Jacqueline Kerkhof roept met haar eerste avondvullende voorstelling vleugjes Bette Middler op Peuteratelier r 12 minuten in 2001 Topless lopen hebben we niet meer nodig. Mannen hebben hun lesje wel geleerd f O O O CM 0^ I I 06 - 1002 Vrijdag 9 februari DANS 20.30 uur Dans uit India, Theater Zuidplein, Kleine Zaal, Rotterdam. MUZIEK 13.00: Club Rakkas, Nighttown, Rotterdam. 23.00:Gay Special - Liberated Lockerrooms, Now Wow, Rotterdam. 20.15: Mazzeltov, SCC De Goote, Brielle. 00.30: Illy Noiz By Nite, Waterfront, Rotterdam. THEATER 20.15: Hengst, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.00: Comedy Orgasm., Nighttown Rotterdam. Sex, Sex en nog eens Sex. M.C. William Sutton, John Moloney, UK. Rgenald Hunter, UK. Headliner: Coccoa Brown, USA. Fl. 17,50. 20.45: De grote oorlog, Rotterdamse Schouwburg, stu dio. 20.00: A. Night of Comedy, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Zaterdag 10 februari MUZIEK 20.15: Flamencomuziek en - dans, de Doelen, Jurriaanse Zaal, Rotterdam. 20.15: Het Groot Niet Te Vermijden, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.30: Jazz in Popular, Nighttown Theatercafé, Rotterdam. Seamus Blake Quartet met pianist David Kikoski, bassist Ed Howard en drummer Victor Lewis, fl. 20,-- 20.00: Di Gojim, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.30: Louis Selma van Dijk, Theater de Schuurkerk, Maassluis. THEATER 20.15: Een zomerjurk vol ver driet, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.15: Nilgun Yerli, SCC De Goote, Brielle. 10.00 Uitverkoop uitgeverij Lemniscaat, Centrale Bibliotheek. Zondag 11 februari MUZIEK 21.00: Drum Rhythm Night, Calypso, Rotterdam. 22.00: Soiree Belgique: Star Club West Buffoon, Rotown, Rotterdam. VARIA 14.00:Vernieuwing in de levens cyclus. Theater De Evenaar, Rotterdam. Dinsdag 13 februari MUZIEK 2015: Joe Jackson, de Doelen, Rotterdam. Woensdag 14 februari DANS 20.15: Giselle, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal. MUZIEK 20.30: Fanfare van de Eerste Liefdesnacht, Bibliotheek theater, Rotterdam. 20.15 De Irving Berlin Musical, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.15: Oscar Siegelaar. Theater de Teerstoof, Schiedam. 20.30: Bert Klunder, Theater Zuidplein, Kleine Zaal, Rotterdam. VARIA 20.00: Chippendales, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Donderdag 15 februari DANS 20.15: Tango Tango de Bueanos Aires, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.15: Eric van Sauers, Theater Zuidplein, Grote Zaal, Rotterdam. Els Neijts Tijdens haar studie mode aan de kunstacademie had ze zelf nog niet zo door dat er vooral onderkleding uit haar handen kwam: Ik merkte alleen dat alles steeds kleiner werd. Haar afstudeerproject - de roemruchte blote-billen- jurk die zowel door haar zelf als door menig bekende Nederlandse met lef gedra gen werd - betekende ech ter wel degelijk het vertrek punt voor haar verdere carrière. Nu - tien jaar later - is Marlies Dekkers(34) lingerieont werpster van internationale allure en bijbehorende faam. Uitverkoren tot Reus van Rotterdam gaat ze vier dagen lang proberen met zelfgekozen geestverwanten zoveel mogelijk aspecten van het verleiden en verleid worden bloot te leggen. 'Wat ik in '91 deed - die jurk bij voorbeeld - werd toen nog als zéér progres sief, recalcitrant en zelfs als shockerend ervaren. Toch heb ik dat nooit willen zijn.' Dekkers ideeën over ons onder goed gaan nadrukkelijk dieper dan een enkele man misschien nog denkt. Haar ontwerpen dra gen een visie op het leven, het lichaam, vrouwen, seks en ero tiek uit. 