Tweede huis in het buitenland blijft volgens kenners onverminderd in trek Ook Eerste Kamer besluit tot de afschaffing van de makelaarstitel Nieuwe belastingregels overzichtelijk op een rijtje Ook Eerste Kamer stemt in met nieuwe BEW-wet Prijsstijging van bouwmaterialen ONROEREND GOED Projectontwikkelaars en bouwers zijn 't eens met hoofdlijn Nota Grondbeleid Nieuwe Woonwet legt verantwoordelijkheden vast Inventarisatie van werklocaties Houd eigen geld buiten hypotheek Betere beheersing van kosten WOZ Tiende Immo International-beurs inAhoy' DE HAVENLOODS 03 - 1041 Vorig jaar is er in Nederland 1.579 hectare bedrijventerreinen uitgegeven. Dat is 7,3% (108 hectare) meer dan in 1998 toen 1.471 hectare werd uitgegeven en 4% (61 hectare) meer dan in het oude recordjaar 1997. Verdeeld naar de uitgifte per ter reintype nemen de gemengde terreinen ruim 66% voor hun rekening, op grote afstand gevolgd door zware industrieter reinen (12%) en zeehaventerrei nen (10%). Aan kantoorvloeroppervlak is in 1999 ruim 680.000 m2 gereali seerd, een stijging van bijna 170.000 m2 ten opzichte van 1998. Begin 2000 bedroeg het totale kantoorvloeroppervlak in Nederland 18,2 miljoen m2. De totale planvoorraad was begin 2000 ongeveer 16,4 miljoen m2, bijna vier miljoen m2 meer dan in 1998. Deze toename komt vooral voor rekening van de plannen die op korte termijn (binnen vijfjaar) zullen worden geëffectueerd. Dit blijkt uit het rapport 'Werklocaties 2000' van de Rijksplanologische Dienst (RPD) dat de uitkomsten bevat van een inventarisatie die in 2000 met de provincies is gehouden onder alle Nederlandse gemeenten. Omdat er vanaf dit jaar geen ren teaftrek meer is voor leningen met andere doeleinden dan de eigen woning, adviseert de 'ver eniging eigen huis' huiseigena ren om losse leningen waarvoor geen renteaftrek meer bestaat, zoveel mogelijk af te lossen. Zonder renteaftrek zijn ze immers fors duurder. Verder adviseert de vereniging om eigen geld zoveel mogelijk buiten de hypotheek te houden. Neem voor de eigen woning lie ver een wat hogere hypotheek (als het inkomen dat toestaat) en houdt het eigen geld apart, bij voorbeeld op een spaarrekening. Daarmee kan worden voorko men dat er later voor andere uit gaven een lening moet worden afgesloten waarvoor renteaftrek niet van toepassing is, bijvoor beeld voor de aanschaf van een auto. Een extra aflossing doen op de hypotheek (boetevrij) kan later altijd nog. De vermogensbelasting is afge schaft. In plaats daarvan betaalt men in box 3 een vermogensren- dementsheffing van 1,2 procent over het vermogen waarbij wordt uitgegaan van een fictief rende ment (30 procent belasting over 4 procent fictief rendement 1,2 procent). De woning (hoofd verblijf) en hypotheek blijven hierbij buiten beschouwing, want deze vallen in box 1 Een tweede woning en de daar voor afgesloten lening vallen wel in box 3. Er geldt in box 3 een vermogensvrij stelling van 38.750 gulden per persoon en 5.000 gulden per kind. De kosten voor de uitvoering van de wet WOZ zullen beter worden beheerst. De uitvoering van de WOZ door gemeenten zal met ingang van 2003 aan een kostenplafond van 240 miljoen gulden worden gebonden. De verdeelsleutel voor de kosten van deze uitvoering worden ook aangepast, met een lager aandeel voor de waterschappen. De kos ten zullen voor 45% door de gemeenten, voor 40% door de Belastingdienst en voor 15% door de waterschappen worden gedragen. In de huidige situatie is deze verdeling 40; 30; 30. Dit is de uitkomst van een bestuurlijk overleg waarover staatssecretaris Bos van Financiën de Tweede Kamer per brief heeft geïnformeerd. In het bestuurlijk