n Turkse cultuur centraal bij 'Hallo Schiedam Merhaba' Schiedamse titelstrijd voortaan in september SCHIEDAM 'T CENT Burgerlijke stand Het Nieuwe Stadsblad Thijs en Pepijn Boumans doen vondst van hun leven HET NIEUWE STADSBLAD 18-12-2000 t/m 22-12-2000 Geboren: Milencheley d.v. M.S.M. Tho mas; Jeffrey z.v. C.W.M. van Hagen en I. van der Spek; Tho mas Miguel z.v. L. van Nieuw- land en Y. Pals; Joffrey z.v. R. Koornwinder en J. van Dam; Kay z.v. A. van Dun; Anne d.v. R. Meijboom en S.D. van Al phen; Sophie d.v. M. Borsboom en J.W. Heijblom; Ra z.v. K. Ja mil Hassan; Britt d.v. M.J.A. Verspeek en B. Gudde; Cheyen ne Gabriëlle d.v. J. de Schipper en L.M. de Keijzer; Fabrio z.v. J.V. Monteiro en E.J. Monteiro Timas Soares; Massae d.v. M. Assati en F. Tahiri; Fabricio z.v. J.V. Monteiro en E.J. Monteiro Timas Soares; Ahmet Hakan z.v. H. Yaman en E. Kayam; Cain z.v. P.J. Weideman en M.D. Ca- lis; José Marsanne d.v. I. Herwe- ijer en J.G. Hassink; Jorick z.v. R. Wouters en B.J.M. van Eijk; Faith d.v. P. Noordsij Gehuwd J.N.C. Reuser en I. Schuring; R. van der Geer en P.J. Post; R. Bok en M.J.M. van Krugten; P. van Landschoot en L.S. Steenber gen; W. Nipius en G. Tarmond; M.W. van Bel en Y. Tyson; M.W.H. Emaus en R.H.G.C.M. Karhof; A.G. van Potten en K. van der Harst; Z.K. Kokilov en V. van der Keur; B. Pelit en E. Cekic; M. Sucic en M. Propada- lo; J.H.R. Langedijk en S. Na- rain; A. Fortes en D.H. Gomes Sousa; E. Osmanbasic en A. Omeragic Overleden M. Alvarez Fernandez, 35 jr., vr.; G. Krabbendam, 69 jr. geh. met P.G. Wigmans, man; K. van Haf ten, 86 jr., geh. gew. met A. Kor- pershoek, vr.; L.P. van Dijk, 82 jr., geh.gew. met G.H. Hofmees ter, vr.; J. van der Vlies, 45 jr., geh. met H.M. van 't Zelfde, vr.; I.A. de Wit, 74 jr., geh.gew. met G. Sterrenberg, vr.; H.W. Meu- rer, 78 jr., geh.gew. met N. van Beseme, vr.; J.A. Meijer, 53 jr., man; N. Roozeboom, 94 jr., vr.; E. Nieuwpoort, 80 jr., geh. gew. met D. Krommenhoek, vr.; A.M. Zandbergen, 59 jr., geh. met J.J.M. Oosterman, man; H. Voets, 70 jr., man. NOORDEINDE 2 SCHIEDAM-KETHEL TELEFOON 010-470 68 74 www.pash.nl (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) HNS SCHIEDAM - Wekelijks zetten we in deze krant en kele tijdelijke bewoners van dierenasiel de Hargahoeve in de schijnwerpers. Deze week zijn dat de poes Noëlle en kater Boefie. Zij zitten in de dierenopvang te wachten op een nieuwe baas. De me dewerkers van de Harga hoeve doen een boekje open over dit aanhankelijke tweetal. Noëlle is wat mollig De cypers/witte poes op de foto heeft een geschatte leeftijd van ongeveer vier jaar. We hebben haar Noëlle genoemd. Omdat zij als zwerfkat is binnengebracht is het niet bekend of deze poes ge steriliseerd is. In eerste instantie leek het erop dat Noëlle drachtig was, omdat zij een flinke dikke buik heeft. Maar volgens de die renarts is het gewoon een (te) dikke poes. Noëlle is, als ze eenmaal op haar gemak is, een enorme kroeldoos. Verder is er weinig van haar be kend. Bescheiden Boefie De andere kat op de foto is een rode kater met een cyperse afte kening. Hij is gecastreerd en on geveer vijfjaar oud. Wij hebben hem Boefie genoemd. Ook deze kater is als zwerver binnenge bracht, ook van hem zijn dus weinig bijzonderheden bekend. Boefie heeft zich in het asiel ontpopt tot een bescheiden kater met een lief karakter. Dierentehuis Hargahoeve is te vinden aan de Sportlaan 2 in Schiedam. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdag van 11.00-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur. Op za terdag van 11.00-15.00 uur. Zondag en maandag is het asiel gesloten. Voor informatie over de dieren kan gebeld worden: tel. 4714151. SCHIEDAM/HOEK VAN HOLLAND-Thijs Bou mans, een 6-jarige jongen uit Schiedam en zijn 5-ja- rig broertje Pepijn deden op eerste Kerstdag de vondst van hun leven. De jongens ontdekten op het strand van Hoek van Hol land enkele botten van mammoeten. De al lang ge leden uitgestorven enorme voorvader van de huidige olifant. Thijs, een fanatiek verzamelaar van schelpen en stenen, stuitte bij zijn speurtocht op het strand op een bot dat afkomstig is uit de linker onderkaak van een wolharige mammoet van ongeveer 50 jaar die 20.000 jaar geleden leefde. Het andere stuk bot, dat broer Pepijn vond, lijkt een beetje onooglijk, maar bleek een nog grotere bron van informatie over het enorme dier waar het ooit deel van uitmaakte. Ronald Boumans, de vader van Thijs en Pepijn, begreep als eer ste dat de in het zand gevonden botten wel eens heel oud zouden kunnen zijn. Hij ging met zijn zoons en hun vondst naar het Natuur Informatie Centrum (NIC) van het museum Naturalis in Leiden, waar het door Thijs gevonden stuk kaakbot werd vergeleken met eerder gevonden kaken van mammoeten. Hij ver telt: 'Aangezien de kaak van een mammoet blijft doorgroeien is de grootte een maat voor de leef tijd. De mammoet heeft per kaakhelft twee kiezen, waarvan de eerste vooral wordt gebruikt om te kauwen terwijl de tweede groeit. Als de eerste kies is afge sleten wordt hij vervangen door de tweede. Een mammoet krijgt per kaakhelft zes kiezen. Als de zesde kies is opgesleten kan hij niet meer eten en gaat hij dood. In het gevonden stuk bot is te zien dat de achterste kies nog aan het groeien is, terwijl de voorste kies al bijna helemaal boven de kaak uit steekt.' Het door Pepijn gevonden klei nere bot bleek minstens zo infor matief. 'Dit stuk is misschien nog interessanter dan de onder kaak. Aan de ene kant is het heel ruw. Dat is waar groeiend kraak been zat. De andere kant heeft een iets gladder oppervlak, maar met reliëf. Daar hecht een spier aan vast. Van dit stuk kan heel goed vastgesteld worden waar het vandaan komt en daardoor hoe oud die mammoet was.' In het NIC werd gekeken naar de verhouding tussen bot en kraak been. 'Het gevonden stuk is naast een skelet van een volwas sen mammoet gehouden en toen kon snel worden vastgesteld dat het precies overeen kwam met de bovenste kop van de ellepijp (voorpoot) van de rechterpoot. Aan de ene kant het kraakbeen, aan de andere kant de aanhech ting van de spieren die de poot strekken. De toestand van het kraakbeen was zodanig dat de leeftijd werd geschat op 5 - 10 jaar.' Laagvlakte voor de kust Voor de kust van Nederland lag zo'n 20.000 jaar geleden een laagvlakte waarop mammoeten leefden. Toen lag de zeespiegel een stuk lager dan nu het geval is. 'Tegenwoordig is het zeeni veau hoger en staat deze vlakte onder water. Als het strand wordt De Turkse cultuur in al zijn verscheidenheid staat cen traal bij de manifestatie die vrijdag 12 januari wordt gehouden in het Fortis Theater aan de Schie. Het programma biedt van 18.30-23.00 voor elk wat wils en is grotendeels Ne derlandstalig: er is sprook jestheater voor de jeugd, een wervelende opvoering van traditionele volksdans, multiculturele grappen en liedjes, en een aangrijpende maar tevens uitbundige verbeelding van een henna nacht voor vrouwen. De slotact van de avond be staat uit een live-optreden van zanger/songwriter Rag- ga Oktay, zijn vaste band en danseressen, respectieve lijk Le Freak en de Choco lademeisjes. De presentatie van de avond is in handen van actrice en cabaretière Funda Müjde. Burgemeester Scheeres opent de manifestatie officieel. De foyer van het theater wordt voor de gelegen heid gestileerd in een oosterse, bazaarachtige sfeer waar onder meer een Turks theehuis wordt ingericht en Turkse culinaire spe