IN DEZE KRANT Paspoort wordt goedkoper 52 arbeidsplaatsen weg bij United Shipyards WD pakt actie tegen erfpacht weer op Wol spinnen zonder wiel Wegener huls-aan-hulskranten Pizzabezorger beroofd Borrel op, rijbewijs kwijt Schiedamse scheepswerf krimpt personeelsbestand in tot 270 Gemeente betaalt planschade metro Legionellabacterie gevonden in doucheruimte vier gymzalen Schooldirecties presenteren handtekeningen aan wethouder Hafkamp Op de Vlaardingerdijk werd za terdagavond een 19-jarige pizza bezorger beroofd. De Schiedam mer reed op de Vlaardingerdijk en merkte dat er twee scooters achter hem reden. Door één scooter werd hij gesneden waar door hij tegen een geparkeerde auto belandde. De pizzabezorger werd door een van zijn belagers bij de keel gepakt waarna zijn portemonnee uit zijn broekzak werd gehaald. Met de buit, onge veer 60 gulden, maakten de da ders zich uit de voeten. Eerder die dag werd op de Heinsius- straat een 71-jarige vrouw be roofd van haar tas met daarin een portemonnee. De straatro ver, die de vrouw van achteren besloop, trok de tas uit haar hand en rende ermee weg. Een 48-jarige Schiedammer moest vrijdagnacht zijn rijbewijs inleveren, omdat hij bij een con trole op de Vlaardingerdijk on der invloed van alcohol bleek te verkeren, maar weigerde mee te werken aan een ademtest. De politie maakte proces-verbaal op wegens rijden onder invloed. RIMPELS? OVERBEHARING? Alma Boerland OPTICIEN PAUL BERG DAT IS DUIDELIJK. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur WOENSDAG 14 MAART 2001, JAARGANG 53 Nr. 11 Schiedam start met Greenwheels Eigen stek voor hondenclub Afspraken over inspraak Schiedam is er klaar voor om de prijs van een paspoort aan te passen op het moment dat daarvoor vanuit den Haag het signaal wordt afge geven. De regering bepaalde onlangs dat het paspoort goedkoper moet worden en wil daarvoor de doorberekening van kosten terug schroeven. Vooruitlopend op de definitieve beslissing, die begin april wordt verwacht heeft de gemeente Schiedam alvast de legesverorde ning aangepast. Het paspoort wordt straks 27,50 goedkoper. Tot 1 oktober overigens, dan volgt opnieuw een wijziging. Mensen die een paspoort willen aanvragen, doen er goed aan daarmee te wachten tot april. Dat advies wordt momenteel ook in het gemeente huis gegeven als zich kandidaten melden voor dat reisdocument. Dineke Berg over... de montuurcollectie: "Wij bieden een ruime keuze uit exclusieve merken, zoals J. P. Gaultier, Mexx en Armani." VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM MmmÊÊÊm^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKmÊÊmmm TOTALE OPLAGE: HIMS II Zes eigenaar/bewoners aan de Vlaardingerdijk krijgen van de gemeente planschade uitgekeerd ter compensatie van de waarde daling van hun huizen ten gevol ge van de aanleg van de metro. Zeven bewoners hadden hierom gevraagd op grond van de be lemmering van hun uitzicht en de aantasting van hun leef- en verblijfsklimaat door het inten sievere verkeer, geluidsoverlast en verwachte parkeerproblemen. Een van deze zeven klagers krijgt geen schadevergoeding, omdat hij zijn huis pas kocht na dat de plannen voor de bouw van de metro, het gekozen alternatief voor de route en de aanleg van metrostation Troelstralaan voor zijn deur, bekend waren. Hij wist dus, of had kunnen weten, wat er voor zijn huis te gebeuren stond. Betrokkene legt zich dan ook bij de afwijzing neer. De vergoedingen zijn becijferd op tweemaal 5000 gulden, een maal 7.500 gulden en driemaal 10.000. Inclusief de inmiddels verschuldigde rente kost dit de gemeente bijna 55.000 gulden. Bij een controle is de legionellabacterie aangetroffen in de natte ruimten van een viertal gymzalen in Schiedam. Het betreft de gymzalen aan het Warmoezenierpad 1, Schiedamseweg 155, Van Hogendorpstraat 103 en Van der Leeuwlaan 1. Uit voorzorg wor den de natte ruimtes van de betreffende gymzalen tijdelijk afge sloten. 