overleg bleek bij alle partijen de sterke behoefte om de maatschappelijke kosten van de uitvoering van de Wet WOZ te beheersen. Het kostenplafond van 240 miljoen met ingang van 2003 veronderstelt wel een tweetal veranderingen in de regelgeving, anders zal het pla fond 270 miljoen bedragen. Het akkoord maakt een goede uit voering van het WOZ-proces mogelijk waarbij, naast de zorg voor tijdige en kwalitatief goede levering van gegevens, ook afspraken zijn gemaakt over de beheersing van de totale maat schappelijke kosten. De Neprom en het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) zijn tevreden met het besluit van het kabinet om wettelijke regels op te stellen voor grondexploitatie bij de ontwikke ling van nieuwe bouwlocaties. Met deze regeling komt een einde aan de praktijken van grondspeculanten en wordt het ook gemeenten onmogelijk gemaakt om onnodige hoge kos ten in rekening te brengen. Wel staan de marktpartijen zeer kritisch ten aanzien van de Kabinetvoorstellen met betrek king tot een open ruimteheffing en de Wet Voorkeursrecht Gemeenten. Neprom en AVBB zijn zeer tevreden over het feit dat het Kabinet met het voorstel voor de wettelijke regeling voor het kos tenverhaal het advies heeft opge volgd dat de marktpartijen samen met de Vereniging Nederlandse Gemeenten in sep tember aan minister Pronk heb ben aangeboden. Met de nieuwe regeling worden gemeenten in staat gesteld om de kosten van openbare voorzieningen bij de bouw van een nieuwe locatie bij de ontwikkelaars en bouwers in rekening te brengen. Het gaat daarbij niet alleen om de kosten van bestrating, groen en riole ring, maar ook om een flinke bij drage aan goedkope huurwonin gen. De regeling sluit aan bij de bestaande praktijk op Vinex- locaties, waarbij bonafide bou wers en projectontwikkelaars vrijwillig betalen aan tal van gemeenschappelijke voorzienin gen en aan de realisering van sociale woningbouw. Met de nieuwe regeling worden de zogenaamde freeriders, par tijen die niet mee willen betalen aan de gemeenschappelijke voorzieningen, buiten spel gezet. Tegelijkertijd maakt deze regeling een einde aan de prak tijk van gemeenten om bij grondexploitatie marktpartijen kosten in rekening te brengen die geen relatie hebben met de ontwikkeling van een nieuwe wijk. Volgens Neprom en AVBB heb ben gemeenten met deze nieuwe regeling en de al bestaande gemeentelijke instrumenten, zoals het bestemmingsplan en de bouwvoorschriften, voldoende middelen in handen om hun rol als regisseur van de ruimtelijke ordening waar te maken. Om die reden wijzen Neprom en AVBB de studie naar de 'open ruimte- heffing' af, een heffing op nieu we bouwwerken in het buitenge bied. Volgens de marktpartijen leidt een open ruimteheffing slechts tot hogere woningprij zen. Een dergelijke regeling is daarbij onrechtvaardig voor degenen die nu een nieuwbouw woning willen kopen. Ook ten aanzien van een verplicht per centage vrije sector kavels, zoals op aandringen van Remkes in de Nota is opgenomen, staan de marktpartijen zeer kritisch. Volgens Neprom en AVBB ver storen dergelijke ingrepen de markt en staan zij noodzakelijke kwaliteitsverbeteringen op de woningmarkt in de weg. De overheid dient voorwaarden te scheppen voor een optimale aan sluiting tussen vraag en aanbod op de woningmarkt, zonder uit te gaan van verplichte percenta ges. Ondanks de onzekerheid over de consequenties van het nieuwe belastingplan dat per 1 januari 2001 in werking is getreden, groeit de populariteit van wonen over de grens. Met de invoe ring van het zogeheten 'boxensysteem' in 2001 ver andert er het één en ander. Zo is de hypotheekrente bij