KORTWEG Lezing over domheid O 10 "U c O CL allege SCHIEDAM Paddo's, pillen en partydrugs Op jacht naar de Cup-punten Mantelzorgers gaan gebukt onder fysieke en psychische druk Autoservice Eigenraam Gemeentebelangen start met website CITY BOX 010 - 483 87 82 010 - 483 87 82 Brandersstad klaar voor competitie Het Nieuwe Stadsblad en Deciel HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 18 JANUARI 2001 3 - 1475 SCHIEDAM Harmonia organiseert donder dag een seance-avond om 20 uur in het wijkcentrum aan het Wibautplein 165, toegang f10,- In de Liduinakapel (Franke- land) is zondag een eucharistie viering om 9.15 uur; voorganger is pater L.v.d. Velden met cantor Sjef Engering. Woensdag 24 januari is er een lezing afvalverwijdering nu en in de toekomst door dhr. Stee nes, beleidsadviseur van NV IRADO bij de NVVH, aanvang 14 uur in de Magnalia Deikerk, toegang voor leden gratis, an ders f2,50. De Vrijzinnige Geloofge meenschap aan de Westvest 90- 92, houdt zondag om 10.30 uur een dienst met voorganger Dr. H. Noordegraaf uit Schiedam. Maandag 22 januari om 20 uur is er een lezing; geweldloos om gaan met conflicten door Harry Schram, toegang f7,50 voor le den anders flO,-. Voor info: Henk Nieuwenhuis tel. 4260756. In de Liduinabasiliek is zater dag om 18 uur een eucharistie viering, zondag om 10.15 uur een hoogmis m.m.v. het heren koor I.H.D. In Podium Café De Graauwe Hengst is donderdag een cd-pre- sentatie van Phil Friendly Friends, vrijdag de eerste voor ronde van de popprijs met The Riaggs, Room to Move, Ophiel, Bra, Hooftpijn en Count Ziggen- puss. Zaterdag cabaretmet zap- par@ speelt Zapparette en de Zoetermeerse Skippy. *Zaterdag is bij ZOS-radio van 10 tot 17 uur het progamma ZOS op zaterdag te beluisteren via 91.5 fm van de kabel, voor ver zoekjes tel. 4260000. Pianoleerlingen van muziek school Annelies zijn geslaagd bij de Royal Board School te Lon den; Esther Hertog le graad, Charlotte Vollaard le graad met lof, Mieke Willigers le graad, Leanne Gouvernante 2e graad, Ilona Gouvernante 2e graad, In eke Engering 3e graad, geert Scholten 3e graad, Mare Koehl 4e graad, Marte van Oort 4e graad met lof. Docent Annelies Kars, de muziekschool bedankt leerlingen en docent met het be halen van dit resultaat. De stichting ritme en dans geeft proeflessen op 23 januari van 20.45 tot 22.15 uur en 24 ja nuari van 9.30 tot 11 uur Cen trum Djoj, A.Duyklaan 5-7. Zaterdag 17 februari is er een workshop Sou kous van 14 tot 17 uur o.l.v. Marianne Eibers en Robert Bloemhoff, in wijkcentrum Dreesplein, Willem Dreesplein 2. Voor info: ma t/m do van 10 tot 12 uur tel. 4670562. STICHTING WELZIJN Morgen kan er van 10 tot 13 uur ingeschreven worden bij het Emancipaticentrum voor di verse cursussen zoals Hoe zeg je wat je denkt, hoe leer ik keu zes maken, leesgroep voor vrou wen, levensverhalen schrijven, klussen in en om het huis, im provisatietheater, vegetarische koken, opvoeden; zo, gezond heidsvoorlichting voor Turkse vrouwen. Voor info: tel. 4734545,of in het gebouw aan het Broersveld 142. De computercursus Word voor gevorderden start 24 janu ari in Kluphuis Zuid, duur 6 avonden van 19.30 tot 22 uur, kosten f230,- en f20,- voor het cursusboek, aanmelden via tel. 4267297. In De Blauwe Brug, Bachplein 590 start 25 januari de cursus Spaans, duur 10 lessen f97,50, basiscur'sus kennismaken met de computer start 19 februari kos ten f262,-. Voor info inschrij ven: tel. 2470464. OUDERENWERK Zondag een Thé-dansant, DJ Leon in de 4 molens van 13.30 tot 16 uur, kosten f3,50 ook is er contactzondag van 13 tot 16 uur, gratis. Dinsdag 23 januari is er bingo in Oost van 14 tot 16 uur, kosten f7,- Klaverjassen en jokeren iedere donderdag in Oost van 19 tot 22 uur, kosten f5,- per maand, ook is er gym nastiek in wijkpost Zuid van 9 tot 11 uur, kosten f10,- per maand in Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat. Elke