010-4. IN KRANT GROTE OPRUIMINGS FINALE Prins Carnaval neemt stad in m Wethouders Hafkamp en Wiegman treden af Verontrust door vertrek Wim Nottroth Continuïteit van bestuur vj intratuin VJ ra 3 95 Wegener huls-aan-huiskranten is Zwarttankster van 69 gepakt Scheeres wil nog zes jaar Fractievoorzitters Menno Siljée (PvdA) en Will van Wijk (WD) naar college In hand gestoken Belkaartdieven van A20 gehaald HEREN boots laarsjes DAMES Gewapende overval op bowlingcentrum 1 f WOENSDAG 21 FEBRUARI 2001, JAARGANG 52 Nr. 8 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM De Havenloods - Oplage: 937.148 Rotterdam en omstreken KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S TOTALE OPLAGE: Klimwand space shuttle en draak bij Jeugdland ONS start dit voorjaar fluisterboot rondvaarten Uitstallingen winkels aan banden Een automobiliste die zondag middag na het tanken zonder af te rekenen wegreed bij een ben zinestation aan de Matlingeweg, werd korte tijd later in Delft ach terhaald. Onderzoek aan de hand van het kenteken leidde naar een 69-jarige inwoonster van die stad. De vrouw werd door de politie van haar woonplaats overgedra gen aan de collega's van Schie dam, die proces verbaal op maakten. De rekening werd als nog betaald. MET SLOK OP TEGEN AUTO - 'Een 39-jarige automobilist botste zondagmiddag op de kruising Schuttevaerweg/Giessenweg tegen de auto van de 35-jarige bestuurder die voor hem reed. De man had te laat in de gaten dat de auto voor hem afremde. Onderzoek wees uit dat de veroorzaker van de botsing onder invloed van alcohol verkeerde (0,92 promille). KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur SCHOENEN korte LAARSJES dames SCHOENEN Beleid heeft in Schiedam plaats ge maakt voor leut sinds burgemees ter Scheeres de sleutel van de stad zaterdag overdroeg aan Prins Car naval, Die overdracht van de macht werd diezelfde avond gevierd met een groots opgezet Prinsenbal. Daarbij maakten de Rietzeilers traditiegetrouw ook de uitslag van hun 'schapenverkiezing' bekend. De Jozefschool werd door Prins Carnaval en zijn gevolg aangewezen als 'zwart schaap'. Directeur Mar Elsendoorn kreeg de trofee uit gereikt vanwege de problemen met de nieuw bouw van zijn school. Hij trok fel van leer te gen 'enkele bewoners' die de ontwikkeling van de school met 500 leerlingen tegenhou den en stelde voor volgend jaar een 'orde van de Grote Zondebok' uit te reiken, aan bij voorbeeld bewonersvereniging Sehiedam- Zuid, 'Wit schaap' werd Chris Coppens vanwege de opening van zijn filiaal bij Jan des Bouvries en zijn werk voor het Centrummanagement. Het leverde hem de oorkonde en een fles Schiedams nat op. Zeventien jaar is hij inmiddels burgemeester van de jeneverstad, maar als het aan Reinier Scheeres ligt wordt hij volgend jaar febru ari, wanneer zijn derde ambtster mijn afloopt, voor een vierde van nog eens zes jaar benoemd. Voor dat hij de ambtsketen van het bur gemeesterschap kreeg omgehan gen was Scheeres al drie perioden wethouder in Schiedam, zodat hij in totaal inmiddels bijna drie de cennia lang aan de top van het plaatselijk bestuur staat. Net als bij een burgemeestersbenoeming wordt bij een herbenoeming een vertrouwenscommissie uit de ge meenteraad benoemd om een voordracht aan de commissaris van de koningin te doen. Deze commissie werd vorige week door de gemeenteraad benoemd. CEL IN - Op de 's-Gravelandseweg werd zondagnacht rond vijf uur een automobilist van de weg gehaald die zonder rijbewijs in een onverzeker de auto reed. Op het bureau bleek dat de man bovendien een valse