TIJDELIJK NODIG? Si SCHIEDAM Einde aan traditie van 30 jaar als De Teerstoof verdwijnt Liesbeth List zingt Edith Piaf w Real Choicekoor zoekt versterking Schaken voor kleuters Enthousiaste jonge meiden stelen de show OPSLAGRUIMTE Mass-' Zwalkend TSN heeft de zaken weer op orde Wereldmarkt wordt werkelijkheid INGEZONDEN BRIEF Het Nieuwe Stadsblad www.ucp.nl HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 15 FEBRUARI 2001 7 - 1510 REGIO - Het bekende koor Re- al Choice is de kerstdagen wat zingen betreft wel weer te boven, en is hard bezig met het instude ren van nieuwe liederen. Hier voor is zij echter op zoek naar een groot aantal verse leden. Het repertoire is veelzijdig. Er zijn rustige, ingetogen liederen, maar ook swingende songs met in vloeden uit de pop- en jazzmu ziek. Regelmatig wordt er in ker ken bejaardencentra opgetreden. Om bij Real Choice te mogen komen zingen is de enige voor waarde dat men minimaal 14 en maximaal 35 jaar moet zijn. Er zijn geen audities en selectiepro cedures, dus iedereen is welkom. Het koor repeteert elke zondag avond in de Ichtuskerk aan de Van Maerlantlaan. Voor meer in formatie kan men terecht bij Pe ter van der Poel op telefoon 010 - 4 180 180. Wie er interesse in heeft om tijdens de optredens het geluid te regelen, kan even eens dat nummer bellen. Je verwacht het niet, maar ook kleuters kunnen leren schaken. In clubhuis Zuid. Niet gelijk met een schaakbord, door middel van spel wordt eerst geleerd welke schaakstukken er zijn. Wat voor 'stappen' die mogen doen. Zo ko men alle schaakstukken aan de beurt en de spelregels die er bij horen, want die schaakstukken lopen tenslotte allemaal anders en dat is lastig om te onthouden. Na verloop van tijd wordt de overstap gemaakt naar het echte schaakspel. Met alle stukken op het bord van 32 witte en 32 zwar te vlakken. Wie het spel goed on der de knie heeft kan dan ook naar de clubavond komen. Dat is een club van kinderen die de ech te fijne kneepjes van het schaken leren en, als ze dat leuk vinden, mee doen aan toernooien. Maar voorlopig zijn de kleuters op de donderdagmiddag van 15.30 tot 16.30 uur welkom bij het clubje van Ada Elshof. Een keertje vrij blijvend gaan kijken in het club huis aan de Dwarsstraat 42 mag uiteraard ook. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) door Look J. Boden BRANDERSGAT/BUIZEN GAT - Wie carnaval zegt, denkt vaak direct aan een goedlachse Prins, die met zijn dame een bal houdt waarop de mensen louter heen en weer hossen. Maar er is meer. Achter de coulissen wordt zowat het hele jaar door gewerkt aan een aantal shows, die wor den verzorgd door de zogeheten dansmariekes. Zij vormen een niet onbelangrijk, maar vaak voor het gemak vergeten onder deel van de carnavalsverenigin gen. Ze oefenen in een garage gebouw, maar dat mag de pret niet drukken. De dansmariekes van carnavalsvereniging De Rietzeilers uit Schiedam zijn blij dat ze aan de slag mogen, en dansen er dan ook heftig op los. De kleintjes tussen de zes en de twaalf jaar worden begeleid door Diana en Miranda van Dillen, terwijl de groteren tot 18 jaar worden bijgestuurd door Sa- mantha en Abbey. "De dansmariekes vormen een dansgroep, die de Prins en zijn gevolg begeleiden," vertelt Dia na van Dillen. "Wij hebben daar voor 2 verschillende shows op gezet. Er is een hoofdshow, waarbij de meisjes hun uniform aan hebben, en een bijshow. Je moet ze voorstellen als een show i van een aantal minuten, met mu ziek, waarin wordt uitgegaan van een bepaalde figuratie en de veranderingen daarvan." "Met de hoofdshow gaan we uit van de muziek," vertelt de en thousiaste begeleidster, "en naar aanleiding daarvan maken we de formaties." De insteek van de tweede show is daarentegen heel anders. "Die wordt gemaakt op grond van een thema. In de voorgaande