'Twee feministische golven heb ben ons drastisch veranderd', meent Dekkers. De emancipatie heeft ons veel goeds gebracht. Zoals meer werkende vrouwen en daardoor een beter inkomen. En de mogelijkheid zorg en werk te combineren. Daarbij heeft de pil voor een andere houding ten opzichte van erotiek gezorgd. Mijn generatie vrouwen was de eerste die kon uitzoeken wat ze lekker vindt. Bovendien kun je tegenwoordig in een béétje nor male relatie al overal over pra ten. Om de spanning er weer enigszins in te brengen, moeten we wel op zoek naar nieuwe taboes. Om weer te kunnen ver leiden en verleid te worden. Meer kanten aan genieten zoe ken in plaats van bezig zijn met de voortzetting van het ras' Blote borsten zijn uit Zo moet, vindt Dekkers, de bedekte borst terug. 'Blote borsten zijn echt uit voor vrouwen van mijn leeftijd en jonger. Topless rondlo pen is een verwor venheid die we niet meer nodig heb- b e n goed gebeurt en daar heb ik alle vertrouwen Giphart is van mijn eigen generatie en heeft lef en humor. Ik heb hem nog Mannen hebben hun lesje wel geleerd. Toen we collectief bloot op het strand gingen lopen hebben ze wel begrepen dat al dat aan bod nog niet betekende dat het ook in de aanbieding was. Het is wel goed zo. Er is voldoende uit het morsige sfeertje gehaald.' Wat twintig jaar geleden nog halsstarrig ontkend werd, is vol gens Marlies Dekkers vandaag de dag de normaalste zaak van de wereld: een vrouw kan en mag puur voor zichzelf sexy zijn. 'Zichzelf uitdagen', benadrukt ze. Je ziet het ook in de beelden de kunst. Dat alles kan betekent overigens nog niet dat het gebeurt. Een sexy imago hebben is bij jonge meiden heel gewoon en binnen die opvatting past mijn lingerie. Maar tegenover alle nieuwsgierigheid en span ning moet warmte en geborgen heid staan. Verleiding mag niet tot extremiteiten leiden. Bij inti miteit hóórt geborgenheid en vertrouwen. Even niet die buik Met het verdwijnen van religie ziet Dekkers de aandacht voor het lichaam en materiële zaken toenemen. 'Bijna als een nieuw geloof en dat vind ik een beetje buiten pro portie, zorgelijk bijna. Met ver schillen in lijf houd ik daarom zeker rekening. Tot je dertigste droom je nog dat je op een och tend zomaar wakker wordt met het uiterlijk van Kate Moss. Daarna wordt dat al snel minder. Dan kun je er voor kiezen almaar te tobben en te lijnen maar daar word je vaak alleen maar ongelukkig van. Je kunt er beter het beste van maken en daar blij mee zijn. Ik ontwerp trouwens niet zozeer naar leeftijd, maar op stemming. Daarom draag ik mijn eigen din gen veel. Ik ben altijd benieuwd hoe ze staan, zitten, voelen en hoe ze mijn stemming beïnvloe den. Toen ik tweeëneenhalf jaar geleden net mijn dochter had, vond ik het door mijn volle bor sten leuk de aandacht op mijn decolleté te richten. Even niet op die buik. Maar naarmate ik me iets minder alleen moeder voel de mocht het wel weer spannen der.' Wat Giphart en van Manen er van vinden Iedere Reus mag zelf zijn of haar (ere)programma samenstel len. Marlies Dekkers wil de diepte in en heeft voor het mara thoninterview Ronald Giphart gekozen. Deze zal haar onge twijfeld grondig over erotiek en seks doorzagen. 'Geeft niets!' Dekkers maakt zich geen zorgen. 'Als het maar nooit o n t - moet dus dat wordt wel spannend.' Ook nog nooit ontmoet maar toch haar held is Hans van Manen die voor avond twee op het programma staat. Dekkers heeft hem vooral gekozen omdat hij op een moderne, eigentijdse wijze lichaamstaal opnieuw heeft neergezet. De derde avond komt de keuze van Dekkers uit het cultuuraan bod van Rotterdam 2001 aan bod, op vrijdag 'doet' ze vanaf 18.00 uur een radioprogramma op Radio Rijnmond en als hoog tepunt van de week -ook voor Dekkers zelf - wordt op zater dagavond een modeshow met afterparty gehouden waarbij de nieuwe spring/summercollectie geshowd wordt plus een preview van de daar weer op volgende najaarscollectie. Dekkers is ingenomen met de programmering van haar dagen. 