naam had opgegeven. Omdat ook de tweede naam die hij opgaf mogelijk niet juist was, werd de automobilist ingesloten voor nader onderzoek. Theo H.B. Schoenmakers Ook Schiedamse instituten hebben niet het eeuwige le ven, zelfs al heten ze Wieg man en Hafkamp. Op 1 mei treden de wethouder Aad Wiegman (59 jaar, Pv dA, financiën en onderwijs) en Luub Hafkamp (57, ruimtelijke ordening, ver keer en vervoer, sport en cultuur) af. De fractievoor zitters van de twee grootste collegepartijen worden hun opvolgers in het college. Daarover viel maandag avond de beslissing binnen de raadsfracties. Will van Wijk is twee maanden ou der dan zijn fractiegenoot Hafkamp; met zijn 33 jaar betekent Menno Siljée een aanzienlijke verjonging van het college van b&w. Over twee maanden heeft Schie dam een college waarvan alleen de tweede PvdA-wet- houder, Peter Groeneweg (ook pas 42), meer dan een jaar ervaring als wethou der heeft. Bij de collegevorming was een tussentijdse wijziging ingebak ken: vorig jaar trad Adri Reijn- hout (D66) na tien jaar wethou derschap terug ten gunste van Anneke Meijer (GroenLinks), beide kleine partijen maakten zo voor de helft van de tijd deel uit van het college. Het vertrek van oudgedienden Wiegman en Haf kamp, dat dit weekeinde uitlek te, komt, ook voor de meeste in gewijden, als een volslagen ver rassing. Naar de reden was het dinsdagmorgen nog slechts gis sen. 'Sprongen ze of werden ze geduwd?' Met andere woorden: gingen ze uit eigen vrije wil Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant PAUL BERG dat is duidelijk. 1 l DVS neemt waarschijnlijk ook de portefeuille sport over. Op het gebied van cultuur staat onder andere een besluit over splitsing en nieuwbouw van het stedelijk museum voor de deur, en moe ten de huurproblemen van het theater worden opgelost. Het was in politiek Schiedam geen geheim dat Will van Wijk het wethouderschap ambieerde. Tij dens de collegevorming in 1998 was zelfs even sprake van een deeltijdwethouderschap voor de populaire onderwijsman. Gezien zijn leeftijd leek het er toen op, dat zijn laatste kans om dage van deze raadsperiode, maar er wordt ook over de raadsverkie zingen heen gekeken, naar de periode 2002-2006. Voor Menno Siljée is het wet houderschap de alom verwachte stap in zijn politieke carrière. 'Het is tragisch dat zijn moeder Yvonne (ex-raadslid voor de Pv dA) en stiefvader en politiek leermeester Jan Simons (even eens oud-raadslid) zijn wethou derschap niet meer zullen mo gen meemaken', schreef het Nieuwe Stadsblad kort na hun beider overlijden, vorig jaar juni. Een gedachte die zich ongetwij- Aad Wiegman lag regelmatig onder vuur minder dan een jaar voor het ein de van de collegeperiode weg, of werd er druk op hen uitgeoe fend? Ook over de opvolging van de beide fractievoorzitters was nog niets bekend. Bij beide fracties circuleren de namen van meer dan een kandidaat. Even min was duidelijk of Aad Wieg man en Luub Hafkamp, net als Adri Reijnhout vorig jaar, na hun aftreden als wethouder lid van de gemeenteraad blijven. Hoewel het voor de hand ligt dat hun partijgenoten de portefeuil les 'een op een' overnemen, en er niet opnieuw met verantwoorde lijkheden zal worden geschoven, is ook dat niet geheel zeker. Er wordt rekening gehouden met verschuivingen van delen van de portefeuilles, bijvoorbeeld om af te komen van het co-voorzitter schap van verschillende raads commissies. Aad Wiegman, de wethouder van financiën die zichzelf vaak aanduidt als 'de penningmeester van dit dorp', overleefde vorig jaar met gemak een motie