vrijdag in Oost geheugenspel van 14 tot 16 uur, kosten fl,- per keer. Vrijwilligers gezocht voor maaltijdbezorging voorname lijk voor de zaterdag van 11.30 tot 13.30 uur, in het bezit van rij bewijs en auto en men verwacht dat men de Nederlandse taal goed spreekt en verstaat. Ook voor de visiteclub zijn nog men sen nodig. Voor info tel. 2486890 op werkdagen van 9 tot 12.30 uur. In bibliotheekfiliaal 'Nieuwland' aan het Wibautplein 163 is tot en met 26 februari een tentoonstelling te zien onder de titel 'paddo's, pil len en partydrugs'. Via acht panelen wordt uitleg gegeven over hoe de verschillende drugs er uit zien en wat hun specifieke werking is. daarnaast komen de schadelijke gevolgen van het gebruik van deze drugs aan de orde. Het oudste lid en medeopricht ster van Gemeente Belangen Schiedam, mevrouw van Al phen, stelt op 19 januari om 17.15 uur de nieuwe website van haar partij in werking. Daarbij ondersteund door Jeffrey vd Hoeven en Peter Fluiter die de website uitbouwden tot een vol waardig communicatiemiddel waarop iedere Schiedammer in teractief kan zijn. 'Mensen kunnen hun mening bij ons kwijt, daardoor staat de lo kale politiek op een vernieuwen de en democratische manier voor hen open', aldus voorzitter Henk Groenewegen. 'Dit kan ook inhouden dat wij sneller worden geconfronteerd met on bekende misstanden die daar door eerder door ons kunnen worden aangepakt. Hierdoor zal de kwaliteit van de stad Schiedam worden ver hoogd.' 'Geen mens is intelligent genoeg om zijn eigen domheid te begrij pen', is een van de stellingen van schrijver Matthijs van Boxsel. Sinds 1980 is de auteur bezig al les over domheid te verzamelen. Dit resulteerde vorig jaar in 'De encyclopedie van de domheid'. Volgende maand verschijnt zijn tweede boek over domheid dat 'Morosofie, dwaze wijzen en wijze dwazen in Nederland en Vlaanderen' gaat heten. Een der de boek met plaatsen en provin cies die als dom bekend staan is in bewerking. Over dit onderwerp geeft Mat thijs van Boxsel vrijdag 26 janu ari vanaf 20.15 uur een lezing in de bibliotheek aan het Bach plein. Toegangskaarten (7,50) zijn verkrijgbaar bij boekhandel Mercurius. Onder de bezoekers worden een gesigneerd boek en een abonne ment op het tijdschrift Musis verloot. De basisscholieren van groep 6 gingen gistermiddag als eersten al zaalvoetballend op jacht naar de punten die woensdag 21 fe bruari de Speeldam Cup kunnen opleveren. Met veel enthousiasme en soms verbeten inzet beten de jongens de spits af in de eerste ronde van het 'vier tegen vier' toernooi voor de basisschooljeugd waar voor zich dit jaar een record aan tal teams heeft opgegeven van de scholen Gravin Aleida, Peper klip en Sint Jan. Komende woensdag is in sport zaal Oost de beurt aan de meis jes van groep 6, op de woensda gen daarna spelen de grotere leerlingen. Op woensdagmiddag 21 februari wordt duidelijk wie uiteindelijk de felbegeerde bokaal in de wacht sleept. Dan worden de fi nales afgewerkt. Publiek dat de sporters wil komen aanmoedi gen is welkom. De wedstrijden beginnen steeds om 13 uur. door Nans Wolters WATERWEG- Een mantel- zorger is niet zoals iemand eens suggereerde een gardero bejuffrouw die je jas aanpakt, maar iemand die uit liefde of plichtsbesef zich bekommert om een naaste die lichamelijk en/of psychische hulp nodig heeft. Bij die mensen - Ne derland telt op dit moment anderhalf miljoen van deze ongeorganiseerde, onbetaalde en onmisbare hulpverleners - is ongevraagd een zware taak op de schouders is gelegd. Meestal zijn dit ouderen. Uit onderzoek blijkt dat steeds meer mantelzorg door oude ren aan ouderen wordt gege ven. Een op de drie van deze hulpverleners - partner of vol wassen kind - doet dit werk al tussen de vijf en tien jaar en bijna de helft al langer dan 10 jaar. Volgens Eva Buitenhuis van de afdeling Preventie van Riagg Rijnmond Noord West leidt zorg voor ouderen met psychische problemen, in veel gevallen bij familieleden en andere mantel zorgers tot fysieke en emotione le problemen. 