'Alleen een modeshow is al een hele happening. Nu kan ik wat ik doe in een totale context plaat sen. Het wordt een verantwoor ding en verdieping. Ook voor mezelf! Het programma rond Marlies Dekkers als Reus van Rotterdam loopt van dinsdag 13 tot en met zaterdag 17 februari en vindt plaats in Calypso 2001, Mauritsweg Rotterdam. Reserveren kan via tel.010-4022019. Voor meer informatie ook: www.calyp- so2001.nl. Els Neijts Anderhalf jaar geleden stak ze met een paar stevi ge acts waarin seks bepaald niet geschuwd werd het Camerettenpubliek moeite loos in haar zak. Menig man trok er een preuts mondje bij. Kon dat niet wat minder? Zeker voor een vrouw? Kerkhof lacht er nu nog om. 'We zijn de hunebedperiode toch al lang voorbij? Trouwens, aan de keukentafel ben ik ook zo.' Ze heeft er anderhalfjaar de tijd voor genomen om met haar eer ste avondvullende programma Laag bij de gronds in première te gaan. 'Tja, wat is een première nou helemaal?', reageert ze uiterst laconiek. 'Je nodigt de pers uit en dat is het dan. Ik had het ook zonder avondvullend te zijn razend druk dus dacht ik steeds Laat mij maar speulen! Ik speel me helemaal een ei uit.' Het eindresultaat van alle gezwoeg met haar regisseuse is een voorstelling met kop, romp en staart. 'Dat vind ik mooi!', benadrukt de Limburgse cabaretière die haar accent soms uiterst geslaagd in stelling brengt maar ook moeiteloos doorschakelt naar ABN of Surinaams- Nederlands. Alter-ego's in de CAO Kerkhof heeft in haar huidige voorstelling alles bewaard dat al eerder stond als een huis. De tec kelverkrachting, haar relaas over wat negers zoal doen in het dagelijks leven, de van seks zin derende mosselverhandeling, de Jomanda-parodie én natuurlijk het aanzetten tot een collectief orgasme zijn zeer terecht geble ven. Wat nieuw is, is meer per soonlijk. 'Het publiek weet lang niet waar ik naar toe wil, pas aan het eind wordt dat duidelijk. Ik heb van mijn typetjes alter-ego's gemaakt, aangevuld met de echte Jacqueline. Mijn alters vormen een bonte verzameling van de pot gerukte idioten die constant ruzie zoeken. Jacqueline kan ze nog nét aan. Als ze overruled dreigt te wor den brult ze dreigend Koppen dicht, alles is keurig netjes bij CAO geregeld. Ja, eigenlijk is er sprake van een MPS-je( meer voudig persoonlijkheidssyn droom-red). Maar dat gegeven is wel luchtig gehouden.' Dat vooral mannen wat gege neerd kunnen raken door haar onverbloemd taalgebruik waar het seks betreft, blijft-Kerkhof verbazen. 'Wat ik doe is heel suggestief maar je moet zelf toch een zeer levendige fantasie hebben wil dat je teveel worden. Zou het dan toch nog steeds een klein taboetje zijn: vrouwen die het over seks hebben? Als ik nou een echte vrouwenvoorstelling zou neerzetten, zou ik er nog iets van begrijpen maar ik houd helemaal niet van typisch vrou welijke onderwerpen. Die heb ben me nooit aangesproken en al helemaal niet om het er eens fijn over te hebben. Ik ben er meer één van: Geen gezeik en hup daar gaan we! Zou het 'm juist daar in zitten??? Moet ik van mannenonderwerpen afblijven? Voor de persoonlijke aanvullin gen heeft Jacqueline Kerkhof naar een mooi theatrale vorm gezocht. 'De voorstelling mocht beslist geen egodocu worden of al te persoonlijk of pijnlijk. Daar zit niemand op te wachten. Ik ook niet. Ik wil niet zeiken en mora liseren al helemaal niet maar raken wil ik wel. Er moet hier en daar iets ontroeren, schrijnen of pijn doen. Ik wil roeren en beroeren anders is er geen bele ving en wordt een voorstelling vlak en saai. Privé denk ik daar precies zo over. De mensen om me heen wil ik kunnen en ken nen. Maar laten we het in gods naam wel zoveel mogelijk lachen in plaats van janken. Laten we het vooral leuk heb ben! Wie naar Laag bij de gronds gaat