KORTWEG Melk, jenever en diamant Jan des Bouvrie: Ik heb Schiedam op de kaart gezet Schiedam uiterst positief over Korenbeurs Harga moet wijken SCHIEDAM Pieter Zandvliet in De Teerstoof Paris, Paris 'Bruiloft' in wijkcentrum Rondleiding door Gerco de Ruijter Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam y HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 8 FEBRUARI 2001 6 - 1475 SCHIEDAM Het was bepaald geen saai leven dat het Schiedamse echtpaar Streijl- van Gogh 60 jaar lang samen deelde, een leven waarin hard werken, maar ook sport en creativiteit een belangrijke rol speelden. Maandag vierden Matheus Streyl en Cornelia van Gogh hun diamanten brui loft. Burgemeester Scheeres kwam het jubilerende paar een mand met bloemen en fruit brengen. En er werd teruggeblikt op die 60 jaar samen, waarin een zoon en dochter geboren werden die p hun beurt voor 3 kleinzoons en 2 achterkleinkinderen zorgden. De heer des hui zes begon zijn loopbaan als melkbezorger voor de RMI in Rotter dam-zuid, verlegde zijn werkterrein vervolgens naar Schiedam om uiteindelijk naar een andere werkgever in Rotterdam over te stappen. Vervolgens was hij 35 jaar lang werkzaam bij distilleerderij De Kuy- per in Schiedam, als jeneverstoker maar ook op de expeditie. Zijn vrouw zorgde voor het gezin en vulde het inkomen aan als hulp in de huishouding. Daarnaast was ze actief op het creatieve vlak. Ook nu nog bezoekt ze regelmatig de dameskrans in de Bethelkerk en maakt handgeborduurde anzichtkaarten. De heer Streyl voetbalde vroeger en zeker niet onverdienstelijk. Hij speelde in het eerste elftal van HBSS. Nu gaat hij daar nog elke dinsdagmiddag op de fiets naartoe om de clubbladen te vouwen. Sm Zaterdag is er een inloopcon cert in de Grote Kerk, aanvang 15 uur, met medewerking van Chr. Mannenkoor De IJsselzan- gers uit Krimpen a/d IJssel o.l.v. Everhard Zwart, toegang vrij. Donderdag 15 februari wordt door het Lectorium Rosicrucia- num een lezing georganiseerd onder de titel Gnosis, kennis die verlicht in de bibliotheek aan het Stadserf 1 op de derde ver dieping, aanvang 20 uur, kaarten zijn verkrijgbaar in de bibliothe ken en op de avond zelf voor f7,50. De expositie Gouden draad van de Gnosis is nog t/m 15 februari te zien op maandag van 17 tot 20 uur, dinsdag en donderdag van 13 tot 20 uur, woensdag en vrijdag van 11 tot 17 uur, zaterdag van 11 tot 16 uur. In de wereldwinkel, aan de Lange Achterweg 14, is oprui ming in februari er wordt dan op o.a. een selectie sieraden, hout snijwerk, aardewerk en textiel 20-40% korting gegeven. Geo pend op dinsdag van 13 tot 16 uur en woensdag t/m zaterdag van 13 tot 16 uur. *Zondag is er om 19.30 uur sa menzang in de Hoeksteenkerk, hoek Warande/B.K. laan, het is mogelijk zelf psalmen en andere liederen op te geven, toegang gratis. Wijkvereniging Groenoord houdt 10 februari van 10.30 tot 16 uur een rommelmarkt in boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel 7 in Groenoord, toegang gratis. OUDERENWERK Zondag een thé-dansant in Woudhoek van 14 tot 16.30 uur, entree f3,50, vrijdag 23 februari maaltijd van de maand in Oost van 12 tot 13 uur, kosten f8,50 opgeven voor 21 februari. Iedere dinsdag soos in Zuid van 13 tot 16 uur, toegang gratis. Iedere vrijdag klaverjasclub in Zuid van 19.30 tot 23.30 uur, kosten f2,50 per keer. In Thurlede is zondag een op treden van de Paparoties om 14 uur in de conversatiezaal, en tree f2,50, dinsdag 13 februari knutsel/ verf en schildermid dag om 14 uur in de conversa tiezaal, 14 februari bingo om 14 uur in de conversatiezaal, entree f2,50. Een aantal activiteiten in Fran- keland zijn: vrijdag om 15.30 uur De Franki Singers in De Uitkijk, zondag 11 februari om 14.30 uur Johan en Annemie- ke, donderdag om 19 uur in de Kapel de film Prince of Egypt. