heb ben we in deze eerste week van het nieuwe jaar nog een aanvulling op die terugblik op 2000, een in alle opzichten een gedenkwaardig jaar. Een jaar waarin op de val reep de verontrustende ont wikkelingen binnen de leiding van kinderdagverblijf Honki Ponk landelijk nieuws wer den. Het nieuws dat de oms treden iatrosoof J.P. de Kok daar als adviseur was aange steld en dat zijn advocaat en volgeling De Bruin tot het bestuur was toegetreden zorgde voor onrust en opschudding. En het einde van die onverkwikkelijke affaire lijkt voorlopig nog niet in zicht. Excelsior 20 wordt voor de zesde keer in tien jaar cric ketkampioen van Nederland en wint opnieuw de prijs voor de Schiedamse sport ploeg van het jaar. Willem Noorduijn, die op de para- lympic in Sydney tweemaal zilver wint bij het kogel stoten wordt sportman van het jaar. In zwembad zuid kwamen giftige dampen vrij, waarna elf bezoekers in het zieken huis belandden. De politiek omarmt het plan van jonge ren voor een plaatselijke website die zich op jongeren J richt, maar stelt er volgens dezelfde jongeren vervol gens te weinig geld voor beschikbaar. Wel besluit de politiek een suggestie van het CDA in te voeren, jongeren de gelegenheid te bieden een politieke stage te volgen om nauwer bij het gemeente bestuur betrokken te raken. Er komen in Schiedam niet minder dan 53 rijksmonu menten bij, waarvan de meeste hun wortel vinden in het jeneververleden van de stad. Ook in 2000 valt het besluit af te zien van de zondags openstelling van de biblio theek. Het Theater aan de Schie trekt niet alleen de aandacht met een aansprekende pro grammering en dientenge volge hoge bezettingsgraad, maar komt ook in het nieuws wanneer de commissie finan ciële beheerszaken signaleert dat men een grote huurach terstand heeft bij de gemeen te, de eigenaar van het pand. De subsidie blijkt voor pro grammering en salarisbet alingen te worden aange wend, terwijl de huur achterstand oploopt. Het honderdjarig bestaan van het stedelijk museum komt tot uiting in een aantal bij zonder tentoonstellingen. Er wordt een Europese subsidie van ruim een half miljoen gulden verkregen voor het opknappen van de verwaar loosde Cobra collectie. Het inzicht dat de accommodatie ontoereikend is voor een deugdelijke opslag van de waardevolle collectie groet: de gemeente stelt twee ton ter beschikking voor een onderzoek naar de totstand koming van een centrum voor beeldende kunst op een andere, nog te vinden, lo catie. Op de Bedrijven Kontakt Dagen in April in Ahoy' wordt de gezamenlijke Schiedamse 'straat' opgesierd met Cobrawerken. Tandprothetische Praktijk Veringmeier Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Jan des Bouvrie kwam in 2000 niet naar Schiedam. De voor 1 april en later november, toen weer 9 december aangekondigde opening van zijn designcentrum in de Korenbeurs werd naar vol gend jaar uitgesteld. Nog tijdens de algemene beschouwingen in november beklaagde de VVD zich erover, dat Schiedamse on dernemers nauwelijks inspelen op de komst van deze publieks trekker in dit historisch pand. Het verwijt geldt ook de ge meente: er is nog geen oplossing voor het parkeerprobleem en de rijdende rechter moest zich zelfs buigen over de slechte bestrating van de Dam, waar een fietser zich de dupe van voelde. De in het algemeen slechte staat van de Schiedamse fietspaden kwam in de raad meerdere malen aan de orde, die op het voetgangers gebied van het Land van Belofte