'Je weet wanneer je weg gaat, maar nooit wanneer je thuis komt' CV-KETEL NODIG? 899. 1149. 189.- 389.- 389.- U' 16?5 y radio; elektriciens cv servicemonteurs aankomend servicemonteurs cv Snelle intfc 0800 02440244 Help Andrea en haar vriendjes opstaan! mts ia 0 Turkije Mallorca 0900-0622 UIJLTI-VLAAI J r I! 8-28CT-7 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Rinus Ooms (34) is matroos op de sleepboot 'Pieter L' van Bonn en Mees Drijvende Bok ken BV, gevestigd aan de Sluisjesdijk 123 in het Waal havengebied. Het bedrijf ver huurt drijvende bokken, in clusief het bedienend perso neel. Onder andere aan natte aannemers, die in de regio Rotterdam waterbouwkundi ge werken uitvoeren. Ook bij voorbeeld aan scheepsagenten voor het laden of lossen van zware stukken op schepen. Ik ontmoet Rinus aan boord van z'n sleepboot, die op dat mo ment in de thuishaven, de Robbenoordse haven, aan het begin van de Sluisjesdijk ligt. LTS metaal was voor Rinus in eer ste instantie de keuze na de lagere school. 'Dat leek me wel leuk. Maar daar kwam ik snel op terug. Het was alleen maar binnen wer ken. Met een baas, die constant op je vingers kijkt. Dat vond ik maar niks.' Na twee jaar gooide hij de handdoek. Rinus ging de vierjarige opleiding tot leerling matroos doen aan 't Kof (huidige STC). Aan de Noorderhelling in Rotterdam de eerste twee jaar een basisopleiding. In principe intern, maar omdat hij niet ver weg woonde mocht Rinus ieder dag naar huis. Het derde en vierde jaar was voor iedereen ver plicht intern. 'Om te wennen van huis te zijn. Als je op de Rijn tot ontdekking zou komen dat je er geen zin meer in had om te varen, weet je in ieder geval wat het is om weg te zijn. Dat je niet zomaar in eens terug kan.' Op lójarige leeftijd begon hij met zo'n 180 leeftijdsge noten aan die interne opleiding. Deels bracht hij door op één van de opleidingsschepen. De prinses Christina, Irene of Beatrix. Varend over de Rijn. 'Om je een beetje wegwijs te maken in het varen. Wel leerzaam en een goede basis. Toch leer je het meest door ervaring in de praktijk op te doen.' Rinus was achttien jaar toen hij z'n diploma op zak had. Op school wis ten ze enkele vacatures. 'Ik ben op een droge lading schip de Rijn op gegaan. Daarna op tankers.' Dat was maar voor korte tijd. 'Recht toe, recht aan en eentonig.' Na een jaartje ging Rinus in Rotterdam op bunkerschepen varen. 'Grote zee schepen voorzien van olie. De arm en de slang vastmaken. De lading overpompen. Daarna afkoppelen en naar het volgende schip. Of zelf weer gaan laden. Ook allemaal het zelfde.' Rinus wilde eigenlijk wat meer avontuur en ging om zich heen kijken. Zo kwam hij via z'n broer terecht bij Van der Graafs Berging. Zes jaar voer Rinus er op een sleepboot. Totdat Smit het be drijf overnam. Hij ging mee en werkte nog anderhalfjaar in de bok- kenwereld. Het varen op een sleep boot was er voor Rinus niet meer bij. Bovendien zag het er niet naar uit dat er doorstroommogelijkheden voor hem waren. 'Mijn hart ligt op een sleepboot. Bij Smit waren alle vacatures inmiddels voorzien.' Bij Bonn en Mees kon hij op vrij korte termijn terecht op een sleepboot. 'Dat heb ik ook maar heel snel ge daan. Tot nu toe helemaal geen spijt van gehad.' In 1992 zat Rinus weer op een sleepboot. Z'n passie. 220 Zeedagen Langzamerhand ging Rinus de be nodigde papieren halen. Gestimu leerd door en met volle medewer king van z'n huidige werkgever. 'Ik wilde het zelf. Als je er zin in hebt, mag je het doen zeiden ze. Ik heb altijd de gelegenheid gehad om te halen wat ik wilde. Daar ben ik ze zeer dankbaar voor.' Hij begon met z'n groot vaarbewijs en de basiscur sus marifonie. 