een tweede huis niet langer aftrekbaar, omdat alleen in box 1 rente aftrekbaar is en de tweede woning voortaan in box III valt. Maar drasti sche gevolgen lijkt het belastingplan niet te hebben voor tweede huizenbezitters in het buitenland: de heffing blijft doorgaans - rekening houdend met het nu geldende - toegewezen aan het land waar het onroerend goed zich bevindt en met een huur waardeforfait van 2,05% is het belastingvoordeel dat ze mislopen, voor de meeste van hen bescheiden. Tenminste, als de toegeno men interesse voor interna tionaal onroerend goed juist geïnterpreteerd wordt. 'Ik zie absoluut geen rem op de aankoop van buitenlandse woningen', bevestigt Mr. Van der Meulen van HypoFrance in Zoetermeer. 'Wat wel opvalt, is de verschuiving in type koper. Tien jaar geleden waren het toch voornamelijk de 'beter gesitu eerden' die zich een huis over de grens konden veroorloven. Dat is genivelleerd: mede door de overwaarde die de huizen in Nederland bereikt hebben, per mitteren meer en meer landge noten zich die luxe.' En meer en meer mensen kiezen voor een permanent verblijf in een ander land terwijl ze wel hun baan in Nederland aanhouden, aldus Van der Meulen. Van huis uit fiscalist, wijst hij er op dat het door het nieuwe belasting plan ook financieel aantrekke lijk is om dat te overwegen: 'Bij bewoning van een 'eerste' huis in het buitenland kan men kie zen voor belastingplicht in Nederland. Wie inkomen uit Nederlandse bron heeft bijvoor- -*ff beeld uit arbeid of onderneming dat in box I valt, kan onder bepaalde voorwaarden de hypo theekrente wél aftrekken.' Dus veel Nederlanders die ervoor hebben gekozen een optrekje in het noorden van Frankrijk aan te kopen, zitten goed. Het is misschien wat ver der rijden naar het werk, maar de huizenprijzen zijn er gematigd en het eten is er goed. Het kli maat verschilt weliswaar niet met het Nederlandse klimaat, maar dan is er altijd nog de optie om naar Nice te verhuizen en een keer of drie per week op en neer te vliegen. Jazeker, dat gebeurt meer dan wellicht wordt gedacht. Mr. Kam uit Den Haag begeleidt cliënten die op zoek zijn naar een huis in Frankrijk. Hoeveel Nederlanders er tot op heden een (tweede) 'maison en France' hebben, is niet bekend. Kam noemt het cijfer van 250.000, maar voegt daar meteen aan toe dat dat 'van horen zeggen' is. Hij durft wel met zekerheid te stel len dat Frankrijk nog altijd erg in trek is: 'Het land is nog altijd relatief goedkoop, al zijn de onroerend goed prijzen de laat ste jaren ook daar wat gestegen. Met name in de gebieden die als 'favoriet' worden beschouwd: de Dordogne en de Cöte d'Azur. Ik merk echter niet dat Frankrijk daardoor minder geliefd wordt, integendeel. Het is voor Nederlanders vrij dichtbij, het is een EU-lidstaat, het landschap en het klimaat zijn aantrekkelijk en de taal spreekt iedereen hier wel een beetje.' Verreweg de meeste cliënten van Kam kopen een woning in Frankrijk om het 'vakantieple- zier', niet als beleggingsobject. Al is de wetenschap dat het naar alle waarschijnlijkheid om waar devaste objecten gaat, natuurlijk prettig. Naast Frankrijk blijft ook de Spaanse zon lonken. Volgens Balkenende is met name de Costa Blanca een beminde wijk plaats voor Nederlanders: 'Een prettig klimaat waar je gemakke lijk naar toe vliegt, via Alicante. Ook een gezond klimaat: je vindt er veel zoutmeren en het jodiumgehalte in de atmosfeer is hoog.' Daar kan uiteraard geen zonnebank of lichttherapie tegenop. Geen wonder dus, dat steeds meer landgenoten ervoor kiezen een deel van het jaar hun eigen huis aan de Costa Blanca te betrekken. 