van wantrouwen van de gehele op positie. Hij lag onder vuur van wege onder andere Parkweg Oost (de J.C. van Markenstraat), de Opstandingskerk en de erf pacht. Toch leek er geen vuiltje aan de lucht voor zo'n oude rot om ook deze periode tot het ein de uit te dienen. Eerder had Wiegman al bekend gemaakt geen volgende periode te ambië ren. Luub Hafkamp bekleedt de impopulaire portefeuille van ruimtelijke ordening. Zijn plan nen waren veelal mikpunt van felle kritiek uit de bevolking, maar dat was nooit aanleiding voor de liberaal zich ervan af te laten brengen. Beste politicus Volgens zijn collega's, in een on derzoek van het RD vorig jaar, is Will van Wijk de beste politicus onder de Schiedamse gemeente raadsleden. De voorzitter van de cricketafdeling van Hermes Luub Hafkamp, vaak mikpunt van kritiek lijks bestuurder van de stad te worden voorbij was gegaan, maar dezer dagen bleek zich een allerlaatste kans voor te doen. Het wethouderschap geldt van zelfsprekend formeel slechts voor de resterende tien maanden feld ook van hemzelf en degenen die Jan en Yvonne hebben ge kend (en dat zijn er veel in poli tiek Schiedam) meester zal ma ken wanneer de wethouderswis seling op of rond de Dag van de Arbeid zijn beslag krijgt. De vereniging 'Vrienden van de Erker' heeft het bestuur van Stichting Welzijn (SWS) laten weten zeer verontrust te zijn over het vertrek van het gewaar deerde personeelslid Wim Not troth van wijkcentrum De Erker. Het is een van de negatieve ont wikkelingen die volgens de Vrienden rechtstreeks een ge volg zijn van de opgelegde fusie tussen de Erker en Welzijn. Het vertrek van Nottroth is door ie dereen binnen het wijkcentrum als zeer schadelijk ervaren, al dus de Vrienden die er vanuit gaan dat dit vertrek 'een direct gevolg is van de meningsver schillen rond de fusie en de on werkbare situatie die zowel voor Wim als voor de SWS kennelijk is ontstaan'. In een brief aan Welzijn schrijft het Vriendenbe- stuur: 'Voor ons is duidelijk dat de oorzaak van de onwerkbare situatie tevens gezocht moet worden in de kritische houding van Wim ten opzichte van het SWS-beleid en de druk die op hem werd uitgeoefend om in dat SWS-beleid kritiekloos mee te lopen.' De verantwoordelijken hebben hier forse steken laten vallen, al dus de Vrienden. 'Met name de directeur had hier de bruggen bouwer moeten zijn die nodig is om conflicten op te lossen en de fusie levensvatbaar te houden. Wij zijn dan ook zeer bezorgd dat meer goede mensen de Erker of de SWS zullen verlaten waar door de niet al te hoge kwaliteit van het Schiedamse welzijns werk nog meer onder druk komt.' Nottrop neemt morgen officieel afscheid van De Erker. De ver eniging vrienden van de Erker is enkele maanden geleden opge richt door bezoekers en vrijwil ligers van het wijkcentrum naar aanleiding van de gedwongen fusie met de SWS. De oprich ters gaven al eerder aan te vre zen dat de kwaliteit van het werk en de goede sfeer binnen de Erker door de fusie groot ge vaar loopt. Een 42-jarige eigenaar van een winkel in huishoudelijke artikelen op de Nolenslaan werd zaterdag middag door een winkeldief met een mes in zijn hand gestoken. De dief probeerde er vandoor te gaan toen hij was betrapt. Toen de win kelier hem in de kraag pakte, werd hij aggressief. Hij bedreigde de winkelier en probeerde hem te steken. De eigenaar van de zaak liep daarbij een diepe snee in zijn hand op. De dief sloeg op de vlucht maar werd door de gealar meerde politie alsnog achterhaald in de Colijnstraat. De messentrek ker, een 32-jarige Schiedammer, bleek