'Daarmee mag je op een sleepboot varen.' Niet wetend wat de toekomst ooit zal brengen, besloot Rinus nog wat meer te gaan doen. 'Het leven gaat eenmaal ver der dan een groot vaarbewijs. Ik ben nog jong en heb wat vervolgop leidingen gedaan. Onder andere bij het Scheepvaart en Transport Colle ge Rotterdam.' Zo deed hij Schipper Machinist Beperkt Werkgebied (SMBW), Marcom A en B, Radar waarneming en PreaSea (hoe te overleven op zee bij calamiteiten). Na z'n bevoegdheid SMBW aange vraagd te hebben begon Rinus aan de opleiding Stuurman Werktuig kundige Kleine Schepen. Om ook aan die bevoegdheid te komen moest hij 220 zeedagen maken. 'Dan mag je varen op schepen tot maximaal 3000 ton.' Momenteel heeft hij die stageperiode bijna af gerond. 'Ik moet nog een keertje mee en heb m'n stageverslag nage noeg af. Inleveren, wachten op goedkeuring en dan sturen ze me het diploma toe.' Eigen zeesleper Onlangs werkte Rinus nog mee aan het lossen van een dertigtal binnen- vaartcasco's van een ponton in de Heysehaven. Hij vertrok met de 'Pieter L' vanuit de Robbenoordse haven. 'Er staat een snelloper in. Olie peilen, waterniveau controle ren en het schroefaspotje voldou- wen. Je hoeft niet voor te smeren. Het is een makkelijk karretje, 's Ochtends starten en 's avonds uit zetten.' Toen de motor warm was assisteerde Rinus de bokken met de haven uitvaren. De Matador 1 en 2 moesten naar het karwei. 'We ko men dan langszij en krijgen twee draden. Op z'n achteranker trekt hij zichzelf naar buiten. Zodra hij bui ten lag en het anker boven was, sleepten we ze naar de Heysehaven. Een voor een.' Als matroos doe je normaliter tijdens het varen wat on derhoud aan het schip. 'Dit was maar een klein stukje varen. Toen we een bakkie gedaan hadden wa ren we er al.' Varen doet Rinus ook. Als aflos mag hij regelmatig aan het roer staan. Bij aankomst werd de bok gesteld, gingen er twee ankers in en bracht de sleepboot de draden naar de wal. 'Met behulp van de staaldraden en de ankers kan de bok zich dan boven het werk trekken.' Het was een aparte klus en niet een voudig om de casco's van het pon ton te krijgen. Er waren twee bok ken en een kraan voor nodig. 'Het zware achterschip van zo'n casco moest met twee bokken gepakt wor den. Zodra alles vast stond werd met be hulp van de kraan aan de andere kant, van het ponton het casco van de bak af gedraaid. De kraan moest daarbij achteruit en de bokken moesten omgesteld worden.' Een tijdrovende zaak. Tijdens deze klus van anderhalve week was Rinus voornamelijk bezig om de bokken van de casco's af te houden. 'Het schroefje er op houden, zodat de poten van de casco's wegbleven.' Ondanks dat Rinus naar zijn zeggen goed zit bij Bonn en Mees, laat hij doorschemeren dat z'n droom op den duur is een eigen zeesleper te hebben. 'Als klein kind vond ik die grote schepen al aantrekkelijk. De wilde vaart. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Ik ben pas 34 jaar en heb nog een heel leven voor de boeg. Wat niet is kan nog komen.' Beroepsinformatie Voor toelating tot de tweejarige MBO opleiding Matroos Rijn en binnenvaart aan het Scheepvaart en Transport College Rotterdam!STC) is geen specifieke vooropleiding vereist. Wel moet je minimaal zes tien jaar zijn. De opleiding wordt gedaan in een combinatie van leren en werken (Beroepsbegeleidende Leerweg, BBL). Theoretische vak ken zijn onder andere Nederlands, Duits, navigatie, reglementen, vei ligheid, kennis schip en scheeps- werktuigkunde. In de praktijklessen wordt aandacht besteed aan materi aalkennis, onderhoud, splitsen en