'De Nederlandse economie groeit alleen maar', zegt ook Piet Balkenende van Expo Business Partners, 'er is meer geld en mensen gaan vaker op vakantie. Op een gegeven moment hebben ze al dat reizen wel gezien, willen ze een vaste plek. De 'babyboomers' van na de oorlog hebben veelal in de jaren '70 een huis in Nederland gekocht: dat is nu langzamer hand vrij, dus de mogelijkheden voor een tweede woning elders zijn er.' De organisator van Immo International ziet daarnaast steeds jongere mensen op zoek gaan naar buitenlands onroerend goed: 'Mensen van halverwege de dertig tot begin vijftig zijn vaak op zoek naar rust, naar ont- haasting. Wat is er dan mooier dan een eigen huis in een beval lig Italiaans dorpje, bijvoor beeld?' Italië: pasta in Umbrië, Lambrusco aan het Lago Maggiore... Wie wil dat niet? Ja, en daar ligt meteen een klein probleempje: de vraag is groot en het aanbod blijft achter. Met als logisch gevolg: hogere prij zen. Een gerestaureerd apparte ment in de Toscaanse Chiantistreek kost al gauw 4000 gulden per vierkante meter. Geen belemmering misschien voor wie zijn of haar perfecte plek heeft gevonden. Overigens, wie goed zoekt, vindt wel dege lijk voldoende aanbod en prijzen variëren sterk per streek. Degenen die echter op zoek zijn naar 'meer schappelijke' aanko pen, doen er goed aan zich op groeilanden als Tsjechië en Hongarije te richten. Daar schijnt men nog 'stulpjes' met 2000 m2 grond plus zwembad te kunnen bemachtigen. 'Ook Portugal wint aan populariteit', meldt Balkenende. Maar welk land en welk woningtype ook de voorkeur geniet: grote kans dat het te vinden is op de Immo International-beurs die 2, 3 en 4 februari voor de inmiddels tien de keer plaatsvindt. De Rotterdamse Ahoy' biedt drie dagen lang ruimte aan bemidde laars uit verschillende landen, eilanden, gebieden en prijsklas sen. Meer dan 125 makelaars en projectontwikkelaars uit meer dan twintig landen zullen in Rotterdam hun woningen pre senteren. Immo Internationa kent een aanbod van ruim 40.000 villa's, kastelen, apparte menten, bungalows, landhuizen, boerderijen en chalets. Wat is belangrijk om te weten? Dat wordt verteld in de doorlopende lezingen van een half uur over diverse aspecten van buitenlands onroerend goed. Op 3 en 4 februari is er verder een uitge breid seminarprogramma over Het kopen van een huis in... Frankrijk, Spanje, Italië en Tsjechië. De beurs is een aanra der voor iedereen die wel eens droomt van verre landen en meer wil weten over wetten en praktische bezwaren, of voor hen die tot daden willen over gaan. De beurs is vrijdag 2 februari geopend van 13.00 tot 18.00 uur, zaterdag 3 en zondag 4 februari van 10.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs: fl. 15,- p.p. Kinderen tot en met 12 jaar gra tis. Meer informatie: www.immo-international.nl. Na de Tweede Kamer heeft ook de Eerste Kamer het besluit genomen: de beëdi ging en titelbescherming van makelaars wordt afge schaft! Hiervoor komt een certificeringsregeling in de plaats. 'Een goede zaak', volgens de Vereniging Bemiddeling Onroerend goed VBO. 'De consument is gediend met een transpa rante markt, gegarandeer de kwaliteit en gezonde concurrentie; dat ontbrak tot nu toe', aldus voorzitter Joël E. van der Reijd. 