Burgerlijke stand Jeugd kijkt de kunst af m Kerkgangers te voet door zwart Nazareth ■lil U SCHIEDAM Nolet-film wint 2xgoud KUNSTGEBITTEN Spotten van vogels leerzame en mooie vrijetijdsbesteding Staatsecretaris Margo Vliegenthart wil best bij de thuiszorg werken Groeneveld Opticiens mmm Illlli 11 III II WOENSDAG 31 JANUARI 2001 5 - 1442 De film 'Generations, the Story of Ketel One Vodka' van Nolet is de meest onderscheiden film al Ier tijden. Nooit won een film zo snel achter elkaar zoveel hoge onderscheidingen op nationale en internationale festivals. De voor de Schiedamse distilleerde rij Nolet gemaakte film heeft onlangs twee gouden awards ge wonnen tijdens het vermaarde The New York Festivals. Genera tions won al tweemaal goud op het IVCA in Londen. Daarnaast vorig jaar de Grand Prix, de pu blieksprijs en tijdens het natio nale festival in Brussel driemaal goud en tot slot vijf Gold Came ra Awards en de Grand Prix van het Industrial film en video fes tival in Chicago. In totaal zo'n 19 bekroningen. Generations is gemaakt voor een Amerikaans publiek en speelt nadrukkelijk in op bewondering om tradities uit de 'Oude We reld'. De Nolet Distilleerderij stamt uit 1691 en is, inmiddels 12 generaties later, nog steeds eigendom van de familie. 25 t/m 29-12 Geboren Chiara Loretta d.v. O.P.J. van der Tuiijn en S. Bontekoe; Max Al- bert z.v. C.M.G. Brobbel en J.M. Tettero; Melissa Joke d.v. C.M.G. Brobbel en J.M. Tettero; Dani Justus z.v. R.M.J. Hofman en M.R. de Hoog; Justina Natha lie d.v. E.F. do Rosario Spencer en M.J. dos Santos da; Matthew Jeremy z.v. P.A.G. Roosenburg en M.E. Valk; Lanka Juanita Manö d.v. J.A. Burgersdijk; Jar- no Romano z.v. H. Streuper en G. Speijer; Yara Marianna Chris tina d.v. M. Agterhof en L.C.M. Manster; Talitha Naomi d.v. J.H. Meijer en D. Kamp; Eljas z.v. A. Kammah en R. Zarou; Ruveryda d.v. E. Baskaya en U. Erten; Se- da Fatma d.v. B. Deli en F. Deli; Isabella Grace d.v. J. Hamstra en A.M. Nichols; Joël Naphtali z.v. J.C. Hernandez Figuereo en M. van der Kleij; Lotte Maria d.v. P.F. van Coevorden en M.F. Viskaal; Enzo Enrico z.v. A.C. Polm en S:M. Laats; Jeorzinnio Juan z.v. E.J. Martis en N.A. Rampersad; Manisha d.v. K. Ramcharan Getrouwd G.P. Drinkwaard en B.W.P.M. van Leeuwen; M. Dijkshoorn en Y. Helmich; B.M. van 't Veld en A. Trouw; T. Alper en M.R. Reed; J.J.W.P. van Gastel en J.M. Goudswaard; A. van Dijk en M.J.G. van Laarhoven; A.P.W. de Ruiter en M.J. Keller; W.A. Plakmeijer en B. Wijsbroek; D. Limburg en M. Post; R. Gokke en T.A. van der Jagt; A.H.M. Sonnemans en E.J.H. van Noordt; M. lbo en M. de Jong Overleden J. Eckstein, 87 jr., geh.gew. met H. van der Zaken, vr.; R. van den Berg, 84 jr., geh. met W.T. van der Linden, man; K.J. Koerts, 61 jr., man; A. de Jonge, 77 jr., geh.gew. met J. Schultz, vr.; A. Versteeg, 84 jr., geh.gew. met E. Bergman, man L.C. van Kersen, 69 jr. man; J.P. Timmer, 89 jr. geh.gew. met M.P. Sijberden, man; J.A. van Buijtenen, 69 jr., geh. met M.F. Kramer, gezegd Freher, man; L.H. Rietstap, 79 jr., geh. met H.P. Tenwolde, man; M. van der Lugt, 91 jr., geh.gew. met J. Kor- pel, vr.; W. Buskes, 75 jr., man; P.A. van Dorp, 81 jr., geh.gew. met A.J. Buitendijk, vr.; J.J. Kerst, 75 jr., geh. met P. Bran denburg, man; M.V. Taffeit, 43 jr., man; E.J. Zomer, 32 jr., man; T.J.J. van Kasteren, 72 jr., geh.gew. met