'Op zich is er geen bezwaar tegen het gebruik van de gym zalen', aldus de Dienst Educatie die aangeeft dat scholen en sport verenigingen direct geïnformeerd zijn en op de hoogte worden ge houden over het verdere verloop van de bacteriebesmetting in de waterleiding. De besmetting werd gesignaleerd tijdens een van de controles die regelmatig worden uitgevoerd bij ondermeer sportaccommodaties. Voor alle panden die in beheer zijn bij de Dienst Educatie Schie dam is voor de legionellapreventie een risicoanalyse uitgevoerd en waar nodig een beheersplan opgesteld. In het kader daarvan wordt de betreffende installatie tweemaal per jaar door middel van een watermonster gecontroleerd op de aanwezigheid van legionella. Eind maart pakt de VVD de eerder ingezette actie tegen de erfpacht weer op. Middels een marktkraam in het centrum kunnen Schiedam mer dan hun mening kwijt over de veelbekritiseerde wijze van grond beleid in Schiedam. Bij eerdere peilingen onder de burgers vanuit een marktkraam op het Hof van Spaland werden al de nodige klachten over 'dwingelandij' van de gemeente en 'rechtsongelijkheid' geno teerd, zo verklaart gemeenteraadslid Marianne de Mol in het partij blad van maart. Bij de laatste marktkraampeiling bleken van de 26 ondervraagde Schiedammers 23 tegen erfpacht en voor 'eigen grond' te zijn. Als ar gumenten kwamen daarbij over tafel: Het erfpachtsysteem jaagt de jeugd weg; het is alleen maar een melkkoe voor de gemeente en ou deren zien de canonherziening met angst in het hart tegemoet. De Mol schrijft over dat laatste argument: Vooral onder mensen ou der dan 55 jaar leeft de problematiek sterk. Zij maken nu al de afwe ging om te verhuizen ruim voordat de canonherziening er aan komt. Niet omdat zij weg willen, maar omdat zij bang zijn voor de finan ciële gevolgen van de canonherziening. En, laten we eerlijk zijn, als het meezit bereiken steeds méér mensen deze leeftijd of zijn al deel van deze 'groep van wijzen', dus leidt deze tendens steeds vaker tot verhuizing naar appartementen of huizen die wél op eigen grond staan, al of niet buiten Schiedam. En als de jonge gezinnen inderdaad ook uitwijken naar huizen op ei gen grond hebben we hier in Schiedam op redelijk korte termijn dus een fors probleem.' De Schiedamse scheepswerf Rotterdam United gaat 52 ar beidsplaatsen schrappen om te voorkomen dat het bedrijf in de problemen komt. Het perso neelsbestand van de Schiedamse werf wordt teruggebracht tot 270 medewerkers. De directie van Rotterdam Uni ted Shipyards BV maakte don derdag de reorganisatieplannen bekend. Daarin wordt aangege ven dat door een verlaging van de bedrijfskosten wordt getracht het voortbestaan van het bedrijf op de langere termijn te waar borgen. De internationaal opererende scheepswerf ontstond in april 1999 na de overname van het Schiedamse Wilton-Feijenoord. In de afgelopen jaren werd Rot terdam United geconfronteerd met een afnemend aanbod van werk in de scheepsreparatie- markt en anderzijds een toene mende concurrentie in binnen- en buitenland. Het gevolg hier van was dat zowel in 1999 als in 2000 verlies werd geleden. Maatregel Om te voorkomen dat dit jaar en de komende jaren een soortgelij ke situatie ontstaat, is een groot aantal bezuinigingsmaatregelen getroffen. Die moeten tot lagere bedrijfskosten en een beter re sultaat leiden. De belangrijkste maatregel is het fors verlagen van de salariskos ten. Onderzoek heeft uitgewezen dat de verhouding tussen indi recte en direct-productieve uren bij de werf niet voldoet aan de gebruikelijke normen voor scheepsreparatiebedrijven. Rot terdam United denkt dit te kun nen bewerkstelligen door het op heffen van functies die geen toe gevoegde waarde meer hebben voor een hedendaagse, marktge richte scheepsreparatiewerf. Daarnaast worden verliesgeven de werkzaamheden - die niet tot de kermactiviteiten van het be drijf behoren - afgestoten. In praktijk betekent dit dat er 52 arbeidsplaatsen komen te ver vallen. Rotterdam United Shipy ard zal zich na de reorganisatie blijven richten op verbouwing en reparaties van zeeschepen en offshore materieel. Het bedrijf heeft de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in de modernise ring van de werf. Zonder spinnewiel maar met haar ei gen instrumenten uit de Turkse cul tuur spon ze wol, de oude dame die zaterdag in wijkcentrum Dreesplein in beeld bracht hoe het dagelijkse le ven van Turkse vrouwen er rond de jaren veer tig uitzag in haar land van herkomst. Haar presentatie vormde onderdeel van de in ternationale wereld vrouwendag die in Schie dam helemaal in het teken stond van het leven in Turkije. Het bleef niet bij wol weven alleen, zaterdag in het wijkcentrum. Van die wol werden ter plek ke kousen gebreid en dekbedden gemaakt. Een groepje Turkse vrouwen demonstreeerde middels het grondig kneden en om een stok rollen van het deeg het originele brood bakken zoals dat op het land dagelijks diende te ge beuren. Bezoeksters mochten daarbij meehel pen. pe afgebakken broodjes en andere hapjes kon den ter plekke geproefd en, na een kleine ver goeding, mee naar huis worden genomen. De Schiedamse scheepswerf gaat een actiever beleid voeren om de komende tijd meer op drachten binnen te halen. 