Kinderfilmfeest met attracties Veel kritiek op nieuwe buslijnenplan van RET Monumenten van vroeger KORTWEG SCHIEDAM Wethouder Wiegman wil na Schiedam wel regionaal meebesturen Belastingservice bij de BVSO Startsubsidie ondernemers Tandpastadief Gravin Aleidaschool gaat multi-cultureel Schoolveiligheid ter discussie Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam I HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 22 FEBRUARI 2001 8 - 1510 Vanavond is er in de chr. Gravin Aleida basisschool aan de Oost singel 9 in Schiedam-oost een multiculturele avond van 17 tot 19.30 uur. Het is de feestelijke af sluiting van project 'Kinderen van één Wereld', dat de afgelo pen weken in alle klassen werd uitgevoerd. De afsluiting wordt traditiegetrouw een gezellig spektakel. Er is een letterspeur- tocht, die langs alle lokalen voert waar iets te beleven is. De win naar ontvangt een aardige prijs. Ouders, afkomstig uit allerlei lan den maken hapjes en drankjes uit hun land en leveren er desge wenst het recept bij. De leerlin gen verkopen werkstukjes en al lerlei andere artikelen. Er zijn spelletjes te doen uit verschillen de landen. Kinderen voeren aller lei voorstellingen op. De op brengst van dat alles gaat naar Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Er is dan ook een kraampje van Unicef aanwe zig in de school. De opbrengst van de verkoop van andere zaken zoals oudere pc's en (lees)boek- jes, is voor de aanvulling van het documentatiecentrum van de school en het computerfonds. Be langstellenden zijn welkom! SP-fractievoorzitter Yorick Haan greep kritisch terug op het verleden toen onderwijs wethouder Wiegman 12 febru ari een krediet vroeg om schoolgebouwen brandveilig te kunnen maken. Haan bena drukte dat Wiegman in 1998 op vragen over die veiligheid had geantwoord 'dat we ons geen zorgen hoeven te maken, dat elk jaar inspecties plaatsvinden en dat die geen aanleiding tot maatregelen geven'. Haan: 'Nu vraagt hij een groot bedrag voor het brandveilig maken van de scholen. Natuurlijk moet dat zo snel mogelijk gebeuren en de SP is er dan ook voor dat dit bedrag beschikbaar komt, maar het blijft vreemd dat alles dat volgens Wiegman helemaal in orde was, helemaal niet in orde blijkt te zijn.' In aansluiting op de kritiek op het eerder door Wiegman ontkennen van de problemen wijst Haan op een uitzending van de EO-radio, waarin werd gemeld dat op scholen nauwelijks brandoefe ningen worden gehouden. Wiegman zegt alle scholen in Schiedam te hebben aange schreven met het verzoek brandoefeningen te doen en dat zij daaraan gehoor geven. Vol gens Haan is dat opnieuw niet waar: 'Ik heb verschillende scholen in de stad gebeld en die hebben me stuk voor stuk ge zegd dat ze dergelijke oefenin gen niet doen.' (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) In de voorjaarsvakantie, van 26 februari t/m 2 maart, is er voor de jeugd van 6 t/m 12 jaar 'Het kinderfilmfeest 2001'. Het is al weer de 5e editie en dat lustrum wordt gevierd met een uitge breid programma op verschillen de locaties in Schiedam. Stich ting Welzijn ondersteunt dit jaar het filmfeest, waarvoor maar liefst 320 kaarten beschikbaar zijn. Het speelt zich af in de Blauwe Brug, maar ook op andere loca ties zoals zwembad Groenoord (woensdag) en De Stuurhoek in de Woudhoek waar vrijdag Aste- rix en Obelix draait. Bibliotheek Noord levert de nodige video banden. Vertoond in de Blauwe Zaal van de Blauwe Brug op een groot filmdoek en geluid uit een grote installatie geeft dit toch een heel ander effect dan thuis voor de buis. Het programma is van maandag tot donderdag van 13.30 tot 17 uur, vrijdag van 13.30 tot 18 uur en omvat films als Kruimeltje en De Bal. Een kaartje voor de hele middag (film en activiteit) kost 2,50 en is vooraf verkrijgbaar bij de Blauwe Brug. Woensdag is er 'Stuart Little' in combinatie met zwemmen in bad Groenoord, dat kost 