r Hundred Gypsy Violoins halen Guiness Book of Records s sflraE ii i lilt a mm t I Unieke fotografie van Modotti en Berssenbrugge Echte vriendjes Tanja Jess en Kraay junior in nieuwe popmusical: Boyband Margriet Eshuijs met 'Magie Moments' UIT ■f Jewj. |P 1 Kunsthal verandert tijdelijk in een museum voor Europese kunst 1(17 03 - 1002 Vrijdag 19 januari FILM 20.30: Off Screen, Zaal de Unie, Rotterdam. Te gast is festivaldirecteur Simon Field. MUZIEK 13.00: Club Rakkas, Nigttown, Rotterdam. Turkse popmuziek acts. Theaterzaal: R&B, Garage en Mellow. DJ's: Ozkan, Silence, Sertan, Hakan en Gok-E. Live acts: Atacan en Exentric, fl. 17,50. 12.00: Turks feest, Nighttown, Rotterdam. THEATER 20.15: Hester Macrander, Het Kruispunt, Barendrecht 21.00:0stia, Lantaren/Venster, Rotterdam 20.00: Hetty Feteris, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen 20.15: Eric Roller, SCC De Goote, Brielle. 20.15: Stemmen in de nacht, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis 20.30: Hans Dorrestijn pia nist, Theater Zuidplein, kleine zaal, Rotterdam Zaterdag 20 januari MUZIEK 22.30: Argentijnse Tango Zap the World, de Doelen, Expo Hal, Rotterdam 20.15: Hans Visser Friends, SCC De Goote, Brielle THEATER 20.30: Hetty Feteris, Bibliotheektheater, Rotterdam 20.15: Bernhard, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam 20.15: Joop Braakhekke, Het Kruispunt, Barendrecht 20.00: Job Schuring Rutger van der Laan, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen 20.30: Mark van de Veerdonk, Theater de Schuurkerk, Maassluis 20.15: Mylene d'Anjou, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis Zondag 21 januari DANS 14.00: Tea Time Funk, Nighttown Theatercafé, Rotterdam.Terug in de tijd met James Brown, Sly Stone, Kool the Gang, Lyn Collins, the Meters en vele andere. Funky kleding is van harte welkom, flO,-. Woensdag 24 januari FILM Start The 30st International Filmfestival of Rotterdam, Calypso, Rotterdam THEATER 20.15: Eef Coo, Theater de Teerstoof, Schiedam. Mierenneuken. Eeef Coo gaan weliswaar op hun bek en zijn veel te enthousiast, maar vallen daarentegen toch ook geheel door de mand. Ze bekennen gewoon geen kleur, zijn totaal ongenuanceerd en weigeren te integreren. Essentiële levensvragen wor den deskundig de wereld uit geramd, fl. 26,50. Donderdag 25 januari DANS 20.15: Dansgroep Krisztina de Chatel, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam MUZIEK 20.00: Nabucco, Ahoy', Rotterdam 21.00: Johnny Dowd Baptist Generals, Nighttown Basement, Rotterdam 20.00: Cuby Blizzards, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen THEATER 20.15: Fred Delfgaauw, Het Kruispunt, Barendrecht 'Geef de man een glas water en een zigeunerviolist en hij wordt dronken' is een bekende uitspraak in Hongarije, het land waar het beroemde zigeuneror kest Hundred Gypsy Violins vandaan komt. Hundred Gypsy Violins, opgericht in 1985 door de wereldberoemde Lajos Boross, is door zijn unieke samenstelling opgenomen in het Guiness Book of Records. Honderd instru mentalisten zonder lesse naars, zonder partituren en zelfs zonder dirigent, die naast de energieke zigeu- nermuziek ook Hongaarse dansen van Brahms, rapso dieën van Liszt en muziek van Strauss spelen. Zelfs Yehudi Menuhin was zo onder de indruk van hen dat hij erepresident van de groep werd. Hij is dan ook degene geweest die luister heeft gegeven aan hun bekendheid. Ontstaan De bijzondere manier waarop dit orkest tot stand is gekomen lijkt op een legende. In 1985 sterft de onvergetelijke solist en koning van de zigeunermuziek, de Primas Sandor Jaroka. Geschokt door dit verlies gaan de zigeu ners in kou en regen naar het kerkhof. Meer dan 100 musici komen met hun instrumenten bijeen om zo de laatste eer aan hun muzikale leider te bewijzen. Toen ontstond de gedachte een orkest samen te stellen, waarin de virtuositeit van de zigeuner muziek, die bestaat uit veel variatie en snelle tempowisselin gen, tot uitdrukking zou komen. Zo werd uit een weemoedige afscheidsserenade bij een graf dit schitterende