'Er is veel stil leed. Door hun betrokkenheid lopen zij het grote risico zelf psychische en fysieke proble men te ontwikkelen. Omdat te voorkomen organiseren wij sa men met Thuiszorg Nieuwe Wa terweg Noord en Ouderenwerk Maassluis bijeenkomsten waarin wordt geleerd hoe men overbe lasting kan voorkomen of ver minderen. Aan de hand van een video en een vragenlijst gaan wij Het eerste team van de tafeltennis vereniging Brandersstad gaat zon der wijziging in de personele be zetting beginnen aan de vooijaars- competitie. De Schiedammers spelen weer in de eerste divisie. Je roen Bastiaansen, Wietse Kant, Arjan Karbaat en Rene Waterreus beginnen zaterdag in de Sportac commodatie Nieuwland (dr. Kuy- perlaan 4) tegen het Limburgse Bergeyk. De andere tegenstanders zijn TTCV/Van Herwaarden, Red Stars/'V Integer Groep en Avanti. Het tweede team, bestaande uit Remco van der Does, Vishal Gain- da, Werff Thomas en Felix War ners, sloot de najaarscompetitie af met een kampioenschap en komt nu uit in de tweede divisie. De in breng van de vrouwen is door het wegvallen van team 3 terugge bracht op 2 formaties. Het hoogste team gaat proberen zich te handha ven in een sterke eerste divisie. Het door Hans Waterreus gecoachte team bestaat uit de zusjes Sylvia en Jolanda Waterreus, Kim van der Poort en Danielle Maas. Het tweede team speelt een divisie lager en bestaat uit Claudia Fijls- tra, Maike Gerst, Evelien Water reus en Patricia Zwartjens. Ook Ja- nine Huiden maakt deel uit van de ze groep, maar zij zal door per soonlijke omstandigheden echter T in op factoren die stress veroor zaken. Daarnaast adviseren wij hen hoe ze met het moeilijke ge drag van ouderen met psychi sche problemen kunnen om gaan.' In een groot aantal gevallen gaat het echter niet om ouderen met een specifieke ernstige stoornis. En toch kan het leven van kinde ren al behoorlijke deuken oplo pen als een ouder - zoals een mantelzorgster het omschrijft - lichtelijk in de war is. Frustratie Julia Mulder, deeltijdbaan en zorg voor drie kinderen weet er alles van. Na het overlijden van haar moeder begon haar vader weinig in actie kunnen komen. Al le Brandersstad-team spelen zater dag een thuiswedstrijd. De toegang is gratis. Waterweg-topscorer De stand: 1. TSB 4,07 (53 doelpunten uit 13 wedstrijden); 2. DVO'32 3,50 (42 uit 12); 3. HSC/za 3,25 (39 uit 12); 4. Demos 3 (24 uit 8); 5. RKWIK 2,80 (28 uit 11); 6. DRGS/za 2,53 (33 uit 13); 7 en 8. DRGS/zo en VFC 2,44 (22 uit 9); 9. MW'27 2,41 (29 uit 12); 10. WK 2,38 (31 uit 13). Johan Quist wint bij Groenoord De Rotterdammer Johan Quist heeft voor de twee maal in succes sie het jaarlijkse eindejaarstoer- nooi van de Schaakvereniging Groenoord gewonnen. In de fina- legroep bleef hij Eric Both (Spij- kenisse) en Gijs van Ommeren (Moerkapelle) voor. Het toernooi trok 84 deelnemers, waaronder vijf dames. De overige winnaars waren Ron Burgerhout (groep 2), C. van Toor (groep 3), de thuisschaker H. Seip (groep 4), W. van Mullem (groep 5), J. Scheele (groep 6), Da nielle Talmon (groep 7), Anne- miek Kempers (groep 8), Alex van Embden (groep 9), G. van Dongen (groep 10), S. Renssen (groep 11) en P. Stam (groep 12. Toerclub Rijnmond begint 4 maart steeds meer aandacht te vragen. Mulder: 'Mijn vader is zeer wantrouwend. Hij heeft allerlei complottheorieën ontwikkeld en weet bovendien alles beter. Voor mensen die direct met hem te maken hebben is dat zeer frustrerend. Want niet alleen ik en mijn kinderen worden daar mee geconfronteerd maar ieder een die in zijn buurt komt. Buurtbewoners komen bij mij verhaal halen over beschuldigin gen die hij aan hun adres heeft geuit. Hij is er bijvoorbeeld van overtuigd dat zij hem