leidde tot een stroom identieke bezwaarschriften. Tegen het kappen van die bomen werd met succes de hulp van de rechter ingeroepen en werd door een sterk op Puck de Haard van de tabak- en lectuurshop op de hoek van de Boterstraat en Lan ge Kerkstraat gelijkende, Gravin Aleida meer dan duizend hand tekeningen aan de wethouder aangeboden. Massaal verzetten de bewoners zich tegen de ge presenteerde nieuwbouwplan- nen van projectontwikkelaar HBG, vooral tegen de extra punt bij de Lange Kerkstraat, waar- wmgm De rijdende rechter stelt een 'fietstestin op de Dam Tegen het kappen van de bomen op het Land van Belofte werd eveneens de rech terlijke macht te hulp geroepen door een 6 meter smalle door gang voor het tweerichting vrachtverkeer ontstaat. Met succes verzetten bewoners zich tegen de plannen van Des Bouvrie voor het Roelantshof. In plaats van het op een potentieel lange en kostbare procedure aan te laten komen koos Des Bou vrie zeer vroegtijdig eieren voor zijn geld en gaf toe aan de be zwaren van de omwonenden door zich bereid te verklaren de opbouw op het historisch com plex te beperken en daardoor minder dominant en wel aan vaardbaar te maken. Een soort gelijke oplossing werd gevonden voor de verruiming van de ope ningstijden van de ABC-par- keergarage in de Lange Kerk straat: er werd een modus gevon den om de overlast te beperken waarna omwonenden al hun in gediende bewaarschriften in trokken. De nieuwbouw van de Jozef school wordt stilgelegd omdat omwonenden vrezen voor par keeroverlast en verkeersoverlast bij het aan- en uitgaan van de school van wegbrengers en afha lers. De bouw van project de Branderspoort door projectont wikkelaar Breur wordt stilgelegd nadat er grote scheuren worden geconstateerd. De bouw loopt ernstige vertraging op. Verzet van bewoners richtte zich ook te gen de voorgenomen sloop van hun flats in Groenoord, tegen de fabriek van Breurwerk nast hun nieuwbouwflat Liverpool aan de Nieuwe Haven, de aard van de bestrating (voorzitter Jan Klijn van de BVSC over de Marconi straat: 'het is bezopen, onze straat ligt al vier maanden open') en, tot aan de Raad van State, te gen het lawaai dat wordt gepro duceerd door de glasfabriek. Schiedam nam het afgelopen jaar afscheid van een heel leger tje kopstukken. Spraakmakend was het vertrek van gemeentesecretaris Arno Gorissen, die gebruik maakte van een riante afvloeiingsrege ling. Zijn opvolger Piet Buytels staat inmiddels in de startblok ken om langdurig interim Ben Hakkenbroek af te lossen en geeft een langlopende discussie een zetje in de goede richting. 'De vraag 'horen topambtenaren niet in Schiedam te wonen' be antwoordt de nieuwe gemeente secretaris met een volmondig ja, hij zoekt in zijn nieuwe werk plaats een woning. Er vertrok ken trouwens meer gemeentese cretarissen: de leegloop van het ambtelijk apparaat zette zich voort in de vorm van een mar kant aantal Schiedamse topamb tenaren dat vertrok om elders gemeentesecretaris te worden, zoals Anita Vegrouwe in Zede- rik, Gerrit Kruijt in Capelle aan den IJssel en Liane Pielanen in Moordrecht. Er was het afscheid van Cor Bolmers, de wethouder die trots was op de door hem op gestarte sloop van verouderde panden, vooral in de binnenstad, en die als directeur van De Ver nieuwde Stad opnieuw een bij drage leverde aan de stadsver nieuwing met kleinschalige in- breiprojecteoop voor commer ciële ontwikkelaar^ onmogelijke wai net vertrek van ortssen praamaken locaties. Er