'Een gemiste kans om transpa rantie en concurrentie op de markt te bevorderen,' vindt De Nederlandse Vereniging van Makelaars o.g. en vastgoeddeskundi gen NVM. Volgens het kabinet is er geen reden meer om het nu nog bestaande verschil tussen make laars en andere bemiddelaars onroerend goed te handhaven. In plaats van de wettelijke bescher ming komt een certificeringsre geling en een onafhankelijke geschillenregeling. De VBO vindt het een goede zaak dat een nieuwe marktorde ning orde op zaken stelt in de branche. Jarenlang is in de bran che door makelaars gepreten deerd dat alleen zij de door de consument gewenste kwaliteit konden leveren. Inmiddels is uit onderzoek gebleken dat de dienstverlening van vastgoedbe middelaars niet onderdoet voor die van makelaars, ondanks beë diging en titelbescherming van laatstgenoemden. 'De beëdiging en titelbescher ming van makelaars - waarbij een éénmalig examen recht geeft op een levenslange titel - is niet meer van deze tijd,' aldus voor zitter Van der Reijd. Het kabinetsvoorstel biedt - via de certificeringsregeling - alle vastgoedbemiddelaars in de markt de mogelijkheid zich op uniforme wijze te kunnen kwali ficeren. Bovendien garandeert een periodiek examen - karakte ristiek voor een certificeringsre geling - dat zij up to date blijven terwijl totnogtoe een beëdiging voor het leven geldig was. Een register, waarin de aldus gekwa lificeerde vastgoed-bemidde laars/makelaars zich kunnen inschrijven, maakt deze groep makkelijk herkenbaar voor de consument. De NVM is een stuk minder gelukkig met het feit dat de Eerste Kamer besloot het kabi netsvoorstel tot afschaffing van de titel en eed in meerderheid te steunen. Het waren juist de frac- ties in de Eerste Kamer die hun zorg uitspraken over kwaliteits verlies van makelaarsdiensten en de verwarring die bij de consu menten zal gaan ontstaan. De NVM vindt het tekenend, dat deze fundamentele kritiek in de Senaat en niet in de Tweede Kamer naar voren is gebracht. Daarnaast vindt de NVM het teleurstellend dat het kabinet dit wetsontwerp niet benut heeft voor een inhoudelijke discussie met het parlement, maar is blij ven steken in algemene bewoor dingen over marktwerking en deregulering. Onverlet de eigen verantwoordelijkheid van het kabinet, constateert de NVM dat de meeste politici nauwelijks zijn ingegaan op tegenargumen ten van de NVM en een aantal onafhankelijke wetenschappers. Als de afschaffing van make laarstitel en -eed per 1 maart, danwel 1 april 2001 een feit is, zal de NVM alles doen wat in haar vermogen ligt om een onderscheidende positie te betrekken, zodat kwaliteit en transparantie van de dienstverle ning door NVM-leden aan cliën ten gewaarborgd is. Het nieuwe belastingstelsel, dat op 1 januari 2001 in werking is getreden, brengt veel veranderingen. Zo wordt het inkomen min der belast en de consumptie meer: de tarieven van de inkomsten belasting gaan omlaag en het algemene BTW-tarief (nu nog 17,5 procent) wordt verhoogd naar 19 procent. Het netto-inkomen stijgt dus, maar als er minder belasting betaald hoeft te worden, wordt er van de aftrekpost 'eigen woning' ook minder terugontvangen. De verwachting is dat dit gecompenseerd wordt door het netto-inkomen en dat de meeste eigen woningbe zitters er toch netto op vooruit zullen gaan. Het hogere BTW-tarief zal in ieder geval een duidelijk effect hebben op de koopprijs van nieuwbouwwoningen en andere diensten die zijn gekoppeld aan het aanschaffen van een woning, zoals de kosten van makelaar, notaris en de kosten van onderhoud en verbouwing van de woning. Verder kan het eigen woningforfait (fors) hoger uitvallen als de woning bovengemiddeld in waarde is gestegen. De Vereniging Eigen Huis heeft voor huiseigenaren de uitgave 'Belasting 2001' samengesteld. Deze legt extra accent op alle zaken rond de eigen woning en geeft een overzicht van alle nieu we regels. Bestellen is online mogelijk op www.eigenhuis.nl. De nota 'Mensen, wensen, wonen', beschrijft opnieuw de verant woordelijkheden van overheden en andere partijen voor