KOLBERTS HALVE PRIJZEN L"lra Opmerkelijke kunst in Pand Paulus Wie is Wie? Workshop vliegeren met Gerco de Ruyter Van Pietje Pelle naar technisch fiets vernuft KORTWEG Patiënten worden 'getild' bij beurs voor verplegers SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN Kerkentocht Afrikaanse podiumkunsten Cees Ham neemt na 42 jaar afscheid van zijn rijwielhandel 't Centrum Schiedamse carnavalsvereniging oogst lof van zuiderlingen Reisburo Toeras gecertificeerd GALL&GALL Scholieren strijden om Speeldam Cup HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 17 JANUARI 2001 3 - 1442 Veerplein 97 - 3131 CX Vlaardingen Flirten* In lalrtfh W*iiito-ls«l«rMNl on<«rtiOHdsvrt| I HT 4^, Dafclila bailazlna HuLjLlJL—fl Snails levari na ■nniHtniHMiHM 10 laar aarantle a Cancarrareai In prils I \A A' T James Wattweg 18 Vlaardingen yYy Telefoon 010-4349833 Tandprothetische Praktijk Veringmeier door Ger van Veen Onder de titel '...and other stories' wordt bij Pand Paulus werk van de originele Cubaanse kunstenaar Ricardo Brey tentoonge steld. De expositie is van 21 januari tot en met 18 februari te zien in de galerie aan de Korte Haven 125. Speciaal voor deze gele genheid vervaardigde Brey een omvangrijk nieuwe installatie en toont hij grote recente schilderingen op papief. Gelijktijdig met de expositie in Schiedam is van Brey een solo tentoonstelling te zien in Amsterdam. Met zijn weerbarstige, hybride installaties, opgebouwd uit onorthodoxe en alledaagse materialen als autobanden, resten van dieren, glasplaten, chocola de, beddengoed en ventilatoren verwierf Ricardo Brey wereldf aam. Stonden Breys tekeningen en schilderingen op papier lange tijd in de schaduw van zijn driedimensionale werk, in Schiedam zal hij naast de enorme installatie ook recente schilderingen op groot formaat tonen. In Schiedam-oost gaat vanaf vandaag de strijd om de Speel dam Cup weer van start. Het 4x4 zaalvoetbaltoernooi voor de ba- sisschooljeugd uit groep 6, 7 en 8 uit oost en de binnenstad; Gra vin Aleida, Peperklip, Singel en 'Sint Jan. Het door Sport Recreatie ge organiseerde toernooi telt dit jaar een recordaantal inschrij vingen: 39. Er wordt in sportzaal Oost in de Celciusstraat de ko- mende zes woensdagmiddagen vanaf 13 uur door zowel jongens als meisjes gestreden om de eer ste zes plaatsen. Woensdag 21 februari worden alle finales af gewerkt. Publiek is welkom bij de wedstrijden, de toegang is j gratis. De Raad van Kerken houdt don derdag 25 januari voor de vijfde keer een kerkentocht in Schie dam. Het is dus het le lustrum van deze wandeltocht door de stad op koopavond. Iedereen kan zich aansluiten bij de stoet wan delaars, met een stormlantaarn voorop, voor de tocht door 'zwart Nazareth' die langs drie kerken voert. Dat wordt zondag 21 januari in die kerken ingeluid met een onderlinge-groeten-uit- wisseling. De wandeltocht begint om 19.30 uur in het nieuwe kerkgebouw aan de Mgr. Nolenslaan. Na een korte bijeenkomst gaat het ver der naar de Oud-Katholieke kerk i aan de Dam, na een kleine 20 minuten wordt de tocht vervolgd naar de Lange Nieuwstraat om de avond af te sluiten in de Evangelische Lutherse Kerk waar de deelnemers rond 21 uur koffie en thee wordt aangebo den. Wijkcentrum de Erker staat zondag 21 januari in het te ken van de Afrikaanse podi umkunsten. Er worden Afri kaanse verhalen verteld door Solomon Solarin. Er is een pakkende foto-expositie over :het leven in Afrika en dege nen die van het Afrikaanse ritme houden kunnen volop aan de slag in een workshop Afrikaans dansen. f De muziek- en dansgroep La- mine Drame uit Senegal zorgt voor een adembene mend optreden, zoals deze band al eerder deed op de in terculturele manifestatie in oktober. De Afrikaanse podiumkun sten beginnen om 14 uur, de toegang is gratis. Wijkcentrum De Erker is te vinden aan de Jan van Aven- nestraat 32 en is gemakkelijk bereikbaar met openbaar ver voer (lijn 52, 54, 80, 125 en 