Nog steeds fris en welluidend -■ Burgerlijke stand Kunst, afkomstig van 'Elders in de wereld' De Werkplaats houdt zes weken open huis Schrijvers verleggen grenzèn R#B BOON SCHIEDAM li ii I Open dag in oude mouterij Beroofd van portemonnee Paas-knutselen in museummolen Feest voor de oosterlingen Beeldbepalende panden niet afbreken maar inpassen in nieuwbouwproject Intercultureel tuinieren gericht op integratie Moeders openen eigen winkeltje in tweede 'kans' kinderkleding Kunst, zang, muziek en heldentocht KUNSTGEBITTEN 1 t ir iKrRH rr nol HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 28 MAART 2001 13 - 1441 Het instituut voor Restauratie en Decoratie, gehuisvest in de voormalige mouterij aan de Sint Anna Zusterstraat 92, houdt 31 maart van 11 tot 17 uur open dag. Er zijn verschillende de monstraties van schilder- en stuctechnieken waaronder hout en marmerimitaties, trompe l'oeil schilderen, decoratieve verftechnieken, venetiaans stuc werk, fresco-effecten etc. Daar naast zijn er talloze voorbeelden van de cursussen en van het werk dat het instituut levert. De coratie en restauratiewerkzaam heden die uiteen lopen van klei nere schilderingen op paneel of doek tot hele gedecoreerde eta blissementen. SCHIEDAM - Een 39-jarige Vlaardinger werd donderdag ochtend bij een autowasserette aan de Schuttevaerweg beroofd van zijn portemonnee. De man was juist klaar met de schoon maakbeurt toen een onbekende man hem een stomp in de maag streek gaf. De belager trok de portemonnee uit de hand van zijn slachtoffer en rende er van door. Modelspoordagen in teken recordpoging SCHIEDAM - In aansluiting op de landelijke modelspoordagen komt ook Schiespoor twee da gen lang van 10 tot 16 uur in ac tie. In het clubhuis aan de Wes terkade 21 zijn verschillende treinbanen in bedrijf en is ook te zien hoe men zich voorbereidt op het project Almererail in mei, waar de verenigingen gezamen lijk een spoorbaan gaan neerleg gen van maar liefst 10 km. Daar door wordt een hele dijk voor al le verkeer afgesloten. Bij Schie spoor is daarvoor niet alleen 300 meter houten rails gemaakt, maar ook een beweegbare wis sel, die geheel uit hout is ver vaardigd. Het doel van dat alles is een vermelding in het Guiness Boek of Records. Zaterdag en zondag is er ook een model- spoorbeurs en een reparatie werkplaats voor kapotte locomo tieven. De toegang is 1,- (kinde ren -0,50). SCHIEDAM - Museummolen De Nieuwe Palmboom staat op 8 april helemaal in het teken van Pasen. Dan is er in molen De Nieuwe Palmboom aan het Noordvest 34 een knutselmid- dag voor kinderen van 5 t/m 11 jaar. Er wordt om 14 uur begon nen met een glaasje limonade en wat lekkers. Daarna maakt de jeugd een mooie paasversiering voor thuis. Dit jaar staat een bij zondere kip of haan op het pro gramma, die wordt gemaakt van verschillende soorten granen. Daarnaast gaan de kinderen, sa men met de molenaar, de molen en de nieuwe expositie over wind bekijken. Tot slot is er nog een leuke verrassing, die ieder bezoekertje mee naar huis mag nemen. De paasmiddag duurt tot 16 uur. Het kost 8,50. Plaats re serveren kan via tel. 4267675. Wijkbewoners organiseren za terdag 31 maart samen met Kluphuis Oost en de bewoners vereniging een gezellige feest avond voor de 'oosterlingen'. Een wijk-dj zorgt voor muziek die varieert Nederlandstalig tot disco en pop. Het feest duurt van 20 tot 24 uur. Gezien de beperk te bezoekerscapaciteit van het Kluphuis is het aan te raden vooraf kaarten (2,50 incl. con sumptie) te reserveren bij de be wonersvereniging aan de Boer- haavelaan 79 of bij de buurtpost aan de Fultonstraat. Voor info: tel. 2450169. Tandprothetische Praktijk Veringmeier Met een in alle opzichten geslaagd jubileumconcert maakte het koor 'The Green Forest Selection' vrijdagavond duidelijk dat de zang groep