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) Theo H.B. Schoenmakers 'Zo, 't staat', zegt Jan des Bouvrie terwijl hij tegen het einde van de openings receptie, zaterdagmiddag, neervalt in een grote design fauteuil, ruim genoeg om ook de verslaggever van het Nieuwe Stadsblad nog een comfortabele zitplaats te bieden. Vervolgens vertelt de ontwerper dat wat er staat, in de Schiedamse ves tiging van zijn Arsenaal in de Korenbeurs, helemaal overeenkomt met het beeld dat hij had, die avond dat hij bij Willibrord Hosman zat te eten, hoorde dat er in dat markante historische gebouw onderdak werd ge boden aan ping-pongers en had gevraagd in contact te worden gebracht met de burgemeester. 'Het valt niet tegen, alleen maar mee', vat Des Bouvrie zijn vol doening samen. Hoe lang die avond nu precies geleden is, Des Bouvrie dacht nog maar twee jaar, maar het moet langer zijn: 'Dat interesseert me niks, van logistiek heb ik geen weet, dat is mijn vak niet', toont Des Bou vrie zich opnieuw de man van de grote lijnen. Hij heeft het monu mentale karakter van het pand gerespecteerd: 'We hadden een vloer ontworpen op de hoogte Guus Klepke sprak eerder over 'Jan de Timmerman' als hij designer Jan des Bouvrie bedoelde. Maar tij dens de opening ontkomt zelfs het PvdA-raadslid niet aan lof op hetgeen de meu belontwerper in De Koren beurs heeft gepresteerd: 'Het is heel mooi opge knapt. Kijk eens hoe prach tig die oude balken in het plafond uitkomen!' Over de meubels houdt Guus echter zijn twijfels: 'Het is heel mooi als je ze zo ziet staan, maar om te leven weet ik niet zo erg.' Maar, denkt Guus, 'eigenlijk had het pand toch een kunstbe stemming moeten hebben, dus komt hetgoed uit dat deze meubelen eigenlijk ook een vorm van kunst zijn.' VVD-fractievoorzitter Will van Wijk is onverdeeld enthousiast: 'Wat een fantastisch pand, en kijk eens hoe verschrikkelijk mooi het is geworden, vooral de dakconstructie. En dan te den ken dat we in de linker galerij nog cricketles hebben gehad van Manus Stolk.' VVV-directeur Ruud Pillard vindt het 'gewel dig'. 'De individuele toerist kon vroeger alleen langs de Koren beurs lopen. Nu is het een open huis geworden. Het pand is in veel betere staat dan het was. De komst van Jan des Bouvrie is een enorme opsteker voor Schie dam.' Burgemeester Reiner Scheeres, zonder ketting, sprak in zijn openingswoord van een 'topmonument'. 'Jan heeft voor zijn metamorfose altijd aan een uitzending genoeg, maar de Ko renbeurs was heel wat ingrijpen der.' De burgemeester vindt dat de stad Schiedam, in het sleep touw van Jan des Bouvrie, een metamorfose ondergaat. De de signer haakte hierop in, door er op te wijzen dat de metamorfose nog niet af is: 'Na de zomer zien we elkaar terug aan de andere kant van de Korte Haven.' Des Bouvrie sprak alle vertrouwen in de toekomst 'samen met Schie dam' uit, en verklaarde veel van de omloop. Een gedeelte daarvan hadden we ingebouwd, maar toen we het