orkest gefor meerd "Hundred Gypsy Violins". Sindsdien maken het orkest muziek louter om het plezier van het gezamenlijk musiceren. Spelen ze viool, omdat het in hun bloed zit; in hun genen. Ook bij de kleine virtuozen van 11 en 12 jaar, die het temperament met de paplepel kregen toegediend. Zij spelen vanuit hun hart en dat merkt het publiek, dat vorig sei zoen in de bomvolle zalen op de stoelen klom. Traditioneel en klassiek Het concert van de Hundred Gypsy Violins bestaat uit twee delen. Zigeunermuziek, waarbij de musici zijn gekleed in tradi tionele kostuums in een werve ling van kleuren en waar zigeu nerliederen, oeroude dansen en melodieën de ziel uitbeelden van een volk met diepe wortels. Daarnaast speelt het orkest ook een klassiek repertoire waarbij de musici in zwarte smokings het publiek meenemen over de Donau naar Wenen. De Gypsy Violins komen op woensdag 24 januari alle hon derd voor een uniek concert naar de Rotterdamse Doelen. Rserveren kan via tel. 010- 2171717. De meest prestigieuze ten toonstelling in de geschie denis van de Kunsthal. Zo wordt de uitzonderlijke kunstcollectie Meesterlijk Verzameld door het muse um aan de Westzeedijk 341 zelf bestempeld. Ter gele genheid van Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 kan daar van 20 januari tot en met 16 april de bijzon dere collectie Gustav Rau worden aanschouwd. Met de expositie 'Meesterlijk Verzameld' verandert de Kunsthal tijdelijk in een Museum voor Europese kunst met werk afkomstig uit zo'n beetje alle belangrijke stromin gen van de afgelopen vijfhon derd jaar Europese schilder kunst. De bijzondere verzame ling van Rau bestaat onder meer uit werk van Renoir, Monet, Degas, Fra Angelico, Morandi, Ribera, Watteau, Ruysdael, Macke, Canaletto, El Greco, Pourbus, Boucher, Millet en Corot. De breed opgezette col lectie - waarin figuratie de boventoon voert - bevat boven dien schilderijen van kunste naars die in ons land zelden of nooit te zien zijn. Gustav Rau (Stuttgart 1922) geldt als één van de meest uit zonderlijk verzamelaars van deze tijd. Hij werkte het grootste gedeelte van zijn leven als arts in Afrika alwaar hij een ziekenhuis opzette in Zaïre en een educatief ff*- *V A 40* i¥**t V «Nb si 7 t programma startte waaraan jaar lijks 30.000 kinderen deelne men. Rau begon in 1941 aan een studie politicologie, maar werd een jaar later opgeroepen om Hitler's leger te dienen. In 1944 &SO&FJI t i f «TEHni ontvluchtte hij Duitsland en sloot zich aan bij het Britse leger. Na de Tweede Wereldoorlog hervatte hij zijn studie om in 1950 af te studeren. Pas toen hij 40 was, begon Rau aan een studie medicijnen en specialiseerde zich in tropische geneeskunst, kindergeneeskun de en gynaecologie. In 1970 ver kocht hij de bedrijven van zijn overleden vader en een oom en vertrok naar Afrika. Tientallen jaren werkte hij als arts in afge legen dorpen, leidde een een voudig leven en spendeerde een groot deel van zijn fortuin aan het opzetten van een ziekenhuis in een bergdorp aan de Rwandese grens. Gustav Rau is inmiddels gepensioneerd en woont momenteel in zijn geboortestad Stuttgart. Arts, filantroop en kunstliefhebber Behalve arts en filantroop is Rau ook kunstliefhebber. Een paar keer per jaar verliet hij Afrika voor korte tijd om kunstwerken te kopen voor zijn verzameling. Rau begon in de jaren '60 met verzamelen, eerst alleen beeld houwwerken, later ook schilde rijen. Zijn collectie, met voor beelden van alle Europese schil derscholen, bevat nu 240 oude meesters, 160 schilderijen uit de negentiende en twintigste eeuw en 220 beeldhouwwerken. Sommige van die werken zijn van meesters die in de Collectie Nederland ontbreken of slechts met een weinig representatief stuk zijn vertegenwoordigd. De Franse (post)impressionisten vormen een zwaartepunt in de tentoonstelling Meesterlijk Verzameld met zes werken van Monet, twee van Renoir, twee van Degas, vier Pissaro's, drie Sisley's, vier van Vuilard, twee van Bonnard, terwijl Boudin, Signac en Caillebotte elk met één schilderij zijn vertegenwoor digd. De