heeft het in ieder geval één hele avond leuk. Kerkhof heeft het in zich één van de grote dames van het Nederlandse cabaret te wor den. Ze roept vleugjes Bette Middler op en neigt richting Lenette van Dongen die het per soonlijke inmiddels op weerga loze wijze theatraal vorm weet te geven. Jacqueline Kerkhof speelt haar eerste avondvullende voorstelling op 15 februari in Het Kruispunt Barendrecht, op 17 maart in De Schuurkerk Maassluis en op 18 april in De Teerstoof Schiedam. De boekingsaanvragen blijven echter binnenkomen dus misschien komqn er nog voorstellingen in de regio bij. Elke woensdagochtend kunnen peuters bij Uitleen en Informatiepunt 50 samen knut selen met hun ouders. Ze kun nen zo de 'kunst' makkelijk afkijken en leren hun mogelijk heden ontdekken. Er worden verschillende technieken ge bruikt zoals verven, plakken en scheuren. Het thema is geba seerd op het seizoen en de feestdagen. Ook zing je tijdens het knut selen liedjes die horen bij het thema. Na elke les is er koffie, thee of limonade en kun je werkstukken van elkaar bekijken. Ouders met kinderen tot vier jaar kunnen elke woensdag tussen 10.00 en 11.00 uur knutselen. De kosten zijn fl 2,50 per keer. Voor meer informatie: Peuteratelier Punt 50, Oranjeboomstraat 209, Rotterdam, telefoon 010-290 99 40. Bombrush Vrijdag 9 februari Met Bombrush [The Show] laat Lef weer zien waar ze voor staat: dynamisch en multidisciplinair theater. Op 9/2 workshop na afloop. Odeon Multicultureel Centrum, aanvang 13:00 uur (8/2), 14:00 uur (9/2), entree fl.7,50, jongeren (t/m 21 jaar) fl.5,- Radio Rijnmond HIER Vrijdag 9 februari Elke vrijdag -live- vanuit Calypso 2001 het dagelijkse cultuur programma HIER. Calypso 2001, aanvang 16.00 uur, entree gra tis. Chinese Feestverhalen Zaterdag 10 februari In het kader van het Chinees Nieuwjaar leest Hester Chan Chinese verhalen voor bestemd voor kinderen van 6 -12 jaar. De Dubbelde Palmboom, aanvang 14.00 uur. Multicultureel drama? Zondag 11 februari Debat door R2001, Rotterdamse Kunststichting en Migranten Omroep Rotterdam (MOR) n.a.v. de afgelasting van het muziek theaterstuk Aïsja en de vrouwen van Medina. O.l.v. Michaël Zeeman. MOR zendt het debat live uit op 106.5 op de kabel. Theater Zuidplein, aanvang 19.30, reserveren voor 8 februari per fax: 010 - 413 5195 of per email: unie@rks.nl Rotterdamse Vlaggenparade Woensdag 14 februari Officiële opening van de Rotterdamse Vlaggenparade, De Boompjes, aanvang 15.30 uur Valentine Party Woensdag 14 februari Een feest in het kader van Valentijnsdag waarbij de thema's liefde en sex en de film 'Ik ook van jou' centraal staan. Met o.a. dj's Wannabe a Star en Roelove en The Golden Wonder Boys. Now &Wow, aanvang 21.00 uur, entree fl.20,- En verder... Column Rien Vroegindeweij. Tweewekelijks wordt ingegaan op het actuele in het Rotterdamse, http://go.to/vroegius en www.rotterdam2001 .nl. www.rotterdamsdagboek.nl Webpagina's ter beschikking aan iedereen die persoonlijke belevenissen uit het jaar 2001 wil opschrijven, www.rotterdamexperience.nl: Een virtuele interac tieve uitgaansgids. Publiekscentrum Calypso 2001 Informatie, ticketverkoop en verkoop van Rotterdam 2001-arti- kelen. Open: ma-za van 11.00 tot 19.00 en zondag van 12.00 - 18.00 uur, Mauritsweg 5, telefoon 010-4022001, ook www.rot- terdam2001.n l. De dansfilm 12 van Piet Rogie is doorlopend te zien in de sta tionsrestauratie op spoor 1 van het Centraal Station. I foto: BEN VAN DUIN Marlies Dekkers onthult ins en outs van haar lingerie fotoV MENNO McKAY (portret), PETER WAGENAAR (collectie) De verkrachting van de tekkel van Jolanda wordt muzikaal onderstreept met de ukelele foto: Jansen De Kievith KiPS ViOLiER Illustratie: JET VIOLIER f* foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 23