L.H. Polderdijk, man; H. van Wolfswinkel, 94 jr., geh.gew. met E. Kaiser, vr.; G.C.M. van Geene, 90 jr., geh.gew. metT.J. Gunneweg, vr.; T.L. Vrauwdeunt, 74 jr., vr.; A. Goosen, 87 jr., geh.gew. met H.C. van Schaik, vr.; B. de Raat, 64 jr., man; C. M.H. Hoogwerf, 85 jr., geh.gew. met J. Dirksen, vr.; D. K. van Oudheusden, 81 jr., geh.gew. met A.H. de Bruijn, man. Tandprothetische Praktijk Veringmeier De jeugd keek zaterdag geboeid de kunst af terwijl talentvolle kokkinnen uit Sri Lanka in Schiedam de fijne kneepjes van de uitheemse keuken demon streerden. De workshop koken voor kinderen vormde onderdeel van het project 'Marokko ont moet andere culturen', waarbij Sri Lanka de eerste gast was. In wijkcentrum Dreesplein konden de kinderen die middag ook aan de slag met workshops muziek, zang en dans, verhalen en ge dichten schrijven, videofilm en kalligrafie Arabisch en Tamil. De volwassenen konden intus sen de tentoonstelling bekijken, 's Avonds was er een kleurrijke presentatie van Sri Lanka en van de Marokkaanse Rifgroep Said Mariouari. Het feestelijke ge heel werd ingeleid door een de bat over de geschiedenis van de taal. Zondag volgde 'Marokko ont moet China' in wijkcentrum De Erker. Met een spectaculair op treden van de Chinese hemelse draken, veel demonstraties krij gerskunsten, modeshows en mu ziek. NANS WOLTERS REGIO - Terwijl de een het sputteren van een blinde- vink en het tjilpen van een mus met moeite uit elkaar kan houden, weet een voge laar precies te vertellen dat zojuist een purperreiger overvloog en dat in de ver te een tjiftjaf zingt. Het luisteren naar vogelgelui den en observeren van deze beesten is voor Jan van der Meulen, en met hem vele andere vogelliefhebbers, een tweede natuur. 'Tijdens een gesprek is het niet on gebruikelijk dat ik overeind schiet omdat ik buiten een vogel voorbij zie vliegen', vertelt Van der Meulen die samen met Jan van Holten de Vogelwerkgroep van de Vereniging voor veldbiolo- gie, (van oudsher bekend als KNNV) afdeling Water weg-Noord, coördineert. De doelstelling van de vereni ging is gebaseerd op het be studeren van de natuur, natuureducatie en -be scherming. De KNNV werd een eeuw gele den opgericht en bestaat uit ruim 50 afdelingen waarvan Water weg-Noord er een is. De Water wegafdeling is op Amsterdam na de afdeling met het grootste le dental (250). Jan van der Meu len: 'Deze leden zijn verspreid over verschillende werkgroepen waarin onder meer mossen, pad denstoelen en het strand een- traal staat. Overigens bestaat er geen strenge scheiding tussen de verschillende interesses. De Vogelwerkgroep heeft veertig leden.' Volgens Van der Meulen is vrij veel bekend over vogels. 'Alle gegevens die wij verzame len worden in kaart gebracht. Daarbij kun je bijvoorbeeld den ken aan locaties waar ze voorko men, het gedrag en de ontwikke ling in de natuur. Als het slecht gaat met de vogels dan is dat een signaal dat het niet goed gaat met de natuur. Door al die ken nis is het mogelijk conclusies te trekken over natuurwaarden in een bepaald gebied. Als een ge meente bijvoorbeeld het plan heeft om een groengebied een andere bestemming te geven, dan adviseren wij rekening te houden met de bestaande situ atie. Ook maken overheden re gelmatig gebruik van onze gege vens. Zo liet Vlaardingen door een universiteit onderzoeken wat de natuurwaarde