effect zagen, hebben we hem weer net zo snel verwijderd.' Maar er is weinig tijd voor in voldoening terugkij ken, Jan des Bouvrie kijkt al weer vooruit: 'Het grootste pro ject moet nog komen. In de Roe- lantshof komen de partners uit energie in de Schiedamse vesti ging en in de metamorfose van Schiedam te zullen steken. De deelname van Chris Coppens aan zijn project is voor Des Bou vrie heel belangrijk: 'hij staat voor design, klasse en kwaliteit'. Pas zeer kort voor de opening kwam het contract met gast vrouw Marijke Spronk en kok Edgar Sleuring voor de exploita tie van Café De Korenbeurs rond. Tijdens de opening moet worden geïmproviseerd, want er is nog niets ingericht. Maar Ma rijke, die met haar partner eigen lijk zocht naar een restaurant in Den Haag, is enthousiast, vertelt over het terras dat aan het water komt, over de designinrichting die is besteld, óver de inrichting in nauw overleg met Jan des Bouvrie en zijn vrouw Monique, en over de plannen vanuit de Ko renbeurs als basis ook catering te gaan verzorgen. Ze vindt Schiedam zo schattig, de pand jes zo mooi, dat ze er nu al seri eus over denkt er ook maar te komen wonen. Ook Jan des Naarden, en er wordt nog ge zocht naar een leuke kinder- en bloemenwinkel en een giftshop.' CDA-fractievoorzitter Paul van Mansum, die hoopte dat vele Schiedamse ondernemers het voorbeeld van Chris Coppens zouden volgen, wordt op zijn wenken bediend, al wil Des Bouvrie nog geen namen noe- Bouvrie heeft het contact met de Schiedammer te pakken en is niet te beroerd zich hoogstper soonlijk even aan de deur van de Korenbeurs aan voorbijgangers te verontschuldigen dat ze nu nog niet naar binnen mogen, maar vanaf de open dag op zon dag van harte welkom zijn. Sas- kia Blanker van de Stichting Ca- reChild kreeg van Des Bouvrie de gelegenheid haar stichting onder de aandacht te brengen en maakt daar dankbaar gebruik van. De praktisch ingestelde Schie dammers merken op dat de ge creëerde woonkamers wel erg steriel lijken: 'nergens een krant of een boek, alleen een hoop ou de boeken op één bijzettafeltje'. Een ander: 'Als je de bloemen weg moet gooien uit die enorme vaas, heb je meer dan een vuil niszak vol.' De volgende: 'Plus dat je die vaas nooit schoon krijgt, om nog maar niet te spre ken van die enorme schaal op de tafel ernaast.' Schiedammers men: 'Er komt in ieder geval een vestiging van een Schiedamse radiozaak en van een Schiedam se haardenzaak in het Roelants- hofcomplex.' Tegelijk is Des Bouvrie bezig met het optuigen van de derde vestiging van het Arsenaal, in Grave. De vierde, in Deventer, liep grote vertraging op door een recente brand. De blijven praktisch ingestelde mensen, die zich oprecht ver wonderen over het prijskaartje aan een fauteuil van 4.375 gul den en daarna niet eens meer naar dat aan de bank durven kij ken. Het contrast tussen de Schiedamse en Gooise bezoe kers wordt door een gemeente raadslid treffend geïllustreerd wanneer zij de assistente van een papparazzi de namen en bijzon derheden van een net voor de bladen gefotografeerd stelletje ziet noteren: 'Kijk, die neemt de bestelling op.' Er is ook een plei dooi om Schiedamse kunste naars een kans te geven: 'De beelden van Frits (Kloppers) zouden hier uitstekend tot hun recht komen.'Intussen ergeren bewoners van de Korte Haven zich aan het feit, dat bekeurin gen werden uitgedeeld aan de in