jaren hadden we bij voorbeeld cowboys, matrozen, clowns en cheerleaders. En maakten zelfs een geheel Brazi liaanse show." Dat moet er na tuurlijk wel heel aardig hebben uitgezien, want het Braziliaanse Carnaval zet in de hele wereld moeiteloos de toon. Zelfs bij de nuchtere Hollanders. De twee zusjes Van Dillen zetten voor de kinderen de show in el kaar, en zoeken daarbij de meest passende muziek uit. "Een tijd lang hebben we gebruik ge maakt van de muziek van James Last," legt Diana uit. "Maar de laatste jaren kiezen we ook uit bijvoorbeeld Tsjaikovski. Als het maar ongeveer het midden houdt tussen de polka en de mars." Het valt wel op dat de meeste na druk bij de verenigingen wordt gelegd bij de Prins en zijn ge volg, maar nooit echt duidelijk bij de dansmariekes. En dat ter wijl ze toch hard hun best doen om een leuke show te zetten. "Kinderen zijn toch altijd wel leuk om te zien, ook al gaan ze soms uit de maat." De meisjes worden uitgenodigd om te ko men dansen bij andere vereni gingen in het land, maar vaak maken ze ook een tocht langs di verse bejaarden- en of verzor gingshuizen. Zaterdag treden zij op voor de eigen club, want dan is er een jeugdmiddag gepland. En volgende week zijn ze het he le weekend aan de slag, want dan is het officieel carnaval bij De Rietzeilers. Laat het feest dan maar beginnen, want de dansmariekes zijn binnen... Wie interesse heeft om ook mee te doen met de dansma riekes, en tussen de 6 en de 18 jaar is, kan contact opnemen met Diana van Dillen van car navalsvereniging De Rietzei lers in Schiedam. Telefoon: 06 -25 201 346. De toekomst van tennisver eniging Schiedam Noord (TSN) ziet er een stuk beter uit dan een jaar geleden toen een compleet ver nieuwd bestuur de lastige taak kreeg om de zwalken de vereniging de goede richting uit te sturen. Reeds na één jaar zijn de meeste van de toen aanwezige pro blemen zo goed als opge lost. Dat werd bekend ge maakt tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering. De communicatie met de Stich ting Tenniscentrum Schiedam - Noord (Kethelhage), de verhuur der van de banen aan de Zoom- weg in Schiedam Noord, is het afgelopen jaar op een goed peil gebracht. Door regelmatig over leg zijn veel rimpels uit het ver leden inmiddels gladgestreken. Hoewel TSN sinds het begin van het jaar 2000 geen eigen kantine meer heeft, is het door de Stich ting aangeboden alternatief ach teraf alleszins een verbetering. De barruimte welke bij de ten- nishal behoort, is het afgelopen zomerseizoen het home van de leden van TSN geweest. Door de professionele barbediening van uit de Stichting behoren de door de leden van de tennisclub voor heen verrichte bardiensten de finitief tot het verleden. Ook in de jaarvergadering is nogmaals duidelijk geworden dat de discussie rond het in ei gen beheer hebben van een bar en clubhuis voor TSN inmiddels een gepasseerd station is. Van daag de dag blijkt het namelijk onmogelijk om voor dergelijke activiteiten genoeg vrijwilligers bereid te vinden om voldoende continuïteit voor de toekomst te waarborgen. Ook het financiële risico voor de vereniging is der mate groot dat het bestuur van TSN een dergelijk avontuur niet meer aan wil gaan. Op de jaar vergadering liet een zegsman van de Stichting Tenniscentrum Schiedam-Noord weten dat zij nog dit jaar de plannen zullen ontvouwen voor een verbouwing van de kleedruimten en de oude kantine van TSN. 