4 Wings bijdrage cultuurhoofdstad Glazen Pand stijlvolle aanwinst in centrum Toerisme in Schiedam KORTWEG Benieuwd naar de laatste tuintrends Steen SCHIEDAM Slavische priester in Havenkerk Nestkasten voor hommels Kunstwerk in klokkentoren symboliseert vernieuwing Nieuwland Euro gunstig voor burger CITY BOX 010 - 483 87 82 010 - 483 87 82 Het Nieuwe Stadsblad i INGEZONDEN BRIEF Autoservice Eigenraam 29,95 p/m2 incl. btw HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 29 MAART 2001 13 - 1510 HANDTEKENING PAS OP 17 MEI - De ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst tussen de Jeugd Rijnmondband en Muziekcentrum Opmaat vindt niet, zoals vorige week in deze krant te lezen viel, op 7 maar op 17 mei plaats in het Theater a/d Schie. Dan wordt te vens de vierde en nieuwste cd van de Rijnmondband gepresen teerd. SCHIEDAM - In de Havenkerk aan de Lange Haven 70 is zon dag 1 april Rev. Walter Zygare- wicz (van Slavische afkomst). Hij komt met zijn vrouw (gos pelzangeres en pianiste) en kin deren. Zij werkten de afgelopen negen jaar veel in de voormalige Sovjet Unie en hebben daar 250 kerken gesticht. Nu zijn zij in Europa en zingen in Schiedam vanaf 15 uur voor de kerkgan gers en vertellen over hun tijd in de Sovjet Unie. Iedereen is wel kom, de toegang is gratis en na afloop is er iets te eten en te drinken. SCHIEDAM - In de Groene Raat aan de Harreweg 19 (Ket- hel) start woensdag 11 april een workshop hommelkasten maken. Deze activiteit voor jong en oud begint om 19 uur en is georgani seerd door de afdeling Natuur ontwikkeling van ONS IBOR in samenwerking met arbeidscen- trum De Boei uit Vlaardingen. Hommels zijn ongevaarlijke en mooie insecten. Een hommelkast in de tuin biedt voor deze diertjes extra nestgelegenheid en ze kun nen er tevens goed geobserveerd worden. De kasten zijn namelijk voorzien van een glasplaatje aan de bovenkant. De workshop wordt gegeven door groepsleider Fred van de Drift van de Boei. Ter inleiding vertelt hij iets over hommels en de kasten, waarna begonnen wordt met het in elkaar zetten van de kasten die al zijn voorbewerkt met milieuvriende lijke verf. Voor 15 gulden mag de kast meegenomen worden. Voor meer informatie kan gebeld wor den naar de Groentelefoon, tel. 2465522. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) De Schiedamse galerie 4 Wings haakt met twee bij zondere exposities in op de activiteiten van Rotter dam Culturele Hoofdstad 2001. Tijdens de ope ningsweken en festivalactiviteiten rond Rotterdam culturele hoofdstad exposeert 4 Wings werken van de Parijse schilder Arthur Yang en de uit Kameroen afkomstige Marthe Nso Abomo. Van 21 april t/m 20 mei is werk te zien van Marthe Nso Abomo. Marthe werd geboren in Kameroen in 1953. Zij kwam in 1979 naar Nederland en begon in 1989 met schilderen. Veelal fleurige en vrolijke schilderijen die vaak geassocieerd worden met Co bra. Haar expositie wordt zondag 21 april om 15 uur geopend met een kleurrijke Afrikaanse show. Vervolgens is van 3 juni tot 1 juli de beurt aan Ar- thur.Yang. Yang werd in 1959 in China geboren en groeide op in Armenië en Parijs. Door zijn kleuri ge en impressionistisch aandoend karakter heeft zijn schilderkunst zich inmiddels een vaste plaats verworven in de hedendaagse kunstwereld. Hij komt zondag 3 juni om 15 uur persoonlijk zijn ex positie openen in de galerie aan het Westvest 34 en geeft daarbij zijn visie op moderne kunst. Een van de werken van Arthur Yang SCHIEDAM - Met behulp van een enorme kraan wordt zondagmiddag om twee uur een kunstwerk aangebracht