het wonen. Deze worden stapsgewijs, te beginnen met de positie van burgers en die van woningcorporaties, in een nieuwe Woonwet vastgelegd. Het rijk formuleert straks in een rijksbeleidskader wat het van provincies, gemeenten en corporaties verwacht, door een aantal thema's of pres- tatievelden te benoemen. Het is vervolgens aan provincies en gemeenten om met een eigen (woon)visie te komen, waarbij zij rekening moeten houden met dat rijksbeleidskader. Zij maken vervolgens afspraken - liefst contractu eel vast te leggen - met corporaties, marktpartijen en bewoners. Nieuw is dat het rijk een grotere inhoudelijke betrokkenheid zal tonen. Dat gebeurt door in de discussies met overheden, corporaties, marktpartijen en bewoners per regio aan te geven wat naar zijn mening nodig is, zonder die visie dwingend op te leggen. Wél kan het rijk provincies en rechtstreekse gemeenten een aanwijzing geven over de onderbouwing en wijze van totstandkoming van hun woonvi- sie, maar niet over de concrete prestaties. De Eerste Kamer heeft ingestemd met de Wet bevordering eigen woningbezit (BEW). Daarmee is op 1 januari jl. de koopsubsidie voor de lagere inkomensgroepen definitief in werking getreden. Vanaf nu kunnen gezinnen met een inkomen tot ongeveer 49.000 gulden een bijdrage krijgen als zij een huis willen kopen. Op die manier krijgen zij de mogelijkheid voor een koopwoning te kie zen. De koopsubsidie bedraagt maximaal 328 gulden per maand. Dat is exclusief een eventuele toeslag voor de overdrachtsbelasting. Om voor koopsubsidie in aanmerking te komen, moet het belastbaar inkomen over 1999 voor een tweepersoonshuishouden tussen minimaal fl. 29.900,- en maximaal fl, 48.800,- liggen en voor alleenstaanden tussen fl. 23.800,- en fl. 36.400,-. Ook zijn er gren zen aan het eigen vermogen vastgesteld: fl. 59.700,- voor gezin nen en fl. 40.500,- voor eenpersoonshuishoudens. Voor mensen boven de 65 jaar gelden iets andere inkomens- en vermogenseisen. Verder moet potentiële koper minstens 23 jaar zijn en de afgelo pen drie jaar geen woning in bezit hebben gehad. De woning mag niet duurder zijn dan fl. 259.800,- (inclusief kos ten) en de hypothecaire lening niet hoger dan fl. 207,800,-. Om de risico's voor de koper zo veel mogelijk te beperken, moet de hypo theek in maximaal 30 jaar en voor ten minste 60% worden afge lost. Daarnaast is een rentevaste periode van 15 jaar en een Nationale Hypotheek Garantie verplicht. Meer informatie over de koopsubsidie is verkrijgbaar op 0800-56 66 77 82 of te vinden op www.koopsubsidie.nl De HIBIN, de brancheorganisatie van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland voorziet dat per 1 januari 2001 de prijzen van bouwmaterialen aanmerkelijk meer zullen stijgen dan gebruikelijk. Hierdoor zullen de prijzen van de huizen ook omhoog gaan. Voor sommige bouwmaterialen worden prijsstijgingen van ongeveer tien procent verwacht. Belangrijkste oorzaak zijn de hoge brandstofkosten waardoor de productiekosten en de transportkosten sterk zijn toegenomen. Daarnaast is de stijging van de personele kos ten in de branche ook van invloed. Kortom: een sneeuwbaleffect van prijsstijgingen. Diverse fabrikanten van bijvoorbeeld betonstenen, kalkzandsteen en isolatiematerialen hebben aan de HIBIN laten weten dat deze ont wikkelingen leiden tot bovengemiddelde prijsstijgingen die per 1 januari 2001 doorberekend moeten worden. Dit betekent dat de prij zen op de huizenmarkt ook zullen stijgen. Eind september 2000 heeft de HIBIN haar leden hierover al op de hoogte gebracht. j.» ,..y Foto: LEUNIS VERLINDE O Foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13