was van de Broekpolder en die op haar beurt onze vereniging weer benaderde voor het leveren van adequate informatie. Alleen al wat dit laatste betreft is ons veldwerk zeer nuttig.' In het Staelduinse bos registreren leden van de vo- gelgroep al zo'n twintig jaar het aantal broedvogels. Twee voge laars houden zich daar zeer in tensief mee bezig en samen met de Stichting het Zuid-Hollands Landschap zoeken zij onder an dere naar mogelijkheden om het leefgebied van bepaalde vogel soorten daar te verbeteren. Voor de cursussen die de Vereni ging voor Veldbiologie organi seert is zoveel belangstelling dat het niet ongewoon is dat een maximumgrens van 50 deelne mers gebruikt moet worden. 'Vooral vogels zijn tegenwoor dig nogal populair', verklaart Van der Meulen. 'In hetNatuur- centrum de Boshoek in Schie dam kun je makkelijk honderd mensen ontvangen maar het wordt wat moeilijk als je met die groep op excursie gaat in de Broekpolder. Deelnemers zijn vaak zo enthousiast dat ze -om een vervolg vragen.' Binnenkort gaat de cursus (inclusief excur sies) Natuur dichterbij van start. Daarin komen alle onderdelen die de Vereniging voor Veldbio logie bestudeert aan de orde. Ie dereen die zich inschrijft krijgt basiskennis aangereikt over planten, reptielen, strandflora en fauna, zoogdieren en vogels. Aanmelden via tel. 4264729 'Je kunt op verschillende manieren naar vogels kijken', aldus Jan van der Meulen. 'Gewoon recre atief, maar ook intens zoekend. Die actieve speurders tellen en kijken door de seizoenen heen naar gedragingen van vogels en maken daar aantekeningen over, die uiteindelijk in de computer worden opgeslagen. Dan is er nog een derde groep, de twitchers, die fanatiek op zoek gaat naar een zeldzame vogel. Als er ergens een exemplaar is gesignaleerd geven zij dat door aan een andere twitcher elders in het land.' Vogelaar Van der Meu len is zo'n twitcher. 'Soms leg je flinke afstanden af om die vo gel te spotten, want het gebeurt wel dat het beest in Zeeland is gesignaleerd en in Groningen weer opduikt. Overigens gaat onze belangstelling hoofdzake lijk uit naar wilde inheemse (trek)vogels. Daaronder zitten soms bijzondere soorten.' In Nederland staan 460 vogelsoor ten geregistreerd. Ruim de helft daarvan leeft in deze regio. In het laatste kwartaal van 2000 werden onder meer in de wijde omgeving van Vlaardingen, Maassluis en Schiedam purper reigers, wintertalingen en een krijsende waterral gesignaleerd. Natuurcentrum de Boshoek - het onderkomen van de Vereni ging voor veldbiologie - Bos pad 3 (achter Bachplein, flat 5) is geopend op woensdag- en vrijdagmiddag van 12.30 -16.30 uur (www.knnv.nl.waterweg- noord/index.html). De Schiedamse Scouting Tono-groep kreeg vorige week bezoek van een keur aan bekende artiesten. Zo als Jodi Bernal, Robbie Williams, Britney Spears en onze eigen Hennie Huis man. Zij schitterden op in de playbackshow. De jury had er een harde dobber aan, want er bleek veel ver borgen talent in Schiedam te zijn. Na lang wikken en wegen wer den de winnaars dan toch op het podium geroepen. Bij de Bevers (5-7 jaar) waren dat Bastiaan en Jasper met het liedje Titanic van Willem Wever. 'Wat een natuur talenten zijn dat', zo verklaarde Octaaf Noot, de dirigent van het Bambiliaanse symphonieorkest die in de jury zat. 