'Bij die ver bouwing zal zeker het belang van de leden in het oog worden gehouden.' Ledengroei Via een door Kethelhage finan cieel gesteunde publiciteitscam pagne zal TSN trachten de in de afgelopen jaren vertrokken le den terug te winnen. Om een goede financiële basis te krijgen zal het huidige ledenaantal van ruim 600 naar ongeveer 800 die nen te groeien. Het park met 12 banen en naar het zich laat aan zien binnenkort alle met verlich ting, biedt daarvoor voldoende ruimte, 'Met name voor de jeugd is een solide basis gelegd voor vergro ting van het aantal leden. Vooral van het aantrekken van de nieu we trainer Just Palm zal een po sitieve invloed uitgaan. Ook door de contacten die er inmid dels gelegdzijn met de basis scholen in Schiedam Noord zal de jeugd actief benaderd worden om bij TSN te gaan tennissen. De contributies voor de jeugdle den zijn inmiddels gedifferen tieerd naar leeftijd en bedraagt voor kinderen van 6 tot 8 jaar 125 gulden, 9 t/m 12 jaar 175 gulden en voor kinderen van 13 t/m 17 jaar 200 gulden. Een ac tieve jeugdcommissie draagt zorg voor een goede opvang van de jeugdleden.' De ledenvergadering is akkoord gegaan met het introduceren van een daglidmaatschap. Hiermee hoopt TSN met name de oudere leden blijvend aan zich te bin den. Vooral de hoogte van de normale contributie bleek voor deze groep een belemmering om nog langer te blijven tennissen. Nu de jaarlijkse contributie voor dagleden wordt gesteld op 200 gulden zal voor deze groep TSN een stuk aantrekkelijker worden. Ook voor anderen die alleen overdag willen of kunnen tennis sen is het daglidmaatschap een uitkomst. Met het daglidmaat schap is men lid van de KNLTB, dus ook gerechtigd om toernooi en te spelen. De door TSN ech ter 's avonds en in het weekend georganiseerde activiteiten gaan aan de neus van het daglid voor bij. Ook competitie spelen is niet mogelijk als daglid. 'Om echt van alle faciliteiten van TSN te profiteren is een normaal lid maatschap van 320 gulden per jaar een betere optie.' Sluitende begroting Ondanks de nieuwe mogelijkhe den om bij TSN meer op maat te kunnen tennissen, is het bestuur er in geslaagd een sluitende be groting voor het jaar 2001 te presenteren. In de begroting is plaats gemaakt voor diverse door de recreatiecommissie te organiseren activiteiten. Ook voor de kosten van de opvang van nieuwe leden is financiële ruimte. De contributie voor de senioren blijft op hetzelfde ni veau, terwijl de speelmogelijk- heden vergroot zullen worden door het aanbrengen van verlich ting op alle banen. Een park met twaalf tennisbanen met verlich ting, een prachtige hal, een goed verzorgde bar en een enthousiast bestuur. Een positief geluid in een tijd waar de meeste tennis verenigingen moeite hebben het hoofd boven water te houden. Voor de binnen de vereniging actieve commissieleden en de sponsoren van TSN is onlangs een zeer geslaagde avond geor ganiseerd. Na getennist te heb ben op de binnenbanen van Ket helhage kon men onder het ge not van een hapje en een drankje de prestaties nog eens onder de loep nemen. Deze ongedwongen sfeer bleek tevens een goede voedingsbron om het beleid voor de komende tijd nog eens met el kaar door te nemen. Wie meer wil weten over TSN kan bellen naar de ledenadmini stratie via nummer 4713451 of langskomen op het park. In het eerste Zondagoch tendconcert van het nieuwe jaar staat Liesbeth List op het podium. In De Doelen (Rotterdam) zingt zij 18 fe bruari onder meer liedjes uit de, door pers en publiek bejubelde, musical over het leven van Edith Piaf. Het curriculum vitae van de zan geres is imposant. Een bloemle zing. Van de lange reeks platen die Liesbeth List maakte, wer den er zeven met goud en twee met platina bekroond. Ook is List in het bezit van een Gouden Harp en ontving zij de Visser- neerlandiaprijs voor haar bijdra ge aan het Nederlandse lied. Haar vertolking van de chansons van Brei zijn ongeëvenaard. Ja renlang stond zij samen met haar grote idool Ramses Shaffy op de planken. Ze trokken volle zalen met grote showprogramma's als 'Shaffy Chantant' en 'Shaffy Cantate'. Samen met Syb van der Ploeg van de Friese popgroep De Kast bracht List de klassieker 'De Pastorale' op eigentijdse wijze ten gehore; een nummer dat een plaats heeft gekregen op haar laatste cd 'Vergezicht'. De Doelen opent de foyer om 9.45 uur, de Grote Zaal om 10.30 uur. Er zijn geen bespro ken plaatsen. Voor het concert begint, speelt pianist Bertus Ni- codem inloopmuziek en bij de aanvang van het concert om 11.00 uur is gastheer/presentator Gerard Cox daar om het publiek te verwelkomen met zijn ver trouwde Lied van de Week, waarin hij samen met de zaal op humoristische wijze de recente gebeurtenissen in en rond Rot terdam de revue laat passeren. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van De Doelen, bij organi satiebureau Hanson aan de Straatweg 179 en de kantoren van De Havenloods (zie colof on). Parkeren anders Op zondag moet er vanaf 12.00 uur parkeergeld betaald worden. Wie zijn auto in de garage onder het Schouwburgplein heeft ge- INGEZONDEN BRIEF Wat al vermoed werd en voor oplettende types al zichtbaar was, is dan nu in de publiciteit gekomen: Theater De Teerstoof gaat sluiten. Aan een traditie van ruim 30 jaar komt een einde, 'omdat de huur wordt opgezegd'. Sorry, dames en heren theaterbestuur college en raad van Schiedam, maar de huur opzeggen doe je als je gaat verhui zen! Onder het mompelen van 'arbo-eisen' is de ware reden niet zo moeilijk: een ordinaire bezuiniging zonder dat naar de consequenties is gekeken. Natuurlijk moet je goed naar de portemonnee kijken, maar ik wil u graag wat andere overwegingen meegeven. Als bezoe ker, als collegatheater in de regio, als speler en productieleider van een amateurgezelschap, als huurder van De Teerstoof, als ex-werkne- mer, maar vooral als liefhebber van kleinschalig theater. Theater De Teerstoof heeft een goede naam als prettig, intiem theater. In de goe de jaren werd een keur aan kleinezaalproducties getoond en vele nu bekende artiesten hebben in het begin van hun carrière in De Teer stoof gespeeld. Sommigen komen zelfs speciaal terug voor leesvoor- stellingen, zoals Youp van 't Hek bijvoorbeeld. Ook voor amateur verenigingen, schoolvoorstellingen, jeugdvoorstellingen en andere kleinschalige activiteiten is alleen De Teerstoof geschikt. Destijds, dames en heren, werd zelfs - eerlijk is eerlijk, ook om financiële re denen - afgezien van een 'middenzaal' in/bij het Theater a/d Schie, omdat ook De Teerstoof zou blijven. De plaatselijke amateurvereni ging kan straks niet meer kiezen, als een voorstelling wordt gemaakt die theatertechniek nodig heeft: of de 'grote bak' (duur en niet zo ge zellig voor het niet zo talrijke publiek) of op iokatie' (duur vanwege het inhuren van die theatertechniek). Het Schiedamse publiek is niet alleen geïnteresseerd in het grotezaalaanbod, de grote shows, toneel producties en muziektheater. Een groot gedeelte van het publiek waardeert juist het kleinschalige, gezellige en verrassende aanbod in de kleine zalen. Een aanbod waarvoor je straks dus weer moet reizen naar de Harmonie of Schuurkerk, Bibliotheektheater of Zuidplein. Met een goed en consistent programmeringsbeleid is van theater De Teerstoof een goedlopend klein theater te maken. Uitgekiend pro grammeren betekent ook dat het aanbod voor de 'grote zaal kwalita tief steeds beter kan worden; de relatie met impressariaten is essen tieel. En dan heeft het opzeggen van de huur nog een vervelende con sequentie: de stichting die het gebouw verhuurt overweegt nu het ge bouw te verkopen. Weg filmhuis, weg theater, weg repetitieruimte, weg andere huurders. Gaat de gemeente kijken naar alternatieven voor hen? Nee, ik vind het een ondoordacht besluit. Dames, heren, kijk niet alleen in de portemonnee, maar ook naar het - zo zorgvul dig opgebouwde - culturele klimaat in uw stad. Een teleurgestelde Schiedammer, Marq Oudshoff Buurtpost Goeman heeft de eerste prijs gewonnen bij de wenskaar tenactie die in december in de wijk Nieuwland werd gehouden. De wens van de buurtpost om een wereldmarkt te organiseren die alle na tionaliteiten in de wijk dichter bij elkaar brengt, kan nu werkelijkheid worden. 