7,50. Met een kaartje voor een dag Kinderfilmfeest, ongeacht welke dag, kunnen alle kinderen gratis naar de Asterix en Obelix Disco op vrijdag van 16 tot 18 uur in de Blauwe Brug. De kinderen kunnen zich na de films verma ken met allerhande leuke activi teiten met een educatief tintje. Die activiteiten staan in het te ken van de film. Zoals een Sia- meesloopspel met vragen over Siam en Thailand waarvan de antwoorden voorkwamen in de diezelfde maandag vertoonde film 'de koning en ik'. Ook gaan de kinderen een eigen dia-film maken door zelf een verhaal te verzinnen en hierbij aansluitend tekeningen op dia's te maken en deze aan het eind van de middag met het verhaal aan de andere kinderen te laten zien. Leuk en leerzaam, maar er zijn ook mid dagen waarop gewoon alleen maar een hoop lol wordt beleefd. Wie meer wil weten kan bellen: tel. 2470464. door Evelvn de Ruyter Als wethouder van finan ciën is het mooi meegeno men als je over een beetje creativiteit beschikt. Op dat gebied had Aad Wiegman Schiedam veel te bieden tij dens de 15 jaar dat hij wet houder was van zijn ge boortestad. Die creativiteit werd uit twee bronnen ge voed. 'Ik kom uit een kun stenaarsgezin, waar creati viteit een belangrijke rol speelde'. En zoals veel Schiedammers leerde Wieg man ook al vroeg om elk dubbeltje tweemaal om te draaien. Zowel voor zich zelf als voor zijn stad. Hij vat het kernachtig samen: 'Als je geen stuiver te mak ken hebt word je zo creatief als de pest'. Dinsdagmiddag maakte wethou der Wiegman officieel bekend dat hij zijn regeerperiode niet volmaakt tot de na de verkiezin gen van volgend jaar, maar al op 1 mei van dit jaar zijn wethou dersportefeuille overdraagt aan zijn opvolger Menno Siljée, die op 14 mei door de raad als nieu we wethouder beëdigd wordt. Aad Wiegman (59) houdt het voor gezien wat de lokale poli tiek betreft maar vindt het wel 'aanlokkelijk om in de toekomst iets in de regionale politiek te gaan doen'. De ontwikkeling van de stadsregio boeit hem, met name als het gaat om problemen als verkeer en vervoer, bedrijfs planning en volkshuisvesting. 'Er is nog wel wat te doen op dat gebied', zegt hij, de somber stemmende eenvormigheid in de woningbouw als voorbeeld stel lend. De Schiedamse bestuurder sluit niet uit dat hij zich voor die regionale politiek verkiesbaar stelt. Maar hij heeft meer pijlen op zijn boog: 'Ik ga leren piano spelen, de boogie woogie voor al'. Een computercursus lijkt er voor digibeet Wiegman ook nog wel in te zitten, nu hij wat meer vrije tijd gaat krijgen. Omgevlogen Wiegman boekte tijdens zijn re geerperiode indrukwekkende successen maar lag in Schiedam ook meermalen stevig onder vuur en werd bekritiseerd door zowel politici als inwoners. Maar hij ziet bepaald niet om in wrok. 'Die 15 jaar zijn voorbij gevlogen', blikt Wiegman hij monter terug op zijn tijdperk als wethouder. Hij is trots op de om wenteling die de stad beleefde. 'Er is in Schiedam in die periode veel ten goede veranderd. Dat ging om gigantische projecten, zoals de aanleg van de metro, met alle overlast die dat veroor zaakte. Belangrijk ook was het opschroeven van de economie in de stad; 'we hebben fantastische bedrijven binnengehaald'. Wiegman stopte ook veel ener gie gestopt in het Nutsbedrijf. 'Dat is nu één van de laatste zelfstandige bedrijven in Neder land van die omvang.' Het nut daarvan is inmiddels ook wel ge bleken, 'van het ophalen van huisvuil tot aan het leveren van energie, het levert voordeel op om daar zelf grip op te houden', weet Wiegman als geen ander. Schiedam koos vaker zijn eigen weg, tegen de landelijke stroom in: 'Brede scholengemeenschap pen waren een hype in het on derwijs. Mijn advies was, doe daar niet aan mee. Kies voor kleine overzichtelijke scholen. Een goede keuze, achteraf ge zien.' Werkplan Oost Voordat hij over twee maanden afzwaait heeft wethouder Wieg man nog wat 'losse eindjes' weg te werken. 