in de toren aan de Nolenslaan. Op initiatief van Bert van Kan, stede- bouwkundige en publicist, worden de drie oude klok kengaten voorzien van een kunstwerk waarmee de ver nieuwing van de wijk Nieuwland gestalte gaat krijgen. Van Kan maakt daarmee zijn eerder via het RD gepubliceerde aankon diging 'dat er over een paar weken de onthulling zou plaatsvinden van het kunst werk in de nu lege kerkto ren' waar. Met het plaatsen van grote, verlichte letters N L N wordt het thema van Nieuwland: Nieuw Land Nieuw vanaf grote hoogte uitgedragen. Bert van Kan verklaart: 'De ge lukkig niet gesloopte toren op de kruising Mgr.Nolenslaan - Pers- onstraat getuigt midden in de wijk Nieuwland wat mij betreft van de tijdgeest van de vijftiger jaren: stevig en vierkant, hoog en ruimtelijk, specifiek functio neel en geïntegreerd in de ste denbouwkundige bajonetver springing in de straat. Met het lange perspectief vanuit de Mgr.Nolenslaan van verre zicht baar. Daarmee was het een ui ting van de tijdgeest ten tijde van de geboorte van die wijk: in een stevig gebaar werden bijna 10.000 mensen gehuisvest in het beste wat we toen konden bou wen. In een overzichtelijk ruim telijk patroon boden de tussen gebieden groen en 'lebensraum' van hoge kwaliteit, winkel- en werkruimtes werden verspreid geïntegreerd en open gebieden kregen onderwijs- en maat schappelijke instellingen ge plant.' Die toren staat er nu wat een zaam bij, smoezeliger, nog wel hoog maar niet meer geïnte greerd en niet meer functioneel. Kortom, een beetje zoals de tijd geest en 'de wijk' nu. Wel goed zichtbaar, vanuit vele hoeken en waarschijnlijk daarom vallen mij Pj f» SS Vanaf zondagmiddag prijken de letters N L N boven in de toren, onze fotograaf monteerde ze als voorproefje nu alvast in elke keer die gaten boven in de toren op. Het zijn er 3, boven el kaar, leeg. Ooit zaten er klokken in. 'In gedachten zie ik daar nu al de letters N L N in staan die de eer ste zondag van komende maand worden onthuld, waarbij de on derste N spiegelbeeldig is afge beeld zodat die van de andere kant een 'goede' N vormt en de L ook grafisch andersom te le zen is. Dus zowel van boven als vanaf beneden als van voor als achter staat er N L N. Nieuw Land Nieuw. Als een wens maar ook als een voornemen, 's Avonds brandt er gekleurd licht achter de letters, die daarmee weer en nu permanent de oude klokkenluiderfunctie vervullen. Hoog boven de wijk stralen die letters de verwachting en de hoop uit dat de wijk zich ver nieuwd en zich ook vernieuwen laat. Kortom, dat de wijk het waard is om je voor in te zetten. En er staan nog meer kerktorens. Brede steun Van Kan kreeg voor zijn initia tief zich in de wijk maar vooral ook bij winkeliersvereniging Nolenslaan brede steun. De win keliersvereniging laat weten 'trots te zijn op het feit dat in de Nolenslaan zo'n project van de grond is gekomen.' Een project waarvoor dankzij de sponsors, slecht een bescheiden gemeente lijke bijdrage nodig is. Van Kan laat weten: Riwal Kraanverhuur uit Rotterdam stelt belangeloos de grote kraanwagen beschik baar voor het takelen van de let ters. Dat belooft zondagmiddag een spectaculair schouwspel op te leveren.' Van LKan heeft overigens wel een kanttekening bij de gang van zaken rond de wijkvernieuwing. 