strijd met het parkeerbeleid ge parkeerde 'gewone' auto's, maar dat de imposante BMW's, Au di's, sportwagens 'en de auto van Anke Bodewes' ongemoeid werden gelaten. suggestie van een buitenlandse vestiging wijst Des Bouvrie eerst van de hand, maar meteen daarop gaan zijn gedachten hardop uit naar Antwerpen. Des Bouvrie is een man die zich niet door problemen uit het veld laat slaan, maar ze oplost door er de positieve kant van te zien. Chris Coppens schetst hoe hij het door Schiedammers verfoei de bereikbaarheidsprobleem van de binnenstad in een positief daglicht stelde op een bijeen komst van potentiële huurders van de Roelantshof: 'Noem mij maar eens een stad waar je', hield Jan des Bouvrie zijn ge hoor voor, 'de afslag van de rijksweg neemt en dan in een rechte weg, met twee stoplich ten, en nog een keertje afslaan, direct bij een parkeergarage komt die op enkele honderden meters loopafstand door een pit toresk oud stadsgedeelte van je monumentale winkel is gele gen.' Des Bouvrie zelf: 'Als je alleen problemen ziet, onder neem je nooit meer wat.' Jan des Bouvrie is stellig in mijn mening dat hij 'er geen moment spijt van heeft gehad. Er was steeds van alles aan de hand, maar alles lost zich vanzelf op'. Met trots maakt Jan des Bouvrie melding van de acceptatie door zijn nieu we buren in Schiedam: 'Die stonden er vooraf wat sceptisch tegenover, maar ik heb nu wer kelijk niet een negatief verhaal gehoord. Schiedam staat weer op de map.' De al vele jaren in Schiedam wonende kunstenaar Pieter Zandvliet heeft in het filmhuis in De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12 een selectie van zijn werk hangen. Het zijn beschilde ringen, gemaakt op foto's. De achtergronden zijn vaak plekken waar hij zelf graag vertoeft zoals bijvoorbeeld in Schiedam aan de Havenkade. Zijn figuren, be staande uit fantasie en realiteits- indrukken, worden in of bij het uitzicht of tafereel geplaatst. De expositie loopt tot 28 februari. In de concertserie van de Stich ting West vest 90 treedt vrijdag 9 februari het bekende pianoduo Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar op met 'Paris, Paris', muziek van Debussy, Satie, Mil- haud en Ravel uit het bruisende Parijs rond de wisseling van de 19e en 20e eeuw. Het concert begint om 20.15 uur in het kerkgebouw van de NPB, Westvest 90. Kaarten voor dit speciale concert kosten 22,50 en 20,- (dus niet 10,- zoals eerder gemeld) en zijn verkrijgbaar bij de VVV, tel. 473 30 00, bij For- tis Theater ad Schie: 246 74 67 en in de kerk. Het Rotterdams wijktheater speelt vrijdag 9 februari 'De Bruiloft' in wijkcentrum Drees- plein. De voorstelling, die om 20.15 uur begint, is gemaakt met bewoners uit de wijk Katend- recht, die het stuk ook zelf spe len. Als een Nederland meisje besluit te gaan trouwen met een Arubaanse jongen staat iedereen klaar om zich ermee te bemoei en. Maar...komt er wel een feest? Entreekaarten (4,-) zijn verkrijg baar bij het wijkcentrum of te re serveren via tel. 4738671. SCHIEDAM - Het is zeker, dat het complex van de korfbalvereni ging Harga moet gaan wijken voor de parkeerplaats van het het nieu we Schieland-ziekenhuis. De plek van de nieuwe accommodatie is ook al bekend: Kethelhaghe. Ook heeft de gemeente de korfballers al de zekerheid gegeven, dat ze op de nieuwe lokatie twee kunstgras velden krijgen. Alleen het financiële plaatje voor de bouw van het nieuwe clubhuis is nog niet rond. Harga wil nu wel eens weten waar het (financieel) aan toe. 