cialiteiten worden verkocht. Te vens is er een kleine expositie van Turkse naaldkunst met onder andere naai- en borduurwerk dat jonge meisjes maken voor hun uitzet. Met de vaak zeer kunstig bewerkte textiele voorwerpen to nen zij hun vaardigheden aan de dorpsgemeenschap, en daarmee hun geschiktheid als toekomstige echtgenote. Op het programma staat onder meer Nederlandstalig jeugd theater door meesterverteller Fa- ruk Dikici. Hij vertelt de avontu ren van Keloglan, een Turkse sprookjesheld, een klein kaal jongetje die met zijn ezel de spannendste avonturen beleeft in landen waar toverfeeën en spre kende dieren wonen. Keloglan krijgt regelmatig hulp van de verstrooide Derwisj, een wijze magiër uit de oude Turkse tradi tie. Kizlirmak, de volksdansgroep van het Alevitisch Cultureel Cen trum Rijnmond schotelt het pu bliek verschillende dansen uit Centraal-Anatolië voor. De 16 dansers en danseressen dragen oogverblindend mooie kostuums uit de verschillende regio's van Turkije. Tijdens de uitvoering worden de dansers begeleidt door twee muzikanten op de mu ziekinstrumenten davul (trom) en zurna (schalmei). Imer Kadan noemt zichzelf Tur- banus, de Turkse Urbanus en ook wel de TTTDe Twentse Tukker- se Turk. Met tweetalige liedjes over de multiculturele samenle ving als 'Deze vuist op deze vuist' en liedjes over 'Hasan' weet deze grappenmaker uit Al melo de hele zaal mee te krijgen. Hij begeleidt zichzelf op het prachtige Turkse snaarinstru ment de baglama of saz. De 14 danseressen van de St. Ayyildiz lichten een tipje van de sluier op rondom het traditionele Hennaritueel. Elke aanstaande bruid viert de avond voor zij in het huwelijk treedt de zgn. Kina gecesi, de hennanacht. Geza menlijk met haar vrouwelijke fa milieleden en vriendinnen wor den er vrolijke en satirische lied jes gezongen over de huwelijkse staat, maar ook hele droevige liedjes waarbij zij bewust zo geë motioneerd raakt dat zij in huilen uitbarst. De bruid neemt immers afscheid van haar jeugd en van haar ouders. Bij dit ritueel wordt een deel van de handen en voeten van de bruid besmeerd met hen na. Ook de deelnemers smeren wat henna op hun handen. De ro de kleur van henna symboliseert vruchtbaarheid. Het geheel ein digt in een uitbundig feest waar bij het publiek wordt uitgenodigd mee te dansen. Chocolademeisjes Ragga Oktay Le Freak en de Chocolade meisjes vormen de slotact van de avond. Oktay is 24 jaar en groeide op in het Rotter damse Spangen. Ragga, het woord is afkomstig van de mu ziekstijl ragga muffin, speelt met verschillende culturen. Dit komt tot uitdrukking in de manier waarop zijn band is samenge steld. Zijn vaste begeleidings band bestaat uit 5 Antilliaanse muzikanten uit Schiedam, en De Chocolade Meisjes, worden ge vormd door Hindoestaanse dan seressen die bubbel'n (manier van dansen) op een beat van streetdance en Turkse folklore. De teksten van Oktay gaan over de dilemma's van de allochtone jeugd in Nederland. De toegangsprijs van 'Hallo Schiedam Merhaba' bedraagt ft. 12,50. Kinderen tot 12 jaar onder begeleiding mogen gratis bin nen. Kaartjes kunnen worden ge reserveerd bij het Fortis Theater aan de Schie via telefoonnum mer: 2467467. Een uitgebreide toelichting op het programma is in een bijlage ingesloten. Het festival wordt georganiseerd door het Turks-Nederlands Over leg Schiedam (INOS) in samen werking met de Afdeling Cultuur van de gemeente Schiedam, en vindt voor de eerste maal plaats. Een initiatief als dit is een wel kom evenement in het kader van het culturele diversiteitbeleid van de staatssecretaris van cultuur. Het beleid van Van der Ploeg streeft naar een veelkleuriger aanbod van kunst- en cultuur met name onder jongeren en allocht onen. HetTNOS