Spaanse school is aan wezig in de vorm van werk van Ribera en een imposante 'Sint Dominicus in gebed' van El Greco. Verder bevat de tentoon stelling onder meer werk van de Franse achttiende eeuwse schil ders als Greuze en Watteau en dp Engelse portretmeesters Sir Joshua Reynolds en Thomas Gainsborough. Naast de 95 schilderijen - eerder gepresenteerd in het Musée du Luxembourg in Parijs - toont de Kunsthal 11 extra stukken uit de collectie Gustav Rau. Deze meesterwerken van onder andere Munch, Vuillard, Renoir en Degas, waren niet eerder voor het publiek te zien. Zijn uiterst kostbare verzameling schenkt Rau in de toekomst overigens aan Unicef. Meesterlijk Verzameld, 20 januari t/m 16 april 2001, ope ning zaterdag 20 januari om 17.30 uur door Frits Bolkestein, Europees Commissaris. Voor meer infor matie 010 - 440 03 01, /www.kunsthal.nl>www.kunst hal.nl. openingstijden dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Naast Meesterlijk Verzameld pakt de Kunsthal Rotterdam momenteel met nog een aantal zeer interessante tentoonstellin gen uit. Zo is er de tentoonstel ling over de fotografe Tina Modotti (1896 - 1942) die nog tot en met 8 april te zien is. De 84 foto's en circa 40 originele documenten schetsen een beeld van haar bewogen teven. Lange tijd werd haar talent overscha duwd door geheimzinnige kwes ties en affaires, die haar leven tot een mythe hebben gemaakt. Pas in de jaren negentig kreeg Tina Modotti internationaal erken ning, wat resulteerde in tentoon stellingen op het Fotofestival Artes 1991 en in het Philadelphia Museum of Modern Art. Vooral in Mexico geniet ze een hoge status en is ze de verper soonlijking van de passie. Nu worden er grote bedragen betaald voor de foto's van Modotti. Bijvoorbeeld 'Roses' (1925) werd in 1991 verkocht voor 165.000 dollar, waarschijn lijk aan de popzangeres Madonna. Zij is een bewonde raar van Tina Modotti en finan cierde enkele exposities van haar werk. Aanvankelijk richtte Modotti zich op de formele esthetiek van natuur- en architectuurvormen. Door haar betrokkenheid bij de politieke en sociale hervormin gen, werden haar beelden echter steeds realistischer. De foto's verschenen in kunstbladen en in links georiënteerde kranten. Landarbeiders waren haar voor naamste onderwerp. Ze maakte voornamelijk sociaal maatschappelijke reportages om de revolutie te dienen. Of het nu een stilleven of het Mexicaanse volk was, ze fotografeerde het met een sterk symbolische lading. Het oeuvre van Tina Modotti laat geen idylle zien, ze brengt het lijden van het Mexicaanse volk naar voren. In stillevens toont ze bloemen, maïskolven en andere attributen van het Mexicaanse leven en maakt deze tot revolutionaire symbolen. Tot en met 15 april 2001 kan ook nog genoten worden van het werk van de fotograaf Henri Berssenbrugge (Rotterdam 1873- Goirle 1959). Tussen 1901 en 1940 fotografeerde hij in dor pen en steden in Nederland en België, evenals in de metropolen Parijs, Milaan en Londen. In zijn woonplaatsen Tilburg, Rotterdam en Den Haag koos hij bij voorkeur het straatleven en de gewone (ambachts)man tot onderwerp. Berssenbrugge maakte zijn intrigerende foto's in de periode waarin - door de opkomst van het modernisme - vernieuwingen in het denken over kunst en fotografie hun beslag kregen. De weg die hij daarbij volgde is tegendraads, oorspronkelijk en uitermate boeiend. Nauwelijks gehinderd door fotografische stijlopvattin gen maar des te meer geïnspi reerd door de schilderkunst heeft hij adembenemende foto's nage laten die internationale aandacht verdienen. Berssenbrugge werd geprezen om zijn vermogen meer te zien dan anderen, om zijn passie en werklust en om zijn uitzonderlijke en fraaie technieken. Hoewel hij over de gehele wereld heeft tentoonge steld is een grote overzichtsten toonstelling in eigen land nooit eerder gehouden. Nu, 100 jaar na zijn start als fotograaf, worden er in de Kunsthal circa 200 originele foto's geëxposeerd, waaronder tientallen straatopnames van het oorspronkelijke Rotterdam. Op de zolder van Margo