werd afscheid genomen van twee plaatsvervangend raadsle den: Harrie Dekker moest we gens gezondheidsredenen be danken als opvolger bij het AOV en werd opgevold door Joke Klijn-van der Steen. Bij Ge meentebelangen stapte Rob Oosthof over naar de VVD en moest zijn plaatsvervangend raadslidmaatschap derhalve overdragen aan Joop Gouwe leeuw. Het afscheid van Adri Reijnhout was slechts zeer ge deeltelijk, na tien jaar trad hij te rug als wethouder om te worden opgevolgd door Anneke Meijer, doch hij bleef raadslid. De laat ste, hoogbejaarde, zusters Domi nicanessen, die jarenlang het schippersinternaat aan de Hoog straat runden, vertrokken uit Schiedam. Het gemeentelijk apparaat ziet de medewerkers van Stedelijk Beheer vertrekken. Deze dienst wordt verzelfstandigd en zal op gaan in de ONS. Zo viel in 2000 het besluit over het vertrek van een groot deel van het Schie damse ambtenarenapparaat. Bij het afscheid overheerst het ver trouwen dat de afsplitsing voor alle partijen, ook de werknemers en de Schiedammer, winst zal opleveren. Bij het Stadsblad zelf namen we begin vorig jaar gelijktijdig af scheid van redacteur Marjanne- ke Slinger en chef Nick van Dien. 'Slingertje' verruilde Schiedam voor Hilversum, waar zij bij de internetredactie van de NOS ging werken, Nick ging de ochtendeditie van de Haagsche Courant leiden. Zij werden opgevolgd door de hui dige chef Evelyn de Ruyter en redacteuren Ger van Veen en Look J. Boden. Het eerste stuk wat ik heb ge schreven was Nieuwland don dert achteruit (mei 2000). Van de maand mei tot aan deze huidige maand is het leefmilieu zo verpauperd dat flats leeg staan omdat Nederlanders hier niet meer willen wonen. Veel Nederlanders en Turken trekken dan ook weg uit deze wijk, waar 1 Antilliaan een 4 kamerflat krijgt toegewezen. Waar je 's avonds niet meer over straat durft omdat er allerlei gespuis rond hangt op en ronde de avondwinkel. Ret zogenaamde - Klaas Katerpleintje - zoals het plein aan de Parkweg is omge doopt. Ik vind het een belediging voor mijn straat. Prachtige bank jes, mooie lantaarnpaal (met wit licht) leuke klimtoestellen voor de kids, een tafeltennistafel van beton alles gerealiseerd in 1 maand tijd. Er speelt of zit nie mand meer in de wintermaanden maar kosten noch moeite zijn gespaard om dit pleintje op te vrolijken. Liever staat het ge spuis onder de luifels of hangen bij het buurtpostje rond. Afijn daar heeft de gemeente wel geld voor over, maar als wij diverse malen aan de bel hangen bij de ONS dat het zo vreselijk donker is in onze wijk en met de auto levensgevaarlijk als het re gent (want je ziet praktisch een fietser niet rijden) zeggen ze lu diek goh, dat de lampen nu al aan vervanging toe zijn. Ze doen er dan ook gewoon hele maal niets aan. Dus nog steeds dat armoedige gele licht. In dit duister moeten wij het sleutelgat maar zien te vinden, gebeuren er overvallen, diefstallen en ramen van auto's worden zomaar in ge slagen. Tot overmaat van ramp schieten de ratten weg als je van af de tram naar huis toe loopt. Echte ratten!!!!! En hele grote - ze zijn zo brutaal als de raven. Zelfs de duiven vliegen niet weg als ze aan hun - door flatbewo ners toegeworpen etenswaren - komen. Nee de ratten en de dui ven zitten gezamenlijk van die troep te eten. Gewoon op het grasveld waar ongeveer 20 jon gentjes aan het voetballen zijn. Dit is toch erbarmelijk - we we ten dat de wijk tzt gesloopt moet worden - door hier niets aan te