weliswaar niet meer zo'n 'groentje' is als ze twintig jaar gele den was, bij de start van de muzikale loopbaan, maar ook als 'vol wassene' nog steeds fris en vooral welluidend klinkt. Duidelijk is ook dat The Green Forrest Selection aanmerkelijk aan volume en zang kwaliteit heeft gewonnen in die jaren. Het van een bescheiden groepje enthousiaste bewoners van Groe- noord en Woudhoek tot een 50 stemmen uit Schiedam en omstreken uitgegroeide koor gaf ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan een groots opgezet jubileumconcert in De Ark. Onder muzikale leiding van dirigent Hans Schoenmakers en met Ank Geul aan de piano. The Green Forrest Selection kreeg bij dat muzikaal onthaal op ni veau, waarvan de inhoud varieerde van klassiek tot blues, medewer king van dameskoor Zaverom uit Ommoord en van de chr. Harmo nievereniging Harpe Davids. De Historische Vereniging Schiedam heeft bezwaar aangetekend tegen de voor genomen sloop van de pan den Nieuwe Haven 137 t/m 147. Die oude panden zou den moeten wijken voor een nieuwbouwproject. Met haar bezwaarschrift re ageert de vereniging op een sloopaanvraag die vorige week door de gemeente in deze krant werd gepubli ceerd. 'Het gaat om een se rie historische panden op een belangrijke locatie', schrijft de Historische Ver eniging in haar protestbrief aan het college van b&w. Voorzitter S.J. Rosman bena drukt met klem dat alle be treffende panden aan de Nieuwe Haven het waard zijn behouden te blijven maar stelt: 'Indien de panden afzonderlijk worden be schouwd zijn het met name nr. 139 (een voormalige branderij/distilleerderij, en later vele jaren kantoor van een ma chinefabriek en stoomketelma kerij), 141 (een voormalige branderij/distilleerderij), en nr. 147 (een 19e-eêuws herenhuis met bordes en ingangpartij), waarvan kan worden vastgesteld, dat sloop een bijzonder verlies zal zijn voor het stadsgezicht ter plaatse.' De Historische Vereniging wil in ieder geval die panden aan de Nieuwe Haven redden van mo gelijke sloop en verzoekt het college van b&w alle invloed aan te wenden om ze, indien de voorgenomen nieuwbouw on vermijdbaar is, in de bouwplan nen ingepast te krijgen. Op monumentenlijst De Historische Vereniging dringt er daarnaast op aan om de panden Nieuwe Haven 139, 141 en 147 op de lijst van Gemeente lijke Monumenten te laten plaat sen. 'dan wel op de lijst van Rijksmonumenten'. Sinds een jaar of drie is het, toch al sinds (plusminus) 1969 aan getaste, historische beeld van de Nieuwe Haven verder aan het verslechteren, signaleert de or ganisatie die waakt over de his torische erfenis van Schiedam. 'Soms onontkoombaar en voor spelbaar, maar soms ook onno dig en onverwacht. Aanwijzings procedures voor monumenten kwamen veelal te laat. Rond de Schoolstraat is het goed gegaan. Vijf branderijen aldaar zijn op de monumentenlijst geplaatst en aldus gered.' Afsluitende strook De gehele zuidwest gevelwand van de Nieuwe Haven geldt als de eerste 19e eeuwse industriële uitleg buiten de oude stadsgren zen, schrijft Rosman. Die gevel- wand is nu ook zo gesitueerd, dat deze afsluitende strook aan de rand van het historische cen trum als ensemble niet kan wor den gemist in het stadsbeeld. Dat was dan ook reden om in 1978 bij de voorbereidingen tot opzetten van een Beschermd Stadsgezicht, mede op aandrin gen van de Historische Vereni ging, de gehele gevelwand van de Nieuwe Haven binnen de grenzen van dit gebied te leggen. Daaronder begrepen de strook tussen Burg. Knappertlaan en Sint Liduinastraat. De plannen met betrekking tot het be schermd stadsgezicht werden aanvankelijk in de ijskast gezet, maar enige jaren terug is de pro cedure tot aanwijzing daadwer kelijk gestart. De procedures zijn in een zeer vergevorderd stadium. De Historische Vereniging sig naleert: 'Thans doet