'Nieuwland Vernieuwend Verder', dat de actie organiseerde, stelt geld en menskracht beschikbaar om het intiatief mogelijk te ma ken. Vorige week mocht Wilma van der Ven namens de buurtpost de le prijs in ontvangst nemen uit handen van wethouder Peter Groene- weg. De 2e prijs was voor mevrouw A. Molendijk. Zij wenste dat de klok die in vroeger tijden op de zuil van de St. Johannes de Doper te zien was, zou terugkeren in het. dagelijkse straatbeeld. De 3e prijs was voor Canan Sakarya. Hoewel haar wens ('rijk zijn en aan arme mensen geld geven') misschien nooit wordt verwezenlijkt, vond de jury de gedachte erachter heel mooi. Vandaar dat ook zij in de prij zen viel. Ook was er nog een prijs voor de kinderen die hun geadop teerde kerstboom het mooist hadden versierd. Deze prijs werd ge wonnen door een groep kinderen die regelmatig buurtpost Goeman bezoekt. Binnenkort mogen zij daar op een woensdagmiddag taart komen eten. De wenskaartenactie was georganiseerd door de werk groep Communicatie van Nieuwland Vernieuwend Verder. Hierin zijn medewerkers van gemeente, Woonplus en bewoners vertegen woordigd. De actie kwam tot stand in nauwe samenwerking met de winkeliersvereniging Mgr. Nolenslaan, die ook drie fraaie prijzen be schikbaar stelde voor de winnaars. Bij de actie mochten alle bewo ners van Nieuwland een wens doen om de leefbaarheid in hun wijk te vergroten. Ook LCBB in Vlietland ziekenhuis 'U ziet regelmatig aankondigingen van lotgenotencontacten in het Vlietlandziekenhuis. De opzet is dat mensen bij wie borstkanker is geconstateerd, informatie krijgen en emoties kwijt kunnen bij een lot genote. Zij zit daar op de derde dinsdagmiddag van de maand, uit gezonderd in juli en augustus, van 14 tot 16 uur. Helaas is dat de laatste keer verkeerd in de krant gekomen. Voor mij echter misschien wel goed, want nu kan ik dat rechtzetten en meteen even iets vertel len over deze in looptijd. Mijn naam is Gerda van der A a en in 1992 werd bij mij borstkanker geconstateerd. Ik heb een heel moeilijk jaar doorgemaakt en daarna dacht ik de draad weer gewoon op te kunnen pakken. Maar dat bleek niet zo eenvoudig. Er was zoveel gebeurd, ik had op een soort automatische piloot geleefd, en nu kwamen de emo ties naar buiten. Dankzij lotgenoten van de LCBB, Landelijk Con tactorgaan Begeleiding Borstkankerpatiënten, heb ik het gered. Ik herkende veel, voelde mij niet meer zo alleen, en kreeg ook veel goe de tips. Iedereen moet haar eigen weg gaan, maar een handreiking van anderen kan veel betekenen. Vandaar dat ik nu eens per maand in het ziekenhuis zit en hoop ook anderen te kunnen helpen parkeerd kan een uitrijkaart ko pen in de hal van de Doelen. Wie een plaatsje bij een parkeermeter heeft gevonden kan bij aankomst alvast voor een half uur a drie kwartier betalen. De grootste selectie Amerikaanse occasions Chevrolet Cadillac Buick Pontiac Ford Chrysler USBBB CENTER PI ETER SEN Off. Chevrolet-/Cadillacdealer I US Carcenter Pietersen B.V. Waalhaven ZZ 6 Rotterdam oio - 428 63 20 ujegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Bladmanager: C. Vijfvinkel Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 Hoofd redactie: Jan Sieben HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS De dansmariekes van het Carnaval: wel belangrijk, maar vaak vergeten De dansmariekes in vol ornaat, oefenen al maanden om een goede show neer te kunnen zetten. Foto: RONALD STAM Problemen tennisvereniging najaar zo goed als opgelost De gelukkige winnaars met wethouder Groeneweg foto: JAN VAN DER PLOEG

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3