t\ Twintig jaar letterlijke en intense lijfelijkheid Berini's duiken noodgedwongen de illegaliteit in Dilana Smith flashbackt naar Skunk Anansie What's up? y Li mmÊ m r O CM Annie en Harrie kopen desnoods de duvel en z 'n ouwe moer om Bad to the Bone tekent luidkeels protest aan tegen DCMR-normen 0^ 12 - 1002 MUZIEK 20.15: Juwelen uit de Orient, de Doelen, Jurriaanse Zaal, Rotterdam. 22.00-06.00: Triple Device, Now Wow, Rotterdam. 21.00: Stardumb allnight R&R party, Waterfront, Rotterdam. v THEATER 20.00: Cairo Café, een liefde zonder grenzen, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15: Jaap Mulder, SCC De Goote, Brielle. VARIA 22.15: Late Night Show, Theater Zuidplein, kleine zaal. Straattaal, daar gaat het over in Chillen met je matties. Zaterdag 24 maart MUZIEK 21.00: Nacht van de Blues, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. Met Texas blues, Chicago blues en rhythm and blues, Angela Brown, Memo Gonzalez, Little Willie Littlefield en Texan Tail, fl. 47,50. 20.00: 16 Horsepower, Nighttown, Rotterdam. De bevlogen en Godvrezende zan ger/frontman David Eugene Edwards stond met zijn 16 Horsepower reeds meerdere malen voor het voetlicht van een uitverkocht Nighttown. 23.00-06.00: NOW, Now Wow, Rotterdam. 20.15: Voorbij de droom, Trio Bier. SCC De Goote, Brielle THEATER 20.15: Massacre at Paris, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal. 20.00: Mijn Elektra, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.30: Lucretia van der Vloot, Theater de Schuurkerk, Maassluis. Zondag 25 maart JEUGD 15.00: Vladimir, de prinskik ker, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 14.00: De geestgronden, Theater de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 12.00: Meesterlijke Melodieën, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. THEATER 20.00: Comedy Factory, Nighttown Theatercafé, Rotterdam. Dinsdag 27 maart MUZIEK 20.15: Cheika Remitti, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. De grootmoeder van de rai. fl. 30,80; cjp/p65/r'dam pas fl. 25,30. THEATER 22.00: Lucky Strike Comedy Night, Rotown, Rotterdam. Woensdag 28 maart DANS 20.00: Voetsporen van de dans, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. JEUGD 14.00: Grondmonsters, Kruispunt, Barendrecht. Het MUZIEK 20.15: Les Pepites Frappes, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.30: Greetje Bijma Louis Andriessen, Lantaren/Venster, Rotterdam. Serie: Jazz Composition), fl. 25,-; 1/v pas fl. 20,-. Donderdag 29 maart MUZIEK 20.00: Candy Dulfer, Nighttown, Rotterdam. The funky stuff, onder voorbe houd!!!, fl. 22,50. 20.15: Diana, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. De Canadese danseres/body artist/choreografe Marie Chouinard werd in Canada lange tijd het enfant terri ble van de moderne dans genoemd. De solo's die ze creëerde, aanvankelijk voor zichzelf, later voor de dan seressen van haar Compagnie Marie Chouinard, worden geken merkt door een intense en letterlijke lijfelijkheid. De drie danseressen die de elf solo's dansen, treden vaak op met ontbloot, al dan niet beschil derd bovenlijf. De lichamen zijn vaak getooid met vreemde ste kels of enorme sprieten die het silhouet vervormen tot groteske dimensies. Torso's golven, schokken en krimpen ineen en niet zelden zijn er openlijke ver wijzingen naar seksualiteit. Zo plakt de bosgeest zich in L'apres-midi d'un faune een ferme fallus op het kruis. In dit stuk verwijst Chouinard overi gens soms letterlijk naar het ori gineel van Vaslav Nijinski. De voorstelling The Solo's 1978- 1998 bestaat uit drie delen en was in Nederland'voor het eerst te zien tijdens Julidans 1999 in de Stadsschouwburg Amsterdam. In het voorjaar van 2000 ontving Chouinard voor The Solo's een 'Bessie - New York Dance and Performance Award', één van de meest presti gieuze onderscheidingen in de internationale danswereld. Na twintig jaar onderzoek naar voornamelijk de