'In maart kom ik met een 'Werkplan Oost', daarin staan gedetailleerde maatregelen om de wijk te verbeteren', laat hij weten. Op zijn agenda staan nog: de Jo zefschool 'dat duurt allemaal te lang, dus we gaan nog wat klus sen aan de huidige school aan de Nassaulaan, daar hebben we de ze week een gesprek over met het schoolbestuur'; fabriek Breeuwwerk/Liverpool 'Ik heb die problemen naar me toe ge trokken en kom binnen twee maanden met een oplossing, al zal dat niet makkelijk zijn; school El Furkan 'we zijn in ge sprek over een oplossing'; De Velden 'Er wordt gewerkt aan een grondophoging die de bewo ners aanstaat. De komende twee maanden komt daar meer hel derheid over.' En dan is er nog de Opstandingskerk. Binnen twee maanden, schat Wiegman in, 'zal ook daarover de beslissing vallen. Alles is daarbij nog open, 'maar ik denk niet dat ie plat gaat'. Op 1 maart wordt een voorzich tige start gemaakt met wijk-tv, 'leuk om dat nog even mee te maken' vindt de vertrekkende wethouder. De patiënt van de fysiothe- rapiepraktijk in de Ridder- kerksestraat, die woont in de Nicolaas Beetsstraat, werd door Hennie Hagen van Groen Links als voor beeld gesteld. Voor deze ge ringe afstand moet deze, toch al moeilijk ter been zijnde denkbeeldige Schie dammer, straks als de plan nen van de RET doorgaan, ofwel heel Spaland door kruisen en een overstap maken, ofwel via de stad tweemaal van buslijn ver anderen. De fijnmazigheid van het buslij nennet wordt steeds geringer: de loopaf standen naar de haltes wor den in veel gevallen groter, al voert de RET aan dat deze voor het allergrootste deel van de stad binnen de norm van 500 meter vallen. Volgens Hage, daarin gesteund oor Catelijne Raaphorst-de Groot van het AOV, worden vooral ouderen hiervan de dupe, terwijl juist die groep in veel ge vallen van het openbaar vervoer afhankelijk is. Hage herinnert zich een bushalte voor de deur van Frankeland, terwijl de bewo ners thans door de Warande naar de Burgemeester Knappertlaan moeten schuifelen. Raaphorst stelt dat veel ouderen er baat bij zouden hebben als de bus naar de Gorzen via Broersvest en niet de Boerhaavelaan voert. PvdA-er Maarten Groene mist de verkeerskundige filosofie achter het nieuwe buslijnennet in Schiedam. Buslijnen 54/55 zouden volgens de RET theore tisch bij het metrostation Troel- stralaan kunnen eindigen, maar werden omdat keren daar moei lijkheden oplevert, doorgepro- jecteerd naar het Rubensplein, met als bijkomend voordeel een overstapmogelijkheid op de bus lijnen naar Vlaardingen. Maar Groene ziet nog niet zo gauw ie mand helemaal van Sveaparken naar het Rubensplein met de bus rijden en vindt doortrekken naar de binnenstad logischer. Hij vreest een verkeerde spiraal: dat door slechte verbindingen de reizigersaantallen opnieuw afne men. Marijke Ruseier (CDA) ziet bo vendien veel bezwaren kleven aan de geringe frequentie van slechts één bus per uur in de avonduren en spreekt van 'dorp se toestanden die in een dichtbe volkte stedelijke omgeving niet aanvaardbaar zijn'. Zij consta teert dat het mensen in de Gor zen onmogelijk wordt gemaakt 's avonds nog met het openbaar vervoer naar de stad, bijvoor beeld het theater, te reizen, laat staan verder naar Rotterdam. 'Veel Schiedammers worden zo beperkt in hun mogelijkheden deel te nemen aan allerlei activi teiten'. Dorpse toestanden Kethel blijft een witte vlek, maar de RET heeft aangekondigd dat buslijn 52 na het doortrekken van tramplus de Zwaluwlaan weer zal aandoen. Ten aanzien van het huidige sys teem vraagt de raadscommissie voor vervoer ook aandacht voor het niet op tijd, of helemaal niet rijden van bussen. Bij station Schiedam Centrum staat veel vuldig een bus 54 werkeloos, terwijl de dienstregeling niet Bewonersvereniging Schiedam-Oost helpt ook dit jaar weer men sen met het invullen van het belastingbiljet. Het bestuur maakt echter wel een