Nieuwe SttHlsllllHl^ Hèt autonieuws voor Schiedam Kia Suma II: primeur op de valreep Prij saanpassingen bij Mazda «l*> m doe-mobiel met SUV-trekken Audi A2 1.2 TDI is compact en biedt kwaliteit IB Daewoo onthulde op de AutoRAI een unieke versie van de Matiz met de toepasselijke naam 'Track'. Deze terreinwagen-variant van de kleinste Daewoo werd speciaal voor de tweejaarlijkse autoshow ont worpen door de Nederlandse Daewoo-organisatie. De Matiz 'Track' haakt in op de trend van multifunctioneel inzetbare auto's. Waar de 'gewone' Matiz geknipt is voor druk verkeer in de stadsjungle en om op de kleinste plek te parkeren, verlegt de 'Track' zijn grenzen. Hij is ontwikkeld voor avontuurlijke reizen met behoud van zijn handige ei genschappen. Met de 'Track' kan men veilig van de gebaande paden afwijken. Kwetsbare koetswerkdelen als de dorpels en voor- en ach terkant zijn bij ruige passages beschermd door stevige bumpers en beveiligingsbalken. Ook de bull-bars voor de koplamp- en achter lichten beschermen de auto. Window-bars beschermen de ruiten tij dens tochten over ruige bospaden. Het onderstel van de 'Track' is 11 cm verhoogd. Door de grof-geprofi leerde 185/65/14 Daewoo-ter- reinbanden om de stevige 14 inch velgen, gecombineerd met het la ge autogewicht, vindt deze 'doe-mobiel' ook doorgang waar andere auto's moeten afhaken. Aan de voorkant van deze Matiz is een 1.200 kg lier gemonteerd voor wanneer 'the going gets tough'. Zo kan de 'Track' zichzelf altijd bevrijden uit benarde posities. In het interieur maakten de standaard stoelen plaats voor speciale, comfortabele Ma tiz 'Track' veiligheidsstoelen met veiligheidsgordels. Voor het vinden van de juiste route is de Track uitgerust met een uitgebreid navigatie systeem van Pioneer. Dashboard en deurpanelen zijn opgeleukt met een speciale aluminium-look. Versnellingsknop en de pookhoes zijn qua kleur aangepast aan het interieur. Kia Motors Nederland wist op de valreep nog een Europese primeur naar de AutoRAI te halen in de vorm van de vernieuwde Shuma. Zo doende kan het Nederlandse publiek als eerste in Europa kennis ma ken met Shuma II. Bij de facelift werd de buitenkant van de auto ge moderniseerd. Ook het interieur is onder handen genomen. Naast het vernieuwde front, de andere grille en de geïntegreerde mistlampen in de voorbumper, is ook onder de motorkap nieuws te vinden. De Shu ma II is, evenals de kersverse Mentor (de opvolger van de Sephia) uitgerust met Kia's 1,6 liter Mi-tech motor. Deze nieuw ontworpen motor heeft een inhoud van 1.594 cm3 vergeleken met een slagvolu me van 1.498 cm3 in de vorige versie. Ook het aantal pk's is er op vooruit gegaan. Deze krachtbron is namelijk goed voor zo'n 73 kW/101 pk bij 5.500 tpm. Bovendien is ook het koppel gestegen van 135 naar 148 Nm bij 4.500 tpm. Hierdoor is de Shuma II nu nog be ter geschikt voor het op sleeptouw nemen van een caravan. Ter ver gelijking: de oude 1,5 liter Sephia-motor bood een maximum vermo gen van 59 kW/80 pk bij 5.500 tpm en legde een hoogste koppel van 120 Nm bij 2.500 tpm aan de dag. De nieuwe 1.6 16-klepper is dus duidelijk sterker. Bovendien is-ie zuiniger en schoner, zegt de fabriek. Verbeteringen zijn ook doorge voerd aan het remvermogen. Dit is vergroot door het gebruik van dik kere schijven. De verbeterde rijkarakteristiek is verder te danken aan de vernieuw de opbouw van het veersysteem. Door de toepassing van isolatie materiaal slaagde Kia er tevens in het interieurgeluid te beperken. Onder het motto 'Soms gaan prijzen ook omlaag' paste Mazda per 28 februari de verkoopprijzen aan van een groot aantal modellen. Het betreft de Demio, Premacy en de 626-serie. De nieuwe Mazda 323- serie werd reeds tijdens de introductie in februari van prijzen voor zien die reeds aanzienlijk lager waren. Diverse 323-opties, zoals o.a. een zwaardere motor, ABS, vier airbags en traction control werden niet in de verkoopprijs doorberekend, maar behoren wel tot de stan daarduitrusting. Het prijsvoordeel van de consument kan bij aankoop van de overige modellen oplopen tot maar liefst ruim 4.500 