'Ik ga ervan uit, dat de gemeente ons volle dig schadeloos gaat stellen voor het feit, dat we gedwongen worden om te verhuizen. In december is ons huidige pand aan de Hargalaan getaxeerd. Het is inmiddels februari en we weten financieel nog steeds niet waar we aan toe zijn.' Leeuw hoopt dat volgende week te horen op een door de gemeente geregelde bijeenkomst. 'Misschien komt er dan ook antwoord op de vraag wanneer we precies moeten vertrekken. We hebben altijd rekening gehouden met oktober 2002, maar vorig jaar oktober begrepen we, dat men ons het liefst een jaar eerder al zag vertrekken. Dat wordt nu kort dag. Sinds oktober zijn vier maanden verstreken waarin we daarover niets meer géhoord heb ben. Eer alle formaliteiten rond de bouw van zo'n clubhuis rond zijn is het jaar ver gevorderd en kan er van een verplaatsing in oktober haast geen sprake meer zijn'. Primus IP wint schaakderby Primus inter pares heeft zich dankzij een zege op stadgenoot Groe noord kunnen handhaven op de tweede plaats. Voor de runner-up wonnen Peter Weitering en Leo van Steenoven ieder een partij en stelden daarmee de zege voor hun team veilig. Zes andere partijen eindigden in remise en ging 5-3 als eindstand in de boeken. Krimpen is koploper met 8 matchpunten en 26 bordpunten. PIP volgt met 22 bordpunten. Met nog twee wedstrijden te gaan hebben de Primus schakers nog steeds uitzicht op promotie naar de eerste klasse. PIP's topscorers zijn Piet Hofstee (met 4 uit 5) en Leo van Steenoven met (4,5 uit 5). Bouwvergunning voor bowlingcentrum Het bowlinghuis Musis Sacrum aan de Lange Haven heeft zijn lang ste tijd gehad. Het ooit door Frans van Rijsbergen van theater tot bowlingcentrum omgeturnde pand sluit zijn deuren zodra naast Sporthal Groenoord het Nationaal Bowlingcentrum zijn poorten opent. Dat moment nadert met rasse schreden. Eind januari heeft de gemeente namelijk de bouwvergunning verstrekt voor dit - wat de Nederlandse Bowling Federatie - een uniek topsportcentrum noemt. Verwacht wordt dat het pand in september in gebruik genomen kan worden. Met dit centrum krijgt de NBF, dat zijn kantoor in Eindho ven sluit en naar Schiedam verhuist, een Europese primeur. De fede ratie is de eerste bond, die zelf een accommodatie gaat runnen. Het centrum krijgt niet alleen zestien banen, maar ook voldoende accom modatie voor de toeschouwers en faciliteiten voor de media. De bouw van de bowlingarena past in het topsportbeleid van de NBF, waarin een verdere ontwikkeling van de top- en breedtesport centraal staat. Het is de bedoeling, dat de nationale selecties zich in Schiedam gaan voorbereiden op de internationale wedstrijden. Daarnaast zullen ook clinics en nationale en internionale topsportevenementen worden georganiseerd. Het project kan rekenen op de steun van de gemeente Schiedam, het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en de Nationale Sporttotalisator. Reason/Almela stijgt met stip Het bowlingteam Reason/Almela is in de hoogste klasse van de trio league-competitie opgeklomen naar de tweede plaats. De Schiedam mers wonnen vier van de zeven wedstrijden. Johnny Fransen was met een moyenne van 209 pins de gevierde man. Het in Musis spelende team voert met 42 punten de middenmoot aan. CTM (afkomstige uit