zich de merkwaardige situatie voor, dat van de serie panden die reden is de grenzen van het Beschermd Stadsgezicht te leggen tussen Nieuwe Haven en Warande, in dien een sloopvergunning zou worden verleend, het grootste deel vlak vóór de beschermende aanwijzing zou worden ges loopt. Gezien het door het ge meentebestuur in gang gezette beleid met betrekking tot de af bakening van het beschermd stadsgezicht kan het welhaast niet anders zijn dat u het met ons eens zult zijn dat het voornemen tot sloop van de betrokken ob jecten als een voor het Schie dams historisch stadsgezicht als een zeer ongewenste ontwikke ling moet worden beoordeeld.' De Historische Vereniging be aamt dat niet alle panden van de serie 137 t/m 147 van dezelfde hoge kwaliteit zijn, maar bena drukt wel dat de oude uitstraling en het ritme van de opeenvol gende gevels aldaar beeldbepa lend zijn, 'temeer waar het hier meer dan de helft van de straat- wand betreft'. SCHIEDAM - Het tuinsei- zoen in Schiedam start be gin april met een aantal projecten van de afdeling Natuurontwikkeling voor educatieve tuinen. Maan dag 2 april begint het tuin- seizoen voor 55-pplussers. Zij kunnen op natuur- en milieuvriendelijke wijze een tuintje onderhouden op Landvreugd aan de Sweelincksingel of op tuin complex Vijfsluizen aan de Vlaardingerdijk. Het tuinieren voor 55-plussers is bedoeld als een plezierige vorm van vrijetijdsbesteding voor Schiedamse ouderen die niet meer aan het arbeidsproces deel nemen. De dienst Landbouw kundige voorlichting zorgt voor begeleiding en voor cursussen 'natuurlijk tuinieren'. Woensdag 4 april start het sei zoen 'Voorbeeldtuinen' aan de Harreweg 19, nabij Kethel. De 12 tuinen dienen als concrete voorbeelden van natuurlijke tui nen, bijvoorbeeld ingericht voor insecten als bijen en vlinders, of met een natuurlijk ingerichte vij ver. De tuinen worden onder houden door vrijwilligers, zij tuinieren onder begeleiding van de beheerder iedere woensdag avond van 19 tot 21 uur. Het complex staat ook open voor mensen die de voorbeeldtuinen op zo'n woensdagavond op eigen houtje willen ontdekken of een rondleiding willen krijgen. Naast de voorbeeldtuinen ligt het boerderijtje De Groene Raat dat gedeeltelijk is ingericht als voorbeeldcentrum. Zaterdag 7 april start 'intercultu reel tuinieren' op tuincomplex Over de Vaart. Een vrij nieuw project van Natuurontwikkeling. Naast volkstuincomplex Vijf sluizen liggen tuinen bedoeld voor mensen vanaf 30 jaar. Het voornaamste doel van deze tui nen is de integratie van de ver schillende culturen. Net als bij de 55-plus tuinen kunnen de deelnemers aan het intercultureel tuinieren tegen een geringe bijdrage dagelijks van zonsopgang tot zonsonder gang terecht op hun eigen tuin tje. Van 6 t/m 12 april start.het suc cesvolle project kindertuinen. Ieder jaar krijgen ongeveer 400 schoolkinderen de kans om na schooltijd op natuur/milieu vriendelijke wijze te tuinieren op tuincomplex Kethel of Vijf sluizen. De start van het kinder tuinseizoen wordt in de tweede en derde week van april feeste lijk gevierd. Wie meer wil weten over de edu catieve tuinen of zich wil aan melden als deelnemer of vrijwil liger kan bellen naar beheerder Dick van Leeuwen, tel. 2465521. Er zijn meerdere redenen te be denken om een winkel te begin nen, maar de reden van Francoi- se Versluis en Marie-José van Pelt. Is zonder meer origineel te noemen. Vorige week openden ze aan de Nassaulaan 6a hun winkeltje in tweede 'kans' kin derkleding Dol-fijn. Ze onthul len: 'Wij zijn twee moeders en hebben allebei kinderen in de leeftijd van 9 tot 15 jaar. Onze kasten liggen vol met kleding die 'de kinderen niet meer pas sen. De kleding is te klein, de kinderen te groot. Of je hebt een miskoop en je hoopt dat ze het nog wel een keertje zullen dra gen, maar hoe groter de kinde ren, hoe kleiner de kans. Ieder een met kinderen heeft vast wei eens een soortgelijk probleem. Daarom leek het ons een leuk idee om een winkeltje te starten waar de kinderkleding een twee de kans krijgt.' Dol-fijn is in middels gestart met een zomer collectie in maat 74 tot 164. 