gulden. De Demio 1.5 Exclusive wordt per 28 februari met 1500 gulden ver laagd en gaat 30.995 gulden kosten. De 1.5-versie inclusief airco wordt 1000 gulden goedkoper en is verkrijgbaar vanaf 32.995 gul den. Vanaf nu kan er ook een Demio 1.5 Exclusive met automaat worden geleverd. Voorheen was de instapprijs van een versie met au tomaat 4.350 gulden hoger. De Exclusive-uitvoering van de Premacy wordt nu standaard voorzien van een airco en kost 46.495 gulden. Een prijsverlaging van 1.395 gulden. Ook de diesel-versies van de Premacy worden in prijs verlaagd. De DiTD 100 pk-uitvoering wordt voor 49.995 gulden leverbaar en de DiTD 100 pk Exclusive-versie met airco krijgt een verkoopprijs van 54.995 gulden. De Audi A2 1.2 TDI ver bruikt slechts 2,99 liter die sel per 100 kilometer (totaal gemiddeld verbruik volgens 93/116/EU) en is daarmee de eerste vijfdeurs drieliter- auto ter wereld. Zoals de hele modelserie van de A2, verenigt ook de 1.2 TDI alle eigenschappen in zich van een hoogwaardige, zeer functionele, compacte auto. Het aanbod van ruimte is even overtuigend als het rïj- comfort en de uitstraling van kwaliteit. De luchtweerstandcoëfficiënt van de A2 1.2 TDI hebben de Audi-technici weten terug te brengen tot cw 0,25 - een sen sationele recordwaarde die mo menteel door geen enkele andere serieproductieauto wordt verbe terd; dit ondanks de zeer comp acte afmetingen van de A2. Het succes van de aërodynamica kan in een simpele vergelijking wor den samengevat: prima basis veel precisiewerk aan details Voorsprong door Techniek. Karakteristiek voor de carrosse- rievorm van de Audi A2 zijn de naar achteren toelopende lijnen: een benadering van de aërody namisch bijzonder gunstige druppelvorm. Een verrassend contrast met de uitgesproken slanke lijnen van het exterieur vormt het royale ruimteaanbod, vooral achterin. Met het oog op de drieliter-doel stelling hebben de aërodynamica bij Audi talrijke details van de A2-carrosserie nog verder ge perfectioneerd. Voorbeeld: door het afsluiten van een gedeelte van de luchtinlaten in het front wordt optimaal gebruik gemaakt van de luchtstroom; een maatre gel die de luchtweerstand merk baar reduceert. Een ander be langrijk element: de speciale, nieuw ontwikkelde banden van maat 145/80 R 14 verlagen bij de A2 1.2 TDI de rolweerstand en bieden tevens aërodynami sche voordelen. Ze zijn smaller dan de standaard banden van de overige A2-modellen en bieden verder door fijne ribbels op de flanken een verbeterde luchts troming. De nieuwe wielkuip- randen zijn aangepast aan de bij zondere bandenmaat, ook deze maatregel beperkt de luchtweer stand. TDI-economie Mede bepalend voor het lage brandstofverbruik van de driel- iter-A2 is de moderne, zeer effi- - ciënte turbodieselmotor met di recte inspuiting. Ook hierin wordt een lange traditie voortge zet: met de ontwikkeling van de TDI-technologie heeft Audi al meer dan tien jaar steeds op nieuw de norm gezet voor lage verbruikscijfers, altijd in combi natie met uitmuntende rijpresta- ties en comfort. Net zoals bij de carrosserie was ook bij de motor het eerste gebod: gewicht om laag. Daarom heeft de driecilin der TDI als eerste direct inges poten diesel niet alleen een licht metalen cilinderkop, ook het ci- linderblok is van aluminium. Ten opzichte van een traditioneel gietijzeren blok geeft dit een ge wichtsbesparing van ongeveer 16 kg. Met zijn gewicht van slechts 100 kg behoort deze 1,2 liter TDI tot de. lichtste van alle soorten dieselmotoren voor per sonenwagens. Tegelijkertijd is dit de seriemo tor met het hoogste thermodyna- mische rendement in de perso nenauto-industrie. Bepalend voor de zuinigheid van de nieu we TDI zijn de hogedruk inspui ting met pompverstuivertech- niek in combinatie met de turbo met variabele turbinegeometrie. Een garantie voor vlotte reacties op het gaspedaal, het snel berei ken van de optimale laaddruk en de kwaliteit om over een breed toerentalbereik door te accelere ren. Die drie pompverstuivereenhe- den, één per cilinder, zitten in de cilinderkop en worden rechtst reeks door de nokkenas aange dreven. Bij