is het erg donker, maar als ze de kaars jes heeft aangestoken blijkt er van alles te beleven. Margo vindt een oude koffer met daarin veel poppen en dieren die alle maal zo hun eigen liedjes en ver sjes hebben. Kinderen van 2 tot 7 jaar kunnen meezingen tijdens deze voorstelling die op zondag 28 januari om 10.30 en 14.30 uur wordt gehouden in Galerie Ron Mandos, Roderijslaan 24, Rotterdam. De voorstelling duurt een uur en de toegangs prijs is 10 gulden voor kinderen en 15 gulden voor volwassenen. Voor reserveringen Sprookjestheater Margo van Schie-Biesta: telefoon 010- 4259406. De 350 pagina dikke Kidsgids Rotterdam 2001, nu te koop in de boekhandel, staat vol met tips! Voor meer informatie hierover kun je bellen met de Kidsgids: 020-6723538. Wat gebeurt er als vijf onbekende jongens veranderd worden in superhelden voor de media? Manager Wayland tekent met de vijf een contract waarin zij zich bereid verklaren alles op te geven voor het grote succes, zelfs hun privé-leven. Ze worden afgesloten van de wereld en mogen alleen nog maar optreden. Dan ont dekken de leden van de groep dat de manager een vuil spelletje met ze speelt, en komen ze in opstand. Boyband is een musical over het wel en wee van een jongens- groep, zoals er tegenwoordig vele zijn. De rode draad in de voor stelling zijn de concerten die de groep geeft, en tussendoor krijgt het publiek een beeld van de verschillende achtergronden van de jongens. De nummers zijn geschreven door onder andere song writers van Take That en de Spice Girls. De regie is in handen van Peter Rowe, de choreografie van Stanley Burleson, vertaling en bewerking van Edwin de Jongh. De cast bestaat uit coryfeeën als Tanja Jess, Johnny Kraaijkamp jr., Paul Groot, Duncan Anepool, Axel de Graaf, Ivo Chundro, Charles Luske, Richard Rodermond en anderen. De musical staat op zaterdag 20 januari 2001in de grote zaal van Theater Zuidplein, aanvang 20.15 uur, entree eenheids prijs fl. 48,40. Reserveringen: 010 - 4816500 Sinds ze in 1974 met de groep Lucifer doorbrak met de hit House for Sale weet Margriet Eshuijs met vanzelfsprekendheid theater zalen te vullen. Een avond Margriet Eshuijs betekent ook een avond genieten van een band met vier topmuzikanten die diverse instrumenten bespelen. Van opzwepende gitaarsolo's tot meeslepende ballades, voor dit nieuwe- theaterconcert van Margriet Eshuijs is gekozen voor liedjes die inder daad Magic Moments zullen zijn. Eshuijs (zang, vleugel, gitaar en accordeon) wordt begeleid door: Maarten Peters (zang, gitaren), Ruud de Grood (keyboards, accordeon en zang), Ron van Stratum (slagwerk) en David de Marez Oyens (basgitaar en zang). Deze voorstelling is te zien op zaterdag 20 januari in Theater de Willem in Papendrecht. Entree: 32,50 Paskorting F. 2,50 Aanvang: 20.15 uur Kaarten zijn te reserveren van ma t/m vrij van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur en één uur voor aanvang van de voorstel ling op telefoonnummer 078-6158226. Accrorap combineert dans, hip-hop, capoeira, zang én spectaculaire stunts in één voorstelling Het Franse hiphop- en dansgezelschap Accrorap combi neert in hun nieuwe voorstelling hip-hop, Afrikaanse dans en Capoeira met zang, spectaculaire headspins, backspins en acrobatische stunts. De muziek varieert van klassiek tot Arabisch, met rustige momenten en heftige beats. De nieuwe voorsteling M'Panandro (de Ceremoniemeester) is opge bouwd uit twee delen. In Razana - Racines keert choreograaf Eric Mezino terug naar zijn wortels in Madagaskar. In Prière pour un fou verbeeldt Kader Attou met zang en dans de oorlog in Algerije. Zware onderwerpen die goed te verteren zijn door de variëteit aan dansvor men die het gezelschap laat zien. Deze bijzondere voorstelling is op vrijdag 19 januari 2001 in de grote zaal van Theater Zuidplein, aanvang 20.15 uur. Foto: Deen van Meer Foto: Euro Stage Meesterlijke verzameling van uitzonderlijk man 11 v »v i/tj V ".V» ':X«J Lx» i BuuflW i V V§;| <iPS Foto: Janssen De Kievith

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 19