126). Voor meer informatie: tel. 4267767. Het Gemeentearchief is bezig met de uitbreiding en beschrij ving van zijn fotobestand en roept daarvoor de hulp in van de Schiedammers. Dit is een foto van de Schiedam- se accordeonclub KDO (Kunst Door Oefening), genomen rond het jaar 1950. Het Gemeentearchief wil graag weten wie er op deze foto staan. Wie iemand herkent of meer wil weten kan op zaterdag 20 januari tussen 14 en 15 uur bellen naar het programma van de Zieke nomroep, ZOS-Magazine, dat rechtstreeks wordt uitgezonden via de kabel op 91,5 Mhz. Het telefoonnummer van de zieke nomroep is: 4260000. Ook kunt u contact opnemen met het Gemeentearchief Schie dam, Stadserf 1 (derde etage), telefoon 2465757 Lekker in de buitenlucht bezig zijn en beleven hoe een kunstenaar nu precies zijn werk schépt, biedt de workshop Vliegeren met Gerco de Ruijter. In het kader van de tentoonstelling Unisono 10: Gerco de Ruijter in het Stedelijk Museum, neemt deze kunstenaar in februari en maart de deelnemers mee op pad tijdens zijn omzwervingen in het veld: de weilanden rondom de Groeneweg en de Harreweg in Noord. De kunstenaar bevestigt een digitale camera aan een vlieger die hij zo'n zestig meter laat stijgen. Deelnemers aan de workshop maken ook zo foto's van het Hollandse Landschap, een inschatting vanaf de grond makend hoe de omgeving vanuit vogelperspectief eruit komt te zien. De vertrouwde omgeving wordt getransformeerd tot een volledig onherkenbaar landschap. Eenmaal uitgevliegerd en terug in het muse um, kunnen de deelnemers meteen hun eigen foto bewonderen en een print bestellen. De dag wordt afgesloten met een rondleiding door Gerco de Ruijter. De workshop vindt plaats op 11, 18, 25 februari en zaterdag 3 maart van 14.30 tot 16.30 uur. Van het Stedelijk Museum vertrekt een bus naar de vlieger-locatie. Voor info: tel. 2463666. SCHIEDAM De stichting pijn/hoop organi seert in samenwerking met het Vlietland ziekenhuis een inloop spreekuur op 22 januari van 14 tot 16 uur voor mensen met ch ronische pijn. Ieder vierde maandag van de maand is er naast het bureau patiëntenvoor lichting van het ziekenhuis in formatie over chronische pijn te krijgen. Voor info: dhr. J.A. Ban- dell tel. 0348-502259. *SHV aan de Nieuwe Haven 147 organiseert een basiscursus ko ken op dinsdag van 19.30 tot 22 uur vanaf 23 januari, duur 8 we ken, kosten f90,-. Het wordt ge geven in het Maascollege, Mgr. Nolenslaan 99b. Voor info in schrijven: tel. 4264781. Spreekuren voor patiënten door patiënten in het Vlietland ziekenhuis (Schiedam) Astma Fonds 23 januari van 14 tot 16 uur, Neder landse Vereniging van Rugpa tiënten 25 januari van 10 tot 12 uur, Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden 25 januari van 14 tot 16 uur. Intratuin Pijnacker houdt een huisdier van het jaar verkie zing, kinderen kunnen een foto van hun huisdier inleveren, met daarbij een kort verhaaltje waar om hun dier huisdier van het jaar moet worden. De prijsuitreiking is tijdens de Intratuin Flora en Fauna dagen op 21 januari om 12 uur. 'Wanneer ben jij voor het laatst getild', zo luidt de titel van de beurs/tilmarkt voor verplegenden, fysiotherapeuten en anderen die beroepsmatig moeten tillen in de gezondheidszorg. De beurs wordt dinsdag 23 januari van 13 tot 17.30 uur gehouden in zorgcentrum Francois HaverSchmidt aan de Willem de Zwijgerlaan 35 in Schie dam. Bij de tilmarkt worden hulpmiddelen gedemonstreerd en tonen tilinstructeurs hoe patiënten het best getild kunnen worden en bles sures bij hulpverleners voorkomen kunnen worden. Blessures tijdens het tillen zijn berucht in de gezondheidszorg. De Tilmarkt wil bijdra gen aan meer zorg voor patiënten en een gezonde wijze van tillen. De door Thuiszorg, Stichting Verpleeghuizen en het Zonnehuis geor ganiseerde beurs is opgezet door en voor hulpverleners in de regio. Arke Reisburo Toeras mag zich tot de allereerste reisagenten rekenen die het kwaliteitscertificaat