bestaat uit: Bar baras Moskee, Grup Alternatif, Muradiye Moskee, Turks Cultu rele Vereniging, Turkse Vereni ging, GGD, Politie Schiedam, Stichting Welzijn Schiedam, So ciale Zaken, Werk en Welzijn. Het festival kon worden gereali seerd dankzij een financiële bij drage van: VSB Fonds, Woon- plus Schiedam, Gemeente Schie dam. opgehoogd wordt zand gebruikt dat een paar kilometer uit de kust op de bodem ligt. Hierdoor kunnen botten van mammoeten op het strand terecht komen', al dus Ronald Boumans. Hij adviseert aspirant-speurders die in Hoek van Holland op zoek willen gaan naar resten van mammoets: 'Je zou het hele op gespoten strand daar kunnen af graven, maar dat is een beetje alsof je zoekt naar een speld in een hooiberg. Je kan ook kijken op de plaats waar de zee het strand al aan het afgraven is. Waar het opgehoogde stuk stijl naar beneden gaat worden de zandkorreltjes door de zee mee genomen. De botten blijven dan liggen en die kan je zo oprapen.' Je moet dan overigens wel weten watje zoekt. 'Zo'n mammoetbot lijkt in eerste instantie net op een stuk hout. Als je beter kijkt zie je dat sommige stukken van het op pervlak glad zijn, bijvoorbeeld net als bij kippen. Als je een kip- penbotje doorbreekt kan je zien dat het van binnen gevuld is met een soort luchtbelletjes. Vaak kan je dat ook zien bij het stuk mammoetbot dat je vindt. Daar is het dan gebroken. Mammoetbotten hebben overi gens de neiging om in de buiten lucht snel uit te drogen en te bre ken. Dat is te voorkomen door ze in te kwasten met een meng sel van 1 deel velpon en 10 delen aceton.' WOENSDAG 10 JANUARI 2001 2 - 1441 SCHIEDAM - Het toernooi om het Schiedams voetbalkampioen schap begint niet zoals voorheen het geval was in het eerste week einde van augustus, maar op de eerste dinsdag van september. Dat ge beurt op verzoek van talloze clubs en trainers, die augustus liever ge bruiken voor het spelen van op het eigen niveau afgestemde oefen wedstrijden. Bij de deelnemers ontbreekt weer SVVSMC. De hoofd klassers laat al langer verstek gaan bij de titelstrijd. Wel is SVDPW weer aanwezig. De vierdeklasser ontbrak vorig jaar, omdat het in het kader van het jubileum zelf een nederlaag-serie had georganiseerd. De andere deelnemende ploegen zijn Demos, DRGS/za, DRGS/zo, titelverdediger Excelsior'20, GTB, HBSS, Hermes DVS, PPSC, Schiedamse Boys, Spaland en WK, De elftallen worden aan de hand van de eindstanden van de huidige competitie ingedeeld in vier pou les van drie clubs. Indien de poule-indeling op dit moment zou plaatsvinden dan zou die er als volgt uitzien: poule 1WK, PPSC en SVDPW; poule 2: Excelsior'20, DRGS/za en Demos; poule 3: HBSS, Spaland en DRGS/zo; poule 4: Hermes DVS, GTB en Schie damse Boys. De poule-wedstrijeen worden gespeeld op dinsdag en donderdag. Voor de finale is donderdag 28 september gereserveerd. Waterweg-topscorer De stand: 1. TSB 4,07 (53 doelpunten uit 13 wedstrijden); 2. DVO'32 3,50 (42 uit 12); 3. HSC/za 3,25 (39 uit 12); 4. Demos 3 (24 uit 8); 5. RKWIK 2,80 (28 uit 11); 6. WK 2,50 (30 uit 12); 7 en 8. DRGS/zo en VFC 2,44 (22 uit 9); 9. MVV'27 2,41 (29 uit 12); 10. DRGS/za 2,33 (28 uit 12). Kampioenschap zaalvoetbal GTB en Schiedamse Boys ontbreken op zaterdag 20 januari op het toernooi om het zaalvoetbalkampioenschap van Schiedam. Wel aan wezig zijn SVVSMC, titelverdediger Excelsior'20, Hermes DVS, SVDPW, Spaland, DRGS, Demos, WK, PPSC, HBSS, Groenoord en Dreamboys. De wedstrijden worden gespeeld in de sporthal Mar griet. De aanvang is 18 uur. Het toernooi wordt gesponsord door het VSF-fonds Schiedam/Vlaardingen. Om 20.30 uur begint de traditio nele prominenten-wedstrijd. Ditmaal wordt dat een confrontatie tus sen oud-Martinit, dat destijds