vrouwelijke psyche, maakt Chouinard in 1999 haar eerste solo voor een mannelijke danser: Des Feux Dans La Nuit. Het werd een intens en verwarrend werk over mannelijke viriliteit en de meta foren die hiermee verbonden zijn. Op muziek van Rober Racine (La Musique des Mots), door de componist zelf live uit gevoerd op de piano, is Des Feux Dans La Nuit een indrin gende dans waarin de stilte tus sen de bewegingen een blik gunt op de intimiteit en de breekbaar heid van de man. The Solo's 1978-1998 door Cie. Marie Chouinard, chore ografie: Marie Chouinard, dans: Lucie Mongrain, Carol Prieur, Elise Vanderborght, donderdag 22 maart, Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal, aanvang: 20.15 uur. Des Feux Dans La Nuit door Cie. Marie Chouinard, choreografie: Marie Chouinard, muziek: Rober Racine dans: Elijah Brown, vrijdag 23 (Nederlandse pre mière) en zaterdag 24 maart, Rotterdamse Schouwburg, Kleine Zaal, 20.30 uur. Voor meer informatie bellen met 010-411 8110. J Els Neijts In de wandelgangen, het roddelcircuit én de geijkte kroegen duikt steeds hard nekkiger het gerucht op dat Annie en Harrie - tezamen bekend als duo De Berini's - een coup voorbereiden. Mini Maxi mogen dan aardige jongens zijn, leuk om een biertje mee te drin kenmaar dat maakt hen nog niet tot de juiste perso nen om de officiële opening van dat mooie nieuwe Luxor te mogen doen. Om de doodeenvoudige reden dat ze uit Rijswijk of Den Haag komen. 'Een Rotterdams feessie hoort allereerst vóór en dóór Rotterdammers georgani seerd te worden', vindt Annie. Dus heeft ze een list bedacht. Noodgedwongen vinden alle voorbereidingen in de illegaliteit plaats. Eén foutje kan fataal zijn. 'Wij als Rotterdammers zijn op onze hoede', bena drukt Annie, 'ons is nèt iets te vaak een feessie door de neus geboord.' Op een geheime locatie wil ze één keer verantwoorden hoe Harrie en zij zich door negatieve krachten van buitenaf tot burger lijke ongehoorzaamheid gedwongen voelen. 'Als straks het ouwe Luxor dicht gaat, hebben wij geen plek meer. We zijn te klein voor het nieuwe en niet chique genoeg voor de schouwburg. In de rest van het land worden we door alle schouwburgen geboekt maar Rotterdam vindt ons te plat. Op zuid hebben we nog wel het Zuidpleintheater maar ons publiek aan de andere kant van de Maas ziet zijn theater als een stamkroeg. Daar ga je niet de brug voor over. Er wordt beweerd dat op de plek van het ouwe Luxor een nieuwe zaal komt maar dat gaat minstens een jaar of vier duren. Tot die tijd is er geen alternatief.' 'Lekker belangrijk, doen we het toch zelf' Ook 2001 heeft tijd noch plaats voor de Berini's ingeruimd. Toen ze zichzelf aanboden, bleek de inschrijftermijn verstreken. Het duo wist niet eens dat er één was. Tk ben niet boos", wijst Annie alle verwijt over kinnesinne van de hand, 'ik vind het respect loos! Maar ach, lekker belang rijk. Juist daarom verzinnen de échte Rotterdammers hun eigen alternatief. Gewoon de bekende mouwen opstropen. Zoals Paul de Leeuw nu in het ouwe Luxor. Bijna al zijn avonden zijn al uit verkocht. Leuk! Zoiets wil ik ook maar dan iets kleiner.' Gelukkig voor An en Har onder vinden ze veel sympathie, steun en medewerking van trouwe fans, beroemde Rotterdammers en andere bekende Nederlanders. Hun achterban kent zelfs internationale allure. Wie ook het juiste bloed door de aderen voelt stromen, kan aan de ludieke coup die wordt voorbe reid meewerken door de komen de tien weken te verschijnen op één of meer feestelijke actie avonden. Annie: 'We hebben in het nieuwe Luxor op een gehei me plek een illegaal café inge richt. De portier van de artieste ningang is omgekocht en zal tot eind april iedere vrijdag- en zaterdagavond van precies kwart over tien tot exact half elf sym pathisanten via de achterdeur naar binnen smokkelen. Daarna gaat de boel hermetisch op slot om mogelijke infiltranten buiten te houden. Wie eenmaal binnen is, mag het feest