van de ANVR hebben verworven. Op 6 februari komt een afgevaardigde van ANVR Reisagenten naar Schie dam om het certificaat uit te reiken in het Toeraskantoor aan de Hoogstraat 115. Daarbij wordt ook nog even ingegaan op het belang dat de invoering van het kwaliteitssysteem heeft voor de mensen die een reis willen boeken. SCHIEDAM - Het is alweer 42 jaar geleden dat Cees Ham als Rotterdamse puber naar Ket- hel kwam om leerling monteur te worden bij rijwielhandel 't Centrum van oom en tante Olsthoorn aan het Noordein de. De 16- jarige had het snel onder de knie, tèmeer omdat hij als hobbyist de brommer al van binnen en buiten kende. Na de dood van Olsthoorn nam hij in 1975 de werkplaats over. Tien jaar later gaf zijn tante ook de winkel op en ver kocht het aan Ham. Op 31 de cember was het de laatste werkdag van Ham als eigenaar van de zaak. Het fietsparadijs blijft echter in handen van de familie; zijn zoon Marcel en schoondochter Regina gaan het bedrijf voortzetten. 1959. Vetkuiven hangen op straathoeken kauwgom kauwend over hun Kreidlers en Zündapps. Uit de radio klinken de stemmen van Cliff en Elvis. Het zijn de nadagen van de rock roll en het premature stadium van de popmuziek. Jongeren verlossen zich uit de ouderlijke band en geven hun eigen, ongezouten, mening. Cees Ham uit Rotter dam werkt in die tijden als elek tricien bij de firma Batenburg uit de Kipstraat in Rotterdam. 16 gulden voor 45 uur werk, niet veel. En soms is er niet eens werk. Dan gaat Ham plafonds ophangen bij V&D. 's Avonds en in de weekeinden sleutelt hij aan brommers. Als oom Olsthoorn een leerling monteur zoekt, sol liciteert Cees. Het is familie, en ach, Cees weet veel van brom- van 'beneden de grote rivieren' tegenwoordig het Stekenbal van boven de grote rivieren uiterma te serieus nemen en vereerd zijn als uitgenodigd worden om dat Prinselijke partijtje van de Schiedamse Rietzeilers mee te maken. De buitengewone carnavals avond moet ook dit maal weer een 'feest voor iedereen' worden. 'Het is zeker niet alleen bedoeld voor de vaste carnavalsvierders, alle inwoners van Schiedam en regio zijn welkom', zo verzekert Prins Jos. 'Verkleed zijn' is dan ook niet verplicht. Blaaskapellen Naast de Raad van Elf van Ex celsior '20 hebben inmiddels ook De Smooksnuivers uit Rozen burg en de Ballentrappers uit Pijnacker laten weten dat ze van de partij zullen zijn. De disco van Rick Dice zorgt voor de mu ziek, maar wordt daarbij veel vuldig afgewisseld door blaaska pellen als De Zwijntjes uit Zwijndrecht, de Stroopzolen uit Gouda, de Valse Noten en da meskapel Rattaplan uit Dor drecht. Kaarten voor het Stekenbal, dat 20 januari om 20.30 uur begint in De Blauwe Brug aan het Bachplein, zijn aan de zaal ver krijgbaar en kosten 11 gulden. mers, dus is er eigenlijk nooit sprake van een echte sollicitatie procedure. Kethel was in die tijd nog een dorp met een eigen uniek centrum. Met de prachtige Hervormde kerk op de achter grond heef) de rijwielhandel een unieke ligging. Ouderwets idyl lisch bijna. Binnen, echter, ver koopt de familie Ham de meest geavanceerde fietsen, die zelf hun versnelling zoeken. Nu ge mak de mens dient, zoekt de fietser naar steeds meer midde len om het peddelen eenvoudi ger te maken. Volgens Ham zijn de Gazelle en de Batavus zijn paradepaardjes. Op een oude foto aan de wand van het kantoor staan er voor de zaak tientallen brommers en fietsen. Normaal voor toen, de mens was nog bijna autoloos en legde de afstand naar het werk in veel gevallen af per brommer. 'Mooie tijden', lacht Ham. 