'Flexi biliteit, klantgerichtheid en een concurrerende prijsstelling zijn de kernwoorden voor de komen de jaren', aldus de directie. De schooldirecties en ou ders van leerlingen maken zich zorgen over de gevaar lijke verkeerssituatie bij oversteekplekken en par keerplekken bij de scholen in Schiedam-Noord. Op de oversteekplaats aan de Slimme Watering deden zich naast de nodige bij na- ongelukken al twee echte ongelukken voor. Een dele gatie van de scholen en ou ders presenteerden donder dag in het Stadskantoor handtekeningenlijsten aan wethouder Hafkamp. In het daarop volgende gesprek ontvouwde wethouder Hafkamp de plannen om de veiligheid van de leerlingen op de Slimme Wa tering te verbeteren. Ook beloof de hij dat de verkeers- en par keersituatie nabij de overige scholen in Schiedam Noord ex tra aandacht zullen krijgen. Zo wordt de aanleg van kiss- and ri de stroken bestudeerd, de stro ken waar ouders hun kind kun nen afzetten, zonder te hoeven parkeren, net als snelheidsrem- mende maatregelen. Bij een on langs gehouden 'tevredenheids peiling' onder ouders van leer lingen op de openbare basis scholen De Klinker, De Trouba dour, De Violier en Het Windas en de rooms katholieke basis school De Vlinder werd duide lijk dat zij zeer tevreden zijn over de scholen maar ongerust zijn over de verkeerssituatie bij die scholen. Die ongerustheid had betrekking op de wijkont- aan de Slimme Watering tegen over De Violier, De Vlinder en kinderdagverblijf Yggdrasil in de wijk Spaland een onveilige plek is waar zich regelmatig bij- na-ongelukken voordoen. In de cember vonden daar overigens wel twee echte ongelukken plaats, 'nu gelukkig nog met minder ernstig letsel'. Aangege ven wordt dat het aantal kinde ren dat dagelijks via deze over steek naar school gaat, de ko mendejaren sterk zal stijgen. Nu al hebben de scholen samen ruim 700 leerlingen, dit aantal zal door de bouw van Svea-Par- ken zeker naar ruim 1000 leer lingen groeien. 'De komst van de trambaan zal de onoverzichte lijkheid - en dus onveiligheid - van deze oversteekplaats nog verder doen toenemen en naar wij vrezen resulteren in nog meer slachtoffers.'Luc van Hee- ren van het 1700 leerlingen tel lende scholencluster Schiedam Noord dringt in zijn brief aan op kiss and Ride stroken en het plaatsen van paaltjes of bloem bakken op de trottoirs om fout parekeren tegen te gaan. Daarnaast hebben de scholen het plan om verkeersouders te gaan werven. Zij kunnen anderen (sa men met de politie) op hun ge drag aanspreken en stimuleren te voet of met de fiets naar school te komen. Schooldirecteuren Luc van Heeren, Eric de Jong en Van der Hart overhandigen sa men met een 'verkeersmoeder' de handtekeningen aan wethou der Hafkamp sluitingsweg via de Scheep vaartweg, Slimme Watering, Zwaluwlaan en Laan van Bol'es en op de parkeersituatie bij de scholen bij aanvang en beëindi ging van de lessen. De oversteek bij De Violier en de nog in aan bouw zijnde De Vlinder heeft de hoogste prioriteit. Net als het parkeerprobleem aldaar. Door de bouwactiviteiten voor de wijk Sveaparken is de omgeving van de scholen nog niet definitief in gericht, hetgeen tot extra on overzichtelijke situaties leidt. De directies van De Violier en De Vlinder en de directeur van scholencluster Schiedam Noord hebben in de afgelopen periode steeds aangegeven mee te willen denken over een definitieve in richting van de schoolomgeving. Met brieven en handtekeningen van de ouders vestigden zij 8 maart opnieuw de aandacht op de risicovolle situatie. Leerlinggroei In de brieven die donderdag aan de wethouder werden gepresen teerd wordt nog eens onder streept dat de oversteekplaats KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S De Havenloods - Oplage: 937.148 Rotterdam en omstreken SCHIEDAM -'s-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 462 10 33 Zie onze advertentie elders in dit blad Beauty center Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Nieuwe Stadsblad Gevaarlijke verkeerssituatie rond scholen noord wordt aangepakt zs&j&eass&mm foto: HANS KEIJZER foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1