doen (ook niet na herhaaldelijk telefoneren door vele buurtbe woners) en het importeren van bewoners uit o.a. Hoogvliet en onze koloniale medelanders gaat de sloop vanzelf. Het verpaupert zodanig dat het straks geen Schotel-Getto of Ko- mo-Town meer gaat heten maar 'Darkratcity'. Fijn is dat als je net alles voor elkaar hebt in je huis. 4 jaar geleden heb ik een opzichter van de woningstich ting gebeld om te vragen of er niet iets aan de kozijnen (verrot) of aan de deuren kon worden ge daan, want je stookt je hier echt abnormaal blauw aan de ener-' gierekening - toen deden ze dus al niets meer aan de woningen. Okay het lavet werd verwijderd en een betegelde douche werd er in geplaatst - dit ook ongeveer 4 jaar geleden - en gelukkig ook een intercom-installatie, maar dat koste natuurlijk de nodige bedragen extra per maand. Ondanks de vreselijke tocht enkel glas zit ik er nu wat war mer, bij. Dure lamellen aange schaft en zware velours gordij nen om de energierekening te drukken. Nu ik dit eindelijk voor mijn ramen heb hangen, begint het hier met de dag ondragelij ker te worden. Leuk, visite kan hier niet meer ontvangen worden omdat de gang van de tram naar mijn huis zo naargeestig en ge vaarlijk is geworden. Ik hoop dat ik de tijd hier zonder kleerscheuren kan uitzitten en wachten op de sloop, dan zullen we waarschijnlijk een kleine vergoeding krijgen voor wat we allemaal hebben gedaan in onze woningen. Nieuwland - de Bronx van Schiedam. Dark greetings, Riks (naam en adres bij redactie bekend P.S. Tegen de rattenplaag gaat de ONS met een kraanwagen be tonnen schotten zetten tegen on ze flats. De grond om onze flats is al 30 keer verhoogd maar de grond onder de flats is zodanig verzakt dat de ratten daar welig tieren. We zijn benieuwd wan neer de ONS eens tijd voor ons heeft. Geboren: Luca Verdi z.v. L.J.M. de Haan en A.S.M. Somohardjo, Esmee Hendrika d.v. M.J.F. Strampraad en W. van den Berg, Lemla Jamilla Maria d.v. M. Abder- rahmane en R.M. Panzid, Eric Junior Nehemias, z.v. E.F. Voss en S.L. Bart- holomeus, Inaya Jayashri d.v. S. Soebdhan en R.M. Fagoe, Lukas Douwe z.v. E.S. de Vries en Y.M. van Dorp, Maarten z.v. J.N. G'lpen en L.R. Groene- wegen, Marek z.v. R. de Bruijn en E. van Hartingsveldt, Teunis Anton z.v. W.L Kieviet en A. Berends, Jelle Cornelis Anton z.v. S.F. Hamerslag en J. Manschot, Raysel z.v. R.M. Bito, Charlie-Lois d.v. A.C. Melsen en J. Rleiss, Rivano Regillio z.v. B.S. Watson, Roos d.v. R. Eijgenraam en M. Terwan, Keerthika d.v. Kandasamy Shanthakumari Gehuwd: D.W. Wuijster en M.D. Sintnicolaas, A. Andriessen en G.M. den Haan, R. Koa en C.M. van Beele, M. lbo en M. de Jong, R.J.L. Reijns en A.E. van Lier, J. van Toorn en J.C. Struis, R.F. Mak en C. van Apeldoorn, I.G.M. Hui gen en M. Benningshof Overleden: A.C. de Bruin, 75 jr., geh. met P.J. Mulder, E.C.A. Oosterbeek, 77 jr., geh. met F.C. Hack, G. van der Giessen, 55 jr., geh. met L.M. Krabbendam. H. Wijma, 72 jr., geh. gew. met G. Weerman, P. Saarloos, 84 jr., geh. met C. Ras, C.M. van Tilborg, 68 jr., J.M. Stefania, 49 jr., A.J.L. Uijtdewilligen, 85 jr., geh. met C. de Visser, A. Klaasse, 80 jr., A. van der Veer, 78 jr., gen. met J.C. spijker, G.W. Meijers, 56 jr., geh. met M.P. van Schaik, N.M. van Hoek, 52 jr., geh. met J. Wolterman, L.M. Holleman, 92jr., geh. gew. met C.T. Rigters, S. Huwae, 76 jr., geh. met M. Saptenno, W. Smit, 86 jr., geh. gew. met M. Hollenga, A. Schouten, 81 jr., geh. gew. metT.W. Wilstra, C.H.S. Herben, 88 jr., geh. gew. met C.T. van der G., D. van Waarde, 75 jr., geh. met J. de Reu- :w. met C.H. Schwage, J.K.M. van Maan- J. van Beurden, 86 jr., geh. gew. met ver, M.Jfvan Dijke, 83 jr., geh. gew. met C.H. Schwage, J.K.M. van Maan- en, 68 jr., geh. met D. Kha novsky, M. A.T.A. van Mil, J.M. Hekman, 68 jr. Aan de jarenlange daling van de werkloosheid is een einde geko men. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het aantal geregistreerde werk lozen kwam in de maanden sep- tember-november uit op Het bestuur van Gilde Nieuwe Waterweg heeft noodgedwongen de stichting opgeheven. Het besluit daarvoor werd genomen na een grondig onderzoek naar het functioneren van het gildewerk. Daarbij bleek dat de kennis en ervaring, die sinds elf jaar door de aanbieders werd ingebracht, door de zeer snelle ontwikkelingen van automatise ring binnen het bedrijfsleven in veel gevallen waren verouderd. Ook is er een grote vraag naar vrijwilligers voor bestuursfuncties, terwijl het aanbod steeds kleiner wordt door de veranderde levens wijze van de 60-plussers. Verder is de aanbieding van hulp en hob byclubs de laatste jaren uitgebreid naar de dienstencentra, wijkhuizen en verenigingen die veelal over eigen ruimten beschikken. Door al deze omstandigheden is de vraag naar het gildewerk gedaald en is dat dus niet meer lonend. Mensen die een beroep willen doen op het gildewerk kunnen voor taan bellen naar Gilde Rotterdam, tel. 4362844 of Gilde Nederland, tel. 2330281. Burgemeester Scheeres sloeg vorige week de le paal voor de uitbreiding van het Santrade dis tributiecentrum van het Zweedse staalconcern Sandvik. Het huidi ge arsenaal aan magazijnruimte van circa 8500 m2 zal door de aanbouw van zo'n 3300 meter magazijn en kantoorruimte uit gebreid worden naar circa 17.500 m2. Mede door de instal latie van een extra verdiepings vloer in de nieuwbouw en een gedeelte van het bestaande ma gazijn. In de nabije toekomst gaat deze vestiging tesamen met de ver kooporganisatie aan circa 400 medewerkers verschaffen. Sandvik is een Zweedse multi national met circa 34.000 mede werkers, verdeeld over zo'n 300 vestigingen in 130 landen en houdt zich voornamelijk bezig met de ontwikkeling, productie, verkoop en distributie van speci aal roestvrij stalen en hard meta len producten voor diverse tak ken van de industrie. Na een jarenlange daling, stappen weer meer jongeren met een glas teveel op achter het stuur. Vooral mannen tussen de achttien en vierentwintig jaar maken zich hier schuldig aan. De nieuwe alcoholcampagne wijst dan ook vooral op de gevaren van rijden onder invloed door jongeren. Sinds vijfentwintig jaar is het rijden onder invloed duidelijk in de wet geregeld en zijn er regelmatig grote landelijke campagnes gevoerd. Dat heeft geholpen; het aantal doden en gewonden als gevolg van een 'alcoholongeluk' is sterk gedaald. Toch blijkt de laatste horde lastig te nemen. De vraag waar de kennelijk groeiende onverschilligheid bij de jonge weggebruikers vandaan komt, is volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat moeilijk te beantwoorden. 'Aan een gebrek aan kennis kan het niet liggen; iedereen weet dat een paar biertjes onder norma le omstandigheden al de rijvaardigheid beïnvloedt. Over de gevaren van het rijden onder invloed bestaan geen misverstanden.' De jongeren zijn volgens de overheid een moeilijk te bereiken doel groep. 