010-4, J IN KRANT s w Politie houdt agenten op grens stand-by voor incidenten Minder klachten over vliegtuigen en stank Deel Horvathweg dicht voor afbouw station intratuin 7,95 Wegener huls-aan-hulskranten Poffertjesbakker op vrije voeten Dievegge betrapt in bejaardenhuis PAUL BERG Leed Honki Ponk massaal bezongen Gewonden bij vechtpartij Gemeente teruggefloten na eis beperking stankuitstoot m Rijdende rechter pleit gemeente Schiedam vrij in zaak fietszadel Zangeres/violiste van Riverdance geeft kaarslichtconcert in Schiedam WOENSDAG 10 JANUARI 2001, JAARGANG 53 Nr. 2 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S TOTALE OPLAGE: Jongens vinden botten van mammoet Merhaba: Turks culturele manifestatie 'Celibaat te grote opgave' Justitie heeft poffertjesbakker Ed van den B. twee dagen voor kerst uit de gevangenis ontsla gen. De 51-jarige inwoner van Maassluis werd eerder veroor deeld tot achttien maanden cel straf wegens het aanzetten tot brandstichting in poffertjes kraam 'Lot' op het Schiedamse Land van Belofte in februari 2000. Rekening houdend met de ge bruikelijke strafverkorting, voorarrest en het gedeelte van de straf dat voorwaardelijk was op gelegd, betekende dit dat Van den B., die zelf altijd ontkend heeft bij de brandstichting be trokken te zijn geweest, op 23 december op vrije voeten werd gesteld en de feestdagen in fami liekring kon doorbrengen. In het bejaardencentrum aan de Willem Andriessenlaan werd za terdagmiddag rond twaalf uur een 38-jarige vrouw uit Vlaar- dingen aangehouden. De vrouw was het bejaardencentrum bin nengegaan en had van diverse bewoners geld weggenomen. De dievegge ging de politiecel in. Een paar dagen eerder betrapte personeel van een supermarkt aan de Mgr. Nolenslaan een 54- jarige Schiedamse die probeerde goederen te stelen. Zij werd naar het politiebureau overgebracht voor verhoor. O P T IC I E N Paul Berg over... specialistisch oogonderzoek: KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Zolang Van Wolferen er is, gaat het op Honki Ponk goed mis. Bezoekers van de druk bezochte nieuwjaarsreceptie van de gemeente Schiedam die traditioneel aan het einde van de eerste zaterdagmiddag van het nieuwe jaar in de foyer van het Theater aan de Schie werd gehouden, passeerden op het bordes van het stadskantoor een groep zingende ouders, sommigen ge huld in actie T-shirts, en kinderen, die - op de melodie van Kinderen voor Kin deren- onder andere deze tekst ten ge hoor brachten. De aubade, vanachter een spandoek met de tekst 'bedankt voor jullie steun' om aan te geven dat gemeente en ouders ge zamenlijk de strijd tegen Van Wolferen, iatrosoof De Kok en bestuurslid De Bruin voeren, werd afgenomen door wethouder Peter Groeneweg. Donderdagmiddag dient voor de recht bank in Rotterdam de zaak waarin ou ders en personeel toelating van hun be- stuurskandidaten willen afdwingen. Bij een vechtpartij tussen bewo ners raakten vrijdagnacht in de Geert Reindersstraat drie men sen licht gewond. De politie moest er aan te pas komen om de vechtende Schiedammers te scheiden en om te bemiddelen. Eén van de vechtersbazen, een 39-jarige Schiedammer, bleek niet voor rede vatbaar. Hij werd aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Onder weg naar het bureau vernielde hij de ruit van een politieauto. De man ging de cel in. De poli tie stelt een onderzoek in naar de aanleiding en de toedracht van de vechtpartij. AUTOKRAKER INGEREKEND - Bij de politie kwam zondagoch tend de melding binnen dat een man had ingebroken in een geparkeerde auto aan de Lange Haven. Dankzij die oplettende getuige kon de auto kraker even later op de Lange Ha ven worden aangehouden. Hij bleek nog in het bezit van diver se goederen, waaronder cd's die uit de auto afkomstig waren. De man, een 40-jarige Rotterdam mer, is aangehouden en overge bracht naar het politiebureau waar hij werd ingesloten. De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State in den Haag heeft het besluit van burgemeester en wethouders van Schie dam om extra voorschriften te koppelen aan de milieu vergunning van machinefa briek Breeuwwerk gedeel telijk vernietigd. De nieuwe voorschriften betroffen on dermeer een beperking van de uitstoot van geurstoffen van de naast