'Ze hadden maar één keer geoefend en staan dan als volleerde artiesten op het podium.' Bij de Kabouters/Welpen (7-11 jaar) was Anneloes Bakker de gelukkige winnares met No Goodbye van Linda Wagema- kers. 'Als we Anneloes naar het Eurovisie Songfestival hadden gestuurd, waren we vast en zeker eerste geworden', oordeelde één van de juryleden. Marjolein Noordzij, Femke Bruggemans en Stephany Lina brachten een niet te versmaden Stronger van Britney Spears ten gehore. Dat was goed voor een eerste plaats bij de Scouts (11-14 jaar). Joke Kemps mocht de eer voor de Ex plorers (14-17 jaar) opstrijken met Ironie van Alanis Morisette. Hiermee heroverde Joke de wis selbeker die zij, na winst in 1999, vorig jaar af moest staan aan Marjolein van Heest. Na tuurlijk kon de leiding niet ach terblijven, zij hadden al snel de lachers op hun hand met hun ei gen uitvoering van de Trappel- zakboogie en De Wandelclub van Sugar Lee Hooper, waarbij zelfs mooie knieën werden ge toond. De playbackshow is een jaarlijk se traditie bij de Scouting Tono- groep. Begonnen in 1982 is de show uitgegroeid tot een feno meen waar de jeugdleden al we ken van tevoren naar uitkijken. Gestreden wordt er om de wis selbekers die per leeftijdsgroep te vergeven zijn. 'Niet alleen vinden de kinderen dit ontzet tend leuk om te doen', zo vertelt Monica Spruit, één van de leid sters, 'het is ook vaak een hele overwinning om toch op zo'n podium te gaan staan en je lied uit te voeren met al die ouders en bekenden erbij. De kinderen zijn na afloop dan ook vaak heel erg trots over hun eigen optreden en dat past bij Scouting.' Wie interesse heeft om een keer te gaan kijken bij de scouting Tono-groep kan contact opne men met Richard Spruit, tel.: 010-2467270 of mail naar To no@Scoutnet.nl. (internet: ht- tp://scoutnet.nl/~tono). door Chrit Wilshaus 'Het aantrekkelijke van de zorg is, dat je echt iets voor mensen kunt betekenen.' Dat zei staats secretaris van Volksgezondheid Margo Vliegenthart aan het ein de van haar bezoek aan Thuis zorg Nieuwe Waterweg-Noord. Daarbij sprak zij in Schiedam met medewerkers en cliënten uit de thuiszorg. Aan bod kwamen onder meer de problemen op de arbeidsmarkt. Een filmopname was de aanleiding om naar de Brandersstad te komen. En daar plakte Vliegenthart een bezoek aan de thuiszorg aan vast. 's Morgens ging de staatssecreta ris op bezoek bij een cliënt van de thuiszorg. 'Het was goed om te zien hoe tevreden deze me vrouw, die veel hulp nodig heeft, is met het gebodene. De tevre denheid straalde van haar ge zicht af.' Volgens Vliegenthart zou het goed zijn als de beeldvorming over werken in de thuiszorg ver anderde. 'Mensen zouden meer moeten weten hoe het er werke lijk aan toegaat. Wat mij op nieuw opviel, is dat zowel cliën ten als medewerkers heel erg po sitief over de thuiszorg oorde len.' Vliegenthart weet echter niet of een campagne 'met alle maal mooie slogans' de beste manier is om de thuiszorg meer voor het voetlicht te brengen. Thuiszorgmedewerkster Lidy Hol vertelt dat het werk de laat ste jaren complexer is geworden. 'Mensen komen sneller uit het ziekenhuis en doen daarom va ker een beroep op ons. En dat heeft dan weer een wachtlijst tot gevolg. Daarnaast is er vaak geen sprake van mantelzorg, bijvoorbeeld omdat familieleden te ver weg wonen. Er moet tegenwoordig veel geregeld worden.' Jan Pos- no, eveneens werkzaam bij de thuiszorg, voelt zich, zo blijkt uit wat hij vertelt en de manier waarop hij dat doet, als een vis in het water bij de thuiszorg. 