deze techniek ont breken persleidingen en kunnen extreem hoge inspuit drukwaar- den tot 2050 bar worden bereikt. Een hoge druk betekent een nog hoger rendement door de uiterst fijne verstuiving van de brand stof, een optimale verbranding en daardoor lage emissie- en verbruikswaarden. Het maxi mum koppel van de 1,2 liter TDI bedraagt 140 Nm en is beschik baar in het toerentalbereik van 1.800 t/m 2.400 t/min. Vlak bo ven het stationair toerental, van af 1.300 t/min, is al bijna 80 pro cent van de maximale accelera tiekracht beschikbaar - een uit stekende voorwaarde voor een zeer vlot rijgedrag bij een laag verbruik. Het lage gewicht van de A2 1.2 TDI vormt voor deze van zichzelf al krachtig door ac- celerende motor een peulen schil. De rijprestaties laten voor het dagelijks gebruik niets te wensen over: In 14,9 seconden is de sprint van 0 tot 100 km/u ge maakt; de topsnelheid bedraagt 168 km/u. Intelligente krachtover brenging De geautomatiseerde schakelbak maakt in de A2 1.2 TDI een kop pelingspedaal overbodig. Voor het koppelen en ontkoppelen zorgt een intelligent elektrisch hydraulisch systeem; de linker voet van de bestuurder heeft rust. Hierbij zijn niet minder dan drie schakelfuncties beschik baar: handmatig schakelen met de tiptronic-selectie en twee au tomaatfuncties, namelijk de tra ditionele en de eco-stand. De keuzehendel op de middencon sole kan in twee schakelwegen worden gezet: in de linker scha- kelweg kan de bestuurder door het aantikken van de keuzehen del actief de gewenste versnel ling kiezen. Rechts daarentegen bevindt zich de E-stand waarin automatisch wordt geschakeld. De elektronica kiest hierbij, af hankelijk van de rijsituatie en het gevraagde vermogen, altijd de optimale schakelmomenten. Als de schakelaar op de midden console in de eco-stand wordt gezet, worden een schakelpro gramma voor optimaal verbruik en de "Start/Stop"-functie geac tiveerd. Deze laatste functie houdt in dat de motor wordt af gezet als de wagen meer dan vier seconden stilstaat en de bestuur der de rem intrapt. Wordt het rempedaal losgelaten, dan start de motor weer volautomatisch en zonder enige vertraging. Als de bestuurder tijdens het rij den het gas loslaat, schakelt de elektronica de koppeling vrij waardoor de wagen "in vrij loop" doorrolt en de motor stationair verder draait. Zodra nu op het gaspedaal wordt getrapt, wordt na het bereiken van het vereiste motortoerental de koppeling au tomatisch weer ingeschakeld. Ook bij het remmen, bijvoor beeld bij het afrijden van een helling, wordt de koppeling in geschakeld zodat de remwerking van de motor wordt benut. De motor komt dus alleen in actie als zijn kracht echt wordt ge bruikt. Resultaat: in de eco- stand verbruikt de A2 1.2 TDI minder dan 3,0 liter per 100 ki lometer (totaal gemiddeld ver bruik volgens 93/116/EU). Dit maakt een theoretische actier adius van meer dan 700 kilome ter met de 21-litertank mogelijk. Niet alleen een lager verbruik en lage emissiewaarden maken een auto ecologisch gezien aantrek kelijker. Beslissend is de totale energie balans van de winning van de grondstof, het gebruik tot en met de recycling. Uitgaande van de optelsom van de totale C02- emissie, het energieverbruik als mede de balans van praktisch al le essentiële vormen van milieu belasting, gemeten over de gehe le levensduur van het product, is de Audi A2 1.2 TDI momenteel de meest geavanceerde serieauto in zijn klasse - wereldwijd. De wereldpremière van de com pleet nieuwe Lancia Thesis is zonder twijfel een van de high lights - of misschien moet je ge zien de locatie van deze prestigi euze tentoonstelling zeggen: het pièce de résistance - van de Au tosalon in het Zwiterse Genève. Hij staat dan ook letterlijk en fi guurlijk centraal op de Lancia stand. Diezelfde tentoonstel lingstand versterkt op zijn beurt de unieke eigenschappen van de Thesis. Ultramoderne plasma beeldschermen en een complexe gebogen glazen structuur onder strepen de geavanceerde tech niek van het Italiaanse vlaggen schip. Daaromheen vindt de be zoeker een aantal werkplaatsen die de talloze