het Liverpool appartementencomplex lig gende fabrieksgebouw. Maar het ophogen van de schoorsteen tot boven het Liverpoolgebouw zit er vooralsnog niet in. Een woordvoerder van Beeuw- werk laat weten: 'Reeds tijdens de behandeling van de openbare zitting van de Raad van State op 4 juli, maakte Staadsraad me vrouw Mr. W. Hammerstein kor te metten met het verzoek van de gemeentewoordvoerster, me vrouw C. Flendrie, om de voor schriften nog verder aan te scherpen door in de uitspraak op te nemen dat de schoorsteen van het bedrijf moet worden ver lengd naar dertig meter waarbij De schoorsteen van Breeuwwerk hoeft niet te worden verlengd tot boven wooncomplex Liverpool hij drie meter boven het aan grenzende appartementencom plex zal gaan uitsteken.' De door de gemeente opgelegde maatregelen om stankoverlast tegen te gaan, lijken vooralsnog van de baan, maar de uitspraak van de Raad van State betekent overigens wel dat Breeuwwerk op termijn gedwongen kan wor den om in de fabriek aan de Westerkade andere kostbare mi lieuvoorzieningen te treffen, zo als het aanbrengen van vloei stofdichte vloeren. De directie van Breeuwwerk verklaart naar aanleiding van de uitspraak van de Raad van State en recente publicaties over een mogelijke verhuizing van het fa briekscomplex: 'Momenteel wordt ten onrechte verband ge legd tussen de woningbouwplan nen op het Bingham- en Nepro- materrein door ontwikkelaar HBG Vastgoed en de emissie van teerdampen door de fabriek. Nadrukkelijk wordt er op gewe zen dat er in het verleden nooit milieuklachten zijn geweest en dat die er (met name ten aanzien van geur) ook nu niet zijn, be halve van bewoners van enkele appartementen in het Liverpool- complex.' Het gebouw Liverpool is aan de zuid-westgevel als een soort af zuigkap om en over de schoor steen van de fabriek heen ge bouwd. Een milieueffectrappor tage zou al voor de bouw van Li verpool overbodig geweest zijn omdat in één oogopslag is vast te stellen dat hierdoor op die plek problemen zouden ontstaan, al dus de directie van Breeuwwerk die aangeeft 'met belangstelling uit te kijken' naar de reactie van het college van b&w van Schie dam wat betreft de uitspraak van de Raad van State en de onlangs door Gemeentebelangen Schie dam gestelde raadsvragen. VLAARDINGEN/SCHIEDAM - De politie houdt sinds vrijdag op de grens van Vlaardingen en Schiedam drie politiemensen in een wagen achter de hand voor het geval er in de vrijdag- en za terdagnacht incidenten plaats vinden. Daarnaast staat een vier de politieman op het politiebu reau stand-by. Iets soortgelijks gebeurt ook op de grens tussen Spijkenisse en Hoogvliet en op het Kralingseplein. Hiertoe heeft korpschef Lutken van de politie Rotterdam-Rijnmond besloten 'vanwege de uitgesproken ge voelens van onveiligheid bij het personeel'. De politie rijdt sinds begin dit jaar met een aantal wa gens per district rond en reageert op die manier op meldingen. De bedoeling is dat de extra een heden alleen in actie komen als om spoedassistentie wordt ge vraagd. Ze mogen niet op eigen initiatief naar meldingen vanuit de meldkamer rijden. De uitvals basis van de politiemensen die op de grens van Vlaardingen en Schiedam staan te wachten wordt bureau Vlaardingen. Na iedere maand wordt de inzet van de extra politie door de lei ding geëvalueerd en zo nodig bijgesteld, aldus Lutken in de Korpskrant, het dagblad van de regiopolitie. Na drie maanden wordt definitief bepaald of de extra inzet effectief is. Er wordt voorts gewerkt aan de invoering van meer maatregelen om de veiligheid voor de politie mensen te vergroten. Een daar van is de invoering van een noodknop in de politieauto's, een flexibel inzetsysteem en computers in de wagens. Bij de DCMR Milieudienst kwamen in 2000 in totaal 16.294 klach ten binnen, 18% minder dan het jaar ervoor. Na 1997 is een daling te zien van het aantal klachten. Deze daling zet zich in 2000 voort. Met name het aantal klachten over vliegtuiglawaai is flink gedaald en in lichtere mate ook het aantal stankklachten. Het aantal vliegtuig klachten daalde met 32%, de stankklachten liepen met 15% terug. Veel klachten kwamen het afgelopen jaar bij de DCMR binnen over vliegtuigen die Rotterdam Airport aandeden en de raffinaderij van Shell