de Schiedamse Bowling De Walvis) en Venray hebben 40 punten en Borchland 36. Lijstaanvoerder Zutphen lijkt niet meer te achterhalen. De oostelijke ploeg heeft een voorsprong van 14 punten. Het even eens Schiedamse Warehouse Computers is samen met Leiden hek kensluiter. Het damesteam Musis Cad/Inside nam voor het eerst dit seizoen afscheid van de laatste plaats. De ploeg heeft nu 25 punten. De ranglijst wordt afgesloten door Haarlem en Heiloo (met 22 pun ten). Sportagenda van donderdag 8 t/m woensdag 14 februari VOETBAL - zaterdag: VVK-RVVH (14.30 uur), Heinenoord- HBSS (14.30 uur), PPSC-Loosduinen (14.30 uur), Moerkapelle- DRGS/za (14.30 uur), GTB-GGK (14.00 uur). Zondag: SVVSMC-ADO'20 14.00 uur), Sparta-Excelsior'20 14.00 uur), TOGB-Hermes DVS (14.00 uur), MSV'71-Spaland (14.00 uur), SVDPW-VFC (14.00 uur), DRGS/zo-Schiedamse Boys (14.30 uur). DAMESVOETBAL: zaterdag HBSS-Zwaluwen 2 (14.30 uur), DRL-PPSC (15.00 uur); zondag Duivesteyn-Hermes DVS (14.30 uur). ZAALVOETBAL: donderdag Margriethal 22.00 uur Hermes DVS- Groenoord 3; maandag VZ'81-Groenoord, Maassluis Weth. Smithal 20.00 uur Spaland-PPSC, Margriethal 20.00 uur HBSS-A11 Greens, 22.00 uur Excelsior'20-Groenoord 2. BASKETBALL: zaterdag sportzaal Oost 18.00 uur Juventus-Gras- shoppers (da), 21.00 uur Juventus-Red Stars (h). HANDBAL: zaterdag Margriethal 19.30 uur Ventura-DES (da); zondag Animo-DWS (h), Groenoordhal 14.00 uur DWS-Snelwiek (da),Margriethal 14.50 uur Ventura-Mountain Stars (h). KORFBAL: zaterdag Margriethal 15.20 uur ODI-Nieuwerkerk 4. TAFELTENNIS: zaterdag Megacles-NOAD, sportzaal Dr.Kuyper- straat 17.00 uur Brandersstad-TTCV, 17.00 uur Brandersstad-Maas- bree (da). VOLLEYBAL: zaterdag Groenoordhal 16.30 uur Rijnmond-Set Up'65 (da), 19.00 uur Rijnmond-Sliedrecht Sport (h). Berichten voor de sportredactie Berichten kunnen per fax (010-5913733) en per e-mail (gverver@hetnet.nl) aangeleverd worden. Het postadres is: Het Nieu we Stadsblad, Van Beethovenlaan 4, 3144 AS Maassluis. Gerco de Ruijter vertelt over eigen werk tijdens zijn rondleiding door de expositie Unisono 10 in het Stedelijk Museum. De rondleidingen zijn bedoeld bezoekers kennis te laten maken met beeldende kunst op een ontspannen, informatieve en interactieve manier. Slechts zelden licht een kunstenaar zijn werk mondeling toe; beeldend overdragen is immers hun 'taal'. Het is dan ook bijzonder dat fotograaf Gerco de Ruijter zelf de rondleidingen doet. De Ruijter is de 'hoofdrolspeler' van de laatste Unisono-tentoonstelling uit de reeks van tien die het museum de afgelopen vier jaar organiseerde. De maker vertelt op zondag 11, 18 en 25 februari en zaterdag 3 maart van 13 tot 13.45 uur over zijn keuze voor het vak fotografie, zijn werkwijze en de ontwer pen. De rondleiding kost 2,50 (inclusief consumptie). foto: RONALD STAM r Des Bouvrie heeft het monumentale karakter van zijn pand gerespecteerd foto: RONALD STAM Wegener huis-san-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Bladmanager: C. Vijfvinkel Regionaal accountmanagement: (010)4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 Hoofd redactie: Jan Sieben HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Het diamanten paar met een foto van toen foto RONALD STAM Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefóon 010 - 462 20 22 peugeot U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3