kanttekening: 'Gezien het feit dat Bewonersvereni ging Schiedam-West (in de Erker) niet meer in staat is om het gro te aantal belastinghulpaanvragen te behandelen (ea. 800 per jaar) doordat in onvoldoende mate over vrijwilligers hiervoor beschikt kan worden, is deze vereniging genoodzaakt om deze service met ingang van dit jaar te beëindigen. Degenen die gewend waren om bij de Erker hun formulier te laten invullen, worden verwezen naar de landelijke invuldag. Zij kun nen hiervoor in de week van 5 maar bellen met tel. 4082784. De landelijke invuldag vindt plaats op 17 maart.' Bewonersverenging Schiedam-Oost benadrukt dat haar belasting service hoofdzakelijk geldt voor de bewoners van oost. Hiervoor kan gebeld worden, tel. 2450169 (ma t/m do 9-17 uur). wordt gehonoreerd. In de spits bedraagt het tijdsinterval tussen twee bussen op lijn 38 zeven a acht minuten,maar er zijn mel dingen van een wachttijd van 35 minuten. De aangehaalde klager in dit laatste geval, die meldde over een abonnement te beschik ken, kreeg als goedmakertje een strippenkaart toegestuurd. Omdat de gemeente het van be lang acht dat de ondernemers die zich vestigen op het nieuwe be drijventerrein Vijfsluizen, de krachten bundelen, wordt een startsubsidie van 8000 gulden uit de middelen van het Grote Stedenbeleid ter beschikking ge steld. De subsidie via de ge meentekas is bedoeld als bijdra ge in de kosten van de Onderne mersvereniging 'Vijfsluizen' in oprichting. Winkelpersoneel van een drogis terij in de Hoogstraat hield dins dagmiddag een man aan die even daarvoor had geprobeerd twee tubes tandpasta weg te ne men. De man, een 45-jarige Hagenaar, werd betrapt toen de alarmpoort jes van de winkel afgingen'. Hij werd overgedragen aan de poli tie en kreeg een bekeuring. Door Vincent Okker Ooit was het de stad van het graan en van de distillateurs. Hoewel Schiedam tegenwoordig vooral de naam industrie stad heeft, zijn de herinneringen aan vroeger blijvend. Op diverse locaties in de stad zijn er monumenten te bewon deren die teruggaan naar vroeger. Tjalling Clemens de Boer, geboren en getogen in Schiedam weet als geen ander wat de beelden voor de echte Schiedammer betekent. 'De beelden zeggen de echte Schiedammers veel'. Met Schiedammer Tjalling de Boer brengen we enige we ken lang een aantal van de door hem geselecteerde pronk stukken uit de beeldenroute van Schiedam in beeld. Vrouwe Gravin Aleida Sculptuur: Theresia R. van de Pandt (1924) Dit beeld is vervaardigd in opdracht gemeentebestuur Schiedam, onthuld in 1991. Het beeld staat naast de ruïne van Huis te Riviere, aan de Broersvest. De oprichter van Schiedam, wordt zij ook wel genoemd. Zij gaf in 1275 het handvest waardoor Schiedam in het bezit kwam van eigen bestuur en rechtspraak. Zij stichtte tevens het kasteel dat tegenwoor dig als ruïne te bewonderen is. Het laatste aandenken hieraan is de ruïne ernaast. 'Zij heeft Schie dam stadsrecht geschonken. Als je dat eenmaal gedaan hebt, dan ben je wat. Ja, de meeste Schiedammers kennen haar wel. Dan hebben we het over de Schiedammers die hier oorspronkelijk vandaan.' Wat heeft Aleida betekend? 'Zij was Gravin. Zij regeerde ook over een deel van Nederland. Het beeld is heel mooi gemaakt. Heel statig, fier rechtop. Om te voorkomen dat het kasteel bezet zou worden door be zetters hebben de bewoners het kasteel verwoest.' SCHIEDAM Activiteiten in Frankeland: vandaag om 19 uur de film Lord of the dance in de kapel, vrijdag om 26.15 uur avondsluiting in de kapel; voorganger Ds. G. de Lang, zaterdag om 19.30 uur in de kapel een klassiek pianocon cert door Antonio Duica. In Thurlede is woensdag 28 fe bruari om 14 uur bingo in de conversatiezaal, entree f2,50. In de Ark aan het Hargplein 101 is 9 maart van 14 tot 21 uur en 10 maart van 10 tot 14 uur een rommelmarkt met o.a. meubels, boeken, speelgoed zijn er ook le vensmiddelen, planten en bloem- stukjes