'Bij te zakelijke folders en teksten haken zij al snel af. En een vermanend vingertje is helemaal uit den boze. Bij deze campagne is dan ook goed gekeken naar de cultuur van jongeren. Ze worden zo veel mogelijk in hun eigen taal en via hun eigen media toegesproken. De televisie- en radiocommercials zijn dus te zien en horen op de mu ziekzenders TMF en Radio 538. Er komen attentieborden langs de snelweg en in uitgaansgelegenhe den, zoals cafés en discotheken, zijn freecards beschikbaar.' Verre weg het grootste deel van de jonge overtreders blijkt de alcohol te drinken in een horecagelegenheid. En dan vooral op vrijdag- en za terdagavond. 'Ik kan er wel tegen' De informatie die de campagne over wil dragen is niet nieuw, maar is volgens de initiatiefnemers nog altijd actueel. De kans op ver keersongevallen neemt zelfs na het drinken van een kleine hoeveel heid alcohol snel toe. Een glas verhoogt het risico al. Na het drinken van drie glazen - wat volgens velen 'mag' van de wet - is de kans op een ongeval zelfs anderhalf keer zo groot als zonder alcohol. Vooral jonge mannen onderschatten de invloed van alcohol op hun reactie vermogen. 'Ik kan wel tegen een paar pilsjes', of'ik ga er juist beter van rijden' zijn veelgehoorde reacties, Toch behoort 22 procent van de slachtoffers van alcoholongevallen tot de groep jonge mannen van achttien tot vijfentwintig jaar, terwijl die groep maar vijf procent van de Nederlandse bevolking vormt. Een Bloed-Alcohol-Gehalte (BAG) van 0,5 is nu nog toegestaan. Maar er is voorgesteld het maximaal toegestane promillage te verla gen naar 0,2 voor jonge, beginnende bestuurders. Mocht dat gebeu ren, dan is het nog maar de vraag of automobilisten zich er iets van zullen aantrekken, en dan vooral de doelgroep waar deze campagne op gericht is. Jonge mensen laten zich niet zo snel beïnvloeden door wettelijk vast gestelde regels, is de ervaring van het ministerie. Alcoholcontroles De politie besteedt tijdens de campagneperiode extra aandacht aan het rijden onder invloed door vaker hierop te controleren. Hierbij zal ook nadrukkelijk de doelgroep jonge mannelijke bestuurders moeten blazen. Ook op de rondwegen van steden zullen alcoholcontroles worden ingezet omdat daar in weekendnachten de overtreders te vin den zijn. 191 duizend. In de voorgaande drie maanden waren dat er nog 169 duizend. Daarmee komt een einde aan de onafgebroken afna me sinds begin 1994. Het aantal werklozen is wel nog zestienduizend lager ,dan een jaar eerder. De ING Bank is onlangs uitgebreid. Reden voor de uitbreiding is de sluiting van kantoor Rotterdam-Marconiplein op 17 november. Alle medewerkers zijn overgegaan naar kantoor Schiedam. Daar is de eer ste etage van het kantoorpand is aanzienlijk groter geworden om het uitgebreide aantal adviseurs te kunnen huisvesten. De ING Bank koos voor samenvoegen van de kantoren omdat door de beperkte omvang van die kantoren niet kon worden gegarandeerd dat het uitgangspunt, een zo compleet mogelijke service en specia listische kennis, daar op termijn gehandhaafd kon worden. Het Schiedamse kantoor aan de Haven 15 is zodoende een maatje groter geworden. En ziet er dezer dagen extra feestelijk uit door de vele ballondecoraties in het pand en een fraai verlichte strik boven de entree. Voor de vaste klanten ligt er. Zolang de voorraad strekt, een presentje klaar. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam id van vele kopstukken

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7