'De zelfstandigheid van het werk spreekt me ook erg aan. En hoe wel de werkdruk hoog is, krijg je daar ook veel voor terug.' 'De mevrouw waar ik was', zegt Vliegenthart, 'had veel hulp no dig en kon eigenlijk alleen maar in een stoel zitten, maar toch was ze heel blij. Je kon zien dat ze de situatie geaccepteerd had. Wat ze natuurlijk ook fijn vond, was dat ze met hulp van de thuiszorg nog thuis bij haar man kan wonen.' Op de vraag of de staatssecretaris zelf in de thuis zorg zou willen werken, ant woordt ze bevestigend. 'Het aan trekkelijke van werken in de thuiszorg lijkt mij, dat je echt iets voor mensen kunt beteke nen.' Volgens Vliegenthart gaat het de goede kant op met de thuiszorg. 'Zo worden de wacht lijsten korter. Overigens geven cliënten de thuiszorg gemiddeld het rapportcijfer 8,2, en dat is veel positiever dan het beeld dat doorgaans naar buiten komt. Daarom zou het ook goed zijn als er meer mensen in de thuis zorg gingen werken. Al was het maar met het oog op de toene mende vergrijzing de komende jaren.' Over het imago van de thuiszorg wordt op 14 februari een lande lijke bijeenkomst gehouden. Een rapport over het interne en exter ne beeld van de thuiszorg, uit komst van een onderzoek dat tussen 1999 en 2000 onder cliënten en werkers in de thuis zorg werd gehouden, wordt dan gepresenteerd. Voorafgaand daaraan zal een video vertoond worden, waarin mensen uit de wereld van de (thuis)zorg hun zegje daarover doen. Zo zal Hans Wiegel voor de camera verschijnen, maar ook staatsse cretaris Vliegenthart. De opna mes daarvoor werden gisteren in Schiedam gemaakt. Daarbij werd de overhandiging van de landelijk CAZ Practice Award nog eens dunnetjes overgedaan. Op 2 november vorig jaar kregen Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord, het Vlietland Ziekenhuis en de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord deze prijs voor de breed opgezette op leiding voor verzorgenden en verpleegkundigen. CAZ staat overigens voor Con venant Arbeidsmarkt'Zorgsec tor, en werd in 1998 door werk gevers en werknemers in de zorgsector ondertekend. Doel hiervan was om de verwachte personeelstekorten in deze sec tor terug te dringen. Inmiddels blijkt deze aanpak succesvol te zijn geweest. 2- I- Een stoet kerkgangers greep donderdag de 'week van het gebed' aan om in Schiedam, ook wel bekend als 'zwart Nazareth' een wandel tocht te houden die langs drie kerkgebouwen voerde. Het was de vijfde keer dat de Raad van Kerken een dergelijke ker- kentocht organiseerde, 'een sportieve avond van samen wandelend onderweg zijn'. De lustrumwandeling werd afgesloten met een verwarmende kop koffie in de Evangelisch Lutherse kerk aan de Lange Nieuwstraat. Illlli Gratis Groeneveld Perfect Kaart bij aankoop van een Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 foto: HANS KEIJZER Houtsnip, ransuil, roodkeelpieper en ij svogels bevolken de regio aan. Vogelaar van der Meulen in actie bij de Boshoek nabij Schiedam Schiedamse natuurtalenten op podium bij scouting Tono De winnaars bij de Bevers: Bastiaan en Jasper foto WESTLANDS FOTOBUREAU Ntff (tAt Schiedam, Hoogstraat 17. Tel. (010) 426 76 65.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 9