knopen, roeien, wrikken en zwem men. Met dit diploma kan je door gaan naar de opleiding Stuurman/schipper of Kapitein. Meer informatie via telefoonnum mer 010447 40 00 of website www.stcr.nl. Port of Rotterdam STADS) i.em tiutdu z, -i r Wegener huLs-aan-hulskranten Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam, SPINDLER Spindler Installatietechniek B. V. is een vanaf 1922 in Rotterdam gevestigde onderneming, die zich bezighoudt met en specialiseert in het installeren van het totaalinstallatiepakket in de bouwnijverheid Voor onze afdeling Burgerwerk/Service zoeken wij: Wij bieden u uitstekende arbeidsvoorwaarden, zoals: - een bedrijfswagen, ingericht voor personenvervoer - opleidingsmogelijkheden. Uw schriftelijke sollicitatie met cv kunt u richten aan: Spindler Installatietechniek B.V. Postbus 10100, 3004 AC Rotterdam. Of bel voor info 010-467 55 55, afdeling Burgerwerk. Koop dan nu an moderne en energie zuinigere cvtóel met CarontieLease vartWarmte- Garant Gegarandeerd het hele jaar warmte en warm water voor enkele tientjes per maand. Ook CONTANTE SERVICE? 1 rot 15 jaar volledige garantie en onderhoud 2 Gegarandeerd tot 30% besparing op uw gasverbruik 3 Ergens anders goedkoper? Verschil terug!! 4 uw nieuwe cv-ketel altijd compleet Bel GRATIS naar WarmteJd^Garant 5 tease is geen huur u bent altijd direct eigenaar 6 Geen grote uitgave ineens Geen wurgcontract: renteloos ajtosseti mogelijk tijdens de looptijd 8 een vaste looptijd 9 Ruime keuze uit vrijwel alle merken en types 10 Niet duurder dan kopen of huren Voordelige retourvluchten onden Dublin I Guernsey 14,95 (€6,78) ,1 l Carnavalsvlaai €7<® Hancfgevlaaldln Limburg. [DtóEui^VBSl Bel 0900-VLAAIEN (0900-8522436) www.multivlaai.nl I A G E N VAN WERKEN in Wereldhaven Rotterdam door: ROGER HUYS -V.v*w>xv' ...of is ww IwrtMinl» CV kstsl oudsr i allerlaagste prijs Er is altijd wel een vestiging van Warmte-carant in de buurt Aanbieding alleen geldig bij leaseovereenkomsten inclusief service- en ondertioudsovereenkomst gedurende 10 jaar Kinderen in Bolivia staan op uit hun uitzichtloze bestaan, dankzij de door Kinderstem gesponsorde kinderbrigades. Help mee, steun Kinderstem! Mensen in Nood Tefettttooolna S20 Gemoedelijk en sfeervol complex 8- of 15-daagse vliegreis inclusief 2-kamerappartement in Marmaris. Er zijn o.a. een zwembad met afgescheiden kindergedeelte, zonne terras met gratis ligbedden en een bar/snackbar. Vertrek elke dinsdag in juli en aug. Nü bij D-reizen al vanaf heiden kindergedeelte, zonn (Gratis parkeren op Rotterdam Airport!] 8- of 15-daagse vliegreis ind. ★★★-hotel met halfpension in Santa Ponsa. Het hotel beschikt over vele faciliteiten o.a.: binnenben bui tenzwembaden, kinderbad, zon- neterrassen, etc. Vertrek elke zo. p p- in juli en aug. Nü bij D-reizen ai vanaf faciliteiten o.a.: binnen- en bui BRITISH AIRWAYS .(vertrek vanaf Rotterdam Airport sTGkü) Vraag uw reisadviseuse naar de voorwaarden. Maar liefst 15 D-reizen Vakantiewinkels bij u in de regio. Kom langs! Voor adressen en telefoonnummers zie SBS-Text pagina S01. Of bel D-reizen DIREKT^ 7 dagen per week van 08.00 - 22.00 uur Prins Vlaai I NU: Luxe Kersen geldig van 19 t/m 24 februari 2001 ROTTERDAM: Meent 33, 010-4048524, Groene Hillediik 245, 010-4843178 SCHIEDAM: Broersveld 35, 010-4735886 VLAARDINGEN: Schoutplein 37, 010-4344144 HOOGVLIET: Middenbaan Noord 190, 010-4386266 SPIJKENISSE: Nieuwstraat 105a, 0181-622772 HELLEVOETSLUIS: Struytse Hoeck 70, 0181-323741 MAASSLUIS: Markt 21, 010-5921034 Dagelijks vers, bezorgservice en maandagmorgen open. A I

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 15