in Pernis. De Asfaltcentrale in Schiedam was goed voor 302 klachten. Veel klachten ook over de raffinaderij van Nerefco in Eu ropoort, veerboten van Stena Line in Hoek van Holland leverden 261 klachten op. De DCMR constateert dat de vermindering van het aan tal stankklachten van de afgelopen jaren heeft bewezen dat continue aandacht bij de bedrijfsvoering voor het voorkomen van stankhinder succesvol kan zijn. De DCMR gaf in 2000 vier keer een stankcode af, waardoor bedrijven op basis van hun milieuvergunning verplicht werden om uitstootbeperkende maatregelen te nemen. Het gedeelte van de Horvathweg tussen Plein 1940-45 en het Sta tionsplein is vanaf maandag 15 t/m vrijdag 26 januari afgesloten voor het autoverkeer. Dat is van wege werkzaamheden aan de ge vel van metrostation Schiedam- Centrum. Het verkeer wordt via borden omgeleid. Voor het metrostation zijn in middels vijf van de acht stalen gevelconstructies geplaatst. Tij dens de afsluiting van de Hor vathweg worden de laatste drie constructies en de glasstroken van twee bij drie meter geplaatst. De hijskraan die hiervoor nodig is, zal uitzwaaien over de rijba nen. Uit veiligheidsoverwegin gen is daarom besloten de Hor vathweg twee weken lang af te sluiten voor het autoverkeer. Momenteel wordt de glazen ge vel aan de voorzijde gereali seerd, de werkzaamheden op het dak van het station zijn inmid dels zo goed als klaar. Het aan brengen van het glas in de stalen dakconstructie heeft geleid tot een fraai resultaat. De langge rekte stroken zorgen straks voor lichtinval op het perron. Ook de dakbedekking is intussen aange bracht. Aan de zijde van het Stations plein is een begin gemaakt met de bouw van de nieuw station sentree. De bestaande toegang is in december gesloopt en vervol gens werden 90 betonpalen ge heid. In de toekomstige entree, die be staat uit grote kappen wordt ook veel glas verwerkt. Rijdende rechter mr. Frank Visser heeft bepaald dat de gemeente Schiedam niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor het ge broken fietszadel van een inwoner. De fietser klaagde de gemeen te aan toen medio september zijn fietszadel brak terwijl hij over het hobbelige wegdek van de Dam fietste. Hij voerde als reden daarvoor aan dat de bestrating daar dermate slecht is dat hij scha de aan zijn fiets opliep. Toen de gemeente weigerde zijn schadeclaim van 29,95 gulden te betalen, schakelde de Schiedammer de Rijdende Rechter van het gelijknamige tv-programma in. Die kwam kortgeleden naar Schie dam om daar hoogstpersoonlijk de kwaliteit van het wegdek te tes ten, door zelf op de fiets te stappen en met een speciale wagen met aangemonteerd fietswiel de belasting ter plekke te meten. De schadeclaim van de Schiedammer is door de Rijdende Rechter afgewezen. Maar de kans is groot dat de fietspaden van Schiedam binnenkort toch een extra inspectiebeurt krijgen. De Fietsersbond onderzoekt de komende maanden de situatie in circa vijftig ge meenten. De gemeente Schiedam heeft zich, na verzoeken vanuit de raad, bereid verklaart 'daaraan mee te werken mits daarbij van de ge meente niet teveel extra uitgaven en inzet wordt gevergd. Mairin Fahy, de zangeres/violiste van Riverdance treedt maandag 15 januari op in de volledig met kaarsen verlichte Grote of Sint Janskerk van Schiedam. Het concert begint om 19 uur. 'No Frontiers' zorgt voor het voorprogramma van het sfeervolle con cert van de grote ster. Kaarten zijn tegen betaling van 25 gulden op de dag van het concert vanaf 17.30 uur verkrijgbaar in de hal van de kerk. Vanaf vandaag zijn ze tegen betaling af te halen bij de receptie van wooncentrum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan 759 (tel. 4093200). HET GROENE WARENHUIS p Peperomia caperata 'Lilian' inclusief pot van nu voor HNS Nieuwe KhStadsblad De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken MMMHWHi Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant DAT IS DUIDELIJK. "Bent u boven de veertig? Laat dan regelmatig uw oogdruk meten. Wij doen het snel en geheel gratis." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 foto: ËDDËWAERHEiJT Raad van State vernietigt milieu-voorschrift Breeuwwerk K c -O 3 S1 Intratuin Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1