mee vieren tot het afgelopen is.' Toewerken naar de overval Om de kosten enigszins te kun nen dekken, moet voor een ille gaal kaartje 25 piek worden neergeteld. Kaartjes kunnen - voorzichtig - aan de kassa wor den aangeschaft want 'de mei den van de kassa zitten ook in het complot.' Een knipoog zegt voldoende. Om voor de hand liggende redenen kunnen over de exacte programmering van het illegale café geen nadere mededelingen worden gedaan. Wie zich binnen waagt, gaat een soort blind date aan. Wél zijn al diverse klinkende namen over tafel gegaan. Namen van sym pathiserende broeders en zusters in de kunst(en) zoals Jan Rot, Kaz Lux, Joke Bruys, John Buijsman, Trio Hachee, Gerard Cox, Fré Spigt, Waardenberg en de Jong, Pierre van Duyl, Paul de Leeuw en nog een groot aan tal anderen. Allen werken mee aan wat Annie voor ogen heeft: Mini Maxi straks van het podium vegen met een echte Rotterdamse kwaliteitsrevue. Annie: 'We zijn in ieder geval vast binnen en schuiven lang zaam richting podium om straks Mini Maxi met een complete overval te verrassen.' Dilana Smith's 'flashback to Skunk Anansie' is het maart-optreden in het kader van Marlboro Flashbacks 2001. Skunk Anansie, met de explosieve zangeres Skin gaf de Engelse rockscene in de jaren negentig een opval? lende injectie. Het is de muziek van donderritmes, snoeihard gitaargeweld maar ook die van gevoelige ballads. Het is snel gegaan met de ster van Dilana Smith, de zangeres die een jaartje terug doorbrak in Nederland. Ze werd bekend door de soundtrack van de film Lek (To All Planets) en vanwege haar album Wonderful en haar vele festivaloptredens in Nederland. De keuze van Dilana voor Skunk Anansie mag niet verbazen. Ze heeft een zwak voor krachtige podiumvrouwen en Skin is daar van een perfect voorbeeld. "Er is geen artiest die maar in haar buurt kan komen. Daar zal ik zelf nooit aan kunnen tippen. Ze heeft op mij meer indruk gemaakt dan welke artiest dan ook", zegt Dilana. Wat kan het publiek verwachten tijdens haar optreden in Marlboro Flashbacks? De harde nummers van Skunk, die echt rocken, komen aan bod, evenals een akoestisch gedeelte. "We zullen de nummers zeker aan passen aan ons eigen geluid. Ik heb nu eenmaal niet de stem van Skin, verduidelijkt Dilana. Ze is volop bezig met de voorbereidin gen van haar tour. Het publiek staat dan ook het nodige te wachten. Het is niet alleen Dilana Smith die het podium bevolkt. Mag Skunk Anansie uit vier bandleden bestaan; Dilana zal met een negenkoppig gezel schap te zien en vooral te horen zijn. De tegenwoordig in Schotland residerende zangeres was zich nog niet bewust van haar bijzondere status. "Ben ik pas de tweede buitenlandse artiest die een flashback doet? Op zich wel een eer. Slou ja, mijn carrière is toch min of meer van uit Nederland gestart en mijn hele band komt daar ook vandaan, dus in die zin ben ik wel een beetje een Nederlandse artiest." Woensdag 28 maart is Plan C in Rotterdam de locatie van Dilana Smith en haar flashback to Skunk Anansie. Toegangskaar ten kosten fl. 17,50. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de muziek- cafe's waar de optredens plaats vinden en bij diverse CD-win- kels. Aanvang van alle concer ten: 22.00 uur. In bierlokaal de Schoonewil (Bergweg 80, Rotterdam) protesteert rockband Bad tot the Bone zondag 25 maart tegen de geluidsnor men die de dcmr (milieudienst Rijnmond) hanteert. In een optre den van twee sets probeert de band vanaf 17.00 uur de grenzen op te rekken van de toegestane decibellen, (in aanpandige ruimtes is deze limiet in de avonduren slechts 80 decibel) In een rapport aan de gemeenteraad wil de band voorts verslag doen van de ontbe ringen die een rockband moet doorstaan om in bierlokalen het volume te produceren dat noodzakelijk is om de rock 'n roll bood schap door te geven. Alle signalen van klagende omwonenden worden nauwkeurig genoteerd in het rapport en ook wordt geme ten hoe lang het duurt voor de politie aanwezig is. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan de omgang tussen politie en muzi kant. Het Stonesachtige Bad to the Bone speelt sinds 1985 reeht- toe-recht-aan rock en bracht drie officiële geluidsdragers uit. Te weten: 'Bad to the Bone'. 'Whirlwind on fire' en Primitive Urge.' Wil je interviewen, schrij ven, fotograferen of filmen? Stap dan eens binnen bij het kindermagazine What's Up'. Hier maken kinderen zelf een tijdschrift en werken ze aan een elektronische versie voor inter net. De ideeën van de kinderen vormen de basis van 'Whats Up'. Op dit moment is er verder aan dacht voor de cultuurroute die in de wijk Feijenoord is uitgezet. De kinderen kunnen bewoners uit de wijk interviewen en foto graferen, of iets vertellen over bijzondere gebeurtenissen of plekken in de wijk. Deelname is gratis en mogelijk voor kinderen vanaf 10 jaar op maandagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: Taal Teken, Kindermagazine, Oranjeboomstraat 95a, Rotterdam, telefoon (010) 484 61 19. De 350 pagina dikke Kidsgids Rotterdam 2001, nu te koop in de boekhandel, staat vol met tips! Voor meer informatie hierover kun je bellen met de Kidsgids: 020-6723538. Het Voorspel Donderdag 22 maart Vooruitblik op 'Rising'; muziek- en dansimprovisatie van Toru Iwashita (Japan), David Zambrano (Venezuela) en multibrassband 'Intermission'. Calypso 2001, aanvang 21.00 uur, entree fl.10,-. Internationaal Wijktheaterfestival 2001 Donderdag 22 - 25 maart Met dank aan Prins Bernhard Cultuurfonds Rotterdam. Veertien voorstellingen van 8 wijktheatergroepen uit 5 landen en diverse symposia. Theater Zuidplein, fl.5,50. Informatie: 010-4816500. Feminine follies of De Matras Donderdag 22 - 28 maart (m.u.v. 26 en 27 mrt) Intrigerende combinatie van beeldende kunst, poppenspel en theater. FACT, aanvang 20.30 uur (25/3 om 15.00 uur), entree 11.17,50/ fl.12,50. Informatie: Rotterdamse Schouwburg 010 - 4118110. BulkBoeks Dag van de Literatuur Vrijdag 23 maart Groot literair festival. Kennismaking met proza, poëzie, recente boekverfilmingen, cabaret en muziek. De Doelen, aanvang 10.00 uur, entree fl.25,- Klinkt goed! Zaterdag 24 maart 5000 musici bezetten alle zalen van De Doelen. De Doelen, aan vang 10.00 uur, entree gratis. De Meezing bioscoop met The Sound of Music Zaterdag 24 maart Paul de Leeuw presenteert! Karaoken, kwis met Oostenrijkse prijzen, glühwein en vele 'überraschungen'. Oude Luxor Theater, aanvang 20.00 uur, entree fl.35,-. Informatie: www.soundofmu- sic.nl. Holi Phagua Culturele Middag Zondag 25 maart Optredens en speelfilm Mohabbetein, engels ondertiteld. Theater Lantaren Venster, aanvang 13.30 uur, entree fl.10,-. Cheikha Remitti, de Grootmoeder van Raï Dinsdag 27 maart Optreden van het monstre sacrée van de Algerijnse raï. Theater Zuidplein, aanvang 20.15 uur, entree fl. 30,80/ fl. 25,30. Res: 010- 4816500. Breeze of AIR Woensdag 28 maart Lezingen door Helen Tomas (architect en.publicist) over de tuinen van Luis Barragan en Simon Irvine (tuinarchitect) over zijn eigen werk. NAI, aanvang 19.30 uur, entree fl. 15,-/ fl. 7,50. Het Waterhuis: De Verborgen Vallei Woensdag 28 maart Met dank aan Prins Bernhard Cultuurfonds Rotterdam. Voorstelling op locatie met muziek, straatacts en onvervalst drama. Wijkgebouw Het Klooster Oude Noorden, aanvang 15.00 uur, entree fl. 12,50/ fl. 7,50. Wie het aandurft al zijn zintuigen open te stellen voor theatermaker/kok Peter de Bie, zal na afloop uiterst prettig ver bijsterd zijn. Tijdens zijn culinaire voor stelling Coupe Royale valt men van de ene prettige verrassing in de andere. Nog tot en met komend weekend men terecht in Calypso 2001. Voor f61,50 is bevrediging op alle fronten verzekerd want heerlijk eten én drinken is all-in. Vrijdag 23 maart arry en Anme in nun voorstelling egerzoenen foto: LEX BROERE i/You'e r©

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 21