a 'Ik heb het gewoon ontzettend naar m'n zin bij dit bedrijt m i t De laatste mode voor de laagste prijs. rendr^cht JW.. ®StrPeP. 02-28CT-5 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Roterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH 1 "I 1 André Dorsman (36) is plan ner wegtransport bij Bakker Barendrecht Transport B.V., gevestigd op Handelscentrum Z.H.Z. 48 in Barendrecht. Deze tak van de traditionele 70-jarige groothandel in groente en fruit Bakker is nationaal en internationaal gespecialiseerd in koel- en vriestransport. André begon er als loodsmedewerker. Was geruime tijd vrachtwagen chauffeur en stapte vier jaar geleden over naar de afdeling planning. Inmiddels werkt hij achttien jaar bij het transport bedrijf en volgt momenteel de BBL-opleiding (Beroeps Begeleidende Leerweg) plan ner wegtransport bij het Scheepvaart en Transport College Rotterdam (STC). Omdat André al van jongs af aan graag vrachtwagenchauffeur wilde worden, had het voor de hand gele gen dat hij naar de LTS zou gaan. Hij koos echter voor MAVO 3, met direct erachteraan MAVO 4. 'Ik ben a-technisch. Ik kan nog geen boutje van een moertje onderscheiden. De LTS durfde ik daarom niet aan.' Met z'n diploma op zak kwam André op 18-jarige leeftijd via een vriend als vakantiewerker bij Bakker terecht. 'Vijf weken kon ik er als loodsmede werker aan de slag. Orderpicken deed ik voornamelijk. Goederen ver zamelen en klaar zetten.' Die vijf weken werden een jaar. Toen bekend werd dat hij niet in dienst hoefde, kreeg André na twee jaar een con tract voor onbepaalde tijd aangebo den. Z'n fascinatie om vrachtwagen chauffeur te worden ging op den duur toch steeds meer opspelen. Het was voor André dan ook bijzonder plezierig van het bedrijf te verne men, dat er voor hem een plaats als chauffeur was. 'Directeur Van Vugt vroeg me of ik dat wilde. Ik ben zo snel mogelijk m'n grote rijbewijzen gaan halen. Allebei in één keer geslaagd. Daarna in samenspraak op cursus gegaan. Vier weken de interne chauffeursopleiding CCVB in Lunteren.' Tijdens z'n chauffeursopleiding kon André met toekomstige collega's meerijden. 'Dan krijg je gelijk een goede indruk van het beroep.' Nagenoeg zonder ervaring mocht hij als 22-jarig 'broekie' direct met 15,60 meter de weg op. 'Ze hadden blijkbaar veel vertrouwen in me. Je stuurt niet iedereen met zoiets kost baars de weg op. De nodige ervaring doe je later wel op. Maar je moet wel eerst de kans krijgen. Dat is belang rijk'. André werd het gegund. 'Ben bijna overal geweest' Hoofdzakelijk vervoerde André fruit. 'Ik heb alle hoekjes in de Benelux gezien. Ben bijna overal geweest. Dat waren mooie tijden.' In het begin werd hij goed opgevangen door de ervaren chauffeurs. 'Het was wel even wennen. Groot voordeel was dat ik al langer bij het bedrijf werkte en met veel chauffeurs mee gereden was. Ik kende bijna ieder een.' Met raad en daad werd André door hen bijgestaan. Ondanks het plezier in z'n werk, kwam hij na tien jaar op de vrachtwagen op andere „gedachten. 'Ondanks m'n jeugd droom had ik het wel een beetje gezien. Het werd op een gegeven moment een sleur voor mij'. André kreeg vier jaar geleden de gelegen heid om als assistent planner op kan toor te gaan werken. Eigenlijk maar voor een half jaar. Om de drukte in die periode op te vangen. 'Om iemand van buitenaf aan te trekken bleek niet zo eenvoudig. Die moet eerst een geruime periode ingewerkt worden. Ik kende het bedrijf en viel er eigenlijk direct in'. André greep die kans met beide han den aan. Afgesproken werd met de heer Van Vugt dat na dat halfjaar een evaluatie zou volgen. 'Of ik terug moest naar de vrachtwagen of dat ik eventueel op de planning kon blij ven.' In goed overleg werd besloten dat André op kantoor kon blijven. 'Van beide kanten beviel het heel goed.' Even later was hij geen assis tent meer. Hij mocht zich planner noemen. 'In het begin was het zeker spannend. Op de wagen zeiden we altijd onder elkaar dat het kantoor personeel niet wist hoe snel ze de koeken bij de koffie op moesten eten. Daar was het altijd feest. In onze ogen werkten wij harder dan zij.' Eenmaal op kantoor bleek voor André het tegendeel. 'Niet dat een chauffeur minder hoeft te doen. Ook hier wordt erg veel van je gevraagd. We doen niet voor elkaar onder in dit bedrijf. Iedereen werkt even hard en met dezelfde tomeloze inzet. Welke functie dan ook.' Nu aan de andere kant van het werk deelt André de opdrachten uit aan chauffeurs, die eerst zijn collega's op de wagen waren. 