'Waarom de verwachtingen van het door de raad in 1992 vastge stelde Beheerplan Nieuwland uiteindelijk niet zijn waarge maakt ondanks al de investerin gen, sloop en nieuwbouw, analy ses, regionaal en lokaal overleg, gegevens en permanente moni toring)?), zal de politiek zelf moeten analyseren. Zelf moeten willen analyseren. Al de energie die nu gaat zitten in het vermoe den waarom het zo gekomen is, is verloren energie. Lessen trekt de politiek zelden, zeker in Schiedam. Daar waar 'samen hang' het meest ontbrekende lo kale item is, zowel in de politiek als in de fysieke stad, zoek ik de reden eerder in het verlies van overzicht. Wellicht veroorzaakt door het ontbreken van een concreet beeld waar naar toe zal worden gewerkt. Wellicht ontstaan door onvoldoende dan wel eenzijdige daadkracht, wellicht ontstaan door de veelkleurigheid van be langen die versplinterend werkt op het eindresultaat. Wellicht ontstaan door een houding die gekenmerkt wordt door afwach ten waarna de energie gestopt werd in het op peil houden van alleen de eigen mening. Grootschalige problemen ont staan doordat gedurende langere tijd signalen verkeerd zijn weer gegeven of onvoldoende zijn op gevangen. Ook de mogelijkheid dat signalen niet zijn afgegeven, moet niet worden vergeten. Ver antwoordelijkheid blijft dan ove rigens toch bestaan. Al de gege vens die in de al eerder beschre ven databases zitten en al de rap porten die zijn gemaakt en al de kwartiermakers die kortstondige analyses hebben achtergelaten, betekenen niets wanneer ze niet terechtkomen in een boek waar van de structuur en hoofdstukin deling de kracht ervan zijn. De gemeenteraad moet namens de inwoners de structuur van dat boek zowel vaststellen als later hanteren bij het volgen van ont wikkelingen en het nemen van besluiten. Uiteindelijk gaat het om goed, intelligent en integer opdrachtgeverschap.' Rode sloopkleur Grootschalige problemen kun nen alleen opgelost worden door maatregelen die grootschalige effecten hebben, signaleert Van Kan. 'Te constateren is datje dat niet even doet, noch in een jaar noch in een collegeperiode. De kwartier-notitie Nieuwland Ver nieuwend Verder 2000 biedt on voldoende richting en kapstok om daarmee de toekomst in te kunnen gaan. Het resterend kader van de Be wonersvereniging Wonen en Le ven Nieuwland heeft dat goed aangevoeld en is uit de Stuur groep gestapt. Zij willen en kun nen niet verantwoordelijk ge houden worden voor de volks huisvestingsuitgangspunten, de rode sloopkleur die binnenkort meer dan 3000 mensen gaat tref fen in Nieuwland en de nieuw- bouwontwerpen die op dit mo ment al gemaakt zijn. Als het gaat om slopen dan wel handha ven discussies, stedenbouwkun dig plan en typologie van -toe komstige woningen, het aanwij zen van wisselwoningen, dan ben je, om even de vergelijking door te trekken, bezig met het le zen van een concreet hoofdstuk in een boek datje willekeurig er gens middenin hebt opengesla gen. Zonder te kijken naar de hoofdstukindeling, voorwoord, fotograaf, en volgens mij is er dan zelfs niet naar de uitgeverij gekeken. En waarom niet bij het voor woord beginnen? Heette het ei genlijk wel NLN?' SCHIEDAM - Tijdens de opening op 1 maart van Het Glazen Pand aan Noordmolenstraat 17 stroomde het publiek toe en dat was vorige week tijdens de receptie voor klanten en zakenrelaties niet anders. Iedereen was benieuwd naar de nieuwe moderne vestiging waarin Schneider Wonen, Style Masters en de audio-en videozaak De Veld zijn ondergebracht. De bezoekers waren het er unaniem over eens dat het ruim opgezette pand met de glazen gevel een aanwinst betekent voor de binnenstad van Schiedam. Dat de glazen gevelwand aandacht trekt is een ding dat zeker is maar ook het interieur mag er zijn. Wie binnenstapt in Het Glazen Pand komt namelijk tot de conclusie dat er op het gebied