afluisteren en dat ook ik in dat complot zit. Probeer dat maar eens uit zijn hoofd te praten. Het is onmoge lijk op een ontspannen manier met hem om te gaan. En toch De toerclub Rijnmond opent het seizoen op zondag 4 maart met - hoe kan het anders - de Openings- tocht. Daarna volgen de Kruis tocht (zondag 18 maart), de Beijer- landtocht (zondag 1 april), de Om loop van Rotterdam (zondag 8 april), de Voorne Puttentocht (zon dag 22 april, het Rondje Vecht (zondag 6 mei), de Westeinder- plassentocht (zondag 20 mei, het Rondje Hellegatsplein (zondag 10 juni), de Maas(sen)tocht (zondag 24 juni), de Zilktocht (zondag 8 ju li), de Brug- en Tunneltocht (zon dag 22 juli), de Vogelvluchttocht (zondag 5 augustus), de Vlisttocht (zondag 19 augustus), de Voor- waardentocht (zondag 2 septem ber), de Katwijkse Duinentocht (zondag 16 september), de Reeuwijkse Plassentocht (zondag 30 september), de Koffie bij Swift- tocht (zondag 14 oktober) en de Sluitingsrit (zondag 28 oktober). De Avond-fietsvierdaagse wordt gereden op maandag 18, dinsdag 19, woensdag 20 en donderdag 21 juni. NOC*NSF: veld 2 sportpark Kethel slecht Volgens VVK-voorzitter Rien Ham zijn de mensen, die bij de ge meente verantwoordelijk zijn voor het onderhoud van de velden, zich een hoedje geschrokken van het vernietigende oordeel van de in specteurs van de NOC*NSF over de toestand van het tweede veld op V voel ik me, als dochter die het dichtst bij hem in de buurt woont verplicht contact met hem te on derhouden.' Volgens Julia Mulder was de re latie met haar vader nooit goed en dat zal alleen maar verslech teren. Zijn gedrag bezorgde haar regelmatig slapeloze nachten. 'Door toeval kwam ik in contact met de afdeling preventie van het Riagg en dat heeft me echt geholpen. In een gespreksgroep kom je niet alleen tot de ontdek king dat je niet de enige bent met stress maar ook dat je kunt leren anders met de situatie om te gaan. Overigens heb ik in ver gelijking met mensen die bij voorbeeld de zorg hebben voor een depressieve ongeneeslijke sportpark Kethel. De NOC*NSF- mensen constateerden, dat de kwa liteit van de grasmat beneden alle peil is. 'Maar', constateert Ham, 'schrikken alleen lost echter niets op'. Wel hoopt hij, dat de rapporta ge van de inspecteurs, waarvan ook de KNVB op de hoogte wordt gesteld, er voor gaat zorgen, dat de gemeente iets gaat ondernemen. Tegelijk vraagt hij de WK-leden nog wat geduld op te brengen, want 'de problemen rond de slech te velden lossen zich niet binnen de kortste keren op.' Musis derde in stedenstrijd Musis Sacrum is er niet in ge slaagd om in eigen huis de vorig jaar verworven Nederlands titel stedenteams te prolongeren. De in de finale te wisselvallig spelende Schiedammers kwamen niet ver der dan de derde plaats. Al meteen in de voorronde leek het mis te gaan met Musis. Om de finale te halen moest de ploeg zich bij de beste zes plaatsen, maar na twee magere games was het team slechts tiende. Dankzij een uitste kende derde game werd alsnog de eindstrijd gehaald. Het eveneens Schiedamse De Walvis werd ze vende en viel derhalve buiten de prijzen. In de finale lukte het Mu sis niet meer om de achterstand op Rijwijk (winnaar met 9740 pins) en Den Bosch (9566) goed te ma ken. Het totaal bleef steken op 9526. Zutphen werd vierde (9500), zieke ouder, het helemaal niet zo zwaar. Mijn vader is goed ter been en hij maakt gebruik van het openbaar vervoer. Het liefst brengt hij zijn dagen door bij een ander.' Duidelijke afspraken 'Uit de gesprekken bij het Riagg, er wordt ook veel gela chen, heb ik geleerd duidelijke afspraken met hem te maken en daar houdt hij zich aan', aldus Julia Mulder. Een deelnemer aan een groeps gesprek wordt er onder meer op gewezen dat hun 'zorgenkind' zo zelfstandigheid mogelijk moet functioneren. 