twee telefoonkaarten, 18 theelepeltjes en yier cassetteband jes te hebben weggenomen. Hij ging de cel in. Er was geen ruzie, er dreigde geen gevaar, er heerst geen onmin, er heerst geen grote onrust in het college, de oppositie staat -al biedt het CDA meer dan de laatste twee decennia een serieuze co alitiemogelijkheid- op ruime afstand. Toch treden de twee meest ervaren wethouders van Schiedam tien maanden voor de gemeen teraadsverkiezingen af. Het zou wel eens de laatste meesterzet kunnen blijken van het politieke natuurtalent Aad Wiegman, en de eerste van Menno Siljée, die zich daarmee een waardig leerling van Jan Simons toont. Want door nu te wisselen, vergroot de Pv dA aanzienlijk de kansen de zo belangrijke portefeuille van fi nanciën na de volgende gemeenteraadsverkiezingen vast te kun nen houden. Als met het vertrek van Aad Wiegman die wethouderspost vacant zou zijn geworden, hadden alle nieuwe coalitiegenoten erop ge aasd. Nu is het de portefeuille van PvdA'er Siljée en wordt het moeilijk hen die te ontnemen. De PvdA verzekert zich op deze manier, ondanks het vertrek van Wiegman, van de eerste verant woordelijkheid voor en zeggenschap over de centen voor alles wat er in de stad gebeurt. En hoewel bekend is dat Aad Wiegman en Luub Hafkamp een intense politieke vriendschap koesterden, valt het moeilijk te geloven dat laatstgenoemde zijn politieke lot aan de eerste heeft willen verbinden, evenmin als het gelijktijdig af treden van Luub Hafkamp kan worden afgedaan als toeval. Bij de VVD kan veeleer het idee 'dat kunnen wij ook' hebben gespeeld: Will van Wijk die de komende vijfjaar voor zijn partij het afwik kelen van de door zijn partijgenoot ingezette ontwikkelingen zo veel mogelijk zeker wil stellen. 'Continuïteit van bestuur' op zijn Schiedams. Een met een pistool gewapende man drong zaterdagnacht rond één uur het bowlingcentrum aan de Nieuwe Haven binnen. Op het mo ment dat twee medewerksters het pand wilden afsluiten werden zij door de overvaller belaagd en onder bedreiging van het vuurwapen gesommeerd het gebouw weer binnen te gaan. Nadat de overvaller de dagopbrengst, enkele duizenden guldens, had buitgemaakt verliet hij het bowlingcentrum en verdween in onbekende richting. De politie is op zoek naar getuigen die de overvaller, voor of na de beroving, in de omgeving van het bowlingcentrum hebben gezien. Het gaat om een negroïde man van circa 30 jaar oud met een stevig, atletisch postuur, ongeveer 1,75 m lang en kort zwart haar. Hij droeg een zwarte jas, broek, coltrui en schoenen, getuigen kunnen bellen met de recherche: tel. 2744350. De politie hield vrijdagnacht rond half twee op de A20 bij het Schie- plein twee mannen aan die even daarvoor hun slag hadden geslagen bij een transportbedrijf aan de Vlaardingweg in Schiedam. Zij had den daar een aantal dozen met telefoonkaarten buit gemaakt. De twee mannen, Rotterdammers van 37 en 29 jaar, gingen de cel in. Maandagochtend vroeg waarschuwde een oplettende getuige de po litie dat een man probeerde in te breken in een woning aan de Dam. Even later werd daar een 19-jarige Schiedammer aangehouden. HET GROENE WARENHUIS :N Diverse soorten kruiden Per stuk van nu voor ^€1,79 Intratuin Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000 NS Broersvest 135 Schiedam Centrum Tel. 010-426 84 92 Nieuwe Stadsblad s foto: RONALD STAM OPTICIEN Gratis parkeren voor de deur, en altijd plaats Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam telefoon: (010) 47 35 384

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1