'In het begin was het best moeilijk om tegen een erva ren chauffeur te zeggen wat hij moet doen. Dat moetje leren. Doordat ook mijn collega planners me eerst als assistent en later als planner accep teerden, ben ik door die barrière heen gekomen. Wederzijds respect en vertrouwen spreekt daarbij uit alles.' Al vrij snel wilde hij gaan beginnen aan een cursus planner. Mede door een verhuizing en gezins uitbreiding kwam het er echter op korte termijn niet van. Gestimuleerd vanuit het bedrijf hakte André vorig jaar definitief de knoop door. Hij ging de schoolbanken weer in en hoopt medio 2001 z'n diploma plan ner wegtransport op zak te hebben. Op de planning wordt in ploegen dienst gewerkt. Eén van de grootste opdrachtgevers is de eigen handels afdeling, Bakker Centrale Inkoop. Vrachtwagens bevoorraden verschil lende distributiecentra van onder andere Albert Heijn en Makro in Nederland met groente en fruit. Wanneer André begint met werken kijkt hij eerst wat z'n collega's in de vorige dienst voor hem achtergelaten hebben. 'Ik kijk wat er allemaal gebeurd is en probeert dat gelijk weer op te pakken.' Wanneer de chauffeurs na hun eerste shift leeg komen, bellen ze naar de planning. 'Ze moeten dan weer gestuurd wor den en een nieuwe opdracht krijgen. Eigenlijk moet ik voordat een chauffeur belt al weten wat hij moet gaan doen. Verder opdrachten aanne men en klanten te woord staan. Het is een continu proces, dat de hele dag doorgaat.' De telefoon is momenteel daarbij het meest gebruikte commu nicatiemiddel. Niet alleen vanuit Barendrecht, maar ook vanuit de standplaatsen Zwaagdijk in Noord- Holland en Ossendrecht in Noord- Brabant worden de chauffeurs op pad gestuurd. 'We proberen vanuit die locaties zo efficiënt mogelijk met de vrachtwagens om te gaan. Ze op de juiste plaats te krijgen waar we ze willen hebben.' Het wagenpark bestaat uit 24 eigen vrachtwagens en een dertigtal charters. Van een vaste planning kan nagenoeg geen sprake zijn. 'Dat maakt dit werk juist zo interessant. Nooit hetzelfde. Elke dag, elke minuut is anders.' Daarom wordt van een planner onder meer verwacht dat hij flexibel is en kan improviseren. 'Je bent afhankelijk van het aantal beschikbare mensen en materieel.' Al met al heeft André met een groot aantal mensen te maken. Chauffeurs, klanten, mensen van de logistieke afdeling van Bakker Centrale Inkoop enzovoorts. 'Door een goede communicatie te voeren zijn we optimaal op elkaar afgestemd.' Van de overstap naar kantoor heeft André zeker geen spijt. 'Ik heb het op een leeftijd gedaan, waarop ik nog wat kon leren. Met een eventuele kans op doorstroming. Voor mensen boven de veertig wordt het misschien wat moeilijker om over te stappen'. Wanneer André niet de kans had gekregen om van de vrachtauto te gaan, had hij er nu waarschijnlijk nog op gezeten. Bij Bakker wel te verstaan. 'Een goede baas. Het is een familiebedrijf. Eigenlijk wel heel groot, maar ook weer heel klein. Ondanks de groei blijft het familie gevoel bestaan. Ik heb het gewoon ontzettend naar m'n zin bij dit bedrijf.' Beroepsinformatie André doet bij het Scheepvaart en Transport College de speciale éénja rige avondopleiding. Voorwaarde voor toelating is het diploma VBO/MAVO of HAVO. Bovendien moet je reeds vijf dagen per week werkzaam zijn als assistent planner bij een transportbedrijf. De oplei ding tot planner wegtransport kan ook via de Beroeps Begeleidende Leerweg (BBL) in drie jaar gedaan worden. Eveneens in een combinatie van werken (vier dagen) en leren (één dag). Als vooropleiding moet je daarvoor MAVO/VBO gedaan heb ben. Een HAVO/VWO diploma geldt als overgangsbewijs van klas 3 naar 4. Voor nadere informatie: 010- 4290266 of website www.stc-r.nl Port of Rotterdam Wegener huls-aan-hulskranten Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Clockhouse ribtrui. 49.95 Clockhouse broek. 59.95 Shirt met applicatie. I22 - 176 29.95 Jeans met kralen en borduur. 122 - 176 59.95 19.95 poloshirt. 92-122 Sweatshirt met v-hals. 122 - 176 39.95 22.95 Canvas broek, 100% katoen. 92-122 29.95 Trui met streep. 39.95 Jeans, 5 pocket model. 128-176 29.95 Jeans met omslag in panterprint. 92-122 29.95 Chinos. 59.95 WERKEN in Wereldhaven Rotterdam door: ROGER HUYS I 2 Jbhirt in panterprint, diverse kleuren. 92-122

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7