'Dus niet de boodschappen die je voor hen haalt ook nog eens gaan opber gen en allerlei klusjes verrichten die zij makkelijk zelf kunnen. Ouderen stellen zich vaak af hankelijk op, maar zo lang zij in staat zelfstandig te handelen is er geen reden om hen dat uit handen te nemen', verklaart me vrouw Mulder resoluut. Iedereen die zich herkent als mantelzorger - ook buren, vrienden en vrijwilligers - is welkom op de informatiebijeen komst van het Riagg op maan dag 29 januari van 14.00 - 16.00 uur in Dienstencentrum de Vloot in Maassluis (Vloot 72) en donderdag 1 februari van 19.30 - 21.30 uur in de Blauwe Brug aan het Bachplein in Schiedam Noord. Tijdens de voorlichting staat het voorkomen en vermin deren van de overbelasting van de hulpverleners centraal. Voor aanmelding of meer informatie bellen (9.00 - 12.30 uur) met de Stichting Ouderenwerk Vlaar dingen tel. 010 - 2486890 Eindhoven vijfde (9489) en Gro ningen zesde (9261). Joep den Brinker verlaat DRGS Het Schiedamse voetbal is binnen enkele maanden tijd twee monu mentale bestuursleden kwijtge raakt. Eind vorig jaar achtte Koos Klein - na een intern conflict - de tijd gekomen om afscheid te ne men van Schiedamse Boys, waar van hij jarenlang het boegbeeld was geweest. Vorige week haakte zomaar ineens DRGS-voorzitter Joep den Brinker af. Hij werd bij zijn club afgerekend op een inter view in het Rotterdams Dagblad. Den Brinker vertelde de krant - openhartig als hij van nature is - dat hij er niet tegenop zou zien om het eerste zondagelftal uit de com petitie te halen, indien de spelers van dat elftal niet snel hun contri butie zouden voldoen. Binnen DRGS werd die uitlating niet in de dank afgenomen en de voorzitter meldde zich af. Maandag meldde dezelfde avondkrant, dat men in sportpark Harga de vertrokken voorzitter al bijna vergeten was. 'Het tijdperk Den Brinker is voor bij', was een stelling, die een van de achterblijvers zich meende te kunnen veroorloven. Het heeft iets weg van de bekende trap-na en moet bij de man, die zich eerst bij DRZ en later na de fusie met GSS heel intensief met het reilen en zei len van de vereniging heeft bezig gehouden, hard zijn aangekomen. Lintjes bij Excelsior'20 De voetbal- en cricketvereniging Excelsior'20 heeft onlangs achttien jubilerende leden gehuldigd. Re cordhouder is Joop Gokke, die al 66 jaar in de boeken voorkomt. Henny Bosman en Frans Bakker zijn al 65 jaar lid. Aad van Lingen is Excelsior 60 jaar trouw. Cock van Deventer, Henk Zuijderwijk, Jan van Harmeien, Anton Oster- holt en Wim Stegman maakten de halve eeuw vol. Verder huldigde waarnemend voorzitter Mari Din- genouts Berry Janse, Cees Schou wenburg, Peter Zuijderwijk, Hen ny Claassen (40 jaar), Rob Buc- kers, Adriaan Smits, Luuk van Troost, Henk van Deventer en Teun van Aken (25 jaar). (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) Kies voor de toekomst! V 4 Je mag er zelf niet aan onderdoor gaan' Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk m DRIVE-IN MIN! OPSLAG City Box Feyenoord Korte Stadionweg 107 City Box Giessenweg Giessenweg 20 Wegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huis-kranten West B.V., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67,38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (010)4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS o Ben je op zoek naar een (beroeps)opleiding? Bezoek dan onze open dagen! Vrijdag 26 januari, van 14.00 tot 21.00 uur Zaterdag 27 januari, van 10.00 tot 14.00 uur Het Albeda College heeft vestigingen in de regio Rotterdam- Rijnmond en biedt (beroepsopleidingen in de richtingen: Economie, Techniek, Dienstverlening, Gezondheidszorg, Horeca, Brood Banket, Welzijn, Sport en Educatie Informatie: Trajectbureau (010) 29010 20 e-mait: trajectbureau@albeda.nl college Veel hulpverleners zijn door overbelasting aan het einde van hun latijn Foto: RONALD STAM

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3