verkrijgbaar, ook het rad van avontuur, loterij en eten en drinken worden niet vergeten. In het stedelijk museum is de tentoonstelling Unisono 10 van Gerco de Ruijter en Unisono; po lyfoon nog te zien tot en met 4 maart. De Vrijzinnige Geloofsge meenschap aan het Westvest 90- 92 organiseert een cursus boven tonen zingen op 7 en 21 maart om 20 uur. Het wordt gegeven door Danny Becher, kosten f40,- van te voren aanmelden via tel. 4271517. Zondag is er een dienst om 10.30 uur voorganger is Ds. T.R. Barnard uit Leiden. In de Liduina Basiliek is zater dag om 18 uur een eucharistie viering, zondag om 10.15 uur een hoogmis m.m.v. het dames koor Jubilatio, 28 februari is er aswoensdag: vasten en onthou dingsdag om 8.30 en 12.15 uur: eucharistieviering, 19 uur: eu charistieviering met zang. Zaterdag is er bij ZOS-radio van 10 tot 13 uur ZOS ochtend editie, van 13 tot 15 uur ZOS magazine, van 15 tot 17 uur Schiedams Palet, te beluisteren via 91.5fm op de kabel. In podium café De Graauwe Hengst, Lange Haven 28, is om 22 uur Elias Friends te horen, vrijdag om 21.20 uur de 6e voor ronde van de popprijs Schiedam. In de Grote Kerk is zaterdag om 15 uur een inloopconcert met kleinkoor Barok-Ad-Roc uit Zoetermeer er worden o.a. liede ren van Bach gezongen, toegang vrij. Zondag is er avondmuziek in dorpskerk Kethel, aanvang 19 uur, m.m.v. De Magdalena Can- torij Goes o.s.v. Kees van Eersel, de liturg is Ds. A. van der K 1 a a u w toegang vrij, aan de uitgang col- In de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan is om 13.30 uur een ruilbeurs voor o.a. post zegels, telefoonkaarten en mun ten, toegang gratis, gratis taxatie. Harmonia ontvangt donderdag Gerrit van Oorschot die aan de hand van de symboliek uitleg geeft over dromen, aanvang 20 uur in het wijkcentrum aan het Wibautplein 165, toegang flO,-. In de Liduinakapel (Franke land) is zondag om 9.15 uur een eucharistieviering voorganger is Pater J. van Schagen. SOS Telefonische Hulpdienst heeft een nieuw landelijk num mer namelijk 0900-0767. Dinsdag 27 februari is er een patiënten spreekuur voor men sen met astma en COPD van 14 tot 16 uur in het Vlietland zie kenhuis. Voor info: tel. 4267389. STICHTING WELZIJN De Blauwe Brug start 13 maart met de cursus country line dan ce voor kinderen, kosten f25,- voor 6 lessen. Tae Bo voor jon geren is er op woensdagavond van 19 tot 20 uur, 12 lessen f81,- voor volwassenen van 20 tot 21 uur, 12 lessen f97,50. Cursus Engels start 12 maart van 10 tot 11 uur, f78,- voor 12 lessen, eni ge basiskennis nodig. Voor info aanmelden: De Blauwe Brug, Bachplein 59Ó tel. 2470464. In de Erker is 3 maart een rom melmarkt van 11 tot 15 uur, ta fel huren f10,-, entree fl ,50 voor volwassenen tevens start er een kennismakingscursus Tsjechisch van 10 lessen op dinsdag van 19.30 tot 21 uur, kosten fl 00,-. Voor info aanmelden: tel. 4267767. OUDERENWERK In de Woudhoek 'zondagmid dag' op zondag van 13.30 tot 16.30 uur, toegang gratis, in Oost is er accordeon muziek met zang en begeleiding van 13.30 tot 15.30 uur, entree f3,50. Dins dag 27 februari is er bingo in Oost van 14 tot 16 uur, kosten f7,- (6 ronden). De klaverjasclub in Oost is op zoek naar nieuwe leden, 1 maart wordt een nieuwe start gemaakt op donderdag van 19 tot 22 uur, er wordt in competieverband ge speeld, kosten f5,- per maand. Voor info: tel. 4731496. Wegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010)4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Bladmanager: C. Vijfvinkel Regionaal accountmanagement: (010)4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 Hoofd redactie: Jan Sieben HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS f 'Als je geen stuiver te makken hebt word je zo creatief als de pest' Aad Wiegman wil de komende twee maanden nog een aantal problemen oplossen foto: ED DEWAERHEIJT Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3