de eerste nog door WK georganiseer de titelstrijd won, en oud-Groenoord. Ruud Spierings verlaat PPSC Niet met het geeikte 'in goed onderling overleg', maar met het meer zeggende 'het bestuur van PPSC en trainer Ruud Spierings zijn tot de conclusie gekomen, dat een wisseling van trainer de beste keuze is', heeft de derdeklasser aangekondigd, dat het op zoek gaat naar een nieuwe oefenmeester. Spierings, die bij PPSC bezig is aan zijn eerste karwei als hoofdtrainer, is aan zijn tweede Schiedamse seizoen bezig. In de eerste jaargang bleef de ploeg via een periodetitel lang in de race voor promotie. Dit seizoen gaat het allemaal wat stroever, maar is er na twee achtereenvolgende overwinningen toch weer zicht op de middenmoot. PIP en Groenoord winnen Dankzij een 5-3 zege op Ivoren Toren zijn de schakers van Primus in ter paris opgestoomd naar de kopgroep van de tweede klas. De vijf punten kwam tot stand dankzij overwinningen van Leo van Steen oven, Piet Hofstee en Peter Weitering en remises van Johan Jurgens, Bart Bos, Roel Timmer en van der Ende. HZPS deed goede zaken door een 5-3 zege op SO/Rotterdam 3. De zege bracht de Schiedam se schakers naar de derde plaats van de ranglijst. Jan Lulof, Daniel van Loenen en Ivo Lucas wonnen hun partijen. Jim Klinge, Bob Hoos, Peter van Oevelen en Theo van Zessen speelden remise. Schiedam tweemaal in landelijke finale Zowel Musis Sacrum als De Walvis hebben zich geplaatst voor de landelijke finale van de stedenontmoeting. Om de grote finale op zondagavond 14 januari te bereiken moeten beide verenigingen een dag eerder voldoende punten scoren om bij de beste zes teams te ein digen. Op de vierde speeldag van de Nationale Trio League (mannen) won Musis/Reason vier van de zeven wedstrijden en wist zich daar- door te handhaven op de derde plaats. De Schiedammers lijken de ti- tel echter wel te kunnen vergeten, want ze staan maar liefst 22 pun ten achter op het leidende Zutphen. Met Musis/Warehouse Compu ters is het helemaal slecht gesteld. Het team deelt de laatste plaats met Leiden. Ook de dames van Musis/Cad Inside zijn hekkensluiter en lijken op degradatie af te koersen. Stook Verstandig Streefverbruik 1 januari t/m 7 januari 2001 www.energietips.nl Wegener huis-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huis-kranten West B.V., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38:84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (010)4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: Nieuws van de Hargahoeve Jongens vinden 20.000 jaar oude botten van mammoet op strand Thijs en Pepijn Boumans tonen thuis in Schiedam de vondst van hun leven Onderstaande tabel met streefverbruiken kunt u ook wekelijks inzien op ONS TXT pag. 755 en op internet www.energietips.nl Jaarverbruik Streefverbruik Verbruik vorige week Totaal streefverbruik Verbruik vanaf 01/11 (in m3) (in m3) (in guldens) (in m3) (in guldens) 800 22 fl 11,09 223 fl 112,38 1000 28 fl 15,48 278 fl 153,70 1200 33 fl 19,32 332 fl 194,39 1400 39 fl 23,74 390 fl 237,43 1600 45 fl 28,18 446 fl 279,32 1800 50 fl 31,99 501 fl 320,57 2000 56 fl 36,44 558 fl 363,11 2200 61 fl 40,24 612 fl 403,70 2400 67 fl 44,69 669 fl 446,25 2600 72 fl 48,48 724 fl 487,48 2800 78 fl 52,94 781 fl 530,06 3000 84 fl 57,40 834 fl 569,92 3500 97 fl 67,19 973 fl 673,97 4000 111 fl 77,66 1113 fl 778,73 4500 125 fl 88,14 1253 fl 883,49 5000 139 fl 98,61 1390 fl 986,14 Later inhaken? U kunt nog meedoen met de actie. Uitleg en een stookkaart vindt u in de folder 'Stook Verstandig' die u eind oktober in de brievenbus heeft gekregen. Heeft u de folder niet bewaard? Belt u ons dan even (010) 262 1000 f J

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3