van wonen (meubels, gordijnen, vloerbedekking) en niet te vergeten luisteren, veel valt te ontdekken. De realisatie van Het Glazen Pand werd geboren uit een vorig jaar in cidenteel georganiseerde Paasshow bij Woninginrichting Schneider aan de Groenelaan. De Veld, destijds gevestigd aan de Parkweg was daar vertegenwoordigd met de bekende audio- en videoapparatuur van Bang Olufsen en Style Masters, toen nog gevestigd in Over- schie en gespecialiseerd in interieurs en projecten, presenteerde on der meer een grote collectie vloerbedekking. Die eenmalige samen werking bleek een groot succes en al snel kwamen de drie midden standers op het idee hun bedrijven onder te brengen in één pand. 'Wij gingen op zoek naar een bestaand gebouw maar dat was geen een voudige opgaaf', verklaart audiospecialist De Veld. 'Vorig jaar kwam echter geheel onverwacht en op een voor ons gunstig tijdstip dit pand uit de lucht vallen.' Het Glazen Pand biedt een ruime keus op het gebied van wonen en luisteren. Toerisme in Schiedam. Daar is al heel wat over vergaderd en afge- kletst. Wordt daar de gemiddelde inwoner van Schiedam trouwens zoveel beter van? Schiedam kan best een gezellige toeristische pro vinciestad worden, dat wel. Maar.... zorg dan eerst dat, om te beginnen, het centrum opgeknapt wordt en de stad Schiedam niet alleen met negatief nieuws op de voorpagina van de krant komt. Schiedam steeds in de top-tien wat be treft misdaad, verloedering, ontevreden bewoners etc. Commissies, beloftes die niet nagekomen worden en ander wanbeleid is er genoeg. Daar wordt veel tijd aan vermorst. Ook het gesubsidieerde Gedistilleerd Museum de Gekroonde Bran dersketel, de stamkroeg van het 'holle vaten gilde', waar niets zinnigs uitkomt, borrelpraat en gezwam in de ruimte, beterschap beloven en wéér commissies en vergaderen. Enkele families in Schiedam zijn met de jeneverindustrie rijk gewor den. Het heeft de Schiedamse bevolking alleen maar ellende en ge zondheidsproblemen bezorgd. Als stad zou ik mij schamen voor zo'n verleden, in plaats van steeds weer Schiedam als Brandersstad te pro moten. Het geeft de stad een obscuur en zwart Nazareth image -of schoon momenteel enigszins van toepassing - is dat niet nodig. Het kan véél vlotter en aantrekkelijker. De proefvaart van een 'fluisterboot' met stadsbestuurders is nog te vroeg. Schiedam is nog te vies. Een motor was eigenlijk niet nodig, een zeiltje was genoeg geweest, er was genoeg 'wind' aan boord. Verwey SCHIEDAM In de Liduinakapel (Frankeland) is zondag een eucharistieviering om 9.15 uur voorganger is Pater L.v.d. Velden met medewerking van can tor Sjef Engering. Vanavond ontvangt Harmonia Diana Veer die helderziende waar nemingen doet d.m.v. door haar ge maakte energiebollen, aanvang 19.45 uur in het wijkcentrum aan het Wibautplein 165, toegang 10,-. De Schiedamse bibliotheken zijn in april op 13 april goede vrijdag en 14 april geopend, 16 april en 30 le anaei iper Zondag is er een uur bij de Vrijzinnige geloofge meenschap aan net Westvest 90-92, april gesloten, op de andere dagen gelden de normalt i.30 voorganger is Ds. J.F. Klijnsma uit Schiedam. STICHTING WELZIJN Kluphuis Oost organiseert yoga op vrijdagmorgen van 10.15 tot 11.15 uur, blok van 6 lessen kost 36,- met gebruik van kinderopvang 42,-. Tevens is er naailes op donder dag van 20 tot 22 uur voor beginners en gevorderden, blok van 6 lessen 30,-. Voor info aanmelden: tel. 2451818. 