'Ie dereen kan schone, nette kleding inleveren, die wij dan weer pro beren te verkopen. De helft van de opbrengst is voor degene die de kleding brengt en de andere helft voor het winkeltje. Daar naast krijgt iedereen die voor 50 gulden gekocht heeft (exclusief de winkelaftrek) een waardeche- que van 5 gulden die in de Dol fijn besteed kan worden.' Het op 20 maart geopende win keltje, dat dinsdag t/m vrijdag van 9 tot 12 uur open is, heeft voor de eerste 100 klanten een leuke attentie in petto. 5-3 t/m 9-3 Geboorten Tafari zv CN Groeneveldt; Maxime dv P Smit en JC Leijen; Rowan Mitchel zv M van Leeu wen en W Bakkenes; Joëlle Esmé dv D Post en AA van Schaften; Edwina Miguelad v CF Benjamin; Roy zv MFM Le Pair en C Los; Romano-Luciano zv C Goodchild; Ryan zv FR van der Stek en N Gommel; Zoë dv R Westervoorde en M Velle- koop; Eren zv D G3ltekin en H Talas; Robin zv EJ Hertog en EJ Ponstein; Sharon dv JP van Velden en PA Vermeulen; Gio vanni zv J Frens en NFG Voogt; Marvin Leendert zv LA de Vo gel en JAA Zeegers; Quirijn William Job zv JPA van Gulik en GWM Roeling; Julie Louise Cathérine dv JP Later en VFP Plasschaert; Juliet Nicolette dv AHM Heinsbroek en BC Schoof; Huwelijken/geregistreerd partnerschappen JC de Graag en CR Lechuga Moreno Huwelijk/partnerschapsregis tratie M Loomans en U van Vliet; GL Bijl en Y Bezemer; HHM de Hart en J Romein; J Huang en HS Huo; JS Goedhart en CM van Schelven; TC de Boer en M Koch; JS Thorsrud en EC Fikki; P Boer en GH Lemmen; JJ Pinto e Neto en CA da Costa Martins; PG Janssen en B Alblas; JW Buurman en DJ de Ruiter Overleden HJ Gijsbertse 98 jr. v geh gew met J van Straten; CE van Steijn 83 jr. v geh gew met HM Krom menhoek; CP Hartkamp 86 jr. v geh gew met FK Rondeltap; WM de Jong 71 jr. v geh met GJ F van der Stelt; CAM van Leeu wen 80 jr. m geh met QJJ de Vette; G van Stijn 95 jr. m geh gew met M Jansen; M van der Ent 72 jr. v geh gew met J Val- ster; PJ Wensveen 79 jr. m; C Roest 64 jr. m geh met TMF Hoogerboord WMM Hooger- werf 57 jr. v P Schouten 94 jr. v geh gew met A Korpel; MC Rens 90 jr. v geh gew met SN de Raaij; JWJ van Steenoven 8 4 jr. m geh gew met MCM van der Moor; A van Hattem 59 jr. v JC Heinsbroek 83 jr. m geh gew met MJ van Eijk; CD van Es 79 jr. v geh met J Zevenbergen JE Baaij 62 jr. m geh met JA Meul- dijk WA van Hoek 82 jr. v geh gew met T Feijen; FBC Gftbbels 97 jr. v geh gew met WFA Ka- gie; EH van der Graaf 64 jr. geh met HL Letsch. SCHIEDAM - Pand Paulus exposeert van 31 maart tot 29 april onder het motto 'Airbag elders in de wereld' werk van Paul Donkers Duyvis, Fons van Laar, Sonja Oudendijk en Albert Verkade. Nederlandse kunstenaars die putten uit bronnen van niet-westerse culturen. De tentoonstelling zou volgens de samen stellers het startpunt kunnen zijn voor een tocht door het pakhuis van inzichten, opvattingen en houdingen die op dit moment gel den in de beeldende kunst. In de beelden van Albert Verkade weerspiegelt zich het heelal als de belofte dat de mens het aardse bestaan zal weten te ontstijgen. Het werk van Sonja Oudendijk wordt omschreven als 'Dingen die je niet begrijpt, tekens die je niet kunt lezen, een taal die je niet verstaat, een godsdienst die je niet wezenlijk kent, een landschap datje afwijst, levens die je niet zou kunnen delen'. Fons van Laar toont schilderijen in vaak felle kleuren en van een meestal bescheiden formaat. Zijn onderwerpen zijn straatbeelden en land schappen die de schilder in Afrika zag. De foto- en video-instal laties van Paul