'De merken van toen waren Solex, Kreidler, ANW en Zündapp. Mochten we naar de fabriek van Saks in Duitsland en kregen we les in repareren. Dat is er nu niet meer bij. Tegenwoordig krijg je een dik boekwerk en dan mag je het zelf uitzoeken. Je zoekt je gek, nou, als ik iets niet snap, hang ik direct aan de lijn. Wij willen de klant altijd het beste van het beste geven, vandaar.' Van brommer naar fiets De laatste grote excursie was zo'n 10 jaar geleden naar de Vespafabriek in Italië. Daarna werd het stil want het grote tijd perk van fle brommer was voor bij. De auto werd in Nederland de nieuwe heilige koe. Ja, de scooterbrommers van nu zijn nog wel populair maar volgens Ham valt er aan die dingen geen grijpstuiver te verdienen. Een Tomos is het enige brommertje dat tussen de vele prachtige fiet sen waar te nemen is. In al die jaren is het in de reparatie ver schoven van brommer naar fiets. Ham heeft het bestieren van een eigen zaak eigenlijk nooit echt eng gevonden. Klandizie genoeg en met zijn vrouw Lies in de winkel draaide het vanaf het be gin aan af op rolletjes. Toch klinkt er best wel wat heimwee naar de nostalgische tijden in de stem van Ham door. 'De brom mer was vroeger zo populair dat we een eigen benzinepomp had den, waar we vijf verschillende soorten benzine uit konden ha len. Nu met al die milieuregel tjes gaat dat niet meer, benzine verkopen is op die manier niet rendabel. We hebben nog wel een zwen gelpompje waar de 'oude' klant jes kunnen tanken. Veel ouderen hebben geen zin om met hun Spartamed (fiets met hulpmo tor) bij de grote jongens te tan ken. Bij ons is het vertrouwd, vandaar.' Ham is nu 58 jaar oud en zegt maar één hobby te heb ben, het repareren van brommers en fietsen: 'Daarom blijf ik nog even doorwerken, als personeel wel te verstaan. Van negen tot vijf met genoeg vakantiedagen om er regelmatig tussenuit te gaan. Die zaak, dat zit wel goed, anders zou ik hem niet aan mijn zoon verkopen. De bank is tevre den: 'Jullie zijn gezond, zo zie je er niet veel meer', zeiden ze.' Ei genlijk wilde Ham doorgaan tot zijn zestigste maar stoppen voor de nieuwe belastingwet van 2001 in werking trad, was in zijn geval verstandiger. Rijwielhandel 't Centrum blijft voortbestaan na het vertrek van Cees Ham en zijn Lies. Zoon Marcel en schoondochter Regi na nemen de opengevallen plaat sen in. Ze denken stiekempjes al aan een aantal verbouwingen maar vooralsnog blijft het zoals het nu is. Rijwielhandel 't Cen trum hoort bij Kethel zoals Ket hel bij rijwielhandel 't Centrum hoort... en dat gaat nooit meer over! Het is zaterdag 20 januari voor de tweede maal dat de Schiedamse carnavalsver eniging De Rietzeilers het 'Stekenbal' viert in de Blauwe Brug. 'En dat heb ben we maar meteen twee maal zo groot opgezet als het eerste, uitermate ge slaagde feest', verklaart Prins Carnaval Jos de eer ste. 'Er zijn vijf tot tien grote carnavalsverenigingen te gast, Excelsior '20 komt met zijn Prins en raad van Elf en er komen minimaal vijf boerenkapellen.' De muzikale klapper van de avond wordt overigens zon der enige twijfel de ver maarde carnavalsband 't Zooi uit Brabant.' Prins Jos, prinses Martina en de raad van Elf van Schiedam heb ben vorig jaar, bij de première van het Stekenbal, bewondering gewekt bij de carnavalsprinsen ten zuiden van de grote rivieren, het land waar volgens hun het enige echte carnaval gevierd kan worden. 'Ze waren uitermate verbaasd over de sfeer hier en over het feit dat wij kans zagen om buiten de carnavalsperiode om zoveel mensen bij een feest als dit te krijgen', verklaart Prins Jos die direct na zijn benoeming de aan zet gaf voor dit bijzondere spek takel. Hij is er trots op dat die lui Hartevelt Jenever Showroom geopend van maandag t/m zaterdag I van 9.00-15.00 uur. \Z—L£tQL—Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het P- 'everen en plaatsen van uw kozijnen. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 i Verdubbeling prinsen en bands bij tweede editie van Stekenbal Geniet, maar drink met mate. Aanbieding is geldig t/m 30 januari 2001 en zolang de voorraad strekt. Vader Cees en zoon Marcel voor hun idyllisch gelegen rijwielhandel foto:ED DEWAERHE1JT Prins Jos I en zijn prinses Martina openen zaterdag het Stekenbal

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 11