'Hoe leer ik keuzes maken' is reeds begonnen bij voldoende be langstelling start deze cursus ook op dinsdagmorgen, kosten 125,-, voor info: het Emancipatiecentrum aan het Broersveld 142, alwaar 3 april een cursus klussen in en om het huis voor vrouwen, duur 6 bijeenkom sten van 20 tot 22 uur, kosten 75,-. Voor info: tel. 4734545. OUDERENWERK Zondag is er rommelmarkt in Atri um Marconihove met optreden van Big Band OBK in Oost van 11 tot 16 uur, gratis. Maandag 2 april is er country dansen in de 4 molens van 19 tot 22 uur, kosten 23,- per maand. Dinsdag 3 april is er een dia avond over Diergaarde Blijdorp in Oost, van 19 tot 21 uur, entree 3,50. Woensdag 4 april bezoek aan Dub bele Palmboom in Oost, vertrek om 10.30 uur, entree 3,50 met R'dam- pas gratis, tevens is er bloemschik ken in de 4 molens van 13.30 tot 16 uur, kosten 5,- per keer. Donderdag 12 april is er bingo in de Woudhoek van 14 tot 16 uur, kosten 7,- kaarten hiervoor afhalen vanaf 4 april. Maandag 16 april paasbrunch in de Woudhoek, aanvang 12 uur, kosten 15,- per persoon inschrijven van 3 t/m 11 april. In Schiedam wordt het leven niet duurder als de euro wordt inge voerd. Tenminste voor zover het de gemeente betreft. De gemeente heeft afgesproken om bij het omrekenen niet naar boven af te ronden, maar af te ronden in het voordeel van de Schiedammer. De gemeen teraad stemde maandag in het Plan van aanpak voor de invoering van de euro. Dit plan geeft aan wat Schiedam in de rest van het jaar alle maal moet doen om op 1 januari klaar te zijn voor de nieuwe betaal- munt. Het plan vormt de bekroning van de inhaalslag, waarmee Schiedam vier maanden geleden is gestart. Voor het plan is de hele organisatie doorgelicht. 'Het gaat immers gewoon om geld en met geld heeft de gehele organisatie te maken', aldus de projectmanager euro. 'De kassa's aan de balies van de Stadswinkel, het zwembad en de bibliotheek, pin-automaten, subsidiebrieven met geldbedragen, gemeentelijke tarieven, belastingaanslagen, automatiseringssyste men, koffieautomaten, uitkeringen etc. Voor al deze onderdelen is uitgezocht wat moet worden gedaan zodat de gemeente op 1 januari 2002 met de euro kan werken.' Op dit moment is de gemeente volop bezig om allerlei acties uit het plan uit te werken. Om de burger alvast te laten wennen aan de euro worden in de gemeentelijke correspondentie zoveel mogelijk de eu robedragen naast de guldenbedragen vermeld. Wie er nog vragen over heeft kan contact opnemen met het Gemeentelijk Informatie Punt, tel. 2465304 ofinfo@schiedam.nl. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk Bezoek onze 'Open Dag Modeltuinen' op zondag 1 april! Spectaculaire actie trommelstenen TrrUuM vmr dt TUik Open dag Op zondag 1 april JMl 3 DRIVE-IN MINI OPSLAG City Box Feyenoord Korte Stadionweg 107 City Box Giessenweg Giessenweg 20 Wegener huls-san-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Bladmanager: C. Vijfvinkel Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 Hoofd redactie: Jan Sieben HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Enorme kraan bevestigt verlichte letters in lege klokkengaten foto: ED DEWAERHEIJT foto: RONALD STAM II I li*l IrtHVSIml Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT 10% korting op tuinhout Profiteer de hele maand april van 10% korting op VariWood® Tuinhout en Blokhutten. Een speciale partij trommelstenen 10,5 x 10,5 x 6 cm en 14 xl4 x 6 cm in antraciet. De actie loopt zolang de voorraad strekt. is Steen Varia geopend van 10.00 tot 16,00 uur. SteenVaria Vlaardingen Heliniumweg 12, Vlaardingen (zijstraat Deltaweg) Telefoon 010 - 445 1122

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3