Donkers Duyvis tonen gevoelvolle rituelen uit de Japanse cultuur. De poëtische aandacht voor het exotische maakt het werk tot meer dan een registratie van het dagelijkse leven. De expositie wordt zaterdag om 16 uur geopend in het Pand aan de Korte Haven 125, bij dat ceremonieel worden Afrikaanse hap jes opgediend van Ethiopisch restaurant Taitu. In het Stedelijk Museum is momenteel de expositie 'denkbeeld en waarneming' te zien van Jaap van den Ende. Tot 20 mei is er in het kader van 'Lijst op zicht' iedere week in die 17e eeuwse lijst een kunstwerk te zien van een andere maker. De artoteek staat tot 1 april in het teken van 'Kleur', met kleurboeken van 75B. SCHIEDAM - Ze wonen in en hebben hun bedrijfsruimte in een voormalige jeneverstokerij aan de Westvest 74, Annette Rogers en Paul Rietveld. Na diverse andere bedrijfsbestemmingen fungeerde het pand twee jaar geleden als timmerwerkplaats, tegenwoordig wordt het onder de naam 'De Werkplaats' gebruikt voor culturele doeleinden. Om hun stadgenoten en andere belangstellenden ook een kijkje te gunnen in de werkplaats die een integraal onderdeel vormt van het woonhuis, houden Rogers en Rietveld zes weken lang open huis. Ter gelegenheid daarvan hebben ze verschillende evenementen georganiseerd met als rode draad de schilderijententoonstelling 'Going Spaces' van de Australische kunstenares Kate Nobbs. Vanaf donderdagavond 29 maart is er in De Werkplaats de workshop 'De tocht van de held', waarin helden specifiek worden uitgedaagd om op avontuur te gaan, om zich niet neer te leggen bij het bekende. Aan de hand van mythische beelden en via geleide fantasieën maken de deel nemers hun eigen heldentocht waarbij met behulp van psychodrama verbinding tot stand wordt gebracht met het dagelijkse leven. Zater dag 31 maart en 28 april is er in een zang-improvisatie workshop 'Geef je stem de ruimte'. Daarbij ontstaan ter plekke muziekstukken met ritme, harmonie, melodie en tekst. Zondagmiddag 8 april volgt de try-out van 'Breng je moeder mee'. Ontroerende en vrolijk mu ziektheater met nummers uit de 50-er en 60-er jaren. Op 29 april geeft Ekaterina Levental, winnares van het 2e Nederlandse harpcon- cours, een harp recital. Belangstellenden zijn welkom in De Werk plaats. Wie er meer van wil weten kan bellen, tel. 2732303. Het motto van de landelijke boekenweek 'Het land van herkomst, schrijven tussen twee culturen' werd vrijdagavond in Schiedam in praktijk gebracht op het gebied van literatuur, muziek en beeldende kunst. In wijkcentrum De Blauwe Brug lieten de schrijvers Said el Haji en Karin Meeuwse de pen even rusten en roerden zij voor de verandering hun mond. Hun literaire inbreng werd muzikaal omlijst door Glenn Kallasingh en het Carmel Trio. De uit Oostenrijk stam mende Schiedamse kunstenares Ane Koczorowski zorgde ervoor dat er niet alleen veel te beluisteren viel maar ook het een en ander te zien was. Zij exposeerde enkele van haar kunstwerken, maar kwam ook aan het woord, in samenspraak met de van Franse bodem stam mende Caroline Gaulthier. ESCADA BRILMODE Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30 - 17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 foto: RICHARD HOGEVEEN Historische Vereniging protesteert tegen sloop panden Nieuwe Haven iSs-iOII De uitstraling van de oude panden aan de Nieuwe Haven is beeldbepalend, waarschuwt de Historische Vereniging. foto:ED DEWAERHEIJT Seizoen educatieve tuinen start voor jong, oud en allochtonen Karin Meeuwse doet een boekje open over 100 jaar Chinese geschiedenis, waarover zij het boek 'Het huis van Han 'schreef foto: RICHARD HOGEVEEN CALVIN KLEIN TOMMY HILFIGER GIORGIO ARMANI AIR TITANIUM DOLCE GABBANA Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 470 17 30

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7