ambachtelijke as pecten van de Thesis symbolise ren. Die zijn geworteld in een rijke Italiaanse traditie. De Lan cia Thesis wordt met recht ge zien als het nieuwe visitekaartje van de Italiaanse automobielin dustrie. Een auto die met zijn ex clusieve uitstraling zelfs zeer kostbare en in kleine aantallen gebouwde luxe limousines naar de kroon steekt. Zijn stijl is ka rakteristiek en krijgt een duide lijk stempel mee van de befaam de modellen uit de Lancia histo rie. Die unieke uitstraling com bineert hij met een uiterst voor uitstrevende techniek en een per fect gevoel voor klasse, verfij ning en comfort. De Thesis krijgt een opwindend ontwerp mee. De grote verticale grille, de diamantaccenten in de (klassiek gescheiden van de grille ge plaatste) koplampen, de sierlijke welvingen van de schermen; het doet in zekere zin zelfs denken aan befaamde Lanciamodellen uit de dertiger en veertiger jaren. Een ander detail dat opvalt, is het ontbreken van zichtbare bumpers. Die zouden de lijn van de auto immers visueel versto ren door het front als het ware horizontaal in tweeën te verde len. Dat draagt in niet geringe mate bij aan de gedistingeerde uitstraling van de Thesis en kon wel eens een designthema wor den voor de nieuwe Lancia ge neratie. Andere accenten die in het oog springen, zijn bijvoor- beeld het strakke zijaanzicht, ontdaan van alle storende tier lantijnen en de doorlopende lijn van de koplampen naar de ach terlichten. Het onderstreept het sedan-ontwerp en geeft de The sis een langgerekt uiterlijk. De stevige 'schouderpartij' en goed geproportioneerde overhang van de nieuwe Lancia dragen op hun beurt ook bij aan zijn imposante uitstraling. De auto's van de toekomst zullen - meer nog dan nu al het geval is - het resultaat zijn van een moei zaam compromis tussen uiteen lopende en vaak tegenstrijdige eisen. Zo worden niet alleen een gering brandstofverbruik, mini male schadelijke emissies en een grote gebruiksflexibiliteit ver langd, maar ook bescheiden pro ductie- en kilometerkosten. Met het oog hierop heeft Fiat Auto voor een tweesporenbeleid ge kozen. Enerzijds gaat het con cern verder met het perfectione ren van de traditionele verbran dingsmotoren op benzine en die sel. Daarnaast worden auto's ontwikkeld die ofwel voorzien zijn van inwendige verbran dingsmotoren welke op alterna tieve brandstoffen zoals aardgas lopen, ofwel voorzien zijn van alternatieve aandrijfsystemen die in staat zijn om de schadelij ke emissies tot nul te reduceren (ZEV - Zero Emission Vehi cles). Wat deze laatste categorie betreft, is de aandacht van de grote automobielconstructeurs vooral gericht op de brandstof cellen en met name op de zoge heten PEM-versies (Proton Exchange Membrane), die bij relatief lage temperaturen op ef ficiënte wijze elektriciteit kun nen produceren. Dit gebeurt door middel van een chemisch proces waarbij waterstof en zuurstof met elkaar reageren. De research naar alternatieve brand stoffen en aandrijfsystemen heeft geresulteerd in de 'Elettra H2 fuel cell': de eerste brand stofcelauto van Fiat. Dit experi mentele voertuig is geconstru eerd op basis van de Fiat Seicen- to Elettra, wat de kleinste vier- persoons emissievrije auto is die momenteel op de markt is. Het is niet zo maar een experiment. Fiat Auto is er namelijk van overtuigd dat de alternatieve aandrijfsystemen met name tot hun recht kunnen komen in stadsauto's, aangezien deze voornamelijk in drukke ver- keerscentra opereren waar de milieuaspecten zwaar wegen en de rij eigenschappen (zowel wat betreft de prestaties als de actier adius) minder belangrijk zijn. De Seicento vormt dus een ideale basis om de technische en economische haalbaarheid van de nieuwe systemen te testen. Met het Elettra H2 fuel cell pro ject zet Fiat Auto een traditie voort, aangezien het concern al jarenlang toonaangevend is in het ontwikkelen en op de markt brengen van kleine, elektrische auto's: van de Panda tot en met de Seicento. Gedistingeerde uitstraling van de Thesis m Fiat presenteert eerste brandstofcelauto

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13